Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 8. Omvraag. Rotterdam, 25 Maart. Binnenl. Granen. Puike Essex-Tarwe kon vorige prijzen opbrengen. Mindere soorten Tarwe en Haver waren niet erg gevraagd. Bruineboonen en Erwten meer dan voldoende ter markt. Men noteertPuike Zeeuwsche Tarwe per hect. 7,20 a 7,80; goede 6,25 a 6.80 mindere 5,75 a 6,— Tarwe per 100 kilo 7,50 a 9,50 en puike Essex 9,75 a 9,90 Rogge per hectol. 5,50 a 6, Wintergerst f 5,40 a 5,75 Zomergerst 5,— a 5,25 Chevalier 5,50 a 5,80 Gerst per 100 kilo 8,25 a 9.— Haver 7,50 a 8,— Lange Haver per hectol. t 3,75 a 4,40 Dikke 4,40 a 4,80 Paardenboonen 6,50 a 6,85 Witte Boonen 1 >,50 a 14,50 Bruineboonen 7,— a» 8,90 Kookerwten 7,75 a 8,25 Voeder- erwten 6,50 a 7,Kanariezaad 7,50 a 7,75 per hect. en 10,— a f 10,25 per 100 kilo. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 a 210Rogge per 2100 kilo 152 a 156 Gerst Zwarte Zee 142 a 148 Amerik. Mais /120 a /122 Turksche 123 Odessa 122 per 2000 kilo. Me el. Prima inlandsch 10,75 a/ll,50 le soort 10, a 10,50 Zeeuwsche Tarwe- bloem 11,25 a 12,prima Belgisch 10,75 a 11,50; le soort f 10,a 10,50 le soort Fransch 9,25 a 10, prima Duitsch 10,75 a 11,50 extra puik Hongaarsch 14,a 16,prima Amerik. patent 11,— a 12,— le soort f 10,a 10,50 2e soort Bakers f 9,50 a 10, Inl. Roggebloem 10,25 a 11,Duitsche dito 10,25 a f 11,50 per 100 kilo netto. Run d-er p rij z e n 64 a 72 Stieren 54 a 65 Kalveren 80 a 100 Schapen 50 a 60 Yarkeus 44 a 50 cent alles per kilo. Melkkoeien f 150 a f 240 Kalikoeien 175 a 290 Stieren 125 a 2 10 Vaarzen /110 a 140 vette kalveren 45 a 110 Fokkalveren 16 a 22 nuchtere 6, 10 Biggen 9,a 13, alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwen 3, a 3,10 dito bonte 2,80 a 3, Brielsche kralen 3,25 a 3,50 Geldersche 2,40 a 2,60 Eigenheimers 2,a 2,20 per mud. Maltha 10 a 12 cent per kilo. Boterprijzen in vaten gemiddeld 52 en stukken van J/2 kilo 70 a 75 cent. Zoetemelksche Kaas /24 a 28 per 50 kilo. Leidsche kaas /76 per 150 kilo. Zeeivwsche eieren 3,50 a 3,80 Buitenl. 3,per 100 stuks. Zeeuwsche ajuin 1,a 120 per 60 kilo. Y 1 a s. Wit Zeeuwsch 1,60 a 1,90 Blauw Holl. 1,85 a 2.50 Groningsch 2,per steen. Lijnzaad 12,50 a 14,75 per hect. Karwijzaad /17,50 a 17,75 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco in consump- tie per 100 kilo 11,10 a 11,60 en 8 a 8V2 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 32 72 cent en dito Santos 22s/4 cent per half kilo. Beetwortelsuiker 11 Vi6 Ter Neuzen, 25 Maart. Eieren. per 26 stuks 0,80. Boter J/, K.G. 0,57V2. DA GEN. Voorm. Nam. Dinsdag 26 Maart 12.7 Woensdag 27 0.29 12.50 Donderdag 28 1.7 1 24 Vrijdag 29 n 1.43 1.59 Zaterdag 30 2.16 2.32 Zondag 31 n 2.50 3.7 Maandag 1 April 3.25 3.43 Zijn steep bloed, afkomstig van vervfondingen opgeloopen in een vechtpartij. Wie weet. was die vechtpartij niet van zoo'n orgel uitgegaan. De heer Van den Hoek is van meening dat al of niet invoering der belastirg, of al of niet spelen van orgels, niet zal voorkomen dat er nog gevochten wordt. De heer W islandHet zal door die rumoerige gelegen- heden toch eerder voorkomen. De Voorzitter merkt naar aanleiding van de woorden van den heer Visser dat de houders der lokalen dan lager in den hoofdelijken omslag zouden moeien worden aangeslagen op, dat dit zoo geen verschil kan maken. De hoogste heffing voor een orgel is /'24perjaar. Dat kan toch op hun aanslag in den hoofdelijken omslag zoo van geen invloed zijn, al worden die van hun inkomen afgetrokken. De heer Visser bedoelde te zeggen, dat dit eene nieuwe belasting op hnn inkomen was, die zeer hoog is. Hoe zou men die f 24 van hnn aanslag willen aftrekken Er zullen versehillenden onder hen zijn, die nog geen f 24 in den hoofdelijken omslag betalen. De Voorzitter bedoelde ook niet het van hun aanslag af te trekken. Hij acht het betalen van f 24 's iaars geen be- zwaar voor menschen die zooveel geld verdienen De heer VisserWanneer die lui dan naar u meent zoo veel verdienen, moeten ze hooger worden aangeslagen in den hoofdelijken omslag, maar geen belasting invoeren, die maar op een klein deel der ingezetenen drukt. De Voorzitter geeft om dat argument niets. De heer Wieland Het heeft mij verwonderd dat ik daar zooeven onder de onderteekenaars van het adres een tiental namen gehoord heb van personen die toch geen belang- hebbenden zijn. De Voorzitter: Dat kan men niet weten, misschien hebben zg geld op een herberg. De heer WielandIk geloof dat dit menschen zijn, die alleen in een herberg eens een glas bier komen drinken, maar dat ze er geen belang bij hebben. Wat is toch meer van belang dan dat in een plaats rust heer-chtlaten wij daar toch vooral voor zorgen. Zie bv. eens naar de Zand- atraat te Rotterdam, waar veelvuldig ergelijke tooneelen en vechtpartijen voorkomen en waar een bijzondere politiemacht voor noodig is. Wij moeten het geweld en leven niet in de hand werken. De heer Visser: Wat de politie betreft, als er een be- lastisg komt, zal deze het drukker hebben dan thans daar ze dan in verschillende lokalen zullen moeten gaan contro- leeren, of de belasting wel betaald is. De heer Wieland: Als men wind zaait, oogst men storm De Voorzitter kan de kasteleins niet zoo beklagen, als men eens nagaat dat er in eene gemeente als Ter Neuzen 75 bier- huizen zijn en dan nog ruim 30 lokaliteiten met vergunning het is versehrikkelijk De heer Wieland Het verwondert mij dat ik onder de onderteekenaars niet de namen hoor van juffrouw Susijn, of Standaert, of Schepens, die schijnen er dan toch geen bezwaar in te zien De heer DeesWiemeersch staat er wel op, maar die geloof ik dat er toch ook geeu belang bij heeft. De heer Wieland: Och, hoe gaat dat, als men misschien een nur later met een tegen-adres wa3 gekomen, zou hij er wellicht ook op geteekend hebben. De heer Dees Ik zal de gronden ontwikkelen, waarom ik voor de verordening zal s'emmen. Ik heb iemand ge- sproken, die het buitengewone voorrecht geniet, naast een inrichting te wonen, waar men een orgel laat spelen. Het is daar al voorgekomen, dat men tot half een ure 's nachts gespeeld had, en dan onder zijn ramen riep„heb je goed geslapen Ik noem dat een temptaagje, die men een rustig burger kan aandoen, zonder dat er iets voor betaald wordt. Wanneer men het doen wilt, zou het niet onbillijk zijn, dat daarvoor ook iets aan de gemeente betaald werd. Ik acht de voorgestelde belasting ook daarom billijk, omdat met kermis en alle gewone feestdagen voile vrijheid wordt verleend. Er kan niets tegen zijn om de gelegenheden die aanleiding geven tot rumoer en die tegen den wensch der ouders huune kinderen lokken, om het zoo maar eens te zeggendie gelegenheden van minder allooi en die nu in het geheel niet bttalen, in hnnne beweging wat te belemmeren. De heer Wieland: Het moge nu in den eersten tijd al eens zijn dat er wat druk gebruik van gemaakt wordt, dit zal wel minderen Het zal net gaan als met do vergunning In den beginne hield ied reen zijn vergunning maar al spoedig begonnen verschillende lieden bezwaar t<- inaken tegen de f 25 die daarvoor betaald moest worden. Het aantal vergunninghouders is hier nu al heel wat percenten gedaald, ook doordat versehillenden hunne vergunning verkochten. De heer Visser: De door den heer Dees aangevoerde motieven gaan toch niet op. Wanneer men het een buurman te lastig maakt, gaat het toch niet op om te zeggen je muogt dat doen, als je daarvoor wat aan de gemeente betaald De gemeente mag toch geen voordeel hebben van den overlast dien aan de ingezetenen wordt aangedaan, en zeggenyspeel nn maar door." De Voorzitter: Toch niet later dan tien uur. De heer VisserDan betalen ze bij en dan wordt het wel tot 12 uur. Wat nu de opmerking van d n heer Wieland betreft, dat juflrouw Susijn met op het adres heeft geteekend, dat behoeft zoo geen verwondeiing te baren, vr.mt de uil- voeringen die daar gegeven worden zijn voor het meerendeel niet publiek eu alleen toegankelijk voor de leden der betrokken vereenigmgen, zoodat die toch vrij van belasting zijn. Die zal het dus zooveel niet kunnen schelen. De VoorzitterOp de meeste plaatsen worden toch uit- voeringen door vereenigingen gegeven. De heer Visser: Ja maar daar mogen ook anderen komen. De heer Wieland Ik ken ook iemand. die als een ru»iig burger leefde. en een eigi n huis bewoonde. Alles ging goed, tot er ten slotte een inrichting naast hem kwam, waardoor zijn rust werd gestoord. Hij beproefde toen zijn huis te verkoopen. Er kwam een kooper, maar deze liet zich, nadat hij het huis eens had opgenomen niet meer zien. Later sprak de man hem, en vroeg, waarom hij niet was terugge- komen. Hij antwoordde toen dat men hem door de rumoerige inrichting die zich naast het huis bevond. had afgeschrikt om het perceel te koopen. Dat zijn dus de gevolgen. En men krijgt hier algemeen met vreemdelingen te doen. Dat vind ik nog het ergste, dat zijn de gevolgen van de zeevaart. De heer De Masier: Waar in den begeleidenden brief van het eerste voorstel, gesproken wordt van kunstminnend publiek, maak ik de gevolgtrekking, dat, sprekende over openbare vermakelijkheden, niet uitsluitend gedacht wordt aan feesten of danspartijen. Meer ernstige zaken worden er dus ook onder gerekend. Dit wijst echter op de noodzakelijkheid eener duidelijke omschrijving van wat onder openbare vermakelijkbeid wordt verstaan. Immers, als men er een tooneelvoor- stelling toe rekent, dan zon ook een lezing op rederijkers- gebied er onder kunnen vallenen, eenmaal het woord //lezingen" opnemende, zoo zou, met wat goeden of kwaden wil, de verordening ook zijn toe te passen op politieke of wetenschappelijke leziugen. Zoo zullen vertooningen met liehtbeelden ongetwijfeld onder de toepassing vallen maar zal dit ook gebeuren bij wetenschappelijke lezingen, waarbij liehtbeelden tot demonstrate dienen? En hoe zal het zijn, als b. v. in een cafd een cine- matoscoop wordt geplaatst. Dit is ongetwijfeid eene vertooniDg maar valt ze onder de openbare vermakelijk heden Als twee billardspelers de overige bezoekers in verbazing brengen door hun spel, hebben we dan eene vertooning in den laatsten zin En zoo dacht ik ook niet,dat we tot de openbare vermakelijkheden zouden rekenen de kleine attenties of comforts, die een kastelein zijn gasten biedt in den vorm van een speeldoos, piano, jeu de poule of miHiatuurs-roulette, lectuur, enz. Eigen lijk dacht ik, dat het met deze zaken niet ernstig gemeend was, en U, mijnheer de Voorzitter ze wel had laten glippen, ware het niet dat de vaagheid van het begrip openbare vermakelijkheid in art. 1 maakt, dat ze er onder vallen. En het scheen me toen toe, dat U het billijk hebt geacht, ze afzonderlijk en gunstiger te be- lasten. Wanneer we eene bepaling trachten te maken, die it karakter van publieke vermakelijkheid duidelijk ngeeft, dan vallen dergelijke dingen, waarvan de opneming toch niet in de bedoeling ligt, er van zelf buiten. Men zou b. v. art. 1 als volgt kunnen doen luiden »Er wordt eene belasting geheven op de openbare //vermakelijkheden, waaronder worden verstaan smuziekuitvoeringen, tooneelvoorstellingen, dans- -zpartijen, lezingen of voordrachten op rederijkers- sgebied, wedstrijden, vertooningen (mits niet van //wetenschappelijken aard) en tentoonstellingen »een en ander voor zoover toegankelijk voor- en </door voorafgaande aankondiging ter kennisgebracht //van het publiek." Het spreekt van zelf, dat in een ander artikel de uitzonderingen daarop zouden moeten genoemd worden. Wanneer we zoo'n omschrijving hebben, is het duide lijk, wat er onder moet verstaan worden en zal daar- tegen ook veel bezwaar kunnen vervallen. Het hangt toch niet af van de plaats. of van het aan tal personen, om iets te stempelen tot eene openbare vermakelijkheid. De VoorzitterIk was ook eerst voornemens die kleine dingen weg te laten, maar iemand die ik er over sprak heeft mij aangeraden ze er bij te houden. Hij zeide //wees er maar niet bang voor, hondt ze er gerust bij, want ze verdienen er geld genoeg inee." Nu is het ook waar, dat, als men die laat vervallen, dat men dan ook met het andere zit Men zou dan uitzondering moeten maken, de kleine vrijlaten en alleen belasten instrumenten welke spelen voor 21 cent of hooger. De heer De Masier: Maar dat is niet rationeei. Wat steJt men zich dan toch wel van die dingen voor. Dat is nists dan een zekere attentie die den bezoekers wordt geboden. Als u het gewoon herbergbezoek niet tot de openbare vermakelijkheden rekent waarom dan wel de middelen, die dienen tot aantrekking van dat bezoek De Voorzitter Dan zon men de orgels ook moeten vrij laten. De heer De Masier: Maar wat denkt men dan toch wel dat gebeuren zal? Nu moet er niet betaald worden, en ik weet niet of het nu met de orgels wel zoo'n vaart loopt Men heeft er geen last van en nu er wel zal moeten betaald worden, indien het voorstel wordt aange- nomen, vreest men voor last I De Voorzitter: De buren van die gelegenheden waar ze staan, hebben er wel ter dege last van. De heer De Masier: Maar het is toch niettedenken dat men nu in eens overal orchestrions zal plaatsen. Buitendien, dan moeten daariegen maatregelen genomen worden. De heer Van den Hoek Die mogen niet meer ge plaatst worden, die laat de burgemeester in het geheel niet toe. De Voorzitter: Dat zijn m. i. ongeourloofde instru menten ook. De heer De Masier: Wat de zooeven door den heer Visser gemaakte opmerking betreft, dat de uitvoeringen die in het //Nederlandsch logement" gegeven worden niet belastingplichtig zouden zijn, dat is iets wat ik nog niet dadelijk toestem. De uitvoeringen die daar gewoon- lijk door zekere vereeniging gegeven worden, staan vrijwel gelijk met uitvoeringen tegen entree. Men moet daar wel lid worden om toegelaten te worden, maar men wordt .eenvoudig lid, door het betalen der contri- butie. lets anders ware het wanneer daar een ballotage aan vooraf moest gaan. De Voorzitter: Dan zou de rechter moeten uitmaken, of eene vereeniging een societeit is in den zin der wet, dan zou proces-verbaal moeten worden opgemaakt. De heer Van den Hoek: Maar als in de Hervorrade kerk eene vertooning met liehtbeelden wordt gegeven, is dit evengoed een vermakelijkheid, die aan belasting onderworpen is. De Voorzitter: Daar ben ik tegen, dat voor de kerk of scholen betaald wordt en daarom heb ik ook voor- gesteld die vrij te stellen. De heer Van den Hoek: Maar als b. v. het christelijk muziekgezelschap in de kerk een concert geeft, wat ver schil is er dan tusschen dit en een concert dat door een ander gezeischap in een ander lokaal wordt gegeven De Voorzitter: Dat is niet gelijk: men kan muziek die in een kerk wordt uitgevoerd niet gelijk stellen met herberg- of kroegmnziekIk ben er tegen dat voor een kerk betaald wordt. De heer Van den Hoek Maar het gaat toch niet op om zoo'n uitvoering vrij te stellen, omdat deze in een kerk plaats heeft. De Voorzitter: Men kan (och iets dat in een kerk plaats heeft geen openbare vermakelijkheid noemen De heer Van den Hoek: Waarom niet? Men gaat daar toch ook niet voot z'n verdriet naar toe En wat nu de concerten in herbergen betreft, er worden daarin wel concerten gegeven, die met de iijnste muziek welke in een kerk gegeven wordt kan wedijveren. De heer JDe MasierIk heb in een kerk wel eens een fraai orgelconcert bijgewoond. Men moet in deze kwestie een kerk eenvoudig beschouwen als een gebouw afgescheiden van hetgeen daarin gewoonlijk piaats vindt. De Voorzitter: Ik herinner mij ook wel gelegenhe den dat er in de kerk wat plaats vond, en dat er dan menschen in kwamen, die men er anders nooit in zag en die dan n g wei de beste plaatsen badden ingenomen, terwijl zij, die voor die plaatsen geregeld huur betaalden, konden zien dat ze ergens anders terecht kwamen. De heer Dees ziet er geen bezwaar in dat, wanneer in een kerk iets plaats vindt dat met eene vermakelijk heid is gelijk te stellen, dat dan daarvoor ook betaald wordt. De Voorzitter: Maar zooiets kan toch nooit als een openbare vermakelijkheid beschouwd worden. De heer Van den Hoek: Waarom niet, men gaat er toch ook niet voor z'n verdriet naar toe De Voorzitter: Ja, maar u is nu eenmaal tegen de kerk. De heer Van den Hoek Deze hindert mij volstrekt niet, maar ik ben van gevoelen, dat, waar de eene moet betalen, men een ander, die hetzelfde doet, al is bet van een andere richting, niet mag vrijstellen De heer Wieland Nu dwalen we heelemaal af. De heer Van den Hoek. Neen, neen, dat behoort er bij want in een der laatste artikels wordt voorgesteid kerken en scholen vrij te stellen. De Voorzitter: Dat heb ik voorgesteid omdat ik er tegen ben dat die moeten betalen. Wat in een kerk gebeurt mag in geen geval als een publieke vermake lijkheid beschouwd worden. De heer De Masier: We hangen te veel aan het woord publieke vermakelijkheid. Alles hangt toch eigenlijk af van het karakter van hetgeen gedaan wordt. Ai wordt een of ander in een herberg gedaan, kan het daarom toch ook perieus zijn. Dat hangt toch niet af van het gebouw, waarin het gegeven wordt. Zie b.v. naar het Vereenigingsgebouw, dat is ook een school. De Voorzitter Dat maakt toch wei verschil, maar daar zou ik ook nog in kunnen toestemmen om dat vrij te stellen. De gemeentescholen natuurlijk ook. JL)e heer DeesDe bedoeling van de verordening is duidelijkhet is natuurlijk alleen de bedoeling die gelegenheden te treffen, welke eenigszins met de moreeie zijde in strijd komen, maar alles wat degelijk is, daar- van buiten te sluiten. De Voorzitter: Ik zou er ook geen bezwaar in zien om tooneelvertooningen vrij te stellen, hoewel het toch niets anders zijn dan tlauwe stukjes die vertoond worden maar die worden meest alien gevolgd door een bal. De heer De MasierJa, dat is een lokmiddei om bezoek te krijgen. De heer Dees 0, een lokmiddei 1 De heer De MasierAls men daar zoo'n bezwaar in ziet, was het eenvoudiger het maar geheel te verbieden. Wat nu de belasting betreft, als ik pleizier heb om een concert te gaan bijwonen, dan heb ik ook wei wat over voor het bedrag der belasting en de cafdhouder ook wel. De heer Van den HoekZou het niet gewenscht zijn de verordening nog eens aan te houden en dat de Voorzitter dan eens confereerde met den heer De Masier, om zoo mogelijk op de besproken punten en misschien heeft de heer De Masier ook nog wel andere tot een vergelijk te komen. De Voorzitter: Ik heb daartegen geen bezwaar maar ik verwacht weinig van tot een vergelijk komen, als de heer De Masier er aan vast houdt, dat ook voor de kerk moet betaald worden. Want daarmede benikiiet in het geheel niet eens De heer De Masier: Dat geldt natuurlijk het artikel dat de uitzonderingen betreft, maar dat zou kunnen ver vallen, als eene omschrijving der belastingplichtige ge legenheden werd vastgesteld in den geest dien ik aangaf. De Voorzitter Ik zou toch wei eerst willen weten of de heeren het goed vinden dat wordt voortgegaan. Eerst werd het met groote meerderheid goedgevonden, maar nu het tot een uitvoering zal komen, rijzen aller- lei bezwaren op. Mijn hoofddoel was: er geld nit te slaan, ten voordeele van de gemeentekas De moreeie zijde stond bij mij toen ik het voorstelde volstrekt niet op den voorgrond. Evenwei, als geheeionthouder ben ik er uit het oogpnnt van drankbestrijding ook voor, daarom had ik ook oorspronkelijlt alleen de drank- lokalen als belastingplichtig genoemd Ik zou daarom niet overal geld uit willen slaan. als het gelegenheden betreft die niet met de Godsdienst of goede zeden strij- den, is het wat aDders. De heer De Masier: Maar zouden we niet kunnen beginnen met de behandeling van artikel 1 De Voorzitter: Ja, het hangt er maar van af wat de heeren willen. Er komen nu van alle zijden bezwaren en men gaat ook al zeggen dat het geneesmiddel erger is dan de kwaal. De heer Wieland: We moeten trachten het geweld tegen te gaan. De Voorzitter: Wanneer de heer De Masier wil, heb ik geen bezwaar om overleg te plegen. Ik sta nu over al niet zoo vast op. De heer Dees: Ik meen toch ook dat het gewenscht was, dat de Raad zich eerst uitsprak. Bij de behandeling der begrooting heeft deze zich daaromtrent zoo llink uitgesproken, en nu gaan er verschillende stemmen tegen op. De Voorzitter: Alleen met het denkbeeld van het belastbaar stellen van kerken kan ik niet mee gaan. De heer Dees: Waarom niet? Welk bezwaar kan daar tegen zijn Altijd, wanneer het een openbare vermakelijkheid kan genoemd worden De Voorzitter: Zooals ik reeds aanhaalde heb ik al gevallen bijgewoond, als er in de kerk iets te doen was, dat lieden die men er anders nooit ziet, plaats hadden genomen in de voorgestoeiten. De heer Van den Hoek: Maar die hadden dan toch ook hun 15 of 25 cent entree betaald. Dat wilde men toch van die menschen ook wei aannemen. De heer Moggre Wanneer ze in de kerk een gelegen- heid maken die met een openbare vermakelijkheid is gelijk te stellen, moet dat ook maar belast worden. De heer Dees: Ik ben van hetzelfde gevoelen. Wan neer men dat niet wenscht, dat moeten zij d-ie over de kerk staan, maar zorgen dan deze niet aan een herberg gelijk wordt, want dan mag het gebouw den naam van kerk niet meer dragen. Als men het gebouw het mo reeie karakter doet verliezen om het gelijk te stellen met. wat zal ik zeggen De heer Van den Hoek de immoreele, zegt u dat maar, want dat wordt toch bedoeld. De heer DeesOch, dat zegt u, maar dat is toch de bedoeling niet. Ik wil nog wijzen op de geiegenheid die dezer dagen voor de kinderen bestond om op de bovenzaal van Michielsen een liehtbeelden vertooning van het leven van Michiel Adrz. de Ruyter bij te wonen. Was dat niet mooi De kinderen hebben daar genoten. De Voorzitter: Dat is zoo maar ik had dat toch liever op een andere plaats zien gebeuren. Er is nu in den breede over gesproken c-n zooals ik zeide, ik ben tot overleg bereid ofschoon ik weinig kans zie om tot een goed einde te komen. Anders heb ik er niets op tegen, om eens te confereeren, al zijn ik en de heer De Masier antipoden. De heer Visser ziet er niet veel resultaat van te ver- wachten, waar de meeningen dier heeren zoo uiteen loopen. De heer Wieland: Ik geloof dat het wel tot een goed einde zal komen. Als we het geweld maar wat kunneD te keer gaan. Ik geloof dat onze zieke Voorzitter er ook wel mee zal instemmen en de politie zal er ook wel voor zijn. De heer Verbrngge ik geloof niet dat de politie er zoo op gesteid zal zijn, want die zal dan veel meer werk krijgen. Dan zullen ze alle avonden op verschillende plaatsen moeten surveilleeren, wat thans niet het geval is, nu er vergunning voor moet gevraagd worden. Nu is het niet zoo druk als dat het geval zal zijn wanneer de geiegenheid tot het verkrijgen van abonnementen wordt opengesteld. Dan zal er maar door gespeeld worden. De Voorzitter Slechts tot 10 uur. De heer Verbrngge: Ook wel later, want dan betalen ze er voor. Nu heeft men het meer in demachtomhet te weigeren, en tegen te gaan. En dat is noodig. We weten ailemaal wel welke lokalen eigenlijk bedoeld worden. Bij mij is het bezwaar tegen de verordening gelegen in de bepaling dat abonnementen zullen kunneri genomen worden. Overigens maak ik er niets geen zonde van dat de kasteleins zullen moeten betalen, want dat kunnen ze wel. De heer Wieland: We moeten trachten de gelegen heden te beteugelen. Ik heb de drankwet al tot voor- beeld gesteid. Die gelegenheden zijn ook verminderd. 'tis zoo, men heeft geen last van wed. Susijn, Keerse- maker, Michielsen of Schepens, maar 'tzit 'm in de achteraf buurten. De heer VerbruggeHet houdt natuurlijk verband met de zeevaart, zoolang er scheepsvolk komt zal die rummel er blijven. De heer Dees meent dat de zaak na de guile verklaring van den heer Verbrugge dat zijn bezwaar gericht is tegen de abonnementen weer een schrede nader geko men is. De heer Verbrugge: Wanneer de abonnementen er uitgelicht worden, ben ik voor de verordening. Laat die lokalen die ik bedoel, maar betalen. De Voorzitter vraagt den heer De Masier of hij bereid is met hem te overleggen, wat deze bevestigend beant- woordt. Alsnu stelt de Voorzitter voor de behandeling uit stellen, onder opmerking, dat er dan inmiddels mis schien geiegenheid is, om ook de stem van de pers nog eens te hooren hij hoort ook gaarne een stem uit het publiek. Z h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. 7. Reclames hoofdelijken omslag. De Voorzitter stelt voor daar de termijn van reclame nog niet verloopen is de behandeling der reeds inge- komen reclames tegen den hoofdelijken omslag aan te houden, in afwachting of er ook nog anderen komen, om die dan tegelijk te behandelen. Z. h. s. wordt aldus besloten. De heer Verbrugge deeit mede dat de bouweommissie voor de nieuwe straat, thans met Dobbelaar is overeen- gekomenzoodat zij nu de straat kunnen aanleggen, I overeenkomstig de gestelde eischen. Daar het reeds zoo diep in het voorjaar is en de belanghebbenden wel haastig zullen zijn om te willen beginnen, vraagt hij of men hen niet tegemoet zou kunnen komen, door Burg, en Weth te machtig* n, het nieuwe plan, wanneer dit wordt ingediend en in orde is, goed te keuren. De heer Van den Hoek merkt op dat eene dergelijke machtiging niet geoorloofd,is. De Raad kan ook maar moeilijk een plan goedkeuren, dat hij niet heeft gezien. De heer Verbrngge vreesde ook wel dat het niet zou kunnen, maar hij wilde toch trachten de belangheb benden tegemoet te komen, daar het somtijds wat lang duurt, eer er weer vergadering van den Raad is. Zou dat dan niet wat bespoedigd kunnen worden als het verzoek inkomt De Voorzitter deeit mede dat er toch spoedig weer een vergadering zal moeten gehouden worden voor den hoofdelijken omslag. Misschien wel ai de volgende week. De heer Van den Hoek merkt op dat dit nog niet zal kunnen, omdat de kohieren nog niet gedrukt zijn, en de leden toch ook eenigen tijd moeten hebben om het te bestndeeren. In de Paaschweek zal het misschien kunnen. De Voorzitter Enfin, dat kunnen we dan altijd zien en dan is er inmiddels geiegenheid om het verzoek voor de straat in te zenden. Ik wil hen ook zooveel mogelijk helpen. Hierna niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6