Tor Nsuzsnschs Courant Dinsdag 26 Maart 1907. No. 4973. Gemengde berichten. T'WIEJIEIDIEJ IBIjAJD. TER NEUZEN, 25 Maart l»07. Op de voordracht ter benoetning van een onderwijzer aan de openbare school te Kapelle zijn geplaatst de heeren P. lazelaar te Ter Neuzen, J. J. Nijsse te Bruinisse en G. W. Kievit te Zaamslag. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te 's Oravenpolder, de heer H. W. Neer- voort. Te Aardenburg is Donderdag bi] herstem- ming tot lid van den raad gekozen de heer G. A. Vorsterman van Oyen met 141 steramen. De heer E. Bonte verkreeg er 133. Tien briefjes waren van onwaarde. Te 's Gravenhage slaagden voor de nut- tige handwerken de dames M. Lucieer te Oost- burg, C. van Melle, J. G. C. Gerritsen en M. Poelman, alien te Breskens. Zaamslag, 25 Maart. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school in den Groote Huissenspolder bestaat uit de dames Mej. J. F. Moes te Giesendam, vroeger te Axel en C. A. F. Knijff vroeger te Hoek, te Zaamslag. De derde sollicitante kon wegens gemis van de akte voor de gymnastiek niet op de voor dracht worden gebracht. Koewaclit. Vrijdag werd ten overstaan van notaris Dregmans in de herberg van Henri Baert op den Ouden Molen alhier verkocht een woonhuis met aanhporigheden groot 7 aren, zijnde cijnsgrond. Kooper werd B. Misman voor de som van 350 gulden. i Vrijdagnamiddag had hier weer eene vergadering van den gemeenteraad plaats, waar- op alle leden. de voorzitter en de secretaris tegenwoordig waren. Mede was aanwezi<? de heer 0. Bleijenbergh van St. Jansteen, bouw- kundige, die door burgemeester en wethouders uitgenoodigd was om als deskundige den Raad voor te lichten omtrent bouwplannen raadhuis. Door burgemeester en wethouders was in overleg met genoemden bouwkundige een plan samengesteld, dat thans aan het oordeel van den Raad wordt onderworpen. Na breedvoerige besprekingen en wijziging van enkele onder- deelen wordt het plan goedgekeurd terwijl aan burgemeester en wethouders opgedragen wordt. na goedkeuring van Ged. Staten, alles te doen wat noodig is om zoo spoedig mogelijk tot de totstandkoming van het gemeentehuis te komen. Wordt besloten 20 roeden grond te koopen aan nader vast te stellen prijs. Burgemeester en wethouders geven kennis, dat de kiezerslijst voorloopig vastgesteld is. In 1906 waren er 301 kiezers. Wegens over- lijden en vertrek naar elders zijn er afgegaan 8, bij gekomen zijn er 39dus zijn er thans voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten 332 kiezers. In eene vergadering met gesloten deuren wordt thans definitief vastgesteld de hoofdelijke om- slag voor 1907 tot een bedrag van 2500 gulden. Ten slotte werd het kohier voor de hondenbe- lasting vastgesteld. Wij hebben gemeld, dat op de Paaschvee- tentoonstelling te Rotterdam fraaie exemplaren te zien waren. Vooral het puike vee uit Zee- land aangevoerd, trok bijzonder de aaudacht. Toegekend werd voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest, onver- schillig van welken leeftijd, lste prijs 60 aan C. W. Hanse te Ellemeet2de prijs f 40 aan J. Flohil te Elkerzee 3de prijs 20 aan J. G. Simmers te Zierikzee4de prijs f 10 aan C. W. Hanse te Ellemeet. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest, niet ouder dan 3jaar, verkreeg lste prijs 40 A. Berremoet te Elle meet. Wei een bewijs dat Zeeland de kroon spande. Den flessehentrekker te slim af Een boer te Soest verkocht 300 eieren aan een oplichtersfirma te Amsterdam, die volgens een advertentie een paar duizend eieren kon gebruiken tegen flinken prijs. Van betalen kwam echter niets. De boer ging naar Amsterdam, informeerde bij de politie, kreeg weinig troost, zocht de firma zelf op en kreeg te hooren, dat deze alleen des Zaterdags uitbetaaldedat was een regel en daarvan werd nooit afgeweken //Nu, zei de man, ik kom dan wel eens terug, maar kan de firma misschien nog meer eieren gebruiken, ik heb er nog 1500, die ik tegen denzelfden prijs aanbied." //Zend maar zooveel als u wilt, maar kom asjeblieft op Zaterdag afrekenen." Thuisgekomen, pakt ons boertje voor een gewicht ran 1500 eieren netjes steenen in een mand onder hooi, boven hooi, aan de kanteir hooi, en zendt dit aan de //Firma". De //eieren" mochten echter alleen afgegeven worden, indien de eerst geleverde 300 betaald werden. De firma, die liever 300 eieren betaalde dan 1500, betaalt en ontvangt de netjes ingepakte z/harde" eieren Te Venloo is een hond van baron Van H. gestorven aan hondsdolheid. De districts-veearts heeft bij het onderzoek van het kadaver die ziekte geconstateerd. Het geheele gezin van den heer Van H. zal zich nu naar Parijs be- geven, om volgens de methode-Pasteur te worden behandeld. Donderdagavond halfacht werd bij de politie te Dordrecht aangifte gedaan dat op den trein, die te 5.52 (Greenw.) van daar in de richting Zevenbergen vertrekt, nabij den Dubbel- damschen weg ter hoogte van de Tulpstraat een schot was gelost, waardoor een ruit eener coupe 3e kl. was verbrijzeld. Onmiddellijk stelde de politie een onderzoek in, waaruit haar bleek dat er niet op den trein was geschoten maar dat twee jongens van omstreeks 8jarigen leeftijd met steenen hadden gegooid, waardoor de bewuste ruit werd vernield. Dit tweetal is daarop naar het hoofdbureau gebracht en in bijzijn der ouders ernstig over hun daad onder- houden, zoodat verwacht mag worden dat zij die baldadigheid niet zullen herhalen. In den Oppert te Rotterdam zijn het 5jarig dochtertje van den bloemist F. S., wo- nende aldaar, de oorbelletjes uit de ooren ge- haald door een omstreeks 13jarig meisje, dat het kind een eind meelokte. Door den werkman Johannes Veenstra te Parrega werd Vrijdag het eerste kievitsei gevonden en direct door bemiddeling van den heer C. Reitsma per post verzonden aan H. M. de Koningin. De Ruyter in het Panopticum Het bestuur van het Panopticum, te Am sterdam, heeft de gelukkige gedachte gehad ter gelegenheid van de De Ruyterfeesten zijn gebouw in de Amstelstraat met een nieuwe groep te verrijken, voorstellende admiraal De Ruyter op het achterdek van zijn schip //De Zeven Provincien", omringd door ofScieren en matrozen, onder wie de bekende figuur van den //barre Bruinvisch" De Ruyter's zee- vader bijzonder de aandacht trekt. In de verte naderen de Engelsche en de Fransche vloot, waarheen De Ruyter wijst, terwijl hij aan zijn op post staande zeesoldaten vraagt//Wiltgij voor 't lieve vaderland, voor de oude vrijheid, als eerlijke luyden tegen elken vijand strijden Het antwoord kan niet twijfolachtig zijn, want al de hem omringende mannen zijn vol actie en hun houdingen wijzen er op, dat hun aller antwoord eensluidend is. De geheele groep is 95 vierk. meter groot. Droog afgeloopen. In een onzer plaatselijke bladen vinden we, zegt de //Alk. Ct.", een humoristisch-getint bericht over de installatie van een nieuwen burgemeester. De man, belast met het opmaken van den vorm der courant heeft door een ongelukje, onwilleus, den humor van het geval verhoogd, immers doordat een paar regels op een verkeerde plaats zijn gekomen, luidt het slot z/Hier bracht de burgemeester een woord van dank, zeggende Maandag is het paard van den heer G. v. d. W., dat voor de geladen mestkar stond, plotseling doodgevallen, ik dank ieder die mij zooveel eer heeft bewezen. Verder is alles erg droog afgeloopen". Omtrent het geval van nekkramp te Dubbeldam meldt de //D. C." nader dat de patiente, de 19jarige dochter van de wed. v. d. W., aan de gevolgen is overleden. Het meisje, wiens oudere zuster te voren ernstig ziek is geweest was sedert eenige dagen ernstig onge- steld en werd Zondag door de' geneesheeren D Degenaar uit Dubbeldam en G. Rornijn uit Dordrecht onderzocht. Woensdag werd op het gemeentehuis aange- geven, dat het geval zich als meningitis had geopenbaard. Het lijk zou gisteren nog worden gekist, om heden ter aarde te worden besteld. Behalve de overledene waren nog 6 kinderen thuis, waarvan 2 de school bezochten. Deze zijn de laatste dagen door de wed. v. d. W., die een bakkerij annex kruidenierswinkel heeft, thuis gehouden. Of het een geval van besmettelijke of gewone meningitis is geweest, kan eerst na bacterio- logisch onderzoek worden uitgemaakt. Volgens Amerikaansche bladen zijn in de laatste 20 jaren in 't gebied der Vereenigde Staten rond 1.000.000 huwelpken ontbonden en in minstens 2.500.000 gevallen is tevergeefs door huwelijksmoeden de uitspraak der rechtbauk ingeroepen. Gemiddeld komen dus zoowat ieder jaar 50.000 echtscheidingen voor, per dag op Zondag hebben geen rechtszittingen plaats 170 en per uur 8. En 't wordt nog veel inter- resanter. Want als de scheidingswoede stijgt in de zelfde mate als nu, dan moeten al deze getallen over 20 jaar vervijfdubbeld worden. Nog altijd sneeuw in noordelijk Tirol. Op de Haller Salzberg en in het Gnadenwald ligt zij een meter hoog, wat het lawinegevaar zeer vergroot. Het wachtershuis bij den stuwdam voor het electrisch krachtbedrijf in Wiesberg is volgens een mededeeling uit Piano door een lawine bedolven. In het Paznaundal zijn tal- looze lawines neergekomen. Het herstel van het verkeer op den Arlbergspoorweg is nog niet bepaald. Vrijdag dooide het bij helderen zonneschijn. Aan boord van de lena, of liever van het wrak van de lena, is Vrijdag weer een paniek geweest. Een aantai mannen was bezig uit het ruim van het voorschip de munitie weg te halen toen er een ontploffing werd gehoord. Er was kortsluiting ontstaan in de geleidraden voor het electrische licht en daardoor knapte er een lamp maar dat begreep niemand en daar de schrik de menschen nog in de beenen zit, dachten zij niet anders of meteen zou het voorschip uit elkaar springen en de matrozen vlogen naar het gat van den uitgang, kropen langs de touwen het schip af en holden weg over de wanden van het dok. Er waren werklieden bezig, het dok te her- stellen, dat, naar men zich herinneren zal, kort na de groote ramp, stukgeschoten is om het zinken te verhaasten. Die werklieden werden aangegrepen door de vluchtdrift der matrozen en zij begonnen mee te rennen. Zij kwamen de werkplaatsen langs de kade binnenvallen met het gerucht van een ontploffing en niet zoo gauw hadden de arbeiders van de werk plaatsen het woord ontploffing gehoord, of zij sprongen als muizen naar buiten. Het duurde niet iang of de oorzaak van de knal was ge vonden. Er was geen gevaar bij. Maar het duurde lang voor de werklieden van de rijks- werkplaatsen bereid waren, het dok weer te naderen, waarin de verminkte, maar boosaardige lena gevangen ligt. Een van de manschappen is bij de vlucht naar beneden gevallen en gewond. In verband met den diefstal van twee millioen uit een postzak tij dens het vervoer van New-York naar Parijs is een tweede verdachte gearresteerd, Rousseau genaamd, die zeer be- scheiden woonde in de rue Crespin te Parijs en wiens vrouw op een cartonnagefabriek werkt. Bij zijn arrestatie werd 240,000 francs op hem bevonden, waarmee hij Vrijdagavond aan het Noorderstation vertrekken wilde, maar de politie legde juist de hand op hem toen hij in den trein zou stappen. Het is nu gebleken, dat de diefstal moet hebben plaats gehad aan boord van bet s.s. //Savoye." De Amerikaan John Lirdlow steeg te Polen Black, in Florida, op met een door hem zelf uitgevonden vliegmachine. De machine bleek echter niet volmaakt in orde te zijn, want toen zij op een hoogte van circa 80 meter was geraakte zij defect en de uitvinder viel te pletteren. Te Odessa heeft een vreeselijk onheil plaats gehad. Tijdens een weldadigheidsvoor- stelling in de groote zaal van het hotel St. Petersburg, waarin het tooverballet Sneeuwvlok- ken werd opgevoerd en kinderen van omstreeks tien jaar medewerkten, vlogen plotseling de vlokken van watten, waarmee een kind behangen was, in brand. In enkele oogenblikken was het geheele tooneel een vlammenzee. Onder de toeschouwers brak een vreeselijke paniek uit het was een afgrijselijk schouwspel de luid om hulp roepende kinderen te zien kruipen onder de pijnen. Alles in de zaal was het hoofd kwijt. Negen kinderen vonden den dood tien zijn zeer zwaar gekwetst. Eenige moeders zijn door den schrik krankzinnig geworden Gemeenteraad van Ter Meuzen, VAN Vergadering van Donderdag 21 Maart 1907. (VBRVOLG.) G. Verordening tot heffing eener belasting op de openbare vermakelijkheden De Voorzitter brengt in herinnering, hoe door hem bij de behandeling der gemeentebegrooling voor 1907 naar aanleiding der moeilijkheid om deze sluitend te krijgen, en om op billijke wijze aan geld te geraken is voorgesteld weer in te voeren eene belasting op de openbare vermakelijkheden, welk voorstel toen met 8 tegen 2 stem men is aangenomen. Op diec grond is hij met het denkbeeld voortgegaan en he.fi eene verordening ontvvorpen, welke hij in verband met gemaakte npmerkingen nader heeft gewijzigd. Thans is die zaak zoover gevorderd, dat zij voor behandeling vatbaar is. In gekomen is een adres van A. de Vrieze en 63 anderen, welke, vernomen hebbende dat het voornemen bestaat eene verordening in het leven te roepen om belasting te heflen op publieke vermakelijkheden enz., langs dezen weg de vrijheid nemen zich tot den Raad te wenden met beleefd verzoek die verordening niet te steunen, als zijnde weder eene nieuwe belasting op het bedrijf van den houder van voor het publiek toegankelijke localiteiten, welke alreeds toch zoo zwaar aan belasting onderhevig zijn. Dat bij vroegere heffing reeds gebleken is, dat deze bela ting zoo weinig opbrengt en dat de gemeentekas daardoor weinig of niet gesteund wordt. De Voorzitier zegt deze laatste bewering te moeten tegen- spreken de opbrengst was niet zoo gering. Hij opent thans de algemeene beraadslagingen. De heer De Jager Ik waardeer de poging, die door u, Mijnheer de Voorzitter wordt gedaan, om in de behoefte aan financien te voorzien, door te trachten te komen met een heffing op openbare vermakelijkheden. Ik ben echter tot de conclusie gekomen dat ik mijn stem tegen die heffing zal moeien uitbrengen, daar we naar mijne meening, wordt die verordei-ing onder de gegeven omslandigheden door den Raad aangenomen, niet vooruit, maar achteruit zullen gaan De vermakelijkheden zullen toenemen en het zal met de openbare orde. rust en zedelijkheid erger worden dan thans reeds het geval is. Daartoe moet naar mijne meening de Raad niet meewerken, maar eerder trachten de vermakelijk- h.-den te beperken, opdat ze sporadisch voorkomen. De Voorzitter is het niet met dezen spreker eens. Hij zelf maakt van vermakelijkheden geen gebruik maar is van meening dat men in een plaats als Ter Neuzen niet alles kan ver- bieden. Dat er door aanneming van het voorstel uitbreiding van de vermakelijkheden te duchten is kan hij tegenspreken. De burgemeester heeft hem verzekerd, dat alles op de huidige wijze zou doorgaan, ze zouden niets minder of niets meer mogen doen dan thans, alleen zouden ze er dan wat voor moeten betalen. De heer De Jager: Wanneer ik spreek over beperking van de vermakelijkheden. dan heb ik het oog op de bescher- ming, waarop de burgerij recht heeft, dat de openbare rust zoo weinig mogelijk wordt verstoord. Daarom mag de Raad volstrekt niet meewerken, dat dit veelvuldiger zou voor komen. Dit is een principieel standpunt. De Voorzitter: Zooals ik zeideIk maak er zelf geen gebruik van, maar naar uwe meening zou men wel alles moeten verbieden en dat gaat toch niet. De heer De Jager: Ik zou alleen eene beperking, geen uitbreiding wenschen. Zie slechts het voorstel. Men weet het eenmaal, het is in de kom der gemeente kermis, maar nu komt er nog een soort kermis bij aan den Baandijk, eene aan Driewegen, een Oogstfeest te Sluiskil, waar is toch het eind. Het begint er wel wat op te lijken, als bij de oude Romeinen waar het volk riep//geef ons brood en spelen." De Voorzitter: De gemeente is uitgebreid. Het is ge- woonte dat de menschen in die buurten ook een paar dagen vergunning kiijgen om een soort kermis te honden. Ik zie geen reden om dat te verbieden, laat die menschen ook eens paar dagen aardigheden uitvoeren. De heer De Jager: Ieder zijn meening; ik heb de mijne gezegd. De heer Moggre meent dat het in de reden ligt, dat, als de vermakelijkheden met een zeker bedrag worden be- last, er meer vrijheid moet worden gegeven. De Voorzitter: Binnenshuis toch niet meer als nu. Alles blijft zooals het is, ze krijgen nu ook vergunning, maar omdat ze er nog al door verdienen, heb ik de belasting voor- gesteld. Begin nu eens te verbieden het maken van muziek op orgels en piano'sIk zie er geen kans voor. De heer MoggreJa, we zullen er toch meer last van krijgen. De Voorzitter: Ze krijgen nu ook vrijheid. De heer Verbrugge: Ze moeten het nu aanvragen bij den Burgemeester en als er voor betaald wordt zal deze moeilijker vergunning kunnen weigeren dan thans. Wanneer tegen een tarief kan gespeeld worden, zal de Burgemeester geen ver gunning weigeren, dan wanueer daartoe beslist redenen zijn. Als er dan geen besliste ordeverstoring ef iets dergelijks plaats heeft zal er in den regel doorgespeeld worden, en hebben de omwonenden voortdurend last van de muziek. De Voorzitter: Men weet wel dat het groote rumoer steeds veroorzaakt wordt door de danspartijen. Het leven komt niet zoozeer van de orgels, die staan er buitendien ook bij ver- schillende burgers. De heer V erbruggeAls er een belasting is en ze komen bij den Burgemeester, zoo zal hij hun elken avond vergunning geven. De Voorzitter: De Burgemeester heeft mij verzekerd dat alles zoo zou blijven als het was. De heer Verbrugge: Het ligt in de lijn, dat, wanneer de verordening er niet komt, de vergunningen schaarscber zullen worden gegeven. Volgens mijne opvatting heeft de Burge- meestei', als er beiaald wordt niet het recht om vergunning te weigeren, dan wanneer er baldadighede.n plaats hebben, terwijl nu toch ook andere overwegingen kunnen gelden voor het weigeren van verlof. De Voorzitter: Maar als ik nu toch nam ens den burge meester en voor zoover ik te bealissen heb ook voor mij zelf verklaar, dat alles blijft zooals het was. Het wordt nu toch ook niet zoo druk gemaakt? Ik meen dat het nu goed gaat. De heer Vao den Hoek wijst op artikel 5, waarin van een abonnement wordt gesproken er staat wel niet voor hoe lang, of het per jaar of voor eeuwig is De Voorzitter: Dat is natnurlijk per drie maanden. De heer Van den Hoek: Maar het staat er niet. Dat is echter niets, dat betreft maar een kleine inlassching. Ik wil er echter alleen op wijzen, dat een betaling bij abonnement alleen al in zich sluit een voortdurend gebruik maken van een recht. Als er voor drie maanden betaald wordt, ligt het ook in de reden, dat er drie maanden iederen dag mag ge speeld worpen. Nu krijgen ze toch van den burgemeester geen vergunning voor 3 maanden. De Voorzitter: Het zal misschien in den heginne wat druk loojien; zooals^gt^ meestal gaat bij nieuwigheden, maar na eenigeu tijd ruindert~dat weer. De heer Van den Hoek Wanneer de lui weten dat in een of andere herberg gespeeld wordt gaan ze er naar toe. Het orgel of de piano wordt aangezet, en zoo zal het heele dagen doorgaan. Dan zal het klagen worden van de buren. Al was het niet dat ik ook op andere gronden tegen de ver ordening ben, zoo meen ik toch ook, dat hare invoering meerderen last zou veroorzaken. De Voorzitter: Ik kan dat zoo niet inzien, ze zullen daar toch zoo maar niet voor hun eigen plezier een heelen dag een orgel laten spelen De heer Van den Hoek: Och neen. maar zoodra er een ploegje binnenkomt, heb je het te wachten. Nu, dat loopt soms den heelen dag af en aan. De heer WielandMaar het mag toch niet later dan 10 ure 's avonds. De heer Van den Hoek Dat kan de Burgemeester be perken. De Voorzitter: Ik kan niet aannemen dat de last vau die orgels zoo groot is, vele burgers hebben er ook, die zou men dan ook wel moeten belasten. De heer Van den HoekDat kan nu ongelukkigerwijze eenmaal niet. De heer Verbrugge: Dat zijn dan toch ook maar buis- orgels, die men niet kan vergelijken bij die groote orgels, welke de geheele buurt overhoop schreeuwen. De heer Van den HoekDie orchestrions worden door den burgemeester niet meer toegelaten. De Voorzitter: Dat zijn ook bepaald ongeoorloofde instru- menten. Voor de orgels heb ik ook het recht wat grooter genomen. De heer VerbruggeDat beteekent nog niets, ze zullen daarvoor toch wel een abonnement nemen, al werd die som ook nog verdubbeld. De heer VisserIk moet verklaren dat ik niet zoo bang ben voor mnziek en het zedenbedervende daarvan ook niet zoo kan inzien. Ik geloof dat de Raad evenwel, toen hij het voorstel tot invoering heeft aangenomen, daarbij evenmin heeft nagedacht, als toen hij de bedragen der onderhouds- posten op de begrooting vermiuderde. De heer Van den Hoek heeft er voor gestemd, omdat hij er geen bezwaar in had dat daarvoor een memoriepost werd uitgetrokken. Dit bindt tot niets. De heer VisserWanneer we nog aannemen dat de be lasting een drie a vierhonderd gulden zal opbrengen, heb ik ook het bezwaar, dat die zullen worden opgebracht door een klein aantai ingezetenen, die toch reeds wegens hun inkomen in den hoofdelijken omslag worden aangeslagen. Wanneer mea hun met deze belasting wil treffen in verband met het- geen ze verdienen zouden ze in den hoofdelijken omslag moeten verminderd worden. Het publiek betaalt die belasting niet, dat zullen doen de houders der lokalen, die aan hunne bezoekers ook niet 6 in plaats van 5 cent voor een glas bier kunnen vragen. Dat gaat wel in grootere plaatsen, maar hier toch niet. De Voorzitter: Maar ze lokken met de muziek toch volk en verdienen er dus door. De heer Visser: In uw eerste schrijven ter begeleiding van uw voorstel sprak u als uwe meening uit dat er bij het kunstlievend publiek wel geen bezwaar zou bestaan tegen het betalen der belasting. Het is evenwel niet het groote publiek maar een klein aantai ingezetenen, op wie de belasting zal drukken De heer Wieland Als er ergens een orgel speelt, dan komt een zeeman er op af. Onlangs vond een burger op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5