Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 23 Maart 1907. 47e Jaargang. KIEZERSLIJST. No. 4972. Landbouwberichten. Gemengde berichten. iid welkom te Ter Neuzen. ITWBrEEDEI ZBLAJO. Predikbeurten. TER NEUZEN, 22 Maart 1907. Op de heden door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente voorloopig vastgestelde kiezerslijst komen voor 1536 kiezers voor de Tweede Kamer, 1522 voor de Provinciale Staten en 1463 voor den Gemeenteraad. Het rorige jaar waren deze cijfers resp. 1496, 1489 en 1431. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 6 April herbenoemd tot burgemeester van St. Jansteen, de heer C. lJsebaert. Zaamslag, 22 Maart. Op de heden vastge stelde kiezerslijst dezer gemeente komen voor 581 kiezers voor den gemeenteraad en 621 voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Het vorige jaar bedroeg dit voor den ge meenteraad 554, 606 voor de Prov. Staten en 607 voor de Tweede Kamer. Philippine, 21 Maart. Heden voormiddag is van wege den A. N. W. B. in het centrum der gemeente een wegwijzer met drie armen geplaatst, ook is de heer A. Voeten, secretaris alhier, door den bond tot Consul aangesteld voor den kring Philippine. Zondag 2d Maart 1907. Bemesting. Men meldt uit IJmuiden Woensdagmorgen had op ongeveer 54° Noor- derbreedte een treurig ongeluk plaats op den stoombeuger //Burgemeester Yening Meinesz" Ym 97. Door een stortzee werden vijf man overboord gestagen, een greep de reeling, drie verdronken Jan van Aken, Willem Seven- huysen en Willem Elshout, alien ongehuwd, van Vlaardingen. Gered werden Johannes van Min- nen en Wouter Smit, oud 12 jaar. Men meldt uit Kolhorn aan de Alkm. Ct. Woensdag voer een 5jarig meisje met een scbuit mede, de sterke stroom was den schipper te machtig, het kind geraakte met 't hoofdje tusscben den paal eener brug en bet boord der scbuit, het hoofdje werdzoodanigineengedrukt, dat de dood volgde, nog voor geneeskundige hulp aanwezig was. Men meldt uit Denekamp aan de Zw. Ct. Terwijl haar man afwezig was geraakte Woensdagmiddag vrouw Veldhuis, een oud en eenigszins gebrekkig menseh, in de buurtschap Tilligte door 't vuur in een stoof in brand. Een der buren vond haar met hevig brandende kleeren en erge brandwonden in haar woonver- trek liggen. Haar toestand is b oogst zorgelijk. Door den Minister van Oorlog is goed- gekeurd het voorstel van den inspecteur der cavalerie, om aan de marechaussees eenjaarlijksch verlof van een maand toe te kennen met behoud van traktement. Dat verlof duurde vroeger slecbts 14 dagen, terwijl dan maar aan 4 marechaussees soldi) werd uitbetaald. Een watermolenaar te Voorhout hoorde, toen hij zijn molen had ingespannen, een schok. Het bleek dat een otter, die waarschjjnlijk in den molen een schuilplaats bad gezocbt, tusschen het scheprad was beklemd geraakt. Het dier was 1.08 M. lang en werd voor 12 verkocbt. Schooljongens-solidariteit. Een klas van de onderwijzerskweeksehool te Groningen had een morgen vrijaf gekregen. Dat vonden de leerlingen van een andere klas onrechtvaardig en besloten tot staking. Een comite was vlug samengesteid en de niet-arbeidwilligen moesten bun handteekening zetten, bij wijze van instemming. Onder elkaar zou gevaarlijk zijn, want dan kon de werkgever zien wie de aanlegger was en daarom kwamen de namen listiglijk in een kring testaan. Twee vrouwelijke werknemers lieten zich ook over- balen en toen de leeraar op een morgen de klas binnenkwam zag hij daar -alleen een paar flauwhartige onderkruipers. De stakers genoten van hun vrijen dag, maar of de thuiskomst van elk onverdeeld genoeglijk was weten we niet. Wel is bekend, dat de directeur aan de ouders van de stakers het voorval meedeelde en dat dezen denzelfden avond weer op de banken zaten. Zeven werden een week lang uitgesloteu. Een kind doodgemarteld Dinsdag zou te Parijs bet lijkje van den kleinen Rene Henry, een kindje van 20 maanden, worden ter aarde besteld. De commissaris van politic echter, opmerk- zaam gemaakt door een anoniem schrijven, begaf zich naar de woning der ouders, waar de lijkkoets reeds voor de deur stond, be- schouwde vlucbtig het nog niet gekiste lijkje en zag genoeg, om hem te doen besluiten de begrafenis te schorsen en het echtpaar Rene onmiddellijk te doen arresteeren. Reeds onlangs hadden de Rene's een kindje verloren onder vrij geheimzinnigeomstandigheden. Het onderzoek nu heeft uitgewezen, dat de beide ouders ze zijn nog heel jong dronken en zich al heel weinig met hun kindje bemoeiden alleen vianneer 't huilde, ranselden zij het op schandelijke wijze. De buren meenden, dat het wel eens slecht zou afloopen en dat ze zouden eindigen met het schaapje dood te slaan. Een der buurvrouwen verklaarde o. a., dat ze de vrouw een paar dagen geleden bad hoo- ren zeggen //Zal je dan nooit verr en waarop de vader antwoordde Hang't kreng bij de pooten op als hij lang genoeg met zijn kop naar beneden hangt, raken we hem wel kwijt Zondag 1.1. bereikte dit afschuwelijke tooneel het toppunt. Het kindje huilde, waarop een helsch kabaal volgde, eindigend met den val van een lichaam. ,/Dan moet je er maar aan!" had de vrouw geschreeuwd. Daarna was 't stil geworden. z/Nu zullen ze 't kind wel hebben doodgesla- gen", meenden de buren. 't Kleintje was inder- daad dood. De houding der ouders, den dag daarop, was zoo cynisch mogelijk. Zegingen lachend boodschappen doen, kochten taartjes en verscheidene flesschen wijn, en be- dronken zich thuisgekomen, ir. tegenwoordig- heid van hun dood kindje, op liederlijke wijze, onder 't zingen van cafe-chantant-deuntjes. Het lijkje is naar de Morgue overgebracht, om te worden gescbouwd. Tegen de onna- tuurlijke beulen is een strafvordering ingesteld. Te Johannesburg is Woensdagmiddag een dolle aanslag gepleegd op de bijbank van de Nationale Bank in de Harrisonstraat. Twee met revolvers gewapende mannem eischten bet geld van de bank op. De ambtenaren der bank en de inbrekers wisselden scboten. Een der dollemannen kreeg een scbot door den mond en werd overweldigd de andere werd gevangen genomeu. Een ambteuaar der bank werd aan den arm gewond. Op 't gehucbt De Brendonck, nabij Retby, aan de Belgische grens, zijn vijf woningen, bewoond door de landbouwers Peeters, Weijnants, wed. Goris, J. Louaerts en W. Kmaeps met inboedel en al totaal afge brand. De zoon van Peeters is door 't vuur omgekomen. Bedekt met brandwonden, werd hij in 't liefdebuis op- genomen, doch overleed na korten tijd. De oorzaak van den brand is onbekend. Wel wat veeleischend. Hammerstein, de directeur van de opera te Mancbattan, is van oordeel, dat een dikke bariton maar een halve bariton is. Hij heeft voor 't aanstaande seizoen een Ita- liaansch diep zanger geengageerd, maar in 't contract streng omschreveti, dat de corpulente artist zijn buikomvang met 7^8 centimeter moest verminderen. 't Middel hiertoe geeft de veeleischende di recteur niet op dat zal ter keuze van den zin- genden dikzak zijn. Het, getal moter-omnibnssen neemt in Londen steeds toe, tot scbade van de *Under- ground" spoorwegen, waarvan de ontvangsten steeds verminderen. Wel zijn de bussen niet volmaakter ge- beuren wel eens ongelukken mee gesneuvelde lantarenpalen kunnen daarvan meepraten en worden de onderaardsche sporen steeds meer volmaakt., maar tocb gebruikt het publiek liever de motorwagens. Daar kan dadelijk ingestapt worden, terwijl bij de sporen, na een lifttocht, ettelijke gangen en perrons afgeloopen moeten worden. Ook de trams ondervinden de concurrentie van haar collega zonder rails. Blijft er een van deze steken, dan neemt een volgende de passagiers over, terwijl bij de tram gewacbt moet worden tot een defecte wagen weer her- -steld is. Een zonderlinge is te Brugge overleden in de persoon van een bejaarde vrouw, die daar algemeen bekend was als Lamme Anne. Zij leefde in kommer en was steeds in lompen ge- buld. Op zekeren morgen vond men haar dood in haar woning, die zoo vervuild was, dat zij eerst gereinigd moest worden, voordat de vrede- rechter er in wilde gaan, om een onderzoek te doen. Dat onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw een kapitaal van 80,000 francs bezat aan baar geld en effecten, verborgen onder het vuil, dat in haar woning lag opge- hoopt en bovendien vond men 60 damesmantels en costuums, die zelden of nooit gedragen waren, doch allang uit de mode. Lamme Anne heeft voor zoover men weet, geen familie en even- min een testament nagelaten. Dr. Lawson te Londen verrichtte een keeloperatie bij een kind, dat aan groep leed. Hij opende de keel en bracht er een buis in voor kunstmatige ademhaling, maar toen dit nog niet slaagde, blies de d«kter met den mond lucht in de longen der zieke. Het kind werd gered, maar de ziekte tastte den dokter aan en sleepte hem ten grave. In de baai van Luderitz, Duitsch Afrika, sloeg een zeilboot om, waarin zich 20 Europe- anen bevonden, die een uitstapje maakten. Een Engelscbe kuststoomboot, die in de nabijheid was, stoomde er onmiddellijk heen om hulp te verleenen, maar kou slechts 13 menscben redden de overigen waaronder 0 officieren van de ko- loniale troepen, verdronken. Te Dover in den Staat Delaware is een kind van vier jaar door scburken opgelicht, met het doel bet baasje tegen losgeld aan de familie terug te geven. Toen dit bekend werd ontstond in Delaware zoo groote opwinding onder de bevolking, dat de ontvoerders metes meer van zich durfden laten booren. Tal van particulieren zijn aan bet zoeken. De staat Delaware heeft reeds duizenden guldens besteed aan nasporingen naar het vermiste kind. ZEE T IJ I it IN <jr JE TN Van 19 tot en met 21 Maart. a Van 19 tot en met 21 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 23 binuenvaartuigen op- en 21 afgeschutdoor de Westsl. 5 op en 12 af- gescbut. JPositie der stoomschepen. Goed nieuws van iemand uit onze omgeving is ons altijd welkom en wij zullen met beiang- stelling bet volgende bericbtje van een inwoner van Zoutelande lezen. Het zal eveneens roor velen onzer waardevol nieuws zijn. De heer A. Wijkhuijs te Zoutelande melit ons Het is thans reeds anderhalf jaar dat ik ge- sukkeld heb aan een hevige pijn in den rug welke mij geen oogenblik verliet en ik kon er zelfs's nacbts niet behoorlijk van slapen. 's Mor- gens bij bet opstaan was ik dan ook meer ver- moeid dan den avond te voren by het naar bed gaan. Ik had immer een duizelig gevoel in het hoofd en ofsehoon ik geen moeite ongedaan heb gelaten om hiervan verlost te worden, scheen bet wel dat men de werkelijke oorzaak van ruijne ziekte niet kon vinden. Ten slotte raadde men mij aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen eens aan een proef te onderwerpen en ik kan niet anders zeggen dan dat mij deze Pillen zeer goed bevallen zijn. De pijn is thans veel minder en ik bemerk niets meer van de vroe- gere duizelingen om echter van een volkomen genezing zeker te zijn, zal ik nog eenigen tijd met uwe goede Pillen verder gaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn waarmede het gevaar een aan- vang neemt. Rugpijn is bet eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de pijn in de rug, terwijl ze de niereu in orde brengen die zicb daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet den rug. Verzeker U datmenU deechte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die den beer Wijkhuijs gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze zyn te Ter Neuzen verkrijg baar bij den heer A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 vbot £en of 10.voor zes dooze». Hurgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat van 23 Maart tot en met21 April aanstaande op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd a. de lijst van kiezers van leden der Tweede Kainer van de Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Raad b. alphabetische lijsten van hen, die van de kiezers- iijst zip AFGEVOERD en van hen die daarop zijn GEBRACHT; alsmede, dat die lijsten, tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Nenzen, 22 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Bev. van Hervornide lierli, Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. nieuwe lidmaten. 9$ u., Ds. Hugenholtz «n 2 u., Ds. den Boer. 9 a. leeskerk en 2 u., Ds. J B. THugenholtz 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 94 n. en 2 u., Ds. Raams. 9 ii„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. H. den Boer. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. (.ereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 n. en 2 n., Ds. J. r. <J. Berg. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. i/ B. 9 u. en 2 a., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. leeskerk en 2 u. Student F. W. H. Bramer, V. U. Amsterdam. t B. 9 u. Student F. W. H. Bramer, V. U, Am sterdam, en 2 u., leeskerk. Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds P. H. de Jonge. Uereronneerde gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., Ds. J. R. v. Oordt. Ou<l-K ere for meercie gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2. u. en 54 u., leeskerk. „IiUkaal a*;hen Haliier" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. b\ u., dhr. 1. J. Kense. 1. Een belttngrijk onderwerp voor elken landbouwer en iandeigenaar. Van een deugdelijke bemesting tocb hang't het welslagen van den oogst voor een grout ee- deelte af. 6 In verband met dit onderwerp zal het noodig zijn eerst te =preken over den grond en de planten om ten slotte te1 komen op de meststoffen. De eersle yraag ter bespreking zal dus zijn »Waaruit is grond samengesteid De tweede ,Waarvan leven de planten?" om te besiuften met vraag; //Welke stoffen kunnen als voedsel voor de planten dienst doen J" Grond. De grond is een mengsel van verschiilende stoffen. In den grond echter komt ook voor lucht en ofsehoon die geen bestanddeel van den grond genoemd mag worden, toch is zij voor de planten van groot belang. Deze tocb halen niet alleen adem met biaderen en Sten gels doch ook met de wortels. Mankeert er dus lucht in den grond, dan kunnen de wortels niet werken, het wortelstelsel zai daardoor mede kwijnende plant wordt dientengevolge zwakker en van zelf levert zij minder op. Noodzakelijk is daarom ploegen en eggen, dus den grond goed en flink diep bewerken, om daardoor lucht in den grond te brengen. Dikwijls wordt nu gedacht, dat bewerking tot op een paar decimeters diepte voldoende is. Begrepen zal men reeds hebben, dat dit echter niet het geval kan zijn. Gewenscht is het nu en dan veel dieper den grond te oewerken en daarvoor dan te gebruiken den onder- grondsploeg wordt aan de wortels gelegenheid gegeven diep in den grond te dringen. Er zijn toch planten en dan worden hier bedoeld landbouwgewassen wier wortels meet- dan e£n meter diep in den grond zich voortwerken en dus dient ook daar lucht aanwezig- te zijn. Zoo diep kan men natuurlijk niet ploegen, maar het is wel gewenscht van tijd tot tijd den grond dieper los te maken, dan vele landbouwers tot heden doen. Verder komt in den grond voor water. Ook dit is voor het leven der.planten van het grootste belang. Niet alleen omdaf het dient voor de voeding der planten, dus als bouwstof werkt, maar ook omdat er stoffen zijn, die eerst in water moeten worden opge- lost, v'oordat de planten die stoffen kunnen opnemen. Te veel water kan echter nadeelig worden, daar de grond dan voor de ontwikkeiing der planten te koud is. En ook, wijl er gebrek aan lucht in den grond komt. Een gevolg van te veel water is het vormen van ver- giftige bestanddcelen, het daardoor „zuur worden" en van zelf al weder een geringere opbrengst. Heeft men wellicht in deze streken niet zoozeer met te veel water te karnpen, zeker is het dat verschiilende lage graslanden een kleinere opbrengst leveren, terwijl ook de kwaliteit van het gras zeer gering is. En er worden nog zeer vele H.A. zoo aangetroffen Up zuur grasland vindt men mos, paardestaarten, driekant, biezen etc alien gewassen van weinig waarde voor de voeding. Wil men meerdere vruchtbaarheid, dan dient voor den afvoer van water gezorgd te worden ontwatering alzoo door slooten, greppels en bemaling. En daarna kan men door bemesting verbetering aan- brengen. Aan te raden zou dan zijn een kalkbemesting in den vorrn van gebluschte kalkongeveer 4000 a 5000 kilo gram per Hectare. Als kenmerk van zuur grasland geldt de aan wezigheid van minderwaardige, zoogenaamde inferieure gewassen en ook dikwijls de bruine kleur van het slootwater. Voor de verbetering dier graslanden gebruikt men verder nog kunstmest, terwijl als ze in zeer slechten toestand verkeeren, de mesegge dient gebruikt te wor den om daarna opnieuw te bezaaien met gras- en klaverzaad. Ontwatering is ook voor bouwland van groot belang. Meestal gebeurd het in cleze streken nog met greppels. Te weinig maakt men nog gebruik van draineerbuizen. waarmede een groote bebonwbare oppervlakte wordt uitgewonnen. Wel 10 procent van het land wordt door de greppels onttrokken aan het bedrijf, terwijl dit door draineerbuizen kan uitgewonnen worden. In Groningen wordt ongeveer 4000 Hectare op deze wijze ontwaterd. 2 VLAG. NAAM. MS Yan en naar. Lading I'otir Ter .t'euzen 1 20 Eog. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 21 idem Ron an 3390 Middlesbro $zer idem Truro 3366 Hull stukg. s»«i Ter Seiizeoi 20 Eng. s.s. River Thames 2241 Londen stukg. 21 DlltS. 8.8. Albert Zelck 2232 Middle bro ledig Voor Went 20 Eng. s.s. Harelda 3645 Manchester stukg. Nederi. s.s. Mascotte 3151 Leith idem 21 Rus. 8.8. Gen. Zimmerm. 4397 Windau vlas Eng. s.s. Baron Selborne 2495 New-Castle kolen idem Sea Serpent 2554 Londen stukg. lao 4>enit 20 Eng. s.s. Ralp Crejke 1796 Goole stukg idem Sea Hound 3685 Londen idem idem Hebble 2558 Goole idem idem Polo 1441 Hull stukg. 21 idem Wa l k worth 1862 New-Castle idem Deen. s s. Voldemar 2323 Havre ledig Eng. s.s. Galtee 1597 Newportmoa aardapp. DuitS 8.8. F. Bischoff 3243 Rotterdam ledig Noor. 8 8. Urda 2050 Goole idem 8.8. HARALD in lading te Rotterdam voor Algiers. s.s. JENNY vertrok 22 dezer van Algiers naar Tyoe Dock. a.s. RICHARD in lossing te Pillan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5