Gemengde berichten. H«ftg;water2etii te Ter Neuzen. Wordt vervolgd). Neuzen, is wegens diefstal, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage beves- tigde in hoofdzaak het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarby J. H. B., werkmati te Honteuisse, wegens diefstal van verschillende voorwerpen veroordeeld werd tot een jaar ge- vangenis met aftrek der preventieve hechteriis. Het Hof verklaarde hem ook sckuldig aan de feiten, waarvoor by door de rechtbank was vrijgesproken, doch handhaafde de opgelegde straf. De Schoolbode, orgaan van de afd. 's Gra- venhage van den Bond van Ned. Onderwijzers, vermeldt als historisch In de scholen zijn tot zelfs in de Iaagste klasse de De Ruyter-portretteik uitgedeeld. Waar dit laatste toe leidt leere men uit het volgende De juffrouw uit de eerste klasse vraagt Wat is die man eeweest? TER NEUZEN, 22 Maart 1907. In de week van 13 tot en met 19 Maart 1907 kwamen in de provincie Zeeland 21 ge- vallen van besmettelijke ziekte voor, te weten in de gemeenten Clinge en Tholen 1 van ty phus en febris typhoidea, te Axel, Boschkapelle, Clinge, Colijnsplaat, Middelburg, Stavenisse, Vlissingen, Wolphaartsdijk en Zuidzande 1 en te Kruiuingen en Stoppeldijk 2 gevallen van roodvonkte Axel, Goes, Stoppeldijk en Zie- rikzee 1 en te Schoondijke 2 gevallen van diphtherites. Westdorpe. In de Woensdag gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de Voor zitter, alie leden en de secretaris. Notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. De navolgende ingekomen stukken worden medegedeeld 1. Het goedgekeurd raadsbesluit tot wyzi- ging der begrooting 1906. 2. Het goedgekeurd kohier van den Hoofde- lijken Omslag over 1907. 3. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 18 Maart j.l. Ofereeu- komstig de boeken was in kas 755,325. 4. Een schrijven van den beer P. Dieleman, secretaris van 't comite voor den aanleg van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarby hij daaromtrent eenige mededeelingen doet. 5. Missive van Gedep. Staten, dat de rijks- bijdragen over 1905 in de kosten van 't lager onderwijs definitief zijn vastgesteld op 1700 en voor 1907 voorloopig op 3950. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. Het verslag der Gezondheidscommissie over 1906 wordt voor de leden ter inzage gelegd. Tegen de instelling van een paardenmarkt te Axel, volgens raadsbesluit dier gemeente, bestaat by den raad geen bezwaar. Aan den heer Rudolph Hamerlinck, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 April e. k. eervol ontslag verleend als onderwijzer op de openbare lagere school alhier. Tegen dien datum wordt oproeping gedaan van een onder- wyzer of onderwijzeres op een jaarwedde van 20 boven 't wettelijk minimum. Het primitief kohier der hondenbelasting over 1907 wordt vastgesteld op een bedag van f 189. Verder wordt de ontruimingstermijn der woning 0 no. 29 onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten met 6 maanden verlengd. Niemaud het woord meer verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Biervliet. Door Burg, en Weth. werd Woensdag op het gemeetehuis alhier aaubesteed het bestraten van wegen in twee perceelen. Voor het le perceel, het maken van een be- strating met nieuwe keien op twee wegen om de gebouwde kom der gemeente, was minste inschrijver de heer J. van Drongelen te Hoek voor f 5980. Voor het 2e perceel, het maken van bestra- ting met nieuwe straatklinkers en aanwezige keien in de bebouwde kom der gemeente, was minste inschrijver de heer Ruysscher te Bier vliet voor 5335. Voor de beide perceelen te zamen was minste inschryver de heer A. van Male te Schoondijke voor f 11,390. R~E~C HTSZAKEH. Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting ran 22 Maart de volgende vonnissen uitgesproken H. d. B., oud 41 j., metselaar te Hulst, is wegens beleediging van ambtenaren, veroordeeld tot 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. C. v. K., oud 19 j., zonder beroep te Ter is die man gew Antwoord van een zesjarigeRuitemaker. Waarom krijg je die plaat Omdat het gauw Kerstfeest is. In de vierde klasse OnderwijzeresWie is die man Antwoord De redder van den Hoek van Holland. Het plan om aan den Hoek van Holland een gedenkteeken te stichten voor de ramp der Berlin", vindt in Den Haag veel instemming. Vandaar is reeds 2000 voor dit doel toegezegd. Woensdagochtend ontdekte de brugwach ter van de brag over de Ringvaart, achter Hillegom, na het passeeren van een stoom boot, ongeveer 100 M. benoorden de brug, een lijk, dat blijkens erop gevonden legitimatiebewijs en naamkaartjes, bleek te zijn van den vermisten luitenant Nix. Zijn schaataen waren gebonden aan een knoop van zijn overjas. Het hoofd was zeer ernstig gewond aan de linkerkaak, waarschijnlijk door de schroef van een stoomboot, Het lijk is overgegeven aan de politie van de gemeente Haarlemmermeer. Muntkemiis. Op een dorpje in Maas en Waal is het gewoonte. dat de boeren na de eerste H. Mis te zameu komeu ter bespreking der plattelands ^polletiek van de week. Zondag 1.1. by 't verlaten van de herberg hield een der tamgasten den kastelein een fonkelend 2l/s cent- vraag »Zou dat kunnen stuk voor met de »Ja," zegt de man, „en dan houde nog over Hij ging er mee naar een zijkamertje, alwaar hij het liet vallen De wachtenden zeiden toen tegen elkaar „Nu is 't misdoch de kastelein raapte het muntstuk op, legde het netjes achter slot en kwam terug met 9,85. Kalin stapten de lui naar huis, tegen elkaar zeggende Wat zullen we hem plagen Circa half elf vervoegde zich bij den kaste leiu een jachtopzieaer met de vraag ^Kunde me ook een briefke van 25 wisselen #De zal wel gaon" zegt de ander, ging weer voornoemd zijkamertje birtnen en kwam terug met een muntbiljet van 10 het fonkelende 21/s centstuk en 2 rijksdaalders. De jager raapte alles getnoedelijk byeen, keerde huiswaarts en borg bet netjes weg. Des middags uit moetende, zou hij wat geld bij zich steken, waarom het voornoemde fonke lende 21/ss centstuk weer voor ziende de den dag kwam. zeyft »He wa'n van van Een zijner zoons, dit moi nij vierduitenstuk ,Lop. jong zegt papa, is een goudtientje. Maar jawei, bij nauwkeuriger bezichtiging ziet-ie dat hij is beetgenomen. Fluks er mee naar den kastelein. Deze antwoordti/Ik heb het van de mor- gen van Pietboer gebeurd." gQ l" zegt de ander gemoedelijk *dan zullen we er wel Ichadeloos afkomen." Nu dat kwa men ze ook. 's Avonds werd alles weer vereSend, maar dat waard en jager het dien avond moes- ten ontgelden, zal ieder wel begrijpen. Indertijd vatte men het plan op om bij gelegenheid van den 300sten geboortedag een schip te bouwen, dat geheel naar het model de ^Zeven-Provincien", het admiraalsclnp den zeeheld, zou worden gebouwd. Het plan was in het schip een permanente ten- toonstelling van Hollandsche kunst en nyver- heid te houden en verschillende landeu te be- zoeken. Het schip zou op den geboortedag van De Ruyter afloopen. Een commissie werd ge- vormd, doch het benoodigde kapitaal kon met op tijd worden bijeengebracht, zoodat men nog niet met het op stapel zetten van het schip is kunnen beginnen. Het echtpaar Van Beek, aan Amersfoort, dat reeds vijl kinderen heeft, werd Woensdag nacht verblijd door de geboorte van vier flinke jongens. Moeder en kindertjes zyn heel wel. Woensdagmiddag half twee is door de Oosterstoomtram, komemde van Wagemngen, te Rhenen overreden de ruim 70jange H Koning, gepeusionDeerd smid bij linkervoet is geheel afgereden gedeeltelijk verbrijzeld Oorzaak afstappen de Birkt by J. de O. S. M. De de recbtervoet De toestand is gevaarlijk. onder het ryden. da da In een dorpsherberg in de naaste omgeving van Oldenzaal, werd niet veel om het sluitingsuur gegeven en dominee had zich er over geergerd en deze ergernis was in die mate gestegen, dat hij handelend wilde gaan optreden. Hij spoedde zich herbergwaarts, trad de her berg binnen en wilde juist zijn boetpredikatia beginnen, toen de dorpsveldwacbter binnen- trad en alien bezoekers procesverbaal aanzegde, wegens het vertoeven in een herberg na het wettelijk vastgesteld sluitingsuur, ook tegen domi nee. Ben leak idee. Het volgende humoritische stnkje, uitgehaald door een opnemer bij den topogralischen dienst, werd aan de ,/Mak. Crt." meedegedeeld By een zijner opmetingen kwam de opne mer ook in de kampong Boea, pi. m. 10 kilo meter ten zuiden van Paloppo. De commandant der dekking liet den madika bij zich komes en vroeg om inlevering der geweren. Deze scheen er echter geen zin in te hebben en ver klaarde, zooals meestal gebeurt, geen enkel ge- weer te bezitten. Doch nu kwam de opnemer op een leuk idee. Hij liet zijn instrument halen en zette het te midden der verzamelde kamponghoofden. Nu volgde een verklaring, dat het den hoofden niets zou baten, als ze hun geweren niet goed- schiks wilden inleveren, want met dit instru ment konden alle verborgen geweren opgespoord worden, want de naald van het instrument zoa onmiddelijk naar de plaats wijzen, waar een geweer opgeborgen lag. Als bewijs nam opnemer een geweer en braeht het nabij boussole. De uitwerking was, zooals ieder zich kan denken, dat de magneetnaald door het ge weer werd aangetrokken de madika en de hoof- I den zagen hierin echter iets bovennatuurlijks. Er werden nog eenige experimenten gedaan j door het geweer nu eens rechts, dan eens links, alsook boven en onder de boussole te houden en altijd wees de naald natuurlyk naar het geweei. Het hoofdeffect werd bereikt, door een revolver in een revolvertasch, gewikkeld in een handdoek, bij de boussole te brengenook nu wees de naald naar de verpakte revolver. Tegen zulke tooverij (naar zijne begnppen) was de radja niet bestand en bevende en met een bleek gezicht. gaf hij nu te weten, dat in zijn gewest nog 26 geweren verborgen waren, benevens een lila en een geweer bij hem zel Het resultant van het leuke idee van den opnemer was dan ook, dat de patrouille eenige dagen later met 27 geweren en een lila naar huis koa terugkeeren. Door brand zijn te Debden nabij Saffron Walden tien buitenhuizen verbrand, terwijl vele andere sehade opliepen. De brand ont- stond doordien een vonk uit een schoorsteen eeu rieten dak van een villa in brand stak. De krachtige wind wakkerde de vlammen aan en dadelijk stonden er drie huizen in lichtelaaie. Zig-zagsgewijze plantten de vlammen ziclt voort over den weg en na een uur ongeveer was de heele straat een vuurzee. Alle inboedels ver- branden en bij pogingen tot redding liepen velen brandwondeu op. Een oude dame, die twintig jaar in het bed had gelegen, werd met moeite gered. Vijftig menschen werden dak- loos de meesten hebben een onderkomen ge vonden in de dorpsschool. In een postkantoor te London zijn post- wissels ter waarde van 4200 gulden gestolen. De Londensche postkantoren maken dikwyls een deel uit van andere zaken. In dit geval was het postkantoor tegelyk een kruidemeis- wi nkel Er trad een heer binnen, sprong op de toon- bank van dat gedeelte van den wmkel dat het postkantoor vormde, trok uit de kist, die de biljetteu be vatte, een pakket, waarmee by Er bevonden zich op dat oogenblik drie personen in den winkel, die zoo verbluft waren, dat de dief ontsnapt was, eer zy tot bezinmng kwamen. De dief zal overigens weinig genot van biljetten kunnen hebben, daar deze alle g«- nummerd zijn en bovendien een poststempel moeten dragen, dat eerst by den uitgever ei opgezet moet worden. Natuurlyk is het nu denkbaar, de biljetten, die ook dikwijls voor in het buitenland worden gebruikt. nagemaakt stempel voorziet en ze by voor- komende betalingen uitgeett. In het algemeen worden ze denken als baar geld aangenomen, mettegen- staande een opschrift het verbiedt. dat de dief betalingen van een zonder er bij te DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 Maart Zondag 24 u Maandag 25 n Dinsdag 26 W oensdag 27 Donderdag 28 h Vrijdag 29 n 8.10 9.44 11.7 0.29 1.7 1.43 8.54 10.29 11.39 12.7 12.50 1.24 1.59 wot gedaan koa word enminder koa hot toch al met. De heer Dees stemt dat toe. De heer Van den Hoeklk zou het werk maar gunneu. Verleden jaar is het in eigen beheer uitgevoerd, maar dat is toch niet meegevallen. De Voorzitter Dan heeft men de uitroering toch meer in handen. De heer Van den Hoek Dat is toch ook nog maar be- trekkelijk, want als men een boodschap krijgt dat dit of dat stuk is, moet men er toch ook iemand voor staren om het te maken en als eenmaal iets openlegt, kan men het toch ook niet half afgewerkt laten zitten. Men kan op gewoon onderhoud niet schrappen. De heer Wieland hoorde zooeven den heer Visser de op- merking maken, dat volgens de voorwaarden der besteding 10 pet. minder mag verwerkt wordenhij hoopt nn maar op die 10 pet. De heer Van dea Hoek kan niet garandeeren dat men dat bedrag minder zal kunnen uitgeven. Het is dan ook in elk geval maar 9 pet. daar men er 1 pet. van moet nitkeeren aan den aannemer. De heer Wielaad 9 pet. is ook al wat De heer Van den Hoek Ik kan volstrekt niet garandeeren of er 100 zal kunnen bespaard worden, maar ik wil mijn beat il.en De Voorzitter: Ik geloof dat de zaak nu voldoende be- aproken is. Mijn idee was om het werk dit jaar weer in eigen beheer te nemen, maar het voorstel van den heer Verbrugge om het voor de Iaagste inschrijving te gunnen, is van verdere strekking, ik zal dit dns allereerat in stemming brengen. De heer De JagerMaar kan de heer Van den Hoek niet de verzekering geven dat er wat af zal kunnen De heer Va» den HoekDat kan ik niet vaststaand be- Inven. Ik weet vooruit dat het in 't bestek opgenomen werk niet voor de geraamde som kan gemaakt worden. De Toorzitter: Waarom 'twerk dan in het bestek gezet? De heer Van den HnekWaarom heeft de Hand dan alleen de bedragen verminderd en ook niet van het uit te voeven werk geschrapt Het voorstel van den heer Verbrugge, om het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen wordt hierna aangenamen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, Van den Hoek, Visser, Deea, Moggrd, De Masier, De Koeijer, De Jager en Verbrugge; tegen stemmen de heeren Moes en Wielai'd. I. Een adres van het Hoofdbestnnr van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, waarin met het oog op de hooge koslen die het exaiuen voor het bekomen van het diploma als politieman, vanwege dien Bond, sedert 1900 gehouden, vordert en den minder gunstigen financieelen toestand van dien Bond, verzocht wordt eene subsidie tot instandhouding van dat exainen te willen verleenen, daar het exaraen eene iastelling mag genoerad worden die van algemeen belar.g is. In de eerste plaats toch is het noodzakelijk dat een politieman die anderen moet verbieden wat met de wet strijdig is, zelf op de hoogte is van de bepalingen der wet, terwyl door het bezit van het diploma de algemeene vakkennis van de politie wordt verhoogd. In de tweede plaats verstrekt dit diploma de gelegenheid om uit de beambten der politie hentekiezen voor eene vacature, die door het bekomen daarvan getoond hebben, dat het hun ernst is met hnn werkkring en die de bekwaamheid bezitten, voor de plichtsvervulling der politie onmisbaar. Nevens het adres is irgezonden een programma ran het examen voor het politiediploma. Op roorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres aan te houden tot bii de behandeling der gemeentebegrooting. anEen adres van P. Binders, welke te kennen geeft dat hij gaarne van de gemeente in erfpacht wenscht te ▼erkrrjgen eene strook grond, gelegen achter zijn woonhuis in den pubiieken weg Molenzicht. Genoemde strook grond zou eene oppervlakte hebben van 8 M2. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten te pnbli- ceereo dat het voornemen bestaat den grond aan den pu biieken dienst te onttrekken. ni Een adres van W. Bedet, welke bericht dat hij ter wille van zijn handel, zieh genoodzaakt ziet zijn pakhuis, staande in de Donze-Visserstraat. te vergrootendat hij daar- dsor evenwol minder open oppervlakte zon verkrijgen dan een derde gedeelte van het gebouw. Daarentegen wordt de open ruimte achter de woning niet verminderd, zoodat deze ruim voldoende blijft, daar de woning eene oppervlakte heeft van 41,25 M2. en het daar achter gelegen open erf 31,90 M:. groot is. Bovendien is achter het perceel de open gang, waaronder het riooi der gemeente, ter breedte van 2,40 M., wat toch nooit mag worden bebouwd. Hij verzoekt daarom hem afwijking van art. 28 der bouw- verordening toe te staan. De Voorzitter deelt mede dat de bouwmeester adviseert het verzoek niet toe te staan, als zijnde dit in strijd met de le alinea van art. 28 der bouwverordening. Het perceel is pi. m. 146.50 M2. groot, waarvan het be- bouwde deel pi. m. 114,50 M2. zou worden. Deopenrnimte (plaats, tuin of erf) wordt dan pi. m. 32 M2., dns ruim 6 M2. te kiein. Het komt hem niet gewenscht voor de open gang achter de perceelen als open ruimte daarbij te bepalen, omdat die gang geen openbare weg is en omdat dan de raimte achter de perceelen te klein zou kunnen worden. De heer De Masier Het is volkomen waar, dat inwilliging van het verzoek is in strijd met art 28 der bouwverordening. Wij hebben hier niet te doen met een bijzonder geval, waarvoor de verordening toelaat dat afwijking wordt toegestaaa. Ik wil er echter op wijzen, dat uit dit geval weer blijkt, dat de verordening hier onnoodig streng is. De bepaling is voortgesproten uit den eisch der woningwet, maar deze apreekt alleen van woningen, niet van bergplaatsen. Wij hebben het ruim opgevat, omdat er in onze verordening gesproken wordt van gebotaven, daar is dus alles, ook bergplaatsen, onder kegrepen. Destijds is door mij en den heer Verslaijs eene wijziging voorgesteld, welke ten doel had daarin eene onderscheiding te nsaken en den eisch van de open ruimte alleen te doea slaan op woningen. Het voorstel is tot hiertoe nog niet in behan deling gekomen, maar wanneer het aan de orde komt, pleit dit geval voor aaa nettling van die wijziging. De heer Dees is het met den heer De Masier eeas. Voor een pakhuis zou hij afwijking willen toestaan. De Voorzitter meent dat het niet gaat, om den gang achter de woningen bij het open erf te rekenen. Bij Dittooy was dat een ander geval, daar was het een breede straat en toen h#eft hij er ook nog wel degelijk op gewezen, dat het niet zou aangaan, ook siopjes of stegen als zoodanig aan te merken In verband met dit denkbeeld wordt z h. besloten het verzoek van adressant, volgens het ingezonden bouwplan, at te wijzen, maar hem toe te staan zijn pakhuis een Meter smaller te bouwen, aan hem de besiissing latende, of hij de dan openblijvende strook grond. ter breedte van 1 Meter, wil nemen ter zijde, dan wel achter het pakhuis. De heer Visser: Misschien zal de Raad de door den heer De Masier voorgestelde wijziging toch aannemen, ik zou daarom het verzoek maar willen toestaan. De Voorzitter We mogen het niet toestaan, het is geen bijzonder geval en als we steeds afwyken, is het ook maar beter de verordening te wijzigen. De beer Van den Hoek: Als hij zijn nieuwbij te bouwen pakhuis een meter smaller neemt, houdt adressant voldoende open ruimte over en dan zou ik er genoegen mee willen nemen al nam hij de ruimte er niet achter. Ik zou het dan ook willen toestaan, op zijde, zoodat het kwam naast het erf achter de woning. Een adres van de afdeeling Zeeland vn» den Nederl Bond van gemeente-ambtenaren, waarin met het oog op den uitgebreiden werkkring van de ambtenaren ter secretarie wordt verzocht eene betere regeling hunner salarissen. De Voorzitter merkt op dat de traktementen albier pas zija geregeld en stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. 9. Aangekoudm saten. De Voorzitter brengt ter tafel het vroeger aangehonden verzoek van G. van der Peijl welke eene herniating verzoekt van door hem vanwege de gemeente in erfpacht verkregen perceelen in de Vlooswykstraat, waarvoor hem naar zijne meening 50 centiaren te veel zijn in rekening gebraeht, waarom hg voor die 50 centiaren ontheffing verzoekt van de betaling van erfpacht en bij akte vast te stellen hoeveel oppervlakte als eigendom der gemeente in deze gronden is begrepen. Overgelegd wordt een rapport van den gemeente-bonw- meester, welke na opmeting van het terrein adviseert het verzoek van adressant in te willigen. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor overeen- komstig dat advies te besluiten, wat z. h. s. wordt aunge- nomen. 3. Primitief kohier der belasting of de hondeu dienstjaar 1907. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor het kohier der hondenbelasting vast te stellen op 781, met 289 honden. Z. h. s. aldus besloten. -4Wijziging gemeentebegrozting voor 1906. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor de be- grooting voor 1906 te wijzigen door verhooging van verschil- lende posten der inkomsten tot een gezamenlijk bedrag van f 30397,95 J en verhooging van verschillende posten der uitgaven met een geiijk bedrag. Goedgekeurd z. h. s. De Voorzitter deelt mede dat volgens aanschrijving van Gedep. Staten het Burgerlijk Armbestuur voortaan voor wijzi ging harer begrooting machtiging van den Raad behoeft. Naar aanleiding daarvan verzoekt genoemd Bestuur mach tiging van verschillende posten harer begrooting voor 1906 waarop geld over was. die bedragen af te schrijven en die over te schrijven op posten welke niet toereikend bleken. Z. h. s. wordt de gevraagde machtiging verleend. 5. Terzoeken om afschrijving toegene schot'geld. In Yerband met ingekomen verzoeken wordt op voorstel van Burg, en Weth. z. h. s. besloten afschrijving te verleenen wegens schoolgeld asn D. F. Elve f 0,24, A. Kramers 0,24 en P. C. Bal /0,22|. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2