FirmTrg'N Tsr Hsuzsnsche Coxrant Donderdag 21 Maart 1907. No. 49/1. T W JE ElUDS BXj-A.II). Binnenland. Het geheim van het Bosch. Gemengde berichlen. Door de Provinciale Staten van Noord- Holland is gisteren tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer H. P. Staal, demissionair Minister van Oorlog. De gekozene verkreeg 46 van de 13 uitgebiachte stemmen; op generaal Van Marie waren 18 stemmen uitgebracht. Dit geschiedde ter voorziening in de vaea- ture-Bultman. TER NEUZEN, 20 Maart 1907. Door den notaris Van der Moer werd jl. Zaterdag ten verzoeke van de weduwe en erven van Dirk Buijze in het openbaar geveild een huis met toebehooren en het recht van eifpacht op den grond (eigendom van den Staat) aan de westzijde van het kanaal, bij het eerste over- zetveer, gemeente Ter Neuzen, groot 2 aren 50 centiaren. Daar voor het perceel niet genoegzaam werd geboden is het niet in koop toegewezen. Blijkens den officieelen feestwijzer van de herdenking van den 300en geboortedag van M. Az. de Ruijter te Vlissingen uitgegeven vanwege het plaatselijk coniite door den heei H. Wegeling zal Zaterdag des morgens van 10 tot 12 uren gelegenheid worden geboden om kransen of andere huldeblijken neer te leggen aan den voet van het standbeeld. Dit zal o. a. geschieden door een deputatie uit het hoofdbestuur en de plaatselijke atdeeling van ,/Onze Vloot", door persoueel van het Belgisch loodswezen, door officieren en schepe- lingen van bet eskader oorlogsschepen (half elf), hierbij zal het niuziekkorps der K. N. marine tegenwoordig zijn, en een deputatie van //Pro Patria" te Rotterdam. Te 12.15 wordt Prins Hendrik aan het station verwacht, die te 12.25 zijn intocht houdt. De in het kanaal iiggende oorlogsschepen zullen dan saluutschoten lossen. Na de ontvangst op het stadhuis en de lunch aldaar zal de Prins te 1.40 vertrekken naar den Boulevard Bankert voor de eerste steen- legging van de De Ruijterschool. Voor de Prins de^ steen legt zal prof. dr. F. J. L.Kramer, directeur van het huisarchief, eene rede houden en de heer nr. J. Smidt Az., voorzitter der Vereenigiug Zeevaartschooleen toespraak. Te 2.20 vertrekt de Prins naar de Groote kerk, ter bijwoning der cantate. In de kerk wordt bij toegesproken door den voorzitter van de cantate-commissie, den heer W. L. Wiukelman. Intusschen marcbeert het De Ruijter Vendel af en begeeft zich naar het raadhuis. Te 3.20 vertrekt de Prins naar het stadhuis tot het in oogenschouw nemen van den boot- tocht der versierde sloepen, waarbij voorgesteld wordt de aankomst van den L.-Admiraal en Generaal M. Az. de Ruijter te Vlissingen op 15 Augustus 1666. Aan dieu tocht nemen 11 sb>epen deel. De stoet komt te 3.40 ten stadhuize, waar de baljuw, burgemeester, schepenen en raadpen- sionaris Kornelis de Wit aanwezig zijn en De Ruijter zal worden toegesproken. Vrij bewerkt door AMO. 14) Vliebig raadde haar aan, hare plichten ge- trouw te blijven vervullen en niets onbeproefd te laten om'haar man op deu goeden weg terug te brengen. Daarop vroeg hij ,/Sedert wanneer is hij zoo veranderd V" //Eicenlijk na den dood van den houtvester. Toen was hij heelemaal van streek. Als ik daar aan denk, beef ik er nog van. En kort daarna haalde hij de erfenis." ,/Was hij toen lang weg?" „Hij was in Pommeren en hij had geen geld genoeg, om de reis per spoor te doen. Het zal zoo wat acht dagen geduurd hebben, eer hij terugkwam." '//In Pommeren? Is uw man daar vandaan ,/Ja, hij is afkomstig uit Goldewitz daar heeft zijn tante ook haar leven lang gewoond. Zij heeft altijd dol veel van hem gehouden, al van den tijd, toen hij nog een kleine jongen was." ,/En gebeurde dat op denzelfden tijd, toen het ongeluk met den houtvester voorviel?" z/Slechts een paar dagen na diens begrafenis ik wilde mijn man heelemaal niet laten weg- gaan, omdat hij zoo wanhopig was over den dood van den houtvester." ,/En sedert ,/Sedert dien tijd is hij zoo veranderd. Als hij dronken is bij zijn thuiskomst, dan gaat hij Dan volgt te ongeveer 4 uur een optocht door de stad. Bij gunstig weer zal op het Beursplein door ,/Vlissingsch Mannekoor" een hulde aan De Ruijter worden uitgevoerd. Te 4 15 vertrekt de Prins van het stadhuis naar het Grand Hotel", waar te 6.30 den 1 rins en genoodigden door het bestuur der Vereeni- ging //Zeevaartschool" een diner wordt aange- boden. Te half acht heeft een illuminatie plaats van de oorlogsschepen, Iiggende in het verbreed' Kanaal. Te acht uur hebben volksconcerten plaats, waarbij Kakadores uit Amsterdam optreedt. Op 'dat' zelfde uur vertrekt de Prins van het /Grand Hotel" naar het station, om te 8.30 te vertrekken. Om 10 uur wordt op de Rontonde nabij het standbeeld een vuurwerk afgestoken. Te 9 u. Gr. T. zal uit Vlissingen een extra trein vertrekken, die aan alle stations aan de Zeeuwsche lijn tot Rosendaal zal stoppen. Ook de Zierikzeesche boot brengt dien dag wijziging in den dienst. Zaterdagmiddag te 3 uren vertrekt een boot uit Vlissingen en deze vertrekt te 4 uren uit Middelburg. De boot, die dieu morgen te 7 uren van Zierikzee afvaart, vaart door naar Vlissingen. Als een bijzonderheid meldt men uit Oostburg dat de vrouw van zekeren R. G. aldaar voor de derde maal op denzellden datum, 17 Maart, moeder is geworden en nog opmerkelijker is het dat telkenmale een jongen werd geboren. Hoek, 19 Maart. Heden is de verkooping van de goederen van de nalatenschap van P. Scheele Jz. en Marita de Somer te Boek door omstandigheden niet doorgegaan. Verkooping is uitgesteld tot naderen datum. Axel, 19 Maart. Van een in aanbouw zijnd huis in de Nieuwe Straat alhier, waarvan de muren opgetrokken waren en de kap-gebinten reeds stonden, stortten hedenmorgen door een rukwind en door slechte inrichting, naar men zegt, de vier muren in. Gelukkig hadden er geen persoonlijke onge- lukken bij plaats, daar de werklieden, die het bouwden, juist in het huis dat er naast staat, koffie waren gaan drinken. De schade be- draagt ongeveer 1000. (L. e. E.) Axel. Naar wij vernemen zou het voornemen bestaan om bij de a.s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, (vacature Van Hoeve) met een Katholiek uit te komen en wordt reeds de naam van den vermoedelijk te stellen candidaat genoemd. Aangezien de R. K. Kiesvereeniging zich als zoodanig niet met de verkiezingen voor den gemeenteraad mag inlaten, ware het gewenscht, dat de Katholieken voor de verkiezingen voor den gemeenteraad een afzonderlijk kiescomite vormden, een soort van adres, van waaruit met de anti-revol. partij, zou kunnen onderhandeld worden om tot eene gezamenlijke actie voor deze verkiezing te geraken. (Zel.) Philippine, 18 Maart. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer voor J. B. van den Hurck en de eifgenamen zijner vrouw in het openbaar geveild een woonhuis met toe behooren en erf te Philippine, groot 2 aren 85 centiaren. Hiervan werd kooper de heer G. G. Rammeloo Joh.Francz. alhier voor 875. Hulst, 18 Maart. Heden werd alhier door den notaris E. B. Dumoleyn ten verzoeke van in een hoek zitten en staart al maar voor zich. yStil" sprak zij plotseling, met blijkbaren angst luisterende, //hij schijnt te komen Zij bleef in hare woorden steken en zag hem smeekend aan. ,/lk zal maar heengaan, niet waar? Dan heeft Miele geen reden om twist te zoeken." Zij knikte. ,/Neem me niet kwalijk, mijnheer, en kom nog eens terug, maar nu Zij sprong op, als wilde zij Vliebig dwingen om spoediger heen te gaan. Hij begreep haar, stak haar de hand toe en zeide /Adieu, vrouw Miele, ik kom hier nog wel eens voorbij." „Dat is volstrekt niet noodig, wij hebben hier geen behoefte aan zwartrokken. die komen spionneeren," klonk achter hem een stem schor van kwaadheid. Vliebig keerde zich om en wierp een blik op Miele, die achter hem aankwam met ge- balde vuisten. Hij bleef echter niet staan, maar ging den weg door het bosch op. „Dat zou hem lijken Eerst ginder dat juf- fertje mooie complimenten toefluisteren en dan hier komen spionneeren. Ik raad hem, hier niet terug te komenhet mocht eens niet goed afloopen, als ik hem weer aantref", schreeuwde Miele hem na. Intusschen stapte Vliebig, die zijn plan reeds had gevormd, met vluggen tred naar Friedersheim voort en ging onmiddellijk naar zijn superieur. „Het is wel een ongewone tijd daarvoor, mijnheer, maar toch zou ik gaarne drie dagen verlof willen hebben", sprak hij ernstig en met aandrang. de wed. P. J. Vettenburg te Luntershoek (Stop peldijk) in het openbaar geveild 1. Een woonhuis waarin herberg, winkel- nering en schuur, groot 2 aren 80 centiaren. Hiervan werd kooper Francois Picavet te St. Jansteen voor 665. 2. 81 aren 40 centiaren bouwland, in den Klein Cambronpolder, gemeente Stoppeldijk. Hiervan werd kooper Augustinus Cappaert, te Stoppeldijk voor 1260. St. Jansteen, 18 Maart. Heden werd alhier door den notaris Dumoleyn ten verzoeke van den heer 0. L. Giele te St. Jansteen (Heikant) in het openbaar geveild een woonhuis, waarin herberg met annexe smederij en wagenmakerij, erf en tuin aan den Heikaot, groot 9 aren 93 centiaren. Op het perceel werd slechts 2500 geboden en voor dien prijs niet gegund. RECHTSZAKEN. De Hoogeraad te 's Gravenhage verwierp het cassatieberoep van A. d. F., 24 jaar, landbouwer te Ter Neuzen, door het kantonge- recht alhier veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis, wegens het, zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen over eens anders land. Uit Exloo meldt men Zondagavond is de zestigjarige vrouw van M. S. te Exloerkijl in het kanaal geraakt en verdronken. Het oude mensch was dronken. De diefstal van 55.000 Er schijnt eenig licht te komen in de duis- ternis. De directie der Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amster dam, ontving namelyk eenige dagen geleden een ongeteekend schrijven, waarin aanwijzin- gen werden gedaan, die kunnen strekken tot het opsporen van de vermoedelijke daders der brutale berooving van den looper del- fabriek. ter advertentie noodigt de directie der fabriek den schrijver of de schrijfster (want de hand waar- mede de brief geschreven was, kon ook die eener vrouw zijn) uit, zich bij haar bekend te maken. Desverlangd wordt geheimhouding verzekerd. De brief bevindt zich in handen der justitie. Het is niet de eenige, die de directie der fa briek gekregen heeft in verbaud met deze be rooving. Zij ontving er ook een van een kaartlegster, die zich sterk maakce den dader oK.de daders door middel barer knnst te kun nen opsporen. De directie is op dit aanbod echter niet in- gegaan. De looper is hersteld van den schrik, dien de berooving hem veroorzaakt heeft en doet weer dienst. Te Bolnes is Maandag de ruim 70jarige grijsaard G. O. verdronken gevonden in een sloot bij zijn woning. Waarschijnlijk was hij 's nachts, door de duisternis misleid, te water geraakt. Maandagmiddag is op de Japansche ten- toonstelling in Arti te Amsterdam een der kostbaarste en fraaiste ivoren beeldjes gestolen, voorstellende een straatmuzikant. Naar men meldt, heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan alle leden der bemanning van het loodsvaartuig te Hellevoetsluis, van de z/Hm, mijn waarde heer en om welke reden Vliebig had deze vraag niet voorzien. Het bloed steeg hem naar de wangen en deze plotse- linge verlegenheid benam hem zijn gewone kalmte. Eindelijk antwoordde hij //Liefst zou ik daarover het stilzwijgen bewarenbij mijn terugkomst zal ik u gaarne de reden en ook den uitslag van mijn kleine reis mededeelen." Mijnheer Brente keek hem eenige ®ogen- blikken onderzoekend aan en sprak toen jrGa uw gang dan maar, als het niet anders dan juist nu moet gebeuren." z/Wanneer het welzijn van een zwaar be- proefde, onschuldig lijdende familie er van af- hangt, mag men geen minuut dralen, mijn heer." »Ge hebt gelijk en ik stel vertrouwen in u. Maar nog iets", zeide hij, toen Vliebig reeds wilde heengaan, //hebt ge niet een kleinen jongen in uw klasse, die Miele heet z/Miele vroeg de candidaat verwonderd. Hoe kwam de opziener juist op dit oogenblik op die vraag Had hij eenig vermoeden z/Ja, het zoontje van den boschwachter". z/Ik niet, die knaap zit in de klasse van collega Meyer," antwoordde Vliebig. z/Waarom hebt ge er niets van verteld, dat ge hem hulp hebt verleend toen hij door een kruisotter gebeten was Vliebig zocht een passend antwoord. //Daarover spreek ik liever niet, mijnheer", antwoordde hij eindelijk. //Bovendien zette ik slechts voort, wat door een ander was be- gonnen." //Kent ge den vader van dien knaap reddingsboot President van Heel, van de vlet en van de sleepboot Wodan, met welke beide de laatste nachtelijke redding gedaan is, fraaie foto's gezonden van de pier en van het wrak van het stoomschip Berlin. De foto's worden blijkens het onderschrift ter herinnering aan 22 Februari 1907 aangeboden en //als persoon- lijk blijk van 's Prinsen groote waardeering van de uitnemende plichtsbetrachting en mensch- lievende wijze van optreden bij het redden van schipbreukelingen van het stoomschip Berlin aan den Hoek van Holland." Deze opdracht is door Z. K. H. onderteekend. Men schrijft aan de Tel. Het volgeud staaltje van bemoeilijking van ambtenaren heeft zich Maandag in het dorp Driesum bij Dokkurn afgespeeld. Toen de be- lastingambtenaren bij de verificatie van een aangegeven stuk slachtvee, in casu een nuchter kalf, de aangifte te laag bevonden en het beest benaderden, werden zij door den aangever (wet- houder van Dantumadeel) en zijne zoons be- moeilijkt en door het publiek op zoodanige wijze gesard en gemolesteerd, dat vervoer zonder politiegeleide niet mogelijk bleek. Nog voor een der ambtenaren met de ontvangen hulp van de brigade marechaussee uit Dokkurn aanwezig was, had de achtergebleven ambtenaar het tegen het publiek, dat ter aanmoediging op borrels en sigaren werd getrakteerd, moeten opgeven, door het beest om niet weg te doen. Dit zaakje zal wel een staartje hebben. Op de buitengronden te Willemstad, op ongeveer 15 minuten van den dijk, waren Zon- dag 4 jongens aan 't strandjutten, toen het water met verbazende snelheid opkwam en die gronden overstroomde. Deze gronden zijn tegen den dijk lager dan aan de zijde van het Ilol- landsch Diep, zoodat de knapen weldra in het water stonden. Vele menschen snelde toe, die op planken hen wilden redden. De jongens hadden even- wel geen keuzewant het water bleef wassen. Wijl twee van hen konden zwemmen, trachtten zij den dijk te bereiken. Menigmaal kwamen zij in een sloot te recht en zag men van hen niets, zoodat gevreesd werd, dat zij zouden om- komen. Half dood bereikten zij eindelijk den dijk. Een marechaussee, welke te Tholen met verlof was en een bedrag van f 340 had gehaald uit de Nutsspaarbank, verloor op een fietstocht rondom het eiland dit bedrag, zonder dat tot heden een eerlijke vinder opdaagde. Kamer plan ten. Hoe vaak ook gezegd, 't kan niet genoeg herhaald, dat voor kamerplanten verstandig gieten van het meeste belang is. Bij vele planten moeten achteruitgang en dood geweten worden aan te overvloedige begieting in den rusttijd, die de planten ziek maakt. In den winter moeten ze droog gehouden worden men begint pas te begieten, als de plant in het voorjaar nieuwe wortels maakt, eerst weinig, en pas overvloedig als de planten in vollen groei zijn en weder en temperatuur medewerken. De socialistischa Rijksdagleden hielden onlangs met redacteuren van de partijpers een vergadering, om over de tactiek te spreken. Ze verzuimden vergunning te vragen bij de polirie, omdat de bijeenkomst plaats zou hehben in een der lokalen van het Rijksdaggebouw. De Berlijnsche politie zal nu feitelijk op moeten treden tegen den directeur van het Rijksdag- bureau, Jungheim. Merkwaardig als bewijs ,/Ja!" z/Neem u voor hem in acht, hij heeft het op u gemunt." Yliebig haalde de schouders op. z/Ik ben niet bang, en weet niet, dat ik hem ooit kwaad heb gedaan." Thuis gekomen zette de candidaat zich neder om het een en ander omtrent Coldewitz na te speuren. Gemakkelijk ging dat niet. In oude boeken vond hij geen plaats van dien naam vermeld. Reeds had hij het plan opgevat om aan het postkantoor of het spoorwegstation in- lichtingen te gaan vragen, toen hem inviel, dat onder de boeken, welke de boekhaudelaar hem ter inzage had gezonden, er een was, die een opgave bevatte van alle plaatsen in Duitsch- land, met vermelding van het aantal inwoners en verdere bijzonderheden. Eenigszins gejaagd nam hij dit in handen en vond er in wat hij wenschte te weten. Daar las hij //Coldewitz, dorp in het regeeringsdistrict Maagdenburg, duizend inwoners. Landbouw en veehandel. Overblijfselen van een oud ridder- slot, door vreemdelingen veel bezocht om den romantischen aanblik." Vliebig wras tevredenja nog meer, hij was in zijn schik, want die laatste opmerking, gaf hem een geloofwaardig voorwendsel aan de hand voor zijn komst in het dorpje. Dat Col dewitz ook een spoorwegstation en een hulp- postkantoor had, wekte zijn belangstelling in de tweele plaats. (Wordt vervolgd.) VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5