A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4971. Rijk, de Provincie en de Gemeente, Gemengde berichten. f)onderda£ 21 Maart 1907. 47e Jaargang. Telegrafische berichten. abonnement Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,3272. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. BaBSTB BXj-AJD. SCHULDVORDERINiiEN. SCHULDYORDERINGEN TER NEUZEN, 20 Maart 1907. Gisteravond werd in het //Hotel de Com merce" door de muziekvereeniging //De Ver- eenigde Werklieden" het aangekondigde open- bare concert gegeven. De zaal was matig bezet. Het programma was hetzelfde dat de vorige week voor de leden was gegeven en slaagde goed. Alleen valt aan te stippen dat aan de jeugdige dillettante die in de operette een der rolien vervulde vanwege de vereeniging door den eere-voorzitter een biy vend souvenir werd aan- geboden, waarvoor zij in lieve bewoordingen be- dankte en een extra-liedje zong. Voorts werden door //Driek de Schaereslieper" een tweetal eoupletten gezongen, gewijd aan de ramp der //Berlin" en tot huldiging van de redders en Prins Hendrik, terwijl ook door de muziek werd uitgevoerd een door den directeur, den heer Eeckhout, gecomponeerden //Prins Hendrik- marsch". Zoowel de muziek- als de andere nummers van het programma werden onder voile aandacht aangehoord en verwierven een groot succes. Een geanimeerd bal was het slot van den avond. Eenige jaren geleden werd alhier een vrouw, wiens levensgedrag niet was zooals het behoorde, door haar man, die toen zeevarend was, verlaten. De verzorging harer 4 kinderen liet de vrouw geheel achterwege, waarna het burgerlyk armbestuur, door de politie daarop attent gemaakt zich hun lot aantrok, waarop de kinderen in verschillende gezinnen werden ondergebracht, waar goed voor hen werd gezorgd. Doch, ondank is's werelds loon. Eerst werden door de moeder 2 kinderen terruggehaald uit de gezinnen waar zy liefderijk werden verzorgd. Zij woonde inmiddels te Rotterdam en leefde daar buiten echt met een manspersoon samen. Dezer dagen kwam de moeder hier zoogenaamd om naar het lot harer kinderen te informeeren en vertrok weer naar Rotterdam. J.l. Maandag kwam hier evenwel de man met wie zij samenleeft, deze wist, nadat hij het terrein verkend bad, met of zonder de hulp van iDgezetenen een der kinderen, een 13jarige jongen, te spreken te krijgen en hem over te halen mee te gaan naar zijne moeder te Rotterdam. Althans de knaap vertrok Dinsdag met de boot van 2 uur, terwijl zijn pleegouders niet beter wisten of hij was op school. Zij kwamen het gebenrde pas te weten, toen de jongen na af- loop van den schooltijd niet naar boord terug- keerde, en een onderzoek werd ingesteld. Na het passeeren der sluis viel giscer- morgen een matroos van het Noorsche stoomschip z/Urda", die uit de achtermast een lantaarn moest halen, uit het want te water met de lantaarn in zijn hand. L)e matroos kon echter zwemmen en riehtte zicli naar de Eng. schoener //Coaltar" die daar naby gemeerd lag. Iemand der equipage van dien schoener merkte hem op, wierp hem een lijn toe, en haalde hem binnen boord. Hierna werd de matroos, die er dus alleen met een nat pak af kwam, met een sloep naar zijn stoomschip teruggebracht. Gisteren werd te Breskens de vroeger aan gekondigde vergadering gehouden van betrokken gemeentebesturen met het bestuur van den stoom- tram BreskensMaldeghem, om te bespreken een tramplan BreskensTer Neuzen. De ver gadering werd geleid door den heer Gerritsen, president-commissaris van bovengenoemde stoom- trammaatschappij van de genoodigde gemeente besturen waren alleen aanwezig die van Ter Neuzen en Hoofdplaat. De voorzitter, er op wijzende dat het aan wezig zijn op deze vergadering tot niets bindt, uitte zijn spijt, dat niet alle genoodigde ge meentebesturen ter vergadering waren opgekomen. Het eenige doel was, belanghebbenden er mee in kennis te stellen, hoever de maat schappij reeds met hare plannen tot verbinding van het vierde met het vijfde district is gevor- derd. Uit de daarop medegedeelde correspon- dentie met den Minister van Waterstaat bleek, dat zijne Excellence veel voor dat plan gevoelt en dit gaarne wil steunen. Daar de lijn geheel op eene vrije haan zou worden aangelegd, zou eene snelheid van 35 K.M. per uur kunnen worden bereikt, en zou dus de reis van Ter Neuzen naar Breskens in een uur kunnen worden afgelegd. Van BreskensHoofdplaat— Biervliet, is de weg ontworpen door den Angelinapolder, door een in 1908 te bedijken polder, over den Noorde- lijken dijk van den Stellepolder en verder langs een nog niet vaststaande richting langs Hoek naar Ter Neuzen. Het plan bestaat de tram te leiden over de twee Westelijke kanaalarmen oude en nieuwe, met eindpunt nabij de Axelsche brug. Mocht ook de brug over den Oostelijken kanaalarm voor tramgebruik geschikt worden gemaakt, dan zouden goederen tot aan het spoorwegstation worden vervoerd. De uitvoering van dit tramplan, behoefde naar de meening van den Voorzitter de uit voering van een ander plan niet in den weg te staan. Ten slotte verklaarde hij dat de maatschappij, die in deze het initiatief nam, steeds bereid is om aan hen die daarom ver- zoeken alle mogelijke inliehtingen te verschaffen. Zaamslag. In de gewone jaarljjksche ver gadering van de vereeniging »Hulp in nood" werden als bestuursleden herkozen de heeren Th. Meinema, J. van de Ree en P. J. Wisse als leden van de commissie van toezicht de heereu J. Haak, J. H. Houg, en J. van de Velde tot leden der commissie bedoeld in art. 28 van het huishoudelijk reglement de heeren Kr. Dees, C. Hamelink, J. van Hermon, C. Klaassen, J. Klaassen, A. de Koeijer, J. van Langevelde, J. A. Moens, C. Sol, R. Stouthamer en C. de Vos. De ontvangsten bedroegen over het afgeloopen jaar 1906/07 1766,28, de uitgaven f 1838,84. Onder laatstgenoemde waren begrepenaan mitke«ringen wegens ziekte of ongeval aan leden beneden 50 jaar f 1593, boven 50 jaar f 108,24. bij overlijden 15. Het nadeelig slot bedraagt 72,56. Het kapitaal dat de maatschappij bezit bedroeg aan het einde van het jaar f 4047,79. Het aantal gewone leden beneden de 50 jaar verminderde met 6 en is thans 226. dat der leden boven de 50 jaar verminderde met 1 en bedraagt thans 16, zoodat de vereeniging 277 gewone leden telt. Het aantal buitengewone leden vermeerderde met 1, het bedraagt thans 63. Aan de leden beneden de 50 jaar werd gemid- deld per week bijna 12 cent per lid uitgekeerd. Aan de leden boven de 50 jaar bedroeg dit 13 cent. In het belang van het fonds is de toetreding van meer joage lieden en ook buitengewone leden zeer gewenscht. H E R li K. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben be- paald, dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebben in de navolgende ge- meenten en op den tijd, daarbij vermeld Neuzen, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Juni. Hoek, 24 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 25 Juni des vonrmiddags. Koewacht, 25 Juni des namiddags. Westdorpe, 26 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 27, 28, en 29 Juni des voormiddags. Axel, 8 en 9 Juli-en 10 Juli des voormid dags, Zaamslag, 10 Juli des namiddags en 11 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Bosch- kapelle, 12 Juli. Graauw en Langendam, 13 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 22 en 23 Juli. Hulst, ook voor Clinge eu St. Jansteen 24, 25, 26 en 27 Juli. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het laatst geplaatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, on- geschonden moet worden bewaard, en herinnerd dat de verificatie van gewichten beneden bet gram, (miligram-gewichten), wegens de daartoe noouige fijne ballans, uitsluitend aan het ijk- kantoor te Middelburg geschiedt. Bij advertentie in het N. v. d. D. wordt gevraagd een //fatsoenlijke Vrouwelijke Koetsier (Cochere), flink persoon, goed kunnende rijden en om de geheele verzorging eener equipage op zich te nemen. Loon nader te bepalen. Men schrijft uit Enschede aan het Vad. Op 'n advertentie in een der bladen kwam zich een werkvrouw aanmelden. Ze maakten door haar optreden en praten reeds dadelijk een goeden indruk en verkreeg de voorkeur boven andere sollicitanten. Op de vraag van mevrouw, welk loon zij verlangde voor twee dagen per week, klonk 't antwoord //15 cent per uur met een arbeidstijd van 8 nren per dag." Mevrouw kon zich, aangaande het getal weikuren, niet verplichten, zoodat de onder- handelingen afsprongen. Toen Maandagmiddag omstreeks 12 uur een goederentrein het station te Leuven bin n en- reed, sprong de stoomketel van de locomotief. De machinist werd doormidden geslagen en den stoker het hoofd afgerukt, terwijl een wegwerker door den ontsnappenden stoom zoo hevig werd gebrand, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Bovendien zijn er 15 gewonden, deels reizigers deels personeel. Daarvan werden er 8 naar het hospitaal vervoerd, de overigen konden, nadat hun heelkundige hulp was ver- leend, huiswaarts keeren. Ylissingen, 20 Maart. Het Engelsche drie- mastschip //Monkbarns" is heden bij den hevigen storm nabij Rammekens gestrand. Bij hoog water zullen sleepbooten trachten het schip vlot te krijgen. De /Monkbarns" was te voren in aanvaring geweest met de Noorsche bark //Parknook" waardoor dit schip zware averij aan het achter schip bekwam. De sleepboot //Ludwig" is naar Queensborough vertrokken om de daar met defecte machine liggende dagmailboot naar hier te sleepen. Het Duitsche slagschip ,/Lotharingen" zal a. s. Zaterdag gepavaneerd worden en 101 saluutsehoten lossen. 's Gravenhage, 21 Maart. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot burgeieeester van Oost- burg de heer H. S. Gratama, met eervol ontslag als burgemeester van Hoofdplaat. INGEZONDEN S T U K K E N. In en om onze Kamer van Koophandel. TER SEIZESSCHE (OIRtlT. Dit blad verticilijnt Maandag-. Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezomlerd up Ki-en'dtigen, bij ir Burgemeester en Wethoudersdergemeente TER NEUZEN, gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 5 Maart 1907, A no, 170 lste afdeeling herinneren bij deze de belanghebbenden aan de be- palingen, vervat in de wet van den 8sten November 1*15 (Staateblad no. 51), art. 125 der provinciale-en art. 228 der gemeentewet, volgens welke alle TEN BASTE VAN HET binnen zes maandmvolgende op het jaar, waarover de ceive loopen, 7,alien moeten worden ingediend bij zoo- danige administration of ambtenaren, welke de orders tot het rioen van leverantien of anderszins gegeven hebben, op boete van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd, om de Schuldvorderingeu welke hij ten laste, van het Rijk, de Provincie of de Gemeente, over 1906 mocbt hebben, zoo spoedig mogeiijk in te dienen, en daartoe den uitereten termijn, bij de wet vastgesteld zijnde den laztsten Jum aanstaande, niet af te wacbten. Gedaan te Ter Neuzen, 14 Maart 1907. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Ter Neuzen, 19 Maart 1907. Naar aanleiding van de opmerking van ,een belang- stellende" dat bij de pokkenepidemie te Metz de aan- getasten alien waren ongevaccineerd, wil ik opmerken dat men op dergelijke berichtjes heel weinig staat kan maken. Zelfs officieele berichten van dien aard zijn niet altijd te vertrouwen. in de jaren 1870 en 1871 werden tal van gevacci- neerden, zelfs gerevaccineerden aangetast. Met pokkenstatistieken wordt sums, vooral van de zijde der voorstanders zeer zonderling omgesprongen. Dit is vroeger al eens in deze courant aangetoond. Tegenwoordig spreekc men reeds van eene .epidemie" als er in eene stad van een paar honderd duizend zielen eenige gevallen zijn. En wat openbaart zich dan een angst, niettegen- staande al die inentingen en berinentingen Het zou vermakelijk zijn als 't niet zoo treurig was. De vraag is niet of de vaccinatie iets baat. Ieder kan dat gelooven en zich laten inenten zoo dikwijls bij wil. Maar men stelt de volgende vragen lo. Baat de vaccinatie zodveel, in die mate als men 30 jaar geleden meende, zoo zeer meende dat men den dwang in 't leven riep 2o. Kan de ontzettende uitbreiding der tuberculose in verband staan met, een gevolg zijn van de Kocpok- inenting 3o. Brengt de vaccinatie gevaren, soms ernstige ge- varen van anderen aard mede, zooals nn reed* tal van dokters eerlijk en rondweg erkenneu. Zoolang nu de eerste vraag niet stellig en beslist be- vestigend, de tweede en derde niet stellig en beslist ontkennend kunnen worden beantwoord, zoolang is en blijft de dwang ergerlijk en onverdedigbaar in dehoogste mate en het is inderdaad onbegrijpelijk hoe menschep, van wie men mag aannemen dat zij een goede dosis gezonden vrijheidszin bezitten aan dien dwang blijven hangen en daartegen niet met alle kracht opkomen. Maar, menscben, indien gij nu toch werkelijk zoo oprecht gelooft in de voorbehoedende kracht der vacci natie als gij voorgeeft wat deert het u dan of anderen ongevaccineerd rondloopen Gij zijt dan immers door de inenting afdoende be- schermd Ik ben er altijd over verwonderd geweest hoe een dokter met een gerust geweten de prikjes kan toe- brengen, omdat bij er niet de minste zekerheid van kan hebben, dat die prikjes niet veel leed en jammer tengevolge zullen hebben. OOK EEN BELANGSTELLENDE. Wie nog een bewija behoefde om te erkennen, dat wij, leden van bovengenoemde Kamer, hier niet voor spek en boonen zitten, maar om de belanpen van handel en scheepvaart te dezer stede deugdelijk behartigen, heeft dat bewijs kunnen vinden in het uitgebreid, degelijk verslag onzer vergadering op 12 Maart, verschenen in het nummer van 16 Maart van dit blad. Dat verslag geeft het verhandelde over 'teoncept- reglement voor tgebruik van de door de spoorwegm*! Mechelen—Ter Neuzen aan de loskadegeplaatste kraneu welk concept-reglement door genoemde maatschappij stiekem opgemaakt en reeds aan den Raad van Toe zicht op de Spoorwegen verzonden was zoo haarfijn en duidelijk in al zijn bijzonderheden weer, dat ik er niets aan heb toe te voegen of er iets van heb toe te lichten. Uit de mededeelingen van een onzer medeleden in de vorige vergadering, had ik wel alreeds opgemaakt, dat het met dat concept reglement niet alles zuiver in den haak was. Het had onder ons'gecirculeerd, zoodat wij het op ons dood gemak konden inzien en napluizen. Edoch geen expdditeur of cargadoor zijnde, had ik er niet iedere beteekenis van begrepen en evenmin alle gevolgen van doorzien. Mijn vermoeden evenwel, dat er angels en voetklemmen voor de hier gevestigde belanghebbenden in waren, werd sterker, toen de agenda mij thuis was gebracht. Onder de Ingekomen stukkf-n zag ik wel vermeld, wie de inzenders waren van de Antwerpsche en Gentsehe reglementen, niet wie het Rotterdamsche had ingezonden. Na een opmerking in onze vergadering over dat verschil, kwam onze Voorzitter als de inzender van het Rotter damsche in alle bescheidenheid van achter de schermen voor het voetlicht gelreden. Men is het er wel over eens, dat van handel en In dustrie de drijfveer is op de eerste plaats't eigenbelang, op de tweede plaats 't eigenbelang, op de derde plaats nog eens 't eigenbelang en dat rleven en laten leven per slot van rekening toch slechts eerie variant is, 0{) ,,een spiering uitwerpen om een kabeljouiv te vangen." Eene oppervlakkige lezing van het verslag onzer ver gadering in deze courant, heeft iedereeu kunnen ovw- tnigen, dat de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen geen oogenblik haar eigen belang bij topmaken van het onderwerpelijke concept-reglement heeft uit het oog verloren en voortdurend van het standpunt bleef uitgaan, het hemd is nader dan de rok. Gelukkig echter, dat er onder ons, ledeD, op ditstuk wakera waren van den nacht, het concept-reglement in handen wisten te krijgen, door welk reglement, eenmaal door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen goedgekeurd, de Ter Neuzensche handel, expeditenrs en cargadoors aan de willekenr en orermacht van voor- noemde Spoorwegmaatschappij zouden worden overge- Van de 13 artikelen waaruit't concept bestaat, kunnen er slechts drie door den beugel. Bij sommige artrkelen sprong de toeleg om zich een monopolie te verzekeren, zoo zeer in 't oog, dat zelfs ons oudste lid in jaren,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1