A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No. 4970. Dinsdag 19 Maart 1907. 47e Jaargang. Gemengde berichten. IIHTSEAAB. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. V *FER NE,UZRN, 18 Maart 1907. In de op Donderdag a. s., des yoormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van deil gemeenteraad alhier, komen de vol- gende p-unten in behandeling Ingekpmen stukken aangehouden zaken ver- ordeningen tot heffing eener belasting op open- bare vejppiakelijkheden en tot invordering dier belastingprimitief kohier belasting honden dienstjaar 1907 wijziging gemeentebegrooting 1906 reclames hoofdelijkeu omslag. Heden werd alhier door Burg, en Weth. ten gempenteraadhuize herbesteedde onder- houdswerken enz. aan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen en het leveren van ver- schillende bouwmaterialen, gedurende 1907, voor wat Betrel't het eerste pereeel. Bier voor'werd ingeschreyen door de heeren j F. C. Herrebout voor 1481, Jan Simons voor f 1480,25 en J. van der Velden voor 1460. Bij de 8 dagen te voren gehouden aanbe- steding was de laagste inschrpving 1480. Zooals per advertentie was aangekoudigd, i is jl. Zaterdagavond in het logement </'s Lands Welvaren" eene vergadering gehouden van belangstellenden terieinde middelen te beramen om te voorzien in den hoogst treurigen toestand van het gezin van Jacob Geensen, welken toe- stand bp het plotseling overly den zijner vtouw eerst ter dege aan het licht kwam. Er it daar gebrek aan alles. Om in de eerste plaafs het gezin met 9 kinderen van bet allernoodigste te voorzien, zal met toestemming van het ge- meentebestuur door de zich gevormd hebbende commissie aan de huizen der ingezetenen eene inzameling van gelden worden gehouden, waarbij de commissie boopt op algemeenen steun van de medelijdende harten. Door de jongedochters- vereenigiug ^Eben Haezer" werd reeds toege- zegd dat de leden bereid waren om de aan te koopen grondstoffen voor kleeren en beddegoed, zooveel mogelijk, gratis te verwerken. Eene vrouw van bier die jl. Vrijdag naar Gent was gereisd om aldaar een en ander in te koopen, kwam van een slechte reis thuis. Op een gegeven oogenblik mistte zij n. 1. haar portemonnaie, die, benevens ongeveer 20 fran- ken, ook haar spoorkaartje, waarmede zij de terugreis moest maken, inhield. "Van het koo pen kwam nu van zelf niet veel en de vrouw was al blij dat zij het noodige reisgeld kon leenen, om weer thuis te komen. Zij deed ook aangifte bij de politie en reeds Zaterdag kreeg zij bericht, dat zij een deel van haar geld kon komen halen, wat zij dan ook gisteren deed. Zij ontving toen van het geld nog 15 franken terug, het bedrag dat nog in het bezit der dievegge was, toen deze door de politie was gearresteerd. Deze, een omstreeks 17ja- rig meisje, had door uitgaven de aandacht der politie getrokken en was zoo in den val ge- loopen. Met de vrouw gisteren in de gevan- genis geconfronteerd, bekende zij van deze de portemonnaie te. hebben gerold. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen wordt door Gedeputeerde Staten van Zeeland overwogen eene nieuwe regeling van de jaar- wedden der Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in deze prbvincie, die voor die titularissen, vooral in de kleine gemeenten, eene aanmerkelijke verbetering zal tengevolge hebben. Naar bericht wordt, maakte de spoorweg- maatschappjj .Gent-Ter Neuzen over het jaar 1906 eene zuivere winst van fr. 8416,77, die in kas werden gehouden. 110 obligation 3 °/o en 8 4Va °/0 werden gedelgd. Er zijn voor dit oogenblik geen onderhande- lingen met den Belgischen Staat voor afkoop der lijn aanhangig. Men schrijf't ons uit Vlissingen Aan den lunch die door het gemeentebestuur aan Z. K. H. Prins Hendrik wordt aangeboden. zalien behalve de leden van den gemeenteraad verscbillende genoodigden aanzitten. Het diner dat des avonds in het groot Bad- hotel door bet bestuur der vereemging Zee- vaartschool aan den Prins wordt aangeboden, zal ongeveer 60 couverts tellen. Bij gunstig weer zal het vendel piekeniers en nmsketiers reeds Uonderdagavond een wande- ling, in uniform, door de stad maken. Dien avond zal n.l. op plechtige wijze door een dames-comite aan het De Ruijter-vendel een vaandel worden uitgereikt. Stoute beeldspraakAan bet slot van een art.ikel in het weekblad //De Ingenieur lezen wij „Het fundament, waarop de practische waarde van de hypothese Coomans rust, is hiermede ondergraven, zij is voor mij dood, zij ruste in vrede. De heer Coomans meent met zijne beschonwing over de rijzing van het grondwater in het dijks- lichaam in zeer goed gezelschap te zpn met den heer G. J. Hoogesteger, ingenieur te Amsterdam. Ik intusschen, stel mij tevreden met de ge- dachte dat de hydrologische rechterhand van den heer J. M. K. Penniuk, met de beide handen van den ingenieur van den rijks-waterstaat W. F. Druyvestein, nader vermeerderd met die van den ingenieur A. R. van Loon, met inijne tien vingers zeven handen vormen roeiende in hetzelfde sehubje voor zooverre zij ,/bermver- hooging naar aanleiding van de hypothese Coomans" uit den booze achten. Deze coalitie, zij moge al niet zetelen op denzelfden wortel van beschouwing, is niettemin voor mij een welkom samengaan en zij zal wellicht blijken voor mij een krachtig middel te zijn om het uitvoeren van noodelooze binnenbermverhooging aan zeedijken in Zeeland „voor zooverre mogelijk te trachten te voorkomen." V. H. te Oostburg schrijtt het volgende aan de Midd. Ct. Vrijdag overleed alhier, geheel onverwacbt de heer M. M. Meijer, bierbrouwer en lid van den gemeenteraad. Tot voor korten tijd bekleedde hij ook de betrekking van wethouder, waarvoor hij om voor hem persoonlijke redenen bedankte. Dit sterfgeval wekte in deze gemeente een diepe ontroering, vooreerst om het plotselinge daar van, maar ook wijl de heer Meijer een zeer gezien ingezetene was. Zijne hulpvaardigheid, waarop nooit vergeefs een beroep werd gedaan, is hier algemeen be kend de gemeente vond in hem een warm behartiger harer belangen wij gelooven niet, dat hier eenige installing van algemeen nut is, welke niet door hem gesteund werd en voor zijn ondergeschikten was hij een goed meester. Ig voor Oostburg het heengaan van den beer Meijer in de voile kracht van zijn leven een zwaar verlies, het smartelijkst zal deze slag gevoeld worden in den kring der zijnen, die in hem een liefhebbend echtgenoot en vader betreuren. Moge de algemeene deelneming, waarvan naar lvij hopen, deze woorden een weerklank zijn, daar eenige vertroosting brengen Den 19 Februari j.l. is te Utrecht gehouden eene vergadering van besturen van alle vereeni- gingen van Gemeente-veldwachters in Nederland, waarin, teneinde gezamenlijk de belangen van alle Gemeente-veldwachters te behartigen. besloten werd tot de oprichting van een Centralen Bond van Gemeente-veldwachters in Nederland. Alle provincien nemen hieraan deel en uit iedere provincie die e^ne vereeniging heeft, neemt een lid in dien Raad zitting. De Raad wenscht te werken naast den Alg. Ned. Politiebond, die de algemeene belangen der politiemannen behartigt, door in het bpzonder die der Ge- meecte-veldwaehters te bevorderen, die zij in vergelijking met anderen stiefmoederlijk be- deeld acbt. Het voornemen bestaat om op 27 Maart a.s. te Oostburg eene algemeene vergadering te houden, waarin het doel en streven der ver eeniging zal worden uiteengezet. Hulst. Door de leden van den gemeenteraad alhier, de heeren H. A. van Dalsum en Van Alphen, is bij den Commissaris der Koningin een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van den gemeenteraad alhier, om met geleend kapitaal op den grond van het iandshuis voor rekening der gemeente huurhuizen te gaan bouwen. St. Janstceil. Een der locale bladen be- richtte een dezer dagen, dat het plan voor de bpzondere school alhier was afgekeurd. Een ander plaatselijk blad sprak dit bericht uit goede bron tegen. T-oen kwam de vraag bij mij op hoe zit dat nu eigenlijk Uit een bericht in Zelandia van zooveel Januari meldende, dat de volgende maand (dus in Februari), de aanbesteding zou plaats hebben moet men opmakeu, dat er iets aan hapert, want Maart is al over de helft en wij hooren er nog niets van. Na informatie aan beide zijden (kerkbestuur en schooltoezicht) is mij ter oore gekotnen, dat bet plan niet is afge keurd, doch dat er een paar wijzigingen in zijA voorgesteld. Dit zal dus wel de reden zijn der vertraging. Overigens is mij nog meegedeeld dat aan de eene zijde groote baast gemaakt wordt terwijl men aan de andere zijde de zaak met bekwamen spoed bebandelt. Het schooltoezicht wil blijk- baar in deze gewichtige aangelegenheid niet met overijling te werk gaan. Middelburg. Zaterdagavond is na een zeer korte ongesteldheid overleden de beer C. A. Koulon, eerste deurwaarder bp de rechtbank alhier, welke betrekking ruim 35 jaar door hem werd bekleed. De beer Koulon was in geheel Zeeland een zeer bekende persoonlijkheid en zijn onverwachts heengaan zal zeker alge meen met leedwezen worden vernomen. De afdeeling Middelburg van de schippers- vereeniging //Schuttevaer" verliest in den heei Koulon haar ijverigen secretaris-penningmeester en ook nog in eukele andere vereenigingen was de overledene nuttig werkzaam. Uc liwigter-optocht te Vlissingen. De sloepen, waarmede admiraal De Ruijter van de buitenhaven te Vlissingen op 23 Maart naar het stadhuis zal worden gebracht, zullen in het geheel met ruim 100 koppen beuiand zijn. In onderstaande volgorde zullen zich de volgende hoofdpersonen in deze sloepen bevinden vice-admiraal De Liefde, kapt. Evert van Gelder, luit.-admiraal Engel de Ruijter, schout-bij-nacht Jan? Vali Nes,schout-bij-nachtN.Evertszoon,luit.- admiraal van Meppel, kapt. Jan van Gelder, graaf Jan van Hoorn, kapt. Jan van Ainstel, kapt. Pieter Eijkema, kapt. David'Vlug, kapt. Elandt da Bois, luitenant-admiraa I M. A. de Rug ter, luit.-admi raal Aart van Nes, kapt. Johan de Wit, schout- bij-nacht Adr. de Haeze, kapt. Hendrik Vollen- hove, kapt. Jan Vjjselaar, kapt. Laurens Davids. Bij de ontvangst van den admiraal op het stadhuis zal een vendel musketiers en piekeniers tegenwoordig zijn. Voor verdere bijzonderheden dient bet offi- cieel programma te worden afgewacht. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenbage heeft W. F. v. D., landbouwer te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 6 maanden gevange.nisstraf wegens bedriegelijke bankbreuk, vrijgesproken. De Paasehvee-tentoonstelling van de Holl. M van Landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam en Omstreken wordt morgen te Rotterdam, ge houden. Puike gemeste ossen en koeien zullen er te zien zpn, o. a. uit Zeeland, Noord- en Zuid- Holland, N. Brabant en Utrecht. Ook de in schrijving voor fokvee is voldoende. Men meldt nit Maastricht De kommies Brouwers, oud 62 jaren, die als geleider van een schip dienst deed, is door een aanvaring tegen een der pijlers van de spoorweg- brug over boord gesiagen enofschoon nog levend uit bet water gebaald, aan de gevolgen overleden. De man laat een gezin met negen kinderen achter. Vrijdagavond is op Rosenburg een lijk aangespoeid, dat berkend is als dat van den Engelschman Arthur Herbert, koerier de3 Konings, een der passagiers van bet stoomschip Berlin. Het lijk is naar den Hoek van Holland overgebracht. Het was geheel ongekleed. Te Rotterdam heeft wij ten den beer W. R. van IJsselsteiu o. m. gelegateerd aan de Ned. Herv. Gem. aldaar de somma van 100.000 ten beboeve van eenige Prot. in- stellingen. Voorts nog eenige duizenden guldens aan liefdadigbeids- en kunstinrichtingen. Ook aan het Leger des Heils 1000. Het fonds-Oosterling te Rotterdam is gestegen tot f 3100. Men schrpf't uit Watergraaf'smeer aan het Hbl. Bij de politie alhier was sinds een paar weken bekend, dat herhaaldelijk zinken doozen en grafkransen ontvreemd werden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats, doch den dader kon zij maar niet in handen krijgen. Donderdagmorgen werd een persoon aangehouden, zich bevindende op genoemde begraatplaats welke er zeer ver- dacht uitzag en ook Woensdagmiddag daar was gezien, onder verdacbte omstandigheden. Deze persoon werd overgebracht naar den politiepost aan de Uinnaeuskade alhier, en na een scberp verboor te hebben ondergaan van ruim 2 uur, bekende hij zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een aantal grafkransen- doozen, welke hij verkocht had bij een opkooper te Amsterdam. De dader is een 20jarig jongmensch, woon- achtig te Amsterdam. Wanneer hij zijn misdrijt pleegde, trapte hp het glas stuk van de doos, legde den grafkrans op den grond, trapte de doos of doozen in elkaai en zag bij kans om deze te vervoeren, dan verborg bij het materiaal onder zijn lange jas. Hoe een stuivertje kan rollen. Een stuivertje kan raar rollen, zooals met weet. Maar dat 't zoo vreemd rolt, dat het ten elotte de waarde verkrijgt van 500 stuivertjes is misschien nog niet voorgekomen. Toeh werd onlangs bij een openbaren verkoop te Groningen voor een stuivertje f 25 betaald. Het muntstukje zou zijn waarde ontleenen aan de omstandigheid, dat er maar 3 exemplaien van bestaan. Het vevtoont geen borstbeeld en is gesiagen in 1822. Zondagoehtend vertrok de laatste der ge- redde schipbreukelingen der /Berlin" mejuffrouw Theile, van den Hoek van Holland naar Dresden. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen is bet wrak van het stoomschip //Berlin" in den mond van den Nieuwen hotter- damschen Waterweg gedeeltelijk opgeruimd en geeft betvoor de scheepvaart geen belemmenng meer tot op ongeveer 75 Meter uit den kop van den Noorddam. De mast is verwpderd en het wrak wordt niet meer aangeduid. Men meldt uit Gouda Twee llotterdamsche boefjes, beider namen aanvnngende met H.. hebben gepoogd te Gouda hun slag te slaan. Nadat was ontdekt, dat ze bij den "wiukelier Leeflang, in de Boelekade, de geldlade hadden gelicht, stelde de politie onmid- dellijk een onderzoek in en arresteerde beiden. "Van de 9, die de winkelier vermiste, bleek nog f 7 in hun bezit te zijn. Daar ze alle schuld bleven ODtkennen, duurde het onderzoek den gebeelen dag voort en werden de jeugdige - paria's, hand aan hand geboeid, door de stud io verscbillende winkels geleid. Het bleek AEIIZEKSCHE COERAST. »W blad en Vrijdagavond, Mitge,ondera op Fee.d^, bij de Idrn.a F. J. Ter De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakl bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dondefdag den St maart 19Q7, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 18 Maart 1907. V' De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1