Tsr Houzsnschs Co-urant Dinsdag 12 Maart 1907. No. 4967. t1 7~ "m tt!~n hi BLAD. FKDILLKTON. Landbouwberichten. temengde berichten. Het geheim van het Bosch. TER NEUZEN, 11 Maart 1907. Naar gemeld wordt is de heer Mr. P. C. J. Hennequin thans zoover hersteld, dat hij reeds persoonlijk kan correspondeeren. Zaamslag, 9 Maart. In de gisteren gehou- den vergadering van den Raad, waren afwezig de heeren J. de Putter en C. Wilhelmus. Na mededeeling van ingekomen stukken, werden na voorlezing der notulen, deze onverandeid goedgekeurd. Aan den heer A. Iieliei ondei- wijzer aan de openbare dorpsschool, thans te Leerdam benoemd, werd eervol ontslag verleend. Het besluit in de voorgaande vergadering ge- nomen en waarbij de heer G. W. Kievit onder- wijzer aan de dorpsschool voornoemd, weid op wachtgeid gesteld met 1 Api'il a. s. werd inge- trokken. Bij de rondvraag vroeg de heer Geel- hoedt den voorzitter, of door Burgemeester en Wethouders kennisgeving is gedaan aan het Comite tot aanleg van een tramlijn Honte- njgseSelzaete van het in de voorlaatste verga dering genomen besluit, omtrent het doen ein- digen van de toegezegde subsidie. Hieiopweid door den voorzitter toestemmend geantwoord. Axel. Vrijdagnacht is alhier op 53jarigen leeftijd overleden de heer P. van Hoeve, sinds 20 Juni 1893 lid van den gemeenteraad. De overledene was ook dijkgraaf van den polder ,/Coegors" en president-kerkvoogd van de Ned Herv° Kerk, voorts ook bestuurslid van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortel- suikerfabriek te Sas van Gent en bestuurslid van de afdeeling „Axel" van de maatschappij tot bevordering van Landbouw en ,V eeteelt in Zeeland. Koewacht. Yrijdagmorgen trok een troep smokkelaars met een aantal runderen van hier over de grens. in de nabijheid van Klein- Sinay een drie kwartier van de grens, werden zij opgemerkt door de tolbeambten en de brigade van Klein-Sinay. Een vervolging begon, spoedig kregen de douanen versterking van den onder- brigadier Piraert en den beambte Luycx van de brigade Moerbeke. Onder de gemeente Exaerde werden 2 puike vaarzen, die niet rneer verder konden, aange- slawen. De dieren waren door de smokkelaars, om° ze tot loopen aan te zetten, vreeselijk tais- handeld. De smokkelaars wisten met de andere runderen te ontsnappen. Clinge, 9 Maart. Gisterenavond had ten huize van Fr. Vertenten eene vergadering plaat-s van een 25tal ingezetenen ter bespreking van het aanstaande gouden huwelijksfeest van Antoon van Cauteren en echtgenoote. Een commissie van 10 personen werd be noemd, die zich in subcommissies zou verdeelen en de verschillende wijken der gemeente zou afgaan, om geldelijken steun te verkrijgen. De commissie koos tot haren voorzitter den heer 1 v. Geyt, tot secretaris de heer P. Eggermont en tot kassier de heer E. v. d. Heijden. Na gehouden collecte zal de commissie hare feest- plannen nader uitwerken en bekend maken. Middelburg. Het voornemen bestaat in de maand April te Middelburg een voordrachten- wedstrijd te houden voor amateurs, waarvoor verschillende prijzen zullen worden uitgeloofd. Het plan bestaat de wedstrijd over twee avonden te verdeelen, nl. een avond voor luim en een voor ernst. Kort Versing van de verkregen resul- taten eener bemesting van aardap- pelen met eclite opgeloste Peru- Guano van Ollendorff in 190V*. n. Vrij bewerkt door AMO. 11) Vliebig liep thans een smal pad af, dat in het vrije veld uitkwam. Hij maakte al meer en meer haast, zonder eigenlijk zelf te weten, wat hem daartoe aanspoorde. Een halfluide uitroep deed hem plotseling stilstaan. Op zij van den weg, alsof zij voor hem was uitgeweken, stond Dora. I e lichte japon sloot haar slanke gestalte, haar hoofd was niet bedekt, en de zon speelde in haar goudkleurig haar. Haar schelmsche blik rustte met vreugde op hem, terwijl zij zeide ffEr is werkelijk levensgevaar bij, als men u tegenkomt." Vliebig greep haar hand en liet die een oogenblik in de zijne rusten. „Neem mij niet kwalijk, mijn gedachten namen mij geheel in beslagmaar zij waren met u bezig," sprak hij met een teederen blik. ffMet mij „Ja, met umaar ge raadt zeker niet wat de aanleiding daartoe was." „Ge komt door het boschhebt ge mis- schien een aangename ontmoeting gehad #Hm! Aangenaam ik weet niet..." ,/Maar nw gelaat staat zoo vroolijk, mijn- heer het moet dus wel iets aangenaams ge- weest zijn." //Mijn gelaat is niets anders als een weer- spiegeling van het uweMaar neen, lieve juffrouw, wjj zullen zoo niet voortgaan - zulke ijdele gesprekken zijn u en mij niet waardig," viel zich zelven op ernstigen toon in de rede. //Ik ben het toeval dankbaar voor de opdracht, die mij naar Tannenrode voert. Kijk", zei hij, op het boek in zijn linker- hand wijzende, //hier ziet ge de oorzaak, die mij in uw nabijheid brengtik moet dit bij dominee Hertsch bezorgen. Onderweg heb ik twee ontmoetingen gehad maar wilt ge niet een ei-ndje meewandelen Wij kunnen hier toch niet blijven staan." „Wij wonen daarginds, mijnheer. Mijn moeder zal in haar schik wezeu ik heb met haar al zooveel over u gesproken", zei Dora een- voudig. z/Naderhand, juffrouw Dora nu zou ik gaarne eenige inlichtingen van u hebben en dat kan het best zoo onderweg en met u alleen. Laat mij echter eerst vertellen, dat ik Hulda Bachert in het bosch heb aangetroffen zij las ijverig in //De Keurverwantschappen." *0, dat is sterk „En toen stormde er een man langs ons heen, die beschonken leek, maar wiens woorden zeker een dieperen zin hadden. Het was de bosch- wachter Miele Vliebig had die laatste woorden langzaam ge sproken en daarbij Dora goed in het oog ge houden. Hij zag, dat haar een hevige rilling over- vieleen oogenblik werd zij bleek. ,zMiele fluisterde zij en sloeg de handen in elkaar. Juffrouw Dora," riep Vliebig, staan blijvende, z/stelt ge vertrouwen in mij z/Onbegrensd," antwoordde zij onmiddellijk. ,/Ah ik dank u! Nu dan zult ge aan mijn woorden geen verkeerde uitlegging geven, wanneer ik u verzoek, mij iets, of liever alles, j omtrent uw vader mede te deelen." Vrijdagvoormiddag raakte te Breda een bespanning van de 5e batterij 3e regiment veld- artillerie op hoi, tijdens het beoefenen van z. g. stukrij dersschool. Door het gerammel van het voertuig werden de paarden al woester en vlogen in vollen ren na eerst den politiepost aan den Nieuwen-Haag- dijk te hebben beschadigd, de spiegelruiten in bij den heer P. van Vucht. Ruiten en eta- lage werden verbrijzeld de toegebrachte schade zal nog al aanzienlijk zijn. Menschen en paar den zijn er met den schrik afgekomen. Men meldt uit Delfzijl Volgens Vrijdagavond te Emden ontvangen bericht moet het vuurschip van Borkum zoo- danig door de sleepboot Unterwezen 15 zijn aangevaren, dat het een lek bekwam en de bemanning het noodzakelijk oordeelde om het stationnement te verlaten. De sleepboot Peter Wessels stoomde van Emden ter assistentie uit, doch kon wegens de hooge zeeen de Eems niet uitkomen en keerde dan ook hedenmorgen, zonder iets van het vuurschip te hebben gezien, terug. Van het vuurschip was getelegrafeerd dat men, totdat assistentie kwam, met de zeilen zou trachten de Eems te bereiken. Dit is echter hoogstwaarschijnlijk niet gelukt. Het regeeringsvaartuig Friesland ging Zaterdagmor- gen op onderzoek uit en zal zoo mogelijk assistentie verleenen. Een koloniaal, die zich Vrijdag in het Paleis van Justitie te 's Hage vervoegde om een bewijs van toegang te bekomen om iemand die in voorarrest was te bezoeken werd zelf in rewaring gesteld, daar het bleek dat hij nog veertien dagen gevangenisstraf moest onder- gaan, waartoe hij reeds geruimen tijd geleden veroordeeld was. Van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland is Vrijdag bij het proefstoomen ter reede van Texel, een matroos, W. van den Koppel ge- naamd, overboord geraakt en verdronken. Zijn lijk werd nog niet gevonden. Men meldt uit Delft Hedenmorgen zou het dochtertje van den heer R. aan den Haagweg, nabij Delft, als elken morgen, om naar de school te Rijswijk te gaan, in de stoomtram stappen. Het meisje struikelde voor de machine, die haar een hand afreed en ernstig aan de beeuen verwoudde. Men meldt onsEen wonder-dokter. Als bezoeker van de voornaamste Graanmarkten ben ik ook Zaterdags te Utrecht. Aldaar in de omgeving van de Graanbeurs en de drukke Veemarkt op het Vreeburg, was ik op een der drukke Marktdagen getuige van een wonderbare genezing. Juist te voren had ik aan de polikliniek in de Witte Vrouwenstraat een holle kies laten trekken, welke mij veel pijn had veroorzaakt. Hoe vreemd stond ik te kijken. dat die beroemde tandheelkundige polikliniek en al de tandartsen die in Utrecht zetelen niet te vergelijken zijn met dit eenvoudige stalletje van een burgerheer zich drogist noemend op de openbare veemarkt, op het Vreeburg. Verbeeld eens Voor den prijs van slechts tien onnoozele centen of een dubbeltje werd z/Weet ge z/Nog niets! Ik zou vrouw Miele gemak- kelijk aan den praat kunnen gebracht hebben, toen ik kort geleden na onze ontmoeting in het bosch daar een bezoek brachtzij wilde dat gaarne en zinspeelde er op. Maar dat scheen mij een onwaardige handelingik wilde het uit uw eigen mond hooren, en daarom ge stelt vertrouwen in mij, hebt ge gezegd, en wijkt ge nu toch voor mij terug Dora was een paar schreden achteruitgegaan zij richtte nu het hoofd op en zeide ,z Waarom kwelt ge mij zoo Is het niet genoeg, dat ik vreeselijk lijd onder den druk van het noodlot Moet ik mijn hartzeer nog uitspreken, opdat de wereld het wete Waar- om behoeft ge ook te weten, wat er in mij omgaat Hoe gaarne zou ik mij willen ver- bergen in den versten uithoek der aarde Hoe dikwijls brengt de schande mij tot wan- hoop Alleen iemand die iets soortgelijks heeft ondervonden, die ook geleden heeft onder de onbarmhartigheid der menschen ach, mijn heer hoe moeilijk valt het dan, te blijven gelooven aan Gods goedheid en liefde Arm kind Zoudt ge uw hart niet voor mij willen uitstorten Ik vroeg niet uit nieuwsgierigheid, juffrouw Dora, maar om een bepaalde reden. Ik wenschte alleen de naakte feiten te weten, maar niet, dat ge opnieuw er door gesmart zoudt worden." Vragend keek zij hem aan. //Met welk doel ,/Laat dit voorloopig mijn geheim blijven. Dat het niets slechts is, niets dat u kan bedroeven of uw smart vermeerderd, dat zult ge wel gelooven, want ge stelt vertrouwen in mjj Welnu een spanen doosje verkocht met een radicaal middel tegen kiespijn, met gebruiksaanwijzing. Men had evenals een muscaatnoot het middel maar te raspen, in een watje te roeren en in de kies te steken. Na 5 minuten was de pijn genezen. En dat het geen leugen was, kon ieder zich overtuigen. Elke kiespijnlijder uit de omstanders kon aan zijn tafeltje komen, gratis genezen worden en kreeg op den koop toe nog cadeau een doos met het wondermiddel. Een oud boertje, met roode kringen om de oogen, het hoofd met wollen doeken omhangen, er uitziende als een erge kiespijnlijder, trad naar voren. Zonder veel complimenten, zonder zelfs te vragen waar de zieke kies zat, werd hem een watje met poeder in den mond gestopt. Warm in den mond zou het wel worden, want volgens zijn beweren is kiespijn niets anders dan een vuile boel, die door deze poeder uit de kies wordt getrokken. Na den lof van zijn middel verkondigd te hebben, werd dan ook den ouden man gevraagd of hij reeds verlichting gevoelde. Na zijne bevestiging werd hem een pot overhandigd om den inhoud uit zijn mond te spuwen. Heel wat vuile stoffen kwamen binnen, hetgeen de wonderdokter dan ook deed zeggen //Nou vadertje, je hebt erge kiespijn gehad. Maar je bent nu genezen. Den mond met lauw water gespoeld en klaar is Kees." De man voldeed hieraan en toog met een blij gelaat huiswaarts. Het was zijn tweede patient. Hoe benijdde ik dien stakkert en betreurde mijn gang naar de polikliniek heelemaal in de Witte-Vrouwenstraat. Mijn kies had ik kunnen behouden. En toch was ik en velen met mij te ongeloovig om dat radicale middel voor een dubbeltje te koopen. Zelfs maakte ik niet eens gebruik van het Haarmiddel van den deftigen ouden heer in rijtuig, noch van de middelen tegen Asthma, die in deze beroemde Academie- stad met haar vermaard ziekenhuis, tal van professoren en geneesheeren, zoo maar op een veemarkt nabij loeiende ossen en koeien als onfeilbaar worden aangeprezen. Van twee ernstige ongelukken maakt de 's Hert. Ct. melding. Op den Erpschen dijk onder Vecbel reden Donderdagmiddag twee boerenkarren achter elkaar de een was de stoomtram, die om on- geveer kwart voor vijven in den Bosch aankomt, reeds gepasseerd, toen het paard van den tweeden wagen schichtig werd. De boer begon toen te trekken en te slaan, wat tot gevolg had dat de kar voor de machine van de stoomtram kwam, die echter onmiddellijk stopte. De wagen werd geheel verbrijzeld en de dienstmeid van Van Zutphen, die reeds lang hare woning voorbij was en voor haar pleizier nog wac meereed, geraakte onder de tram, zoodat zij zwaar aan het hoofd en op het lichaam gewond werd. De wielen waren echter niet over haar heen- gegaan, wat tevens bewijst, dat de machinist zeer vlug moet gestopt hebben. Met groote moeite, door 't optillen van de machine, kon men het ongelukkige meisje be- vrijden. Zij werd naar het tramstation op den Heuvel gebracht, waar geestelijke en genees- kundige hulp verleend werd. Daarna werd zij naar 't Liefdehuis te Vechel overgebracht, waar zij ten ongeveer 5 uur overleed. Te Princenhage reed de 32jarige slagersknecht B. Renard, wonende te Breda, met zijne fiets naar Etten eu Leur en trachtte de juist in die richting rijdende stoomtram bij te houden. Ter z/Mijn vader is hier vijf en twintig jaren hout- vester geweest. Hy is met eere grijs geworden en was overal geacht en bekend als een oprecht, eerlijk mensch. Des te grooter was de alge- meene verbazing Dora bleef steken, maar toen vervolgde zij zoo zacht, dat Vliebig moeite had haar te verstaan vOp zekeren middag vonden.wij hem doodgeschoten, met een kogel door het hoofd, in het bosch, waarvan hij altijd zoo had ge houden. Den vorigen dag had hij een som gelds ontvangen van verkochte denneboomen. Daar hij juist werd weggeroepen, schoof hij het geld vlug in de kast, zonder die te sluiten. Hij was alleenniemand zag, wat hij deed. En toen den volgenden dag de kas door een ambtenaar werd nagezien en het geld niet aaa^- wezig was, kon niemand zijn onsehuld bewijzen. Het geld was spoorloos verdwenen. Aan zjjne grijze haren had hij het te danken, dat men hem op vrije voeten liet. ten einde nasporingen te doen en middelen te zoeken om het verdwenen geld te vergoeden. Vijf duizend markIn mijn gansche leven heb ik nog niet zooveel geld bij elkaar gezien, hoe zou mijn vader Ach, het was alles vergeefs, het gevoel van schande knaagde aan zijn hart en verwoestte het geluk van ons huis. Hij kon het niet overleven Nu weet ge alles, mijnheer, en nu begrijpt ge zeker ook wel, dat wij niet in Friedersheim konden blijven wonen. Natuurljjk was een en ander bekend geworden, men fluisterde met elkander over ons Het was, of ik tussehen de spitsroeden liep, wanneer ik door de straten ging, alsof men mij r.ariep //Je vader is een dief, een dief (Wordt vervolgd.) VAN Zooals ik zei, hebben alle proefnemers drie vaneteiten gepooteen plaatselijk soort en de President Kriiger en de Keizerskroon. Op enkele, zeer enkele uitzonderingen na, kan men op alle proefvelden, bij alle varieteiten een geregelde stijging waarnemen van links naar rechts, men zal bet zich berinneren van het perceel zonder meet naar dat met 600 K.G. Peru-Guano. Hetgebemde niet zelden, dat de perceelen met 600 K.G. twee maal zooveel gaven als die zonder bemesting. Enkele cijfers mogen de schitterende resultaten der Peru-Guano be mesting illustreeren Piaatseiiike 0, Stalmestp.m.Stalmestp.m. Stalmest 40Q K 600 K.G. alleen soort Zonder „Nura"er,, meat v/h proetveld 1 15600 3 28000 26 12800 Keizers kroon 9 18400 13 15i00 23 I 23400 President Kriiger 1 10 19 23800 36000 30800 26400 23800 34800 Peru-Guano 39000 40400 34800 310n0 26800 38600 Peru-Guano 41000 d 454003 36900a;s 36400 31400 43000 16900 15750 22800 29900 39000 42900 29400 41800 45600 ls, 31600 38000 40800 De boogste opbrengst, door mij reeds genoemd, werd verkregen op proefveld 26 met de varieteit Kriiger, waui een bemesting van 600 K.G. Peru-Guano 53200 K.G. aardappelen opleverde Laat ons ten slotte met de verslaggevers de winst berekenen, die men met de Peru-Guano-bemesting maakte. De gemiddeide opbrengst der plaatselijke sooiten was per Hectare op het met stalmest bemeste perceel 2814-3 K G., op bet met 400 K.G. Peru-Guano bemeste perceel 32334 K.G en op bet met 600 K G. Peru-Guano bemeste perceel 34273 K.G. De 400 K.G. Peru-Guano brachten dus 4191 K.G. en de 600 K.G Peru-Guano 6130 K.G. aardappelen op. De Peru-Guano is, zooals we reeds weten, berekend tegen 22 fres. de 100 KG. eu de aardappelen tegen den geringen prijs van 4,5 frc.s. per iOO K.G. Er is dus met 88 frcs. meer ontvangen 188,60 frcs. en met 132 frcs. 275 85 frcs Respectievelijk is dus door 400 K.G. en 600' K.G. Peru-Guano 100,6 frcs en.143,85 frcs. gewonnen. Van bet aan de Peru-Guano uitgegeven geld trok men dus resp. 114,3 pet en 109 pet Wanneer wij een zelfde berekening voor de Keizers kroon maken, "dan zien wij, dat uit de gemiddeide cijfers 26388, 30598 en 33138 volgt dat met 400 K.G Peru- Guano 4210 KG. en met 6oO K G. Peru-Guano 6750 K.G. aardappelen werden verkregen. Met een uitgave van 88 frcs. werd hier meer ontvangen 168,40 frcs. (de aard appelen op 4 frcs. de 100 KG. gerekend)op 88 frcs. werd dus 80,40 frcs. verdiend op 91,3 pet. Met een uit gave van 132 frcs. werd meer ontvangen 270 frcs. dus gewonnen 138 frcs. of 104,5 pet. Ook voor de President Kriiger kuiinen we een derge- liike berekening maken. Deze aardappelen zijn insgelijks op 4 frcs. de 100 K.G. gescliat. Uit de gemiddeide opbrengsten volgt dan. dat door een meer-uitgave van 88 frcs. en 132 frcs. resp meer werd ontvangen 205 frcs. en 275,76 frcs. en dus gewonnen 117 frcs. en 143,76 frcs. of 133 en 108,7 pet. De Anglo-Continentale is van plan de volgende jaren hare proefvelden voort te zetten, maar reeds nu kunnen we, dunkt me, met eenige gerustheid zeggen, dat een bemesting van 400 a 600 K G. eclite opgeloste Peru-Guano van Oblendorff een uitstekende bemesting voor aardap pelen is. In ons land, waar men zooveel aardappelen verbouwt mag de aandacht wel eens op deze proefvelden gevestigd worden Waar de hoeveelheid stalmest totaal onvoldoende is, waar sommige andere meststoffen al schaarscher en duurder worden, komt de Peru-Guano weer haar oude plaats beroveren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5