Tsr Ksuzsnsche Co'i-3~i Zaterdag 2 Maart 1907. No. 4963. Zeeramp aan den Hoek van Holland. landbouwberichteiL Gemengde beriehteo. van JDIELE^IDjBJ ZBXjAJD. TER NEUZEN, 1 Maart 1907. Woensdagavond is alhier op de steenen van den Westelijken haven dam omhoog gevaren, de sleepboot Partout van de firma P. Smit te Rotterdam. De sleepboot, die bij laagwater geheel droog zit, bekwam daarbij een lek, waardoor het water binnendrong. De equipage kon zich aan den wal redden, terwijl ook de inventaris is geborgen. Er wordt tijdens laag water beproefd het lek voorloopig te herstellen, teneinde de Partout drijvende te krijgen. Wij ontvingen het programma der feeste- lijklxeden ter gelegenheid van het 25jarig jubile van den heer A. Moerdijk, als gemeente-secre- taris en ontvanger van Zuiddorpe, op Vrijdag 8 Maart a. s., dat heel wat belooft. De jubilaris zal te 9 ure aan zijne woning worden afgehaald en naar het gemeentehuis worden geleid. Daarna zal in de kerk het H. Misoffer worden bijgewoond, terwijl vervolgens eene openbare raadsvergadering op het gemeepte- huis zal plaats hebben, waarin de jubilaris zal worden gehuldigd. Te 12 ure wordt den jubilaris ten huize van den heer D. Moerdijk een diner aangeboden. Om 2 ure des namiddags zullen verschillende volksspelen plaats hebben, waarvoor tal van geldprijzen zijn uitgeloofd. De heer Maurice Lyppens te Moerbeke heeft aan het coxnite voor de tramlijn Wals- oordenSelzaete doen weten, dat hij het vaste voornemen heeft, van Zuiddorpe een zijlijn naar Moerbeke te doen aanleggen. De N. Ct. verneemt dat bij gelegenheid van de De Ruyterfeesten een jubileumpostzegel zal verschijnen. Woensdagnamiddag werd te Schore door buren achter zijn woning met een vreeselijke wonde aan den hals gevonden de 75jarige alleen wonende gewezen schaapherder C. P. S. Bij onderzoek bleek de halsslagader doorgesneden. Ofschoon nog werd getracht het bloed voorloopig te stelpen, en om een geneesheer werd gezonden, mocht dit niet baten de man was binnen weinige oogenblikken een lijk. In de kamer lag op de tafel een bebloed broodmes bij zijn hemdsknoopen, terwijl alles met petroleum was gedrenkt. Tevens vond men in een kleerkast een pot vuur, en werd een begin van brand ontdekt. Vermoed wordt dat de ongelukkige, in een bui van zwaarmoedigheid, zich, na vooraf brand te hebben gesticht, van het leven heeft willen berooven. Zaamslag, 28 Febr. In gelijken zin en in navolging van in andere poldervergaderingen genomen besluiten werd in de buitengewone vergadering van ingelanden van den Aan- en Genderdijkepolder besloten, om te protesteeren tegen de in het ontwerp-besluit gewijzigde artikelen 17 en 18. van het polderreglement. Het besluit in de vorige vergadering genomen om meer grind wegen in den polder aan te leg- gen, werd ingetrokken. Het bericht in het vorig nummer omtrent het intrekken van een dergelijk besluit in den Zaamslagpolder, betreft niet dezen, maar eerstgenoemden polder. Ylissingen, 1 Maart. De nachtmailboot z/Xoningin Wilhelmina" is hedeumorgen door den dikken mist even voorbij het fort De Ruijter tegen den dijk gevaren en aldaar blijven zitten. Men hoopt dat het schip hedenmiddag met hoog water vlot zal komen. De passagiei-s en de post, die met een sleepboot werden afge haald, vertrokken per extratrein om 8 uur van hier. Kantongerecht te Ter Neuzen. Donderdagmorgen ongeveer 9 uur arriveerde Prius Hendrik met de auto van baron van Paliandt, een bezoek brengend aan den Hoek, vergezeld door baron Van Heemstra en Jhr. Hooft Graafland. Nadat de heer Dirkzwager ondervraagd was omtrent de geredden en de Prins beloofd had binnen 2 uur in het Hotel Amerika te zijn, brachten de auto's hem tot de pier, waar hij ondanks den hevigen mist toch opging, om het wrak te bezoeken, nu het eb was om zoo mogelijk het werk van den duiker gade te slaan. Sperling was daar reeds ter plaatse. De Prins verliet zijn auto in het geziclit van de pier en ging daarop met zijn gevolg, den burgemeester, den commissaris van het loods- wezen en kapitein Jansen van de reddingsboot, wandelen naar het wrak. Een met vlaggen bekleede lorrie volgde, maar de Prins verklaarde te willen loopen. Zijne Hoogheid beklom het wrak langs een steile ladder en bezichtigde alles, ondanks de moeilijkheid om zich te be- wegen over de schuim liggende vloeren. Als herinneringsteeken nam de Prins een metalen nummerplaatje mee en een stuk, behoorende tot de wandbetimmering van den salon. Toen ging Z. K. H. aan boord van den blazer, die, het wrak omvarend voor anker ging ter plaatse waar het vooi'schip gezonken is, waarnaar ge- doken wordt, welk werk geruimen tijd door Z. K. H. werd aanschouwd. De Prins keerde later met een boot van den Waterstaat naar den wal terug. Aan het station werd gedejeuneerd en daania ruim een half uur lang, een bezoek gebraeht aan de geredden in het hotel „Ameinka". Bij zijn vertrek werd de Prins luide toegejuicbt. Een lijk, dat herkend was en naar Engeland gezonden, is teruggestuurd, daar de familieleden volhouden, dat het niet van hun bloedverwant is. Op verzoek van den burgemeester van's Gra- venzande zullen deze week de Rijksveldwachters nog te Hoek van Holland gedetacheerd blijven ter bewaking van het strand en het wrak. De Harwichboot //Chelmsford" kwamDonder- dag ongeveer 3 uren te laat aan den Hoek, tengevolge van den mist. Het verwekte natauidijk gi'oote ongerustheid. Kapitein Jansen van de stoomreddingboot, kapitein Sperling en kapitein Berkhout van de stoomloodsboot //Hellevoetsluis", zijn door den Koning van Engeland uitgenoodigd naar Londen te komen en zullen aan Z. M. voorge- steld worden. De heer Jaboulet, wijnhandelaar uit Aix bij Lyon, een van de geredden van de //Berlin," is met den Parijschen trein vertrokken. De groote lijkenloods, door de Holland— Amerika-lijn onmiddellijk na de ramp beschik- baar gesteld, is ontruimd, omdat de maatschappij de loods thans dringend zelf noodig heeft. De baren werden overgedragen naar de conducteurskamer aan het station, waarvan zoldering en wanden met zwart krip zijn b eh an gen. Door bemiddeling van den heer Symons te Londen is bij den burgemeester van Rotterdam 2820 ontvangen, door eenige leden van de Londensche Effectenbeurs bijeengebracht ten behoeve van de redders. Bij den burgemeester van Maassluis is als strandgoed aangebracht de krop met sluiting van een zwaren linnenzak, die er klaarblijkelijk is afgesneden. Van den zak met inhoud is tot heden nog geen spoor ontdekt. Op een koperen plaat, welke zich naast de sluiting bevindt, is gegraveerd//Kings Messenger Foreign Office, London. Dit stuk is, zegt De N. 0., vermoedelijk van den zak, waarmede de koerier op reis was en welke de bescheiden van het Engelsche gouvernement bevatte Onder de droeve verhalen over de ellende, die de geredde schipbreukelingen hebben ge- leden, is wel het aangrijpendste dat betreffende Frau Wennberg, die haar man en kind bij de ramp verloor. Zij zat op het dek van het achterschip tegen het overgebleven houten beschot van den rook- salon. De stortzeeen sloegen met x-eusachtige kracht tegen haar en haar lotgenooten aan, omspoelden haar vaak gansch en al, zwiepten haar in het gezicht dat ze het uitschreeuwde van de pijn. Die snijdende pijn was echter het ergste niet. Ze dacht alleen aan de bescherming van haar kind, dat ze gekneld hield in de vast om de kleine gesloten armen. Toen ze haar kind voelde verkleumen, legde ze het op de bank, waarop nog andere vrouwen waren gezeten, en om te verhinderen dat de golven haar het schreiende wicht zouden ontrooven, drukte zij het in smartelijke angst met de knieen tegen de bank. Lang kon ze dit echter i iet volhouden, de krachten begaven haar. De andere vrouwen stonden haar dapper bij, steunden met de handen op de kleine, als de knieen moede werdenmaar het kind stikte des nachts, nadat een zwax-e vloedgolf hen minuten lang onder water had gedompeld, waarbij het schip dreigde te kantelen. Het doode kind hield ze verder in de armen. Eerst toen de redders kwamen, werd ze bewogen het af te staan, mits het mede werd gevoerd naar de kust. Of 'ten rendeerde? Op Rozenburg lag nog een tweede proefveld, waar 't werk van chili speciaal zou worden na- gegaan. 't Was een stuk hooilaud van den heer N. Barendregt. De akkers hadden alle phos- phorzuur ontvangen. En een er van, (Ys bunder groot.) kreeg nu in 't voorjaar, toen hetgras begon te groeien, een halve baal salpeter. Dus 50 Kilogram. Gerekend per H.A. gaf men alzoo 150 K.G., vertegen woordigende eene waarde van plm /2I. Doch daarvoor werd een aardig vrachtje hooi meer naar de schuur gebraeht. Want van het perceel, dat chili had gehad, oogstte de heer N Barendregt (gerekend per H.A.) 7360 K.G. hooi en van 't andere 5780 K G. Door 150 K.G. chilisalpeter was op dit hooilaud dus een oogstvermeerdering teweeg gebraeht van 1580 K.G. hooi, welks waarde stellig vrij wat hooger mag gerekend worden dan de prijs, die men besteedde voor't salpeter Vooral ook hierom, wijl de kwaliteit er vrij wat beter was. Van met en sender chili toch is een hooimonster opgestuurd naar 't Rijks- landbouwproefstation te Hoorn. En het onder zoek bracht aan het licht, dat chili heel uit- stekend had gewerkt op kwaliteit. //Met chili" bleek aan droge stof te bevatten 83,7 aan eiwitachtige stoffen 7,9 aan vetachtige stoffen I,9 en aan minerale bestanddeelen 8,5 Voor 't hooi, gegroeid op de perceelen, die geen chili kregen, waren de desbetreflende cij- fers 83,5 5,9 °/0, 1,6 °/Q en 7,9 Alzoo met chili 2 eiwit meer, 0,3 vet en 0,6 minerale bestanddeelen. De vraag, hierboven afgedrukt, mag dus, dunkt mij, gerust met //ja" beantwoord worden. Want niet alleen de kwantiteit (hoeveelheid) hooi was vrij wat toegenomen, doch ook de kwaliteit bleek aardig beter. Te Kunewolde ontstond brand in het huis van een metselaar, terwijl diens vrouw met 4 kinderen zich alleen thuis bevond. De vrouw wierp 2 kinderen uit het venster, waar zij door door de omstanders werden opgevangen. Toen stortte het dak in en moeder en kinderembwa- men om. Toen in de nacht van Zaterdag op Zondag een stroohulzenfabrikant en bierbrouwer te Oudenbosch, op zijn terrein de ronde deed of alles richtig was en den bierkelder, die steeds voor de ambtenaren moet zijn geopend, pas- seei-de, kwam hij tot de ontdekking, dat zich aan het gerstenat de vier nachtwakei'S van Ouden bosch te goed deden. Een Parijsch makelaar in diamanten, de heer Ferdinand Schiff is op het postkantoor te Nizza, terwijl hij een telegram schreef, beroofd van een handtasch, bevattende een waarde van een millioen aan diamanten. Hij had de tasch tusschen zijne voeten op den grond gezet en toen hij zijn telegram geschreven had, was de tasch verdwenen. Geen spoor is van den han- digen dief tot dusver ontdekt. Er komt weer eens een voorspelling dat onze aai'dbol binnenkox't tot het verledene zal behooi'en. En dat voorspelt nu maar niet de eerste de beste kwakzalver, die om 'n praatje veidegen is, maar professor Lorenzo Matteuci, van het koninklijke observatorium op den Vesuvius, de bi'oeder van den meer beroemden geleerde, die tijdens de jongste uitbarsting het zij tot zijn eer gezegd tot het laatste oogenblik op zijn post bleef. De professor is van de beteekenis zijner angstwekkende bewexung zoo zeer overtuigd, dat hij niet geschx'oomd heeft er de Italiaansche pers mee in kennis te stellen. Met zijn broer bestudeert hij sinds jaren de vulkanische uitbar- stingen en seismische verschijnselen. Hij beweert nu, dat de kei-n van de pas door signor Marchetti ontdekte komeet tegen het eiixde van Maart met de aarde-atmosfeer in aan- raking zal komen. Dat geeft natuurlijk een smak van je welste, en de gevolgen voor de aarde zouden altijd volgens den professor wel eens van dien aax*d kunnen zijn, dat er geen stexweling zou ovex'blijven om ze te berekenen. En zijn broer is 't in deze voorspelling geheel en al met hem eens. Beide astronomen gelooven dat het gevaar slechts kort, maar daarentegen zeer groot zal zjjn, wanneer de aarde alleen maar door de kern van de komeet heen gaat. Wanneer echter onze bol tegen den staart van de komeet optoxmt, dan wordt waarschjjnlijk de geheele atmosfeer in brand gestoken en zal ieder spoor van leven in 'n hand omdx*aaien, vernietigd wox-den. t Is 'n schrikaanjagende voorspellixxg, maar nie+ de eerste van dezen aard, terwijl het ook wel niet de laatste zal zijn. Wanneer we in April nog Paascheieren eten, dan zal het alsdan duidelijk blijken, dat de beide geleerden de zaak sterk overdreven hebben. INGEZONDEN STUKKEN. In en om den gemeenteraad. Zitting van 1 Maart 1907. *'er«oril^el«l zijn C. J. d. S., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet, tot 2 boeten elk van 5, subsidiair 5 dagen hechtenis voor elke boete M. C. d. W., bierhuishoudster te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 15, subs. 15 dagen hecht., met bevel tot vernieling van het karafje met sterken drank P. B., leurder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Lotevijwet tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht.; J. B. P., koopman te Westdorpe, ter zake van het verblijven na de sluiting in een herberg, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; L. d P, landbouwer te Axel, ter zake van het riiden met een rijtuig zonder licht, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; G. v. R., koopman te Wachtebeke; C. T, schipper te Meirelbeke; P. D., landbouwer te Axel; F. B. F. S., metselaar, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; E. v. R., landbouwer te Oluijsen-Terdonck en G. M., werkman te Bouchaute, ter zake van het rijwielen zonder licht en bel, ieder tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boeteJ. v d. B., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het rijwielen zonder licht, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht; T v. C., leurder te Clinge, ter zake van in de pro- vincie Zeeland met meer dan drie honden rijden, tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht.; J S., boot- werker te Ter Neuzen, ter zake van schelpdieren rapen, tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. J.S., veld- arbeider te Axel, ter zake van overtreding der Leer- lichtwet bij herhaling, tot eene boete van f 2, subs dagen hecht; M. v. C., zonder beroep te Axel, ter zake van het in staat van dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. V., arbeider te Axel, ter zake alsvoren en open- bare dronkenschap, tot eene boete van 1 en tot eene boete van 2, subs. 1 en 2 dagen hecht J K leurder te Ter Neuzen, ter zake van het zich in staat van dronkenschap bevinden op een spoorwegstation, tot eene boete van 1, subs dag hecht S. R, schipp r, zonder woonplaats, ter zake van open- bare dronkenschap, tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. 1. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronaenschap, bij herhaling tweemaal gepleegd, tot 2 hechtenisstraffen elk van 3 dagen G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij derde herhaling, 2 maal gepleegd, tot 2 hechtenisstraffen elk van twee weken. L. v. Cjachtopziener te Axel, ter zake van het zich met een afdraaier in het veld bevinden buiten openbare wegen en voetpaden, tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht met verbeurdverkl. en vernieling van den afdraaier; G v F,, landbouwer; M. S., particulier; P. J. v. D., landbouwer; J. v. D., jager, alien te Axel, ter zake van eens anders grond bejagende, niet voorzien zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning. huur of pacht van den eigenaar of rechthebbende, ieder tot eene boete van /'0,50, subs 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverkl en bevel tot uitlevering van den niet in beslag genomen haas,of betaling der waarde ad 0.50, subs. 1 dag hecht. J. d F., landbouwer te Axel, ter zake van het jagen op spoorsneeuw, tot eeDe boete van 3, subs. 2 dagen hecht. rijsj«-»prolteii A. W bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet; M. W. K. landbouwer te Axel, ter zake van het jagen op wild. UiitslaKPD van recli'svervolgiiisf M. W. K., landbouwer te Axel, ter zake van het jagen opganzen. I i»ejes«el«l de zaken vanM. S. c. s., te Axel, (Jachtwetovertreding)O. F., te Axel, (Visscherijover- treding). Met deernis zagen wij in onze zitting van 21 Februari den voorzitterszetel nog niet door onzen Bargervader bezeteen gevolg biervan, dat hij met een zijner onder- danen op zeer gespannen voet is geraakt. Aanvankelijk scheen het, alsof diens plaatsvervanger, nu figuuriijk gesproken, op een doorn zat en wilde deze in eene vorige vergadering zelfs den Gem.-Secretaris laten doen wat des Voorzitters is. De loco-voorzitter heeft echter inxniddels 't bewijs geleverd, dat men al doende leert. Veel zaaks was voor deze vergadering niet aan de orde en onze beslissingen kwamen enkel neer op aan- nemen voor kennisgeving, afwijzen van verzoeken en voeien voor dingen, die er niet zijn. Het spreekt van zelf, dat wij begonnen met 't doen voorlezen van de notulen der voorafgaande vergadering. Ik en nog een stuk of wat medeleden benutten den tijd van dat voorlezen tot 't verorberen van een paar krentenkoeken, tknabbelen van een aantal koekjes en t lurpen van een kop koffie of thee met suikei", en wel om reden, dat wij uiterst zelslen iets te notuleeren hebben gegeven en hetgeen we dien enkelen lteer in t midden hebben gebraeht te weinig om 'tiijf heeft, om genotuleerd te worden. Wij zijn dan ook van opinie, dat, aangezien naar aller ondervinding onze Seeretaris zoo juist notuleert, de notulen voor de ver gadering wel ter visie der leden konden gelegd. We spaarden alzoo wis en zeker heel wat tijd, mitsgaders koekjes enz. uit. Opmerking verdient, dat wij bij deze gelegenheid geen Onder-Onsje of gesloten vergadering hebben ge- houden. En als bewijs hoezeer wij aan het huiselijke, dat onze besloten vergaderingen steeds kenmerkte, ver- lsleefd zijn geworden, kan dienen 'tfeit, dat wij aan het verzoek van een afwezig lid tot uitstel der behande- ling van 't voorstel over de publieke vermakeiijkheden, waartegen hij overwegende bezwaren melde te hebben, bereidwillig hebben voldaan. In eene vorige gesloten vergadering hadden wij be sloten, de Kersstraat tijdens onze zittingen aftesluiten voor karren, rijtuigen en andere onze redevoeringen en discussies overstemmende vervoermiddelen. Waarom wij dit besluit in eene gesloten vergadering genomen hebben, daar is niemand onder ons die het begrijpt. Het denkbeeld van afsluiting lag wel voor de hand, maar 'twas in ieder geval iets nieuws, en hieraan is 't vermoedelijk toe te schrijven, dat de toepassing van dien maatregel voor deze zitting was achterwege ge- bleven, zoodat wij zoo vrij waren 't Dag. Bestuur er aan te herinneren. Onder de ingekomen en voor kennisgeving aangenomen stuk ken was zeker 't merkwaardigste het adres van den Bredaschen R.-K. Voiksbond, waarin verzocht wordt, in de bestekken van door de gemeente aanbestede werken voorschriften tegeveu omtrent minimumloon, maximum- arbeidsduur, leeftijd van jeugdige werkkrachten en rege- ling van t loon voor over-, nacht- en Zondagwerk. In verschillende gemeenten onzes lands worden die vooi'schriften gegeven en die regeling getroffen. En nu kan men wel zeggen, dat te Ter Neuzen van gemeente- wege niet zooveel werk wordt aanbesteed, edoch van ondergeschikten aard mag dit in ieder geval niet heeten, als daarbij de werkman er aan bloot staat, door den aannemer uitgebuit te worden geldelijk of lichamelijk. En de aannemer wordt hiertoe niet alleen verlokt als er weinig werk is, maar ook door de scherpe concur- rentie in 't aannemersgilde, afgezien er nog van, dat de aannemer zijn medeleden van het syndicaat moet uitkoopen. Voor het denkbeeld, in 'tadres uitgedrukt, voeien wij, gevoelige inenschen als wij zijn, wel veel. Maar 't is voor ons iets nieuws, en nademaal 't bestek voor 't uitvoeren van 't gemeentewerk reeds is opgemaakt, zagen wij er tegen op, deze nieuwigheid daaraan nog toe te voegen,alsof't heksenwerk was. Merkwaardig ook, hoewel onder andere opzichten, mag 't bezwaarschrift heeten van een ingezetene tegen zijne inlijving bij de brandweer. Merkwaardig, omdat voor de zooveelste maal bleek, hoe gefortuneerde men- schen soms zich dezen dienstplicht geheel en al van den hals zoeken te schuiven, hoewel zij betrekkelijk voor een appel en een ei een plaatsvervanger stellen kunnen, terwijl de arbeider bij de vervulling van dien dienstplicht er meestal schade bij inloopt. Merkwaardig ook, omdat ons nu daghelder is gebleken, dat wij bij t opmaken van de brandweerverordening slechts gebrekkige kennis hadden van de Nederlandsche gramatica, inzonderheid met de hulpwerkwoorden zijn en worden niet best overweg konden. En nu kunnen wij wel bij hoog en bij laag bezweren, dat wij't anders bedoeld hebben dan de letter aanwijst: 'tis maar te hopen, dat het onderwei-pelijke verz'et niet voor den rechter worde gebraehtwant deze houdt wel eens

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9