Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 2 Maart 1907. 47° Jaargang. No. 4963. Gemengde berichten. FEUILLETON. Het geheim van het Bosch. Predikbeurten. TWEiJBIDjE} IBXj-AJD. TER NEUZEN, 1 Maart 19o7. De prov. boot welke heden morgeu alhier omstreeks half acht moest aankomen, kwam door den dikken mist en daar zij bijna een uur onder Borsselen bad vastgezeten. eerst om 1 uur aan. De post ondervond daardoor veel vertraging. Woensdagavond gaf de muziekvereeniging z/De Volharding", directeur de beer F. Andrews, alhier in het //Hotel des Pays-Bas" eene soiree die druk bezocht was. Het grootste deel van den avond werd in beslag genomen door de afdeeling tooneel, welke opvoerde het blijspel in 4 bedrijven van Benedix ffDoor Tantes opgevoed". De daarin optredenden kweten zich goed van hunne taak, verschillende rollen werden uitnemend getypeerd, zoodat de hoorders met hun bijvalsbetuigingen niet karig waren. Deze werden ook niet onthouden aan de medewerkers in de afdeeling muziek, die in dit programma een meer bescheiden deel had, en een 5tal nummers ten gehoore braclit. Na afloop hield een geanimeerd bal de uit- voerenden nog geruimen tyd bijeen. Tot hoofd der chr. school te Hoek is benoemd de heer S. Griede te Garrelsweer. - De Hoofdcommissaris van Politie te 's Gravennage brengt ter algemeene kennis dat vele klachten bij hem zijn ingekomen over de wijze, waarop de Brandverzekering Maatschappij »Prudentia" gevestigd te 's Gravenbage, Char lotte de Bourbonstraat 6, Directeur L. Caste- leijn, hare verpiichtingen ten opzichte van hare verzekerden nakomt en geeft dengenen die zich by die Maatschappij willen verzekeren, den raad, te voren bij hem inlichtingen in te winnen. Sluiskil. De rijksweg tusschen Ter Neuzen en Sluiskil bevindt zicb op de hoogte van het nieuwe werk in zoo'n erbarmelijken toestand dat een voermau van Axel op Ter Neuzen met xijn wagen er niet door kon wegens de groote gaten in den weg en zijn terugreis moeit maken over Driewegen en Spui naar Axel Woensdagll. Natuurlyk was dit voor den voerman niet alleen groot ongemak, maar ook schade, daar by ook commissie's voor Sluiskil bezorgt. Axel. Woensdagavond gaf de rederjjkers- kamer „De Herleving" alhier ten huize van den heer Blansaart hare tweede uitvoering. Er was een talrijk publiek opgekomen, dat zich kostelijk amuseerde en vooral vol lof was over spel en grimeering. Het programma bestond uit het tooneelspel in drie bedrijven //In de val geloopen", de voor- dracht van Abr. de Winter „Kemiekelingen en Jurriaonen", //Een nieuwe manier van poffen", en tot slot //Yogels voor de kat," een vlaamsch stukje waarbij aan het lachen geen eind scheen te komen. Zooais we dat van hen gewoon zijn, kweten de muzikanten, de heeren Le Page (pianist en Goudstikker (violist) zich uitnemend van hun taak. De Herleving mag met voldoening op dit geizoen terugzien en zich verheugen in een steeds grootere toename van donateurs en begunstigers. Iloschkapelle. Op de algemeene vergade- ring van onze Boerenleenbank, gehouden in het lokaal van mej. de wed. v. d. Veeken, bleek uit het verslag van den kassier, dat op 1 Janu- ari 1906 in gebruik waren 57 spaarboekjes, waarop mgeschreven was 12267,15. Vrij bewerkt door AMO. z/Hij had gerust hier kunnen blijven, onze zaken zijn spoedig afgehandeld", zei de op- ziener met een blik naar den vertrekkende. z/Waarde heer, hebt ge tijd om iets voor mij te bezorgen ,v Wei zeker, ik ben tot uw dienst." z/Dat is mij zeer aangenaam. Ik heb den predikant te Tannenrode beloofd, dat ik hem vandaag een beroemd boek over plantenkunde zou brengenmaar ik heb onverwacht werk gekregen, dat ik niet mag=uitstellen. Aan een kind kan ik het kostbare boek niet toever- trouwen, en nu dacht ik, dat u het zeker aan genaam zou wezen den predikant Hertsch te leeren kennen, en daarom hoopte ik, dat ge z/Natuurlijk, mijnheer, met genoegen doe ik zulke verre wandelingen," antwoordde Vliebig verheugd, dat hij Tannenrode zou kunnen be- zoeken. Hij ging niet uit eigen beweging, ongezocht was het toeval hem te hulp ge- komen hij hoopte, dat het hem ook verder gunstig zou zijn. Met verruimde borst ademde hij de frissche lucht in, terwijl de vreugde hem uit de oogen straalde. Zelfs de schoolopziener beraerkte dit. Hij klopte Vliebig goedig op den schouder. Ja, ja Ik heb er van gehoord, dat ge zoo'n vriend van de natuur zijt, waarde heerDat In den loop des jaars steeg het aantal boe.- jes tot 77, waarop den 3 December was in- gelegd f 22564,71. zoodat in i 906 de spaargelden vermeerderden met f 10297.56. Op 1 Januari 1906 was in voorschot gegeven f 3220,86 aan 16 voorschotten, hiervan werden in I906 terug- betaald 1163 86 en afgedaan 6 voorschotten. In den loop van 1906 werd aan 12 voorschot ten nog uitgegeven f 1655, terugbetaald bier- van 650 en 3 voorschotten geheel afgedaan, zoodat op 31 Dec. 1906 uitstonden 19 voor schotten tot een gezamenlijk bedrag van 3062. Op 1 Jan. 1906 stonden S leden met de Bank in loopende rekening op 31 Dec. 9 leden. Op 1 Jan. 1906 was door de leden in loopende rekening gestort f 3035,87 in den loop des jaars werd in loopende rekening bijgestort Hoek. 8662,83 en terugbetaald 10677,66, zoodat deze 9 leden op 31 Dec. 1906 een credit hadden van f 1021,04. Uit de cijfers blijkt, dat door de ingezetenen steeds meer van de Boerenleenbank wordt ge bruik gemaakt. In plaats van den beer D. L. v. Damme, overleden, werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Geilleit. Koewacht. Donderdagnamiddag had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer eene buitengewone vergadering plaats van de stem- bevoegde ingelanden van de polders Nieuw- Beoostenbly, Oud-Beoostenblij, Riedenpolder e:j Kernemelkpolder, tot bespreking van wijziging algemeen reglement van de polders en water- scbappen in Zeeland. Er werd besloten om op verschillende gronden te protesteeren tegen het ontwerp-besluit tot wijziging van de bekende artikelen 17 en 18. Westdorpe. Heden werd in de ruime muziek- zaal bij P. Gijsel de j larlijksche algemeene vergadering gehouden van de muziekvereeniging z/Eikels worden boomen." De fung. voorzitter, de heer Boumans heette de aanwezigen welkom doch drukte zijn leedwezen uit over de geringe opkomst, waarop hij den leden krachtig aan- spoorde om. met het bestuur, in het algemeen meerdere sympathie voor de vereeniging in te winnen, daar een muziekvereeniging, wanneer deze bloeit. altijd een der sehoonsle societeiten is. Na voorlezing van de notulen der vor vergadering, werd rekening en verantwoording gedaan door den secretaris. Volgens het verslag waren de inkomsten over 190o 249,205 uit- gaven 242,30 alzoo een goed slot van 6,90. Hierna was aan de orde het kiezen van een bestuur door periodieke aftreding van het vorige. Het werd samengesteld bij stemming als volgt: 0. van Waes (Burgemeester) eere- voorzitter, Pr. Kerckhaert, voorzitter, J. F. Peuleman, secretaris, 0. Dellaert,penningmeester, P. J. Boumans, directeur, P. Gijsel, onder- directeur, benevens vijf commissarissen. de heer A. Puylaert, It. Kieboom, Ch. de Hulster, Em. de Clercq en Ed. de Grof. Hierna gaf de heer Boumans, fung. voor zitter, het voorzitterschap over aan den heer Pr. Kerckhaert, waarna de vergadering met een woord van dank door den nieuwen voorzitter voor het in hem gesteld vertrouwen, en door de leden een daverend //hoera" op de nieuwe president werd gesloten. Ylissingen, 1 Maart. De mailboot Koningin Wilhelmina (zie derde blad) is bij boogwater met eigen kracht vlot gekomen en naar de haven gestoomd. Hedenavond vertrekt de boot weer naar Engeland. doet mij genoegen Anderen verkiezen het gezelschap der dames boven het stille bosch." z/Ik kan mij toch niet opdringen, zelfs al wilde ik mijn eenzame wandelingen staken." z/Dat zou niet noodig zijn. Men neemt het hier zoo nauw niet, en tot nog toe werden de heeren nu eens hier, dan weer daar geheel ongedwongen ontvangen." //Om den praatgragen menschen nog meer stof te verschaffen vroeg Vliebig haastig. z/Neen, daartoe leen ik mij niet. Wanneer men mij uitnoodigt, zal ik er heengaan, omdat het niet anders kan. Maar z/Zijt ge dan geheel onverschillig voor knappe jonge dames?" Vliebig kleurde wel een beetje Geheel on verschillig z/Nu, nu, zweer daar maar niet op Wel- licht wordt uw hart spoediger veroverd dan ge zelf had kunnen vermoeden". tfDat zal moeilijk gaan, denk ik. Het leven heeft mij te ernstig aangepakt. Ik ben niet gezind om een vluchtig minnarijtje aan te knoopen daar ben ik niet geschikt voor. Wel weet ik echter, dat wanneer een meisje indruk op my maakt, dit voor het gansche leven zal zijn. En dan wordt zij de mijne, al zouden hemel en hel zich er tegen verzetten." Vliebig had die laatste woorden met vuur uitgesproken. Nu streek hij met de hand over de oogen en langs zijn baard. z/Maar ach, dat is voor u niet van belang, mijnheer. Zoudt ge mij het boek maar willen geven, dan ga ik er dadelijk mee op weg." Vliebig was iemand, die zich bijzonder goed kon Zondag 3 Maart 1907. RECHTSZAHEM. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 1 Maart de volgende vonnissen uitgesproken C. L. S., oud 27 j., en C. L. W., werklieden te Kapellebrug (Clinge), zijn wegens mishande- ling van een ambtenaar ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. M. v. 0., oud 18 j., arbeider te Axel, wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. W. A., oud 19 j., arbeider te Ter Neuzen, Middelburg, is wegens diefstal 6 maanden gevangenisstraf met brenging der doorgebrachte Sfedetineerd te veroordeeld tot in mindering hechtenis. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage kwam Dond F. van D., 56 jaar, klein landbouwer te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het zonder koopman te zijn in staat van faillis sement verklaard zijnde, ter bedriegeiijke ver- korting van de rechten zijner schuldeischers baten, tot zijn boedel behoorend (ongeveer 595) aan den curator in zyn faillissement niet ver- antwoorden. Beklaagde beweerde //suf van schrik" te zijn g weest toen de curator kwam om te inventari- seeren en later ,/benieuwd" te zijn geweest omdat de curator met politie dreigde. Voorts hield hij vol, het geld te hebben verbruikt voor dagelijksche uitgaven van zijn geziu. Het geld was afkomstig van den ,/verkoop" van eenige koeien. een kalf en een paard, stiertjes en een wagentje. De koeien, het kali en het paard waren echter door den kooper vrijwillig aan den curator teruggegeven toen deze erop wees dat bekl. zwak stond toen hij ze verkocht had. Verschillende raadsheeren maakten bekl. opmerkzaam op de onwaarschijn- lijkheid dat de kooper der koeien deze vrijwil lig aan den curator zou hebben afgestaan, als het geld voor den koop f 500 inderdaad reeds aan beklaagde was betaald. De kooper had beklaagde het geld ook niet teruggevraagd toen hij de koeien aan den curator bad terug gegeven. Ook wist beklaagde niet, in welke munt de koeien waren betaald, hoeveel hij had uitgegeven, enz. Vier getuigen werden gehoorddaaronder beheerschen. Het vuur, dat zooeven in zijn oogen schitterde, scheen uitgedoofd hij was weer dezelfde bedaarde man van altijd. Mijnheer Brente liet zijn blik een paar se- conden op den jonkman rusten en zeide toen halt tot zich zelven, half tot Vliebig //Ik wist, dat die koele bedaardheid slechts een masker was. Maar, jonge vriend, wat gij noodig hebt en verwacht, is niet in Frieders- heim te vinden. Gerechte Hemel, voor zulk een gloed zouden zy van angst vergaan, gelijk Semele voor Jupiter. Hier begrijptmen alleen een huisbakken liefde. Gij weet, wat ge wilt, en het allermeest bevalt mij in u dat ge u niet laat benevelen door den wierook, dien men u offert en dien men nog meer voor u offeren zal. Wacht ik zal even het boek ,/Neen, neen, mijnheer. Ik zal wel even met u mee naar boven gaan *0 neen, ik zal u een eind vergezellen." Hoe spoedig Brente ook in huis verdween, toch had hij nog juist bemerkt, hoe Vliebig's gelaat een oogenblik betrok. Toen hij na eenige seconden terugkeerde, zeide hij lachend *Ik zal u niet lang lastig vallen, mijn vriend Vliebig sloeg verlegen de oogen neer de straf was verdiend. Werkelijk was hy er ont- stemd door geworden, dat zijn superieur hem wilde vergezellen. En juist nog wel daarheen Het was of hij met koorden naar Tannenrode werd getrokken. In zijn binnenste had hy ge- streden tegen zijn zielsverlangen, hij mocht zijn belofte niet verbreken. Het gevoel, dat hem naar Dora trok en hem Mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg, cura tor in het faillissement van beklaagde deze verklaarde o. a. den indruk te hebben gekregen dat de tegenstand van beklaagde bij het geven van inlichtingen hem werd gesuggereerd door zyn vrouw en zijn zoom Getuige was overtuigd dat de koeien door den kooper betaald waren. Z. i. was hier geen schijnkoop aanwezig. loen de kooper de Koeien aan den curator terug- gaf, heeft de curator hem voor het bedrag dat hij beklaagde had betaald, geveritieerd, terwyl de afspraak werd gemaakt dat iudien iets van het geld bij beklaagde mocht terechtkoinen, dit hem zou worden terugbetaald. De kooper der koeien verzekerde, inderdaad de koeien betaald te hebben, in bankpapier, naar hij meende twee bankbiljetten van 10U en verder biljetten van 40 en 60. Nog verklaarde een zwager van beklaagde dat het onwaar was dat beklaagde hem gelyk beklaagde o. a. had beweerd BOO had ge geven van het door hem ontvangen geld voor de koeien, enz Adv.-Gen. Mr. Reitsma achtte beklaagde 8 verweer, dat hij het geld voor zijn huishouden had besteed, onaannemelyk dit is toch geen behoorlijke verantwoording van dat geld, ge- Ink de wet eischt. Aangenomen mag worden dat bij het geld onder zich heeft gehouden. Bevestiging werd dus gevorderd. Mr. Van Deinse, advocaat te Middelburg, be- twistte dat bewezen zou zijn dat de niet gevonden gelden tijdens de inventarisatie een bestanddeel ran den' boedel uitmaakten, gelijk voor ver- oordeeling vereischt is. De gefailleerde heeft slechts te verantwoorden de op het oogenblik der inventarisatie aanwezige gelden met de ont- vangste*, langer of korter tijd voor zyn fail lissement. Bovendien valt met de handelmg van den curator, die de koeien in den boede terugbracht, niet te rijmen diens opvordenug van den koopprijs van 500 uit handen van beklaagde. Overigens kan beklaagde nauwe- lijks lezen of scbrijven zijn vrouw beheert de gelden meestal worden inkoopen gedaan zonder quitantie. Terecht mocht beklaagde te zynen verant woording aanvoeren //ik heb het geld uitge geven en verleefd." Hij was niet verplicht en ook niet in staat een volledige verantwoording van al zyn uitgaven der afgeloopen maanden te doen. Hoar dit van beklaagde te eischen wordt de bewijslast omgekeerd Het felt dat slechts een huishoudelijke schuld ter venficatie is aangeboden, maakt het ook zeer waarschymyk dat inderdaad beklaagde van het geld huis houdelijke schulden heeft betaald. Pleiter vroeg derhalve vrijspraak. In bet station van Lyon heeft men in een trein, komende van Melun, een werkman- machinist gevonden, die gebonden was en een prop in den mond had. Hij we/d naar het gasthuis overgebracht. Verschillende omstan- digbeden deden eerst vermoeden dat diefstal de drijfveer der misdaad was. Het kwam echter weldra uit dat van alles wat de man vertelde, ween woord waar was. Hij had zichzelf den prop in den mond gestoken. met bet doel voor niet te reizen. Hij had dit spelletje reeds eenige dagen te voren gespeeld. Hij zal ver- volgd worden. bijna overweldigde neen, hij had zijn woord gegeven. Was hij met een man t Moest hy als toekomstig dienaar van het Goddelijk Woord niet leeren om zicb zelf te beheerschen en^alle onrechtmatige begeerten te onderdrukken Hij zou echter op zijn weg nog vele hinder- palen aantreffen. Nadat Brente hem verlaten had, was Vliebig den weg naar het bosch ingeslagen. Hij hield van die beschaduwde paden, die eeuzaamheid, die volslagen rust, die hij daar genoot. ver- wijderd van de nieuwe, breedere wegen, die nu meer bezocht waren. Op die halt verwildeide paden was hij ook zeker, dat bij niemand zou ontmoeten. Hij geloofde dat ten minste, en was dus met weinig&verbaasd, toen hij eeu open plekje na- derende, een jeugdige dame zag zitten. Op haar scboot lag een boek opengeslagen, haar hoed en parasol lagen naast haar in bet gras. Zij s«heen geheel ontrukt aan de haar omnngende wereld en hief niet eens bet hoofd op toen Vliebig reeds dicbt bij haar gekomen was. Wel dempte de met mos bedekte grond het geluid zijner voetstappen, doch de dorre takken die onder zijne voeten braken, veroorzaakten toch een gedruisch, dat de hagedissen verschrikt deed wegvluckten van de plekjes, waar zij zich in de zonnestralen koesterden. Doch de lezeres boorde niets. Toen hij haar genaderd was, sloeg zy voor het eerst de oogen op en wierp op hem een blik zoo droomerig, zoo uit een andere wereld komend, dat hij onwillekeurig bleef stilstaan en den hoed afnam. o 7 o Hervortmle Herk. Ter Neuzen. 94 u. en 2 u., Ds. A. Timmermaa. Sluiskil. 94 u. geen dienst. Axel. 94 u. en 2 u„ Da. J. T. B. HugeuholU. Zuauislag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9i n. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulat. 10 u., Ds. H. den Boer. (lierefornieerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg, voorb. H. avondm. Axel A. 9 u. en 2 u., Dhr. v. d. Ende, stud. V. U. B. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u„ Student A. Merkelijn V. U. Amsterdam. B. 9 u. en 2 u., Ds. H. Mulder. 9 u. en 2 u„ Ds P. H. de Jonge. (•ereforineerde gemeeine (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., Ds. J. R. van Oordt. Oud-<»<ereformeerdegeiiieeiite(Vlooswi;kstraat) Ter Neuzen. 9 2 u. sn 54 u., weskerk. ..I.nkaal Ehen Baiiaer*' (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 4 u., dhr. P. van Strien. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5