Gemengde berichten. Laatste Berichten. Telegrafische berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Op het kerkhof te 's Gravenzande sprak eerst de Duitsche predikant uit Rotterdam, Ds. Freimark, naar aanleiding van het bij belwoord //Wij moeten sterven om wips te worden". Spreker wees er op hoe in deze dagen vooral de menschen samen voelen en te zamen dragen smart en leed zooals Christns dat uitsprak menschen moeten te zamen leven". Hoe heer- lijk verwarmend is voor de treurenden die hun dierbaren beweenen, de deelneming, waarin de \orstelijke families voorgingen en waarin deze werden gevolgd door schier de geheele wereld. Dat is de goeddoende troost van measchen. ftpreker hoopte dat ook de blik ondanks den fellen slag zou worden geslagen omhoog, waar de Hemelsche Trooster nabij is. Aan dit grat van twee jonge Dnitsche vrouwen wenschte Ds. Freimark op dien troost te wijzen, daartoe gedrongen als landsman niet minder ook als Christen. Daar bij vond de spreker gelegenheid te schet- sen het onzaglijk tragische in deze ramp, die aan meer dan honderd menschen het leven kostte, hoewel het land, voor aller oogen op- rees, het land, van waar redding en hulp werd verwacht, het land, dat hun hoopvol had tegen- gelachen en dat bereikt was, nagenoeg bereikt. Weldra zou men de pieren binnenstoomen en met den blik op dat land gericht, verloren die honderd het leven. Hulde bracht spreker aan de koene mannen, die eigen leven waagden om dat van anderen, die in nood verkeerden, te kunnen behouden. Ds. Freimark eindigde zijn lijkrede op de naar Duitsche gewooute gebruikelijke wijze ,/Keert terug tot stof, zooals ge uit stof zijt yoortgekomen. Gelooft gij in Christus. Hp is de opstanding en het leven, wie in Hem gelooft, leeft tot in eeuwigheid. Zegenend spreidde hy zijn handen boven het graf en zei„De Heer behoede u dan en zegene uHp doe Zijn vriendelijk aansehijn over u lichten en schenke u Zijnen vrede. Amen". De Engelsche predikant nit de residentie, rev. H. Redford Campbell, in witte toga met wit bonten kraag, trad, een Engelsch gebeden- boek in de hand, als tweede spreker op het graf toe, om een gedeelte voor te lezen uit /jrThe order for the burial of te dead". Als derde spreker voerde Mr. J. Brunt, burgemeester van 's Gravenzande, het woord Zeker werd men aan iedere groeve herinnerd aan het Memento Mori, maar aan dit graf, dat nog zoovele andere schipbreukelingen zal gaan bevatten, is de herinnering aan die woorden sterker dan ooit en ervaart de inensch, dat tusschen hem en den dood slechts een schrede ligt. Dank bracht deze spreker aan de vertegen- woordigers der Koninklpke Familie. Wier daadwerkelijke sympathie by deze schipbreuk en de gevolgen daarvan de harten heeft verwarmd van honderden dank ook aan de mannen, die met ongekende zelfopoffering streden tegen de elementen om de enkelen te redden die op het wrak hadden stand gehouden dank ten slotte aan alien, die hun medewerking verleenden om de ellende te verzachten, smart te lenigen, de helpende hand te bieden aan hen, die onver- zorgd en van alles beroofd achtergebleven, alleen met hun droeve herinneringen aan dien storm- cahtigen nacht, met hun herinneringen aan hun lieve dooden. Ten slotte was het de heer W. M. Pieters (lid der firma Hudig en Pieters), die namens de maatschappij de Great Eastern Railway Com pany met schokkende stem een laatsten groet bracht aan de gestorvenen, om tevens te'liul- digen alien, die met woord en daad in deze smartvolle dagen hebben getroost onze Vorste- lijke Familie vooraan, gevolgd door de Keizers van Engeland en Duitschland. Die deelneming was ook der maatschappij tot troost, en gaarne zei ze daarvoor dank, niet het minst hetgemeente- bestuur dezer gemeente, dat niets ongemoeid liet om in den nood te voorzien. Hulde verdien- den ook de doctoren en de pleegzusters, die met hun liefdevolle toewijding zich ganschelijk gaven aan alien, die zorg van noode hadden. »Nogmaals hartelijk, hartelpk dank voor al die symphathie, in deze moeielijke dagen be- wezen", besloot spreker. D e r e d d e r s. Het doet goed aldoor in de buitenlandsche pers de lof te hooren verkondigen van onze landgenooten, die bij de redding der overlevenden op het wrak een zoo buitengewone daad ver- richtten. De Londensche correspondent van het Handels- blad van Antwerpen schrijft aan zijn blad Men kan met geene woorden beschrijven, de bewondering welke men in Engeland gevoelt voor den moed en de zelfopoffering der Hol landers de dagbladen schrrjven er gansche kolommen over, en het volk schijnt over niets anders te kunnen spreken. De Engelschen zijn niet geestdriftig van natuur, maar ik ben zeker, dat raoest Prins Hendrik of de bemanning van de reddingsboot heden te Londen aankomen, men ze schouder- hoog door de straten zou dragen. Het Engel sche volk is tot in de ziel toe geroerd geweest door het schouwspel van ongeevenaarden hel- denmoed vvelken de Hollanders gedurende deze laatste drie dagen ten blijkegegeven hebben, en het zou niet beter wenschen dan aan,zijne gevoelens eene tastbare uitdrukking te geven. Dit is voor het oogenblik niet doenbaar, maar misscbien later, indien de geliefkoosde Koningin Wilhelmina en haar Prins-Gemaal ons eens met een bezoek vereeren, dan zal het volk zich het heldengedrag van heden herinneren, en tegen- over hunne doorluchtige persoon de erkentelpk heid uitdrukken, welke het voor de gansche Hollandsche bevolking gevoelt. En de Observer, het Londensche blad schrijft ^Weinige tragedies zijn zoo compleet, zoo aan- doenlijk en zoo ontzettend geweest, en weinige reddingen hebben zulk een heldenmoed opgewekt en zulk een wereld wijdebewondering veroorzaakt. Hoewel de elementen des menschen onmacht bewezen, de man, ja en de vrouw toonden zich als waardige slachtoffers eu waardige tegenstan- ders (der elementen). En gruvvelijk als heel de gebeurtenis is, zij wordt tot in het sublieme vermenschelijkt door zulk nobel weerstandsver- mogen onverschrokkenheid, toewijding, gedfflld en heldenmoed. De Hollandsche zeemanscSap heeft zich haar trotscheu tradities vvaardig getoond. Tot de bootslieden van den Hoek, tot Frins Hendrik, tot alie dappere mannen, die bij het reddingswerk de golven trotseerden, gaat de nationale dankbaarheid in stille bewon dering en eerbied uit tegelijk met onze sym pathie voor de geredden en ons medelijden voor de dooden. Voor kapitein Sperling staan wij met het hoofd ontbloot. Zijn daad en heldhaftigheid en onversaagheid zal in de annalen der ge- schiedenis blijven geboekstaafd. De wereld is dankbaar en huldigt zijn naam. De geredden zullen hun beproeving nimmer vergeten. Even- min zullen Engeland of het Hollandsche volk dit. Zi] heeft de beide naties te zaam ver- bonden". De trouwe dienstbode. Een heldenfiguur in deze ramp is ook ge weest de dienstbode van mevrouw Wennberg, die de verschrikking op het wrak aan de zijde van haar meesteres kJoek heeft doorstaan en die toen de redders kwamen, nog zeggen dorst »Help mevrouw het eerst". In het Hsbl. doet de schrijfster Cath. Alb. Thijm, een oproep om haar een buldeblijk aan te bieden. Te midden van de ontzettende zeeramp, die dezer dagen op onze kust plaats had, tret't mij, zoo schrijft zij, het meest het beeld van het kleine ondergeschikte zestienjarig meisje, in dienst van de familie Wennberg; zij behooccfe onder de laatst geredden, met haar tenger lichaam en schamele kleeding had zij gestaan op't wrak van 't verbrijzelde stoommonster te midden der moordende, schuimende waterbergen, storm en sneeuw, te midden van om hulp gillende men schen, verwonden, stervenden, lijken van des morgens 6 unr 21 Februari, dien ganschen dag den daaropvolgenden nachtweer eep dag al die uren, al die folterende minuten en toen eindelijk, eindelijk de laatste groep vrouwen gered zou worden, was haar eenige woord „red maar eerst die" Heldenmoed in die kinderziel. Ik doe een beroep op de Holland sche vrouwen en meisjes om aan die kleine nederige dienstbode een blijk te geven van onze bewondering, ons meevoelen. Een herinnerings- medaille, kleeren, een blijvende verbetering in haar toekomstheeft zij dat niet verdiend Elke have groot of klein (ook postzegels) zal daartoe dankbaar ontvangen, voor haar besteed worden. Het kleine dienstmeisje moet een vreugde bereid worden na haar lijden, een kroon moet gezet worden op haar heldhaftige zelfop offering. Algemeen bekend is de!| Engelsche uit drukking Dutch courage", waar men dronke- mans- en jenevermoed mee bedoelt. m Naar aanleiding van het gebeurde bij de ramp der //Berlin" schrijft de //Financial News" het volgende ffZou het, na de schooue en zegevieren- de worsteling der bemanning van de Hollandsche reddingsboot met de woedende elementen om de Berlin, niet meer dan tijd zijn de uitdrukking n Dutch courage" (Hollandsche moed) niet langer in de tegenwoordige beteekenis tegebruiken? Hollandsche moed is duidelijk genoeg ietg op welks bezit men trotsch behoort te zijn. Men meldt uit Harlingen aan de L. Ot. Van den vuurtoren te Vlieland werden door de kustwacht in den nacht van 19 op 20 dezer noodvuren gezien. De reddingsboot ging uit, doch keerde onverrichterzake terug. Er was niets te ontdekken. Later spoelde een scheeps- mast aan, benevens een tiental vaten met vet. Vermoedelijk is een schip met man en muis T)e scheepsravnp aan den Hoelt van Holland in het Lagerhuis. Reuter seinde gisteren uit Londen Tn het Lagerhuis heeft Mac Karness (liberaal) j aan Bannerman gevraagd, of de Engelsche re- geering voornemens was eenigen stap te doen om openbare uitdrukking te geven aan de warme gevoelens van dankbaarheid, die door het Engel sche volk gekoesterd worden jegens den Prins- gemaal in Nederland en de bemanning van de Nederlandsche reddingsboot voor hun held haftige pogingen om de levens te redden van de overlevenden van de Berlin (toejuichingen). Bannerman antwoordde door het volgende telegram voor te lezen, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken gisteren aan den Engel schen gezant in den Haag heeft gezonden Ik verzoek u aan Z. K. H. den Prins-gemaal en aan de bemanning van de Nederlandsche reddings boot namens de Engelsche regeering onze innige waardeering voor hun schitterend en heldhuftig gedrag bij de redding van de overlevenden van de schipbreuk aan den Hoek van Holland en onze diepe erkentelijkheid voor de voortreffe- lijke en werkdadige hulp aan hen in nood ver- leend, over te brengen. U gelieve mij een op- gave in te dienen van de namen der bemanning der reddingsboot, aan wie wij passende beloo- ningen wenschen te geven voor hunne moedige diensten (toejuichingen). Bannerman voegde er aan toeGeleid door de groote waardeering, die hij altijd aan den dag legt voor schitterende daden, in het bij- zonder voor de leniging van nood, heeft Z. M. de Koning gisteren aan den Prins-gemaal ken- nis gegeven van zijn verlangen om hem het Grootkruis der Badorde te verleenen en Z. K. H. heeft dit aanbod aanvaard (toejuichingen). Ik ben er zeker van, dat het Huis verlieugd zal zijn, dat zulk een spoedige erkenning heeft plaats gehad van zulk een verheven en schit terende toewijding, aan den dag gelegd bij de pogingen om deze betreurenswaardige ramp te verzachten (toejuichingen.) Joyce (nationalist) riep daarop uit Vergeet Sperling niet! Het Huis ging daarna over tot de orde van den dag. 's Gravenhage, 27 Febr. Prins Alexander van Teck wordt weldra hier verwacht, ter over- handiging van de versierselen der Badorde aan Prins Hendrik, wegens zijn diensten bij de redding der schipbreukelingen aan den Hoek van Holland, in opdracht van Koning Eduard van Engeland. Eene lijst wordt gereed gemaakt van autori- teitcn en personen die in aaumerking komen voor eene onderscheiding wegens hun moed bij de ramp van de Berlin". Op deugdelijke gronden kan medegedeeld worden, dat gelfs in het stadium waarin thans de ministerieiyje, crisis verkeert, hare oplossing nog niet zoo spoedig is te wachten als beweerd is. De Koningin coiifereerde heden andermaal met den Voorzitter der Eerste Kamer, nadat zij gisteren Minister De Meester had ontvangen. Semeenteraad van Sas van Gent. INGEZONDEN STUKKEN. Mijtiheer de Redacteur Beleefd rerzoeken wij u onderstaande in uw blad te willen opnemen. In no. 4959 van uw blad k»mt een ingezonden stuk voor getiteld Een weegbrug. Aangezien hier sprake is van eene weegbrug met zelfapparaat afdruk, langs het kanaal, waartoe dan ook de onze zou kunnem behooren, verklaren wij gaarne op uitdrukkelijk verlangen van den weger dat op onze brug van af de stichting tot op heden nog geens enkele onregelmatigheid zich heeft voorgedaan. Waarom dan ook noch van weger, noch vam brug ons eenige kiacht ter oore kwatn. Dankend voor de opname, Hoogachtend. D. J. DEES. D. HAAK. Ter Neuzen, den 27 Febr. 1907. Hulst, 25 Febr. KOEHS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,82* a f 47,85. Engelscb per u 12,12,- DAGEN. Donderdag Vrydag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 28 1 2 3 4 5 6 Febr. Maart. a Voortn. Nam. 2.9 2.26 2.42 2 58 3.16 3.32 3 49 4.7 4.24 4.43 5.2 5.22 5.45 6.9 Z K K TIJDING K rsi. Van 25 tot en met 26 Febr. a Van 25 tot en met 26 Febr. werden langs da Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op- en 34 afgeschutdoor de Westsl. 10 open 13 af- geschut. JPositie der stoomschepen. s.s. GUI DO vertrok 18 dezer van Bougie naar Middlesbm. s.s. HARALD in. lossing te Algiers, s.s. JENNY in lading te West-Hartlepool voor Algiers, s.s. RICHARD vertrok 20 dezer van Algiers naar Yarrow. o o Zitting van Donderdag 21 Febr. In de heden gehouden raadsvergadering waren tegen- woordig atte leden en de Secretaris. Voorzitter de heer P. Wauters. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde Id. Ingekomen stukken. Missive van Ged. StateR hondende goedkeuring van het raadsbesluit verienging van den termijn tot ont- ruiming der baanwachterswoningeu. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2o. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1906. Eenige af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 250 worden goedgekeurd. 3o. Verzoekschrift van A de Lauwere om verhooging van jaarwedde als hoofd van school A. Na voorlezing van het verzoekschrift vraagt de heer Oole hoe hoog zijn salaris is. De Voorzitter: 1100 plus /150 voor woning. De Voorzitter stelt namens lSurg. en Weth. voor de jaarwedde met /100 te verhoogen ingaande l.Iulia. s. De heer Vergluijs Mij dunkt dat de beer De Lauwere geen reden heeft meer te vragen. Hij zal toch wel blijven al wordt het hem niet toegestaan. Het vorige jttar pas 50 en iiu 100, het is nog al kras. De heer Van den Berg: Het is nu een buiteugewoon geval. De heer Versluijs De heer De Lauwere is zeker een goede leermeester maar er zijn nog meer goede De heer Oole: Het zou jammer zijn als de heer De Lauwere alleen een goede was. Bij stemming wordt het voorstel van Burg en Weth. aangenomen met 6 voor en 1 tegen, die van den heer Versluijs. 4o. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van alle leden. Als zoodanig worden met algemeene stemmen herbe- noemd de heeren A. de Lauwere, J. van Leemput, P. Vermoet en H. de Caluw6 In plaats van de heerenM. Yerhoeve en D. van Jole, die niet meer wenschen in aanmerking te komen worden benoemd de heeren J. Hemmekam en A. Aarsen. Eenige leden weten niet wie Hemmekam is. Er wordt gesproken over .Bruao" en vfietsen zondcr licht" (Gelach). 5o. Verzoekschrift van het bestunr der afdeeling Hulst van den R. K. Volksbond om bij de door de ge meente aan te besteden werken, voorschriften te willen geven omtrent minimum van loon, maximum arbeids- tijd e a. Bij eventueele aanbesteding zal er rekening mede gehoudeu worden 6o. Verzoekschrift van het bestuur der afd. Zeeland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren om ver hooging jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 7o Verzoekschrift van O. A. Ongenae om verhooging uitkeering door het algemeen armbestuur. Na voorlezing van het verzoekschrift zegt de Voor zitter dat adressante in ds stadswoningen kan wonea, maar zij dit niet wil. De heer Oole: Zou ze daar niet mede achteruit zijn Ze mag toch wel f 1,50 per week hebben als ze in de pottenbakkerij woont. De Voorzitter: Daar is nog een ander armbestuur. Die woningen in de potienbakkerij zijn nu flink iu- gericht ea hebben ook geld gekost. De heer Oole Ze heeft toch nog 3 kinderen die niets verdienen. De heer Malotaux Dat zal toch ook niet blijven duren, het zal later wel beteren. Wordt besloten aan adressante kennis te geven, dat zij in de pottenbakkerij kan gaan wonen en j 1,50 per week uitkeering zal krijgen. 8o. Jaarverslag der commissie tot wering van school verzuim over 1906. Dit verslag wordt voorgelezen, waaruit blijkt dat weinig werkzaamheden te verrichten waren. Drie vergaderingen werden gehouden, 13 ouders werdea opgeroepen waarvan 3 verschenen en 1 schriftelijk kennis gaf verhinderd te zijn. Feiten van bijzonderen aard kwamen niet voor. VVordt voor kennisgeving aangenomen 9o. Verslag ingevolge art 52 der woningwet 1906. Wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. lOo. Behandeling der verordening op de brandweer in de gemeente. De Voorzitter stelt voor het opgemaakt ontwerp on- derling te bespreken om in de volgende vergadering openbaar te behandelen. Hiertoe gaat de openbare vergadering over in eeme met gesloten deuren. Miidenprijs per 100 K.G. Tarwe f 7,75, Rozge j 6,75, Wmtergerst 0 25, Zomergerst 8,75, Haver 6,50, ErwtM 10,Wittebooneu f 15,—. Bruinebooncn 10,50, Duivra- boonen f 8,75, Paardcnboonen f 8,50, Boekweit f -, Lijnzaal Koolzaad Aardappels 2 75. Boter per kilo /1,35. Eieren per 2(5 stuks f 1, Ter weekmarkl waren aangevoerd16 stuks Rundvee, 25 Varkenj, 26 Paarden, waar /an verkacht 8 stuks Randvee eu 12 Yarkens. 3 VLAG. NAAM. M3 Van en naar. Lading 3 Inn Ter Seuzeo 25 26 Duits. s.s. Eng. s.s. Duits s.s. Eng s.s. idem Crete Cords Jet Mathilde River Scheldt Argus Eng. s.s. Don idem Polo idem Onsel Noor. s.s. Viking Eng. s.s. Derwent idem Lestris 25 Eng. barge Britanic Eng. sch. Ariel idem Abeja idem Cate Cluth 26 Kus. s.s. Natalie 2473 iGoole 2790 New-Castle 35(59 idem 2199 Londen 1993 iGoole Your •Jent t 2658 Goole 1441 Hull 3633 Liverpool 1383 Goole 2349 1 idem 3680 Manchester Van (kent 261 Portsmouth 501 Port talbot 492 Londen 384 Falmouth 4955 Methil ledig idem idem stukg. ledtg stukg. idem idem kolen stukg. idem cement idem phosph. idem ledig Vnn Selzaelet 26 Eng. sch. Coaltar 1 621 Rotterdam ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2