waaronder het bekende Zwart CACHEMIR, FRANSCH MERINOS en SATIJN. Zwart gebloemd CREPON en SATIJN, bijzonder geschikt voor Boezeroens. Gehloemde zwarte Zijde. NOg* wachtende: Nieuwe gekleurde Zijde voor Doeken en Schorten. iederen dag opnieuw wachtende. TER NEUZEN. .A. ID "V" IE IR, T IE nsr TIE usr. BURGERLIJKE STANit -f- 9 Geheel nieuwe patronen Wat dankten de ongelukkigen met een tref- fende harteljjkheid verpleegsters en doktoren Wat een genot straalde er uit huu matte oogen toen ze de weelde smaaktenin bed te stappen. Wij overdrijven niets, hoegenaamd niets, als wij verklaren, dat zij met een waren wellust onder de wol kropen en zich als 't ware schurkten ran welbehagen aan bet verwarmde bed. Geen pen is vermoedelijk in staat, dat onvergetelijk tooneel in naar waarheid voldoend schrille kleuren te conterfeiten. Langzaam gaat men ze nu aan het eten brengen. Sommigen mochten reeds een licht soepje genieten. Het zal voor de rampzaligen een heerlijke nacht zijn geweest. De redding der drie overgebleyenen. Nog een afgrijselpken, goddank korten nacht hebben de drie op het wrak overgeblevenen te doorstaan gehad. Zij moeten, toen de geredden Vrijdag weg- roeren, in een radelooze wanhoop zich nu aan den dood overgeleverd hebben beschouwd. Maar onze dappere jongens van de zee wilden ze daar niet laten. Een naam behoort onder de redders het meest met eerbied te worden genoemd, dien van Martinus Sperling, den wakkeren zeerob, die Vrijdag't eerst verbinding wist te krijgen door zijn vlet tusschen de pier en de reddingsboot en daardoor de redding het meest heeft bevorderd. Om een uur Vrijdagnacht heeft hij zijn vlet opnieuw bemaud en achter de sleepboot Wodan" is hij naar het wrak gevaren. Sperling heeft toen den moed gehad en kans gezien zich met de vlet naar de pier te begeven en hij is daar op geklommen. In denwoesten nachtwind, onder het hem overgudsende zee- water, is Sperling geklommen op het wrak. Toen volgde een afschuwelijk oogenblik. De drie vrouwen vlogen als waanzinnig op hem toe en grepen hem vast, zijn schouders, zijn armen zijn hoofd. De kloeke kerel, rillend van kou, wist woor- den te vinden om haar te berustigen en te doen begrijpen, dat, als zp niet kalm bleven, alles verloren was. Sperling heeft toen rustig lijnen uitgebracht en een voor een heeft hij de half waanzinnige vrouwen, die toch zoo doodelijk zwak en slap waren, laten zakken op den dam. Daar grepen zijn makkers haar en met de vlet roeiden zij Sperling en de drie geredden triomfantelijk naar de //Wodan". Aan boord van de /Wodan" heeft men ze in de kajuit verwarmd, maar toen ze aan den Hoek kwamen, waren ze toch half verstijfd en doodelijk zwak en slap. Om drie uur was de redding afgeloopen. Toen voer de reddingsboot uit In het Hotel Amerika, dat een hospitaal is op het oogenblik, zijn de drie geredden liefdevol opgenomen. Schipper Sperling rapporteert, dat hij nog 10 a 12 lijken aan boord had gezien. Nu de redding geeindigd is blijkt, dat de ramp 129 slachtolfers eischte, aangezien aan boord waren 144 personen (91 passagiers en 53 man equipage), van wie gered werden 10 passagiers en 5 man equipage. Zaterdagmiddag zijn met de sleepboot Wodan ook de overledenen van het wrak der Berlin gehaald. Er werden boven water 15 lijken ge- vonden, waarouder schrikkelijk verruinkten. Heden werden te 's Gravenzande verschillen- de herkende lijken begraven. De geredde Pransche journalist Henri Jaboulet van het Journal des Debats, die zijn bruid in Londen bezocht had, vertelde aan een Neder- landsch collega ellendige dingen. Ze hadden gezeten naast elkaar, zich aan elkaar vasi- klemmend. Soms als de wind het wrak niet te zwaar benkte, gingen zij even verzitten. De afgrijselijkste sensatie, die hij onderging, was verzekerde hij toen hij bemerkte, dat hij zat op het hoofd van een lijk. Honger hebben wij weinig geleden ver- klaarde hij maar veel dorst. De vrouwen kreunden om water. Ik had wat pepermunt bij mij en deelde die onder de vrouwen rond. Er kwam langzamerhand een doffe gevoelloos- heid over ons. We zaten op elkaars beenen en voelden het niet. Ik had vanwaar ik zat, een doorkijk in de kajuit, daar zag ik een vrouw, die een klein kind vast in de armen hield geklemd. In het eerste oogenblik was ik er ontzet van, maar, er steeds op kijkend, voelde ik er niets meer voorniets meer ook van de ontzetting om mij heen. Ik geloof, dat wij zoo langzamerhand den dood zouden zijn ingegaan, dof, zonder weten. De indruk in Engeland. De Engelsche bladen prijzen, in hun bespre- kingen over de ramp van de //Berlin", op de warmste wijze den moed van de bemanning der Hollandsche reddingsboot en noemen ze een van de dapperste daden op het gebied van redding ter zee De //Standard" zegt, dat de dappere redders van de overgeblever, passagiers van de //Berlin" nacht en dag met golven en stormweer hebben geworsteld, tot zij ten slotteoverwonnen. Hetsober, vreeselijk tafereel van hun moeden hun volhardiag is even verheven als gedenkwaardig. Met de droefheid om hen, die zijn omgekomen, vermengt zich de be wondering voor deze brave zeelieden. De Daily Telegraph verklaart dat de dank van alle Engelsche mannen en vrouwen toekomt aan de edele Hollandsche zeelieden, die de be- manningen vormden van de booten, welke zes- en dertig uren achtereen een fellen strijd voerden tegen de zee. Nooit is iets schooners zelfs op de eigen, Engelsche kusten verricht. De moed en de deelneming, waarmee Prins Hendrik de mannen. die het reddingswerk verrichtten, heeft bijgestaan, zullen in Engeland en in Duitschland hooglijk worden gewaardeerd. Geen volk kon vriendelijker zijn in de verzorging der dooden en in medegevoel voor de rouwende nagelaten betrekkingen dan het Nederlandsche. Ook de Daily Graphic prijst den toewijdenden moed der redders, wier onverschrokkenheid noch door de ziedende zee, noch door de schijnbare hopeloosheid van hun pogingen versaagde. De Daily News, zegtHet is een geschiedenis van heldenmoed, die de ontzettende ramp het ergste van haar naargeestigheid beneemt. Noorsche driemaster gebleven. Er zijn 18 menschen die aan boord waren, verdronken. De reddingsboot kon wegens den storm niet uitgebracht worden. Z K E T IJ 1)1 1\UE N. Van 22 tot en met 24 Febr. Op de beurs te Amsterdam werd Zaterdag een lijstj geopend van inschrijvingen ten behoeve der redders en denzeifdeu dag was daarop voor f 11000 geteekend. Te Rotterdam was reeds f 2000 bijeen. In Engeland werden inschrijving geopend ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Het stoomschip Highgate uit Londen is Vrijdagmiddag bij Flamborough Head (Yorks hire) een wrak voorbijgekomen, maar kon geen hulp verleenen. Er waren nog menschen aan boord. Het wrak zat 32 K. M. van de Tyne. Een stoomschip van de Deutsche West- Afrika-Linie is gisteren bij Beachy Head een wrak voorbijgevaren. Yerscheidene schepen voor Hull, o. a. een een schip met 400 landverhuizers, zijn sterk over tijd. Ten Zuiden van Boobierg aan de west- kust van Jutland is een voor Bremen bestemde Van 22 tot en met 24 Febr. werden tangs de Oostsluizen alhier 34 binuenvaartuigen op- en 29 afgescbutdoor de Westsl. 17 op en 9 af- geschut. Positie (lev stoomschepen. s.s. GUIDO vertrok 18 dezer van Bougie naar Middlesbrough on Tees. 1>r Semen. Gebooiten. 18 Febr. Jan, z. van Anthonie Riemens en van Sara Adriana Kiel 19 Febr. Anna Jacoba, d. van Jan Oppe en van Geertrui Riekwel. "22 Febr Pieternella, d. van Abraham Rouw en van Cornelia Andriessen. Korstiaan Cornelis, z. van Samuel Jacob Gazan en van Maria Koster. ,A(i. NAAM Van en naar. Lading 22 23 o »r Trr \r«Kii 2790 New-Cast I 2L99 Londen 2473 Goole 215 Newhaven 2241 Loud, n 1993 (ioole 22 Eng. s.s Jet idem River Scheldt Duits. s.s. Crete Cords 21 Lug. barge Centaur Ena s s. River Thames idem Argus I an Ter Veiueu Noor. s.s. Lorn i 3513 New-Castle idem Orland 4i51 Leith Eng. barge Hetty 267 Antwerpen Eng. s.s. River l.agan 2*7 Londeu nor (dent t 22 Eng. s.s. idem Deen s s. 24 Eng. s.s. Kus. s.s. 22 Noor. s.s. Belg s... 2 Noor. s.s. Eng. s.s. idem Deen. s.s. 24 Eng s.s. Truro Sea Serpent Selandia Sea Houud Natalie Wilfried Helena Urda Sea Serpent lOuse Goldborg Truro Nederl. s.s. Leersum Deen. 8 s. Nexes Eng. s.s. Astrologer 3366 Hull 2554 Louden 2952 Wmdau 308 Londen 4 i55 Windau an tiient i 3175 261 205" 2 .54 215 1 4442 3366 4l2d 2710 2580 Rochester Zee New-Castle Londen Guole Bleyth Hull New Castle Rensburg Leith kolen stukg. kolen ijz i stukg. kolen led g idem idem stukg. stukg. idem vlas stukg. vlas ledig idem idem stukg. idem ledig stukg ledig Iphosph. jstukg. I'au Se&zaete 23 Eng. s.s. Alchymist 1079 Hamburg ledig s.s. HARALU in lossing te Algiers. s.s. JENNY wordt heden te West-Hartlepool verwacht. s.s. RICHARD vertrok 20 dezer van Algiers naar Yarrow. ONT VANGEN: Prachtig glanzend LAKEN en CASTOR, alseok H00I BOMBAZUN SATINET met gekleurde droppels J. JURRIJ-HOEBE,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6