Ter Keuzsnschs Coarant Zaterdag 23 Februari 1907. No. 4960. twbbdb :biliAid- Landbouwberichten. Predikbeurten. Gemengde berichten. Ontzettende Scheepsramp aan den Hoek van Holland. YBRSL AG- Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 23 Februari 1907. Er liep een gerucht dat onze stadgenoot, de heer A. 0. Lensen, aan boord der gestrande Berlin" was. 't Schijnt dat zijn naam ook onder de passagiers is opgegeven. Aanvanke- lijk was genoemde heer voornemens met die boot uit Engeland te komen, doeh veranderde, tot zijn geluk, zijn reisplan en maakte de reis over Queensborough en Ylissingen. Naar we vernemen is het werk der bruggen (de bovenbouw) te Sluiskil heden opgeleverd. De St. Crt. no. 44 bevat o. a. de statuten der Maritime-Vereeniging te Ter Neuzeu. Het doel is door het houden van vergadenngen en onderlinge besprekingen, voor zoover noodig, door bezoeken aan en onderhandelingen met autoriteiten de gemeer.sebappelijke belangen der te Ter Neuzen gevestigde ot vertegenwoordigde expediteurs, cargadoors en scheepsmakelaars, en de algemeene maritime aangelegenheden van de haven Ter Neuzen te behartigen. Leden der vereeniging kunnen zijn de te Ter Neuzen gevestigde firma's, die eene in bet huishoudelijk reglement vastgestelde jaarlyksche contributie betalen. (Deze contribute is voor- loopig vastgesteld op 12 per jaai). Dp Minister van W aterstaat beeft bepaald dat, met ingang van 1 Maart, het port bedoeld bp het 2e lid van art. 3 der wet van 1 Apiii 1891 Stbl. no. 87, van toepassing zal zijn in het verkeer binnen de aan elkander grenzende kringen van Sas van Gent en Westdorpe. A, yan Dun, thans marechaussee bij de brigade te Koewacht, is tegen 1 Maart be- noemd tot gemeenteveldwachter te Steenbergen. Sas van Gent. In verband met de toegestane yerhooging zijner jaarwedde, heeft den heer A. de Lauwere, hoofd van school A, bedaukt voor de benoeming als leeraar aan de R. A. kweek- school voor onderwijzeressen te Bergen by Alkmaar. Koewacht. In de aangrenzende gemeente Stekene komen in den laatsten tijd herhaaldelijk branden voor, welke, naar men wil, aan kwaad- willigheid moeten worden toegeschreven. De politie en ook de justitie is iiverig in de weer om de vermoedelijke daders op te sporen doch tot nog toe zonder gevolg. Deze week kwam het parket van Dendermonde reeds voor de derde maal te Stekene. Het onderzoek betrof thans 2 branden, welke Zondag en Maandag hebben plaats gehad. Zondagavond om 7 uur namelijk brandde huis en stalling at van den stoelmatter J Heyndinkx op de I romp terwijl Maandagmorgen om 3 uur brand uitbrak bij den landbouwer Boets op de wijk Kazerne. De landman, zijne vrouw, drie kinderen en eene oude moeder ontkwamen met moeite uit de bian- dende woning. Een der kinderen stood reeds in brand. Het geheele huis, alsmede de stal, waarin voor 1000 francs vlas zat, weid een prooi der vlammen. Ook de aangrenzende wo ning met stal van A. Renneman werden in de asch gelegd. Het is te hopen, dat het de po litie moge gelukken de brandstichters spoedig acbter slot en grendel te brengen. Koewaclit, 22 Febr. Door de gendarmen te Stekene zijn aangehouden een 52tal kippen welke gestolen zijn te Axel en Roode Sluis. De vermoedelijke dader is in hechtenis als ook de vermoedelijke brandstichter. Voor enkele jaren huwde hier Amelia Baert, een braaf en oppassend meisje met A. van Duijze te Stekene. Deze vrouw is een treurig ongeluk overkomen. Dinsdag was zij aan het wasschen en stortte voorover in de kuip met water. Een buurvrouw, die om melk kwam, redde de ongelukkige uit hare netelige positie. Een paar uur later was zij een lijk. Het schijnt, dat de vrouw in den laatsten tijd aan duizeligheid leed De ongelukkige laat drie zeer jeugdige kinderen achter. Donderdag 28 Febr. (Biddcig). Zondag 24 Februari 1907. der Onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voormalig IVe district, overhet jaar 1900. Voldoende aan het bepaalde bij art. 132° van het reglement hebben wij de eer onderstaand het verslag uit te brengen over den toestand der Maatschappij gedurende het zestiende boekjaar. Het afgeloopen jaar was voor de Maatschappij zeer gunstig. Moest in het voorafgaande jaai f 2690,68 aan hagelschade worden uitbetaald, thans moest slechts 673,64 worden uitgekeerd aan 8 deelgenooten, woonachtig in de gemeenten Clinge, liontenisse en Stop pel dijk. De schade werd geleden in erwten, haver, paardenboouen, sutkerbeeten, voederbieten en vlas. Bij de vaststelling varieerde de hagelschade tusscheu 10 en 26 pet. Het aantal leden bleef vrijwel stationair doch het aantal verzekerde gemeten vermeer- derde nog met 76. De Maatschappij telt nu 447 deelgenooten, die 17880 gemeten (7967 H. A.) hebben ver- zekerd. Van deze 17880 gemeten zijn er 14900 ver- zekerd door 378 deelgenooten, mededeelgeiech- tigd in het afzonderlijk hchccrd kapitaal (a"t. 22h rgt.) bestaande uit /21000,3 °/0 obligation Amsterdam 1895 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens f 1482,01 ingelegd by de Rykspostspaarbank zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat geheel afzonder lijk beheerd kapitaal op 31 December 1,34 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten al de deelgenooten (art. 25 rgt.) bovendien 12000,— 4 oblig. Rotterdam 1900/1 in bewaring bij de Neder landsche Bank, zoomede /466,68 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat bet aandeel in dat gemeenschappelijk bezit /0,<2 per gemet bedroeg. In de algemeene vergadering, te Hulst ge- houden op 19 Februari 1906, werden de heeren Alph. Staal te Graauw en Cam. van W aes te Westdorpe, aan de beurt van aft reding, als bestuursleden herkozen en staande die ver gadering werd de heer Cam. van W'Ats door de bestuursleden tot onder-Voorzitter herbe- noemd. De gekozenen hebbeu zich de benoeming laten welgevallen. Voorts werden de leden in gemelde ver gadering herinnerd aan art. 21 van bet reglement waarbij is bepaald, dat bij geleden hagelschade, in spoedeischende gevallen, de schatting on middellijk kan geschieden door twee van de door het Bestuur benoemde schatters, aan te wyzen door den betrokken Commissaris en een door den betrokken deelgenoot te benoemen derden schatter. Aan de Commissarissen werd verzocht in dergelijke gevallen de voorgeschreven schriftelijke kennisgevingen aan den Secretaris te willen zenden, die steeds op de hoogte is van de door het Bestuur aangewezen schatters. De vereeniging begounen zonder kapitaal heeft tot nu toe uitgekeerd voor hagelschade in 1891 1893 191.17 in 1901 1894 2046,02 1902 1896 2430,63 1903 1897 8919,54 1904 1898 417,67 1905 1899 82,78 1906 1900 5492,01 Totaal f 301,16 Pertransp. 19880.98 495,29 420,55 8233,30 260,05 z, 2690,68 673,64 f 32654,49 en bezit thans ongeveer 33000, belegd in 3 °/'0 oblig. Amsterdam en 4 °/o "oblig. Rotterdam en inlagen bij de Rijkspostspaarbank. Zij verzekert alle gewassen gelegen in de provincie Zeeland, het zoogenaamde lVe district uitgezonderd, tegen zeer matige premien. De premie bedraagt voor Ajuin, boekweit, karwei, koolzaad, ma'is en vlas0,45 °/0 Kanariezaad, granen en peulvruchten 0,35 °/0 Aardappelen en wortelgewassen 0,20 der aangegeven waarde. Zooals uit het vorenstaande blijkt is de Ver eeniging bloeiende en ofschoon de premien nu reeds Iaag zijn, kunnen die, zoodra het nieuwe kapitaal vijftig duizend gulden bedraagt, opnieuw geregeld worden. Hoe meer deelnatne in deze zoo nuttige Vereeniging derhalve hoe beter des te eerder zullen de premien aan eene nieuwe regeling kunnen worden onderworpen. Het Bestuur K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Voorzitter FRANgOIS VAN WAESBERGHE, Secretaris. Voortaan zal er garnizoensgewijze voor ieder korps een zeer geschikt onderofficier worden aangewezen, die alien, welke zich voor vrijwilligen dienst aanmelden, kosteloos behulp- zaam moet zijn in het verkrijgen der noodige bescheiden en het geven van alle inlichtingen. Deze onderofficier zal vanwege het Departement van Oorlog een jaarlijksche toelage voor zijn bemoeiingen ontvangen. In de Anna-Mariastraat te Rotterdam werd zekere Franeina D. de vorige week door den kantonrechter veroordeeld tot ontruiming van haar woning. Vrijdag heeft ze haar boeltje te gelde gemaakt en is verdwenen, met achter- lating van haar vijf kinderen, waarvan het oudste 12 en het jongste 4 jaar is. De kinderen, die zelfs gedeeltelijk ongekleed zijn en waarvoor ook geen kleeren in huis waren, worden nu door de buren van voedsel voorzien. De Limb. Koerier schrijft Het geheele ministerie bijeen op bezoek, het overkomt het zoo ver afgelegen Maastricht niet iederen dag. En toch, nu de heeren hun ontslag hebben aangeboden en den tijd aan zich hebben, althans niet in hun bewegingen belemmerd worden door bij te wonen Kamerdebatten, nu zijn zij er gisteren eens op uit getrokken om toch ook dat daar geheel in de verte gelegen levendige, en van haar bestaan door requesten nog al eens blijk gevende, Maastricht te gaan bekijken. De bijna overreden minister van marine ont- brak zelfs niet op het appel. Met den arm in een doek schreed hij even- als de 8 collega's, alien in ambtsgewaad, voort, de sikbaard op de vleugelen des winds fladde- derend. ^llen marcheerden ze druk gesticuleerend langs Maastricht's straten, de portefeuille onder den arm, omstuwd door een belangstellende menigte, die niet weinig pleizier had in de aanwezigheid van zulke hooge gasten. Wat minder delicaat was Onmiddellijk ging een sjiek gekleed heer, de hoogen zijden op, met een plakkaat op de borst voor hen loopen, waarop» de woorden u Heden overleed na een kortstondige ziekte (begrooting) ons dierbaar 's Meester Ministerie in den leeftijd van 2 jaar." alle diepbedroelde Liberale Unie." Intusschen de bewindsmannen stoorden er zich niet aan, liepen kalm door, redeneerden over alles en nog wat, tikten al eens op hunne portefeuille, kortom deden hoogst gewichtig. Vooral Minister Staal liep aanhoudeud rond te kijken naar het blij vend gedeelte, dat hij toch minstens in een garnizoensstad had mogen ver- wachten. Men fluisterde dat hij op zijn geheelen tocht tot gisteravond 10 officieren, 8 sergeanten en een halven soldaat zag. En Minister Cohen Stuart, die zijn verbijstering te kennen gaf geen pantserschepen in de Maas te zien dobberen, werd daarin terecht gewezen door Minister Kraus, die hier in Maastricht prachtig den weg kennend, min of meer als gids optrad. In de buurt van Ceramique en Sphinx nam Minister Veegens de leiding tijdelijk over. Wat bij die geheele officieele vertooning sterk opvielDat de dienaren der Kroon over een ontembaren dorst bleken te beschikken. Althans ieder cafe was hun. Zoo vermaakten Maandag een lOtal grappenmakers op den zoogenaamden nao-Vas- telaovond een groot gedeelte van Maastricht kostelijk. Neen, niet 10, er waren er zelfs 11 Immers eeu huilende aanspi-eker sukkelde nog naast de hooge gegalonneerde oomes voort. In een coupe 24e klasse van een trein die uit Wiesbaden te Frankfort a/d Main was aangekomen, vond men Woensdagavond een in een krant gewikkelden kogel die op een bom geleek. De politie nam het ding mee en liet het in de kruitfabriek te Hanau onderzoeken. Daar bleek dat men met een heusche bom te doen had, die met zwart buskruit en scbroot gevuld was. Een zunder kon men er niet aan ontdekken. De wand van den kogel is 1 c.M. dik. De politie speurt ijverig naar den reiziger die de bom heeft achtergelaten. De man die zich te Essen als de moorde- naar van de Engelsche juffrouw Lake is komen aangeven, had verschillende mededeelingen ge- daan over zijne medeplichtigen. Die mededee lingen zijn onwaar gebleken. Zoodoeude gaat het er op lijken dat de man zichzelf ten on- rechte beschuldigd heeft en niet wel bij het hoofd is. Het onderzoek is evenwel nog niet afgeloopen. Te St. Jean de Maurienne, in Savoie, zijn twee mannen onder een lawine bedolven. De een kon zich onder de sneeuw weg werken. de ander werd er na tien uur dood uit gegraven. Een moord uit medelijden. Te New- York is een dame gearresteerd, mevr. Wallan, de echtgenoote van een makelaar, die een voorname positie in den handel bekleedt en millionnair is. Zij wordt beschuldigd haar moeder te hebben vergiftigd en heeft deze daad onmiddellijk bekend. De oude dame, mevr. Binge, leed aan "kanker. Meermalen was zij geopereerd, maar de genees- kunde was niet bij machte haar kwaal te over- winnen. Haar dochter, die zeer veel van haar moeder hield, kon haar lijden niet langer aanzien en rerloste haar daaruit door de toediening van een snelwerkend vergif. Te Rome hebben twee knaapjes van 11 jaar zich, met voorbedachte rade opgehangen. Beiden lieten een briefje nade een verklaarde dat hij verliefd was en zijn liefde niet beant- woord werd, en de ander dat hij het leven moe was. Te Mulhausen heeft, na een familietwist, een vrouw zich met een kinderwagen met twee kinders erin in de 111 gestort. Alle drie ver- dronken. 's Gravenhage, 22 Febr. H. M. de Koningin heeft gisteren na den Ministerraad den Minister De Meester ontvangen Heden komt de Ministerraad weder bijeen. Naar men uit goede bron verneemt is de Nederlandsche Regeering bereid tegen 1 Juni a. s. de afgevaardigden ter tweede vredesconfe- rentie te 's Gravenhage te ontvangen. Gisterenmiddag bracht de telegraaf ons de ontzettende tijding, dat het stoomschip Berlin", met passagiers en goederen van Harwich naar Hoek van Holland, op den kop van het Noorder- hoofd was gestrand en dat de opvarenden, ten getale van ongeveer 150 personen, met uitzon- dering van een geredde, was omgekomen. Aan de berichten van verschillende bladen daaromtrent, ontleenen wij het volgende 'n Zware overtocht zou 't zijn, dat wisten de ongeveer honderd passagiers te voren. Dat wisten kapitein en bemanning. Maardie hadden't traject al zoo vaak afgelegd, die trokken er zich niet bijster veel van aan. Voile zee is niets. Dansen en hobbelen, daar kan 'n schuit als de //Berlin" tegen. En de boot sehroefde voort in zwarten nacht, kampend met de deinende waterheuvels. 't Was vijf uur geworden. Straks zal't eerste bleeke daglichtglanzen 'n nog vaag, verdoezeld uitzicht geven op de lage Hoilandbche zandkust. Toen werd zeemanschap No. 1. De Brander, de loods, was op post, om't smalle gaatje te zoeken, dat tusschen de twee, door de woeste baren gegeeselde, pieren toegang geeft naar veilige haven jrHij kwam goed aanzetten om de west, me- neer 'k Heb 'm zien aankomen", vertelde me een oude rob, die al van z'n zesde jaar'n vriend is van 't verraderiijk element, daar, bij den Hoek. De meeste passagiers waren al bij de hand. Daar zijn de kustlichten, GoddankDat's ach ter den rug. Straks zijn we in rustig water. Er werd full speed achter gezet. Want de Zuid-Noord-stroom langs de kust is fel, dat weet de zeeman. En de toegang naar de Maas is nauw. Toen gebeurde 't. Het vreeselijke. Bovenstroom, voorstroom, grondstroom, storm- geweld, branding aan een ervaren kustbe- woner om tusschen die geweldige natuurkr-achten oorzakelijk verband te zoeken ze maakten onmogelijk wat menschenverstand en menschen- hand wilden. Er moet beproefde deskundigen zijn mijn zegslieden er moet een gebrek zijn ontstaan aan de stuurinrichting. En in plaats van na geweldige worsteling den betrekkelyk stillen \Vaterweg te bereiken, dreef de boot noord- waarts af en schoot op de Noorderpier, ongeveer 20 meter buiten het lichttorentje dat haast op 't einde uit den ruwen bazaltdam opstijgt. Zoo ongeveer moet 't zijn toegegaan. Die lezing althans blijft me over na't condenseeren van den plas mededeelingen, hier en ginds en overal verzameld. De prachtige tweeschroefsboot werd op den met brandingsschuim bedekten granietwal ge- kwakt. Dirkzwager's reporter, de wacht die dag en nacbt de in- en uitgaande schepen rapporteert naar Rotterdam en elders, vertelde wat hij des nachts door zijn verrekijker had zien gebeuren, als volgt Donderdagochtend te 5 uur 15 rain., op den gewonen tijd, kwam de Berlin van de Harwichlyn pit zee naar binnen koersen. Toen hij de liphten zag, lag het schip dwars en was op het eind van de Noorderpier geloopen. Onmid dellijk werd de stoomreddingsboot President van Heel gewaarschuwd, die vaardig uitging, doch wegens de booge zee niets kon uitrichten. Te 5.30 ure gingen de electrische lichten aan boord uithet teeken dat het water in de machine- kamer was geloopen. Er woei een storm uit het N. W. ten N., een orkaan gelijk. Er stond VAN ..I.nkaal Ehen (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. i£'u., dhr. J. J. Kense. Kereforinrerde lAerlien. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. Axel II. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Hervormtle lierk. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u„ Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9i u- Ds. J B. T. HufreuhoHz v Axel. Axel. 91 U. leeskerk en 2 u., Ds. .1 T. B. Hugeuholtz Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9J u. en 2 u„ Ds. Raams. Sas van Gent. 9i u., dhr. H. J van den Ouden. Hujst. 10 u Ds. Den Boer. («ere[ornieer<le Herkrn. Ter Neuzen. 9 u. en 2 n., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. H. 9 mi. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u„ Student D. Fleurke V. U Amsterdam. IS. 9 u. en 2 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. Kereformrerde aei(Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u.. leeskerk. II ud-Gereformeerilegemeenle (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en oj u., leeskerk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 9