tiemeigdu herirh»eit. Telegrafische barichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzeii. Veeteelt in Zeeland" waren een 80tal leden tegenwoordig. Ingekomen was een verslag over de paardenfokkerij in Nederland en een over de kunstmeststoffen. Verder een schrijven van den heer Hombach te Hulst, dat hi] ver- hindeid was zijn lezing over de paardenfokkerij te houden, doch dit in een volgende vergade- nrig hoopte te doen. Uit het verslag van de afdeeling over 1906 bleek, dat het eerste jaar nuttig heeft gewerkt. Het aantal leden 'was sedert de oprichting met 150 vermeerderd en bedroeg op dit oogenblik 386. l it de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het afgeloopen jaar de inkomsten jf 473 en de uitgaven f 511,57 bedroegen, zoodat er een nadeelig slot was van 38,57. Met 52 tegen 27 stemmen werd besloten in Mei (voor den 9en den marktdag te Gent) een paardenmarkt te Axel te houden. Vervolgens kwam in behandeling een voor- stel aan het hoofdbestuur om te trachten het z/iNed. Landb. Weekblad" als officieel orgaan van den Ned. Landbouw te verkrijgen. Met algemeene stemmen werd besloteii dit punt vooiloopig te laten rusten, aangezien de on- kosten voor advertenties enz. dit jaar wel niet zoo hoog zouden loopen als het vorig jaar. Bij rondvraag werd door een der leden ge- vraagd ot het bestuur nog zou trachten geld van de afdeeling Hulst" te verkrijgen. De v®®rz^ei" deelde mede, dat hierover met de atd. Hulst is gesproken, doch zonder gunstig resultaat. Werd besloten, deze zaak verder te laten rusten. erder werd er nog gesproken over de premie-keuringen, die in Febr. ot Maart en m Juni worden gehouden, waarbij de wenschelykheid werd uitgesproken met het oog op de aangifte (drie weken voor den dag der keuring) een bepaalden datum vast te stellen. et bestuur zal, op een vraag van een der leden, in overweging nemen, om door middel van het hoofdbestuur te trachten aan den cursus in paardenkennis nog twee extra-lessen te voegen, een practische en een theoretische, en aan die leerlingen, die den cursus met goed gevolg hebben doorloopen, een getuigschrift uit te reiken. Sas van Gent, 20 Febr. Een rondtrekkend scharenalijper kwam gisterenavond van Gent onze gemeente binnen en reed door de duisternis misleid, met zijn gespan te water, juist voor net hotel Rotterdam. Op het hulpgeroep van hem en dat zijner twee zoons, die hem op de reis vergezelden, waren spoedig hulpvaardige handen ter plaatse, ook een schipper met zijn boot, waardoor de man die zich steeds aan zijn dnjvende kar vasthield, op het droge werd ge- braeht. Ook de kar werd op den kant gehaald. Door den heer Aernoudts werd de man van droge kleederen voorzien, waarna hem door de zorg van een paar burgers, voor dien nacht onderkomen verschaft werd in een logement. Het ergste van de zaak is, dat de man vol- gens zijne verklaring bij zijn val in het water een portemonnaie verloren he eft.inhoudende ruim 26 gulden, benevens een slijpsteen, eenige scharen en meerder gereedschap, waarnaar heden, doch zonder gevolg werd gedregd. St. Jansteen. Te Kapellebrug is Maandag- avond huis en stalling van D. M. afgebrand. Ook de gansche inboedel werd met uitzonde- ring eener koe, die met brandwonden overdekt uit het vuur gehaald werd een prooi der vlammen M was met thuis. Alles is hoog verzekerd. Enkele laren geleden had hetzelfde ongeluk piaats. IJzendijke. De gemeenteraad benoemde tot hootd der school no. 2 in den Oranjepolder met o van de 7 stemmen de heer Eliza Hoek onderwijzer aan de o. k school te Bergen-op- Zoom, no. 2 der voordracht. Op den heer J. D. Bosschaert onderwijzer aan de o. 1. school te Biervhet waren 2 stemmen uitgebracht. De heer Casteleijn hoofd der school in den Grooten Huijssenspolder te Zaamslag no. 1 der voordracht had verzocht niet in aanmerkino- te komen. IJzendijke. In de Dinsdag gehouden ver- gadering van de IJzendijksche stoomtramweg- maatschappij is, in plants van wijlen den heer H. Lippens, met algemeene stemmen tot com- missaris gekozen de heer M. Lippens. Middel burg, 18 Febr. Wij vernemen dat het bericht dat de centr. anti. rev. kiesvereeni- ging den heer J. Maas tot candidaat voor de Frov. btaten heeft gesteld, voorbarig is. Wel heeft de centr. anti. rev. kiesvereeniging heden- middag een vergadering gehouden en ook reeds een beslissing genomen, doch het resultaat daarvan is vooralsnog niet voor openbaarmakino- geschikt. De 45jarige arbeider W., die Woensdag op de steenfabriek te Muggewaard te Rheden bij het afgraven van grond door een losrakende bevroien aardmassa bedolven werd, waardoor zjjn beide beenen gekwetst werden, is den vo- rigen nacht overleden. Een melkrevolutie. Men schrijft uit Egmond aan Zee aan Het N. v. d. D. De melkboeren hebben hier alien hum melk met 1 cent opgeslagen. Geen van hen kan nu zijn melk kwijt raken, want als zij aan de deur komen, worden zij door de visschersvrouwen overladen met scheldwoordenin een buurt waren al de vrouwen in opstand. Verleden jaar heeft men geheel hetzelfde ondervonden, toen de melk ook 1 cent opgeslagen was. De roeper ging toen rond en schreeuwde uit voile borst^Zoolang de melk opgeslagen blijft, zoolang zullen de Egmondsche vrouwen zoar eten (gort met azijn) Maandagmiddag tegen vier uur had te Westzaan een ernstig ongeluk piaats. Twee werklieden waren aan het rijksmagazijn van schietkatoen aldaar bezig met het dicht soldeeren van een kist, toen plotseling de inhoud van deze kist ontplofte. Beide werklieden werden ernstig gewond. Hun werd een voorloopig verband aangelegd, waarna zij door de in allerijl ontboden sleepboot Groenland van de firma iiutters naar de marinewerf te Amsterdam werden overge- bracht. Zij worden!door een officier van gezond- heid behandeld en vervolgens per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis gebracht. De toestand van beiden schijnt zeer ernstig. Een veertienjarige schoolknaap betrad de vestingwerken van KeuleuDeutz, zooals overal voor niet bevoegden verboden terrein. Toen een schildwacht het kind aanriep en de knaap er van door wilde gaau, gat de landsverdediger hem een schot na met het gevolg. dat een niet ongevaariijke wond in het hospitaal moest worden verbonden. Een telegram uit Taormina op Sicilie maakt gewag van een verhoogde werkzaamheid van de Etna. Sedert twee dagen werpt de bovenste krater groote rookwolken uit. De ongewone koude van dezen winter in Italie heett zelfs de Simplon-tunnel aange- tast. Aan den ingang van Domodossola is tot op een afstand van een kilometer het langs de wanden neerdruipende water bevroren, zoodat men een eindweegs door een ware ijsgrot rijdt. Gelegenheid maakt den diefZaterdag- avond sloeg een man met de vuist het raam van een goudsmidwinkel op Ludgate-hill te Londen stuk en hij greep verscheidene doozen met gouden broches, ringen, armbanden en andere sieraden, die hij op straat wierp. Wat hem daatoe bewoog is nog niet gebleken Maar wat wM vastgesteld is allerlei menschen, die daar toevallig stonden of voorbijkwamen, gingen aan 't graaien, zoo hard ze konden. Er moet voor 500 pond sterling gestolen zijn Op den man, die het raam stuk geslagen had, werden enkel maar drie riDgen gevonden. Hij was ook niet op de vlucht gegaan. Maar een burger, die hem aanhouden wilde, smeet hij tegen den grond, en het zelfde lot onderging een politie- agent. Toen kwameu er echter gauw meer agenten, die den zonderling inrekenden. Bij het werken in een zandgroeve bij Crysford in Kent zijn weer eens Keltische oudheden opgegraven. In Mei 1.1. waren op een piaats in die buurt ook reeds acht gouden armringen gevonden. Toen legde de Staat er beslag op, schonk de arbeiders ieder 22 p. s. 264) en plaatste de armringen in het Britsch Museum. Thans heeft men er weer negen ge- gevonden. zoo zwaar, dat men ze om hun waarde alleen op pi. m. 300 p. s. schat. De vondst werd slechts een voet ot vier diep onder de aarde aangetroffen, zoodat men gelooft op graven van oude opperhoofden te zijn gestuit, daar vlak in de nabijheid ook steenen wapens en menschelijke geraamten zijn gevonden. De armringen zijn goed onderhouden en hebben opschriften, die echter nog niet ge heel konden worden ontcijferd. Eenigen tijd geleden werd in Tiflis op klaarlichteu dag de 16jarige zoon van den Ar- menischen millionair Aramjants op straat gevan- geu genomen en door roovers als gijzelaar ont- voerd. Den vader, die zich hier in Petersburg ophield, werd telegrafiich om een losgeld van 50,000 roebel gevraagd. De vader gat de zaak bij de politie in Tiflis aan, die nu ijverig nasporingen deed naar den ontvoerden knaap. Dezer dagen ontdekte men de rooverbende, die werd overvallen. Maar wat bleek nu De jongeheer Aramjants stelde zich zoo goed als de roovers met de re volver in de hand tegen de politie, die hem wilde bevrijden te weer, en nu kwam aan het licht, dat hij zich vrijwillig had laten ont- voereu, om, in compagnie met de roovers, papa de som van 50,000 rbi. uit den zak te kloppeu. Het jongmenseh is voorloopig tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens overtreding van bet verbod op het dragen van wapens. In het Fransche departement Aisne hebben veldwachters onlangs in een woud de schuilplaats van een wonderlijken kluizenaar outdekt. Een boerenzoon van nu 26 jaar werd op het einde van 1905 tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij zijn vader geslagen had. Hij besloot, na zijn gevangeuistijd boete te doen door kluizenaar te worden. In het eenzame bosch groef hij zich twee wijde kuilen, twee meter diep, en dekte ze met twijgen en bladeren. In den een en kuil sliep hij op een leger van stroo en blaren, in den anderen stalde hij twee geiteu. Hij voedde zich met haar melk en met groente. Den dag bracht hij in een kuil door, 's nachts waarde hij rond. Zoo heeft hij een jaar geleefd. Uit 's Hertogenrath wordt aan het Berl. Tageblatt geseind, dat in het Nederlandsche steenkolendistrict de hersenvlies-ruggemergont- steking begint te heerschen. In de laatste dagen zouden er verschillende gevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen. Vlissingen, 20 Febr. Het De Ruytercomite alhier heeft thans officieel bericht ontvangen dat Z. K. H. Prins Ilendrik de uitnoodiging om den eerste steen voor de De Ruyterschool te leggen, heeft aangenomen, en dat de Prins daarna zal deelnemen aan een feestmaaltijd in het Badhotel. 's Gravenhage, 20 Febr. Onze marine zal bij de De Ruyterhuldiging te Vlissingen op 23 Maart a. s. ter rede aldaar vertegenwoordigd worden door de pantserschepen Piet Hein en Friesland en de monitor Reinier (Jlaessens een aantal torpedo booten. De Schout-bij-nacht directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis zal te Vlissingen tegenwoordig zijn. H. M. de Koningin had gisteren in ver band met de crisis een onderhoud met het lid der Tweede Kamer de heer Heemskerk. IN6EZ0NDEN 8TUKKEN. Ter Neuzen, 19 Februari 1907. Mynheer de Redacteur! Aan Hare Majesteit de Koningin. Een Weegbrug Grooten Schouwburg te Gent. Directie: HORACE MARTINI. Zondag 24 Februari a. Sr, te 2:/4 "re, dag- voorstellingopvoering van La Hoheme, lyrische comedie in 4 bedrijven, naar het Fransch van Eugene Crosti, muziek van Leongavallo. AANBESTEHINGEN. Op Woensdag, 13 Maart 1907, des voor- middags 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het yoortzetten van de herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Zuid- Beveland. Raming 5000. Hnlst, 18 Febr. K O E K 8 VAN HET GELD Belgisch per 100 fr. 47,77' a 47,80. Engelsch per u 12,u u 12,- ZEE rV I.I 1 1 r\ U E N. Van 18 tot en met 19 Febr. Oostsluizen alhier 34 binnenvaartuigen op- en 30 afgeschut; door de Westsl. 3 op en 4 af- geschut. Positie der stoomschepen. DAGEN. Voorm. Mam. Doederdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 21 22 23 24 25 26 27 Febr. 7.55 9.10 10.35 11.47 0.13 0.59 1.36 8.30 9.54 11.13 12.37 1.17 1.53 Het Bestuur van den Bond tegen vaccinatiedwang zal zich opnieuw tot de Koningin wenden met het hierbij ingesloten verzoekschrift. U zoudt mij zeer verpliehten met dit request, onder dit schrijven, in uw blad op te nemen. Het is volstrekt geen partijzaak, zooals wel eens, soms met opzet, wordt beweerd. U zult dus, hoop ik, geen bezwaar tegen opname hebben. Zeer velen uwer lezers stellen in deze zaak belang. Mij komt, zooals u bekend is, de vaccinatiedwang te zijn in strijd met een gezonden vrijheidszin, met den plicht tot handhaving, ook voor de Overheid, van de persoonlijke vrijheid. Het zou mij dan ook veel genoegen doen als velen zich de moeite wilden geven te mijnen kantore een adres te onderteekenen, waarin zij met mij bijval betuigen met bedoeld request. U, bij voorbaat dankende, Achtend, Uw dw. dnr., VAN DER MOER. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur van den Bond tegen Vaccinedwang (Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 19 October 1883, Staatsblad No. 32); dat in Februari 1902 adressant zich veroorloofde Uwe Majesteit een adres aan te bieden, waarbij op de daarin omwikkelde gronden eerbiedig werd verzocht, dat het Uwe Majesteit mocht behagen zoodanige maatregelen te nemen, dat voortaan aan oningeente kinderen niet langer de toegang tot deopenbareen bijzondere scholen zou worden ontzsgd, van welk adres hij zich eerbiedig verooriooft een afschritt hierbij te voegen dat de aanvankelijk gewekte hoop, dat aan de be- zwaren van adressant zou worden tegemoet gekomen, weder is verdwenen, nu den 20sten September 1905 het in Maart 1903 aanhangig gemaakte VVetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), tot voorziening tegen be- smettelijke ziekten werd ingetrokken dat adressant zich daarom gedrongen ziet opnieuw zich tot Uwe Majesteit te wenden en dit te meer, daar niet alleen he vroeger door hem ontwikkelde bezwaren niets van hun kiacht hebben verloren, maar ook uit het verslag, door de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer den 8sten Juli 1905 over het even- gemelde Wetsontwerp uitgebracht, opnieuw is gebleken hoe zwak, ja geheel onhoudbaar de gronden zijn, waarop door de voorstanders van den dwam;, de rechtmatigbeid van het bepaalde bij artikel 17 der Wet van 4 December 1812 (Staatsblad No 134) wordt staande gehouden dat toch uit dit verslag blijkt, dat omtrent het nut der inenting zeer groot verschil van gevoelen bestaat, en dat, terwijl eenerzijds, voornamelijk op grond van statistieke gegevens, dat nut boven alien twijfel wordt gesteld, anderzijd3 eveneens op grond der statistiek, wordt staande gehouden, dat die nuttigheid slechts denkbeeldig is en de vermindering der pokziekte niet aan de inenting, maar aan andere oorzaken met name betere hygienische toestanden en het afzor.deren der poklijders moet worden toegeschreven dat evenzeer uit het verslag blijkt, dat onder de voorstanders der inenting groot verschil van meening bestaat omtrent de gewichtige vraag, gedurende hoelang de voorbehoedende kraeht der vaccinatie zich doet gelden in die mate zelfs, dat, terwijl naar de meening van sominigen daarvoor een tijdperli van 12jaar mag worden aangenomen, anderen dit siecht op 12 maanden stellen dat voorts uit dat verslag allerminst blijkt, dat onge- vaccineerde personen gevaar opleveren voor de ingeente dat eindelijk ook uit dat verslag weder is gebleken, dat de vaccinatie somtijds zeer schadelijke, ja doodelijke gevolgen heeft gehad en dus geenszius ongevaarlijk kan worden genoemd, ook al werd altijd de grootste voor- zichtigheid daarbij in acht genomen en de grootst mogelijke voorzorg gebiuikt; dat dan ook zeer oHbillijk moet worden geacht de bepaling van artikel 17 der bo-en aangehaalde Wet, aldus luidende: »Onderwijzers, onrterwijzeressen of leerlingen, die niet blijkens verklaring van een genees- knndige, met goed ge-o g of meer dan eens de inenting der koepokken hebben ondergaan, of aan de natuurlijke kindcrpokken (variolae) hebben geleden, worden in de scholen niet toegelaten"; dat dwang tot vaccinatie naar de meening van adres sant alleen dan geoorloofd zou zijn, wanneer vooreerst bewezen werd, dat algemeene vaccinatie noodzakelijk was om de pokziekte te voorkomenten tweede vast- stond, dat die kunstbewerking geene schadelijke gevolgen met zich kan brengeR terwijl ten derde nauwkeurig en juist moest zijn omschreven de stof waarmede en de wijze waarop moet worden ingeent, alsmedein welke gevallen de inenting als met goed gevolg te zijn ge- schied kon worden aangemerkt dat, waar geen enkele dezer voorwaarden tot dusverre aanwezig is, algemeene verplichte vaccinatie niet kan of mag worden voorgeschreven, gelijk dan ook niet geschiedt dat het allerminst aangaat, terwijl men de algemeene verplichte vaccinatie niet heeft durven bevelen en zelfs, door droevige ervaring geleerd, de miliciens in het leger heeft moeten vrijlateu zich al dan niet aan de inenting te onderwerpen, voor onderwijzers en leerlingen van de lagere scholen inenting verplicht te stellen dat het bovendien tegen alle recht en reden strijdt aan de kinderen, wier ouders overwegend bezwaar hebben hen te laten vaccineeren, hetzij omdat zij be zwaar hebben tegen de vaccinatie in 't algemeen hetzij omdat de gezondheidstoestand dier kinderen ook volgens medisch advies de inenting niet toelaat, het bezoeken van de lagere school te verbieden en hen dus te straffeu (en met welk een barbaarsche straf!) voor iets dat hunne ouders in gemoede meenen te moeten nalaten redenen waarom adressant zich verooriooft met den meesten eerbied andermaal Uwe Majesteit te naderen en Haar met alle bescheidenheid, maar tevens ook met ernst en aandrang te verzoeken dat opnieuw een voorstel tot intrekking of wijziging van artikel 17 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) bij de Staten-Generaai moge worden aanhangig gemaakt, opdat ook aan niet-gevaccineerden de toegang tot de opeubare en de bijzondere scholen worde ont8loten 't Welk doende, enz. Wat is een weegbrug? Immers een schaal der ge- rechtigheid die aan kooper en verkooper het hem toe- komende verzekert Daarvoor zijn toch ook beeedigde wegers aangesteld, die hun salaris ontvangen om naar recht en billijkheid te handelen Zou er dan omtrent eene weegbrug aan 't kanaal, waar het gewicht tot 'a wegers gemak door de machine zelf wordt afgedrukt en dus geen abuizen kunnen voorkomen, nog twijfel kunnen bestaan dat er niet gehandeld wordt zooals het behoort Men zou haast mogen zeggen dat zulks onmogelijk is. De weegbrug wordt niet gebruikt, dan nadat onder- zocht is of deze in goeden staat verkeert. In den bee- tentijd is er ook een tegenweger, en noch weger of tegenweger kunnen van het voorstaan van de belangen van dezen of genen voordeel genieten. Ten ware zij een derden persoon in den arm moehten kunnen nemen. die het gesmokkelde gewicht van ande ren op zijn naam deed verrekenen en met de betrokken personen het kluifje deelt. Op andere wijze zou geen oneerlijkheid kunnen piaats hebben en het zou ook gevaar- lijk zijn, wantzoo'n aangezocht persoon mocht eens terug- keeren, denkende: beter ten halve gekeerd als ten heele gedwaald, en mijn buurman en anderen schade be- rokkend, waarop geen zegen te wachten is Zou zoo'ri liandei wijze aljaren kunnen geschiedt zijn In dat geval is zulks ten zeerste af -te keuren U, Mijuheer de Redacteur, dankende voor de plaatsing, Uw dienaar, X. Middenprgs per 100 K.G. Tarwe 8,—, Roirue 6,75 Wintergerst 9,ZomergerBt 8,50, Haver/6,75 Erwten f 10,Wit'teboonen /14,Brnineboonen 9,50, Duiven- bouncn J 9,75, Paardenboonen 8,75, Boekweit Lijnzaad f Koolzaad Aardappela J 2,75. Boter per kilo f 1,85. Eieren per 26 stuka f 1 Ter weckmarkt waren aangevoerd14 stuk Rnndvee, 24 Varkens, waarvan verkooht 7 stuk Rundvee an 14 Varkens. i VLAG. NAAM. Mb Van en naar. Lading 3 18 Eng. s.s. Duits. s.s 18 Eng. s.s. 18 Eng. s.s. idem idem Belg. s.s. 19 Eng. s.s. idem Deen. s.s 19 Eng. s.s. foar Ter Seuzen t The Duchesa 1659 Millom Albert Zelck 2232 Middlesbro Van Ter Seuzem River Scheldt 2199 Londen Voor Kent Polo Avocet Wark worth Presed. Stevens ltilp Creijke Don Nexes Sea Gull 1441 Hull 3984 Manchester 1862 New-Castle 599 Ostende 1796 Goole 2658 idem 2710 Reval Van Kent I 2762 Londen ljzer idem atukg. stukg. idem idem ledig atukg. idem vias stukg. van ro wi en uiv.. 0 .s. HENRY naar het buite nland verkocht, s.s. GUIDO vertrok 18 dezer van Bougie naar Middlesbrough on Tees. s.a. HARAL 11 wordt heden te Algiers verwacht. e'.s. JENNY in lossing te Rotterdam. s.s. RICHARD vertrekt heden van Algiers naar Yarrow.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2