A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4958. Dinsdag 19 Februari 1907. 47e Jaargang. &EME1NTSBAAB. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franc© per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32i/s. Men ab»n*eert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEMTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer ©,10. Bij directe opgaaf yan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. H. M. de Koningin heeft Vrijdagavond den Voorzitter ran de Eerste Kamer, baron Scbimmel- penninck van der Oye, anderruaal ter conferentie ontyangen. Het Haagsche eorrespondentiebureau meldt Men verneemt, dat besprekingen ran H. M. met staatelieden oyer de ministeridel* crisis althans in de eerstvolgende dagen, niet rerder zullen gehouden worden. In weiingelichte staatknndige kringen wordt met grond betwjjfeld, dat de adviezen der tot dusver door de Kroon over de crisis geraad- pleegde autoriteiten zicb bewogen hebben in de richting van ontbinding der Tweede Kamer. Naar Het Volk verneemt, wordt er ook met het lid der Eerste Kamer, den heer Van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, geraad- pleegd over de vorming van een nieuw ministerie. In verband met de geruchten over de vorming van een gcabinet d'affaires" kwam aan Het Centrum ter oore, dat geen der Katholieke Kamerleden zal worden bereid gevonden in Bulk een Kabinet zitting te nemen. Aansiag op don Minister van Justitie. Een in Nederland (gelukkig) zeldzamen aan- slag, is Zaterdag gepleegd. Zaterdagmiddag omstreeks 1 nur, toen de Minister van Justitie, de beer Van Raalte van zjjn departement huiswaarts ging, kwam in de Amaliastraat, nabjj zijn woning, een man paast hem loopen. Toen de Minister bemerkte, dat de persoon zich meer en meer aan hem opdrong, Troeg hij Hem, of bij iets te verzoeken had, waarop de man een revolver voor den dag haalde en vier schoten op den heer Van Raalte loste, die echter alle misten, zoodat de Minister onge- deerd bleef. i, Twee jongens, die van het voorval getuige waren, ijlden naar het paleis, om daar politie te halen, en twee agenten arresteerden den man, die na het lossen van de schoten was blijven ■taan. Alleen de revolver had hij op straat weggeworpen. Uit het voorlo'opig onderzoek bleek, dat de dader genaamd is Simon Polak, en zich reel daar ter stede opbield. H jj verklaarde, de revolver te Amsterdam te hebben gekocht. Hij werd naar het bureau Alexandersveld gebracht. De heer Van Raalte, ofschoon natuurlijk zeer verschrikt en ontdaan, herkreeg spoedig zijn gewone kalnate. De man. die den aansiag pleegde, is ongeveer 40 jaar. Hij verklaarde, lijdende te zijn aan influenza, en verzocht zoo spoedig mogelijk naar het bureau te worden vervoerd. De dader onderging Zaterdagmiddag een voor- loopig verhoor van den commissaris Wulffers. Eenige getuigen verklaarden, dat de man de revolver bij het afschieten met beide handen vasthield. De Minister, die het wapen tegen zich zag ricbten, bukte. Trouwens, de man richtte te hoog, daar drie kogels 2 meters boven de straat de ruiten doorboorden van de woning van den Minister. Slechts een kogeb streek rakelings langs zijn jas. Een vijfde schot kon Polak niet lossen, daar het wapen toen weigerde. De dader was te 's Hage in de kost in de Jan-de-Baenstraat. Hij is gewezen onder-kapel- meester van de infanterie in West-Indie en was sedert een paar jaren gegageerd met 190 sjaars. Hij me.ende daardoor benadeeld te zijn en^ een hooger gagement te hebben verdiend. Hjj rekwestreerda bij Kolonieu, bij de Koningin en bij anderen, maar steeds nul op het rekwest krijgende en daarover verstoord, liep hij rond met het doel om een of andere hooge autoriteit, wie 'took mocht zijn gdijk Hij zeide te dooden. Bij het verhoor maakte hij den indruk, niet toerekenbaar te zijn. Hij was volkomen kalm, verklaarde geen berouvv te gevoel.n over het gebeurde en het doel te hebben gehad, den persoon op wien hij schoot en van wien hij wist, dat het de Minister van Justitie was, te dooden. De man is overgebraeht naar het Huis van Bewaring. Minister Van Raalte was 's namiddags weer als gewoonlijk aan het departement werkzaam. De andere Ministers en vele autoriteiten brachten na het voorval bezoeken aan den Minister. TER NEUZEN, 18 Febrnari 1907. In de op Donderdag a. s., de3 voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, kornen ue vol- gende pnnten in behandeling Ingekomen stukken aangehouden zaken verzoek F. Dekker vergunning aanleggen straat; benoeming leden commissi© tot wering van schoolverzuim Slniskil; verotdeningen hefting en invordering belasting openbare vermakelijk- heden vaststelling kohier schoolgeld openbaar lager onderwijs, le kwartaal 1907. Zooals uit achterstaande bljjkt, zal hier met toestemming van Burg, en Weth., van wege onzen burgemeester langs de huizen der ingezetenen, eene inzameling van gelden worden gehouden, om ter gelegenheid van den 300sten geboortedag van onzen grooten held Miehiel Adriaanszoon de Ruyter „iets blijvends" tot stand te brengen. Naar uit de mededeelingen omtrent verschil- leude voornemens bljjkt, wordt in de allereerste plaats met een blijvend monument bedoeld de stichting van eene De Ruyter (zeevaart) school te Vlissingen. Waar het reeds meermalen bleek dat Ter Nenzen bij nationale gedenkdagen niet achter bleef, en de inwoners dat te minder zul len doen waar het den Zeeuwschen zeeheld betreft, durven wij de te houden inzameling met vrijmoedigheid aanbevelen. Ook Ter Neuzen s ingezetenen kunnen van de zeevaartschool te Vlissingen profiteeren De Commissaris der Koningin in de pro- vincie Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1907 1°. de jacht op hontsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2". het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gebokt van 1 April tot en met 20 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4° de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet 5°. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; 6°. gedurende den gesloten vischtijd, sub. 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paliug, doch alleen met aalkorven en met van een aalhaak voorziene dobbers, zal mogen plaats hebben. Op het drietal bij de Geref. kerk te Leiden komt voor Ds. J. van den Berg te Ter Neuzen. In de vergadering van ingelanden van het waterschap Ellewoutsdijk, Vrijdag te Drie- wegen gehouden, werd het bestuur opgedragen bij Gedeputeerde Staten tegen de bekende wijzi- ging van het algemeen polderreglement dezelfde bezwaren te opperen als elders zijn gemaakt. Sluiskil. Aan den prijskamp op het biljard bij G. Stockman alhier op 1.1. Zondag, namen 20 liefhebbers deei. De prijzen werden gewon- nen door; le G. Stockman, 2e J. Riddering, 3e P. Fermont en 4e F. van Troost, alien van Sluiskil. Philippine. De heer G. D. Voerman is in de laatst gehouden Raadsvergadering tot wet- houder gekozen in de plaats van den heer Wiskerke, die als raadslid heeft bedankt. Ook heeft de heer P. de Bock als nieuw raadslid zitting genomen. In den laatsten tijd ging het gerucht, dat wel op drie plaatsen de gevreesde ziekte mond en klauwzeer in deze gemeente onder het rnndvee was uitgebroken. 'tis alleen bij den land- bouwerVermast, waar de dieren door debuitenge- wone zorg bijna zijn genezen en in den stal van den heer D. de Zutter. 't Is al erg genoeg voor die menschen, want niet alleen is de melk onbruikbaar, maar bovendien mogen de paarden niet van den stal. Daarom is 't begrijpelijk dat anderen, die nog meer dan iandbouw uitoefenen, op Joopende geruchten niet ge steld zijn. Sas van Gent. De heer A. de Lauwere, hoofd van school A alhier, is benoemd tot leeraar aan de R. K. kweekschool voor onder- wyzeressen te Bergen bij Alkmaar. Sas van Gent. Zaterdagavond werd alhier de Ooststraat in rep en roer gebracht door een gezin; waarin het 11 jarig dochtertje werd ver mis!. leder toog op onderzoek uit en overal werd geinformeerd. Na lang zoeken vond men het omstreeks half negen spelende bij een der kennissen op de Oostkade. Een bestraffing voor het lange uitblijven werd aan de kleine niet onthouden. Westdorpe, 16 Febr. Heden had alhier, ten overstaan van notaris Dumoleyn, ten verzoeke van het R. K. Kerkbestuur bij den heer Cyr. Dellaert. de verkooping plaats van twee huizen. Op het eerste perceel, ee* groot heerenhuis, werd een bod gedaan van 2000 en op het tweede ging het hoogste bod tot slechts450. Geen van beide perceelen werd aan dezen prijs gegum!. Middelburg. Bij de behandeling eener straf- zaak voor de rechtbank alhier weigerde Vrijdag een getuige wegens geloofsovertuiging den eed af te leggen. Hij werd in gijzeling gesteld en naar het huis van bewaring overgebraeht, ter- wijl de betreffeiide zaak geschor.st werd. Nieuwe Kunstmest. De tegenwoordige Iandbouw kan niet meer zonder kunstmeststoffen en vooral de stikstof- houdende zijn noodig om de productiviteit van den bodem niet alleen op denzelfden voet te houden, maar nog te vermeerderen. In theorie toch is dit niet alleen mogelijk, maar bijna met zekerheid te voorspellen, indien de aan den bodem door den oogst onttrokken stoffen slechts in onbeperkte mate kunnen worden vervangen. Het moeilijkste is dit, wat betrett de stikstof en niettegenstaande om ons heen deze zelfde, zoo hoog noodige stikstof, in onbeperkte hoe- veelheid, namelijk in den dampkring, aanwezig is, kan tot heden deze bron niet gebruikt worden, maar is de landbouwer genoodzaakt het meest in den vorm van de dure chilisal- peter in zijne toenemende behoefte aan stikstof te voorzien zij het ook dat door de cultum van vlinderbloemige gewassen, het gelukt is in beperkte mate uit deze bron te putten. Door middel van de electriciteit, die al zooveel wonderen heeft gewrocht, is het ook reeds ge lukt deze stikstof der lucht te binden aan de zuurstof en deze verbinding met kalk tot sal- peterzure kalk te makenin Noorwegen ge- schiedt dit fabriekmatig en wordt op die wijze eene voor den Iandbouw bruikbare stikstof- houdende kunstmest verkregen. Tot nog toe kan de bereiding echter waarschijnlijk niet zoo goedkoop of op zmlk een uitgebreide schaal geschieden, dat deze kunstmest in concurrentie kan treden met de chilisalpeter, dia nog nooit zoo duur was als tegenwoordig. Wat echter bijna zeker eenmaal zou moeten ontdekt worden, om namelijk deze stikstof uit de lucht op goedkoope wijze vast te leggen en ten nutte van den Iandbouw dienstbaar te maken is volgens vertrouwbare berirhten thans geschied en niet, ver uit de buurt, door onbakende Amerikanen, maar door twee hoogleeraren aan de universiteit te Freiburg. De geheele ontdekking is nog geheim, omdat de uitvinding vooraf door patenten zal worden gewaarborgd en vermoedelijk speelt ook de electriciteit een rol bij de bereiding van dit kunstmestartikel, met zekerheid is dus niets bekend alleen wordt van verschillende zijden verzekerd, dat de professoren Kowalski en Moaicki, die de ontdekkers zijn in de wetenschappelijke wereld alle vertrouwen genieten. Welk een gunstige nieuwe toekomst de Iand bouw en vooral de ontginning van woeste gronden tegemoet gaat, indien deze berichten waarheid behelzen, is niet te overzien. Aldus schrijft G. W. B. in het Lbwkbl. In het Binnengasthuis te Amsterdam zijn, naar de //Tel." meldt, twee groote mikroskopen gestolen, samen ter waarde van f 500. Bij Dinxperloo ecboten drie personen, die niet heel-em-al nuchter waren, op elkaar, bij wijze van vermaak. Wonder boven wonder liep dit spel zonder ongelukken voor schatterS of publiek af. .-Een 5jarig kind van een fabrieksarbeider te Losser wilde, in een onbewaakt eogenblik vuur in een stoof doen, waarbij de kleeren vlam vatten en het zulke brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. Men meldt uit 's Hertogenbosch Vrijdag in den laten namiidag zijn alhier op den Dommel drie jongens. waarvan de oudste elf jaar telt, door het ijs gezakt en verdronken, twee broertjes en een vriendje. Een heer die op het hulpgeroep was toegesneld, haalde alle drie drenkelingen op den wal, maar ofschoon geruimen tijd werd beproefd de levensgeesten op te wekken, moest een dokter eindige* met den dood van alle drie te constateeren. De 45jarige arbeider W. Mennink te Rbeden, was Donderdagmiddag bezig op de steenfabriek De Muggewaard van de firms Arntz en van De Loo met het afgraven van grond, toen plotseling een groote massa bevroren aarde naar beneden stortte en M. er gebeel onder bedolven werd. Dadelijk werd alles in het werk gesteld om den ongelukkige uit zijn hacbeli]ke positie te verlossen en vrjj spoedig was de aarde verwijderd, docb de man verkeerde toch in be- wusteloozen toestand. Naar zijn woning ver voerd, werd onmiddellijk een geneesheer ge- roepen, die constateerde, dat de beide beenen gebeel verlamd waren eD de man waarschijnlijk voor altijd het gebruik ervan zal moeten missen. Hij heeft een behoeftig gezin met drie kinderen. Te Ossendrecht (N.-Br.) is van den heer Ch. Ph. eene kudde van 150 schapen, die op de schorren graasden, door bet water overvallen. Allen zijn verdronken. Zindelijk. Een Rotterdamsche familie had twee jaar hetzelfde huis bewoond en thans een andere woaing betrokken. Voor de eige- naar echter het huis weer kon verhuren, moest de stadsvuilniskar komen om het achtergelaten vuil weg te halen. Natuurlijk was de huisheer daarover niet gesticht, en maakte hij de dame een compliment over het achterlaten van zoo COIR Mtt bind verselaijnt IHaandag-, Woensdag- en Vrljilayitvond, nitgrzonderd ;p Fees'dAgen, bij de Firma P. J. I AS ME IAMDE te Ter Kernel. De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering Tan den Genieenteraad is belegd tegun Donderdag den 81 IVbrnari des roormiddags te 10 nre. Ter Neuzen, den 18 Febrnari 1907. De Burgeraeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1