No. 4957. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 16 Februari 1907. 47e Jaargang. twseuds elad. Buitenland. Gemengde beridhten. F U IL L 1T 0 N. Hat pheim van het Bosch. Predikbeurten. Vrij bewerkt door AMO. 7) vWas het dan zoo veel, dat uw man een afkeer yaD werken kreeg „lk weet het niet precies toen ter tijd vertelde hij mij, dat het een paar duizend mark bedroeg. Hoe groot de som was, heb ik heele- maal niet gevraagd. Het was zoo vreemd, toen hij het brachthet was juist alsofHet is dwaasheid maar zoo verstoord behoefde hij toch niet te zijn, omdat die oude tante gestorven was. Hij had blij moeten wezen, want wij waren zoo arm, dat wij menigmaal niet wisten, wat wij met onze vele kinderen zouden eten. Als ik er wat van zei, dan beet hij me toe//Het leven van een ander hing er toch aan." ,/Nuja, wij moeten alien sterven, de een vroeg, de ander laat. Tachtig jaar is een mooie ouderdomdan behoeft men toch niet te jammeren Dikwijls bekruipt mij een gevoel van angst. dat weet God Ik kon er niets aan veranderen mynheer* maar ik heb maar het liefst, dat hij niet thuis is. Als ik niet beter wist, zou ik zeggen, dat zijn geweten TER NEUZEN, 15 Februari 1907. De in onze gemeente reeds jaren lang zoo gunstig bekende vereeniging //De Vol- harding" zal Donderdag 28 Februari a. s. haar 3e soiree in dit seizoen geven. Ze hoopt haar beste krachten, zoowel op muzikaal als op tooneelgebied in te spannen om haren leden een genoeglijken en nuttigen avond te verschaifen. Naar we vernemen zal gespeeld worden het frappante stuk //Door tante's opgevoed", dat elders reeds veel bijval oogstte. Waar de vereeniging zich zoo inspant, is het nauwelijks noodig tot trouw bezoek aan te sporen. Moge een voile zaal aan de medewerkers bij muziek en tooueel beiden eenige voldoening geven voor den tijd en de moeite, die zy er voor over hebben om flink voor den dag te kunnen komen. Men zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij ook wordt vermeld de ge- legenheid om zich als lid te doen inschrijven. Gisteren werden alhier door de gemeente- politie aangetroffen en gearresteerd twee Belgen, welke de vorige week uit de gevangenis te Merxplas waren ontvlucht en aldaar nog resp. 22 en 18 maanden straf te goed hadden. Na hunne ontvluchting waren zij geloopen over Turnhout naar Antwerpen, vandaar in de ricbting van Doel, waar zij aan deze zijde der Schelde wisten te komen en langs den zeedijk verder trokken, tot hier, waar hun vlucht een eind nam. Merkwaardig is het wel dat zij, met uitzon- dering van hun hoofddeksel, nog in hun ge- vangenispak gekleed waren en toch onaange- houden zoo'n langen tocht kouden afleggen. Door de zorgen onzer politie werden zij weer teruggevoerd naar Belgie, waar zij natuurlijk door de justitie met open armen werden ont- vangen. Het stoomschip .Eastchaep", dat zooals wij in ons vorig nummer nteldden, op het Nieuwezand onder Brouwershaven was gestrand, is Woensdagmiddag, na lossing van een deel der lading vlot gesleept door de sleepbooten ^Wodan en //Lauwerzee". Het arriveerde alhier gisteren, onder eigen kraeht, doch begeleid door laatstgemelde sleep- boot. Het stoomschip heeft naar het schijnt, aan de achterzijde een lek bekomen. De heer W. J. Vader van 's Gravenpolder te Wissenkerke, sedert 4 December 1890 lid van de Prov. Staten voor het district Goes, die dit jaar aan de beurt van aftreding is, wenscht niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te komen. De heer Vader behoort tot de antirev. partij. De St. Ct. no 38 bevat o.a. de statuten der Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs te Sluis. Gisteren slaagden te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken de dames D. P. A. de Putter en S. de Vlieger, beiden te Oostburg. Met afwijking van de ministerieele besluiten van 4 October 1898 en 21 April 1904 is, bij ministerieel besluit van 9 dezer, de invoer in Belgie van rundvee, schapen en geiten uit Nederland langs het tolkantoor Watervliet voor- loopig verboden. Axel, 14 Febr. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Coegors" c. a. werd besloten bij Ged. Staten te protesteeren tegen de ontworpen ar- tikels 17 en 18 van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen in Zeeland, met het oog op de hooge kosten, welke even- tueel zouden kunnen ontstaan. hem geen rust laat. Daar komt Albin Kom eens hier, en bedank mijnheer, dat hij naar je is komen vragen." De jongen gat den candidaat de hand en verdween weder. Ook Vliebig nam afseheidtoen hij wat nader bij de vrouw trad, zag hij dat haar oogen met een bijzondere uitdrukking op hem rustten zoo smeekend, zoo verlangend en tochbeschroomd. z/Wilt ge misschien nog iets zeggen vroeg hij spoedig, terwijl hij zich tot haar boog en zijn hand zacht over het voorhoofd van den zuigeling streek. z/Ik het is zeker vrijpostig maar mijn heer, ik wou u vriendelijk verzoeken als u nog eens hier wou komen het is als men zoo zelden iemand ziet en als het gemoed zoo vol is Het scherp belijnde gelaat van den candi daat helderde plotseling op. Hij stak de vrouw de hand toe, en sprak met warmte z/Welzeker, vrouw Miele, ik kom zeker nog eens terug. Ge behoeft u volstrekt niet te verontschuldigen het doet me pleizier, dat ge vertrouwen in mij stelt." »Ge hebt. zulke goede oogen, mijnheer," be kende zij kinderlijk openhartig. //Onze predi- kant is een goede man, maar een beetje streng, als hij komt is men bang, en houdt liever zijn mond. Vroeger kwam jutfrouw Dora wel eens Zaamslag. Voor de betrekking van onder- wijzeres aan de openbare school in den Groote Huissenspolder hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Boschkapelle. Onze telephonist bracht zelf een bericht bij een moedertje een aangenaam nieuws van haar zoon. Toen ze het gelezen had, bood ze het papier den brenger aan, zeggende, dat hij het ook gerust mocht lezen. Onze leuke baas bedankte echter vriendelyk met de opmerking, dat hij niet behoefde te weten, wat de zoon aan zijne moeder meldde Bij een ander eenvoudig vrouwtje bezorgde hij ook een berichtal iezend kiaarde haar gelaat op, en genoeglijk kwam het uit haar mond //Ja, ja, dat is van mijn goeden jongen ik zie het duidelijk, hij heeft het zelf geschreven Stoppeldijk. Woensdag had hier de^ ter aardebestelling plaats van den heer J.^ F. de Klerck, waarbij onze fanfare //St. Cecilia" waar- van de overledene gedurende lange jaren een zeer ljverig lid was, haar treurmuziek deed hooren. Ook vele leden van Duivengilde en Vischgespan welke vereeDigingen den heer de Klerk op hare ledenlijst hadden, volgden den ontslapene naar zijne laatste rustplaats, waar door den heer G. Castenmiller een korte lijkrede werd gehouden. Stoppeldijk. Nabij de hofstede van J. de Feijter aan't Vogellort stondeen poelierskarretje, toen de automobiel van notaris Dumoleyn ver- scheen. Het paardje maakt zich bang, komt achteruitloopend aan den rand van den steilen dijk en rolt met zijn voertuig omlaag in den tamelijk diepen sloot. He eigenaar was spoedig bij de hand en constateerde, 't is bijna onge- looflijk, dat kar en paard, waarmee men veel moeite had om ze weer op 't droge te krijgen, niets geleden hadden door de buiteling, een honderdtal eieren waren totaal stuk, zoodat het ongeval toch nog een heel schadepostje voor den poelier is. Sas van Gent. Donderdag werd alhier door het bestuur van den polder Kleine St. Albert of Sas van Gent in twee perceelen aanbesteed het maken van een nieuwen weg in den polder en het bekeien van dezen weg en van aanslui- teude wegen in de aaugrenzende Van Remoortere- en Groote of Oude St. Albertpoiders, alien ^elegen in de gemeente Sas van Gent. Hiervoor werd geen enkel biljet ingeleverd. Naar we vernemen wordt het door de aanne- mers onuitvoerbaar geacht aan een der in het bestek voorkomende eischen te voldoen. Koewacht, 14 Febr. In de openbare ver gadering van den gemeenteraad kwam heden m behandeling de ontslagaanvrage van den heer H. D. Ysebaart als gemeente-secretaris, ambte- naar van den burgerlijken stand en lid van het armbestuur. Dit ontslag wordt met ingang van 1 Maart op de meest eervolle wijze ver- leend. In zijne plaats werd benoemd de heer A. de Blieck", thans gemeente-secretaris en -ont- vanger te Overslag. Met hem op de voordracht stond de heer J. de Blieck alhier. Biervliet. Tot onderwijzer aan de openbare school in de buurt Driewegen is benoemd de heer P. J. van den Ameele, te Znidzande, tydelijk werkzaam in den Oranjepolder te IJzendijke met 5 stemmen mej. Goor, van Hoek, verkreeg 2 stemmen. Mddelburg. De heer M. B. G. Hogerwaard, hoofd ingenieur van den prov. waterstaat in Zeeland moet, naar wij vernemen, voornemens zijn in den loop van dit jaar eervol ontslag uit deze betrekking aan te vragen. Zondag 17 Februari 1907. Kantongei*echt te Tei* Meuien. hier, maar sedert zij in Tannenrode wonen, sedertge weet zeker wel niets van den houtvester Langler, haar vadersedert komt zij niet meer hier En zij is zoo goed zoo engelachtig goed, het arme kind Vliebig luisterde met gespannen aandacht. Hij zei geen ja, en ook geen neen. Misschien vernam hij hier, wat Dora in geheimzinnigheid hulde? Doch reeds het volgende oogenblik had hij berouw over die gedachte. Uit haar eigeu mond, niet uit den mond van anderen, wilde hij dat vernemen. Eenigszins haastig nam hij afseheid, met de belofte, dat hij spoedig eens zou terug komen. Op weg naar huis ontmoette hij de jonge vrouw van den dokter, die hem beknorde, omdat hij zoo weinig deelnam aan hetgezellig verkeer en aan zijn belofte van veel bij haar te komen niet had voldaan. ,/Ge weet, dat een ,/nieuwe" veel te doen heeft om met de verhoudiugen in een nieuwe stand plaats bekend te worden," autwoordde hij ontwijkenddoch zij liet zich daardoor niet misleiden. Zij dreigde hem schalks met den vinger. ffDit antwoord is zeker een toonbeeld van grootsteedsche oprechtheid z/Ge doet mij onrecht aan, mevrouw" ver- zekerde hij. //ik nam een klasse over, die in zeer verwaarloosden toestand verkeerde. bedert Donderdagmorgen had in de zagerij van de Kon. Mij. „De iSehelde" te Vlissingen een ernstig ongeluk plaats. De werkman I. M. die behulpzaam was bij het zagen van een mal, kwam met zijn rechterhand in aanraking met de cirkelzaag waardoor hem de drie middelste vingers werden afgezaagd en duim en pink werden gewond. Te Vlissingen hebben zich twee gevallen van pokken voorgedaan van zeer lichten aard. De meest mogelijke maatregelen van sanitairen aard zijn genomen om zoo veel mogelijk uit- breiding te voorkomen. Voor een der Amsterdamsche kantonge- rechten bleek Dinsdag o. m. het volgende geval le tje van ouders ,/die hun kinderen niet naar school kunnen krijgen". het vertrek van mijn voorganger, zijner maan den verloopen ieder van mijn collega's heeft een beetje gedaan om die klasse nog wat voort te helpen z/Alle collega's hebben er aan gedokterd," viel zij lachend in. //Ik kan wel begrijpen, hoe dat gegaan is die arme kinderen ,/Met mij hebt ge natuurlijk geen medelijden," schertste Vliebig. „Met u? Neen een flink man heeft geen medelijden noodig, hoogstens belangstel ling en dan hebt ge zelf ook niet gedokterd en myn man het werk voor den neus weggehaald Vliebig lachtte. „Wat moet ik dat dikwijls hoorenHad ik het kind moeten laten sterven, omdat ik toevallig geen dokter ben, al weet ik nog uit mijn jeugd, hoe men in zoo'n geval moet handelen 1 Neen, ge hebt goed gehandeld, mijnheer. Slechts weinigen zouden zooveel tegenwoordig- heid van geest hebben." z/Ik ging slechts voort met...' hij bleef steken en kon eenige verlegenheid niet ver- bergen. (Wordt vervolgd.) Koning Eduard heeft Dinsdag bet Engelsche parlement geopeud, waarbij ook de prius en prinses van Wales tegenwoordig waren. Een der belangrijkste gedeelten uii de Troon rede is dat over het gescbiL tusschen bet Hooger- en Ltigerbnis. //Ernstige vraagstukken" zei de Koning »aangaande de werking van ons parle- mentaire stelsel zijn gerezen nit een ongelukkig gescbil tusscben de twee Huizen Mijn Ministers hebben dit gewicbtig onderwerp in overweging genomen, teneinde deze ruoeilijkheden op te lossen." Onitrent lerland ver- meldt de Troonrede yoorstellen 01x1 maatregelen te treffen, teneinde den Ieren meer invloed van het binnenlandscb bestunr te geven en het hooger onderwijs aldaar te bervormen. Tevens zal het linancieel beheer anders worden geregeld. Ook gewaagde de Koning van de goede verstand- houding met de vreemde niogendbeden en betreurde bet, dat de aardbeving te Kingston, veriies van meuschen- levens ten gevolge bad. Met oprechte dankbaarheid sprak hij van de deelneming van het Amerikaansche volk en de goede hulp der Amerikaansche vloot. Het partements-gescbil trad dadelijk weer op den voorgrund bij de bebandeling van bet adres van ant- wooni. Bannerman erkende ten voile den ernst van de taak, waarmede het Lagerhuis zich te gelegener tijd zou bebben bezig te houden. De kwestie der betrek- kingen tusschen de twee Huizen was de kwestie, die de Regeering zou opwei'pen en niet de kwestie der samenslelling van het Hoogerbuis. Wij moetenver- volgde de Minister een zoodanige jegeling van de betrekkingen tusscben de twee Huizen bebben, dat wij in Staat aulien gesteld worden om de wenschen des volks ten uitvoer te brengen in een redelijke overeen- etemming. De tegenwoordige toestand is verkeerd, ge- vuariijk en demoraliseerend. Ik ben er niet zeker van, dat, wanneer wij riieper in de kwestie treden, de opiossing er van niet gemakkelijker zal blijken dan zij nu schijnt te zijn. Onder lnide toejuichingen verklaarde de Minister tenslotte, dat de kwestie in alien gevalle moet worden opgelost. Duarop werd het lerscbe vraagstnk besproken. Ban- nerman meende, dat bet leische volk gerechtigd is zijn eigeu huisliouder. te regelen zoolang bet zicb niet met Engelaud bemoeit en niet de oppermacht van bet Britsche parlement verkort De lerscbe nationalist John Redmond pleitte bierop voor de instelling van een lersch parlement met een uitvoerende macht. In Perzie nemen de verwikkelingen toe. De Nationale vergadering heeft den Sjah gevraagd, zicb binnen de perken der constitntie te houden. De vorst acht dezen eiscb onredelijk en meent, dat men evengoed de repu- bliek kon uiiroepen. De vreemdelingen zijn gewaar- scbuwd zich niet in de woeligste wijken van Teheran te vertoonen Er bestaat een revolutionair comitd, dat de bescbikking heeft over een aantal bommen. Te Tabriz en Ardabil in het noorden van bet land is de opstand reeds uitgebroken de Tabrizers zijn van plan een nieuwen Sjab te kiezen. De overheid in Teheran neemt tbans maatregelen om den opstand te dempen. Maandagavond elf uur is te St. Petersburg in het huis van graaf Witte in de kacbel van een der kamers, die de docbter van den graaf vroeger bewoonde, maar die nu ledig staan, een helscbe machine ontdekt. De houten kist, waarin de machine zich bevond, was met wit linnen oVertrokken. De bom was gevuld met een zeer zwakke ontplofbare stof. Het vermoeden, dat de kist door den scboorsteen in de kachel was neergelaten, wordt te niet gedaan door bet feit, dat het witte linnen, waarmede de kist was overtrokken, niet vuil was ge- worden. D nsdag vonden schoursl.een«egers in een anderen schoorsteen een koord, dat aan de politie werd toegezonden. Deze vond in de kachel van de kamer der dienstbode een tweerie helscbe machine, van dezelfde constructie als die van Maandag. TerwijL betuurwerk van deze laat9te op 5£ was gesteid, was het uurwerk van de Maandag gevonden machine op 8 gezet, ook vertoonde het linnen, waarmede deze machine, evenals de eerste, was overtrokken, geen vlekken. De portier heeft verteld, dat bij eenige dagen geleden is aangesproken door een onbekende, die hem vroeg, aan welken kant van bet huis graaf Witte sliep. De onbekende bad er bijgevoegd Zeg dan den graaf, dat bij aan den anderen kant moet gaan slapen Volgens de //Echo de Paris" is er een vredelievende. opiossing gevonden voor de kwestie van de pacblcon- tracten der kerken Zooals men weet, wilde de Paus de door de regeering voorgestelde regeling niet aanvaar- den. Daarin kwaru de bepaiing voor, dat een nieuw- beubemde geestelijke zijn naam moet opgevcii aan den burgemeester, om tot den kerkdienst toegelaten te worden. Dit acbtte de geestelijkheid een inmenging van den staat in de aangelegenbeden der kerk. Tbans zal. volgens het boveagenoemde blad, een voor- loopig pachtcontract worden opgesteld voor den tijd van 18 jaren, hetwelk geteekend wordt door den geestelijke en den burgemeester. De opvolgende geestelijke heeft slechts door het zetten zijner handteekening te verklaren dat hij zich aan bet contract zal houden. Hervormtle HerU. Ter Nenzen. a. en 2 u„ Ds. A. Tiu/merman. Sluiskil. 9 u. en 2 u., geea dienst. Axel. 9J- u. en 2 u„ D,. J T. B. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., D.s. G. ran Dis. Hoek. 9£ u. en 2 u., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Da. H. Akeraloot van Houteu Koos. Hulat. 10 u., Ds. H. den Boer. (■ercfnriueerile Herken. Ter Neuzen. 9 n. en 2 n., Ds. H. Menlink v. Meliskerke. Axel A. 9 u. en 2 a., Ds. E. H. Broekstra. ij. 9 u. en 2 n., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Student W. E. v. Daijn van Amsterdam. II. 9 a. en 2 u., Ds. H. Mulder. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge. Wereformeerile gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u.f Ds. J. R. van Oordt. Oinl-GereFnriiu'erilf geuieente(Vl»oiwijkstraat]. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. liOUa.nl EUen Ha«».er?» (Kerkhoflaaa). Ter Neuzen. 5^ u., dhr. J. J. Kense. Zitting van 15 Februari 1907. leroor eeltl zijn: S. L. B., winkelierster te Ter Nenzen, ter zake vaii overtreding der Drankwet, tot 2 boeten elk van 5, subsidiair 3 dagen hecbtenis voor elke boete 1'. J. G.,^ bierhuishourier te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op tijd, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. J. M., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het rijden met een rijtuig zonder licht, tot eene boete van i,. snbs 1 dag hecht.; C. L- C., metselaar te Sas van Gent, ter zake van straatschenderij, tot eene boete van 2, sabs. 2 dagen hechtJ. K., Jeurder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van het reglement op de trekhonden in Zeeland, tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht.; T. D. landbouwer te Assenede, ter zake van bet rijden met een rijwiel zander licbt en bei, tot 2 boeten elk van 0,50,'subs. 1 dag hecbt. voor elke boete; b. i.. d. N., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van het riiden met een rijwiel zonder licbt, tot eene boete van /I/subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor eene week; J. P., boerenknecht te Hoek, ter zake van bet in dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. P. D., schipper te Philippine, ter zake van het be- visschen der Schelde zonder consent, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht D. V R. H.A. v. H. J. W. d. R, bootwerkers; R H, zonder beroep; H. v., machinist, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpdieren, ieder tot eene boete van J 1, subs. da» hecht P. H werkman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Leerplichtwet, tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hechtcM-> bootwcrker te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der Leerplichtwet bij herhaling, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht.; M J. arbeider te Hoek; A. B., werkman K. 1.; A J. d. it. L. v. d. M, bootwerkers te Ter Neuzen ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht.; P. A. R. bootwerker; p. o., schipper. te Ter Neuzen ter zake als voren, ieder tot eene boete van J 2, subs. 2 dagen hecht.1 - J d. K. blikslager te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs 3 dagen hecht M, A. D. zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij zesde herhaling, tot hecht van 1 dag, en tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting. voor den tijd van een jaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5