Gemengde berichten. No. 4954. Binnenland. FKUILLETON. Het geheim van het Bosch. Predikbeurten. TWBBDB ZBI_,.AJD. KmdiL rt. Vergadering van Donderdag. Goedgekeurd werd het wetsoritwerp betreffende Marokko. Aangenomen werden voorts de begrootingen van Waterstaat, die van Kolonien en die van Marine, welke laatste, wegens het den Minister van Marine overkomen ongeval, door den Mi nister van Oorlog verdedigd werd. Om half 4 ving onder buitengewone belang- stelling de behandeling van de Oorlogsbegrooting aan, met gelijktijdige bebandeling van deVes- tingbegrooting en een suppletoire begrooting van Oorlog voor 1906. De heer Reekers gelooft dat wij veel nutte- loos werk doen, wanueer we alle zorgen be- steden aan onze defensie, maar hij aebt het toch plicht, dat de weinige middelen, die ons ten dienste staan, in goeden staat worden ge- houden. Daarom juicht spreker het toe dat deze Minister zich het lot aantrekt van de 8telling van Amsterdam Spreker betoogt verder dat onze legerorganisatie op losse schroeven wordt gezet door maatregelen tot voorbereiding van een volksleger, maatregelen die zullen leiden tot albrokkeling van het tegenwoordige stelsel. in 's Ministers voornemen tot vermeerdering van het contingent met 4000 man, ziet spreker voorts geen voordeel voor onze weerbaarheid en geen verminderiug van militaire lasten. Als het blijvend gedeelte eens een eukele maal wordt weggezouden, is dit zoo erg niet, maar als die toestand eenige jaren heeft voort- geduurd, zal het voor een eventneelen opvolger van den Minister hoogst moeilijk zijn op den maatregel terug te komen. Aangenomen dat het blijvend gedeelte thans niet nuttig gebruikt ban worden, dan behoeft dit nog niet te leiden tot het naar huis zenden. De heer Vermeulen, besprekende de houding van de rechterzijde tegenover deze begrooting aan te nemen, betoogt dat de Eerste Kamer zich liever het ongegroud verwijt mag getroosten van het verwerpen van een begrooting om politieke redenen, dan dat zij zich het zelfverwijt zou moeten maken, een catastrole voor onze landsweerbaarheid niet te hebben voorkomen. De strijd gaat hier niet tegen den persoon des Ministers, doch tegen het stelsel, dat spreker afkeurt. Voor het bewareu van de binnenlandsche rust moeten we op een vaste troepenmacht kunnen rekenen en in de residentie moet, uit deferen- tie voor de Kroon, een flinke troepenmacht aanwezig zijn. TER NEUZEN, 8 Februari 1907. In de gisteren gehouden vergadering der Eerste Kamer verklaarde de heer Hovy zich bevredigd door het antwoord van den Minister in de Memorie van Antwoord, in zake de haven van Ter Neuzen. Deze zaak is blijkbaar reeds voorbereid en spreker hoopte nu alleen nog dat er spoedig overeenstemming zal worden verkregen met de betrokken spoorwegmaat- schappijen. De Minister verklaarde dat de Regeering genoegen neemt met het van wege de provincie Zeeland gedane aaubod tot betaling van een vijfde der kosten, die op ongeveer 500,000 zijn geraamd. Maar in ieder geval is (le uitvoering der zaak nu wel verzekerd. Gisteren werd door het bestuur van de lolenvereeuigingen //Onderling Belang en z/Vereenigd maakt Sterk" alhier aanbesteed de .evenng van 4- 100,000 K.G. Ruhr-kachelkolen. Ingeschreven werd door J. C. de Wold en Co. te Rotterdam voor 10,82, Fr. v. d. Ree te Ter Neuzen voor 9,20, Gebrs Hamerlinck te Ter Neuzen voor f 8,99, J. van Rompu te Ter Neuzen voor f 8,90 alles per 1000 K. G. Gegund aan den heer J. van Rompu. In roerende eensgezindheid en vroolijk gestemd volgden bloedverwanten en vrienden en vriendinnen gisteren een jeugdig paartje, van nabij de kom der gemeente, naar het stad- huis, waar de ambtenaar van den burgerlijken stand den beslissenden slag zou doen om de reeds gloend-aaneeu-gesmeedde zielen met een onverbreekbaren keten aan elkaar te kliuken. In blijheid werd de terugtocht aanvaard, met het oog op de pret die in de feestzaal wachtte. 't Mocht evenwel niet zoo zijn. Is de liefde niet steeds bestendig van duur, nog minder de eensgezindheid en te eerder gaat die te loor, wanneer brandstot de vurige ge- moederen aanblaast. En zoo kwam het dat het gemoed van den bruigom in conflict kwam met dat van den man die hem zoo juist een dierbaar pand had afgestaan. Hij kon zich nog niet stellen in den nieuwen toestand van kinderlijke onder- worpenheid die hij dezen verschuldigd was en zoo stonden ze dus als ,/mannen" tegenover elkaar. 't Werd hun binnen te eng, tebekrompen om den vollen teugel te geven aan hun overkropt gemoed, waarom ze de vrije ruimte opzochten. De belanghebbende en belangstellende feeste- lingen, die met klimmende zorg het ontbranden van een strijd hadden zien aankomen, hoopten dat de koude temperatuur het vuur der vlam- mende gemoederen wat zou temperen, maar die hoop werd niet vervuld. De luchtstroom bracht een ontploffing te weeg en vader en zoon werden handgemeen. Een ander familielid kon dat zoo-maar-niet- laten-geschieden, mengde zich er ook in en nu had men de poppen aan 't dansen. De heining van 't huisje moest het ook al ontgelden en enkelen achtten het raadzaam om de tusschenkomst der politie in te roepen. Eer deze evenwel ter plaatse kwam was de veldslag, zonder in een bloedbad te zijn ont- aard. beeindigd, een wapenstilstand gesloten en bespraken de betrokken partrjen in verschillende cafe's in de omgeving, onder het genot van potjes bier het geval. Yan een verder feestvieren was evenwel geen sprake meer, dat was ook uit. De afdeeling St Jansteen (district Hulst) van de kath. kiesvereeniging, heeft met algemeene stemmenjeen motie aangenomen, waaringeprotes- teerd wordt tegen de door de kath. kiesvereeni ging te Stoppeldijk aangenomen motie, om het aftredend anti-rev. lid der Prov. Staten den heer P. Moes, niet meer te steunen. De afdeeling St. Jansteen noemde de motie van de zusterver- eeniging zeer gevaarlijk, waardoor de katholieke party bovendien verzwakt wordt. Tot leden van het uitvoerend comite voor den Bredaschen Katholiekendag zijn benoemd Vrij bewerkt door AMO. »Ik behoor volstrekt niet in Friedersheim thuis, inijnheer. Ik woon met mijne moeder, de weduwe van den vorigen houtvester, aan gindsche zijde van den berg, in Tannenrode, aan den zoom van het bosch." z/Tot zoover heb ik mijne bezoeken ook niet uitgestrekt." z/Dat zou ook niemand u aangeraden hebben," zeide zij met een opwelliug van bitterheid, die haar stem ruw deed klinken. //Wij behooren niet tot de voorname luithans niet meer." De laatste woorden werden bijna fluisterend uitgesproken. Met vluggen tred waren zij voortgegaan en bereikten nu een kruispunt, waar een groep schoone dennen de aandacht van Yliebig trok. z/Houdt ge van de natuur vroeg de jonge dame, terwijl zij naast hem bleef staan en in zijn ernstige trekken trachtte te lezen. z/Meer dan van iets ter wereld. Ge zijt een kind der bergen, en daarom juist zoudt ge mij nauwelijks gelooven als ik u wilde vertellen, hoe Gods wonderen werken op mij, die ben geboren tusschen hooge muren en opgegroeid in de dompige lucht van een stad. Ik kwam slechts zelden buiten doch wanneer dit gebeurde, dan verdween mijn jeugdige over- moed bij het zien van al het schoons, dat zijn de heeren Jos. van Waesberghe te Hulst en A. de Milliano te Waterlandkerkje. Dit jaar zal, naar wij vernemen, echter geen Katholiekendag worden gehouden. In de provincie /eeland kwamen in de week van 30 Januari tot en met 5 Februari 18 gevallen van besmetteljjke ziekten voor, nl. te 's Gravenpolder 1, Kruiningen 2, Middelburg 8, Rilland-Bath 1Vlissingen 5, Wolpbaartsdijk 2 van roodvonk, en te Axel 1, Ter Neuzen 2 en Philippine 1 geval van diphtheritis. Wy vernemen met genoegen dat de toe stand van onzen afgevaardigde der T weede Kamer, de heer Mr. P. C. J. Hennequin, steeds lang- zaam vooruitgaande is. Te Aardenburg ontstond, terwijl de be- woners van het logement //Het Hof van Hol land" in de gelagkamer bijeen zaten, eergisteren in de keuken een binnenbrand. Een droogrek met kleeren schijnt vuur gevat te hebben van de daarbij staande brandende kachel. De dienstbode, die thuiskwam van haar boodschap- pen, zag den brand toen zij in de keuken wilde gaan. Met vereende krachten werd spoedig het brandje in zijn begin gestuit. Eenige kleedingstukken, vloerkleed en droogrek zijn verbrand of zoodanig beschadigd dat ze totaal onbrtiikbaar zijn. Verzekering dekt de geleden schade. Zaamslag, 8 Febr. Op een vergadering van belanghebbenden tot een beter vervoer van suikerbeeten enz., gisteren alhier gehouden, is besloten tot het leggen van een kipspoor van af den Kamperschenhoek tot aan de losplaats Eendracht (Sluisje). Philippine, 6 Febr. Heden namiddag is door den Rijks-veearts, mond- en klauwzeer geconstateerd op den stal van den landbouwtr Ch. Vermast alhier. Hengstdijk. In een paar bladen stond Woensdag een bericht uit Ossenisse omtient den drenkeling aan De vogel onder Hengst- dyk. Het juiste bericht zou aldus moeten luiden Zekere P. Mannaert van //Hoek en Bosch onder Kloosterzande was op *De Vogel aan het rijden, toen hij tegenover de hofstede van Eduard (niet P.) Yerschuren door het ijs viel niettegenstaande het hulpgeschreeuw durfde eerst niemand helpen. Een paar knechts van Yerschuren kwamen met touwen aangeloopen, doch konden daar geen hulp mede bieden. 1 oen kwam Verschuren met een knecht en een ladder, deze laatste aan touwen gebonden werd tot den drenkeling geschoven, die gelukkig eindelyk een sport kon bereiken. Gelukkig, want hij zat met den eenen schouder onder het dikke ijs, en moest alle moeite doen met hoofd en vrij en arm om er niet geheel onder te geraken. Toen hij eindelijk den sport had gegrepen, kostte het nog veel moeite om hem op het droge te krijgen, zonder het zelf te zijn. Hij vergat hier een woord van dank te brengen aan° zijn redder, maar morde en bromde om- dathij bij het spartelen en zijne moeite om niet te verdrinken een schaats was kwijt- geraakt1 Bij J. Bun trok hij andere kleeren aan en deze bracht hem naar huis. De verwonde hand zwol erg op. St. jansteen. Diusdag werd door den heer P. J. J. Vael alhier aanbesteed het bouwen van eene schuur op de door hem bewoonde hofstede. Hiervoor werden de volgende inschry- vingsbiljetten ingeleverd J. van Gysel te Hulst voor 13500, B. H. Reuling te Hulst voor 13400, A. van de Walle te Hulst voor 12990, C. L. Everaard te St. Jansteen voor 12860. J. P. Wisse te Zaamslag voor 12840, L. Colsen te Honte- nisse voor 10980. Het werk is aan den laagsten inschryver gegund. In°evolge verschillende tot ons gerichtte ver- zoeken vermelden wy de predikbeurtenlijst van deze en omliggende gemeenten, met het doel deze voortaan wekelijks te publiceeren. Zondag 10 Februari 1907. rechtszakem. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden werd voor bovengenoemde recht- bank behandeld de zaak tegen F. F. tt St. Jansteen, den 5 Jan. 1.1. in hechtems genomen onder verdenking van meineed in eene strafzaak. De beklaagde legde eene volledige bekente- nis af. De ambtenaar van het Openbaar Mimstene eischte veroordeeling tot 1 jaar gevangemsstraf met mindering der doorgebrachte hechtcnis. De heer Mr. J. Adriaanse, die als eigen ge- kozen verdediger optrad in plaats van den ambtshalve toegevoegden verdediger, nep wegens verschoonende redenen de elementie der recht- bank in. Uitspraak 15 dezer. herinnering in mijn hart griffelde. Uren lang zat ik dan stil op dezelfde plek en trachtte de wonderen der natuur te doorgronden. Thans is de knaap gerijpt tot man. Ik heb gelegen- heid gehad om landen en menschen te leeren kennen ik heb veel moeten strijden. Wie weet, of ik den strijd zou hebben kunnen volhouden, als ik de stad niet had kunnen ontvluchten om in Gods vrije natuur te gaan met mijn zorgen en kommer, met mijne gemoedsangst en mijn I strijd. Daar was ik alleen met God, met mij zelven, ver van de oogen der menschen en het gewoel der wereld daar kon ik alles over- winnen, wat in en buiten tegen mijn welzijn streed. En biedt de natuur geen verzachting voor elke smart V De bedroefde en de eenzame, de ongelukkige en de wanhopige alien vinden daar troost, berusting en sterkte, wanneer het ruiscben der bladeren, de geur der bloemen, het gonzen der kevers het gezang der vogels en de blauwe hemel verkondigen, dat God in onze nabijheid is." Dora had aandachtig toegeluisterd. Hoe zacht klonk zijn stem, hoeveel weerklank vond die in haar hartZij werd overineesterd door een betoovering, waaraan zij zich niet kon ont- trekken. Had zij niet bijna met geweld zich zelve de overtuiging opgedrongen, dat bitter heid en vijandschap tegen de menschen //het ware" was Had zij in haar hart niet elke zachtere aandoening onderdrukt En deze man, van wiens bestaan zij enkele weken geleden niets wist, kwam nu haar gemoedsrust aan het wankelen brengen. Had zij soms een voorgevoel gehad van den en invloed, dien hy op haar zou oefenen had zij daarom vermeden hem te leeren kennen V Was zij niet daarom weggebleven uit Frieders heim Had zy met daarom haai oefeningen op het orgel g'estaakt en had zij niet honderd uitvluchten verzonnen, om te gen haar meder en tegenover Greta haar thuisblyven te recht- vaardigen En nu had het eerste woord, dat hy tot haar sprak, de kalme manier, waarop hij het kind behandelde en van haar stille gehoorzaawheid vorderde, haar onder zijn in vloed gebrachten met schaamte bekende zij zich zelve, dat zij zich niet verzette tegen den invloed, dien hij op haar oefende, tegen de betoovering die van hem uitging. Na een poos van stilte, die door beiden nauwelijks opgemerkt was, vroeg zij »Ge huldigt dus de leer, dat de natuurdieust in de plaats van den godsdienst treedt Plotseling schrikte hij uit zijn gepeins op Alsof hij het gesprokene niet goed had ver- staan, s'treek hij met de rechterhand langs het voorhoofd en keek Dora verbaasd aan. ,/Weet ge niet, dat ik dienaar des Goddelijken Woords hoop te worden vroeg hij, smartelijk getroffen. ,/Dat weet ik mijnheer." z/En vraagt ge dan toch z/Neem me niet kwalijk, ik wilde u *iet krenken, maar uw woorden van zooeven brachten mij die vraag op de lippen. Zoo spreken meestal de menschen, die nooit ter kerk gaan en toch beweren goede Christenen te zijn. Zij doen een wandeling in de vrije natuur in plaats van naar de kerk te gaan. Dat echter van u te hooren Terwijl een scharenslijper te Ylaardingen Vrijdag op straat een mes sleep, gleed een jongen in een slee tegen hem aan, waardoor hn aan een hand gewond werd. Hij wierp zijn hamer naar den jongen, die met een wond aan het hoofd neerrolde. De vader nam daarop den schaarslijper beet en gooide hem metzoo- veel kracht op den grond, dat hij een been brak. Een bekend Bommelsch type, bijgenaaind ,/de spokert", bekend als strooper van wild verlustigde zich in het schaatsenrijden. Hy struikelde en viel met de woorden,/nou, da's net op 't mundjerichtte zich op doch zakte Yerlegen bleef zij in haar woorden steken, en zij was er hem dankbaar voor, dat hij daarop geen acht scheen te slaan. wWe kunnen God overal vinden, wanneer wij Hem ernstig zoeken maar wie daarnaar streeft en zich met Gods Woord wil sterken, zal ook den tempel des Heeren opzoeken, waar hij de noodige stemming verkrijgt.^ Ik heb u echter nog niet in de kerk gezien. „Dat geloof ik wel, mijnheer. Ik kom met meer te Friedersheim ter kerk, maar wel te Bergstadt of bij ons in Tannenrode." ,/En waarom?" ,/Laat mij hierop het antwoord schuldig binven", zeide zij op doffen toon. ,/Het moge u genoeg zijn, te vernemen, dat de onverdraag- zaamheid der menschen ons heeft verdreven zelfs in kerken waren wij daartegen niet be- ,/"Fn toch ik moet u een bekentenis doen juffrouw Dora. Maar^ia al hetgeen ik in deze oogenblikken van u hoorde, zal u dat zeer on- aangenaam zyu." Zij keek hem vragend aan en daarby meende zij in zijn blik een verzoek om vergiffems te lezen, dat de ernstige trekken van zijn gelaat verzachtte. „Ik heb geluisterd destijds weken ge leden toen ge voor de laatste maal in onze kerk het heerlijk koor van Handel hebt ge- speeld ik Zij verbleekte en bleef staan, terwyl zy haar rechterhand tegen de borst drukte. (Wordt vervolgd.) Hervormile tterh. Ter Neuzen. 9£ en 2 u-> Ds- A" T>inmermaa' Sluink.il 2 u., ihr. H. J. t. d. Ouden. Axel. 9i U. en 2 u., Ds. J. T. B. Hugesholti. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9i u. en 2 a., Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Kereformeerde Herhen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. H. 9 n. en 2 u., Ds. R- v. d. kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u. Een Student. IS. 9 u. en 2 u., Ds. H. Mulder Hoek 9 u. en 2 u., Ds. P H. de Jonge, 6 uur Ds.R v. d. Kamp van Axel, lezing voor de Jongel. Vereeu. Gerefurmeerde gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u„ leeskerk. Wud-fcJereformeerile ge in eeute (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u„ leeskerk. ..Lokanl Eken Hufiier" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. t i u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 7