BIJVOEGSEL TER NETJmSCHE COURAHT, No. 4954. Ter Neuzensche Courant, Zaterdag 9 Februari 1907. 47e Jaargang. Algemeen Nieuws en AdverlentieWad voor ZeeuwscHlainderen. s GRAVENHAGE, 9 Febr. 1907. De Eerste Kamer heeft de Oorlogsbegrooting verworpen met 27 tegen 17 stemmen. Predikbeurten. Gemengde berichten. TWES33DE ZBXj-AJD- Rinnenland. LtR^T E RAmtK. Vergadering van Donderdag. Goedgekeurd weld het wetsontwerp betrefiende Marokko. Aangenotuen werden voorts de begrootingen van YVaterstaat, die van Kolonien en die van Marine, welke laatste, wegens bet den Minister van Marine overkomen ongeval, door den Mi nister van Oorlog verdedigd werd. Om half 4 ving onder buitengewone belang- stelling de behandeling van de Oorlogsbegrooting aan, met gelijktijdige bebandeling van deVes- tingbegrooting en een suppletoire begrooting van Oorlog voor 1906. De heer Reekers gelooft dat wij veel nutte- Zeeland gedane aanbod tot betaling van een vijfde der kosten, die op ongeveer 500,000 zijn geraamd. Maar in ieder geval is de uitvoering der zaak nu wel verzekerd. Gisteren werd door het bestuur van de kolenvereenigingen //Onderling Belang" en ffVereenigd maakt Sterk" alhier aanbesteed de levering van 100,000 K.G. Ruhr-kachelkolen. Ingeschreven werd door: J. C. de Wolff en Co. te Rotterdam voor f 10,32, Fr. v. d. Ree te Ter Neuzen voor f 9,20, Gebr8 Hamerlinck te Ter Neuzen voor 8,99, J. van Rompu te Ter Neuzen voor 8,90 alles per 1000 K. G. Gegund aan den heer J. van Rompu. In roerende eensgezindheid en vroolijk gestemd volgden bloedverwanten en vrienden en vrienainnen gisteren een jeugdig paartje, van nabij de kom der gemeente, naar het stad- huis, waar de ambtenaar van den burgerlijken Stoomdrukkerij. Firma P. J. van de Sande. Ter Neuzen, ijlk behoor volstrekt niet in Friedersheim thuis, mijnheer. Ik woon met mijne moeder, de weduwe van den vorigen houtvester, aan gindsche zijde van den berg, in Tannenrode, aan den zoom van het bosch." //Tot zoover heb ik mijne bezoeken ook niet uitgestrekt." z/Dat zou ook niemand u aangeraden hebben," zeide zij met een opwelling van bitterheid, die haar stem ruw deed klinken. /,Wij behooren niet tot de voorname luithans niet meer." De laatste woorden werden bijna fluisterend uitgesproken. Met vluggen tred waren zij voortgegaan en bereikten nu een kruispunt, waar een groep schoone dennen de aandaeht van Vliebig trok. z/Houdt ge van de natuur vroeg de jonge dame, terwijl zij naast hem bleef staan en in zijn ernstige trekken trachtte te lezen. //Meer dan van iets ter wereld. Ge zijt een kind der bergen, en daarom juist zoudt ge mij nauwelijks gelooven als ik u wilde vertellen, hoe Gods wonderen werken op mij, die ben geboren tusschen hooge muren en opgegroeid in de dompige lucht van een stad. Ik kwam slechts zelden buiten doch wanneer dit gebeurde, dan verdween mijn jeugdige over- moed bij het zien van al het schoons, dat zijn of ik den strijd zou hebben kunnen volhouden, als ik de stad niet had kunnen ontvluchten om in Gods vrije natuur te gaan met mijn zorgen en kommer, met mijne gemoedsangst en mijn strijd. Daar was ik alleen met God, met niij zelven, ver van de oogen der menschen en het gewoel der wereld daar kon ik alles over- winnen, wat in en buiten tegen mijn welzijn streed. En biedt de natuur geen verzachting voor elke smart V De bedroefde en de eenzame, de ongelukkige en de wanhopige alien vinden daar troost, berusting en sterkte, wanneer het ruischen der bladeren, de geur der bloemen, het gonzen der kevers het gezang der vogels en de blauwe hemel verkondigen, dat God in onze nabijheid is." Dora had aandachtig toegeluisterd. Hoe zacht klonk zijn stem, hoeveel weerklank vond die in haar hartZij werd ovenneesterd door een betoovering, waaraan zij zich niet kon ont- trekken. Had zij niet bijna met geweld zich zelve de overtuiging opgedrongen, dat bitter heid en vijandschap tegen de menschen //het was Had zij in haar hart niet elke ware zachtere aandoening onderdrukt En deze man, van wiens bestaan zij enkele weken geleden niets wist, kwam nu haar gemoedsrust aan het wankelen brengen. Had zij soms een voorgevoel gehad van den de heeren Jos. van Waesberghe te Hulst en A. de Milliano te Waterlandkerkje. Dit jaar zal, naar wij verneinen, echter geen Katholiekendag worden gehouden. In de provincie /eeland kwamen in de week van 30 Januari tot en met 5 Februari 18 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. te 's Gravenpolder 1, Kruimngen 2, Middelburg 3, Rilland-Bath 1Vlissingen 5, Wolphaartsdijk 2 van roodvonk, en te Axel 1, Ter Neuzen 2 en Philippine 1 geval van diphtheritis. Wij vernemen met genoegen dat de toe- stand van onzen afgevaardigde der T weede Kamer, de heer Mr. P. C. J. Hennequin, steeds lang- zaam vooruitgaande is. Te Aardenburg ontstond, terwijl de be- woners van het logement //Het Hof van Hol land" in de gelagkamer bijeen zaten, eergisteren in de keuken een binnenbrand. Een droogrek met kleeren schijnt vuur gevat te hebben van daarbij staande brandende kachel. De mstbode, die thuiskwam van haar boodschap- i, zag den brand toen zij in de keuken wilde in. Met vereende krachten werd spoedig t brandje in zijn begin gestuit. Eenige iedingstukken, vloerkleed en droogrek zij a •brand of zoodanig beschadigd dat ze totaal bruikbaar zijn. Verzekering dekt de geleden rnde. Zaamslag, 8 Febr. Op een vergadering van .anghebbenden tot een beter vervoer van kerbeeten enz., gisteren alhier gehouden, is doten tot het leggeti van een kipspoor van den Kamperschenhoek tot aan de losplaats ndracht (Sluisje). Philippine, 6 Febr. Heden namiddag is or den Rijks-veearts, mond- en klauwzeer jonstateerd op den stal van den landbouwer Vermast alhier. Hengstdyk. In een paar bladen stond oensdag een bericht uit Ossenisse omtrent i drenkeling aan De vogel" onder Hengst- k. Het juiste bericht zou aldus moeten den Zekere P. Mannaert van //Hoek en Bosch" der Kloosterzande was op »De Vogel" aan t rijden, toen hij tegenover de hofstede van iuard (niet 1J.) Versehuren door het ijs viel ittegenstaande het hulpgeschreeuw durfde rst niemand helpen. Een paar knechts van :rschuren kwamen met touwen aangeloopen, ch konden daar geen hulp mede bieden. Toen 'am Versehuren met een knecht en een ladder, ze laatste aan touwen gebonden werd tot n drenkeling geschoven, die gelukkig eindelijk a sport kon bereiken. Gelukkig, want hij t met den eenen schouder onder het dikke en moest alle moeite doen met hoofd en ijen arm om er niet geheel onder te geraken. >en hij eindelijk den sport had gegrepen, kostte t nog veel moeite om hem op het droge te ijgen, zonder het zelf te zijn. Hij rgat hier een woord van dank te brengen n zijn redder, maar morde eD bromde om- thij bij het spartelen en zijne moeite l niet te verdrinken een schaats was kwijt- raakt Bij J. Bun trok hij andere kleeren aan en ze bracht hem naar huis. De verwonde hand ml erg op. St. Jansteen. Dinsdag werd door den heer J. J. Vael alhier aanbesteed het bouwen n eene schuur op de door hem bewoonde ifstede. Hiervoor werden de volgende inschrij- □gsbiljetten ingeleverd vloed, dien hij op haar zou oefenen en ,d zij daarom vermeden hem te leeren kennen as zij niet daarom weggebleven uit Frieders- dm Had zij niet daarom haar oefeuingen i het orgel gestaakt en had zij niet honderd tvluchten verzonnen, om te gen haar meder en tegenover Greta haar thuisblijven te recht- vaardigen En nu had het eerste woord, dat tot haar sprak, de kalme manier, waarop hij het kind behandelde en van haar stille gehoorzaawheid vorderde, haar onder zijn in- vloed gebrachten met schaamte bekende zij zich zelve, dat zij zich niet verzette tegen den invloed, dien hij op haar oefende, tegen de betoovering die van hem uitgiug. Na een poos van stilte, die door beiden nauwelijks opgemerkt was, vroeg zij //Ge huldigt dus de leer, dat de natuurdiewst in de plaats van den godsdienst treedt Plotseling schrikte hij uit zijn gepeins op. Alsof hij het gesprokene niet goed had ver- 8taan, s'treek hij met de rechterhand langs het voorhoofd en keek Dora verbaasd aan. ,/Weet ge niet, dat ik dienaar des Goddelijken Woords hoop te worden vroeg hij, smartelijk getroffen. z/Dat weet ik mijnheer." z/En vraagt ge dan toch /,Neem me niet kwalijk, ik wilde u «iet krenken, maar uw woorden van zooeven brachten mij die vraag op de lippen. Zoo spreken meestal de menschen, die nooit ter kerk gaan en toch beweren goede Christenen te zijn. Zij doen een wandeling in de vrije natuur in plaats van naar de kerk te gaan. Dat echter van u te hooren J. van Gijsel te Hulst voor 13500, B. H. Reuling te Hulst voor 13400, A. van de Walle te Hulst voor 12990, C. L. Everaard te St. Jansteen voor 12860. J. P. Wisse te Zaamslag voor 12840, L. Colsen te Honte- nisse voor 10980. Het werk is aan den laagsten inschrgver gegund. Ingevolge verschillende tot ons gerichtte ver- zoeken vermelden wij de predikbeurtenlijst van deze en omliggende gemeenten, met het doel deze voortaan wekelijks te publiceeren. Zondag 10 Februari 1907. rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden werd voor bovengenoemde recht- bank behandeld de zaak tegen F. F. te St. Jansteen, den 5 Jan. 1.1. in hechtenis genomen onder verdenking van meineed in eeae strafzaak. De beklaagde legde eene volledige bekeute- nis af. De ambtenaar van het Openbaar Ministene eiscbte veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf met mindering der doorgebrachte bechtenis. De heer Mr. J. Adriaanse, die als eigen ge- kozen verdediger optrad in plaats van den ambtshalve toegevoegden verdediger, riep wegens verschoonende redenen de clementie der recht- bank in. Uitspraak 15 dezer. Terwijl een scharenslijper te Vlaardingen Vrijdag op straat een mes sleep, gleed een jongen in een slee tegen hem aan, waardoor hij "aan een hand gewond werd. Hij wierp zijn hamer naar den jongen, die met een wond aan het hoofd neerrolde. De vader nam daarop den schaarslijper beet en gooide hem met zoo- veel kracht op den grond, dat hij een been brak. Een bekend Bommelsch type, bijgenaamd ffde spokert", bekend als strooper van wild verlustigde zich in het schaatsenrijden. Hg struikelde en viel met de woorden ,/nou, da's net op 't mundje richtte zich op doch zakte Verlegen bleef zij in haar woorden steken, en zij was er hem dankbaar voor, dat hij daarop geen acht scheen te slaan. ,/We kunnen God overal vinden, wanneer wij Hem ernstig zoeken maar wie daarnaar streeft en zich met Gods Woord wil sterken, zal ook den tempel des Heeren opzoeken, waar hij de noodige stemming verkrijgt. Ik heb u echter nog niet in de kerk gezien.' „Dat geloof ik wel, mijnheer. Ik kom niet meer te Friedersheim ter kerk, maar wel te Bergstadt of bij ons in Tannenrode." z/En waarom ,/Laat mij hierop het antwoord schuldig blijven". zeide zij op doffen toon. //Het moge u genoeg zijn, te vernemen, dat de ouverdraag- zaamheid der menschen ons heeft verdreven zelfs in kerken waren wij daartegen niet be- veiligd." „En toch ik moet u een bekentems doen juffrouw Dora. Maar^ia al hetgeen ik in deze oogenblikken van u hoorde, zal u dat zeer on- aangenaam zijn." Zij keek hem vragend aan en daarbij meende zij in zijn blik een verzoek om vergiffenis te lezen, dat de ernstige trekken van zijn gelaat verzachtte. z/Ik heb geluisterd destijds weken ge leden toen ge voor de laatste maal in onze kerk het heerlijk koor van Handel hebt ge- speeld ik Zij verbleekte en bleet staan, terwijl zg haar rechterhand tegen de borst drukte. (Wordt vervolgd.) VAN DE Hervornule Herh, Ter Neuzen. 9^ u. en 2 u., Ds. A. Tin/merman. Sluiakil. 2 u., ihr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 91 U. en 2 u„ Ds. J. T. B. Hugesholti. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 91 u. en 2 u„ Ds. Raams. Sas van Gent. 9 u., Ds. H. Akersloot van Houten Eoos. «wereformeer«le Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. K. H. Broekstra. H. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u. Ken Student. lit. 9 u. en 2 u., Ds. H. Mulder Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P U. de Jonge, B uur Ds. R v. d. Kamp van Axel, lezing voor de Jongel. Vcreen. berefurineerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. «»ua-tiJereforineer«legeineen1e(Vloo8wijksiraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 51 u., leeskerk. ,,1/Okaal Efcen Halizer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. tin., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5