Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o e r Zeeuwsch-Viaanderen. No. 4954 Zaterdag 9 Fehruari 1907 Buitenland. Landbouwberichtent Gemengde berichten. 47e tlaargang. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Fra*«« per post Nederlaad 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika /1,32V,. Men abonneert zieh by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouderi. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 iren op den dag der uitgave. EIEERjSTIEI BLAD. Te Berlijn is een menigte van duizenden Woensdagnacht tegen twaalf uur weer in voor- beeldige orde naar het paleis van den rijks- kanselier getrokken, orn prins Bvilow onder het zingen van vaderlandslievende liederen geest- driftige huldebetuigingen te brengen. De rijkskanselier kwftm naar buiten en werd storm- achtig begroet. Emi diepe stilte volgde toen men zag dat hij ging spreken. Hij zeide onge- veer Ik dank u, mijne heereu, dat een vader- landslievend gevoel u wederom hierheen heeft gevoerd. Toen ik op 13 December een laatste beroep op den Kijksdag deed, besloot ik met de woorden dat de regeering haren plicht zou doen, in vertrouwen op het Duitsche volk. Dat vertrouwen is niet beschaamd gewordeo. Wat bij de eerste stemming gezegevierd heeft en Tandaag bij de herstemmiugen nieuwe schoone voordeelen bevochten heett, dat is de Duitsche geest die gestreden heeft, allerwegen, en die nog strijdt in dezen tijd en die daarom niet bezweken is, omdat hij imraers onsterfelijk is. Wanneer wij dien Duitschen geest trouw blijven, wanneer vooral de Duitsche jeugd dien geest handhaaft en zich van hem vervult, dan kunnen wij kalm en blijde de toekomst van het vader- land tegemoet zien. En stemt u nu met mij in in den uitroep Het lieve, trouwe, tot aan den dood ons, Duitsche vaderland leve hoog Met daverend gejuich stemde de menigte in. Met ontblooten hoofde zongen ten slotte alien Deutschland, Deutschland fiber Alles! Van het paleis van den rijkskanselier trok de steeds aangroeiende menigte door de Wilbelm- atrasse onder de Linden door naar het koninklijke paleis. Na herhaalde ovaties kwam een zee- officier buiten om te zeggen dat de Keizer en de Keizerin zich zouden vertoonen. Intusschen verschenen de prinsen Adalbert en August Wilhelm, die eveneens toegejuicht werdefi. Aan bet venster van een der zalen vertoonde zich toen het keizerlijke paar, onder stormachtige toejuichingen. Nadat het stil was geworden, nam de Keizer, die de menigte onophoudelyk terug had gegroet, terwijl de Keizerin met heur zakdoek wuifde, het woord en hield de volgende toespraak Silentium Ik dank u, mijne heeren, van heeier harte voor het huldebetoon dat u mij heden gebracht hebt. Het is voortgekomen uit het besef dat u tegenover het vaderland uwen plicht hebt gedaan en het woord dat de rijkskanselier tot u gesproken heeft#Duitschland kan rijden, als het wil" bewaarheid wordt. (Stormachtige toejuichingen.) 1k ben rotsvast overtuigd dat wij, wanneer als totnogtoe alle standen, hoog en laag, alle gezindten (nieuwe toejuichingen) eensgezind zich aaneensluiteude, niet alleen rijden, maar alles omverrijden wat zich in onzen weg plaatst. (Aanhoudende hoera's!) Nu wil ik besluiten met het woord dat de groote dichter v. Kleist tegen zijn prins van Homburg zeide toen de Groote Keurvorst voor Kottwitz kwam te staau Wat bekommeren wij ons om den regel volgens welken de vijand slag levert, wanneer hij maar met al zijne vaandels voor ons neerzinkt De regel die hem verslaat, dat is de hoogste. Wij hebben nu de kunst geleerd, om hem te over- winnen, en zijn vol verlangen om die verder te beoefeuen." Daarom moet dit niet enkel een tijdelijke en voorbijgaande vaderlandslievende opwelling zijn, maar een rotsvast besluit om ook voortaan op»dezen weg te blijven. Daverende hoera's en het volkslied weerklonken in den helderen winternacht, terwijl de Keizer en de Keizerin en de prinsen altijd door de menigte teruggroetten. Om kwart voor eenen ging de keizerlijke familie weg en langzaam verstrooide zich de menigte in opgewekte stemming. Bij de herstemmingen van Dinsdag hebben de sociaal-democraten 6 zetels gewonnen en 20 verloren, de nationaal-liberalen 12 gewonnen en 9 verloren, het centrum 2 gewonnen en 3 verloren, de conservatieven 5 gewonnen en 3 verloren, de vrijzinnige volkspartij 7 gewonnen en 3 verloren, de vrije conservatieven 3 gewonnen en 1 verloren, de vrijzinnige vereeniging 4 ge wonnen en 2 verloren, de Zuidduitsche volks partij 1 gewonnen en 1 verloren, de oeconomische vereeniging 6 gewonnen en 1 verloren, de Bund der Landwirte 4 gewonnen en 0 verloren, de wilden 3 gewonnen en 1 verloren, de Deutsche Reformpartij (anti-semieten) 2 gewonnen en 0 verloren, de Polen 1 gewonnen en 0 verloren, de Elzassers 1 gewonnen en 0 verloren, de Welfen 0 gewonnen en 1 verloren. in vergelijking met de sterkte die zij in den vorigen Kijksdag hadden, hebben de socialisten 36, de Welfen 3, de Elzassers 3, de antisemieten 1 en de vrye conservatieven 1 zetel verloren. Daarentegen hebben de vrijzinnige volkspartij 9, de conservatieven 6, de wilden 6, de nationaal- liberalen 5, de Bund der Landwirte 5, de Polen 4, het centrum 2, de oeconomische vereeniging 2, de vrijzinnige vereeniging 1 zetel gewonnen. By de herstemmingen van Dinsdag zijn ge- kozen12 sociaal-democraten, 28 nationaal- liberalen, 9 leden van het centrum, 10 conser vatieven, 19 van de vrijzinnige volkspartij, 8 van de vrije conservatieven, 9 van de vrijzinnige vereeniging, 5 van de Zuidduitsche volkspartij, 10 van de oeconomische vereeniging, 5 van den Bund der Landwirte, 4 wilden, 2 van de Reform- partij, 1 Pool. 3 Elzassers en 1 Welt. De einduitslag van de verkiezing is dat de Rijksdag zal bestaan uit 105 leden van het centrum, 59 conservatieven, 55 nationaal-libe ralen, 43 sociaal-democraten, 28 van de vrij zinnige volkspartij, 21 vrije conservatieven, 20 Polen, 15 leden van de oeconomische vereeni ging, 11 van de vrijzinnige vereeniging, 10 wilden, 8 leden van den Bund der Landwirte, 7 van de Zuidduitsche volkspartij. 7 Elzassers, 6 leden van de Reformparty (aDti-semieten), 1 Welf, 1 Deen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Febr. de volgende voanissen uitgesproken Th. d. O., oud 23 j., werkman te Axel, ge- detineerd te Middelburg, is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroordeeld tot I jaar en 6 maanden gevangenis- straf met in mindering brenging der doorge- brachte hechtenis. Vanwege het Openbaar Ministerie was 1 jaar gevangenisstraf gevorderd. P. M., oud 31 j., huisvr. van J. E. D., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. E. J. v. W., oud 29 j., landbouwer te Honte- misse, is wegens oplichting vrij gesproken. Yan- wege het Openbaar Ministerie was 6 maandeH gevangenisstraf gevorderd. JLene bemestingproef op vlas. Er was Woensdag reeds geen gelegenheid meer, toegang tot de tribune der Eerste Karner te krygen, wanneer de begrooting van Oorlog aan de orde is, daar reeds over de weinig be- schikbare plaatsen op de tribune beschikt was. Het gasverstikkingsverhaal uit Breda waarbij de bandelsreiziger J., uit Zwolle, het leven zou hebben verloren, is blijkens mede- deeling der locale bladen geheel verzonnen. Een handelsreiziger uit Zwolle was in be- doeld hotel niet geweest en de hoofdkraan van de gasleiding wordt nooit gesloten. Coiffeurs bedienden waren er geweest, die de spelenden van het „Kind van Staat" hadden gegrimeerd en gekapt, maar alien waren 's morgeus frisch en gezond opgestaan en hadden smakelijk ontbeten. Te Dussen (N.-Br.) streek de vorige week onverwachts een groote sperwer neder op eenige ongelukkige, door de kou half ver- kleumde en door de sneeuw uitgehongerde spreeuwen en wist er een te bemachtigen. Twee kraaien, die dat zagen, stortten zich op den roofvogel, en na een kort doch. zeer verwoed gevecht, waarbij de sperwer luide smartkreten uitte, moest hij vluchten, terwijl het spreeuwtje, dat blijkbaar nog ongedeerd was, in de meeste haast zijn heil zocht in de vlucht. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur werd in de Zijlstraat te Haarlem gevonden een hand- ■wagen met twee kinderen er in. Genoemde wagen bad ongeveer een uur onbeheerd gestaan totdat een paar grondwerkers, werkzaam in die straat, de aandacht van een politie-agent er op vestigde, die den wagen door een jongen naar het politiebureau liet rijden. Later bleek, dat de vader zijn belastingpenningen had trachten te betalen, wat, zooals men weet, 'n heele ge- duld eiscbende toer is. (0. H. C.) Men schrijft aan De Zuid-Willemsvaart nit Gemert Het gilde #St. Georgius" te Gemert herdenkt dit jaar zijn 600jarig bestaan. Oorkonden en schilden, gedagteekend uit het begin der 14«eeuw, in wier bezit het gilde zich mag verheugea, geven hiervan blijk. Wanneer het reeds te verwonderen is dat deze zaken tot op den huidigen dag zijn bewaard gebleven en niet al lang een prooi zijn geworden der vlammen, of op andere wijze zyn zoek geraakt, veel meer nog moet het ons verbazen dat het Gilde zelf zich, door eeuwen heen, heeft weten in stand te houden. En dit nog te meer omdat het wezen der gilden verbasterd is in den loop der tijden en zy van nuttige in- stellingen langzamerhand zijn geworden merk- waardigheden zonder eenig bijzonder doel. Zeker hebben de onvervreemdbare vaste goederen, in vroegere jaren door rurige ver- eerders aan het Gilde geschonken. het hare daartoe bijgedragen. Reeds ontelbare malen hebben Gem art's inwoners den optocht van St. Jorisschut gezien, want telken jare trekt hij door de lange rechte straat van het dorp. Doch de belangstelling verflauwt niet en het tromgeroffel lokt telkens en telkens weer de ingezetenen uit hunne huizen om zich te vermeien in den aanblik van het bontkleurige schouwspel dat die optocht der gildebroeders in hunne middeleeuwsche kleedij, voorafgegaan door Standaard en Yaandrig te zien geeft. Ook van naby mogen de verschillende equi- pement-stukken gerust worden gezien, want schabrak, standaard en Yaandel zyn ware kunst- stukken van borduurwerk. Dat dit zesvoudig eeuwfeest niet onopgemerkt mag voorbijgaan, spreekt wel van zelf en voor eenige dagen heeft het Gilde het plan opgevat dit te vieren door het geven van een nationaal gildenconcours, waarbij zoo mogelyk alle nog bestaande gilden in oas vaderland zullen worden uitgenoodigd. Een kleine eommissie uit de burgerij is reeds gevormd om dit feest op touw te zetten en binnenkort zullen nog meerdere worden aan- gezocht om hunne medewerking te verleenen. Zooals bij alle dergelijke feesten, zal ook hierbij een schietwedstryd met den fSnaphaan" plaats hebben. Door de politic te Gouda is aangehouden een kellner, zonder werk, die, zonder geld zijnde eenige dagen een heerenleventje heeft geleid. Te Rotterdam ging hy met een //dame uit rijden, gaf, toen hij den koetsier moest betalen. te kennen dat de dame" vaa hem een bankbiljet had gerold en hield dit op 't politiebureau ook vol. 's Nachts logeerde hy in eem hotel, had alier- lei mooie praatjes en ook daar liet men hem gaan zonder te betalen, zelfs reed hij met den trein naar Gouda, voor /,niks' doch in een retirade werd hij gesnapt en op t perron ge- zet. Daarna ging hij naar een hotel, bestelde een diner, dronk een kleintje koffie, liet zich zelfs nog een postzegel geven en dreef de bru- taliteit zoo ver, dat hij aan 't politiebureau om reisgeld ging vragen. Men had daar nog geen aangifte gedaan, vandaar dat een medelydendende politie-beambte den man twee kwartjes leende. Met dit geld vertrok hij naar Woerden, stapte daar ook in een der beste hotels af, gaf zich uit voor rei- ziger, logeerde daar, en toen hij den volgenden morgen vertrok, belootde hij terug te zullen komen. Doch de Goudsche politie was hem voor. Een dezer dagen vervoegde zich's avonds in een sigarenwinkel in de Warmoesstraat te Amsterdam een als heer gekleed persoon die voor een dubbeltje sigaren wenschte te koopen TEB SEUZESSCHE (OiRAVT. ■Sit bind ▼ep«el>ijn« Dlanndag-, WoensiJajj- en Wrijilagavoiiii, aitgnonderd i|i Fee# d»«en, bij de Firm#. 1*. J. Door den heer Ad. Ferket Gzleerling van den land- bouwcursns te St. Jansteen, Heikant, werd den vorigen zomer eene bemestingsproef genomen op vlas. Deakker, die voor de proef dienen zou, was gelegen in de z.g Wildelanden aan de Hellestraat onder de gemeente St. Jansteen. Hij had eene lage ligging en was onge- veer van gemiddelde vruchtbaarheid. In 1905 was er rogge op geteeld. met stoppelpenen als ondervrucht. Voor deze gewassen was per Gentsch gemet 4/7 H.A bemest als volgt; In 't najaar van 1904 eene gemid delde bemesting stalmest (pl.m. 13500 K.G.) en in 't voorjaar van 1905 150 K.G. amm.-super (7 X 9) als overbemesting gegeven. Het proefveld was 120 Gentsciie roeden groot. Het werd verdeeld in 3 perceelen, respectieveiijk groot &-/2, en 100 Gentsche roeden, die, mede per Gentgch gemet berekend, de volgende bemesting ontvingen Perceel I 6600 K G. stalmest, perceel II 6600 K G. stalmest en 445 K.G. amm super (7 x 9) en perceel III 6600 K.G. stalmesten 445 K.G. amm.-super (7 X 9) en 265 K.G. patent-kali (met 26 kali). De patent-kali werd den 17 Maart uitgestrooid en ondergeegd, de amm.-snper den 5 April aangewend, terwijl bet lijnzaad des anderen daags gezaaid werd. Het kwam regelmatig op en er ontwikkelde zich een gewas uit, dat vooral op perceel 111 er voortreffelijk uitzag. Tpen zich in de eerste belft van Jlili in dit perceel eeinge y verstorven" Stengels begonnen te vertoonen, werd het vlas geplukt. Wat die yverstorven"' Stengels betreft, dat verschijnscl is in den grond der zaak vermoedelijk hetzelfde, als waargenomer, werd op het met patent-kali bemeste perceel van het aardappelproefveld van den heerJ.Suy, aat gelegd in de Inge zandstreek »de Vennen onder de gemeente Koewacht. Zooals wij indertijd mededeelden, werden op gemeld perceel de aardappelen eei t\jp dan op het niet met patent kali bemeste perceel II, wat naar de verklaring die we van dit verschijnsel gaven, veroorzaakt werd door gebrek aan opneembare stikstof, vindende de met kali bemeste aardappelen, die als een gevolg van hun krachtiger groeiproces spoediger eene grootere hoeveelheid uit den grond hadden opge- no nen, daarvan te spoedig niet meer genoeg. Evenals het kali perceel van dit aardappelproefveld had het overeenkomstige perceel van het vlasproefveld eene grootere hoeveelheid stikstof moeten ontvangen, dan ware het »noodrijp" vvorden van sommige vlasstengels uitge- bleven en de opbrengst nog verhoogd. Een gevolg van het vroegtijdig uitplukken van het vlas was, dat de zaadopbrengst gering was. Deze bedroeg, per Gentsch gemet berekend voor perceel I 44,5 K.G., voor perceel II 89 K.G. en voor perceel III 93 K G. Behalve de zaadopbrengst zou ook de opbrengst van he' proefveld aan gezwingeld vlas nagegaan worden. Toen dezer dagen het zwingelen geeindigd was, kon die opbrengst vastgesteld worden. Deze bleek per Gentsch gemet te zijn als volgtPereeel I 155,5 K.G., perceel II 266,5 K.G. en perceel III 405 K G. Het lijnzaad is verkocht voor fr. 22 de 100 K.G het gezwingeld vlas a fr. 1,32 per K G., zoodat het zeer gemakkelijk valt, eene vergelijking te niaken tusschen de opbrengst van perceel II (dfflf alleen voldoende bemest werd met stikstof en phosphorzuur) en die van perceel III (dat ook eene voldoende hoeveelheid kali ontving.) Alles is weer per Gentsch gemet berekend. Perceel II bracht op 89 K.G. lijnzaad en 266,5. K^G. gezwingeld vlas, dus voor een waarde van 0.89 fr. 22 4- 266,5 X fr. 1,32 fr. 361,36 of in Nederlandsch geld /174,54. De opbrengst van perceel III bedroeg 9' K.G. lijnzaad en 405 K.G. gezwingeld vlas; de waarde hiervan bedroeg 0,93 xfr 224-405Xfr. l,32=fr. 20,46+fr. 534,60=fr. 555,06 of in Ned. geld 260,88. eoRnm Perc. Ill heeft dus voor eene waarde van J 26",oo 174,54=:86,34 per Gentsch gemet meer opgeleverd dan perc. II. Derhalve blijkt de aanwending van eene kalihoudende mestetof op de lage zandgronden der z.g. Wildelanden op vlas uitstekende resuitaten op te leveren, lets wat ons niet verwonderen kan, als we bedenken, dat zoo- danige gronden van nature zeer arm zijn aan kali, alleen in den stalmest aan die gronden kali toegevoerd wordt (1000 K.G. matig verrotte stalmest bevat gemiddeld 6,3 K.G. kali) en een oogst van droog vlas (met de bollen er aan) van 3000 K.G. per Gentsch gemet aan den grond onttrekt 37,1 K.G. kali tegen sleehts 28,5 K.G. stikstof en 18,45 K.G. phosphorzuur. Op dit laatste punt komen we wellicht later nog wel eene te terug. •nog REMERIJ, Land bou wonderwijzer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1