Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Kamer van Koophandel en Fabrieken I Landbouwberichten. Denkt er toch aan Te Heer Hugowaard zijn twee kinderen van den landbouwer J. Goudsbloem bijna om- gekomen door verstikking. De kinderen sliepen op een zolder, waar ook een parti) kool was opgelegd. Ten einde deze tegen de strenge vorst te beveiligen, was verwartning aangebracht en alles zoo goed moge- lijk afgesloten. Den volgenden raorgen vond men het meisje geheel bewusteloos en de knaap was niet bij machte te staan. Gelukkig werden beiden weer bijgebracht, doch den geheelen dag gevoelden de kinderen zich nog lusteloos en suf. Dominee Sevenster, die verleden week omdat hij weigerde den eed af te leggen, gegijzelc werd, heeft daaraan nu voldaan en is ontsiagen De moord te Mill. moord Als vermoedelijke dader van den op den veldwachter Maas te Mill is voorloopig aangehouden P. V., landbouwer aldaar, die Woensdagavond op last der justitie naar's Her- togenbosch is overgebracht. Omtrent deze zaak wordt van Woensdag gemeld Een afschuwelijk drama is hier in den nacht van Maandag op Dinsdag af'gespeeld. De veld wachter Maas begeleidde Maandagavond om- streeks 8 uren een ruziemaker huiswaarts, om twist en krakeel te voorkomen en is niet meer teruggekeerd. Toen hij om twee uur 's nachts nog niet tehuis was, werd zijn vrouw ongerust en wekte een buurman. Men ging uit op onderzoek en vond op de grens der kom, op den weg waarlangs Maas moest ge- passeerd zijn, zijn pet en een eind verder zijn mantel en eenige bloedsporen Eindelijk ont- dekte men in de beek zijn lijk: de ongeluk- kige man was dus vermoord. De aanblik van het ontzielde lichaam is afgrijselijkhet hoofd vertoont tal van gapende wonden. alsof men den trouwen ambtenaar wel met bijlslagen aan- gezicht en schedel heeft trachten te verbrijzelen. Wel hebben een drietal personen op de plaats des onheils, nog op Maandagavond gekerm gehoord, maar in de onderstelling, dat er maar een dronkaard lag (het was markt geweest) zijn zij doorgeloopen. De man, zekere P. V., met wieti de vermoorde het dorp heeft verlaten, en die ongunstig bekend staat, is reeds in verzekerde bewaring genomen, en het algemeen vermoeden is, dat er verschil- lende personen een rol gespeeld hebben, te meer, dewijl de wakkere politieman zich door zijn kloek optreden reeds lang de ongenade op den hals gehaald had van een bende gemeene sujetten, die tegenwoordig schrik en angst onder de rustige ingezetenen verspreiden. Moge het der justitie gelukken, de daders van het gru- welstuk in handen te krijgen De verslagene, die gevallen is als offer van zijn plicht, was de vader van verscheidene nog jeugdige kinderen. Door de Kon. marechaussee uit Grave is gisterenavond op last van den rechter-commissaris te 's Hertogenbosch gevankelijk binnengebracht P. V., de vermoedelijke moordenaar. Te Gent is een 22jarige dienstbode ge- arresteerd, in verband met het vinden van een kinderlijkje aan de Nederlandsche grens te Hoogkasteel. Zij heeft bekend dat het haar kindje was, hetwelk ongeveer 24 uren had geleefd. Zij zelf had het met het hoofd tegen de steenen geslagen totdat het dood was. Het is een dochter van een bewoner van het gehucht Turkije, gelegen onder IJzendijke. Te Monceau-sur-Sambre zat een zekere Mansaerd met zijn stiefzoon en een paar vrien,- den 's avond rustig thuis terwijl do stiefzoon op de harmonica speelde, toen plotseling steenen door de ruiten gegooid werden. Mansaerd, die zoo wat in onmin leeft met zijn buren, ging naar buiten om te zien wie de steenwerpers waren. Daar hij niet dadelijk terugkwam, ging de stiefzoon ook zien, maar toen hij de dour openr trok, viel hem het lijk van Mansaerd in de armen. Buiten was niets te zien. Dadelijk werd de overheid zerwittigd, en daar men aan het lijk geen uitwendige teekens van geweld vond, kon man niet gissen wat er ge- beurd was. Een dokter ontdekte later dat de dood moet veroorzaakt zijn door een trap op den buik. De gendarmerie heeft op last van het parket vier personen aangehouden. Spaansche stierengevechten. De beroemde Spaansche matador Machaquito is dezer dagen in het hnwelijk getreden met een schatrijk Amerikaansch meisje. De stierenbevechter zelf moet er trouwens ook warmpjes in zittende laatste drie jaar heeft hij jaarlijks nagenoeg een millioen gulden verdiend. De stierengevechten bloeien in Spanje. In 1906 werden er 272 eigenlijke stierengevechten en 314 novelladas (gevechten met jonge stieren) gehouden. In de eerste werden 1379 stieren gedood, met een gezamenlijke waarde van 2,068,500 pesetas (gemiddeld 1500 pesetas) en in de novelladas werden 1500 jonge stieren van kant gemaakt, die te zamen 750,000 pesetas waard waren. Aan deze corridas namen deel 33 matadoros, onder wie een vrouw, en 849 andere toreros, die met elkaar meer dan drie millioen pesetas verdienden. De waarde van de paarden die in deze gevech ten hun dood vonden, wordt op 880,000 pesetas gesehat, en de overige kosten van de vertooningen beliepen 1,760.000 pesetas. In't geheel bedrot- gen de uitgaven 8 millioen, waartegenover even- wel stonden 1 2 millioen pesetas aan inkomsten. Zooals gezegd, de zaak bloeit. In 't jaar 1905 werden er 35 corridas minder gehouden en 320 stieren minder vermoord. De gevechten hebben in 1906 maar een men- schenleven gekostde picador Baena werd den 14den October op de Plaza van Sevilla een offer van zijn beroep. Voor een kantonrechter in Noord Frank- rjjk verscheen dezer dagen een moeder van acht kinderen, die vier maanden huur schuldig was. De huiseigenaar had haar tot ontruiming van het huis gedagvaart. De arme vrouw leg- haar man lang werkloos was de uit dat - 0 weest en het land verlaten had om werk te zoeken en dat al haar kinderen ziek waren. „Hoeveel is zij u schuldig vroeg de rech- ter den eigenaar. /'Veertig francs", antwoordde hij. Zonder iets te zeggen nam de rechter twee goudstukken uit zijn portemonnaie en betaalde de schuld. De vrouw barstte in trauen uit het publiek riep bravo In Denemarken is een comite gevormd, met vice-admiraal Wandel als voorzitter, om op een nader te beslissen manier, passende uit- drukking te geven aan Denemarken s dankbaai- heid voor de hulp, die Holland in Mei 1659 zijn bondgenoot Denemarken heeft bewezen door de machtige Hollandsche vloot, onder be vel van De Ruyter. In den zomer reeds aangekomen, moest onze admiraal tot in het najaar werkeloos blijven liggen, een gevolg van allerlei intrigues daarna kreeg hij evenwel de handen meer vrij. Zijn eerste werk was met kracht de overbrenging van de troepen naar Fyn te bevorderen en be kend is de gevaarlijke landing bij Kerteminde. Doch zijn roemrijkste wapenfeit, waardoor hij den Denen een onschatbaren dienst bewees, was zijn optreden tegen Nyborg welke stad, door de Zweden bezet, vooral door den heftigen aanval van De Ruyter, zich genoodzaakt zag zich over te geven. Ook bij de verdediging Kopenhagen verleende hij krachtige hulp, ter wijl hij bij het sluiten van den vrede zqn in- vloed ten gunste der Denen aanwendde. Toen hij dan ook in 1660 naar het vaderland terugkeerde, werd hij door den Deenschen Ko- ning Frederik 111 in den adelstand verheven en met kostbare geschenken vereerd. Yolgens een mededeeling van het mijn- bestuur te Saarbrucken, zijn alle dooden uit de mijn Reden bovengebracht op vier na, die nog bedolven moeten zijn. Over het lot van vijf andere mijnwerkers verkeert men in onzekerheid. Het aantal dooden beloopt tot nog toe 148. De Duitsche Minister van handel heeft Dins- dagavond uit Saarbrucken een telegram gezon- den, waarin hij meldtDe vermoedelijke oor- zaak van het ongeluk is een mijngasontploffing, gevolgd door een kolenstofontploffing. Tot dusver waren er 62 dooden en 25 ge- wonden bo ven gebracht. De gewonden waren buiten levensgevaar. Vermist werden er nog 86, die waarschijnlijk dood zijn. De ontploffing gebeurde bij het begin van het werk. De mannen, die moesten onderzoe- ken of de mijn gasvrij was, hebben, naar het heet, de mijn inderdaad vrij van gas verklaard. Zij zijn ook omgekomen. Een nader telegram van Woensdagochtend van den Minister ontvangen, zegt dat de mijn weer overal toegankelijk is en van.mijngas viq is verklaard. Het' onderzoek naar de ooizaak van de ramp duurt nog voort. Weer is de Engelsehe pers druk in de weer over iemand, die, zegt zij, onschuldig tot gevangenisstraf is veroordeeld. Een paar maan den geleden kreeg nl. een jonge man met name Lewies, drie jaar tuchthuis wegens het inkas- seeren van een waardelooze cheque. De voor- naamste getuige was een meisje, dat nu bekend heeft valsch getuigd te hebben op aandringen van haar minnaar, met name Brady, die het misdrijf begaan had. Daarbij zeide de bank- bediende, die het geld uitbetaald had, dat hij in Lewies den man herkende, die de cheque aanbood. Inderdaad is er gelijkenis tusschen Lewies en Brady. Deze is nu in hechtenis. Hooge kunst. In het theater-Antoine te Parijs wordt sinds eenigen tijd ^Anna Karenine opgevoerd, be- werkt naar Tolstoi's drama. In de eerste akte krijgen de toeschouwers een Moskousch binnenhuis te zien, waar echter alleen voor kenners van Russische toestanden het mooie tot zijn recht komt. De tweede geeft een kijk op de courses te Tsarkoje-Selo, de derde van een ministerieel kabinet. De vierde akte speelt in Vinetie. Het slottafereel van de vijfde akte is „het" moment van het stuk. Rechts op het tooneel een landhuis, een kwartier van Moskou ver- wijderd, in den achtergrond een panorama van de heilige stad der Russen, door de ondergaande zon in rooden gloed gezet. Langzaatn valt dan de nacht. Anna, geheel uitgeput, legt. zich ter ruste op de rails, die van uit de verte tot achter. de voor-coulissen leiden. Is zij in.eslapen,. dan komt met groote sne!- heid een trein aanrollen, dreunend en snuivend. De wolken stoom vliegen de zaal in, die schudt door het voorbij ijlende monster, dat donderend en ratelend weer verdwijnt. De kosten van dien trein hebben aan de directie enorm veel gekost en de menschen stroomen naar het theater, niet om tooneelspel te genieten, maar om een oogenblik van hooge zenuwspanning mee te maken. Ylissingen, 1 Febr. Door den gemeenteraad alhier is aangenomen een voorstel om in begiusel te besluiten tot oprichting eener Hoogere Bur- gerschool met 3jarigen cursus, mits het rijk een jaarlijksche subsidie van j 7500 verleent. 's Gravenhage, 1 Febr. Eerste Kamer. De Justitie-begrooting is aangenomen. De Minister Van Raalte wees uitbreiding van rechterlijk personeel af en deelde mede, dat spoedig te verwachten is, een wetsvoorstel voor vereenvoudigde b^rechting voor het kantonge- recht en, een wetsvoorstel tot wijziging van het eerste boek van het wetboek van strafrecht, Oandidaat-notarissen die zich met zaakwaar- nemerij ophouden, mogen niet tot notaris worden benoemd. Tweede Kamer. Op de vraag van den heer Schaper antwoordde Minister Veegens dat hij kan verzekeren dat het bestuur der rijks- verzekeringsbank alles doet, om te bevorderen dat werkgevers die eigen risico dragen hun verplichting tot het doen van aangifte behoorlijk nakomen, met dien verstande, dat die verplichting zich niet uitstrekt tot onbeduidende ongevallen, waarbij geen geneeskundige hulp noodig is. Of misbruiken met vrucht worden tegenge- gaan kan hij niet volmondig verzekeren. Het verslag eener in te stellen controle dient te worden afgewacht. Een nadere vraag van den heer Schaper liet de Voorzitter niet toe. te Ter Neuzen. Vergadering van Donderdag 31 Jan. 1907. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder aanwezig de heeren Tholens, Lensen, Kolijn, Drost en Kramer, later ook de heer Blankers. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en gekozen leden en verzoekt de heeren Tholens en Kramer daaromtrens advies uit te brengen. Deze commissie adviseert na onderzoek der stukken tot toelating van de heeren Kolijn, Blankers, Drost en Lensen, waartoe wordt be- sloten. De Voorzitter feliciteert de heeren met hunne verkiezing en wenscht van deze gelegenheid gebruik te maken om in deze eerste vergadering in dit jaar de heeren een welkom toe te roepen, zoowel aan de nieuwe als aan de uude leden. Hij hoopt dan, dat het hun in hunne per- soonlijke zaken voordeelig moge gaan en de leden gezamenlijk zullen kunnen werken, ge- dacbtig aan de zinspreuk H'Union fait la force", in het belang van de handel en nijverheid van Ter Neuzen en van de geheele streek, zoodat zij met genoegen op hunne taak zullen kunnen terugzien. Het is spreker een groot voorrecht bij den aanvang der werkzaamheden in dit jaar te kunnen constateeren dat het afgeloopen jaar voor onze haven groote stof tot tevredenheid gaf. De buitenlandsche scheepvaart overtrof in 1906 verre die van 1905. Er viel eene vermeerdering te constateeren van niet minder dan 134 schepen, met eene vermeerdering van den kubieken inhoud van 351,108 Ms. Moge dan vervolgt spreker door onze pogingen de welvaart blijven toenemen. Ik hoop dat de hooge Regeering, van wier steun alles afhangt, daar de gemeente financieel on- machtig is, sympathiek moge blijven ten opzichte van de uitbreiding onzer haven, en was er vrees dat door nieuwe gezichtspunten, aan de Regeering kenbaar gemaakt, die sympathie zou verflauwen, waardoor wellicht de zoo hoog noodige uit breiding eene vertraging zou ondervinden, de woorden van den Minister in het Regeerings- antwoord aan de Eerste Kamer, ffdat, nu omtrent de rneest ge^chikte plaats en inrichting der haven- werken te Ter Neuzen een beslissing is ge nomen, de noodige voorstellen betreffende de van rijkswege te aoene uitgaven zullen worden gedaan, zoodra omtrent de exploitatie der los- en laadplaatsen overeenstemming met de be- trokken spoorwegmaatschappijen zal zijn ver- kregen," geven gegronde hoop, dat, nu er voldoende eenheid van plannen schijnt te bestaari, de noodige werken zullen worden uitgevoerd voor, of althans niet lang na de opening der nieuwe sluizen voor schepen van grooter charter, alhier. Laat ons daarora vereenigd in dezelfde richting werken, opdat we tenminste de uitbreiding kiijgen tegen den tijd dat daaraan de meest dringende behoefte zal bestaan,laten we bedenken dat "alleen door eenheid wat verkregen kan worden en houden we ook in 't oog het bekende spreekwoord //neem wat ge krijgen kunt. Moest later blijken dat verdere uitbreiding noodig was. dan kan men daarvoor gerust bij den Minister en de iStaten-Generaal aankloppen, want het officieele plan is volstrekt geen beletsel om later uitvoering te geven aan nadere plannen wanneer daartoe behoette blijkt te bestaan. Ten slotte rest mij nog de taak een woord van dank te brengen aan twee leden die ons hebben verlaten en die in de Kamer trouw hebben gedaan wat zij meenden dat in het belang dezer plaats en streek was. Moge het hun bij voortduring goed gaan. - 1 tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. R. J. C. v. D., slager te Sas van Gent, ter zake van ijk wetovertreding, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. met ver- beurdverklaring van het gewichtP. W.; J.v. W.; A. P. v. D.P. J. E.J. P. E., bootwerkers, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpdieren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht C. E leurder te Clinge, ter zake van het rijden met OBgemuilkorfde honden, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.P. J. S., arbeider te Axel, ter zake van overtreding der Leerplichtwet, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; K. D., grondwerker te Hoek, ter zake als voren bij herhaling, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht.; K. P., arbeider aldaar, ter zake als voren, tot eene boete van 3,50, subs. 4 dagen hecht. J. d. R., melkkoopman te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht., A. S, leurdei te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 3,50, subs. 4 dagen hecht.; A. v.T, werk- mau te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van j 2, subs. 2 dagen hecht.; P. C. v. B, arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 3,50, subs 3 dagen hecht.; J. arbeider te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht H. F. v. d. B., koopruan te Westdorpe, ter zake van het rijden met een velocipede zonder bel, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht J. K., ketelmaker,'A. A. d. S., bootwerker, P. J. d. L., schipper, P. v. K., leurder, alien te Ter Neuzen C d. M., ketelmaker te Gent, ter zake van openbare dronken schap, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht W. C. H., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. C. P. K., tijman te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij elfde herhaling, tot hecht. van 3 weken. te profiteeren van de rijkslandbonwproefstations: De heel onlangs verschenen vVerslagen en mededeelingen," welke betrekking hebben op bovenbedoelde inrichtingen, bewijzen 't weer heel klaar, hoe nog maar al te vaak de boeren dupe kunnen worden van bedrog. 'k Zeg dupe kunnen worden. Want als ze altijd, koopen gaan op voorwaarde van 't gekochte te zullen ontvangen .onder contrdle," zoo is de kans, dat ze be- drogen zullen worden vrij gering. Maar andersV Laat ik hier eerst bet een en ander overschrij ven uit de aangehaalde Verslagenreeks. »Bij superphosphaat (97 monsters) kwam bij 8 mon sters of ongeveer 8 pCt. van 't geheel een ondergehalte voor, en wel bij monster 2365 en m. 1533 een te kort van 0,7 pCt. 1644 1741 1,3 1899 i, 1,5 1906 1,5 1809 2,5 1643 4,5 .Bij de monsters van partijen (raw kalizouten), die op garantie waren verkocht kwamen de volgende onder- gehalten voor 3 monsters met een te kort van 1, —1,5 pCt. 4 1,5- 2, 3 3, -2,5 0 o r» a l» "I 1 3 1 1 6,7 .Van de 475 monsters chilisalpeter bevatten 13 mon sters van 1415 pCt. terwijl 9 monsters minder dan 12 pCt. stikstof bevatten." rBijzonder vermelding verdienen v monster 2693 met 4,35 pCt. stikstof. 2737 6,1 2859 7,2 2868 7,9 ,/Een belangrijk ondergehalte ging steeds gepaard met aanwezigheid van chloriden, zoodat aangenomen kan worden, dat vervalsching met .keukenzout had plaats gehad." Mij dunkt, die enkele grepen en 'k zou er nog veel veel meer kunnen doen ze zeggen al genoeg. Wie niet wil profiteeren van de Rijkslandbouwproefstations kan leelijk schadelijden en bovendien zou t onmogelijk zijn, dat hij tot heel verkeerde couclusies kwam. Daar is b.v. .chilisalpeter. Dat komt met scheeps- ladingen onvervalscht, d. i. met pi. m. 15) pCt. stikstof. hier aan. De desbetreffende onderzoekingen toch hebben altijd plaats voor deexpeditie. En wie nu met salpeter- zout bemest, waarmee geknoeid werd met „slechte" chili dus, die zal natuurlijk „slechte resultaten krijgen en als hij 't niet beter wist wel kunnen conclu- deeren,,'t chilisalpeter is toch lang zoo goed niet, als men altijd zegt." En zoo'n conclnsie ware niet alleen geheel foutief, doch tevens overdiend. Als er salpeter in der. handel komt met maar 4,35 pCt. stikstof of 6,1 pCt. of 7,2 pCt. of 7,9 pCt., dan is daarmede schandelijk geknoeid, een wijze van doen, die slechts den knoeier tijdelijk profijt kan geven en den gebruiker en den eerlijken handelaar groote schade. 'k Zeg tijdelijk. Want, is 't niet zoo, wij moeten spoedig met elkaar een einde maken aan zulk soort oneerlijke praktijken. Wij kunnen dit, door met twee handen aan te vatten de gelegenheid, ons aangeboden door de Rijkslandbouwproefstations door nimmermeerte koopen dan op garantie Alleen hij, die dit doet, kan zeker gaan, dat voor goed geld hem goede waar geleverd wordt, dat zijn salpeterzout pi m. 15) percent stikstof bevat, zijn super gemiddeld 14 pCt. iu water oplos baar phosphorzuur en zijn kai'niet gemiddeld 12,4 pCt kali. Denkt er toch aan, te profiteeren van de Rijksland bouwproefstations. MB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 6