No. 4951. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 2 Februari 1907. 47e Jaargang. TWBBDB Bmnenland. FEUILLETON. Het geheim van het Bosch. Het Yolk deelt mede, dat de heer Scha- per aan den Minister van Landbouw enz. een vraag zal stellen naar den uitslag van het vooruemen van het bestuur der rijksverzeke- ringsbank, om de ontduiking door de werkge- vers van de aangifte van ougevallen tegen te gaan. Naar uit Den Haag aan de Arnh. Ot. wordt medegedeeld, zouden de belastingontwer- pen van den Minister De Meester in de afdee- iingen der Tweede Kamer over't geheel ongun- stig zijn ontvangen en niet slechts van leden, behoorende tot de coalitiepartijen der rechter- zijde, maar ook van vrij-liberale zijde scherpe bestriding hebben gevonden. De uitslag der stemming voor een lid der Tweede Kamer in bet district Ede isalsvolgt: Aantal kiezers 6785- Aantal uitgebrachte geldige stemmen 4725. Volstrekte meerderheid 2363. Gekozen Jhr. S. van Citters (andr.) met 3164 stemmen. Mr. F. Tideman (vrij-lib.) had 1338, Mr. M. Mendels (soc.-dem.) 223 stemmen. TER NEUZEN, 1 Pebrnari 1907. Het in ons vorig nummer aan //de Zeeuw" ontleende bericht betreffende het Kon. bezoek aan deze provincie, wordt door dat blad reeds herroepen. Van geachte en zeer goed ingelichte zijde verneemt het blad tenminste dat de mede- deelingen van haren zegsman onjuist waren. Bij Kon. besluit is aan den eervol ont- slagen lichtwachter bij 's Rijks kustverlichting te Ter Neuzen, F. Verlinde, met ingang van 1 October j.l., een pensioen verleend ten bedrage van 384 'sjaars. Heden was een buitengewone terechtzitting van het kantongerecht alhier belegd, waarin de heer Mr. Sipkes, benoemd kantonrechter, zou worden ge'installeerd, die door verschillende belangstellenden werd bijgewoond. Bij ontstentenis van den oudsten waarnemen- den kantonrechter, den heer Geill, werd deze functie waargenomen door den heer Smeets, die den heer Mr. Sipkes gelukwenschte metde koninklijke benoeming. De nieuwsbladen heb ben reeds vermeld dat die benoeming in de vorige woonplaats van Mr. Sipkes met vreugde werd vernomeB, om de promotie die deze daarmee maakte, maar dat die tevens leedwezen deed ontstaan dat hi] naar elders vertrok. Spreker kan begrijpen dat, wanneer men lange jaren in een plaats tot genoegen werkzaam is en velen aan zich verplicht, men tal van vrienden krijgt. Misschien nog meer dan daar, zal de heer Mr. Sipkens ook alhier in de gelegenheid ziju om met de gaven die hij bezit werkzaam te zijn in den dienst van het heilige recht en om door- raad en daad bijstand te verleenen. Dan zullen ook alhier de blijken van waardeering niet uitblijven. Na een woord van dank aan het Openbaar Ministerie en den griffier den heer Mr. Van Everdingen, voor de hulp hem gedurende de waarneming verleend, drukt hij de hoop uit Vrij bewerkt door AMO. Hij was niet aan de stad verbonden door nauwere banden, maar had gemeend, dat het drukke leven vol afwisseling, dat jagen en woelen hem onontbeerlijk waren, dat hij zonder dat alles, geheel niet zou kunnen leven en in de eentonigheid van het landleven zou ver- stikken, ofschoon hij wist, dat de eenling in een groote stad in het niet verdwijnt, daaren- tegen op het land beschouwd wordt als een deel van het geheel. Hij ontmoette een kleine meid zij droeg een pot vol boschbessen, en haar mondje droeg de sporen, dat zij van die vruchten gesmuld had. z/Goeden dag, heer candidaat", zeide zij vrien- delijk, terwijl zij hem met haar groote oogen zoo vertrouwelijk aankeek, als ware hij een oude kennis. Verrast beantwoordde hij haar groet, en vroeg, waar zij vandaan kwam en waar zij heenging. Omstreeks honderd schreden verder kwam hij langs eenige houthakkers. Een van hen herinnerde hij zich in het logement gezien te hebben. Toen Vliebig naderbij kwam, namen de man- nen de pet voor hem af. #Goeden dag, heer candidaatIs ons bosch niet mooi Dat hij ook hier herkend en begroet werd, verraste hem zoozeer, dat hij met een hoofd- dat de heer Mr. Sipkens alhier een standplaats zal vinden, #aar hij naar genoegen zal kunnen werkzaam zijn, en beet hem en zijne gade alhier welkom. De griffier, de heer Mr. Van Everdingen, sloot zich bij deze woorden aan. !ij herdacht ook den vertrokk<m kantonrechter, Mr. Vleijer, met wie hjj 5 jaren zoo aangenaam had mogen samenwerken die hij gaarne promotie gunde, maar wiens vertrek hem zeer trof, en wiens vriendschap hem in zoo ruime mate was ten deel gevailen. Hij beval zich daarvoor ook aan bij den heer Mr. Sipkens. Hij hoopte dat deze zich alhier spoedig even thuis zoude gevoelen als hij zelf, die hier reeds 15 jaren werkzaam is, want het is hier een aardig stadje, met aangename bedrijvigheid, lief en schoon gelegen aan de heerlijke Schelde. Spreker betuigt zijn dank aan de waarne- mende kantomechters waarvan de oudste tot zijn spijt niet tegenwoordig kan zijn voor de hulp door hen tijdens de vacature hem verleend en ook aan den Ambtenaar van het 0. M., door wiens kundige leiding de zaken in alles zoo goed marcheerden. Hierna heette de Ambtenaar van het 0. M. den nieuwen kantonrechter welkom, die, naar hij vertrouwt, waardig die plaats zal vervullen. Dat hij op de voordracht stond was reeds een bewijs dat zijn werk in Zeelatid werd gewaar- deerd en dat is door de keuze bevestigd. Sp>\ hoopt dat het Mr. Sipkes gegeven moge zijn alhier te werken tot heil der justitiabelen en dat de goede verstandhouding die tusschen het 0. M. en het kantongerecht steeds bestond, moge blijven bestendigd. Hij sluit zich aan bij den dank aan de keeren. die tydens de langdurige vacature de taak waar- namen, maar brengt vooral hulde aan den grif fier, den heer Mr. Van Everdingen, aan wiens geschiktheid, ijver en ervaring in zijn taak, waarvoor hij zeer bekwaam is, het is te danken, dat alle zaken ongestoord konden voortgaan. De heer Mr Sipkes betuigde zijne erkente- lijkheid voor de sympathieke woorden tot hem gericht. Hij beseft, wat het zeggen wil, de plaats van iemand aan wien men gewoon was, door een vreemdeling te zien innemen. Hij hoopt binnen niet al te lang tijdsverloop, het verlies te vergoeden. Hij dankt ook de waarnemende heeren voor hunne bereidwilligheid om de taak te vervangen hij hoopt slechts zeldzaam, alleen bij noodza- kelijkheid, hunne hulp in te roepen. Nu reeds heeft hij zijne particuliere belangen achterge- steld om spoediger hier te kunnen zijn. Aan genaam was het hem, hier van hen met wie hij in aanraking kwam reeds veel welwillend- heid te ondervinden en naar hij rneent zal vriend schap niet uitblijven. Hierna werd de buitengewone zitting gesloten. Van de opbrengst der laatstgehouden ver- loting ten bate van het ziekenhuis, is door het dames-comite een groot deel beschikbaar gesteld voor aflossing der bypotheek op het gebouw. Van de rest is een fonds gesticht om daaruit te bestrijden de kosten van opname in het ziekenhuis van minvermogende patienten. In verband daarmede is aan elk der alhier wonende geneesheeren in dit jaar de beschikking over een 25- tot 40tal gratis verpleegdagen verleend, waarover zij naar eigen inzicht voor hunne eventueele patienten kunnen beschikken. Teneinde dit fonds, dat men voortdurend wil trachten in stand te houden, te versterken, wordt knikje verder zou gegaan zijn. Maar bijtijds herinnerde hij zich, dat hij de vriendelijkheid van die menschen zoo niet mocht beantwoor- den. Hij keerde zich dus om en sprak een paar woorden met hen, waardoor bij die ar- beiders de eerste indruk werd weggenomen, dat hij hoogmoedig was. Toen Vliebig nu eenige inlichtingen had gekregen omtrent hun arbeid, en daaraan eenige algemeene beschouwingen had vastgeknoopt, straalde hun gelaat van tevredenheid en van ingenomenheid met zijn persoon. De avondschemering was reeds ingevallen, toen hij naar Friedersheim terugkeerde. Terwijl hij de opgedane nieuwe indrukken in zich ver- werkte, stapte hij langzaam door de slecht ge plaveide straten voort. De kerk voorbijgaande hoorde hij de zachte tonen van het orgel. Misschien was het de voorzanger, die daar speelde, en kon hij hem langs dezen weg leeren kennen. Snel een besluit nemende, trad de candidaat binnen, het was nog licht genoeg om den weg te vinden. Hij bleef een oogenblik in het middenpad staan zoowel het bezielende spel als den een- voud van het kleine Godshuis deden hem als vastgenageld stilstaan. De laatste stralen van het daglicht vielen op het beeld van den Hei- land, die van het altaar zegenend zijn handen uitstrekte. Er lag zulk een zachtmoedigheid op dat edele gelaat te lezen, van dat kunste- looze steenen beeld ging zulk een heiligende in druk uit, dat Vliebig diep getroffen werd. En daarbij klonken de verheven woorden uit het oratorium »Messias" hem in de ooren #Ziet, daar komt Hij, met lof overladen blijkens achterstaande advertentie op Maandag 11 dezer in het //Nederlandsch logement" eene soiree gegeven, die hi] geno-gzame deelneming zal worden gevolga door een bal-masqne. Aan deze soiree werken mede een aantal jongelieden die ook meewerkten aan de vroeger opgevoerde operetten vde Tooverring" en *de YVoud- koningin," onder dezelfde leiding. Wanneer we ons herinneren het succes dier vroegere uitvoeringen, zal het ook zeker ditmaal niet aan bezoek ontbreken, strekkende dit ook tevens tot steun van het liefdadig doel. Wij vernemen dat de alhier tehuisbehoo- rende stoomschepen //Henry" en //Guido" in 1903 gebouwd, en 2700 tons ladende, naar het buiten- land zijn verkocht, (behoudens goedkeuring bij in droogdok te houden onderzoek), tot den prjis van 19000 elk. Deze stoomschepen worden mettertijd vervan gen door nieuwe van een grooter draagvermogen. Dinsdag j.l. hield de kolenvereeniging z/Onderling Belang" haar jaarlijksche algemeene vergadering. De secretaris deelde mee, dat hci aantal leden 88 bearaagt en in het afge- loopen jaar door de vereeniging aangekocht zijn 165,500 K. G. kolen. Deze hebben gekost 9.19 gld. per 1000 K.G. franco thuis. De rekening van den penningmeester werd goed- gekeurd. De aftredende bestuursleden J. G. de Groen (voorzitter), W. Roth en R. Scheele Nz. werden herkozen en in de vacature ontstaan door het bedanken van M. J. Haak werd ge kozen G. 0. Nobels. Gisteren morgen arriveerde alhier uit zee de Duitsche stoomboot Albert Zelck met een ernstig lichamelijk verwond matroos, een Rus, aan uoord, die naar het ziekenhuis is vervoerd. Nabij de Wandelaar werd het stoomschip door een hevige stortzee overvallen, die zooveel kracht ontwikkelde dat de luiken van het ruim werden opgelicht. Door deze stortzee was bovengenoemde matroos onder de winds ge- worpen, waar men hem later over het geheele lichaam deerlijk gekneusd onderuit moest trekken. Door den Minister van Landbouw enz. is goedgevonden, a. met ingang van gisteren, het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit, naar of binnen een kring, omvattende den Sint-Albert- polder, gelegen in de gemeente Sas van Gent b. te bepalen dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub a. bedoelde verbod nood- zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van de gemeen te Sas van Gent, onder de door den districtveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. Koewacht, 1 Febr. Bij Francies de Vliegher alhier zijn in den afgeloopen nacht een 20tal kippen ontvreemd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen Th. d. C., oud 23 j., werkman, geboren en wonende te Axel, gedeti- neerd te Middelburg, ter zake dat hij in den avond van 25 November 1906 te Zuiddorpe nabjj het erf van B. Puijlaert moedwillig met een mes E. Noet een steek in de borst, welke tusschen de 3e en 4e rib door het borstvlies en de borstholte gedrongen is en een steek in de rechterzijde, welke tusschen de 8e en 9e rib door het borstvlies en de borstholte gedrongen Zachtkens schreed hij voorthij zocht de trap naar de gaanderij en klom naar boven. Het was boven bij na geheel donker. Naderbij komende, bemerkte hij, dat het niet de voor zanger was, wiens vingers de bezielende tonen aan het orgel ontloktenin het halfdonker onderscheidde hij de omtrekken van een meisjes- hoofd, omlijst door blond haar. Op het gelaat lag plechtige ernst te lezen, terwijl zij de oogen naar omhoog hield gericht. Thans rustten hare vingers en de laatste akkoorden stierven weg. Opeens knarsten de steenen onder de voetstappen van Vliebig. De jongedame wendde het hoofd om. z/Ben je daar, Greta?" Is de nieuwsgierig- heid voldaan Heb je den nieuwen candidaat gezien Er volgde geen antwoord. Nu stond zij op. z/Schalk, wil je wegschuilen of heb je het doel gemist Ben je teleurgesteld Ik heb het je wel dadelijk gezegd menschen, over wie al vooruit zoo druk wordt gespi-oken, zijn ver- waande lieden, of zij hebben die lofbazuining noodig, om hun gebreken te bedekken. Ik heb er geen verlangen naar den nieuwen candidaat te ontmoeten, Greta. Hij zal wel niet anders zijn dan zijn voorganger, zij zijn allemaal het- zelfde, wij hebben er hier genoeg van die soort. Ik hoop maar dat hij verloofd is, dan zal de jachtmakerij op hem Maar kom, schalk, laat ons naar huis gaan." Zij had het orgel gesloten en den orgeltrapper toegeroepen, dat hij naar huis kon gaan. Een beetje ongeduldig over het hardnekkig stilzwijgen van haar vriendin, stapte zij naar is, heeft toegebracht, tengevolge van welke verwondingen bij genoemden Noet groot gevaar voor borstvliesontsteking en levensgevaar ont staan is en deze geruimeu tijd zijn beroeps- bezigheden niet heeft kunnen uitoefenen. Van wege het O. M. waren 4 getuigen, waar- onder 1 geneesheer, tevens als deskundige, ge- dagvaard. Het Openbaar Ministerie vorderde veroor- deeling va* beklaagde tot 1 jaar gevangenisstraf, met in mindering brenging der voorloopige hechtenis. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, vroeg vrij- spraak. Voorts werd tegen E. J. v. W., oud 29 j., landbouwer te Schuddebeurs, gemeente Honte- nisse, ter zake van wederrechtelijke bevoordeeling als agent eener verzekeringsmaatscbappij (zie ons vorig nummer), 6 maanden gevangenisstraf gevorderd. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, pleitte vrij- spraak. Uitspraak in beide zaken 8 dezer. Het Gerechtshof te 's Gravenhage be- vestigde gisteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij L. d. K., arbeider te Per Neuzen, wegens diefstal van damplanken is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Bij de behandeling dezer zaak voor het ge rechtshof meldden wij in navolging van een Hollandsch blad, dat bekl. voorgaf die planken van een opzichter van 's rijkswaterstaat had gekregen. Men merkte ons op dat daarbij geen opzichter is betrokken geweest, doch dat be- doeld zal zijn een werkman die wel eens bij den waterstaat werkt. Kantongerecht te Ter Neuzen. de plek, waar bet knarsend geluid vandaan was gekomen maar die plek was ledig. z/Goeden nacht, Greta laat de koster de kerk goed sluiten." Met een zekerheid, zooals men alleen door gewoonte verkrijgt, stapte zij voort tusschen de bauken, om de pilaren heen en de trap af. Beneden kwam Greta, de dochter van den predi- kant, haar tegemoet, met haar verstandige muizenoogen. Haar wangen waren donkerrood gekleurd en zij was geheel buiten adem. z,Ik kom een beetje laat, Doraneem me niet kwalijk maar denk eens, de nieuwe candidaat." .Waar kom je vandaan, Greta?" vroeg het andere meisje ontsteld. z/Regelrecht van den schoolopziener." z/Ben je dan zoo pas niet boven geweest om mij voor niemendal naar je te laten zoeken z/Hoe kom je op die gedachte Yraag maar bij mijnheer Brente, als je mij niet gelooft. Zij wiiden mij niet laten gaan, en ze wisten zooveel van den candidaat te vertellen. #Dat is zonderling, Greta! Dan was het een ander en ik dat is recht fataal." „Of je hebt spoken gezien de groote compo- nisten, die je voor den geest kwamen. Je waart zoo alleen boven in de schemering." De meisjes traden nu uit het portaal naar buiten. Was het de frissche wind, die haar zoo onverwacht op het lijf viel, of was het te wijten aan wat bij het orgel was voorgevallen, dat Dora huiverde (Wordt vervolgd.) j—mil Zitting van 1 Februari 1907. Veroordeeld zijn F. C. v. G., huisvrouw van P. D., herbergierster te Ter Neuzen, ter zake van in eene voor bet publiek toegankelijke locaiiteit, waarvoor niet de vereischte vergunning is verleend, sterken drank toedienen, tot eene boete van /20, subsidiair 20 dagen hecht., met vrijspraak van het meerdere haar ten laste gclcgrd. A. R., huisvrouw van J. d. J. te Ter Neuzen, zonder beroep, ter zake van le. zonder de vereischte vergunning sterken drank in het klein verkoopen 2e. zonder het vereischte verlot alkoholhoudenden drank, ter plaatse van verkoop, verkoopen, tot boeten, elk van f i, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete; ,1. d. J., leurder te Ter Neuzen, ter zake van le. zonder vergunning toelaten dat in zijn woning sterken drank in het klein wordt verkocht; 2. toelaten dat zonder verlof alkoholhoudenden drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, wordt verkocht, tot 2 boeten elk van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete. A. M. A M., zonder beroep te Sas van Gent en A. E. F. O., zonder beroep aldaar ter zake van het loopen op den spoorweg, ieder tot eene boete van 1, subs, tot plaatsing in een tuehtschool voor den tijd van een week A. M. P., herbergier te Philippine, ter zake vaD het niet sluiten op tijd, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. v. d. B., werkman; H. v. V., scheepstimmerman C. G. V metselaar; D. K., werkman, te Philippine en Bouchaute, ter zake van het verblijven in een herberg, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor clkc boete. C. A. B.F. d. W,, landbouwers te Philippine; J. d. R., koopman te Clercken, ter zake van het rijden met een voertuig zonder lantaarn, Ieder tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht.; C. K., veekoopman te Lebbeke; A. T., veehandelaar te Middelburg, ter zake van overtreding der verordening op de veemarkt te 6as van Gent, eerstgenoemde tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht., laatstgenoemde tot eene boete van 5, subs. 1 dag hecht. R. B. en P. F. A veekooplieden te Wachtebeke, ter zake van overtrediDg van het Politiereglement te Sas van Gent, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete; C. R., schippersknecht te Philippine, ter zake van het verwekken van burenge- rucht waardoor de nachtrust kan worden verstoord,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5