i i Lan.ilbouwberichtenc (iemengde berichten. n. De heer J. F. Hennequin keurde af om niets aaa de binnendijken te doen. De heer J. Th. Hendrikse was het met den heer Hennequin eens dat iets moest gedaan worden doch dan door Staat en Provincie or door den Staat alleen hij zette zijne meening breedvoerig uiteen. De heer Thomas maakte nog de opmerking dat in 1830 ongeveer verschiilende dijken op last van hoogerhand zijn geplat of doorgestoken otn de invloeiing van het water te bevorderen ter verdediging tegen vijandelyke invallen, zoodat hij van meening was, dat ook van hoogerhand de dijken moesten hersteld worden. Door den heer Hendrikse werd de volgende motie voorgesteld z/De besturen der polders ot waterschappen (volgen de namen van 76 van de 81 polders en waterschappen in het voormalig 4e district van Zeeland) den 28 Januari 1907 te Oostburg bijeenge- kornen tot het bespreken van het Ontwerp wijziging polderreglement ten aanzien der bin nendijken, zooals dat is medegedeeld bij circu late van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 30 November 1906, no. 169, 2de afdeeling. Overwegende dat bedoeld ontwerp, mocht het door de Pro- vinciale Staten worden aangenomen, enorme kosten zou tengevolge hebben die de draag- kracht van de meeste polders zou te boven gaan en eene waardevermindering der lande- rijen zou na zich sleepen die voor vele eige naren met een financieelen ondergang zou gelijk staan. dat evenwel niet te miskennen valt het open oog dat Gedeputeerde Staten blijken te hebben voor de mogelijke nooden der polderbewoners en hunne bezittingen indien de catastrophe van 12 Maart 1906 zich onverhoopt mocht herbalen. dat bij eene bescherming van den vaderland- schen bodem, al is Zeeuwsch-Vlaanderen slechts een ge'isoleerd deel van het geheel, alle inwoners van het Rijk een en hetzelfde belang hebben, alien gelijk voor de wet zijn, en de een zoowel als de ander de lasten van den Staat moet helpen dragen, dat weliswaar elke polder of waterschap voor zijn eigen behoud moet zorg dragen, doch dat het in casu geldt eene bescherming van de ge- heele streek, zoowel van achtergelegeu polders als gemeenten, en dat derhalve deze zouden gebaat zijn ten koste der polders op welker schouders men de lasten zou leggen, dat dergelijke, voor ieder onbevooroordeelde in het oog springende onrechtvaardigheid dient te worden voorkomen en een andere weg behoort te worden bewandeld om in de kosten ter af- wending van eventueele rampen te voorgien, dat, waar vroeger aan de door den Staat ge- stelde eischen omtrent het aanleggen der dijken van de toenmalige buiten- thans binnenpoiders is voldaan, het tbans aan redelijken twijfel onder- hevig mag genoemd worden of daarop ten koste der bezitters kan worden teruggekomen, zijn van oordeel, dat de kosten ter beveiliging eener geheele landstreek, als welke Gedeputeerde Staten met hun ontwerp beoogen, dienen te worden ge- dragen door het Rijk en de Provincie, of door een van beide Besluiten Gedeputeerde en Provinciale Staten beleefd te verzoeken het daarheen te willen leiden of zoo daartoe geen mogelijkheid bestaat, den bestaanden toestand te bestendigen met dien verstande dat streng worde gewaakt tegen het door- of afgraven van dijken en bet onoordeel- kuadig maken van Opritten". Nadat in de motie een kleine wijziging was gebracht werd met eenparige stemmen besloten haar aan het Gedeputeerd College te verzenden. (M. Ct.) Sinds een paar weken werden in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen veel 4Sjarige paarden opgekocht ter verzending naar Duitschland via Belgie. De flinke prijzen varieeren naar kwaliteit, van 475 tot 675. Ongetwijfeld zijn dit prachtige verkoopprijzen voor den landbouwer, ofschoon er deze schaduw- zijde aan is, dat zij hem dikwijls verlokken tot verkoop in gevallen, waarin arbeid of stal het wensohelijker maakte, de dieren niet van de hand te doen. Spelende kinderen vonden naar men uit IJzendijke meldt Zaterdagmiddag op het ijs, even over de Belgische grens een pakje dat bij opening bleek te bevatten het lijk van •en pasgeboren kind. Men heeft vermoedens op eene vrouw, die met zoodanig pakje, afgestapt is aan de tram- halte Watervliet-Hoogkasteel, maar sedert niet meer gezien is. Baandijk, 28 Januari. Zaterdagavond j. 1.. had alhier in het cafe van den heer IJsebaert, op initiatief van de heeren A. de Feijter Jz., M. 't Gilde Cz. en G. Klouwers Pz. de aange- kondigde vergadering plaats van bewoners dezer buurt, welke belang stellen in het oprichten eener vereeniging tot geldelijke uitkeering bij sterfte van varkens". Op deze druk bezochte vergadering traden een 25tal perspnen als leden toe, zoodat genoemde heeren, welke staande de vergadering, respectievelijk tot voorzitter, secre- taris en penningmeester werden benoemd, met welgevalien op hun streven kunnen nederzien. Op de toezegging door den voorzitter van krachtigen steun volgde een dankbaar applaus. Onze gemeente is dus weder eene nuttige ver- eeniging rijker geworden. Deze vereeniging welke den naam zal dragen z/Draag elkanders lasten" zal aanstaanden Zater- dag weer vergaderen, tot vaststelling van een reglement, gebaseerd op de practijk van reeds bestaande vereenigingen. Sluiskil, 30 Jan Op de op 26 Januari gehouden vergadering door de vereeniging //Helpt elkaar" te Sluiskil zijn tot bestuursleden gekozen de navolgende heeren P. J. Martens, voor zitter H. L. Anjoui, vice-voorzitterA. I. Liebers, secretaris-penningmeester J. de Klerk, knipper of waarmerkerA. David en J. P. Smies, leden van toezicht. Besloten werd om van varkens beneden 50 kilogram gewicht f 0,40 per K. G. uit te keeren, van varkens boven voor- meld gewicht 0,35 per kilogram. Nog altijd zien velen het nut van die ver- eeuiging niet in, zoodat de deelneming grooter is van begunstigers dan van deelnemende leden. Meer algemeene deelneming ware voorzeker gewenscht. Philippine, 29 Jan. Hedennamiddag ont- dekte de gemeentewerker, dat in het dooden- huis op de oude begraafplaats was ingebroken. Waarsnhijnlijk zal het te doen geweest zijn om de brandstoffen die aldaar voor de Her- vormde kerk zijn opgeborgen. De politie is er mede in kennis gesteld. Sas van Gent, 30 Jan. Bij de heden al hier gehouden aanbesteding van een woonhuis voor den heer G. de Meijer, werd ingeschreven doorweduwe Pauwels te Sas van Gent voor 5995, de heeren A. Yisser te Sas van Gent voor 5835, H. van der Yelden te Ter Neuzen voor 5580. Boschkapelle, 29 Jan. Hedenavond circa half zes, by een plotseling hevig onweder, viel de bliksem in het woonhuis van P. O. De voor- en zijgevel sloegen geheel uit el kaar stukken steen werden in het rond ge- slingerd, terwijl een raam een paar meters ver neerplofte. Alle pannen werden afgerukt en het houtwerk uiteengetrokken, het huisraad dooreengeworpen en grootendeels stuk geslagen, evenals de kelder- voorraad. Man, vrouw en de twee kinderen bleven zoo goed als ongedeerd, doch waren geheel zwart, evenals hunne kleeren, die ge- deeltelyk aan flarden waren gescheurd. In de schuur, onder 't zelfde dak, werd in 't geheel geen schade aangerieht, en daarboven bleef ook het dak ongeschonden. Het hemelvuur veroorzaakte geen brand. Stoppeldijk, 28 Jan. Zondag hield de R. K. Kiesvereeniging alhier haar eerste vergadering ,in dit jaar. Na een korte toespraak van den voorzitter werd overgegaan tot de punten van de agenda. De heeren G. Mangnus, V. Boeding en P. Kerckhaert werden herkozen als afgevaar- digden voor het Centraal bestuur, de heer Boe ding als bestuurslid. Als commissaris werd gekozen de heer D. de Koning. De rekening van den penningmeester sluiten- de met een batig saldo, werd goedgekeurd. Bij den omvraag vroeg een der leden het woord om de volgende motie te verdedigen, die na eenige bespreking met algemeene stera- men werd aangenomen. z/De afdeeling Stoppeldijk van de R. K. Kies vereeniging van oordeel zijnde, dat by verschii lende stemmingen voor de Provinciale Staten in deze provincie is gebleken, dat de Katholie- ken op geen of weinig steun van de Anti-Re- volutionairen kunnen rekenen ja, dat onze zoo- genaamde bondgenooten zelfs hebben getracht ons een zetel afhandig te maken, getuige de vacature-Van Waesberghespreekt als haar meening uit, dat het aanbeveling verdient dit jaar een Katholieken candidaat te stellen in de plaats van het aftredend anti-rev. lid, den heer Moes." (Zel.) Clinge, 28 Jan. Zondag hield de afdeeling Clinge van den R. K. Boerenbond in Zeeuwsch- Vlaanderen zijne algemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental in 1906 met 25 was vermeerderd en met 3 verminderd, zoodat het thans be- draagt 86. Aan meststoffen was uitgegeven f 7957,36 en aan voederwaren f 2242. Het bestuur was verder in verschiilende om- standigheden nuttig werkzaam geweest in het belang der leden. De afdeeling verkeert in zeer bioeieuden toestand. Uit de rekening van den penningmeester bleken de ontvangsten totaal te bedragen 11065,15 en de uitgaven 11010,46, zoo dat er een batig saldo is van f 54,69 Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. Bruggeman, voorzitter, J. F. Buysrogge, P. van Geijt, H. Vercauteren, P. Eggermont, secretaris- penningmeester. Met een opgewekt woord sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. Gisterenavond half tien brandde hier een schuurtje af van Frans Segers. Het vee werd gered. Dit is al het derde brandje in enkele weken. RECHTSZAKEfl. A rrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van bovengenoem- de rechtbank van Yrijdag den I Febr. 1907 zal worden behandeld de zaak tegen E. J. v. W., oud 29 j., landbouwer te Schudde- beurs, gemeente Hontenisse, ter zake dat hij met het oogmerk zich of een ander weder- rechtelijk te bevoordeelen, terwijl hij agent was van de Ml) //Groningen" Algemeene onderlinge My tot verzekering van paarden van hooge waarde op of omstreeks Januari 1906 den di- recteur dier Ml) heeft bewogen ten behoeve dier M'j aan A. J. Balliauw te Hulst toe te zenden 2000 tot vergoeding van een aan laatstgenoemden toebehoorenden bij meerge- noemden M'j verzekerden, kort te voren gestor- ven hengst, terwijl hij wist dat die hengst geen natuurlijke dood maar tengevolge van verwor- ging gestorven was. Alles breeder bij dag- vaarding omschreven. In deze zaak zijn van wege het O. M. 5 getuigen gedagvaard. Mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg zal als verdediger voor beklaagde optreden. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank van heden (Woensdag) is buiten vervol- ging gesteld met last tot hare invrijheidstelling A. M. K., oud 41 j., huisvrouw van P. B., geboren en wonende te Graauw, gedetineerd te Middelburg, verdacht van brandstichting. Kan kaligebrek ook de oorzaak zijn Voor de Rotterd. rechtbank dient raorgen de beruehte zaak van notaris Bland v. d. Berg ex-directeur van de Zuid-Holl. hypotheekbank. Te Rotterdam is alweder een oudje, de 85jarige vrouw H. Bakker op een kamertje levend verbrand. De moeder van de vondelinge in het Park te Rotterdam is gevonden. Het is een 19jarige vrouw, die al een kindje van l1/, jaar heeft en met het tweede wichtje geen raad wist, Treurige toestanden in eene groote stad. Gisteren vervoegde zich aan perceel 82 in de P. C. Hoofdstraat te Amsterdam een meisje, dat te kennen gaf honger te hebben, Mevrouw werd van het feit verwittigd, en, door medelijden bewogen, noodigde zij het meisje uit in de keuken haar maag naar genoegen te komen vullen. Inderdaad bleek het kind honger te hebben. Althans met grooten eetlust werd ran het voor- gezette eten gebruik gemaakt, en bij het heen- gaan bedankte ze mevrouw hartelijk voor de guile behandeling. Men kan zich echter de verbazing en de ontstemming denken, toen even later werd be- merkt, dat met het gevoede kind tegelijkertijd het horloge van het dienstmeisje uit de keuken was verdwenen. Te Mill is de geraeenteveldwachter Maas Dinsdagnacht vermoord. De justitie uit's Her- togeubosch is daarheen vertrokken. Te Hengeloo plaatste een arbeider des avonds in zijn kippenhok een test met gloeiende briketten, om zijn vogels wat te verwarmen. 's Morgens waren 11 van de 15 kakelaars door kolendamp gestikt De postbode van het dorp Kelemer, in Hongarije, Jozef Peto, werd op den terugkeer van het postkantoor te Putnok, waar hij de voor zijn gemeente bestemde postzendingen moest afhalen, op den landweg door wolven aangevallen en letterlijk verslonden. De dieren lieten alleen de in vetleeren laarzen gestoken voeten van den ongelukkige achter. Toen Peto laat in den nacht niet terugkeerde, ging zijn vrouw op weg om haar man te zoeken, maar haar trof op den landweg hetzelfde lot, daar ook zij door de wolven werd aangevallen. Men vond den volgenden dag nog slechts eenige over- blijfselen van haar lijk en lappen van haar kleederen. De bewoners ran het florp, die zich het lot van de 8 nagelaten kinderen van het op zoo noodlottige wijze omgekomen echtpaar hebben aangetrokken. zullen nu een drijfjacht op de wolven houden. Dinsdagmiddag is op een overweg bij Esschen de voerman Wilkens door den trein overreden. Hij overleed spoedig. De Kolnische Zeitung vernam Maandag uit Londen, dat er te Belfast reeds 72 gevallen van ruggemergshersenvliesontsteking zijn voor- gekomen. waarvan 12 met doodelijken afloop. Maandagochtend om 7 uur heeft in de staatsmijn Reden bij Saarbriicken, nadat de werklieden waren afgeaaald, op de vijfde galerij van de vetkolenlaag een hevige mijngasont- ploffing plaats gehad. Het reddingswerk begon dadelijk. De mannen van drie afdeelingen zijn gered. Op dat oogenblik waren 50 man voor de reddingsploegen beschikbaar. Tegen den avond kon men niet verder, daar er een mijn- brand uitbrak en een nieuwe ontploliing van mijngas volgde. Tot dusver zijn 24 lichtge- wonden in het ziekenhuis en 62 dooden in de mijngebouwen gebracht. Er zijn nog 67 tot 72 man in de mijn, ongetwijfeld zijn zij dood. Het reddingswerk zal hervat worden, zoodra het gevaar dat de vergiftige dampen opleveren, niet meer zoo groot is". Toen om 5 uur opnieuw brand in de mijn uitbrak, werden de reddingsploegen boven ge- roepen. De laatsten wareu pa6 boven, of er had weer een geweldige ontploliing plaats, maar niemand was gewond. Een reddingsploeg die men reeds verloren waande, kwam be- houden boven. De lijken die boven gebracht zijn, zijn meerendeels onherkenbaar. Op hetzelfde oogenblik dat men in Duitsch land de ramp van St. Johann (bij Trier) be- treurde, kwam uit Frankrijk het bericht van een dergelijke gebeurtenis bij Lievin, vlak naast het berucht geworden Courrierres ge- legen. Maar gelukkig is het daar betrekkelijk goed afgeloopen. Er heeft ook een mijngasontploffing plaats gehad, maar de eenige slachtoffers waren de Laten we nu, als vervolg op ons vorig artikeltje, eens nagaan, koeveel kali onze vriend in kwestie, in den tijd van de l/ewuste drie jaien toevertrouwd heeft aan den akker, die, wat aardappelen betrett, hem verleden jaar zoo teleurgesteld heeft. En laten we vervolgens eens zien, koeveel van die plantenvoedende stof door een gemiddelde gerste-, respectievelijk suikelbieten- en aardappeloogst uit den grond wordt opgenomen, m. a. w hoeveel kali dit drietal cultuurgewassen samen noodig heeft om zich normaal te ontwikkelen. Het zal ieder wel duidelijk zijn, dat we nu de kali, gemiddeld in aardappelloof aanwezig, niet buiten reke ning raogen laten. Er was, zooals men zich wellicht nog herinnert, voor die drie gewassen per Geutsch gemet aldus bemest De gerst, 't was wintergerst, had ontvangeri 15000 K G. stalmest en 75 KG chilisalpeterde suikerbieten was verstrekt300 K.G chilisalpeter, 300 K G. ammoniak- superphosphaat (7 X 9) en 300 K.G. superphosphaat(van 14 terwijl den aardappelen was gegeven 450 K.G. amm.-superph. (7 X 9). - Nu is noch in superphosphaat, noch in ammoniak- supetphosphaat, noch in chilisalpeter eenige kali aan wezig alleen stalmest bevat wanneer hij middelrnatig verrot is, per 1000 gewichtsdeeien 6,3 gewichtsdeelen kali of iets meer dan 0,6%. Laten we aannemen, dat de stalmest in dezen toestand op den akker is gebracht, dan is deze daardoor verrijkt met 75 X 6,3 K.G. 94,5 K.G. kali. Gerstekorrels bevatten gemiddeld 2,8%o kali, gerstestroo 10,7 en gerstekaf 9,3 een gersteoogst van 1500 K.G korrels, 2000 K.G. stroo en 300 K.G. kaf per Gentsck gemet neemt dus uit den grond op 1,5 X 2,8 T 2 x 10,7 -)- 0,3 X 9,3 28,39 K G. kali. Van suikerbieten bevatten de wortels gemiddeld 3,8 °/oo en het loot' 4 %o kali, zoodat een oogst van dit gewas van 20000 K.G. wortels en 6000 K.G loof (zonder kropjes) per Gemsch gemet den grond met 20 X 3,8 -j- 6 X 4 100 K G aan kali verarmt. Aardappels bezitten in de knollen een kaligehalte van 5 8 %o en in het loof als dit bijna rijp is, van 4,4 %o, zoodat een aardappeloogst van 8000 K.G. knollen en 1800 K.G. bijna rijp loof 8 X 5,8 -f-1,8 X 4,4:^54,32 K.G. kali bekoeft om zich te vormen. Deze drie opeenvolgende gewassen hebben dus samen 28,39 100 -(- 54,32 182,71 K.G kali noodig. om de boven opzegeven oogsten te kunnen leveren. Er is hun in totaal slechts 94,15 K.G. dezer planten voedende stof verstrekt, derhalve was er meer beuoodigd dan gegeven werd 182,71 94 5 88,21 K.G. kali. Nu was de grond, waar de genoemde gewassen ver- bouwd werden, kleigrond en sommige kleigronden zijn van nature vrij rijk aan kali. Oorspronkelijk komt deze stof daarin in zoodanige verbindingen voor, dat ze voor de plantenworteJs totaal onopneembaar is Langzamerhand, door de werking van het koolzuur, dat door verrotting van humusstoffen in den grond zich vormt en in het grondwater oplost, wordt de kali uit die ontoegankelijke verbindingen los- gemaakt en voor de planten wortels opneembaar. Deze losmaking, deze verweering, zooals men dit noemt, werkt voortdurend en aauhoudeud doch zeer langzaam. Ze heeft tot natuurlijk gevolg, dat in sommige kleigronden steeds naast ouopneembare ook eene kleiuere of grootere hoeveelheid opneembare kaliverbindingen voorkomen. 't Is de kali, welke op deze wijze voor de planlen- wortels opneembaar wordt, die het mogehjk maakt, toch normale ja zelfs ruime oogsten te winnen, zelfs al wordt door de aangewende meststoffen te weinig van deze plantenvoedende stof in den grond gebracht, om in de behoefte der gewassen te voorzien. Daar op de meeste kleigronden, met name ook op die van het land van Axel geen andere meststof aunge- wend ivordt, die kali bevat, dan alleen stalmest, elk gewas grootere of kleinere hoeveelheden dezer voedings- stof aan den grond onttrekt en de hoeveelheid, die door verweering van onopneembare verbindingen opneem baar wordt, volstrekt niet onbegrensd is, kan het geval zich zeer goed voordoen. dat de totale hoeveelheid be- schikbare kali kleiner is, dan de hoeveelheid, die een geivas voor zijne normale ontwikkeling behoeft. Dat zal zich het eerst voordoen daar, waar kort na elkaar gewassen geteelt worden, die aanzienlijke hoeveel heden kali uit den grond opnemen, zooals in het door ons behandelde geval, aardappelen na suikerbieten. 't Gevolg kan dan geen ander zijn, dan dat het gewas, dat te weinig kali te zijner beschikking vindt, een oogst geeft, die des te meer beneden het gemiddelde blijft, uaarmate het kaligebrek te grooter is. En hierin alleen ligt, naar onze bescheiden meening, de oorzaak van het lelt, dat in het aangehaalde voor- beeld het veel-kali eischende gewas aardappelen dirsct na suikerbieten, zulke bedroevend slechte resnltaten gaf. Het aanwenden van een 300 a 400 K.G. patent-kali tenminste een veertien dagen voor het poten der aar, dappelen flink ingefigd, had hier, meenen wij, verras- send-gunstige resnltaten gegeven. Het ware m. i. wel van belang, in voorkomende ge vallen deze meening, door middel van eene met zorg genomen bemestingsproef, aan de werklijkheid te toetsen. REMERY, Land bou wonder wijzer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2