r A g e m e a ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m| No 4950 Kamer van Koophandei en Fabrieken verpachten I'OfK-fTfiag; 31 ♦Iwiuari 1907 47c 4aargang. Openbare Vergadering aan besteden: Binnenland. Het geheim van het Bosch. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,321/2. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefnon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. te Ter Neuzen. op Donderdag den 31 Jan. 1907, 's nam. 7unr. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdag I Februari 1907, voormiddag 9 uur, hot herzetten van ongeveer 550 M2 steenglooiing hel leveren, vervoeren en lossen ran ongeveer 80 M8 schorgrond het leveren van 200 perkoenpalen voor de haven aan den Kleine H uixnenspo Ider. Nadere inlichtingen verschaft de havenmeester. Na afloop hiervan voor den tijd van 7 jaren ingaande 1 Maart 1907: a. het grasgewas van het der gemeente toebehoorend gedeelte zeedijk van den Kleine Huissenxpolder. b. dat van de zijbermen van den Keuzen- hoekschen weg en van het gedeelte Keuzenschen weg, vanaf de hoofd- kora tot de Groenstraat. c. dat van de afdeelingen der begraaf- plaats waai'op niet begraven wordt. Nadere inlichtingen bij den Burgemeester. Zaamslag, 25 Januari 1907. WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. a. b. c. alles De Tweede Kamer heeft gisteren hare werk- zaaraheden hervat. Heden werd een aanvang ge- Vrij bewerkt door AMO. z/Zondt ge zoo goed willen zijn mij eenige inlichtingen te geven, omtrent de toestanden en verboudingen hier, mijnheer de school- opziener, opdat ik spoediger hier met de lieden terecht kan Dat is een moeilijke zaak, mijuheer de candidaat, want ieder heeft zijn eigen inanier van beoordeelen. Wanneer bet u ecbter aan- genaam is zooveel moeite is het niet en vele personen betreft het niet, nu dan, ik zal het doen. Daar hebt ge in de eerste plaats de schoolbestuurder „Dat ben ik" bij wordt overal zoo genoemd, omdat zjjn gelaat nogal reel gevoel van eigenwaarde schijnt te verraden. Helaaszou ik bijna zeggen, want Faber is een goedhavtig man, die zoowel voor de school als voor de armen veel goeds heeft verricht. Zijn trotscb postuur is nog te meer merk- waardig, omdat hij, volgens de geruchten, thuis niet veel te zeggen heeft. Ik vind hem een aangenaam mensch, nu ik mij er overheen heb gezet, dat hij het hoofd wat hoog draagt, en zijn goede zijde heb leeren kennen. Zijn vrouw is kort en dik, alles leven en beweging wat er aan is, en niet op haar mondje gevallen. Onze kleine dokter is een joviaal manzijn stelsel is//Leven en laten leven." Bij en maakt met het sectie onderzoek der financieele en andere wetten. Daarna komt in openbare behandeiing de interpellatie van den heer Schaper over de beweerde mishandeling, door de marechaussde te Uirh uizen, eu verschillende wetsoutwerpen, als atschaffing der tienden, nadere bepalingen drankaccijns, tariefwijziging enz. Blijkens een nit Nederlandsch-Indie ont- vangen telegram had in de dessa Baron der afdeeling Cerbek (Kediri) een opstootje plaats door een Goerne, met circa vijftig leerlingen. De overige bevol king bleef rustig. l)e assistent- resident werd zwaar gewond en de Wedono gedood. Militairen uit 8oerabaja zijn daar- been gezonden. Door een commissie uit den Nederl. Boe- renbond is een rapport uitgebracht over het ontwerp van wet tot heffing eener rijksinkom- etenbelasting. In dit rapport wordt in herinnering gebracht, dat de boer niet werd getroffen door de be- lasting op de bedrijfs- en andere inkomsten. Het argument der regeering, door den Mi nister gebezigd in zijn Memorie van Toelichting dat deze vrijstelling zou zijn een ,/aanstoot gevend privilege," indertijd boofdzakelijk ver- leend wegens de ongunstige omstandigheden, waarin de laudbouw toen verkeerde, wordt in den breede weersproken op grond. dat de ma laise nog niet voorbij is, dat de draagkracht van den boer geen nieuwe lasten toesjaat en dat de boer in de grondbelasting re^ds een speciale bedrijfsbelasting betaalt. Resumeerende, zegt de commissie, (die bestond uit de heeren G. van den Elsen, J. L. Pauwen, Th. Verheggen en J. de Wijkerslooth de Weer- desteijn) Resumeerende, zijn wij van meening, dat de boer niet in deze belasting mag vallen Steeds is voorheen, in bloeitijden zoowel als in tijden van acbteruitgang, de boer gevallen buiten speciale belastingen op bet bedrijf onder wat naam ook geheven. Steeds is de biliijkheid ingezien van het verzet tegen eeu dubbelbe- lasting door hetzelfle orgaan van publiek ge- zag op hetzeltde object. Naast de grondbe lasting feitelijk op het bedrijfsinkomen geheven, werd nimmer een tweede belasting opgelegd. Allerminst mocht dit geschieden, waar de be- staande grond-inkomstenbelasting een zoo hoog percentage heeft bereikt welke met iedere ver- betering stijgende, met geen hypotheekrente zijn jonge vronw zijn zeer gezellige menschen, zonder wie het in Friedersheim zoo vervelend zou wezen, dat men het er niet zou kunnen uithouden. De apotheker houdt veel van tooneelspelen elk jaar weet hij aan de eene of andere feestelijkheid een tooneelvoorstelling van dilettanten te verbinden, en daarin wordt bij geholpen door den voorzanger van de kerk. Over uw ambtgenooten znlt ge spoedig zelf kunnen oordeelen. Er zijn ijverige, wakkere mannen onder, en ik kan u aanbevelen, dat ge u bij hen aansluit." //Zijn er niet meer personen, over wie ik wel ingelicht kan worden vroeg de candi daat, toen de opziener zweeg. Ja, er zijne nog veel meer, zooals de bur gemeester, de kantonrechter, de notaris en nog eenige fabrikanten, maar met hen zult ge weinig in aanraking komen. Om uw bezoek te ontvangen wordt ge waarschijnlijk genoodigd op een heerenavondje. Daarmede is bet dan afgeloopenin dien kring wordt men zeer moeilijk toegelaten en opgenomen." «Ge hebt van gezelligheid gesproken maar zonder dames sprak de candidaat. De schoolopziener, mijnheer Brente, lachte. /rAha, zit daar de knoop Hebt ge reeds een liefdesverbintenis gesloten */Neen, en ik heb volstrekt geen plan om dat verzuim hier te herstellen, mijnheer maar ik kan mij geen gezelligheid voorstellen, als er geen dames bij zijn." Wij hebben hier zeer nette jonge dames. Daar is bij voorbeeld Greta, de dochter van rekening houdt. Allerminst waar de boer door i een reeks op hem speoiaal rustende lasten wordt gedrnkt. De gevolgen der malaise, die in 1893 mede tot vrijstelling leidde, zijn nog lang niet over- wonnen toen evenals thans is het heffen van eeu belasting op het inkomen van den boer een belasting op de armoede, een straf op de zuinigheid, die zijn draagkracht juist tot die hoogte brengt, dat de fiscus de betaling kan verhalen, zonder hem direct op straat te zetten, een ontmoediging voor de ontginners en indij- kers van gronden, een belemmering voor de verhooging van den nationalen rijkdom. Het zoude beteekenen, dat op het door gebrek aan beschermiug ten bate van andere standen laag gebouden landbouwvoortbrengsel, nog eens ter outlasting van die andere standen een per centage van dat product zou worden afgehouden onder den naam van inkomstenbelasting welke noodwendig met willekeur toegepast, bij de onmogelijk zelfs voor den eerstbelanghebbende om de bedrijfswinst te controleeren, den eeneu te hoog, den anderen te laag zouden treffen. Wjj meenen dat tegen deze onbillijkheid, die bovendien volmaakt nutteloos is, daar zij niets dan nadeelige gevolgen afwerpt, naast het wel- licht overdreven voordeel voor den fiscus, met nadruk moet worden opgekomeD. Dit rapport is door den Ned. Boerenbond cvergenomen en met een begeleidend verzoek- schrift aan de Tweede Kamer gezonden. TER NEUZEN, 30 Jannari 1907. In het antwoord der Regeering op het ver- loopig verslag der Eerste Kamer omtrent de begrooting van Waterstaat wordt gezegd dat, nu omtrent de meest gescbikte plaats en inrichting der havenwerken te Ter Neuzen een beslissing is genomen, zullen de noodige voorstellen betref- fende de van rijkswege te doene uitgaven kunnen -worden gedaan, zoodra omtrent de exploitatie der los- en laadplaatsen overeenstemming met de betrokken spoorwegmaatschappijen zal zijn verkregen. Koninklijk bezoek aan Zeeland. z/De Zeeuw," het anti-rev. dagblad voor Zeeland, verneemt uit zeer vertrouwbare bron dat H. M. de Koningin vooralsnog geen plan heeft dit jaar Zeeland te bezoeken. Onze Commissaris der Koningin is ook niet zooals de Midd. Ct. gemeld had naar de den predikant. een beweegelijk persoontje met verstandige muize oogjes en een lief babbelmond- je, dat is mijn bijzondere lieveling. De twee dochters van Faber zijn althans volgens de hier heerschende begrippen niet meer in den eersten bloei der jeugdhet zijn echter .knappe meisjes, alleen een beetje neergedrukt, even als bun vader. Bij den dokter komt nu ed dan een zuster logeeren. Hulda, de dochter van den burgemeester, is pas kort geleden uit Fransch Zwitserland teruggekeerd, waar zij goede gezelschapsmanieren heeft opgedaan, terwijl de dochters van den voorzanger en van den nota ris nog in de kinderschoenen steken." De candidaat dankte voor de ontvangen in lichtingen en nam kort daarna afscheid, met de belofte, dat hij het huis van den schoolop ziener, een vriend zijns vaders uit de schooljaren, zou beschouwen als-zijn tweede tehuis. In nadenken verzonken keerde Johan Vliebig terug. Onderweg bemerkte hij, dat bier en daar het hoofd van een vrouw of meisje aan de vensters zicbtbaar werd, doch onmiddellijk weer verdween wanneer hij ernstige oogen op- sloeg om ze goed te zien. Het was zomer, en zoo vernam hij door de openstaande vensters aan de straat menigen uitroep, die voor zijn ooren bestemd was. Tamelijk wel hoorde hij overal roepen of fluisteren#Daar gaat de nieuwe candidaat Hij kwam uit de residentie en daarom zou hij zeker wel hebben moeten lachen om al die bewijzen van opmerkzaambeid, wanneer de schoolopziener hem niet had ingelichtnu residentie gegaan om H. M. en den Prins der Nederlanden te gaan uitnoodigen, zoo iets, zegt ffDe Zeeuw", doet men niet, dat is tegen de etiquette. Doch Z.Exc. is door het Koninklijk echtpaar ten paleize ontboden en de reden daarvan is dat waarschijnijjk de prins de De Ruyterfeesten te Vlissingen zal bijwonen en daarom wenschte te spreken met den Commissaris der Koningin in onze provincie. Ter openbare civiele terechtzitting van de arrondissementsrechtbank te Middelburg van heden (Woensdag) is de heer* Mr. Sipkes, be- noemd tot kantonrechter te Ter Neuzen, als zoodanig beeedigd. Bij Kon. besluit is aan L. J. Lansen,matroos te Ter Neuzen, verlof verleend tot het aannemen van het burgerlijk kruis der le kl., hem door Z. M. Koning der Belgen geschonken. In eene op 29 Jan. j. 1. te Gent gehouden vergadering van belanghebbenden tot het ver- krijgen van eene vaste verbinding van de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, door middel van een stoomtram, werd aan eene commissie opgedragen in overleg met een deskundige de noodige opmetingen te doen, met in verbin- dingstelling der IJzendijksche stoomtrammaat- schappij. Aan de oproeping, door de besturen der waterschappen ^Groot en Klein Baarzande c. a.," //Groede en Baanst" en jfOud en Jong Breskens," gericht tot 81 polderbesturen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot eene bijeenkomst te Oostburg op Maandag, ter bespreking van de cireulaire van Ged. Staten ir.zake het ontwerp wijziging polderreglement ten aanzien van de binnendijken, was door 76 besturen gevolg gegevenvan een vijftal kleine polders was geene vertegenwoordiging. Door den heer Hammacher, den leider dezer vergadering, werd, ua een woord van welkom, een breedvoerig overzicht gegeven van de ge- schiedenis van bovengenoemd ontwerp met alle mogelijke daartegen aan te voeren beden- kingen, onder welke zeer gewichtige. Zgne conclusie was dat doorvoering van het voorgestelde artikel 17 enorme kosten zou na zich sleepen, die door de meeste polders niet zouden gedragen kunnen worden, en voor sommige eigenaren en vele pachters een zoo goed als geheelen ondergang tengevolge zou hebben, ten ware Rijk en Provincie de kosten zouden dragen. verheugde hij er zich slechts over, dat zijn rerschijning aan de inwoners van het stadje eenige afwisseling bezorgde inhuneentonigleven. In den namiddag ondernam Vliebig een lange wandeling in de heerlijke omstreken. Hij ver- lustigde zijne oogen aan het wonderschoone vergezicht, dat hij van den berg naar bijna alle zijden kon genieten bij bleef in verbazing voor de oude, met grijs mos begroeide denneboomen staan, voor de wilde pijnboomen, wier takken zich in den wind bewogen, en liet den blik dwalen over dalen en heuvels, over dorpen en vlekken, die zich rondom in wijden kring uit- strekten. Hier rustte hij wat uit en dacht na. Al werd in de groote stad, die hij pas had verlaten, de gezichtskring van zijn verstand ook vevruimd, al bood hij veel opwekkends, bij de vrije natuur verzonken al hare aanlokkelijkheden in het niet. Hier spreekt God zoo wonderbaar tot den mensch, die Hem hooren wilelke boom, elke bessenstruik spreekt van de wondermacbt des Scheppers, die ook het kleinste regeert en ver- zorgt. Wanneer de mensch dit weet en gevoelt zou hij dan niet alles van zich afwerpen, wat hem van God en zijne werken zou kunnen ver- vreemden In den kring zijner bekenden had men Vlie big beklaagd, en ten slotte was hij zelf ook tot de overtuiging gekomen, dat hij te beklagen was, omdat hij de stiklucht der stad moest verwisselen tegen de reine lucht van het ge- bergte. En met deze overtuiging was hij hier gekomen. (Wordt vervolgd.) HI' bind versciiijnt nnandaK-, W»ea«il«g. en •itt^eeonilerd op Fees «l >«en, hij sle Eirmn P. J. A* l»E SA* DK le Ter 1'euien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1