A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinsdag: 29 Januari 1907 47c Jaar^ang. GR0N0BELASTING. BEKENDMAKING. aanbesteden: verpachten EEN FORTUINTJE Buitenland. ABONNEMENT: Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich b£ alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVERTS N TIE N Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken regei meer f 0,10. B\j directe opgaaf van driemaal pJaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjr slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertenti&n v6or 3 uren op den dag der uitgave c. alles A Iphabetische lijst van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdag I Februari 1907, voormiddag 9 uur st. het herzetten van ougeveer 550 M2 steenglooiing b. het leveren, vervoeren en lossenvan ongeveer 80 M3 schorgrond het leveren van 200 perkoenpalen voor de haven aan den Kleine II wissenspo Ider. Nadere inlichtingen verschaft de havenmeester. ATa afloop hiervan voor den tijd van 7 jar en ingaande 1 Maart 1907: het grasgewas van het der gemeente toebehoorend gedeelte zeedijk van den Kleine Muissenspolder. dat van de zijbermen van den Iteuzen- hoekschen weg en van het gedeelte JSeuzenschen weg, vanaf de lioofd- kom tot de Groenstraat. dat van de afdeelingen der begraaf- plaats waarop niet begraven wordt. Nadere inlichtingen bij den Burgemeester. Zaamslag, 25 Januari 1907. WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. was het bepaald voor den jongsten Redacteur van ,/Zelandia," den heer Van Zeijl, dat hij, na waarschijnlijk voortdurend op de loer te hebben gelegen, nu eindelijk eens iets had ge- vonden waarmede hij ons blad bij een deel onzer lezers in miscrediet kon trachten te bren gen, want, waar nauwer aan hem verwanten door hem, werden aangevallen, kon het niet uitblijven dat hij iedere gelegenheid zou aau- grijpen dat een blad dat in geenerlei familie- betrekking met hem staat, zou trachten verdacht te maken. Hij >ond daarin eindelijk aanleiding door de overname door ons van het gepubliceerde in de ,/Nieuwe Bredanaar" over het zoogenaamde klooster Mariaveld aan de Nederlands-Belgische grens bij Hoogstraten, in ons no. van j.I. Donderdag. a. b. c. Da~ Zelandia beweert, dat wij de gevoelens onzer Katholieke lezers d&armede hebben gegriefd. Zoogenaamd klooster schrijven wij nu. Want vroeger is het in verschillende, ook katholieke bladen, ook in ons blad vermeld, wat ook de Zelandia nu erkent, dat het een werkelijk kloos ter geweest is, doch wegens zijn inrichting door de kerkelijke overheid is opgeheven. Eenigen dier kloosterlingen, breeders en zusters zijn evenwel daar gebleven en hebben de verpleging van beweesde en half beweesde kinderen voortgezet. In de orugeving beet dat Mariaveld nog aldoor ,/het klooster", eveuals eens burgemeester bljjft burgemeester, hoewel het geen katholiek kerkelijk meer is, doch slechts een privaat-rechtelijk of burgerlijk. Aangezien alle deze dingen in bovenvermelde bladen vroeger reeds vermeld, als genoegzaam bekend aan onze lezers konden geoordeeld, hadden wij naar de betiteling des volks ook slechts gesproken van klooster, niet van een katholiek klooster. Ook het Katholiek orgaan //De Tijd" sprak in haar no. van Zaterdag alleen van ,/het klooster Mariaveld." En het mag spijkers op laag water zoeken heeten, wanneer de Zelandia ons lastig valt op zeer ondergeschikte bijzonderheden, als daar zijn of het Turnhoutsch parket, bij zijn onderzoek in loco, al of niet door gendarmes of gewone andere politieagenten vergezeld is geweest, of waarheen en waar langs het nie' aanwezige besteede kind vertrokken is. Daarbij komt, dat het wel voor geen enkele redactie mogelijk is, de waarheid van alle alge meene berichten te onderzoeken alvorens die te publiceeren. Doet de Red. van Zelandia dat zelfs wel van gebeurtenissen in hare onmid- dellijke omgeving Dit staat echter vast, dat wij nimmer iets schrijven of overnemen met de vooropgezette bedoeling iemand of eene partij te kwetsen of te benadeelen. De Zelandia beschuldige ons niet van anti- godsdienstige of anti-kerkelijke strevingen, manieren of daden, zij de Zelandia die nog zoo kort geleden eigen geloofsgenooten in haar omgeving, Katholieke onderwijzers, gelijk stelde met de Joden, die van Pilatus den Heiland ter dood vroegen boven Barrabas. TFR NEUZEN. 28 Jann»ri 1907. Door Ps. J. R. van Oordt, predikant bij de Geref. gemeente alhier is voor het beroep naar Krabbendijke bedankt. Heden werd alhier in hetHotel de Com merce" door de Notarissen Dregmans te Axel, en Van der Moer, te Ter Neuzen, krachtens art. 1223 en 1255 B. W. in bef onenbaar geveild het //Hotel Oentraal", met daarbij behoorende stalling, staande op en bij de Marktte Ter Neuzen, samen groot 2 aren 26 centiaren, bewoond door den heer Chr. F. Keersemaker. Het perceel werd opgehouden op hethoogstebod door de heeren J. A. Klaassen q. q., onder mededeeling dat over 14 dagen herveiling zal plaats hebben. Gisteren trad alhier in bet. cafe van den heer Joz. de Feijter, nabij het station, in een goed bezockte openbare vergaderiug als spreker op de heer Jac. L. A de Lange, van Middel burg, met het onderwerp //De komst van den verlosser aanstaande". Spreker richtte er zijn betoog op, dat nu reeds 19 eeuwen de verlosser is gepredikt. doch dat het nog steeds geen wvrede op aarde" is, waar bet sataenroepen eener vredes-conferentie raoet uitgaan van den Czaar van Rusland, die zelf pas een gruwelijken oorlog heeft gevoerd en wiens onderdanen op zoo onmenschelijke wijze worden behandeld. Zoo zijn er tal van misstanden in deze maat- schappij en vele verkeerdheden en misstanden zijn een gevolg van gebrek. Verlossing zal daarom naar sprekers meening eerst worden gebracht, wanneer elk voor zijn werk naar behoefte zal kminen verkrijgen van hetgeen wordt voortgebracht. Om daartoe te geraken, moeten de arbeiders zich organiseeren, teneinde voor zich betere levensroorwaarden te verkrijgen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De opleiding tot milicien-korporaal en milicien-sergeant zal nu op dit jaar, in verband met het wegzenden van het blijvend gedeelte, zoodanig worden geregeld, dat de korporaals op 15 Juli en de sergeanten op 1 November zijn aangesteld. Met ingang van 5 Febr. wordt het Bel- gische telephoonnet te Beernem opgenomen in het telephoonverkeer met de Nederlandsche piaatsen, welke tot de telephoon-gemeenschap met Handzaeme zijn toegelaten. De prijs van een enkelvoudig gesprek zal 1,45 bedragen, met uitzondering nochtans in het verkeer van Sas van Gent en Vlissingen met Beernem, waarop het grenstarief ad 0,60 per enkelvoudig gesprek van toepassing zal zijn. Overigens gelden de regelen en voorwaarden, welke voor het Nederlandsch Belgisch* tele phoonverkeer vastgesteld en in de rijksgid9 voor den telephoondienst vermeld zijn. Zondagavond brandden te Kapellebrug een paar arbeiderswoningen af toebehoorende aan den landbouwer S. van Dorsselaer. Het gebeurde terwijl de bewoners C. L. Stevens en L. Wagenaer afwezig waren. De buizen zijn verzekerd tegen brandschade, ook de inboedel van Stevens. Het andere inboedeltje wellicht ook doch daaromtrent heeft men nog geen zekerheid. Volgens mededeeling van den Hoofdinge- nieur-Directeur van den Waterstaat, wordt 1 Febr. op het Noorderhoofd van de oude (ge meente) haven te Veere, een groen vast licht ontstoken, voorloopig 4,3 M. boven hoogwater en 2,6 M. boven het plankier van bet haven- hoofd, op een bouten paal, die later door een ijzeren geraamte wordt vervangen. Ligging ongeveer: 51° 33' 3' N.b. en 1° 12' 56" W.l. (3° 40' 8" O.l. volgens Greenwich.) Volgens mededeeling van den Inspecteur van bet Loodswezen is, tengevolge van ijsgang, de betonning in de vaarwaters van bet 4de en 5de District niet betrouwbaar. De rood en zwart horizontaal gestreepte licht- boei no. 1 van het Vuile of Hitserscbe gat, de rood en zwart verticaal gestreepte licbtboei, gemerkt //H G.-H.D." van het West-Heliegat, de zwarte lichtboei Kwak en de zwarte licht- boeien nos. 3 en 5 van het Aardappelengat zijn wegens ijsgang opgenomen. Zaamslag. Vrijdag 1.1. hield de vereeniging /,Onderlinge Hulp" tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens, bare gewone jaar- lijksche vergadering. Uit de rekening en ver- antwoording van den penningmeester bleek, dat was ontvangen f 398,45, de uitgaven met inbe- grip van bet aankoopen van een pandbrief a f 500, bedroegeu f 633,565, goed slot /225,126. De geheele bezitting der vereeniging beloopt 1225,126. De aftredende bestuursleden, de heeren Tb. Meinema, voorzitter, M. L. Joris, keurmeester en L. P. Stoffels, weger, werden alien herkozen. Het ledental bedraagt thans 110 en 15 begun- stigers. Voor gestorven varkens werd uitgekeerd een som van f 42,33. Opgekomen waren 55 stemgerechtigde leden. Zaterdagavond werd alhier op den weg van Zaamslag naar den Arelschen dijk, een fiets gevonden. Een berijder was niet te vinden. Zaamslag, 26 Jan. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering, waarin afwezig waren de heeren F. de Ruijter, P. van Tatenhove en C. Wilhelmus, werd gunstig besehikt op een verzoek van W. van der Hooft, metselaar, wonende in de buurtschap Othene, om bet metselwerk aan lO TER SEIIZESSCHE (III RUT. Ult blurt vOT»«hl|nt Maandag-, WneMdag. en VrtJrt»»f»vond. ■Hge«nnrievil op Feeatdagen, blj de Flrai P, jr. VAX OK I1WIIE te Tnleasea. De Burgemeester ran TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Beiastingen enz. te Middelburg, den "23 Januari 1907 invorderbaar verklaard kobier der Grondbelasting dezer gemeente, over bet jaar 19n7, op heden aan den Ontvanger der Directe Beiastingen. ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 26 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, J A. P. GE1LL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter algemeene kennis, dat de inge- volge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 19o2 (Staatsblad no. 222) opgeraaakte alpbabetiscbe lijst, bevattei.de de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van den of meer ter ▼ordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Febraari, voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Ter Neuzen, den 28 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. De uitslag der Vrijdag gehouden verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag hebben den Rijkskanselier het doel doen bereiken waarom de Rijksdag ontbonden werd. tlet centrum is vrijwel onverzwakt nit het strijdperk gekomen, maar het zal naar gemeld wordt, deze partij toch niet meer mogelijk zijn met de socialisten eene meerderheid tegen de Regeering te vot men, daar laatst- genoemden reeds bij de eerste stemming, verschillende zetels hebben verloren De einduitslag is dat gekozen zijn 237 Jeden en er lfi herstemraingen moeten zijn. Gekozen zijn 4l con servatieven, 10 vrije conservatieven, 18 Polen, 89 leden van het centrum 20 naiionaal liberalen, 6 leden van de vrijzirtnige volkspartij, 1 van de vrijzinnige vereerti- ging, 29 sociaal-democraten, 1 middeistander, 1 Deen, 10 wilden en Elzassers, 3 antisemieten, 2 leden van den Band der Land wirte, 4 van de oeconontische vereeniging, 2 van de Zuidduitsche volkspartij. Bij de herstemming zijn betroliken 29conservatieven, 1!) vrije conservatieven, 5 Polen, 31 leden van het centrum, 58 nationaa-liberalen, 27 van de vrijzinnige volkspartij, 12 van de vrijzinnige vereeniging, 92 sociaal-democraten, 2 middelstanders, 3 wilde liberalen, 4 Welfen, 4 wilden, 3 antisemieten, 8 leden van den Bund der Landwirte, 12 leden van de oeconomische vereeniging, II van de Zuidduitsche volkspartij Naar onze berekening, winnen de conservatieven 7 en verliezen zij '2 zetels, de vrije conservatieven 2 en 4, de l'olen winnen 2 het centrum wint 2 en verliest 4, de nationaal-liberalen 9 en 9, de vrijzinnige volkspartij 4 en 2, de sociaal democraten 1 en "20, de Welfen ver liezen 3 zetels, de oeconomische vereeniging winter eon en verliest er een. de middelstanders winnen er een de wilde liberalen winnen een, de wilden winnen een en verliezen een zetel. De antisemieten verliezen 2 zetels, de Beiersche Boerenbond verliest er een. Hoewel de socialisten nog bij ruira 90 herstemmingen betrokken zijn, is hun nederlaag buitengewoon en bij de herstemmingen niet meer goed te maken, zelfs indien hot centrum hen zou willen helpen, wat echter in de meeste gevallen twijfelaChtig is. De conservatieve Deut sche Tages-Zeitung en het liberaie J5erliner Tageblatt ontmoeten elkaar in de gedachte, dat de positie van Biilow als Rijkskanselier weer aanzieniijk versterkt is, .want tegen den geiukkigen man, die het roode gevaar bedwonger. heeft, kan geen camarilla iets uitrichten,"' zegt het Tageblattterwijl de Tageszeitung van ganscher harte IJiilow geiuk vvenscht met de stembus overwinning, verklarende .te weten, wat die voorzijn positie beteekent" De Germania (centrum) zegt ineenkritischopstel.dat het centrum onverzwakt in den Rijksdag terugkeert. Wat het aan Polen heeft verloren, wordt goed gemaakt door de overwinningen in Elzas Lothariugen. De socia listen zijn geslagen, maar de liberalen hebben niet over- wonnen. De droom van een liberaal tijdperk in den aanstaanden Rijksdag is a! weg. Het centrum blijf't de sterkste partij in den Rijksdag en lo t ideaal van een overheerschend liberalisme of van een conservatief-libe- rale meerderheid blijft een luchtkasteel." Daaren- tegen triomfeeri de Nationaal-Zeitung„De Duitsche burgerij heeft bewezen, dat zij alleen uit eigen kracht, ook zonder het centrum en zelfs tegen dit in, in staat is de sociaal-democratie af te weren," De vrij-eonser*a- tieve Post begint een neldenzang „Gelijk de vrije Hellenen tegen de legermassa's der Perzische despoten, heeft gisteren het kleine leger van de burgerij gesireden tegen de geheel naar oostersch despoti6ch model georga- niseerde sociaal democratic." Billow's Norddeutsche Allgemeine acht dit het groote sncces van de verkiezin gen, dat de sugge-die, welke de sociaal-democratie op de menigte oefende, gebroken en het geloof in haar onoverwinneiijkheid aan het wai.kelen gebracht is. In Berlijn hebben de sociaal-democraten zich in de vijt districten die zij hadden, in arbeiderswijken soms met grouteie meerderheden dan vroeger, geliandhaafd. Singer is in het 4de district met 81,940 stemmen herkozen tegen 6517 op den conservatief, 15,658 op de Trijzinnige, '2680 op het centrum en 1295 op den Pool Hij heeft daar sedert 1887 steeds bij eerste stemming gezegevierd In 1903 kreeg; Singer 68,750 stemmen. Fischer bracht in het 2de district zijn stemmenaantal van 34,995 op 53,291 enz Maar het Iste of paleisdistrict zal bij de herstemming wel vrijzinnig blijven. Daar kreeg de vrijzinnige afgevaardigde Kampf 6067 stemmen tegen 5040 die aan den sociaal-democraat Dr Arons en 1700 die op twee conservatieven kwamen. In 1903 kregen de sociaal-democraten bij de eerste stemming 5215 stemmen. Heel Berlijn heeft de verkiezingskoorts gehad. De studenten deeden druk mede aan het verkiezingswtrk. Vele stemlokulen waren in restaurants, liierhuizen en gy mnastieklokalen gevestigd. Het zag er soms blauw van den tabakswalm en het rook er naar bier. Teaen den avond werd de spanning groot. Voor de bureau's van de groote bladen die de uitslagen op ver- licbte doorschijneride doeken bekend maakten, zag het er uit als na een Amerikaanschen verkiezingsslag. De straten waren bedekt met massa's papieren, die door de electrische trams in brand werden gestoken en een fantastisch licht wierpen. De zee van hoofden juichtte de uitslagen toe of floot ze uit De sociaal-democraten brulden en gilden bij elken naam van een nationalen candidaat of een katholiek die op het scherm kwam. To n ten sloth- bekend was, dat de sociaal-democraten 16 zetels verbeurd hadden, trokken honderden menschen van allerlei leeftijd en beroep onder het zingen van vaderlandslievende liederen en gejuich voor den Keizer naar het paleis van den Rijkskanselier om daar een betooging te bouden. Bij den ingang van de Wilhelm- stiasse hielden de politieagenten hen tegen. Een heer zeide tegen een der agentei. »Wij willen uiting geveo aan onze vaderlandsche gevoelens Maar het inocht eeist niet. Toen barstte toch een ovatie los en kwam Biilow naar buiten. Hij hie d een korte toespraak, waarin hij zeide dat nu nog iedereen bij de herstemming zijn plicht moest doen Dan zou de wereld inzien dat het Duitsche volk vast in den zadel zit en alles omver- ri.jdt wat zich in den weg van zijn welzijn en grootheid plaatst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1