No. 4948. Ter Neuzensche Courant, Zaterdag 26 Januari 1907. 47e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. TWBBDB BLAD. FEOItLBTON. Landbouwberichten. Bij de Dinsdag in het district Ede gehouden candidaatstelling voor de vervulling der vacature- Brants zijn de volgende candidaten gesteld Jhr. S. van Citters (anti-rev.), Mr. M. Mendels (S. D. A. P.) en Mr. P. Tydeman (vj-.-lib). De stemming heeft 31 dezer plaats. De Minister van Marine, de heer Cohen Stuart, werd gisteren op weg naar zijn departe- ment op het Nassauplein door een electrisch tramrijtuig aangereden. Hij viel, brak zijn rechterarm en werd in het aangezicht verwond. De armbreuk is niet ernstig maar voorshands zal de Minister zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. De Koningin werd met het ongeval in kennis gesteld. Naar men verneemt, is den marechaussees beneden den rang van officier, op hun verzoek, door den Minister van Oorlog verlof verleend tot oprichting eener vereeniging onder den naam Vereeniging van leden behoorend'e tot het wapen der Kon. Marechaussee, beneden den rang van officier". Het doel der vereeniging is beverdering van militaire en maatschappelyke en ook de alge- meene belangen harer leden, met uitsluiting van politiek, godsdienst enz. TER NEUZEN, 25 Januari 1907. De plotselinge hevige vorst stelde den lief- hebbers van schaatsenrijden nog ongedacht de gelegenheid van dat vrintervermaak te genieten. De ,/ijsbaan" werd gisternamiddag geopend en ook op de vestinggracht en de z. g. vijver van den heer De Jonge werd druk geschaatst. Omtrent den brand bjj de heeren Medaets De Clercq kan nog worden gemeld dat korten tjjd nadat de gemeentelyke spuiten het terrein yerlieten, ook die der Vrijwillige Brandweer" inrukte. Daaromtrent valt nog te constateeren dat, toen de motor eenmaal met voile kracht de pomp dreef en bleef drijven, onafgebroken een krachtige waterstraal uit de pijp werd geperst. t Is daarom te meer te bejammeren dat de machine niet onder alle omstandigheden voor direct werken te betrouwen blijkt. Van verschillende brandweermannen, dielang- durigen dienst aan pyp oi slangen te verrichten hadden, bevroren vingers en moesten eenigen geneeskundige hulp inroepen. We hoorden de opmerking, dat het w«l wat onvoorzichtig was, om al het bluschmaterieel onder deze omstandigheden voor dien weinig beteekenenden brand te gebruiken, daar ie vors't de slangen voor verdereu dienst onbruikbaar maakte en dus, wanneer een nieuwe brand out- staan was, er geen bluschmaterieel zou geweest zijn om dienst te doen. In verband daarmede kunnen we mededeelen, dat de spuiten A en B, na het inrukken, in het spuithuis onder leiding van den comman dant terstond weer zijn gereedgemaakt om op het eerste alarm uit te rukken en dienst te doen. Voorzeker, eenmaal ter plaatse, bleek dat het brandgevaar ook wel met minder dan het voliedig bluschmaterieel en personeel ware te bedwingen geweest, maar ook leverde deze brand het bewijs, dat de gemeentelijke brandweer in korten tijd gereed is, wat in gevallen van werkelijk gevaar, van veel beteekenis is. Naar we vernemen is of wordt proces-verbaal 64) Hij begreep haar. //Scheiden en mijden", antwoordde hij met trillende stem. w Wat zou het anders zijn, Frauke? Ik ben eenige dagen geleden bij Nag-el geweestvan alles wat ik in den marsch bezat, het huis met wat er in is, het land, van de geheele erfenis van mijn vader heb ik af'stand gedaan het ligt voor haar bereid of voor een ander. Ik wil het niet bezitten Nu wil ik wachten, totdat ikver- neem, dat zij gezond is dan ga ik heen. De schuld ig nu betaald, Frauke, ten voile be taald De vreeselijke ontroering in zijn binnenste deed zijn lichaam schokken ,/Maar ik wilde toch niet hier blijven want die schuld zou een schaduw uit het graf op mijn leven werpen, evenals vroeger." biauke streek met haar hand over zijn wang. „Ik zie dat heel anders in, Hans! Nagel en jfj met jelui inzicht breng je de geld- zaken in orde, maar niet de harten. Vol<rens mpn inzien is de schuld nog niet betaald. Je moet je zelf ook nog geven, Hans //Zjj heeft mij van zich gestooten, Frauke, en ik heb een ander genomen en nu is zij rijk, en ik //Zij is arm, Hans, vreeselijk arm Zij is opgemaakt tegen hem of hen die door onvoor- zichtigheid of schuld den brand veroorzaakten. De kanaalloods Ch. v. W. alhier, die met een roeibootje een kapitein naar een ter reede liggend schip aan boord bracht, kwam eergisteren met bevroren handen van dien tocht thuis. Naar we vernemen gaat het met hen, wier vingers bevroren redelijk wel en zullen zij daarvan geen ernstige gevolgen ondervinden. Heden werd voor de arrondissements- rechtbank te Middelburg, tegen den straatmaker J. H., van Ter Neuzen, die van het huis vah bewaring te Breda daarheen was overgebracht, 2 jaren gevangenisstraf geeischt, wegens de meermalen vermelde aanrauding van een meisje onder de gemeente Hoek. Woensdag werd alhier door den notaris Van der Moer, in het cafe van den heer Jac. Bliek, voor mej. L. A. de Vos en mede-gerech- tigden in het openbaar verkochteen huis met toebehooren en erf aan de Kerksteeg te Ter Neuzen, groot 84 centiaren, bewoond geweest door wijlen Pieter Wisse. Hiervan werd koopster mej. A. J. de Vos voor 1075. Woensdag werd alhier door den bouw- kundige J. Scheele in het cafe van den heer Koevoets aanbesteedhet verbouwen van het perceel van den heer Hartog, aan de Nieuw- straat alhier. Voor het le perceel (metselwerk) werd inge- schreven door de heeren J. van der Velden voor f 1840, W. P. Nieuwelink voor 1795 en J. Kolijn voor 1655. Voor het 2e perceel (timmerwerk) werd in- geschreven door de heeren J. A. Rijnberg door f 2795 en G. J. Balkenstein voor f 2603. Voor de massa door den heer G. J. Balken stein voor 4208. Wij vestigen hierbij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie#In- schrijving leerlingen voor de ambachtsschool te Hulst". Bij de steeds hooger wordende eischen is het voor de aanstaande ambachts- lieden van groot belang hunne opleiding aan eene zoodanige inrichting te ontvangen, daar hiervan in de hedendaagsche werkplaats geen sprake meer kan zijn. Naar we vernemen zullen voor het vervolg tusschentijds geen nieuwe leerlingen meer kun nen worden aangenomen en behoort de aan- melding op den vastgestelden tijd, van 723 Febr. te geschieden. De directeur zal ten alien tijde bereid worden bevonden eventueele bezoekers der school te leiden en in te lichten. De miliciens, behoorende tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1906, thans met tijdelijk verlof, keeren, in plaats van op 29 Maart a. s. (Goede Vrijdag), op 28 Maart t. v. bij hun korps van verlof terug. Het bestuur van den Nederlandschen Boerenbond heeft in zijne jongste vergadering (van den 18 dezer) besloten tot toelating van den R.-K. Boerenbond Z. VI. O. D. De Nederlandschen Boerenbond wordt daar- door een duizendtal leden sterker. Met ingang van 29 Januari 1907 zal te Walsoorden en Kloosterzande een hulptelephoon- kantoor voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensturen zijn op werkdagenvoor Walsoordeu, van 's morgens 7.30 tot 12 voor- middag, van 2 tot 3 en van 4.30 tot 7.30 nam., en voor Kloosterzande, van 7.30 tot 12 voor- middag, van 2 tot 3 en van 4.30 tot 6.30 nam. nog altijd in den allerhoogsten nood. Wil je haar niet helpen i/Hoe kan ik dat, Frauke Smeekend keek zij hem aan,/Kom mee naar Trude yFraukeFrauke!" *Ik heb je een goeden raad gegeven." z/Zij is zwaar ziek //Ik moet haar gezond maken wil je dat?" /ij greep zijn hand, en hand inhandgingen zij de trap op hunne handen beef'den in elkander. Het hooge venster was licht bedekt, slechts een inatte schemering viel van het gedempte licht der lamp door het lange, smalle vertrek. Links naast de deur stond het bed der zieke. Hans Ihorbeeken bleef op den drempel staan. met de hand aan den deurknop hij keek met schuwen, bangen blik op de zieke neer. Frauke boog zich over het bed en luisterde naar de regelmatige, zware ademhaling der sluimerende. Nu knielde Frauke neer en legde haar zachte hand op Trude's voorhoofd. ,/Zeg eens Trude, hoe was het toch, toen de allerhoogste nood voorbij was //In den allerhoogsten nood", mompelde de zieke moedeloos. //Die nood ging toch voorbij, niet waar, Trude Denk eens goed na, de nood nine voorbij." S En Frauke verhaalde zacht met een een- tonige stem. z/Boven in zijn kamer lag de graaf doodziek De conducteur J. Vermeulen, die in Oc tober van het afgeloopen jaar op zoo ongeluk- kige wijze bekneld geraakte tusschen de waggons van de stoomtram Breskens—Maldeghem dat zijn voet moest afgezet worden in het Burger- Gasthuis te Aardenburg, verliet Woensdag hersteld het ziekenhuis, doch in het bezit van een houten been. Woensdagmorgen waren een tweetal Goe- senaars naar Hoedekenskerke gefietst om van daar per boot naar Ter Neuzen te gaan. Zij stonden, met nog een passagier uit Nisse, te wachten op den steiger toen de boot aankwam. Deze legde echter niet aan en keerde, zonder de passagiers op te nemen, naar Ter Neuzen terug. De teleurgestelden, die niet begrepen waarom de boot niet aanlegde, zullen een klacht indienen bij het Gedeputeerd college. Wij hebben omtrent deze zaak inlichtingen ingewonnen bij de directie van den Provinciaien t«,oombootdienst op de Wester-Schelde en wij vernamen, dat het niet aanleggen is toe te schrijven aan den Oostelijken storm, die pal op den steiger stond. De kapitein was bang, indien hij aanlegde, schade aan zijn boot te zullen krijgen en achtte zich daarom verplicht naar Ter Neuzen terug te keeren. (M Ct.) Zaamslag, 24 Jan. Heden gaf het muziek- gezeischapv De Volharding" haar gewone jaariijksche uitvoering. De ruime zaal van de wed. Platteeuw was stampvol. Dat het ditmaal meer dan gewoonlijk wezen zou, was reeds te voren aan het uitgebreide programma te zien. De muziekstukken onder directeurschap van den heer Eeckhout werden netjes en accuraat afge- speeli. Het verschil buiten andere jaren was groot en ieder had dan ook de mond vol dat de muziek zoo mooi speelde." De tooneelstukken //Een nieuwe manier van Pollen" en //Het testament van den Kapitein of een woelige Maandagmorgen" deden telkens en telkens de lachspieren werken. De voor- dracht //Neerland boven al" voorgedragen door de dames E. en J. Kaijser, begeleid door piano- en vioolmuziek bracht als het ware ieder in vervoering en we hopen dat optreden van deze dames een voorbeeld voor vele andere moge wezen en we een volgenden keer weer op iets dergelijks worden vergast. Ten slotte nog een yoord van dank aan een paar heeren uit Hulst, die zoo welwillend waren eenige voordrachten op te voeren welke ook algemeen veel bijval verwierven. Een gezellig bal was het slot van dezen avond. Sas van Gent, 25 Jan. Gisterenavond half tien werd brand ontdekt in de schuur van den molenaar O. Maenhout alhier. De brandweer werd gealarmeerd, waarmede men den brand spoedig meester was, dank aan de hulpvaardige handen en de windstilte die er heerschte. Een oud schuurtje gevuld met hooi werd een prooi der vlammen. Een nieuw gebouwde schuur daarnaast en het woonhuis kon worden behouden. Des nachts omstreeks twee uur werd de brand weer die was ingerukt nogmaals gealarmeerd, daar de vlam weder hoog uit het nog brandende hooi opsloeg en er nogmaals gevaar voor het woonhuis bestond. Met de spuit kon toen ook het gevaar gekeerd worden. De oorzaak schrijft men toe aan broeiing van het hooi. De schade wordt door verzekering gedekt. Boschkapelle. Vail het bestuur der Poste- rijen is bericht ontvangen, dat alhier een hulpkantoor der Posterijen word gevestigd. in een heete koorts, en hij riep luid om zijn meeuw, en het heidekruid op de duinen hoorde het. En er kwam een zacht windje door de struiken de een fluisterde het den andere toe, totdat het zacht aan het venster der hut klonk z/Mijn meeuw, mijn meeuw." Toen steeg zij met gebogen kopje op de duinen op en boog over zijn legerstede op de steenen bank, en toen hij de meeuwenvleugels zag, sneed het hem door de ziel, en hij verzocht haar, dat zij voor hem zou bidden. Eu dat deed zy en na verloop van weken werd hij weer gezond en gelukkig en toen Trude, wat toen De zieke fronste het voorhoofd, alsof zij trachtte na te denken iets in haar gelaat be- wees, dat zij het aangesprokene begreep. z/Wat toen, Trude?" z/Toen werd zij zijn vrouw Maar hij is immers dood, Frauke i/Wie, Trude?" z/Hans Ach, Frauke Wat klonk dat moedeloos. Hans Thorbeeken boog zich over het bed en zeide zacht: //Lieve Trude!" z/Jij Hans Jij Bij mij Zij brak uit in een aandoenlijk geween. Frauke gaf Hans een teekeu dat hij moest heengaan. Zij zat zelve nog lang op den rand van het bed en sprak zacht en teeder eu de last en smart weken van haar voorhoofd, uit haar hartlangzaam tot de zieke de oogen sloot. Toen ging Frauke ook heenhaar oogen Zuiddorpe. De ZeerEerw. Heer J. C. Genet, gedurende vele jaren pastoor dezer parochie, thans pastoor en deken te Wouw, hoopt op 7 Maart a. s. zyn goudeu priesterjubileum te vieren. Cats. Voor den Leendert Abrabampolder heeft eene oeverafschuiving plaats gehad, waarvan de lengte ongeveer 100 M. en de breedte 20 a 25 M. moet bedragen. Wemeldinge. Het vaartuig van schipper Goris, van Moerbeke met kolen, naar Parijs, is aangevaren en gezonken. De opvarenden zijn gered. Verwroegde Groententeelt. Ruim zeven jaren geleden ontstond op de Bergumerheide twist tusschen drie buuzing- jagers en den 27jarigen arbeider v. d. M., om- dat een van de drie bet hondje van v. d. M. met een stok had geslagen. Ze werden hand- gemeen v. d. M. wist zich los te worstelen, zette bet op een loopen, keerde terug met een glinsterden. En naast haar vader aan de schrijftafel zittende scbreef zij een korten brief aan Hans Thorbeeken Trude wordt weer gezond. Mijnentwege kun je nu in den vreemde gaan, als je dat voor je geweteu verantwoorden kunt. Ik wil dan echter niets meer met je te doen hebbenik beveel je eenvoudig hier te blijven, totdat ikje verlof geef om te vertrekken Frauke von Knee." z/Wat schrijf je daar toch Frauke?" z/Och, aan Hans Thorbeeken Van onder den zwarten doek keek de oude heer in de oogen van zijn kind. z/Wat zie je er vroolijk uit, kind Toen sprong zij op en riep scbreiend z/Trude wordt weer gezond Gertrude herstelde nu bijzonder spoedig. Zooals soms wel meer bij ernstige zieken het geval is, dat bij ingetreden beterschap het lichaam krachtiger en gezonder wordt dan te voren, zoo ging het nu ook met Trude. Haar wangen werden weer blozend en gevuld, haar donkergrijze oogen glinsterden weer, haar ge heele ge^talte was schooner geworden. Zoo zag Trude Groode, die vermaarde vrouw uit haar voorgeslaeht, er uit, toen zij over de bloeiende heide ging naar het huwelijksaltaar. E I N I) E. li. Waar van vervroegde groententeelt sprake is, komt de cultuur onder glas vo.oral in aanmerking, welke echter in deze streken nog zoo weinig wordt toegepast. De streek, waar men haar wel het meest in praktijk brengt is het Westland. De resaltaten daar verkregen zijn zeer goed en stemmen voorzeker tot navolging Dat die cultuur zeer oud is bewijst wel het t'eii, dat reeds in Romeinsche tijden augurken vervroegd werden en men al rozen in kassen vond. De intensieve cultuur zooals die tegenwoordig ge- dreven wordt, is van veel jongeren datura en heelt haar Ontstaan en uithreiding vooral te danken aan de stijgende behoefte om zoo vroeg mogelijk groenten te hebben. Voor het kweeken van groenten maakt men gebruik van koude en warme bakken. Deze moeten zooveei mogelijk op drogen grond geplaatst worden, ter voor- koiuing van schimmelen der planten. De kosten van het inrichten der koude bakken zijn niet zeer hoog alleen ramen en planken moeten worden aangeschaft Ilet doelmatigst blijken in het gebruik de zoogenaamde eenruiters, bakken met 6en glas van 1 M, 50 lengte en 85 c. M breedte Deze ruiten kosten bij tlinke hoeveel- heid aangekocht 87 cts, per stuk en komt de bak dan op ongeveer 2 gld. En trekt de landbouwafdeeling of boerenbond zich de zaak wat aan dan zou het ook bij een proefneming niet kwaad zijn, dat zij de ruiten cooperatief voor de belanghe/bende leden verkoopt, dan wordt een lagere prijs bedongen dan bij aanschatling doorvde leden afzonderlijk. Het eenig bezwaar van zoo'n groote ruiten is, dat zij bij hanteering door beginneiingen nog al eens breken en het aanschaffen van nieuwe kostbaar wordt. Doch kan de tuinier er eenmaal mee omgaan, dan verdwijnt dit euvel. Ofsehoon groen glas nog veel gebezigd wordt en het door verschiiiende tuiniers als het beste broeiglas wordt beschouwd, is toch aan te raden wit glas te Hemeo, daar dit veel beter de lichtstralen doorlaathet groeue tempert te sterk. Verwarming der bakken kan het meest practisch geschieden door middel van paardenmest. Men graaft den grond onder den bak uit, doch den mest er in, stampt dezen llink aan en zet den bak er op, die aan de kanten weer aangevuld wordt met de uitgeworpen aarde. Aldus is hij beveiligd tegen de binnendringde kou. Andere broeimateriaien, zooals run, varkensmest etc. zijn niet zoo doelmatig daar de broei er in den beginne te sterk bij optreedt, maar spoedig verloopt. Den paardenmest moet men zoo versch mogelijk in de bakken doen en zorgen hem met te vermengeu met koemest, welke den broei tegen houdt. Om dien nog te verhoogen kan men den paardenmest begieten met urine of beer. Het gebruiken van schermen over den kouden bak moet zoo min mogelijk geschieden of liever ze zijn geheel onnoodig. De zonneschijn in het gure jaargetijde is niet te sterk en behoeft niet getemperd of verslapt te worden. Wi« proeven wil nemen met glascultunr kan beginnen bij voorbeeld met sla. Daarvoor is het best geschikt, vooral voor late cultuur, de Meikoning. Bij dezevarie- teit kan men de bakken llink luchten en behoeft men ze niet eerder te dekken dar. met het oog op de vorst, strikt noodig is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5