Gemengde berichten. Te Ierseke circuleert eene lijst onder de ingezetenen om het noodige bedrag te verzame- len tot aankoop van een wagentje op veeren voor iemand aldaar, die van zijn geboorte af niet in staat is zijne beenen te gebruiken. Als eerste bydrage voor dat doel beeft H. M. de Koningin f 30 geschonken. Moord. Een vreeselijke tijding is te Rotterdam ontvangen. Te Homberg a.d. Rijn zijn de schipper Petrus Claessen, oud 69 jaar en zijn dochter mej. Johanna Claessen, 40 jaar oud, op laaghartige wijze vermoord. Het scbip van den verruoorden Claessen deed dienst tusschen Keulen en Homberg en lag den avoud van bet misdrijf', den dag na Nieuwjaar, met nog drie andere scbepen voor Homberg, een dorp van geringen omvang. De moordenaars, gewezen knechts van den schipper, zijn heel stil te werk gegaan, zoodat op de naburige schepen niets is bemerkt. Het ontdekken van het misdrijf gescbiedde door den's avonds thuiskomenden knecht van schipper Claessen. De beide slachtoffers waren Rotterdammers. Reeds een verdachte is gearresteerd. Omtrent het verblijf der andere misdadigers, waaronder een zekere M. uit Ierseke, verkeert men nog in het onzekere, maar een arrestatie kan toch spoedig verwacht worden. Diefstal en wraak zijn niet vreemd aan dezen dubbelen moord. Te Rotterdam brak Vrijdagmiddag brand uit aan den Goudschenweg in de woning van de 77jarige juffrouw A. H. De blinde oude vrouw was alleen thuis de dochter had voor haar vertrek haar moeder nog een stoof met vuur gegeven. Het vuur uit deze stoof is waarschijnlijk in aanraking gekomeu met de kleeding van het oudje, want toen agenten de woning binnendrongen en het vuur bluschten, vonden zij de vrouw reeds gedeeltelijk verkoold voor de bedstede. Naast het lijk, waar de stoof gestaan had, was een gat in den vloer gebrand. Vrijdagmorgen had op het IJ nabij de Oranjesluizen een aanvaring plaats tusschen de van Amsterdam naar Elburg vertrekkende motor- boot Elburg, schipper Poppe en het van Dur- gerdam komende passagiersbootje Telephoon. Laatstgenoemd vaartuig werd aan bakboordzijde bij den voorsteven ingeloopen, waardoor de voorsteven werd ingedrukt, terwijl de kajuits- kap verbrijzeld werd en de geheele voorkajuit belangrijke schade bekwam. De Elburg kreeg oogenschijnlijk geen averij en vervolgde hare reis. De zware mist heeft Vrijdag te Amsterdam nog een aanvaring veroorzaakt. De sleepboot Westerdok werd op de hoogte van de Petroleum- haven door het Engelsche stoomschip Aire in den grond geboord waarbij de twee man, die aan boord waren en op het oogenblik der botsing over boord sprongen, slechts met groote moeite gered worden. Een oud vrouwtje te Utrecht, dat sinds lang door de straatjeugd in haar buurt tot raikpunt van allerlei plagerijen werd gekozen, heeft zich, toen Dinsdagavond dat geplaag op- nieuw begon, zoo boos gemaakt, dat zij op straat in elkaar zakte. Binnengedragen in hare woning bleek zij reeds aan een hartverlamming te zijn overleden. Een viertal der belhamels, jongens van een jaar of tien, werden Woensdag met het ljjk geconfronteerd. Zij schenen echter in 't minst niet te beseffen wat zij op hun geweten hadden, althans zij legden meer nieuwsgierigheid dan berouw aan den dag. Een veertienjarig knechtje van den voer- man v. L. uit Gastel, kwam te kort achter het paard. Het dier sloeg achteruit en trof den knaap onder de kin. Vreeselijk verwond werd de jongen naar het gasthuis vervoerd, waar hij weldra den geest gaf. Uit Stolwijk meldt men Vrijdagmiddag is de 21jarige zoon van den landbouwer J. v. d. W., wonende in de buurt- schap 't Beiersche, in een sloot verdronken ge- vonden. De ongelukkige, die aan toevallen leed is te water geraakt, zonder dat zijn jongere broer, die met hem op hetzelfde land aan het werk was, iets van het ongeval bemerkt had. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Een dame schreef weken lang op haar waschlijst een ^combination." De waschvrouw rekende daarvoor 15 cent, Toevaliig werd eens op het briefje datzelfde kleedingstuk //hemdbroeV genoemd. Toen rekende de waschvrouw 10 cent. Daarna werd steeds het Holiandsche woord gebruikt met hetzelfde gevolg. (Neerl.) In het weekblad Onze Tuinen schrjjft Herm. Lindeman Elk, die het landgoed #H»auwijk" van den heer baron de Senaerclens de Grancy te Vucht heeft bezocht, zal met bewondering hebben gadegeslagen de beroemde, Teusachtige Canada- populier, aldaar. Hij staat als een reusachtige schildwacht aan het kleine bruggetje, dat toegang geeft tot het plein voor 't gebouw Hier is tevens ongeveer de grens van% de lagere, aange- slibde, deels veenachtige gronden langs het riviertje de Dommel en de hoogere, lichte zandgronden van de bezitting. In deze verschil- lende grondsoorten heeft de boom dus met zijn wortels het noodige voedsel moeten zoeken en dat hem dit voldoende ter beschikking heeft gestaan, bewijzen wel zijn afmetingen. Op borsthoogte gemeten bedroeg de omtrek in den afgeloopen zomer 5.58 M. dus ruim vijf-en-een- halve meter! De hoogte zal zoo ten naastenbij 20 meter bedragen. Tines ktHtleren vsrbrand. Aan de 's Hertb. Ct. wordt uit Den Dungen gemeld: Zaterdagnacht is een boerdery afgebrand Op het Boschpad bewoond door den heer Groeno,i- daal, eigenaar de heer Meulenbroek. Twee kinderen zijn verbrand en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Het huis is verzekerd,de inboedel niet. Van een ander correspondent vernam hpt "blad nog de volgende bjjzonderheden De brand brak Vrijdagavond omstreeks kwart voor elven uit. Groenendaal was er in geslaagd zijne beide kinderen te redden en was weer het brandende huis binnen gegaan om ook zijn vee nog te trachten te redden. De kinderen zijn hun vader, zonder dat deze het wist, toen na geloopen en hebben den dood in de vlammen gevonden. Algemeen vermoedt men in het dorp, dat de brand het werk van een brandstichter is geweest waarvan de 19- of 20jarige knecht van den heer Groenendaal wordt verdacht. Deze wins den vorigen dag weggejaagd en men denkt dat hij uit wraak het huis in brand heeft gestoken. De schuurdeur was open men zegt, dat die niet geopend is kunnen worden dan door iemand die er goed mee op de hoogte was. Toen de brand was uitgebroken werd er. zoo vertelt men, aan de deur van de boerderij gerammeld en geroepenyEr uitToen men buiten kwam was er niemand te zien. Eenige Dunge- naren gelooven, dat de brandstichter door deze waarschuwing de bewoners zelf nog de gelegen- heid heeft willen geven zich te redden. Vanmorgen is bovenbedoelde knecht met de stoomtram uit Schijndel naar den Den Dungen gekomen. Er werd door personen in de tram over den brand gesproken en het vermoeden geuit dat hij de sehuldige was. Hij zeide daar- op, dat hij gerust naar den Den Dungen durf'de komen. In Dem Dungen zou hij zich naar het raadhuis hebben begeven en de deur zou achter hern gesloten zijn geworden. Wat er van dit bovenstaande, dat uit den mond van dorpelingen is gehoord, waar is weten wij niet. Wij hebben geene beslisto bevestiging daar- omtrent kunnen krijgen. Een bende smokkelaars, die eenige koeien onder de gemeente Wachtebeke over de grens wilde voeren, werd door de vliegende brigade douaniers nabij de grens op Hollandsch groud- gebied overvallen. Een verwoed gevecht ont- stond, revolverschoten klonken van weerszijden ten slotte nam de brigade de vlucht, en nog denzelfden nacht bereikten de beestjes de plaats van bestemming. De Londensche briefschrijver der Zutph. Ct. herinnert aan de volgende oude, doch aardige rechters-anecdote uit den tijd van de viel lord Coleridge den lezer in van opening der Law Courts. De hoogste rechters met den opperrechter, den *Lord Chief Justitie" Lord Coleridge als voorzitter waren bij een om het adres van hulde vast te stellen dat Koningin Victoria bij die gelegenheid zou worden aan- geboden. De griffier begon het voor te lezen „Uwe Majesteit. in het diep bewustzijn van onze tekortkomingen „Welneen" de rede, ffdat moet zijn van elkaars tekort komingen." In een circus te Bueonos Ayres is een jonge ltaliaan bij //looping the loop" doodge- vallen. Vele dames onder het publiek vielen flauw. -De Shipping Gazette ontraadt reeders ertsvrachten voor Antwerpen te aanvaarden, zoolang de toestand van belemmering in de haven niet verbeterd is. Dus is reeds tot in het buitenland de keunis van dezen ongelukkigen staat van zaken doorgedrongen (H. v. A.) Te Parijs is Donderdagavond bericht ontvangen dat een hevige brand het landgoed van graaf Tolstoj, intendant van het kroon- domein en neef van den schrijver, verwoest heeft. Graaf Tolstoj zelf is op de derde ver- dieping levend verbrand. met verscheidene zijner bedienden. Anderen zijn gewoni. Een gerucht dat te Moskou loopt, wil dat de brand gesticht is. Te St. Gilles had de meesterknecht eener drukkerij een 19jarige knecht eenige opmerkin- gen gemaakt en deze was hier over zoo woedend geworden, dat hij den ander een oorveeg gaf. De meesterknecht, ziende dat de jongen nog wilde slaan, greep hem vast en wierp hem tegen den vloer. De jongen bleef liggen zonder een teeken van leven te geven. Een dokter werd geroepen en deze bevond dat de schedel gebroken en de jongen dood was De meesterknecht is eerst gearresteerd maar daarna op vrije voeten gelaten, daar hij in wettige zelfverdediging heeft ge- handeld. Hoe moeilijk men een legende kan uit- roeien blijkt, zoo schrijft men uit Brussel aan het Hand, van Antwerpen, nog eens uit de dezer dagen in de Oude Beurs te Brussel gehouden vergadering der ontelbare zoogenaamde erfge- namen van bisschop De Smet, van Gent, aldaar omstreeks het midden der 18e eeuw overleden. A1 de De Smet's van Belgie, en zij zijn legio, zijn met die erfenis, die op meer dan 50 milli- oen wordt geschat, #op den dril". Wij weten niet wat er op die vergadering beslist werd, doch wel dat al dit misbaar over- bodig was, aangezien de erfenis-De Smet... enkel in verbeelding bestaat. Bisschop De Sruet is in 1741 overleden en alhoewel het bisdom, de Revne genealogique en de Moniteur herhaaldelijk het niet bestaan eener ualaten^pl^ap hebben .aangekondigd, geven de zoogenaamde-erfgenatnen den moed niet op en vergaderen nog maar steeds vOort. Zoo kunnen ze nog wel vijf honderd jaar vergaderen. De Dantz. Allg. Zeitung be vat een grappig verhaal van een *goed opgevoeden echtgenoot" zooals zij aan het hoofd van het berichtje zet. Zekere Wittkowski had zich met zijn vrouw voor de strafkamer te Allenstein wegens rnis- handeling van zijn schoonzoon te verantwoor- den. Beklaagde is een tenger oud mannetje, zijn vrouw daarentegen een robuste persoon. De voorzitter had reeds verscheidene vragen tot W. gericht zonder dat deze er antwoord op gafwel echter merkte men op dat zijn vrouw hem veelzeggende blikken toewerpt. Eindelijk kwam er bij W. uit„Ik ben niet gewoon zonder toestemming van mijn vrouw te spreken en ik zal dan ook vandaag stil zijn". Dit antwoord wekte algemeen groote vroolijk- heid in de rechtzaal. De voorzitter wist den moedigen echtgenoot echter tot rede te brengen. Hoe het met den armen drommel verder thuis gegaan is, zegt het verhaal niet. Honger-spreekwoorden. Dat hongersnood in Rusland vaak voorkomt, kan men afleiden uit de verschillende spreek- woorden. Van het volksoptimisme legt dit spreekwoord gctuigenis af„Een werkman vindt altijd werk, een hongerige altijd een stuk brood." De volkshumor komt nog beter uit in de spreekwoorden //Een buik barst nooit van honger, hij wordt slechts plooiig z/De honger is geen ouwe tante, die iemand lekkere hapjes in den mond stopt." vEen goed doorvoed mensch heeft voor een hongerlijder geen traan over". r De honger is geen buurman men kan maar niet zoo voor hem uit den weg gaan"' #Voor de hongerigen is het altijd etenstijd". z/Een hongerlijder kauwt desnoods op een steen". z/Voor de hongerige betaalt God". ,-Een hongerige Franschman is zelfs bly met een taaie kraai". Hoeveel stuks moet tegenwoordig een postzegelverzameling temninste bevatten, om ietwat volledig te zijn Ver over de 20,000. De 7e uitgaaf van de //Universal Standard Catalogue of the Postage-stamps of the World" (catalogus der postzegels van de heele wereld), die te Tpswich is uitgekomen, noemt alle post zegels op, welke, zoover bekend toteinde 1906 zijn mitgegeven, met de verzamelmarktwaarde. Het totaai der bekende soorten postzegels bedraagt 20,496. Daarvan gaf Europa er 4361, Azie 3856, Afrika 4469, Amerika 4688, West- Indie 1637 en Australie 1485 uit. Maar dit zjjn nog maar alleen de postzegels, niet de briefkaarten, enveloppen enz. En dan is een rechtgeaarde verzamelaar nog lang niet tevreden met een exemplaar er moeten nog varieteiten bij komen van allerlei aard. Onlangs werd te Parijs een proces gevoerd over een doctorsrekening van f 50,000 voor een paar visites. De volgende voorbeelden toonen aan, dat, al is die som hoog, er wel doctoren nog heel wat meer voor huu werkzaamheden hebben gekregen, zegt /,'tNieuws". Voor een reis naar Petersburg om keizerin Katharina II in te enten, kreeg een Engelsche dokter 120,000 gulden, een jaargeld van 6000 en daarenboven den titel van baron. Voor het genezea van de nabab van Rampoen kreeg een Engelsche legerarts 120,000 gulden. De Czaar vau Rusland betaalde eens 180,000 voor twee dagen prakti- seeren aan prof. Zacharin uit Moskou. Een Amerikaansche arts kreeg 144.000 gulden voor een reis met de Vanderbilts op een jacht. Maar het record werd behaald door dr. James Gole, die voor het elektriseeren van het been van een millionair gedurende een week 600.000 gulden ontving. y lie aardhewintj op Jamaica. De gouverneur van Kingston seinde het vol- gend telegram aan het ministerie van kolonien te Londen De verwoestingen van de aardbeving hebben zich bepaald tot 3 districten van het eiland Kingston, Port-Royal en St. Andre. Te King ston is de brand bij na gebluscht, alleen de kolen en de puinhoopen branden nog. Het terrein van den brand vorrnt een reusachtigen driehoek, zich uitstrekkende van het openbare park tot de zee an waarvan de kathedraal den top vormt. Het blusschen van den brand en het opruimen van de puinhoopen wordt zeer bemoeielijkt, daar de inboorlingen niet werken willen, zelfs niet voor dubbele loonen. Tal van lijken zyn nog bedolven. Heden (Vrijdag) heeft men 343 ljjken begraven. In het hospitaal van Kingston liggen 480 gewonden en 60 zijn naar dat van Spanish-Town vervoerd. De bevolking kampeert in het park, op de renbaan en op velden buiten de stud. Zeer veel levensmiddelen zijn verbrand zoodat het groote moeite kost, de bevolking te voeden. Ik heb alle levensmiddelen, die zich nog in de stad bevonden, in beslag genomen en verdeel deze onder de bevolking. Eenige verlaten huizen en winkels zijn geplunderd. De batterij en de kanonnen van Port-Royal staan onder water. De kaden van Plum Point en Port-Royal zijn in de zee verzonken. De Times ontvangt een telegram van het parlementslid Ilenneker Heanton, dat tijdens de aardbeving te Kingston vertoefde. Mr. Hean ton verhaalt dat hij, na met een vriend in zijn hotel gedejeuneerd te hebben, zich naar het postkantoor begaf en dat de ramp plaats had, toen hij naar zijn hotel wilde terugkeeren. Bij de eerste schokken reeds vluchtten duizenden menschen de straat op. In de onmiddellijke nabijheid van Mr. Heanton stortte een huis in; van een ander viel de gevel voorover en ver- sperde de straat met het puin. Dikke wolken van stof stegen op en gedurende vele minuten kon men geen hand voor oogen zien. Mr. Hean ton en zijn vriend zagen er uit als negers. Het tafereel was onbeschrijfelijk, vrouwen druk- ten haar kinderen in de armen, knielden mid den op straat neer, terwijl zij schreeuwden *0 Godbescherm ons, heb medelijden met ons". Anderen Yerloren het verstand en holden als razeud in het rond. Weer anderen zochten jammerend naar hun nabestaanden in de puinhoopen der ingestorte huizen. Mr. Heanton en zijn vriend moesten over de puinhoopen der ingestorte huizen klimmen om naar hun hotel terug te keeren. Het stond nog overeind, maar alle loge's waren er uit gevlucht evenals het personeel. Later op den dag voel- den zij nog 3 hevige schokken, behalve een aantal lichtere en elke schok bracht nieuwe instortingen teweeg. Het blijkt nu wel, dat de ramp van Jamaica niet minder ernstig is geweest dan die van San Francisco en van Valparaiso, al heelt men ook aanvankelijk geruststellende berichten ver- spreid en de eerste telegrammen, die inderdaad van een vreeselijk ongeluk sprakeii, tegen- gesproken en als overdreven voorgesteld. Heette het eerst nog, dat Kingston slechts betrekkelijk weinig had geleden, het laatste be richt zegt, dat de stad een enkelen reusachtigen puinhoop vormt. Duizenden menschen zijn om het leven gekomen, hun lijken liggen bedolven onder de puinhoopen. Ileeds zijn eenige honder- den dooden opgegraven, grootendeels tot onher- theden gebruikte superphosphaat verrijken die gronden evens met aanmerkelijke lioeveelbeden kalk. Stikstof en phosphorzuur worden zoowel den suiker- bieten als den aarpappelen in genoegzame hoeveelbeid toegediend. Immers, het eerste gewas krijgt er gewoonlijk 300 K. G. Chili sal peter, 300 K. G. amm. super. (7X9) en 3:>0 K. G. superphosphaat (van 14 pet.) per Gentsch gemet, dus in totaai niet minder dan 67,5 K. G. stikstof en 69 K.G. phosphorzuur, terwijl een goede suikerbietenoogst van b.v20000 K. G. wOrteis en 6000 K. G loof (let wel loof, dus zonder kropjes deze zijn dan bij de wortels begrepen) perGGentsch gemet niet meer dan 50 K. G. stikstot en 23,4 K. G. phosphorzuuraan dengrond onttrekt. Aardappelen ontvangen gewoonlijk 450 K.G. amm - super. (7 X 9) per Gentsch gemet Daarin wordt het gewas verstrekt31,5 K. G stikstof en 40,5 K. G. phos phorzuur, terwijl een goed gemiddelde aardappeloogst van 8000 K.G. knollen per Gentsch gemet (het loof kunnen we hier buiten rekening laten, omdat het op den akker blijft) 27,2 K. G. stikstof en 12.8 K. G. phos phorzuur aan den grond onttrekt fin hoe zit het nu met de kali? Heeveel wordt aan suikerbieten en aardappelen daarvan verstrekt Een onzer rrienden klaagde over de slechte aardappels (wat kwantiteit betrof), die hij na suikerbieten gewonnan had. Hij had in de laatste drie jar en het stuk land, dat hem ten opzichte van het eerst genoemde gewas zoo in den steek gelaten had, aldus bemest: In het najaar voor het eerste jaar pi. m. 15000 K.G. stalmest per Gentsch gemet, waarna gerst gezaaid was. Dit ge was had in het volgende voorjaar pi m. 75K.G.Chili- salpeter gekregen. Da de gerst waren suikerbieten e« na deze, aardappelen veroouwd, welke beide gewassen bemest werden als, bij bovenstaande berekening ward aangegeven. Ze ontvingen dus geen stalmest. Laten we nu eens berekenen, hoeveel kali aan dien grond in dien tijd van die drie jaar werd toevertrouwd en hoeveel van dezeplantenvoedende stof (voor eene nor. ■aale ontwikkeling onzer cultuurplanten even onmisbato als stikstot en phosphorzuur) er door een gemiddelden gerste- respectievelijk suikerbieten- en aardappeloogst aan wordt onttrokken. Doch, omdat we wellicht hier reeds wat reel plaats hebben gevraagd, lateu we dat eens aanhouden tot eene volgende maal. REMERY. Lanbouwonderwijzer. X.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2