No. 4945. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 19 Januari 1907. 47« Jaargang. Landhouwberichten, TWBSDE BLAD. F E TJIL I, ETON. TER NEUZEN, 18 Januari !9<»7. Heden werd toot het kantongerecht alhier behandeld de zaak tegen F. C. v. G., huis- vrouw van P. D., beklaagd van het tappen van sterken drank zonder vergunning. In den voormiddag was het verloop van deze zaak, dat de getuige P. R. in voorloopige be waring werd genomen als verdacht van meineed, daar zijne verklaring afwijkend was met die vroeger voor den inspecteur van politie atgelegd. De zaak werd daarop geschorst tot 's nam. 2 ure, en inmiddels ook de agent Meulbroek opgeroepen om als getuige op te komen. Heden namiddag was bekl. niet verschenen. De agent Meulbroek verklaarde in het cafe van D. te zijn binnengegaan en in de achterkamer te zijn gekomen, waar hij met den agent Looij waarnam dat R daar stond, met een glaasje helder vocht voor zich, waarvan zij zich over- tuigden, door rook en smaak, dat het jenever was. R. verklaarde dat die borrel voor hem bestemd was. Getuige R. verklaarde alsnu in het cafe te zijn binnengegaan om een kop koffie te vragen, wat hij ook gedaan had, want hij had koude. F. v. G., de bekl., had gezegd dat de kolfie nog niet gereed was en dat hij dien borrel dan maar moest nemen, die voor haar man bestemd was, die aanstonds zou thuis komen. Da agenten kwamen toen binnen, Looy nam den borrel, rook er aan en proefde er van, gaf deze aan Meulbroek, welke dit ook deed, en den borrel weer aan Looy gaf. Looy zette hem toen weer neer en vroeg aan R., getuige, /,wil jij hem uitdrinken," wat hij verklaarde gedaan te hebben. Verder is er niets gesproken, als toen de agenten weggingen kwam P D. juist binnen en zij zeiden tegen hem dat hij gepakt was. Door den Ambtenaar van het Openbaar Minis- terie er op gewezen dat deze verklaring zeer on- geloofwaardig lijkt, daar die geheel in tegen- spraak is met die der andere getuigen en ook met zijne eigene, voor den inspecteur Klaassen afgelegd, zeide R. dat hij, ondervraagd na zijn dienst als nachtwaker, slaperig was, en maar wat tegen den inspecteur gezegd te hebben om er van af te zijn. De Ambtenaar wees R. op de onaangename en ernstige gevolgen die eene valsche verklaring voor hem kan hebben, doeh R. hield pertinent (staande dat hij met vroegere verklaringen niets (te maken had, maar thans hier was gekomen om de waarheid te zeggen. De zitting, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, werd hierop weder geschorst. Bij het weder voortzetten der zitting werden de agenten Looij en Meulbroek nogmaals ge- hoord. Zij verklaarden in de besproken achter kamer voor R. een borrel te hebben zien staan waar een beetje uit was, en dat zij zich hadden overtuigd dat dit jenever was. R. daarop weer gehoord zeide dat de vrouw op zijn vraag om koffie gezegd had, dat die nog niet klaar was, en dat zij alvast maar een borrel voor haar man zou inschenken, die hij altijd kreeg, als hij 's morgens thuis kwam, de man kwam ook terstond daarop thuis. Hij zelf had geen behoefte aan een borrel, want dan gaat hij niet naar een bierhuis. Op de vraag van den Ambtenaar van het 0. M. verklaarde hij nog gezien te hebben dat.de vrouw een flesch uit de kast haalde en daarmede het glaasje volschonk, zooals men een borrel vol Hans 1 horbeeken zit met bleek gelaat tusschen den ouden justitieraad en August Loe. Het kleine gezelschap spreekt fluisterend alien zijn in gedrukte stemming. Ze zijn alien gereed om heen te gaan, en toch is het alsof zij nog •op iets moeten wachlen. Daar hoort men buiten een hoefslag. Dora springt ontsteld op, Hans wordt doodsbleek Een oogenblik Frauke staat op den trempel. //Hans, ik moet je zeggen, dat je vader veron- gelukt is. Hij is met paard en wagen van het duin in het Witte Knee gestort." De oude justitieraad drukte de hand tesen het hart. 6 c/Stil. Hans, ik heb je nog meer te zeggen Dora I horbeeken heeft je ellendige bedrogen Zij is de beminde van Hinze en zij is mede schuldig aan het bedrog, aan mijn vader gepleegd, en reeds lang weet zij van diefstal, aan graaf Hans en Trude gepleegd. Zij heeft je vader gedwongen dat geld aan Trude te betalen zij dreigde hem met de papieren en jij waart de prijs, dien zij wilde winnen Stil, Hans Het is een merkwaardice nachtIk had '1 rude's haar met den zilveren kians gesierddie meeuwenvleugels stonden haar mooi, zij had een wonderlijk mooi hoofd, zoo in den maneschijn. Ik had haar het linnen kleed van Trude Groode aangetrolrkendat schenkt. Hij herhaalde nogmaals daar niet uit behoefte aan een borrel naar toe te zijn gegaan. De Ambtenaar van het 0. M. waarschuwde R. dat hij in het vervolg in een bierhuis ook maar geen borrel meer moest aannemen. Zijne ver klaring was nu echter heel anders dan van heden morgen en had hij toen ook reeds ver- klaard zooals thans, dan zou hij zichzelf en den rechter, veel moeite hebben bespaard. Daarop zijn requisitoir nemende vorderde het 0. M. schuldigverklaring van de afwezige be- klaagde v. G. wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning, en vorderde hare ver- oordeeling tot 30 boete subs. 20 dagen hech- tenis. De waarnemende kantonrechter, de heer L. JSmeets, verklaarde hierop het onderzoek ge- sloten en bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. J. H., straatmaker te Ter Neuzen, door de marechaussee te Tilburg gearresteerd en naar Breda overgebracht, is dezelfde die 25 dezer voor aanranding van een meisje voor de recht- bank te Middelburg moet terechtstaan. Bij zijne arrestatie werd die dagvaarding op hem bevonden. Hij gaf zich bij een vrouw in een bierhuis te Tilburg uit voor onbezoldigd rijksveldwachter en zeide dat hij het verloflokaal moest opmeten. Toen hij zich overtuigd had dat de man niet thuis was, lokte hij de vrouw naar een ander vertrek, en trachte haar daar gewelddadig aan te randen. Alleen haar krachtdadig verzet was oorzaak, dat hij zijn voornemen niet kon vol- voeren. Van J. Zegers, dienstknecht bij den land- bouwer JIlaak te Hoek, werd er in den laatsten tijd meermalen geld vermist uit zijn kist, staande op zolder in de bakkeet aldaar, waarom hij zijn geld, althans enkele guldens, had gemerkt. in den nacht van 12 op 13 dezer waren er weer twee gemerkte guldens door middel van braak uit die kist ontvreemd. Daar in den laten avond van 12 dezer te Hoek was gezien zekeren W A. wonende te Ter Neuzen, en deze vroeger op gemelde hofstede met genoeraden knecht sameu had gediend en niet gunstig bekend staat, werd deze aanvankelijk als verdacht aangezieu waarom in die ricbting een onderzoek werd in- gesteld, waarbij de gemerkte guldens werden opgespoord en in beslag genomen en de ver- dachte werd gearresteerd en naar Philippine overgebracht ter confrontatie waar hij eindelijk bekende de laatstbedoelden diefstal te hebben ge pleegd Hij zal vermoedelijk wel naar Middel burg worden oveigebracht. Gisteren had door het Comite tot aankoop van kunstmeststoffen te Axel (Kijkuit) de aan- besteding plaats van de levering van 1467 balen superphosphaat, waarvoor mschreven Maatschappij Dordrecht voor 2,94, Inter nationale te Zwijndrecht voor 2,80, Coenen Schoenmakers te Uden voor 2,76, Hoste te St. Laureins voor 2,69, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,67, Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor 2,67. Bij loting gegund aan den heer Adriaansens- Polfliet. Voor de levering van 1163 balen ammoniak- superphosphaat schreven in P. J. van Ardeune te Dordrecht voory t ,39,Kunstmest-maatschappij te Dordrecht voor 7,34, Coenen Schoen makers te Uden voor f 7,30, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 7,29, Weijkman te Breskens voor f 7,21, alles per baal. Een billet was van onwaarde. Gegund aan den heer Weijkman. heeft haar kranke hoofd geheel in de war ge bracht Zij was naar buiten gegaan, zij stond in de laan en riep //Trude Groode, help mij in den allerhoogsten nood!" Weet je, wat dat voor een nood is Weet je dat Hans Toen kwam je vader dien weg langs hij dacht Trude Groode te zien toen ren den de paarden tegen het duin op Frauke verborg haar hoofdje aan Christiaans borstdeze sloeg zijn ai'm om haar heen en streelde haar. August Loe had zijn arm op de schouders van zijn vriend gelegd. //Blijf bedaard, Hans! Dit is de kortste weg geweest." En hij drong hem zacht in de kamer daarnaast. Daar sloop iemand hem na. Dora wierp zich voor Hans op de knieen. //Ik had je zoo waanzinnig lief!" riep zij uit. z/Ga heen," zeide hij zachtde tranen stonden hem m de oogen. Zij stond op en giug wee. z/Waarheen?" Zij stond op den drempel. z/Waarheen //Naar het huis waar ze den doode gebracht hebben Neen sprak ze luid. Moedeloos en verstoord staarde zjj over het ledige marktplein, dat beschenen werd door het bleeke maanlicht. Daar trad een man van de binnenplaats in het licht van de lantaarn. Het was Hinze, hij zag erg bleek //Ik heb gehoord, wat er gebeurd is", zeide hij ontroerd. //Die kleine schreeuwde onze schande uit. Kom ga met me mee, Dora!" Zij sloeg de handen voor het gelaat. ,Je moet mij verachten." De M. Ct. schrijft Volgens in Zeeuwscb-Vlaanderen W. D. loopende geruchten zoudeu er naar men oris scbrijft den tweeden Kerstdag in een herberg te Groede allerschandelijkste tooneelen hebben plaats gehad. Daar werd door mannen en vrouwen gedanst op een wijze en in een kleeding die niet nader te omscbrijven is. En dat moet geschied zijn onder het oog van de politie. Het is haast ongelooflijk. Maar het moet waar zijn. Of zijn de geruchten erger dan het gebeurde Boschkapelle. De landbouw-vereeniging //Landbouwbelang", die de weegbrug aan het Hellegat exploiteert, hield harejaarvergadering in 'tcafe van den heer P. de Rijk, waarin het dividend was bepaald op 5 °/0. Deze betrekkelijk geringe uitkeering vindt haar oorzaak hierin, dat in 't afgeloopen jaar er alleen de suikerbieten zijn gewogen voor de cooperatieve te Sas van Gent. De aandeelhouders hebben ook wel eens 30 °/0 getrokken. Westdorpe. Zondag 13 Januari j.l. hield de vereeniging //Die spaail die zorgt", opgericht tot verzekering van varkens in onze gemeente, haar negende jaarlijksche a'gemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek ons, dat de onfvangsten, met inbegrip van het batig slot van 1905, gedurende 1906 beliepen f 846,49s en de uitgaven f 189,30, zoodat er een goed slot is van 657,19s. Ge durende het afgeloopen jaar werden 330 varkens in de verzekering opgenomen. Er deden zich slechts twee sterfgevalien onder de verzekerde dieren voor, wat weinig te noemen is, als men in aanmerking neemt, dat het gemiddeld aantal verzekerde varkens 209 bedroeg. Het aantal deelnemers was op 31 December j.l. 157. De bestuursleden Prudent Kerckhaert en Francies Yernaeve, werden bij acclamatie als zoodanig herkozen. Den deelnemers werd nog gezegd, dat het bestuur besloten heeft nog in den loop van deze maand het laatste deel der bui- tengewone bijdrage in 190 gedaan terugte geven waardoor die eereschuld geheel gedelgd is. en de vereeniging de rampen van dat jaar weer geheel te boven is gekomen. I? E C Si T S Z A K E N. Arrondisseunents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken Ch. L. R., oud 30 j., arbeider en B. R., oud 28 j klompenmaker, beiden te Clinge, zijn wegens beleediging vau ambtenaren en wederspannigheid ieder veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. C. L. W., oud 32 j., werkman te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete, subsidiair 5 dagen hecht. G. A. H.. oud 27 j., waterklerk te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 3 boete, subs. 3 dagen hecht. Th. d. B oud 40 j., metselaar te Honte- nisse, is wegens diefstal veroord. tot f 3 boete, subs. 3 dagen hecht. P. M., oud 38 j., spoorwegarbeider te Sas van Gent, is wegens het doen ontstaan van gevaar voor verkeer door stoomvermogen ver oord. tot f 20 boete. subs. 10 dagen hecht. L. S. v. d. B., oud 40 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens openbare schennis der eer- baarheid veroord. tot 3 maanden gevaug. z,Laat ons samen trachten er weer bovenop te komen hij is dood Langzaam verlieten zij met elkaar het markt plein. Eenige minuten later rolt het rijtuig van het Monnikenhof, door Christiaan bestuurd, in stielie vaart over het stille pleiu. Het geratel der wielen weerkaatst tegen de Domkerk, waarin 'Trude Groode rust. Frauke zit naast Hans. //Ben je niet boos vraagt zij schreiend. Als antwoord streelt hij haar kleine hand. Als zij aan het heerenhuis stil houden, vin- den zij daar alles nog verlicht. Het rijtuig van den dokter staat voor de deur. Uit Gertrude's kamer klinken luide, verwarde uitroepen over den weg ze snijden Hans door de ziel. Den vierden dag werd Thorbeeken begraven. Treurige weken waren het in het heeren huis. De dokter kwam eerst alle dagen Frauke was geheel veranderdzij droeg een hoogsluitende japon van donkere stof, en dit gaf aan haar voorkomen iets zachts en ernstigs stil en bedaard liep zij de breede trap af, zij scheen haar jeugd vergeten te hebben. Slechts nu en dan stond zij een oogenblik bij de trap- leuning stil, met de hand naar den koperen bal strijkendedan dacht ze wel aan haar jeugd. Uit haar bleek gelaat was alletrotsch- heid en overtimed verdwenen zij had den ernst des levens nu leeren kennen. Wanneer zij Chris tiaan aantrof, sprak zij met hem als met een be- proefden vriendgeen woord van liefde kwam er over haar lippen. Toen Christiaan, be- kommerd over haar bleek uitzicht, haar op Bekrachtigd werd het vonnis op 16 Nov. 1 906 door deze rechtbank bij verstek gewezen waarbij de opposant E. v. d. B., oud 42 j., commissionair te Hontenisse, wegens frauduleus bankroet werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Voor het gerech tshof te's H age is gisteren behar.deld de zaak tegen L. K 30 jaar, arbeider te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van 9 damplanken, toebehoorend aan het rijk bekl. beweerde die planken te hebben gekregen van een opzichter bij den waterstaat, hetgeen echter door dien opzichter, als getuige gehoord, beslist werd weersproken werd door adv.-gen. Mr. Reitsma bevestiginggevorderd. Uitspraak over 14 dagen. Pei*u-S«ano op cien akker zekeren dag wilde omhelzen, weerde zij hem af en zeide angstig Wacht totAls Trade gezond is En Christiaan liet haar gaan en ging weer aan den arbeid. Hij had nu het opzicht over de gansche bezitting op zich genomen mijnheer Yon Knee had hem dit verzocht. Zijn moeder, die nog steeds in het heerenhuis vertoefde en de buishouding bestuurde, had hem gedwongen aan het verzoek te voldoen. Hij had toen niet verder gevraagd of nagedachtook zijne ge- dachten waren steeds bij de zieke. De oude heer ging in deze weken stil en gebogen zijn weg. Lichamelijk ging het hem goed, maar zijn ziel leed zwaar. Hij hield zeer veel van Ger trude en moest er voortdurend aan denken, dat haar verblijf ten zijnent, haar niets dan moeite en leed had gebrachtook kwelde hem het voortdurend wegblijven van zijn jongen vriend. Hans Thorbeeken had zich niet meer in het heerenhuis laten zien. De oude Marx Voss was de eenige, die goeden moed hield. //Zij komt er wel door", zeide hij. //Zij is jong en sterk, en als haar geest weer helder wordt, dan zal zij alles in orde brengenZij zelve, ze heeft een moedig hart". z/Hoe weet je dat, Marx?" vroeg Frauke treurig. Met glinsterende oogen keek de oude man haar aan en antwoordde //Omdat het vervuld is geworden dat dat met Trude Groode (Wordt vervolgd.) Professor Dr. Heinrich zegt in zijn bekend boekje //Danger und Dnngen" omtrent de werking der Peru- Gnano bet voigende De Peru-Guno werkt in de eerste piaats in de hoog- ste mate voedend. Haar gehalte aan slikstof,phosphor- zuur, zwavelsuur, hulk, magnesia en kali vormt een voiledig voedingsinengsel voor de pianten. Deze om- standigbeid alsook de innige verbinding van al deze bestanddeelen baar betrekkelijk geinakkeiijke opneem- baarheid door de pianten, is de oorzaak dat de Peru- Guano in haar werking zeiden mist. Voor zoover Peru j Guano met zwavelzuur is bebandeld, bevat zij ook gips en bezit zij dus dezelfde bodemoplossende kracht, als van de supherphosphaten vermeld werd Ik zou aan deze goede eigenscbappen der Peru-Guano nog tal van andere kunnen bijvoegen, doch ik wil veeleer het een en ander over haar gebruik meedeelen. De Peru Guano kan met het oog op hare samenstelling voornameiijk gebruikt worden op de halmgewassen, de olieplant'en en de hakwuchten en wel op alle met zeer goed ge- volg. Dat een niet te karige bemasting (400 a 600 KG. per Hectare.) met echte opgeloste Peru Guano van Oh- iendorff op aardappelen ongewoon hooge opbrengsten geeft, mag al bekend verondersteid worden. (Een kort verslag van dit jaar genomen proeven zal hieromtrent weldra interessaute bijzonderheden mededeelen.) Doch niet alleen op aardappelen maar zooals ik zei, ook op halmgewassen, dus op tarwe, rogge, haver, gerst, op olie- planten dus op vlas, koolzaad, .mpen enz. en op andere hxkvruchten, zooals beetwortelen, mangelbieten, kool- rapen enz. kan Peru-Guano met gunstig gevolg ge bruikt worden Allereer9t gerst de beste brouwgerst krijgt men met Peru-Guano bemesting. Deze uitspraak zal door niemand betwist worden. Su de grai.en in 'talgemeen. Is het wonder, dat alle halmgewassen zeer dankbaar zijn voor een Peru-Guano bemesting en deze de voor de granen passende mest kan genoemd worden? De granen hebben alle een betrekkelijk lange groei- periode en moeten gedurende al dien tijd hun voedsel in den grond vinden. Welnu. de Peru-Guano voedt voor en na. Diet gedurende een korten tijd zeer hevig en dan plotseling halt, nc-en van de kiem tot hetzaad. De groei wordt niet geforceerd, zoodat er lange cellen ontstaan. met dunne wanden (evenals bij lichtgebrek) neen, de groei geschiedt kalm maar zeker en er ontstaan krachtige pianten, die nooit legeren. En bij een zoo over- vloedige voorziene tafel, als waarvan Prof. Heinrich de gerecbten opgenoemd heeft, is het geen wonder, dat de opbrengst aan korrels niets te wenschen overlaat. In het algemeen kan men zeggen, dat de hoeveelheid Peru Gnano, die aan de granen gegeven wordt afwisselt van 300 tot 500 KG. Aan het vlas, koolzaad, aan mangelbieten en koolrapen kan men volstaan met 200 a 300 KG. Deze laatste gewassen hebben alle een bij- zondere voorliefde voor Peru-Guano Men zorge er echter voor, dat men in alle gevaUen de Peru-Guano goed onderwerkt, zoodat zij niet aan de open luclit ligt. Men kan ze gerust voor het zaaien of pianten geven, daar voor verlies in den bodem geen vrees behoeft te bestaan. Wat de suikerbieten betreft, het is niet wel doenlijk, deze te zaaien en voor dit gewas geen chilisalpeter te gebruiken. Men zal dit zout het best als overbemestiug kunnen gebruiken, als de bieten op rijen staan. Doch de Peru-Guano, waarbij geen gevaar voor uitspoeling is, kan voor of met het zaaien gegeven worden. Wan neer we de suikerbieten 200 a 300 KG. Peru-Guano geven en 100 a 200 KG. chilisalpeter, zal men groote en suikerrijke bieten verkrijgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5