Gemengde berichten. en deze te bepalen van 6 uur 's morgens tot 6 uur 'a avonds, met 2 uur schafttijd. Besloten werd f 10, op te zenden voor steun aan de jutestakers te Rijssen. Van de werf 't Kromhout van de firma D. Goedkoop Jr. te Amsterdam is met goed gevolg te water gelaten een stalen directie- motorboot voor de rijkswaterstaat te Ter Neuzen. In het vaartuig komt een Kromhout-motor van 20 p. k., waardoor de boot 12 mijl per uur zal loopen. Naar Zelandia verneemt, heeft zich uit de besturen der gemeenten Sas van Gent en Westdorpe en der Cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent een comite gevormd, met het doel werkzaam te zijn voor de totstandkoming eener tramwegverbinding van uit de gemeente Axel door de gemeente Westdorpe naar het station van den spoorweg-GentTer Neuzen te Sas van Gent. Het comite zal persouen uit de gemeenten Axel, Zaamslag, JBoschkapelle, Stoppeldijk en Hontenisse uitnoodigen in het comite zitting te nemen. Bij Kon. besluit is aan den heer P. H. Keijzer, hoofd der openbare school te Paulus- polder, gemeente Stoppeldijk een pensioen verleend van 720. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Hoeven den Weleerw. heer P. Buijsrogge, tot kapelaan te Kruisland den Weleerw. heer A. Framjois, tot kapelaan te Stoppeldijk den*Weleerw. heer Th. Moors, priester van het Seminarie. Er is een adres in circulatie om spoedig te worden opgezonden aan den Minister van Waterstaat tot betere verlichting van het haven- terrein te Breskens ten gerieve van het rei- zend publiek. Het adres is voorzien van hand- teekeningen. van verschillende notabele ingeae- tenen van het vierde district, die zoowel van de ochtend- als van de avondboot gebruik maken. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen is de rood en zwart horizon- taal gestreepte lichtboei No. 49 in de Schelde vernummerd in No. 50A. Ligging ongeveer: 51° 21' 37" N.b. en 0° 39' 10" W.l. Tn de Schelde is bijgelegd een stompe ton No. 49, op ongeveer51° 22' 2" N.b. en 0° 39' 24" W.I. De ffClub de Bienfaisance" in de Vondel- straat te Amsterdam is „tijdelijk" gesloten Voor een aantal dagen vervoegde de heer S. Politzer, de eenige nog hier te lande vertoe- vende bestuurder der club, zich volgens de Tel., bij den officier van justitie mr. Baumhauer, om te vragen of er ook bezwaren bestonden. dat hij zich buitenlands begaf, waartegen niet 't minst werd ingebraeht. De heer Politzer is daarop met echtgenoote en kind afgereisd naar Londen, van het Victoria-hotel aan het Damrak uit. De heer Vroom, chef de bureau, bleef toen alleen in de club achter, ea deze vond het on- noodig de zaak langer open te houden, wjjl er toch niets te doen was. Gespeeld werd er sinds den inval niet, en door de herhaalde justitie'ele huiszoekingen, waagda geen vreemde- ling het meer zich in de club te gaan ;/ver- poozen". De zaak stond dus geruimen tijd reeds op verloopen en kostte dagelijks veel geld. Een briefje met de initialen der club en het //Koninklijk goedgekeurd" er onder prijkt nu op de deur met ,tijdelijk gesloten". Of de zaak zal worden heropend Niets wijst er op. Wei veel op het tegendeel, meent het blad. De heer Politzer toch heeft ook zijn huis in de Roemer Visscherstraat 28 voor^oed verlaten, en reeds is dit aan anderen verhuurd. Het adres van den heer Vroom is geheel onbe- kend Daarentegen zijn er tal van crediteuren die zeer teleurgesteld zijn over de afwezigheid van den heer P. Uit Noordwijk schrijft men aan het N. v. d. D. Bij het omspitten van land even buitan ons dorp, heeft eenigen tijd geleden zekere V. een klein muntstukje gevonden ter grootte van een stuivertje, met het jaartal 1079. MAX voorts eenige onleesbare letters, dan het woord ,/REX", en dan weer iets onleesbaars In het midden van het geldstukje een groote 0 met een kroontje er boven. Aan de keerzijde een kop met lang krullend haar en als randschriftCarolus gratia. Men heeft nog niet kunnen te weten komen, welk soort van geldstuk dit kan zijn. Het blad teekent hierby aanIndien het jaartal 1079 werkelijk goed gelezen is, zal dat ook moeilijk te vindan zijn, want waar regeerde toen een Koning, die Karel heette Zou het ook kunnen zijn, dat de 0 het overblijfsel is van een 6 In 1679 regeerde in Spanje Koning Karel II. Deze week, op 'n frisch-heerljjke middag wandelend langs de ,.,Vaartkant" te Roosendaal, schrijft iemand aan de Gr.wet, zag ik, even voorbij 't houten bruggetje over de Vaart, achter 't nieuwe schoolgebouw, 'n stuk of Yijf, zes armoedig gekleede kleuters van jongens, die, onder veel lachend kabaal, met 'n soort van groote ballen aan 't bollen waren, waarvan telkens brokstukken en scherven afvielen wanneer ze met elkaar in botsing kwamen. Daardoor meer opmerkzaam geworden, keek ik wat op- lettender naar deze eigenaardige bal-partij, toen ik eensklaps, tot m'n groote ergernis, merkte, dat de voorwerpen waarmede de jongetjes zich vermaakten, niets minder of meer waren dan een drietal doodshoofden. De kleinen ver- haalden, dat ze hun speeltuig opgedolven hadden op 't verwaarloosde oude kerkhof, daar in de nabijheid gelegen en dat er van deze //ballen" nog veel meer te vinden waren. De Steenweg te Utrecht werd Vrijdagnacht omstreeks 12 uur in rep en roer gebracht door een man en een vrouw, die blijkbaar met el kaar oneenigheid hadden en waarvan eerstge- noemde door het lossen van 5 revolverschoteu aan zijn gevoelens lucht gaf. In een oogwenk was de onverlaat gegrepen en naar het hoofdbureau van politie gebrapfyt. Hij bleek te zijn de 32jarige I). W., gewezen Oost-Indisch militair. Ook zijn slachtoffer, de 25jarige C. de J. werd naar het hoofdbareau overgebracht. Van de 5 schoten hadden 3 doel getroffen. Zy had twee kwetsuren aan den rug en een aan het hoofd. Gelukkig constateerde de politie- geneesheer, dat de verwondingen geen ernstig karakter hadden. Edele deelen waren niet ge troffen en geen der kogels had zich een weg in het liehaam kunnen banen. Uit de wederzijdsche verklaringen kwam de toedracht der zaak weldra aan het licht. De twee waren gehuwd en hadden aanvanke- ljjk samen gewoond. Van lieverlede verminder- den echter de goede verstandhouding en de onderlinge harmonie. Elken dag bijna kreeg zij een pak slaag en het ergste was, dat alie geld in drank werd omgezet en het hongerspook grijnzend voor de deur stond. Zoo kon het niet langer en in arren moede had zy ten slotte haar biezen ge- pakt en elders een goed heenkomen gezocht. Zij had echter buiten den waard of in dit geval buiten haar man gerekend. Deze was, hoewel hij zijn plichten van lief- hebbend echtgenoot op schandelijke wijze ver- zaakt had, hierover volstrekt niet gesticht. Hij smeekte en dreigde en verlangde dat zij in de echtelyke woning terug zou keeren. Alles was echter tevergeefs. Donderdagavond wilde hij een laatste poging aanwenden. Daartoe wachtte hij op de Mariaplaats den afloop van de gezellige bijeenkomst van geheel- onthouders in het Gebouw voor Kunsten en W etenschappen, waarbij ook zijn vrouw tegen- woordig was. Toen hij haar eindelijk in het vizier kreeg, begon het gebid en gesmeek en gedreig opuieuw. De eenmaal verstooten vrouw bleef echter onver- murwbaar en weigerde elke toenadering. Hierop gebeurde het vreeselijke en weer- klonken plotseling de vijf snel op elkaar vol- gende schoten, die als door een wonder geen noodlottige gevolgen gehad hebben. Zaterdagavond omstreeks kwartier over acht werd op de Prinsegracht te 's Hage van twee mannen, die rustig met elkaar stonden te praten, de een bloedend aan het gelaat verwond, juist terwijl de electrische tram passeerde. Men vermoedt, dat een met kruit en glas gevuld voorwerp, dat door kwajongens op de rails was gelegd, ontplofte en dat de verwonde door een scherf in het gelaat werd getroffen. Jhen moeder De moeder"(?) te Deventer waarvan wij on- langs melding maakten. schijnt naar het //Dev. dagbl." meldt, eenigzins tot inkeer te komen althans zij heeft weer iets van zich doen kooren. Vrijdagmorgen heeft zij het knaapje van 8 ja- ren, dat reeds door de lieden, die het hadden opgenomen, geheel in nieuwe kleeren. was ge- stoken, opgee'ischt en medegenomen. Haar Hen- drik, dat was haar lieveling", en daar kon zij niet buiten. Onder veel //belangstelling" had haar tocht naar het station plaats. Bij het afbreken van een zilversmidswinkel te Londen zijn er 150 doozen vol zilveren voorwerpen ter waarde van meer dan 7000 voor den dag gekomen. Uit de modellen van de trekpotten, koffiepotten, biscuittrommeltjes, enz., valt op te maken, dat ze stellig twintig jaar oud zijn. Ze zullen zijn verborgen door een bediende, die ze heeft willen stelen, maar daartoe niet den moed of de gelegenheid heeft gehad. Afgeluisterd. Kleine trippelvoetjes plassen over bemodderden grond. Guve wind waait door dunne, schamele kleertjes. Kleine kereltjes met vroegwijze gezichtjes komen aan- gedribbeld, handen in broekzakken van veel te groote en te wijde broekjes. Nieuwsgierig steken zij de kleum-gezichtjes met paarse kou-neuzen bij elkaar. Een schijnt iets te vertellen. Zijn kleine schitter-oogjes, vreemd afstekend bij het overigens groote ver waarloosde gezichtje, kijken rond of de anderen wel luisteren, en kleine handen komen uit broekzakken. z/En, en toen hebben we een heel bord kar- nemelk gehad, en later een bord erwtensoep, en toen nog zoo'n heele groote kom, maar die was niet heelemaal vol, die was maar half. Voorbij waren ze. Allen met groote staar- oogea kijkend naar het armoedige ventje in hun midden, die liep te vertellen, van wat hem geheel vervulde, van een warm maal, dat hij misschien in geen dagen gehad had. (Opr. Haarl. Ct.) Te Amsterdam is gearresteerd een brieven- besteller, als verdacht van diefstal van een pakket, met gouden voorwerpen Het Hbl. verneemt, dat het vermiste bestaat uit een z.g. monsterpakje, waarvan de inhoud op het hoofdpostkantoor moet zijn zoek geraakt. De besteller ontkende, doch bleef voorloopig in hecbtenis. Te Achtkarspelen was iemand bezig om de geit van den predikant te stelen. De predikant, die nog niet naar bed was, bemerkte dit, sloop er stil heen en pakte den dief bij den kraag. De man wist zich echter los te rukken en te ontvlucbten. Door de duisternis kon de predikant niet zien wie hij was. Men meldt uit Onnen (Haren), aan de Ass. Ct. Kortelijks is het voorgevallen. En voor de waarheid ervan staan wij in. Voor eenige jaren werden vele gemeente- besturen bevangen door een brandspuit-aanschaf- koorts. Ook hier is indertijd zoo'n dingetje gekomen, dat ternauwernood een vensterkozijn kan natmaken op 2 meter afstands. Opgeborgen werd zij, bij gebrek aan beter, in een boeren- schuur. Onlangs verschijnt er een commissie in optima forma tot het nazien en controleeren van de spuit. Edoch de spuit is zoek. Gemoedelijk komt de eigenaar van de schuur tot de com missie zeggen Ai horn probeeren wilt, dan moei 't aander jaor maor weerkoomn. Ei zit under 'theuj." Zaterdagnamiddag sprong een 13jarige knaap uit Oegstgeest, die zich met school- kameraden in de Noordwijksche tram bevond, voor //Zomerzorg" aan den stationsweg te Leiden er uit, of werd, zooals een andere lezing luidde, door een zijner makkers spelende van het balkon gedrongen. De knaap viel en kreeg den volgenden wagen over een der beenen. In het ziekenhuis moest het been boven de knie worden afgezet. Terwijl in Amsterdam werkloosheid heerscht in eenige vakken, is er te Rotterdam zooveel werk te vinden, dat bij den laatsten winter de gemeentereiniging geen menschen genoeg kon krijgen om de massa sneeuw op te ruimen. Spijkers met koppen slaan. De Rotterd. raad heeft zonder discussie besloten 340.000 aan te wijzen voor den voorloopigen gedeelte- lijken aanleg van de Lekhaven. Tal van zaken werden in een uur tijds afgedaan. Vooraf hield de burgemeester nog een deftige en lange Nieuwjaarsrede. De bevolking der gemeente Rotterdam telde op 31 Dec. 390.360 zielen. In 1906 werden er geboren 12.310 kinderen. Er over- leden 5342 personen. In de gemeente vestigden zich 21066 en er vertrokken 17191 zielen. De bevolking is vermeerderd met 11343 personen. Verleden Donderdagmorgen is te Oud- Delftshaven (Rotterdam) de groote remise van de My Algemeen Vervoer een prooi der viam- men geworden. Bijtijds werden de 84 paarden de stallen uitgejaagd en later opgevangen. Vijf groote kostbare motorbussen werden eveneens door de vlammen vernield. Alles was verzekerd voor 256.000. De brand was ontstaan door benzine en had een geduchten omvang. In den omnibus-dienst wordt nu voorzien. Humor in de verzekering. Uit het jongste jaarverslag der Rijks-verzekeringsbank knipt de Tijd het volgende stukje z/Door een der geneesheeren van een groot ziekenhuis werd opgemerkt, dat indien er een zeker aantal patienten, b.v. met beenbreuken aanwezig is, waarvan de eene heift kraehtens de Ongevallenwet 1901 verzekerd is, de andere niet, de verzekerden zich nog steeds niet in staat gevoelen te loopen, veel minder het zieken huis te verlaten, nadat de andere reeds sedert weken, soms sedert maanden aan het werk zjjn. „Ook trof het iederen arts, die de wekelijksche zitting in dat ziekenhuis hijwoonde, dat de ver- zekerde patieten met beenfracturen in een zeker stadium der genezing over het algemeen veel minder goed liepen dan de niet verzekerde lijders. In het algemeen werd meermalen alleen aan de wijze van optreden van een patient gemerkt of hij volgens de Ongevallenwet ver zekerd was of niet. //Dergelijke trage arbeidshervatting werd door vele artsen voor het in werking treden der Ongevallenwet slechts zelden of nooit gezien, terwijl zij thans veelvuldig voorkomt." Smakelyk. De rechtbank te Keulen heeft een ban- ketbakker, die bij ket bereiden van een zeker gebak, in de bakolie gespuwd had, veroordeeld tot f 120 boete. De man bekende, dat hij altijd op deze manier had onderzocht, of de olie voldoende verwarmd was. Te Erkenschwik, bij Paderborn, raakte een vrouw van 47 jaar verliefd op een flink uit de kluiten gewassen jongen van 15 jaar en zij wist hem er toe over te halen, dat hij zijn geboorte-acte ging vervalschen en zich met haar liet trouwen. De jongen, die nu doorging voor iemand van 22 jaar liet zick vervolgens door zijn zooveel oudere echtvriendin tot diefstal verleiden. Hij werd gesnapt, en toen kwam ook al gauw de vervalsching zijner geboorte-acte aan het licht. De rechtbank te Paderborn heeft nu den //man" tot twee en de vrouw tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Later volgt de ongeldigverklaring van het huwelijk. Millionnair spullebaas. James Anthony Bailey, van den circusfirma Barnum Bailey, die den 11 April van het vorige jaar overleed, op 58jarigen leeftijd, laat een kapitaal na van 151/3 millioen gulden, waarvan zijn nicht, Ruth Louise Bailey te Westchester in den staat New-York, erfgename is. Hij stierf in Engeland en daar was ook zijn kapitaal belegd, wat voor de Engelsche schatkist een voordeeltje van f 355,046 aan successierechten is. Conan Doyle, de bekende schrijver der Sherlock-Holmes-verhalen, gaat Zola en Voltaire nadoen. Een jong advocaat te Londen was veroordeeld tot 7 jaar dwangarbeid wegens een zwaar misdrijf. Nu is hij sedert drie-en- een-half jaar vrij, doch beweert nog steeds onschuldig te zijn, herstel eischend van het hem aangedane onrecht. Conan Doyle heeft tot in alle bijzonderheden de zaak nagegaan en kondigt aan, dat hij de waarheid aaD het licht zal brengen de jonge man is geheel onschuldig, hetgeen de schrijver zal bewyzen in een artikel, dat niet minder dan veertien kolom zal beslaan van een groot dagblad uit Londen. - Volgens de New York Sun zijn bij een aardstorting in de Schloss-mijn bij Montgomery in Alabama honderd mijnwerkers bedolven. Vrijdag is een Fransche onderzeesche boot, n°. 10, aan een gevaar ontkomen. Met andere onderzeesche booten en torpedojagers was ze van Cherbourg in zee gegaan om oefe- ningen te houden. Toen de flotille thuiskwam werd de no. 10 vermist. Na vijf uur zoeken vond men haar in voile zee met beschadigde schroef hulpeloos drijven. Men sleepte haar ten slotte behouden binnen. - Vrijdagmorgen om 6 uur brak brand uit te Geispolsheim, een dorp aan den spoorweg naar Bazel, 15 K. M. van Straatsburg verwijderd in de kachelfabriek der Engelsche firma Hubert Co., te Londen gevestigd. De oorzaak van den brand is nog niet opgehelderd, vermoedelijk is er vuur uit den oyen gevallen en heeft het een hoop afval bereikt, waarbij zeer veel cellu loid was, waardoor de vlammen terstond hoog oplaaiden. Een deel der arbeiders en arbeidster* meest jeugdige personen, was reeds aan het werk. Het vuur bereikte al spoedig de deur en versperde zoodoende den arbeiders en arbeid- sters, die in het lokaal waren waar de brand uitbrak, den uitgang. Yan dezen bereikten maar weinig de buitenlucht. Een meisje waagde den sprong door de vlammen en kwam met brandende kleeren op de binneuplaatshaar toestand is hopeloos. De door de snel om zich heen giijpende vlammen bedreigde arbeiders slaagden er ook niet in de met tralies gesloten vensters te ope- nen. Zij drongen zich opeen in den meest verwijderden hoek van het lokaal, waar velen, door den rook bedwelmd, ineenzonken. Een groote hoop asch, waaruit verkoolde menschen- beenderen en schedels steken, duidt de plaats aan, waar 21 jonge menschenlevens, 15 meisjes en 6 jongens van 15 tot 18 jaren in de vlam men verloren gingen. Door de deur kon niemand gered worden. Uit een tegenover ge legen lokaal, van de plaats van den brand slechts door een smalle gang gescheiden, konden door het wegnemen van de tralies der vensters en van de kozijnen 6 knapen en meisjes worden gered. Het paklokaal werd ook spoedig door den brand aangetast en daar kon men de tralies niet spoedig genoeg van de vensters wegbreken. De jongens en meisjes, die daar waren, werden met geweld er tussehen doorgetrokken en kregen daarbij verwondingen over het geheele liehaam. De directeur Noubrecht uit Geispolsheim be vond zich bij het uitbreken van den brand nog niet in de fabriek. Hij had 2 opzichters Diirr en Schahl, die in verhoor genomen zijn, om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Bij de afgebrande fabriek speelden zich hartroerende tooneelen af onder de ouders van de in het vuur omgekomen slachtoffers. De materieele schade bedraagt 18000. De belemmering in de haven ran A ntwerpen. Kracht ige nmatregelen. De belemmering in de haven gaat tegenwoor- dig alle gedacht te boven. Een ieder die aan de haven werkzaam is, heeft den mond vol

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2