u No. 4942. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 12 Januari 1907. 47e Jaargang. ./AJ Gemengde berichten. TWBBDE3 BLAD. Buitenland. F S UIL L.ETO K. TEE NEUZEN, 11 Januari 1907. Den heer J. M. de Zwarte, gezagvoerder bij den Provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde wordt op verzoek met ingang van 15 dezer eervol ontslag verleend, met recht op pensioen. 59) z/Maar ik lees het in uw oogen. Breng me nog een flesch." z/Daar inoet ik niet voor zorgen ik ben zelf ook genoodigd, de gast van uw zoon //Aha Hij zweeg en scheen na te denken. vDe toren is nu toch van den aard- bodem verdwenen //En Gertrude Knee is gewond en ernstig ziek //Zoo Kijk luister eens Wat gaat mij die juffer aan i/O, antwoordde Christiaan, wien een schok door de ziel ging, nu kon hij niet langer zwijgen, ^die Gertrude Knee wordt de vrouw van uw zoon, dat geloof ik vastBy God, dat wordt zij Onbeholpen stond Thorbeeken op, zoodat de stoel omvertuimelde„Is dat waar Dan is alles vergeefsalles! Eene Knee en mijn zoon Zou ik haar moeten zien altijd en immer tot aan het einde Op dit oogenblik riep een heldere stem Wli zij" met ons dertienen aau tafel, dat voorspelt ongeluk z/Wat dan /-Dat een van ons in dezen nacht stei'ft Deze laatste woorden had Thorbeeken uit- geroepen hij staarde in het doodsbleek gelaat Met gelijken datum wordt benoemd tot ge- zagvoerder de stuurman L. de Bakker en tot stuurman de dekknecht De Putter. Gisteren werd alhier in het cafe //La belle vue," by den heer J. Schepens, eene openbare vergadering gehouden van de afdeeling //Ter Neuzen en Omstreken" der vereeniging //Ver gunning." De opkomst was niet groot en bestond in hoofdzaak uit belanghebbenden. De Voorzitter, de heer A. de Vrieze, opende de vergadering - en leidde als spreker in den heer G. J. Bartman, Voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging, welke het woord voerde over z/De toepassing der Drankwet en hare gevolgen." Spreker decide mede dat het hoofddoel der vergadering was het behandelen van het adres van het hoofdbestuur der vereeniging aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge- zonden, waarin het verkeerde en oubegrijpelijke in de drankwet wordt aangetoond. Vervolgens ontwikkelde spreker verschillende bezwaren tegen de wet, benevens ve!e onduide- lijkheden daarin en ook de moeilijkbeden waarin de vergunninghouders door naleving der wet kunnen komen. Een groot bezwaar is de split-sing van tapperij en slijterij. Onbillyk acht hij de logements- vergunningen van lokaliteiten die zich niet tot logement leenen en die alleen dienen om den aanvrager de gelegenheid te geven te tappen zonder vergunning. Ook gaan soms belangrijke geldsommen verloren, doordat de vergunning bij overlijden niet op de kinderen kan overgaan. Nakomen van de bepalingdat personen beneden 1 Gjaar zonder geleide niet mogen worden toegelaten is dikwijls ook bezwarend. Tal van moeilijk- heden doen zich voor. Spreker eindigde met een aansporing tot aaneensluiting, waarna de Voorzitter bam namens de vergadering dank zeide voor zijne rede en de openbare vergadej-ing sloot. Aan het Rijks post- en telegraafkantoor te Hulst werden gedurende het jaar 1906 behandeld Ontvangen aangeteekende brieven. 2359 Verzondeu 2396 postwissels4843 Ontvangen 9331 Ter invordesring aangeboden kwitantie's 2312 Uitgezonden kwit-antie-adviezen 9368 Inlagen spaarbank1498 Terugbetalingen 628 Inschrijvirigen Ongevallenwet 912 Verzonden telegrammen3433 Ontvangen 2749 Overgenomen 205 Uitgaande telefoongesprekken 1078 Inkomende 737 Zuivere ontvang f 17,450,26 Geldelijke verantwoording f 590,772,29" Bedrag van gest-orte postwissels f 217,842,09 uitbetaalde postwissels 156,879,705 ter invordering aangeboden uitgezonden kwitantie-adviezen 190,335,84 inlagen van de spaarbank 148,106,60s terugbetalingen van de spaar bank 128,612,66s Bet totaal der uitbetalingen ougevallenwet aan premien 3,284,21s idem aan uitkeeringen 2,733,83 Maandag zijn te Philippine drie candi- datenlijsten voor een lid van den gemeenteraad (vacature Wiskerke) aangeboden. van zijn zoon, barstte daarop in een woesten lach uit en waggelde naar de deur. Toen de huisknecht hem op de binnenplaats tegen een muur zag staan, haalde hij dejacht- wagen uit den stal en spande de paarden er voor. De onrustige dieren krabden met de hoeven over de steenen en beeten ongednldig op bunne gebitten. Toen Thorbeeken naderde, begonnen zij te steigeren. De knecht hielp hem in de wagen. z/De stroppen liggen onder de zitbank" zeide hij. (Hij bedoelde de touwen, welke men de koeien om de horens slaat, om ze in den stal vast te zetten). z/Stroppen Wat moeten die vroeg Thor beeken als in een droom. z/Ik moet ze u meegeven". Thorbeeken sprong woest op en schreeuw- de »Ik wil ze niet bij me hebben". Het hoofd schuddend, klom de knecht in den wagen, sloeg de zitbank op en trok de stroppen weg, onder het uitspreken van de woorden </Er is mij gezegd, dat ze morgen gebruikt moesten worden". Thorbeeken keek strak naar de nieuwe touwen, die in het maanlicht eenigen glans hadden. #Ik heb geen stroppen noodig", mompeldehij, en luid voegde hij erbij ,/Ik wil ze niet En meteen sloeg hij wild op de paarden los, zoodat de knecht maar juist bij tijds op zij kon springen. Gertrude Knee had dien namiddag weinig geslapen. Frauke was niet van haar bed ge- De candidaten zijn de heeren P. de Bock, A. Lauret en A. Rammeloo. Stemming 14 Jan. a.s. Sluiskil. Bij de door de vereeniging //Land- bouwbelaog" alhier gehouden aanbesteding van de levering van u. Chilisalpeter, werd ingeschreven, door de Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor f 13,25 D. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,98, Blondeel te Aardenburg voor 12,97, J. H. Schalk te Ter Neuzen voor f 12,941 /2, L. Eversdijk te Kapelle voor f 12,84, Meijer te Zaamslag voor f 12,81 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,78. b. Ammoniak-superphosphaat, werd inge schreven doorP. J. Scheele te Ter Neuzen voor 7,45, Blondeel te Aardenburg voor /7.42, Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 7,28, dezelfde voor f 7,27, Eversdijk te Kapelle voor 7,24 en Hoste te St. Laureins voor f 7,22, alles per 100 Kg. Gegund de chilisalpeter aan den heer P. J. Scheele, de ammoniak-superphosphaat aan den heer Hoste. Hoeli, 10 Jan. Heden werd alhier door deland- bouwvereeniging „Doelmatige Samenwerking" ten huize vau de wed. Jac. Drabbe, aanbesteed de levering van a. 132,600 Kg. kunstmest, levering Maurits- fort, en 67,50u Kg. kunstmest, levering Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door Blondeel te Aardenburg voor 7,42, Dordt-sche Kunstmestmaatschappij te Dordrecht voor /7,25, D. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,22, P. Hoste te St. Laurent voor f 7,18, levering Mauritsfort en 7,16, levering Ter Neuzen. b. 33,700 Kg. chilisalpeter, levering Maurits fort, en 13.800 Kg. chilisalpeter, levering Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door Blondeel te Aardenburg voor f 12,97, Schalk te Ter Neuzen voor 12,9599/khr A. Wieland te Ter Neuzen voor 12,85, D. Scheele te Ter Neuzen voor f 12,80, J. Meyer te Zaam slag voor f 12,80, alles per 100 K.G. voor beide leveringen. De levering der kunstmest is gegund aan P. Hoste en der chilisalpeter, bij loting, aan J. Meijer. Zaamslag, 10 Jan. Door den jager C. Stoffels werden in het afgeloopen jachtseizoen geschoten 164 hazen, 52 patrijzen, 59 eenden, 41 halve emden of talingen, 11 plevieren, 76 snippen, 95 lappers, 17 konijnen, 4 kwartels, 26 wilde ganzen en 6 duikers, samen 551 stuks. Bosclikapelle. Op de zeer druk bezochte jaarvergadering der onderlinge varkensver- zekering //Heipt Elkander," gehouden in het cafe van den heer P. v. dampen, bleek, dat op 31 Dec. 1906 het aantal donateurs 7 en dat der leden 59 bedroeg, die 70 varkens verzekerd hadden. Op 31 Dec. 1905 bedroeg het aantal leden 48, zoodat in den loop van 1906 er 11 leden zijn toegetreden. Het entreegeld voor nieuwe leden werd be- paald op f 2, de contributie op 15 ct. per maand en per varken, de uitkeering op 30 ct. per KG., terwijl het aantal quarantaine dagen van 30 op 15 werd teruggebracht. De ontvangsteu bedroegen 177,17, de uit- gaven f 46,70, zoodat er een goed slot was van f 130,47. Op 31 Dec. 1905 was in kas 358,27s, zoodat de vereeniging, den len Januari 1901 opgericbt, weken. Tegen tien uur des avonds wilde zij volstrekt opstaan. Daar de kamer genoeg ver- warmd was, meende de onervaren jonge ver- pleegster, dat het geen kwaad kon als de zieke een poosje het bed verliet. Met heete wangen, brandende oogen en bevende ledematen zat zij aan het venster, gehuld in een licht nachtkleed, de knieen gedekt door een wollen deken. Nu en dan mompelde zij enkele woorden. z/Je ziet er vreemd uit met dien witten doek over je gouden lokken," zei Frauke. Zij legde een gedeelte van het haar naar voren over haar schouders. //Wat ben je bleek, lieve Trude-Zij streek haar langs de wangen. -//Ik vrees, dat je nog ziek wordt. Wil je niet een japon aantrekken En Frauke ging naar de kleerenkast en zocht. Met een klee- dingstuk in de hand liep zij naar het venster en ontstelde. //O", riep zij, /,ik heb het linneD kieed van Trude Groode gevonden z/Geef hier", sprak de zieke, met nieuws- gierige blikken naar het kleed ziende. Zij liet de deken van de knieen vallen en stond op vervolgens deed zij haar nachtkleed uit. z/Wat wil je doen vroeg Frauke. z/Het is zoo warm ik wil dit uittrekken Zoo, geef mij nu het linnen kleed aan." Frauke maakte den smallen band om haar middel vast. Het kleed sloot losjes om haar hooge gevulde gestaltede maan scheen op haar naakte voeten. z/Het is als 't ware voor je gemaakt", zei Frauke met ingehouden adem, terwijl zij op die Koninklijke verschijning haar blikken liet rusten. z/Wat nu?" vroeg Frauke. thans bezit 488,74s, welk bedrag op de boerenleenbank rentegevend is belegd. Tot onder-voorzitter werd benoemd P. de Hont, tot commissaris van toezicht P. A. deVilder, tot commissaris van orde herbenoemd A. Mel De Rooij en tot keurmeester J. v. Bastelaar. Bosclikapelle. Dat de boerenleenbank meer en meer het vertrouwen der ingezetenen ver- werft, kan afdoende hieruit blijken, dat op 31 Dec. 1905 het aantal in gebruik zijnde spaar- boekjes 57 bedroeg, welk getal op 31 Dec. 1906 tot 77 was gestegen. De spaargelden, die op 31 Dec. 1905 reeds be- liepen 12267,15, waren op 31 Dec. 1906 ge- klommen tot 22362,42, zeker een niet onaardig bedrag voor onze gemeente. Kloosterzande, 9 Jan. De Oranje-vereeni- ging alhier, die eerstdaags hare jaarlijksehe uitvoering zai geven, hield in de laatste dagen van December in de school in de Molenstraat hare gewone jaarlijksehe uitdeeling. Als gewoonlijk waren een 50tal kinderen, uit even zoovele gezinnen, met hunne moeders uitgenoodigd en aanwezig, was een kerstboom geplaatst, en werden de kinderen en ook de moeders onthaald op chocolade en krentenbollen. Door de vele bijdragen, zoowel aan kleederen als in geld, tijdens den watersnood in Maart j. 1., kon in die dagen niet alles worden uitgedeeld, en was de vereeniging daardoor in staat gesteld, thans meer te geven dan vroeger. Meer dan 1000 stuks kleederen, alien nieuw, werden aan ruim 80 gezinnen, onder welke vele ouden van dagen, bedeeld bovendien kreeg ieder gezin een nieuwen deken en een krenten- brood. Dat blijdschap, tevredenheid en dankbaarheid algemeen bleek, laat zich gemakkelijk begrijpen, en het bestuur mocht daarvan de meeste blijken ontvangen. Zooals hierboven gezegd, geeft de vereeniging weldra hare jaarlijksehe uitvoering (tooneel, zang en piano) en wel op 12, 14 en 16 dezer, des avonds 6 uur, in het hotel //De Linde" bij Weemaes alhier. Wij wenschen de vereeniging een flinke ont- vangst en goed succes, en den leden en toehoor- ders een prettigen avond. RECHTSZAKEN. Baad van Beroep (ongevallenverzekering) te Middelburg. In de Donderdag gehouden openbare terecht- zitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg, van 28 September 1906 werd bevestigd de beslissing der Rijksverzekeringbank en aan klager de vordering ontzegd in zake P. D. te Axel. Ongegrond verklaard werd het beroep in zake J. d. K. te Ter Neuzen. Een bekend semi-arts te Utrecht, S., had al een poos een puistje op den neus, dat oogen- Schijnlijk niet de minste zorg baarde. Dezer dagen werd de familie ongerust, vooral, toen de aanstaande medicus zich niet wel gevoelde. Een dokter werd ontboden, de patient werd aan den neus geopereerd en is aan de gevolgen daarvan overleden. Te Bavel was Maandagnamiddag de 80jari- ge Joh. van Eijl uitgegaan. Daar hij wat lang wegbleef, ging een der huisgenooten hem //Lieve Frauke wanneer zai toch Trude Groode terugkomen z/In den allerhoogsten nood, Trude." vWaar is de zilveren kraus, Frauke z/Wacht, Trude, hier in de kast" en zij lag reeds op de knieen en zocht. „Ach, vond ik den krans toch dacht zij. r,Trude schijnt weer beiang te gaan stellen in haar omgeving dat is zeker een teeken van genezing." Met bevende handen opent zij de deur. z/Hier, Trude! Kijk, ik heb hem blank ge maakt." Zij houdt den krans in den maneschijn. Wat glinsteren die meeuwenvleugels Wacht, ik zai je hem opzetten opzetten maar buk een beetje, anders zou ik je pijn doen. Buig je koninklijk hoofd, koningin Maneschijn. Zoo Lach nu eens tegen je slavin zoo nu ben je Trude Groode De zieke greep Frauke's hand. z/Ik heb hier een tehuis gevonden lieve zusterZeg eens, lieve Frauke, wanneer zai Trude Groode terugkomen Frauke begint augstig te wordenin haar radeloosheid begint ze te schreien vGa toch zitten, Trudeneem de deken weer op je knieen, ik kom dadelijk terug." Zij wil Voss halen. Daar komt hij reeds aan zij gaan door de achterdeur het huis binnen. z/Wat scheelt er aan, Frauke z/Kom mee Zij gingen samen de trap op en traden de kamer binnen de kamer is leeg. ,/Waar is zij roept Voss en sehudt haar bij den arm. (Wordt vervolgd.) De thans overleden sjah van Perzie werd gelioren 25 Maart 1853 als tweede zoon van Nasr-ed-Din. Hij was de 5e sjah uit de dynastie der Kajars, welk fesJacht na den burgeroorlog van 1779 tet 1794 aan et bewind kwam en de inaeht ook wist te behouden. Tijdens zijn regeering bezocht hij eenige malen Europa, zoo in 1900 de Parijsche tentoonstelling. De ziekte, waaraan hij bezweken iswaterzucht heeft maanden en maanden geduurd en al herhaaldelijk was zijn einde binnen een paar dagen voorspeld. Zijn dood maakt een eind aan een regeeringsperiode van tien jaren, weike voor het Perzische rijk een tijdvak is geweest van verarming en vernedering. Verarming vooral door de buitensporige spilzncht van sjah en hof; vernedering, wijl het geld voor die brooddronken grootdoenerij steeds door buiteniandsche leeningen moesten worden verkregen, en altijd op voorwaarden, welke de onaf- hankelijkheid van den staai ondermijnen. Door het beschikbaarstellen van geld op oezwaiende voorwaarden, wist vooral Rusland zijn positie te Teheran te verster- ken. Het is altijd een groote grief geweest vau het Perzische volk tegen den gestorven heerscher, dat al dit geld niet eens in Perzie zeif werd uitgegeven, maar moest dienen voor het bekostigen van de buiteniandsche reizen van den vorst. Perzie, tot dusver het doelwit der staatskunde van het Britsche rijk en het Izarenrijk, heeft de laatste jaren de zeer actieve belangstelling goirokken van Duitsch- land. Ware de Rnssisch-Japansche oorlog, met al zijn naweeen voor het Russische rijk, het spel niet komen verstoren, de Rnssen zouden aliengs bun invioed steeds verder zuidelijk in Perzie weten te doen gevoeien maar nu is de toekomst van het rijk van den sjah zoo on- zeker mogelijk geworden. Engeiand heeft de oudste rechten het verkondigde zelfs een soorl Monroe-leer ten opzichte van de Perzische golfRusland bezit voor- loopig nog de beste machtspositiemaar de Duitschers dringen steeds meer binnen. De Engelschen beseffen dan ook het gevaar daarvan. En al meenen dan ook nu de Engelsche bladen, dat de Perzische kwestie minder bedenkelijk geworden is sedert Engeiand en Rusland onderhandelen over een voor beide partijen bevredigende regeling, waarbij Rus land, Noord-Perzie er. Engeiand vermoedelijk Zuid-Perzie als invloedssfeer zai krijgen, zij betoogen toch tevens, dat de iioofdtaak van de twee mogendheden blijft, Duitschlund rechtlijdig buiten Perzie te houden, om zoo een herhaiing der geschiedenis van het optreden van den Duitschen keizer in Marokko te verhinderen. Daar in Marokko zullen waarschijnlijk de Franschen nog last genoeg van de Dnitschers krijgen. De (-Daily Telegraph" verneemt uit Berlijn, dat Untenant kolonel Wolil, van een regiment Wurtumbergsche dragonders en leeraar aan <le mditaire akademie te Berlijn, uit Hamburg naar Fes is vertrokken, waar hij als ririlmeester van de ruiterij van den sultan werkzaam zai zijn. Met hem mee gaat luitenant Tsoudi, die tegelijkertijd hoofd- ingenieur en vertegeuwoordiger van Krnp zai zijn 1 De Beilijnsche bladen bevcstigen dit berieht. Wolf krijgt 1000 frarcs in de maand en is voor 2 jaren aangesteld. De Franscbe regeering heeft reeds 7 kapiteins en 5 Untenants uitgekozen, die belasl zullen worden met de opieiding van het kader voor de Marokkaansehe politic. De mceste van die oflicieren staan hij de troepen in Algerie en Tunis. Binnenkort zuilen ook onderofficieren benoemd worden. Zoodra de inrichting van de politie voldoende ge- vorilerd is. zuiien de ftpaansche en Fransche smaldeefen volgens de -,Petit Parisien," van Tandzjer teruggeroepen worden. De Fransche en Spaansche officieren zullen dan met deDuitsche drilmeesters liroederlijk kunnen samen wei ken om Marokko te moderniseeren en te beschaven. Over dat beschavingsnerk van Afrika heeft de Duitsche. dii'ecleur van Kolonien in zijn verkiezingsrede te Berlijn ook heel wat verteld. Hij heeft daarbij het absolute beiang van kolonisatie voor Duitschland aangetoond en getracht de ongunstige opinie omtrent Zuidwest- Afrika in een gnnstiger te verauderen. De bijeenkomst te Berlijn, waaraan allerlei bekende geleerden deel- namen, werd een grootsche betoogirig voor Duitsche koionisatie. Tenslotte werd een koloniaal comite van actie gevormd. ■saaaaKEcai't a kwitanties8,004,86s

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 5