Gemengde berichten. Landbouwberichten. Des voormiddags half 10 ure werd de heer Kok door 2 commissieleden aan zijne woning afgehaald en naar het schoollokaal geleid, waar hij werd opgewacht door het personeel en de leerlingen, benevens vele belangstellenden. De Voorzitter der commissie, de heer J. ran der Peijl, huldigde den jubilaris als oud-leerling, terwijl hij hem uit naam van de bewoners ran Othene hartelijk dankte, voor het uitstekend onderwijs, door hem tijdens zijn verblijf aldaar gegeven. Als blijk van waardeering bood spreker den jubilaris namens de inwoners een fraaie schrijftafel en namens de leerlingen een inkt- stel aan. De heer Kok dankte voor de blijken van belangstelling, de waardeerende woorden tot hem gericht en voor de hem geschomken stoffelijke blijken van waardeering. De leerlingen werden hierna door den heer Kok onthaald op koffie en broodjes met vleesch, terwijl zij ook een sinaasappel en een stuk chocolade ontvingen. Een en ander werd in feestelijke stemming gebruikt. Deze dag za' door hen niet licht vergeten worden. Des namiddags maakten vele bewoners der buurt gebruik van de gelegenheid om den jubi laris te komen gelukwenschen, waarna in den f'amiliekring met tal van menschen vroolijk feest werd gevierd. Wij hopen dat de heer Kok nog lang zijne taak moge vervullen de hem gebrachte hulde is zeker op zijn plaats. Zaamslag. 1 #or de groote massa sneeuw die dezer dagen is gevallen, lag het voor de hand dat by invallende dooi heel wat water zou moeten worden afgevoerd. In den Kleine Huissenspolder dreigde het water in sommige huizen te loopen, nadat verschillende erven gekeel of gedeeltelijk blank stonden. Deze onverwachte hooge waterstand bracht enkelen op het idee, om een onderzoek te gaan instel- len in de buurtschap Yal, of de daar liggende duiker, die het water uit dien polder afvoert in den Margarethapolder, wel in orde was. Het bleek daar dat het schof in dien duiker was neergelaten, waardoor de afvoer van water was gestremd. Toen dien duiker door eenige maunen was geopend, stroomde het water met kracht in dien aangrenzenden Margarethapolder. De daarop- volgenden morgen was het water reeds zoover afgevoerd, dat het gevaar voor de huizen ge- weken was. Hoe die duiker dicht kwam, schijnt niet be kend te zijn, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hier opzet in het spel is. Axel, 7 Jan. Op de heden alhier voor de eerste maal gehouden markt van Zeeuwsch- Belgische paarden, waren ruim 200 stuks aan gebracht. Vele Belgische en enkele Duitsche kooplieden waren aanwezig. De handel was zeer levendig en er werden prijzen besteed tot 1600 francs zoodat deze markt als uitnemend geslaagd kan worden beschouwd. Hoek. De loop der bevolking in deze ge- meente over 1906 was als volgt Geboren 43 m., 55 vr., totaal 98. Gevestigd 52 m., 43 vr., totaal 95. Overleden 31 m., 14 vr., totaal 45. Yertrokken 54 m., 61 vr., totaal 115. Bevolking op 31 Dec. 1905 1251 1270 2521 31 1906 1261 1293 2554 alzoo vermeerderd met 10 m.. 23 vr., totaal 33. Voltrokken huwelijken 23. Levenloos aangegeven 2 m. en 2 vr. Onecht geboren 2 m. 1 tweelinggeboorte, beide m. Hulst. De bevolking over 1906, was als volgt Geboren 51 m., 54 vr., totaal 105. Levenloos aangegeven 6. Overleden 35 m., 29 vr., totaal 64. Vestiging 112 m., 143 vr., totaal 255. Vertrek 97 m., 100 vr., totaal 197. Bevolking op 31 Dec. 1905 1491 1641 3132 u 31 1906: 1522 1709 3231 alzoo vermeerderd met 99 zielen. Er werden 15 huwelijken gesloten. Stoppeldijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1906 was als volgt Geboren 25 m 32 vr., totaal 57. Gevestigd 54 m., 53 vr., totaal 107. Overleden 18 m., 21 vr., totaal 39. Vertrokken 82 m., 61 vr., totaal 143. Voltrokken huwelijken 7. Stoppeldijk. Aan het hulptelegraafkantoor alhier werden gedurende 1906 ontvangen 357 en verzonden 300, totaal 657 telegrammen. Wan een bemestingsproef op aardappelen. Te Vianen zakte Zaterdag de 13jarige v. T. door het ijs en verdronk. Een tienjarige jongen te Sneek, spelende met andere jongens om centen op de Gedempte Neltjeshaven, verloor bij het opgooien der centen een cent over een schutting, die aan den boven- kant voorzien was van groote spijkers om het overklimmen te beletten. Dit weerhield onzen waaghals echter niet om er over te klimmen en te trachten zijn verloren cent terug te krijgen. Hij moest, helaas, zijne driestheid duur be- koopen, daar hij bij de overklimming met een zijner handen zoo vast in een spijker geraakte, dat zijn eene pink geheel werd afgesneden en verder dezelfde hand belangrijk verwond werd Een straatreiniger vond, hoe griezelig, het ver loren lichaamsdeel op straat. De jongen is ter verpleging in het St. Antonius-ziekenhuis op genomen. Boertje was naar de markt geweest in de stad. meldt de »Geld." Hij liep 'n paar keer de straat op en neer en wilde eeas zien hoe laat bet was. Maar wat is dat Horloge naar de maau. Gelukkig ziet hij een agent en deeit dezen zijn verlies mee. //Ik verzeker je, er zal geen steen ongekeerd blijven, zoo zal ik er naar laten zoeken" sprak de dienaar van de H. Her- mandad. Getroost ging ons boertje naar huis. Acht dagen later was hij weer in de stad en zag, dat de heele straat was opgebroken voor de gasleiding maar dat snapte hij niet. En kijk, daar stond weer dezelfde gceierd van 'n agent. »Wel, m'n lieve menscb, zooveel moeite had je voor m'n ouwe knol niet behoeven te doen," zei de buitenman. ffVoor jou heb ik alles over", hernam de man der wet. De de landman ging zjjns weegs en dacht //Wat 'n beste kerel". Vrijdagmiddag om vier uur wilde Lena V., dienstbode bij den heer Crommelin, op den Scbotersingel te Haarlem, het fornuis aanmaken. Zij gebruikte daarbij petroleum de vlam sloeg onder uit, stak haar kleeren iu brand en zoo vloog zij den tuin in. Daar er niemand thuis was, duurde het een geruimen tijd voor er hulp kwam, en zoo is zij, deerlijk gebrand, eerst naar het gesticht de Deo en daarna naar het gasthuis gebracht, alwaar zij Zaterdag over- leed. Een paar maanden geleden werdte Sittard zekere W. Vermeijlen door een hondjegebeten, welk diertje later wegens verschijnselen van dolheid is moeten worden afgemaakt. De indertijd gebetene gevoelde zich dezer dagey niet wel, bleef te bed liggen en weldra ver- toonde zich een verschrikkelijke razernij. Onder onduldbare pijnen is de nog niet 40jarige man spoedig bezweken. Onder Noordbroek (Gr.) is Donderdag aan den straatweg het lijk gevonden van den 52jarigen arbeider J. L.. die volgens den ge- neeskundige in de jenever was gestikt. Een te Haarlem woneud bekend strooper was tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld, doch bet gelukte der politie niet hem daarvoor aan te houden. Ook een geregeld posten voor zijn woning had niet het gewenschte gevolg. Dezer dagen nu vertelde de vrouvv, dat haar man reeds door den lcelder ontsnapt was eu afvvezig zou blijven. De politie ging echter tocb een huiszoeking doen en vond den manonder een hoop vodden in den kelder. Natuurlijk werd hij terstond naar de gevangenis gebracht. Door het te hard stoken van de kachel en het afsluiten van de schuif is een vrouw in de Sumatrastraat (te Utrecht) on wel ge worden. Zij was reeds geheel bewusteloos en hing roerloos in een stoel. Gelukkig kwam op het laatste oogenblik haar man thuis, die spoedig begreep hoe de vork in den steel zat en na goed gespuid te hebben het bewustzijn bij zijn wederkelft vrij spoedig deed terugkeeren. Lang had het evenwel niet meer behoeven te duren. Misleid door het onware bericht in sommige couranten, dat voor 100 centen met het jaartal 1901 en waarop niet, zooalsgewoonlijk, »Koning- rijk" maar Koninkrijk was gestempeld een rijks- daalder werd gegeven, bad een inwoner van Naarden 1100 van die centen bij elkaar gespaard. Vol moed trok de verzameiaar met zijn schat naar Amsterdam, doch hoe groot was zijn teleur- stelling, toen hij aan de Bank vernam, dat zijn ontzettende moeite vruchteloos was geweest en zijn geheele verzameling niet meer dan 1100 centen waard was. Gelukkig was het geen arme, maar iemand die dat ,/Zoete" winstje in 't geheel niet noodig had. De dief liet een adreskaart achter De dader van de inbraak bij het hoofd der school te Diemen is gesnapt. Bij het nazoeken der overhoop gehaalde zaken heeft de heer Teer eenige stukjes van een brief- kaart gevonden, welke samengevoegd, eenige Duitsche woorden en een adres bleken te vormen, nl. Westerstraat 134, Amsterdam. De Amsterdamsche recherche begaf zich daar- heen en nam een Oostenrijker in hechtenis, sedert een 14 dagen daar woonachtig. Hij gaf op te heeten Ernst Kokel, geboren 2 November 1880 te Dubrava in Oostenrijk. Gisteren is hij door twee rechercheurs naar Diemen vervoerd en in de woning van den heer Teer legde hij een voiledige bekentenis af, nauwkeurig aan- wijzende hoe en waar hij alles had weggenomen. O.a. vertelde hij, tot 's morgens halfzeven in een bed heerlijk te hebben geslapen. Met Nieuwjaar waren een burger en een korporaal van het Deventer garnizoen samen gezellig uit en toen er wat drank was ge bruikt, hadden zij de aardigheid van kleederen te verwisselen. Nadat ook deze aardigheid haar einde had bereikt, kwam de burger, hoe- wel eerst een ontnuchteringskuur hiertoe noo dig was, tot de ontdekking, dat het grapje hem zijn zilveren horloge enz. had gekost, ten minste hij vermiste het. Een en ander werd 's mor gens daarop bij een verlofhouder, wonende bij de kazerne, teruggevonden. De korporaal werd hierop gearresteerd en zit nu in diepe gedach- ten over het slechte begin van het jaar 1907. Te Pavia kwam een arbeider met een pasgeboren kind op den burgerlijken stand met de verklaring, dat hij niet wist als hoedanig hij het moest aangevenals jongen of als meisje. Een paar dokcers werden ontboden, maar zagen ook geen kans het geslacht te be- palen. De ambtenaar van den burgerlijken stand heeft nu een beroep gedaan op den procureur des konings om te beslissen iu dit zeldzame 'vraagstuk. Twee officieren, de een luitenant der kurassiers, de ander luitenant der infanterie. hebben dezer dagen een tweegevecht gehouden dicht bij Viroflay in de buurt van Parijs. Geen tweegevecht voor den vorm. Elk der partyen kreeg een dienstrevolver met 25 patronen, de afstand was 30 pas, en dan maar op elkaar losschieten naar genoegen. Het eerste schot was wederzijds mis. De luitenant der infanterie was er het eerst bij met bet volgende schot, en die scboot zoo goed raak. dat zijn tegen- partij niet meer in staat was zijn revolver af te scbieten. Luitenant Spitzer, van de kurassiers. zakte in elkaar. De doktoren snelden toe. Zij bemerkten dadelijk, dat het een ernstige wond moest zijn, een kogel in de buik, waarschijnlijk door de lever. De gewonde is naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend, maar alle hoop is niet opgegeven al is de kogel ook nog niet gevonden. Er schijnt een vrouw in het wreede spel te zijn. Te Salt Lake City, in den Amerikaauschen staat Utah, is kort geleden een man, die een arme weduwe bestolen had, op zeer wreedaardige wijze gelyncbt. Nadat hij heelemaal uitgekleed was, werden hem zeventig zweepslagen toege- diend. Vervolgens ging hij, met verscheidene open wonden aan den lijve, in een ton, waar zout in geweest was en waarin eenige kilogram- men puntige spijkers werden geworpen. De ton werd dicktgeslagen en daarop een heuvel afgerold. Toen de politie aan het wreede spel een einde kwam maken, was de man reeds een lijk. De Berlijnsche correspondent van de //Daily Telegraph" weet te berichten, dat de Duitsche regeering, onmiddellijk na de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag, zal vragen een venneer- dering van tonnemaat voor het nieuw te bou- wen pantserschip toe te staan. Dit vaartuig, dat grooter en machtiger dan de //Dreadnought" zal worden, heeft alsdan een inhoud van twintig duizend ton. Het zal voorzien worden van turbines en vlugger zijn dan alle bestaande cruisers. De correspondent voegt er bij, dat groote Duitsche scheepswerven zooveel werk hebben dat zy handeu te kort komen. - De Daily News verneemt uit New-York, dat een maand geleden een jouge tooneelspeelster met name Louise Douglas te Omaha, in Ne braska, zou optredeu. Om de aandacht op zich te vestigen slikte ze een levend kameleon in. Spoedig leed ze ondragelijke pijnen. Ze werd geopereerd en stierf. Bij de lijkschouwing vond men het kameleon levend terug. Een getatoueerde. Een inwoner van Ver- viers, die zich verheugde in eenen blinkenden kalen schedel, kwam op de dwaze gedachte, daar een bloemtuil op te laten tatoueeren. Hij vertrouwde dit kunstwerk toe aan een Duitscher, die meenende geestig te zijn, den man begiftigde, niet met bloemen, maar met een onzedig en tevens onuitwisbaar onderwerp. De getatoueerde ontdekte de *grap" toen het te laat was, zoodat hij nu verplicht is, zijn heel leven lang eene pruik te dragen. Hij deed eene klacht bij het parket, dat den artist" deed aanhouden en hem zal vervolgen voor zedenschennis. Een Hollander, B. genaamd, die in Brussel leefde als een grand seigneur, kocht by eenen Brusselschen juwelier een halssnoer van 50,000 fr. De juwelier Dufour nam, alvorens het kost- baar voorwerp te leveren, inlichtingen over zijn kalant en deze waren zoo geruststellend dat hij het snoer leverde. B., die in werkelijkheid een bedrieger was, verliet Brussel en liet M. Dufour naar zijne 50,000 fr. fluiten. De bedrogen juwelier daagde nu het inlich- tingsbureel als verantwoordelijk voor hetgerecht. Doch de firma beriep zich op eene formuul, gedrukt op haar brievenpapier, meldende dat zij alle verantwoordelijkheid van zich afwierp en zegde, niets meer te hebben meegedeeld, dan wat iedereen beweerde waar te zijn. De handelsrechtbank nam deze stelling aan en stelde den juwelier buiten de zaak. Het beroepshof, dat hem ook te oordeelen kreeg, bekrachtigde het eerste vonnis. Te Denver (Colorado) woont een juifer, die zich wereldkampioen in't eiereneten noemt zij heeft in een jaar 4000 eieren verorberd. Een burger van St. Louis heeft in een minuut 25 eieren naar binnen gewerkt en neemt aan, dat deze verrichting eveneens een record in 't eiereneten is. De Hougaarsche groote heeren kunnen het spelen nog niet laten, Zaterdagmiddag stond in het Nationale Casino te Boedapest een bekeud sportsman, lid van den Rijksdag, voor het feit, dat hij 650.000 kronen te betalen had. Men had gespeeld en wel van 11 uur 's avonds tot 's ochtends 9. 1 wee honing at ijgers op een avond. De heer E. Munaut, wapenhandelaar en beke»d jager te Soerabaja, doet aan het Soerab. Handelsbl. mededeelingen omtreut een gelukkige jacht aan Java's Zuidkust, waarvan by pas was ceruggekeerd. Wij outleenen daaraan het volgende Het was namiddags, toen alles aan wal was te Bandi Alit, een kleine baai aau Java's Zuidkust, 35 a 40 kilometer ten oosten van Poegar (Bezoeki). Ik wandelde het strand eens laugs en zag overal de sporeu van schildpadden, die er hun eieren komen leggen. Maar daar- naast ontwaarde ik tijgersporen, gaande naar eu van het strand naar het bosch. Voordat de nacht inviel, liet ik een hokje maken voor een geitvoor de opening in den wand piaatste ik een klem. Ik rekende er vast op dat een der wilde dieren, die hier blijkbaar in grooten getale hun jachtterrein hadden, het aas zou ruikeu eu onder schot komen. Maar ik hoorde en zag nietsden volgenden morgen bleek de geit ongedeerd. Het had dien nacht geregend en de oude sporen waren alle uitgewischt. Dan maar nieuwe gezocht. dacht ik, en jawel, een heel eind verder vond ik liet spoor van een groote schildpad, dat zich op het zand afteekende en lijnrecht op den bosch- rand toeliep, dus van een dier, dat waarschyn- iijk eieren had gelegd. Maar een spoor dat den terugweg van het dier naar zee aanduidde, was nergens te vinden, ergo was het zeer ivaarscliijnli)k de prooi van een wild dier geworden. Inderdaad bleek dit zoo te zijn. De onge- lukkige amphibie had haar taak als eierlegster blijkbaar niet kunnen volbreugen (gewoonlijk deponeert zij 100 a 130 eieren in een kuil). Onder het werk was de schildpad door een tijger overvallen, die het dier met een slag van zijn machtigen klauw op den rug had geweuteld om daarna den kop aan te grijpen eu den hais door te bijten, tot het weerlooze dier geen teeken van leven meer gaf. Toen had het wouddier de schaal van de schildpad tusschen zijn tanden gevat en zijn prooi eenige passen verder de rimboe ingetrokken, waar zij van buiten niet zichtbaar was. De strijd had blijk baar nog niet lang geleden plaats gehad en het vleesch was nog onbedorveu. Ik sneed er een flink stuk uit en de soep, die ik er van kookte, smaakte voortreffelijk. Bij eenig uader onderzoek van het terrein bleek mij. dat niet een, maar twee tygers aan wezig waren geweestzy hadden niet veel van m. vr. totaal. mann. vr. totaal. mann. vr totaal. Bevolking op 31 Dec. 1905 824 817 1641 tr n 31 jr 1906803 820 1623 alzoo verminderd met 18 zielen. Bij den heer A. L. van Dorsser op Rozenburg werd dit jaar onder mijn toezicht eene proef genornen om 't werk te vergelijken van ammoniak-superphoephaat eenerzijds en superphosphaat met chilisalpeter anderzijds op aardappelen. Tat dat doel werd een akker (158 roeden of ieta meer dan een kwart bander) voor de 6ene helft bemest met 75 K.G. superphosphaat pi. 25 K.G. chilisalpeter, terwijl de andere helft naasl 75 K.G. super 19 K.G. zwavelzuren ammoniak oniving. Zoodat de giften phosphorzuar stikstof op de beide proefperceelen nagenoeg dezelfde heeten mochten. Maar t resultaat was niet't zelfde. Want het perceel, dat men de stikstof gaf in den vorm van chili, bleef langer groen eo liet zich al van uit de verte van het andere onderkeunen. Bij 'tdelven bleek er de opbrengst: 19| H.L. aardappelen. 10} h poters. 11 i kriel, terwijl men van het andere stuk oogstte 16J H. L aardappelen, 11 poters, 1} kriel. Zoodoende kon het geldelijk voordeel van 't chilisal peter perceel, trots den lagen prijs der aardappelen op f 1 hooger geschat worden, dan dat van het ammoniak- superphosphaat perceel. Ongerekend over 1 H.A. zou dit dus pi. m. 8 X /7 is 56 worden. Voorzekereen bedrag, dat wel de vraag doet rijzen zou het geen zaak zijn, dat door meerderen eens werd beproefd, om 't resultaat van ammoniak-superphosphaat (gelijk dit in onze streken nog al vaak gebezigd wordt op aardappelen) te vergelijken met dat, wat verkregen wordt, bij het vervasgen van den zwavelzuren ammoniak door chili salpeter Ik meen van wel. En gij, m'n waarde lezer G. VAN DER MOLEN, Vlaardingen, Dea. 1906. Landbouwonderwijzer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2