A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4939. Gemengde berichten. Zaterdag 5 Januari 1907. 47e Jaargang. Landboyyyberichten. Telefoon No. 25. Inzending van advertontien vbor 3 uren op den dag der uitgav©. EEBSTE EXjA-ID. I KK NEUZEN, 4 Jannari 1007. Bevolking op 31 Dec. 1905 1116 1060 2176. 31 1906: 1105 1068 2173. 3430 3447 RECMTSZAKEN. In Vereeniging van oud-leerlingen der Laiidbouwcursus in Z. V. O. 1 Excelsior" afdeeling Axel. Verslag van het proefveld no. 3, aangelegd ten behoeve van meergenoemde vereeniging bij dhr. S. van Hoeve Fz. te Axel. Doel der proef is het verkrijgen van betere of verbeteren der bestaande aardappelsoorten in onze streek. Het proefveld was middelmatige kleigrond en groot 120 roeden, Gentsch gemet, verdeeld in 8 vakken elk groot 15 roeden. De voorvrucbt was Gerst. j2 Frisius 700 145 16700 •3 Suameerder Munsterschen 780 125 18100 n 4 De Wet 730 130 16900 "5 Avenir 367 100 8100 b Bravo 412 168 11100 7 W atten 425 27 8900 8 Rijselaars 420 70 9700 Onder het aantal Kg. groote zijn ook de ge- ge- Een prachimop! TEH IFJ7/K\K('IIK ('01 RUT. ABONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen f l,—~Franco per poet; Yoor Nederland y 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika Men abonneert zich hi; alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Briaven- bushouders. ADVESTENTliN: Van 1 tot 4 regela 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^i slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend, 89It blatt ter.ehijnt flaandaK-, Waentilac, en Vrydagavonil, nl<aeioDt!erd »it ^eestilaften, hij de Vlrmn P. M. I'll DM 14NDK1 te Ter Keusea. De toestand van het lid der Tweede Kamer, den heer Mr. P. C. J. Hennequin, blijft steeds vooruitgaande. De kracht in zijn recht- terarm komt langzaam terug, zoodat de heer Hennequin reeds eenige malen zijn handteekening heeft kunnen zetten. Het zal echter nog geruimen tijd duren voor dat de patient zijn dagelijksche werkzaamheden zal kunnen hervatten. In 1906 heeft het de volgende dagende in deze gemeente geregend Januari 20, Febru- ari 19, Maart 13, April 9, Mei 18, Juni 9, Juli 7, Augustus 8, September 12, October 14, November 16 en December 13 dagen. Totaal 158 dagen. De sergeant Chr. C^ristiaansen van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middel- burg, is op den 2 Januari aangesteld tot ser- geant-majoor-instructeur bij het 4e bataljon van dat regiment te Vlissingen. Koewacht. Op Nieuwjaarsdag kregen een paar personen in een herberg op het Belgisch gedeelte dezer gemeente twist. Deze liep zoo hoog, dat zekere E. S. laudbouwersknecht op eene onzachte manier buiten geworpen werd. Hij lag daar kermend van pijn en spoedig bleek, dat zijn been gebroken was. Of dit nu kwam door den val, of door mishandeling in de herberg opgeloopen schijnt nog niet uitgemaakt. Op eene slede werd de gekwetste buiswaarts gevoerd. Woensdag is zijn been door Dr. van Haelst uit Stekene gezet. Graauw. De loop der bevolking in deze gemeente over 1906 is als volgt Geboren 21 m., 42 vr., totaal 63. Gevestigd 60 m., 45 vr., totaal 105. Overleden 24 m., 21 vr., totaal 45. Vertrokken 68 m., 58 vr., totaal 126. mann. vr. totaal. Levenloos aaugegeven 2. Gesloten huwelijken 16. Alzoo verminderd met 3 personen. Hengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1906 is als volgt Geboren 10 m., 8 vr., totaal 18. Gevestigd 27 m., 20 vr., totaal 47. Overleden 3 m.. 5 vr., totaal 8. Yertrokken 25 m., 23 vr., totaal 48. irmnn. vr. Bevolking op 31 Dec. 1905: 313 333 v 31 1906: 322 333 alzoo vermeerderd met 9 personen. Levenloos aangegeven 1 m., 2 vr. Voltrokken huwelijken 3. Westdorpe. De loop der bevolking dezer gemeente over 1906 is als volgt Geboren 22 m., 22 vr., totaal 44, waarbij van elders 1 m. Gevestigd 53 m., 52 vr.. totaal 105. Overleden 18 m., 15 vr., totaal 33, waarbij van elders 1 vr. Yertrokken 77 m., 72 vr., totaal 149. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1905 945 916 1870 31 1906: 933 904 1837 alzoo verminderd met 33 personen. Levenloos aangegeven 1 m. Yoltrokken huwelijken 12. Zaamslag. De loop der 1906 als volgt Geboren 56 m., 49 vr., totaal 105. Gevestigd 54 m., 59 vr., totaal 113 totaal. 646 655 bevolking was in Overleden 33 m., 24 vr., totaal 57. Vertrokken 76 m., 68 vr., mann. 1704 1705 totaal 144. vr. 1726 1742 totaal. personen. m., 1 vr. Bevolking op 1 Jan. 1906 1 h 1907 alzoo vermeerderd met 17 Levenloos aangegeven 2 Buiten echt geboren 1 m., 1 vr. Van de overledenen waren gehuwd 7 m., 10 vr., in weduwenstaat 7 m. en 7 vr. Er werden 33 huwelijken voltrokken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken P. J. F., oud 18 j., metselaar te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangepisstraf P. Ph. v. G., oud 19 j., arbeider te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. Ter griffie der bovengenoemde rechtbank is door W. F. v. D., oud 55 j., landbouwer te Ter Neuzen hooger beroep aangeteekend tegen het door voornoemde rechtbank van den 2t December 1906 ten zijnen laste gewezen vonnis waarbij hij ter zake van bedriegelijke bankbrenk werd veroordeeld tot 6 maanden gevang. De heer Otficier van Justitie teekende tegen voornoemd vonnis mede hooger beroep aan. Hoek. L I. Zaterdag hield de heer Bijleveldt van Westdorpe na een inleidend woord van den voorzitter der vereeniging //Agriculture" de aangekondigde lezing over vDe wet van het minimum/' Alles weer te geven, wat door den spreker over dit onderwerp aan de toehoorders werd meegedeeld zou ons te ver voeren en te veel ruimte van het blad vergen toch kunnen we niet nalaten, iets aangaande het gesprokene neer te schrijven. Die lezing dan was een verklaring van den regel: //De totale opbrengst is afhankelijk van dien factor, die zich het minst kan doen gelden." Daartoe behandelde de spreker achtereen- volgens de tekorten bij het water warmte en licht der zon, dampkring en de voedende bestanddeelen van den grond. Ten duidelijkste toonde hij aan, dat de mini mum wet zich en bij water en bij waruite en licht en bij den dampkring doet gelden. Daarbij staat de mensch tegenover een tekort aan een der eerste 3 factoren totaal machteloos, want noch het eene, noch het andere heeft hij in zijne hand. Geheel anders is het met den 4en factor. Daarbij heeft de mensch het in zijn macht het tekort te dekken. Dit tekort loopt hoofdzakelijk over stikstof-phosphorzuur, kalk en kali, maar waar de meeste gronden in Zeeuwsch-Vlaanderen nog een voldoenden voorraad kali bevatten, daar hoeft de boer voorloopig nog niet te vree'zen, dat ten opzichte der laatste stof de minimum wet zich sterk zal doen gelden en kan dus een kalibemesting vooral in de goede kleistreken achterwege blijven. De overige drie stoffen komen op de meeste gronden niet in genoegzame mate voor. Daar- door is de landbouwer verplicht door toevoeging van stalmest of hulpmeststoffen de tekorten te dekken, opdat de wet van het minimum zich niet zou doen gelden en zijn oogst niet mis- lukken zou. Hoofdzaak is alzoo te weten aan welke stof en in welke mate, de grond gebrek heeft. Itnmers men zou een meststof over de velden kunnen uitstrooien, die een stof bevat, waaraan de grond volstrekt geen gebrek heeft. Ook zou men meer kunnen toedienen dan noodig is. o gevallen zou uitgeven men noodeloos geld Dit beide w voor bemesting der landerijen. te voorkomen moet natuurlijk het streven van den landbouwer zijn, opdat hij op de voordeeligste wijze een rijken oogst krijge. Praktijk en theorie kunnen hem tot die kennis brengen en daarom dienen de landbouwers ook rekening te houden met hetgeen door bekwame theoretici op landbouwgebied wordt voort- gebracht. Jammer, dat zoovelen zich aan dat laatste zoo weinig laten gelegeti liggen. Dit bleek weer ten duidelijkste bij de lezing, want waar de landbouwvereeniging //Agriculture" en de spreker een groot aantal nieuwsgierigen verwacht hadden, daar schitterden de meeste landbouwers door afwezigheid. Uit de eenvoudige, duidelijke rede viel heel v.at te leeren, zoodat de personen, die de ver- gadering bezochten, dan ook ten zeerste voldaan huiswaarts keerden. Een woord van dank, den spreker voor zijn lezing gebracht, was dan ook wel verdiend. Het land werd bemest, 350 K.G. Superphos- phaat -)- 300 K.G. Ammoniak-Superphospbaat per 300 roeden, Gentsch gemet. Terwijl het land in het najaar nog een zware Groenbe- mesting had ondergekregen. Nllm" Naam. Aantal tner. groote. Kriel. Totaal. 1 Anitno 450 KG. 192 KG. 12000 KG. H H ii V It II 11 ii II ii 1/ II 1/ H 1/ II 1/ If 701 711 pootaardappelen begrepen, terwijl van de kriel 20 pOt. tarra is genomen het totaal is genomen per 300 roeden Gentsch gemet. Num. 1, 5 en 6 waren afkomstig van dhr. Veenhuizen van Sappemeer. Num. 2, 3 en 4 waren af komstig van dhr. Bergsma van Beetgumermolen, terwijl de num. 7 en 8 vertrouwde eigen teelt was. In 't geheel werden gepoot van elke soort 744 aardappelen. Hiervan kwamen uit: No. 1 672, No. 2 687, No. 3 692, No. 4 No. 5 619, No. 6 609, No. 7 692. No. 8 planten. Over de smaak kan, het hooge zetmeel halte waarvoor vooral de num. 1, 5 en 6 teeld worden, inacht genomen, niet geklaagd worden.1) Ofschoon deze proef nog niet aan alle eisehen voldeed en hoogst waarschijnlijk weder als varieteitsproef zal worden genomen kunnen wij reeds de voldoening smaken een pracbtig resultaat te hebben verkregen. Opbrengst in prijs daargelaten is de meerdere opbrengst 'der num. 2, 3 en 4 boven 7 en 8 van dien aard dat een verdere proef voor de Landbouwers in onze omgeving wel is aan te bevelen, waartoe het Bestuur gaarne de gelegen- heid biedt. Het Bestuur van //Excelsior," afd. Axel, Jan de Feijter Lz., Voorzitter. L. de Feijter Sz., Secretaris. De Commissie van Toezicht, M. Dieleman Pz. A. van Hoeve. 1) Van lijden. de ziekte hadden de aardappelen niets te Te 's Graveland is Oudejaarsnacht brand geweest in de kerk. Het doophek met wat daar binnen stond en de lessenaar van den voorzanger zijn geheel vernield, terwijl de preek- stoel vrij ernstig is beschadigd. Er kon geen godsdienstoefening gehouden worden. De brand moet ontstaan zijn door het vuur in de stoven, welke op oudejaarsavond waren gebruikt. Geiukkig werd de brand spoedig ontdekt. Ook een manier om geld te verdienen Te Terapelkanaal (Groningen) stierf een scheepsjagerspaard. De eigenaar verkocht de huid, maar de kooper was zoo vrij het vleescb mee te nemen. Scheepsjager en opkooper kwamen beiden voor den kantonrechter, de eerste wegens het niet begraven van een gestorven dier, de tweede wegens het vervoer daarvan. Beiden moesten ze op hun beurt ook getuigenu Ze werden ieder veroordeeld tot f 2,50 boete en ontvingen ieder 4,10 getuigengeld. Een voordeelig zaakje dus, wijl de reis per fiets werd afgelegd Een jongmensch te Amsterdam een van die bekende grootsteedsche typen, die, altijd gentleman-like gekleed, geweldig meneer willen spelen zonder een sou inkoinen zoo'n jong mensch dan, kreeg dezer dagen een onbedwing- baren lust om toch ook eens in een auto te rijden. 't Was net een mooie middag. Daar moest wat op gevoDden worden, en d'r werd wat op gevonden De automobiel-lusteling stapte naar de be kende zaak van den heer Jan Mulder, in de Van Ostadestraat, verkocht daar het praatje, dat de familie Van Loon, op weg naar Amster dam, met een defecte automobiel bij Sioterdijk stond, en requireerde een flinke auto met twee (sic chauffeurs, om de familie en het weigerachtige voertuig naar stad te brengen. Van Loon is hier een wel-klinkende naam. De heer Mulder springt er aanstonds voor in de houditig, deelt zijn orders uit, laat mate- riaal en touwen meenemen en tien minuten later tuf-tufc de //deftige klant" naar Sioterdijk De kerel zwelgt van genotfijn, vimit-ie t goddelijk, heerlijkJonge, wat loopt zoo'n ding In Sioterdijk natuurlijk geen defecte auto. Zal intusschen hersteld zijn. Dan maar naar het Victoria-hotel, waar de familie logeert Vooruit gaat het weer in vliegende vaart. Bij het Victoria-hotel vliegt 't jongmensch dadelijk naar binnen, praat heel vertrouwelijk met den groom, doet, of 't in orde is, en stuurt de chauffeurs met hun auto naar huis. De rekening met een dikke fooi er op, kan volgen Dat toertje was Hen banjer zoo bevallen, dat hij er meer van moest hebben en liefst dadelijk. Daarom werd, met hetzelfde praatje, opnieuw aangeklopt. nu bij den heer Leonard Lang, maar deze had geen auto thuis. Toen naar een andere zaak, die we om begrijpelijke redenen zooals straks zal blijken niet nader zullen aanduiden. Hier lukte de manoeuvre weer en andermaal autode 't kereltje naar Sioterdijk. Defecte auto mobiel weer weg. Dan maar terug naar stal, de hotel-mop durfde hij blijkbaar niet weer uithalen. Maar die terugkeer heeft 'm opge- broken. De heer Mulder had n.l., toen zijn mannetjes onverrickterzake terugkwamen, lont geroken, het Victoria-hotel opgescheld en daarna de andere automobielzaken gewaarschu wd. De tweede u verhuurder" verkreeg daarbij van de familie Van Loon nog de zekerheid, dat er geen familie per auto uit was, noch in het Victoria-hotel logeerde. Toen een poos later de auto thuis kwam en 't keertje zijn praatje van reeds hersteld defect wou gaan uiaken, stond het potje reeds voor hem gebakken. Ze de woedende chauffeurs inbegrepen ze hebben den „toerist" op z'n Auisterdamsch z/afgetuigd" van boven tot onder. Het pak slaag was van dien aard, dat de huid van //me neer" op de meeste plaatsen van kleur is ver- schoten Maar hij heeft getuft(Tel.) Bij den cousul-generaal van Nederland te Brussel heeft Zaterdag een zich Nederlander noemende jonge man getracht een belangrijke som geld, waarvoor de zoon van den consul wissels zou hebben gegeven, los te krijgen. Toen de consul-generaal, die van het door den jongen man gedane verhaal dat blijkbaar geheel verzonnen is niets geloofde, weigerde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 1