M e n g e I w~i7 kT BURGERLIJKE STAND. Hoogwatensetij te Ter Neiizeii. weder op het kantoor, nu met het karig loon in den zak,^ om den brief in ontvangst te nemen, binnenreed, stiet hij op een losse locomotief, die naar de remise -reed waardoor de bagage- A. waarnaar hij in de Kerstdagen zoo had verlangd. wagen ontspoorde en den wand van een passaMers- En u wagen 3e klasse indrukte. Iwee soldaten werden ernstig en een burger licht gewond. Van den trein KeulenHannover ontspoorden Dinsdagavond by het station Hoste de locomotief en de daarop volgende wagens. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar het verkeer was tot 3 uur 's nachts gestremd. Een goederentrein, die van Roaaan naar Gisors reed, kwam bij Sotteville in botsing met een trein, die 11,000 vaten petroleum vervoerde. De petroleum geraakte in brand en 8 wagens zijn geheel vernield. Deschadebedraagt/50,000. Te Enderlin, in den Amerikaanschen staat Noord-Dakota, botste een sneltrein met een ran- geerende machine, waardoor de geheele trein ontspoorde. Er zijn 25 dooden. Ik wol den brief wal hebben maar meneer zol ik um zoo neet kennen kriegen, wi verdeent zoo weinig en 30 cent is zoo vulle zoltyeur de helft neet kennen Ik hebbe zeuren kiender en verdeen maar 8 gulden. C. (Houdt onder zijn collega's een collecte, zoodat de 30 cent vrij spoedig bij elkaar zijn en zich met den brief naar den man wendend) r/Ziedaar man, 'tis nu in orde." A. //Dank oe wal meneer." En verbeugd verlaat de man het kantoor met den brief (misschien van zijH jongen) uit Ned.-Indie. (Het Volk). - In een gemeente moest wegens de ver- plaatsing van de opslagplaats eener stoomvaart- maatsckappij een afsluithek aan de spoorbaan worden gemaakt. De gemeente nam het vol- voeren van deze taak op zich voor rekeaing ran die maatschappij. Na drie maanden arbeid was uit eenvoudige werk eindelijk gereed gekomen en wat bleek nu Maandag, toen men er een lading steenkolen wilde rangeeren, die Dinsdag- ochtend in een stoomboot moesten geladen worden iDat het hek niet ruim genoeg was om de kolenwagens door te laten Dit geval herinnert sprekend aan de geschiedenis der oud-Grieksche stad Abdera, welker om hun snuggerheid bekende inwoners elders een stand- beeld hadden besteld van zoo reusachtige afmetingen, dat toen het geleverd zou worden, een der poorten moest worden afgebroken, daar het beeld anders niet binnen de muren der stad kon komen. De eer. dit snugger voorbeeld te hebben na- gevolgt komt toe, niet aan de gemeente Kam- pen, maar als wij juist zijn ingelichtaan de gemeente Amsterdam, aan de Handelskade. Een roerend beroep op liefdadigheid ten be- hoeve van de millioenen hongerlijdende Russische boeren werd Vrijdag gepubliceerd in de Tribune. De schryver is een lid van het hulpcomite voor bamara. Enkele zinnen laten we hier volgen yNog^ eens is de oogst volslagen mislukt in al de Zuid Qostelijke provincies van Rusland en is in tal van andere provincies de opbrencst ver beneden het gemiddelde gebleven. De ver- schroeide weiden hebben geen hooi gegeven, en honderdduizenden ossen, paarden en andere dieren zyn reeds verkocht voor dea prijs van den huid, of zijn van honger omgekomen. In honderden dorpen is de ellende reeds on- dragelyk geworden. Duizenden boeren eten mets dan brood van eikelmeel en graszaden gemengd met een beetje roggemeel. Vele fami lies eten zelfs dat bittere brood slechts e'e'nmaal per dag. Air is geen werk te krijgen, zelfs al had de werkman de kracht om te arbeiden. De kostwinners van de familie liggen nu op hun rug in hun donkere ellendige hutten. De ervarmg heeft hun geleerd dat iedere beweging de nypenae pijn yan den honger yerergert De gewone metgezellen yan hongersnood, typhus en scheurbuik, zijn reeds onder onze arme boeren aan het werk eu na verloop van twee maanden zullen we zeker onze zeer decimeeren doer de ziekten, slechts een middel is pvoedsel". Daarna maakt de schnjver een becij ferine van hefgeen er alleen in zijn provincie noodig is en reeds gegeven wordt, en komt dan tot de slotsom ,De berekening toont aan dat, tenzij wij minstens 8 millioen roebels meer kunnen zamelen gedurende de eerstvolgende zes den, er bijna 600,000 mannen, kinderen, in onze provincie alleen reeds, tot volslagen hongersnood zijn veroordeeld". T Ne^-0rIeans is een ontzettende moord gepleegd. Daar zijn in een huurkazerne 6 Italianen in hun slaap overvallen, vermoord en in stukken gesneden. Daarna overgoten de moordenaars de lijken met petroleum en staken ze in brand Men slaagde er in het vuur te blusschen. Blijkbaar is hier de maffia aan het werk geweest. Van de daders heeft men geen spoor gevonden. ^ntwerPen was in het Rubenspaleis de artiste, die anders m een auto de „tourbillon de la mort" verricht door ziekte verhinderd. Maar haar broer een machinist, zou het doen. De auto omschreef haar dubbelen zwaai en kwam nominal, op haar wielen, op de wipplank terecht, doch met in bet midden, maar zijlings, zoodat zij omkantelde en van een hoogte van - meters op een planken vloer terecht kwam, met een geweldigen bons. Een kreet van afgrijnzen steeg op. Onder de auto vond men den waaghals met een zware hoofdwond. Toen hij weer bij kwam, zei hij dat hij nooit meer in die ^vuiligheid" zou kruipenhij gmg nog eens ter plaatse zien waar hij gevallen was en reed toen met een vigilant naar huis. In den nacht is zijn toestand echter zoo zeer verergerd. dat hij naar 't Stuyvenberggasthuis weid vervoerd, alwaar hij is overleden. In Duitschland zijn met de Kerstdagen 2 vspoorwegongelukken voorgekomen. Toen de trein Dinsdagavond 6 uur het station Gloo-an j dorpen waartegen m- maan- vrouwen en De influenza viert hoogtij in Londen. Wie er niet aan lijdt, weet niet wat tot de vereischten van het seizoen behoort. Er worden drie verschillende soorten van influenza onder- scheideneen die op longen en luchtpijpen werkt, een die de spijsverteringsorganen in de war stuurt en een die zich in de hersens zetelt. Maar, volgens de Westm. Gazette, beweren negen van de tien aangetasten dat ze alien drie soorten tegeluk hebben, met bovendien de ge wone pijnen in lichaam en hoofd Volgens de dokters is het geen gevaarlijk soort influenza, maar ze waarschuwen natuurlijk voor onvoor- zichtigheid, wegens het gevaar voor longont- steking. De sneltrein van Hamburg naar Keulen is bij Ottersberg met een ijlgoederentrein in botsing gekomen. Van het postpersoneel zjjn er 4 gedood, 5 zwaar en 6 licht gewond. Een ooggetuige vertelt in het volgende: In den nacht van Zaterdag op Zondag is de D trein van Hamburg naar Bremen, bij Osse- berg, 40 kilometer van Bremen, door den mist op een daar rangeerenden goederentrein ge- stooten. De locomotief en de tender werden geheel vernietigd, de ketel lag tusschen de rails. De dan volgende postwagen bevatte vier millioen mark aan geld, bewaakt door veertien postambtenaren. Deze wagen verbrandde ge heel en daarmede twee millioen mark aan papiergeld. Acht dooden werden gevonden. Vermist werden de machinist, de stoker en de 14 postambtenaren. De goederenwagen was geheel in splinters. De passagierswagens ont spoorden en liggen dwars over den weg. Van de passagiers zyn velen zwaarder of lichter gewond, doch niemand gedood. Het treinver- keer ondervond Zondagnamiddag om zes uur nog drie uren vertraging. De luxe-trein van Frankfort naar Keulen is bij Briihl met een goederentrein in botsing ge komen. De remmer is gedood en een reiziger bekwam verwondingen. Een geweldige brand verwoeste Maandag in een halfuur de groote nouveautes-magazijnen van Cohn en Donnay in de Nieuwstraat te Brussel totaal. Slechts een vormelooze hoop overblijfselen rest. Verscheidene huizen in de nabijheid vatten vuur, doch de br^ndweer wist ze te behouden. De schade is aanzienlijk. Een 74jarige boekhandelaarster te Parijs, Mme. Metayer, werd, toen zjj haar winkel aan de rue Blanche no. 88 wilde sluiten, aangesproken door 3 mannen, die haar sleutels eischten. Zij weigerde, waarop de misdadigers haar aan- grepeu, in haar winkel terugduwden en trachtten haar te verwurgen. Op haar hulpgeroep snelde de politie toe, waardoor de aanvallers het hazeu- pad kozen. De vrouw is verwond, doch er bestaat alle kans op haar herstel. Zij heeft de politie volledige aanwijzingen gegeven, waar door deze hoopt de schurken in handeu te zullen krijgen. Men destilleert nu in Frankrijk de rozen- olie uit de bloemen met petrool-ether. Op een hektare kunnen 8000 planten wor den gezet, die in 't derde jaar, 200 rozen geven. Gemiddeld weegt een roos 4 gram dus levert de hektare 6400 kilo. Er wordt 8 decigram per kilo rozenolie uit verkregen, dus ruim 5 kilo per hektare, ter waarde van 2500 a 7500. In een bakoveu verbrand. Een gewezen koopman, die thans dakloos was en bedelend rondzwierf, had te Pollnow, in Pommeren, een slaapplaats en toevlucht tegen de koude gezocht in een bakoven, die op het erf van een boederij stoud. Den volgenden morgen legde de boer vuur in den oven aan om te gaan bakken, zonder den ouden man te zien. Deze sliep zoo vast, dat ook hij het gevaar eerst bemerkte, toen het vuur hem reeds had aangetast. Het gelukte hem nog uit den brandenden oven te kruipen, maar hij had zoo zware brandwonden bekomen, dat hij kort daarop overleed. Te Londen is een wedstrijd gehouden in langzaam rooken. Ieder deelnemer bracht zijn eigen pijp mee en kreeg het achtst§ deel van een ons tabak. Nadat de pijpen door de jury waren nagezien, werden ze gestopt, waarbij ieder zijn eigen manier kon volgen. Op het woord ego" werden de lucif'ers aangestoken, waarvoor 40 seconden waren toegestaaneen tweeden keer mocht men niet aansteken. Na een uur en 40 minuten waren er nog twee deelnemers over; 10 minuten later was ook een van deze twee uitgerookt. De overwinnaar had een uur 51 minuten over zijn pijp gedaanhij sloeg het ffwereldrecord" met 11 minuten. In een der musea te Dresden is een bokaal apart gezet in een kastje. Vraagt men den gids inlichtingen, dan antwoord hij *0, dat glas heef't de tering." De bokaal dateert van 'tjaar 800 en is door den invloed der lucht aan 't uitteren gegaan. De oorzaak hiervan is een verkeerde plaatsing van 't glas of oppoetsen met slecht poetsmate- riaal. Trouwens 't verschijnsel is bij vaklui welbekend en wordt wel eens meer waargenomen. Daar deze glasziekte aanstekend werkt, wordt de bokaal van andere glazen gescheiden. Een middel tegen de z.g. glastering is't doen toetredeu van zuivere lucht. Op deze bokaal echter, die geen bijzondere waarde heeft, wordt dit middel niet toegepast, daar men thans in de gelegenheid is, de ontwikkeling der ziekte te bestudeeren. Een huis door een rotsblok verpletterd. Te Mauresa, in Catalonie, rolde een groot rots blok van het gebergte en kwam neer op een boerenwoning, terwijl daaj- het gezin aan het avondmaal zat. Het huis stortte geheel in. Uit de puinhoopen'haalde men de lijken van 2 vrouwen en een kind'; 2 mannen en een vrouw werden in deerniswaardigen toestand naar het hospitaal gebracht. Twee jonge mannen namen dezer dagen te St. Petersburg aan het eindpunt van den Finschen spoorweg een mand met wild in ont- vangst. De politie kwam op den inval die mand eens na te kijken. Zij ontdekte dat het nog - Hicks, de mijnwerker, die onlangs in California vele dagen lang in een mijn opgesloten heeft gezeten, gaat lezingen houden over de verschrikkingen die hij-doorgemaakt heeft. yol- gens de Daily Telegraph krijgt hij van zijn impresario 1200 in de week. - De Berlijnsche politie heeft aan het Lehrter station weer groote partijen paardeworst in beslag genomen, die twee fabrikanten als runder- worst naar verschillende streken van Duitschland wilden verzenden. Boeken, kalanteulijsten enz. van de twee fabrikanten zijn door de politie meegenomen en er is een uitgebreid onderzoek naar de rnisbruiken gaande. Meer dan 500 millioen rozen verbruiken jaarlijks de Fransche odeur-fabrieken. Zuid-1 rankrijk vooral voorziet Europa van versche rozen en andere bloemen. Boelgarije echter is een rozenland bij uitnemendheid voor de parfumeursvan daar wordt alleen naar Frankrijk jaarlijks 1600 kilo rozen-extract uit- gevoerd. En de parfumerienijverheid betaalt er tot 1500 per kilo voor. (Dat de rozen olie vervalscht wordt, spreekt dus van zelf). De Fransche rozenkweeker Jules Grave- reaux heeft nu een varieteit gewonnen, ge- naamd vRose a parfum de l'Hay", die zeer sterk geurt, rijk bloeit en tot in den herfst bloemen geeft. wild was opgestopt met kleine bommen, in linnen gewikkeld, in 't geheel veertig. Er is reden om te gelooven, dat er groote getallen bommen op deze wijze de laatste maanden in Rusland zijn binnengesmokkeld. Onlangs was te Tarragena, in Spanje, een nieuwe vice-consul voor Frankrijk benoemd. Een oplichter is naar Tarragona gereisd en gaf zich daar uit voor den nieuwbenoemde. De beambten van het consulaat ontvingen hun vermeenden chef met alle onderdanigheid. Na enkele dagen was deze weer verdwenen. met de kleeren, die de echte nieuwe vice-consul vooruit had gezonden, met een hoed dien de heengegane vice-consul had achtergelaten en met een honderd gulden of vijf in geld. De oplichter heeft in de twee dagen, dat hij er was, het vice-consulaat vrij goed waargenomen. De Nieuwjaarsverrassing. Toen ze pas getrouwd waren, kwamen de kennissen het nieuwe nestje bezoeken. De vriendinnen van de jonge vrouw vooral hadden maar een roep over de keurige inrichting. Maar, er was een //maar" by als de practische schikking van de huiskamer, van de slaap- kamer eu van de studeerkamer luide geroemd was, werd unaniem gevraagd naar den salon, De» jongelmi schaamden zich echter over dit gemis geenszins en vrymoedig werd geantwoord, dat zij zich die lnxe nog niet konden pennit- teeren. Later misschien, als het er beter aanzat. De »beste" vi-iendinnen van dejonggehuwde vrouw hamerden echter zoo herhaaldelijk op hetzelfde aan beeld, dat algemeene opinie ging van het lied was, dat ze kennen gafeen salon stand niet ontberen, ze De jeugdige gene vriendin vertelde, die ook alweer getrouwd was en zoo'n snoezig sallonnetje had. Als zjj het eens kon krijgen, dan moest alle« blauw zijn het kon dan meteen dienst doen als boudoirtje voor de vrouw des huizes. Maar de man bleef steeds hierop het antwoord schuldig en lacbte. Kwam het door het aanhouden van de jonge vrouw of verlangde de heer des huizes weer naar zijn vroegere vrienden Hoe het zij, het feit viel niet te loochenen, dat driemaal's weeks de vrouw van halfacht tot tien uur 's avonds alleen was. Aanvankeiijk gunde zij hem die uitspanning wel na zijn zware dagtaak, maar toen het uitgaan bleef aanhouden, begon zij er onder te hjden. Zou het werkelijk komen door haar gezanik over den salon, vroeg zij zich af. Het vrouwtje kreeg zelfverwijt en besloot niet meer over die kwestie te spreken. Het gaf geen laars. Man ging geregeld drie maal per week 's avonds uit. Overigens was er niets aan zijn houding tegenover haar ver- anderdhij bleef de liefhebbende echtgenoot, dien hij van den eersten dag van hun huwelijk af geweest was. Het vrouwtje probeerde hem nu met lok- middelen thuis te houden zij maakte zijn grogjes klaar, vroeg hem dien avond schaak te spelen of te dammen of kennissen te inviteeren. Niets hielp de snoodaard ging. Eindelijk kwamen de tranen, doch niet in zijn bijziju daarvoor ge*oelde zij zich te diep gekrenkt. Ook wilde zij niet vragen waarheen hij altijd ging en waarom hij haar zoo ver- onachtzaamde. Zeven maanden nahet sluiten van hun huwelijk op Oudejaarsavond kwam het tot een uitbarsting. Het lieve jonge vrouwtje kon haar leed niet langer verkroppen en slingerde den leelijken man haar verachting in het gelaat. Kort en goed, I ze wilde scheiden en naar haar moeder terug. En hij Hij sloot haar in de armen, zoend« haar, noemde haar zijn innig lief wijfje en liet haar beloven tot morgen te mogen wachten met de scheiding. Nu, met Oudejaarsavond moesten zij vroolijk zijn. Morgen zou hij, voor ze voor altijd van elkander gingen, wel de uoodige opheldering geven. Dit alles zei hij met zoo'n komisch gezicht, dat zij er niets van begreep, maar tocli al half ontwapend was. Den volgenden morgen kreeg het vrouwtjs van man een keurig blauw gemakstoeltje als Nieuwjaarsgeschenk. Nu was zij voor driekwart ontwapend, maar had nog altijd geen verklaring van zijn uitblijven. Des middags, zei hij. Na de koffie, toen het vrouwtje met de meid voor het middagmaal zou gaan zorgen, verzocht haar echtgenoot haar dien middag niet te koken. De meid kon een prakje voor zichzelf opwarmen of wat anders voor zich bereiden, het vrouwtje moest mee, eerst naar de familie voor de Nieuwjaarsvisites, dan naar Suisse voor een glaasje port en daarna naar Stroomberg voor een lekker dineetje. Het vrouwtje stond paf. Was man richard of gek geworden Zeg, zei ze, zal je me nu toch eindelijk eens vertellen wat er aan de hand is. Jedoet zoo vreemd, je bent zoo verkwistend. Vaniuiddag, Leveling. Alvorens de visites werden afgelegd, nam mijnheer de dienstbode onderhanden. Ze kreeg een riks fooi met de opdracht goed voor den boel te zorgen. Me vrouw zag niet, dat meneer de meid stiekum een knipoogje gaf. Het echtpaar bracht een gezelligen middag door. De jonge man suggereerde zijn vrouwtja de overtuigmg, dat hjj altijd het goede met haar voor had en voor zou houden. En werkelijk, het gelukte hem het vage, het ongeruste bij haar weg te nemen zoodat het dineetje zich uitmuntend liet smaken. Tegen zeven uur liet de jonge echtgenoot een bakje voorkomen en reed met zijn vrouwtje naar huis. Bij het instappen zei hij Binnen een kwartier zal ik je het groote vraagstuk op- lossen. Wat beteekende dat? Toen het rijtuig stil hield, werd het portier al door de dienstbode geopend, in de voorkamer de werkkamer van haar man brandde fel licht, als van een flinken gaskrooti. Zij deed de deur open De blauwe salon, waarvoor die goeie beste vent al die lange avonden had overgewe>-kt. Wj'.iiiUV -rjje- Geboorten. 22 Dec. Rene, z. van Coralia Maria van de Vijver. Overlijden. 17 Dec. Philomena Heaters, ond 65 j., ecbtg. van Josephus Antomus Aerts. echtgenoot ze meer en meer de deelen en het eind tegenover manlief te kunnen wij in onzen hebben het allemaal. glimlachte op dat zwakke argument en zei niets. Het gebeurde na dien tijd dikwijls, dat vrouwlief van die en DAGEN. Yoorm. Nam. Donderdag 3 Jan. 8.52 4.9 Vrijdag 4 4.26 1 4.47 Zaterdag 5.6 5.26 Zondag 5.50 6.13 Maandag 7 6.40 i 7.10 Dinsdag 8 7.41 1 8.15 Woensdag 9 8.51 9.27 o o 5 H 6 H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1907 | | pagina 2