HI NJDE EW E T. m Zceuwsch -Bclgisehe Paarh, TeTHTst"™ No. 4936. Ter Neuzensche Courant Zaterdag 29 December 1906. 46e Jaargang. Iff IWAB1 IIW1T1I, BURGERLIJKE STAND. H A S K T een PAARDENMARKT t e A 5S E L. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Oiaandag den 1 Jaa«ss"s aana-taaRtge, zal worden gehouden, aan rang nemende des voormiddags ten tien tire. Axe), den 24 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAX VES8EM, Secretaris. TER NEUZEN, 28 December 1906. Ket lang uitblijven van de winterkoude deed ons nog onlangs zeggen, dat het toch opmerkenswaardig was, dat we geen strenge winters meer beleefden, zooals deze vroeger wel voorkwamen, meer bepaaldelijk dat de priksleden al jaren rust hadden. Het was geen uitgesproken verlangenmaar toch lijkt het, alsof daaraan voldaan is gewor- den. De Kerstdagen gaven in deze street een sneeuwval, zooals dat in ongeveer een kwarteeuw niet meer voorkwam. W ie Woensdag niet noodzakelijk zijne woning moest verlaten, bleef biurien, bij den warmen haard. Er waren dan ook talrijke plaatsen waar men tot over de knieen door de sneeuw moest waden. Het treinverkeCr ondervond groote belemme- ring. Op de Gentsche lijn konden Woensdag alle reizen worden gemaakt, zij het ook, vooral de laatste trein uit Gent, met eenige uren ver- traging. Erger was het op de lijn Mechelen. Na 's voormiddags 10 ure kon van hier in die richting geen enkele trein meer vertrekben, doordat de trein uit Mechelen, die hier des 54) Daar stond zij op, kwam bij hem en zag hem met brandende oogen aan. //En als ik je help, zoodat de schuld wordt ingelostals ik je ziel bevr.ijd van dien lastwat dan ^Angstig vragend keek hij haar aan //Dan Dan V Hij streek in verwarring met de hand langs het voorhoofd. „Dan zal °ik je mijn dank toonen, zooals je begeert an moet jij mij meenemen in den vreem- de waarheen je gaaten na verloop van tijd als je kunt" snikkend knielde zij bij hem neer en liet haar hoofd op zijn arm rusten //als je kuntheb mij dan lief en ik wil je slavin zijn, Hans en je iiefhebben zoo trouw zoo innigdat je daardoor de andere vergeet". Niet in staat een woord te uiten, streelde hij haar over het haar en mompelde einde- lijk op onvasten toon: „Als jij mij kunt ver- lossen zonder hem te dooden laat het dan gebeuren, zooals je zegtdan heb je verdiend, dat ik je toebehoorMaar het zal stil zijn, Dora, erg stilik zeg het je vooruit, opdat je mi] later geen verwijten doet of je zelve beklaagt". Zij schreide heete tranen, terwijl zij daar namiddags ongeveer 1 ure moet aankomen, eerst na middernacht is gearriveerd. We vernamen van een passagier die van Axel was medege' komen, dat de reis van daar naar hier 7 uren had geduurd. Verschillende locomotieven, die tot hulp waren uitgezonden, bleven zelf in de sneeuw steken, daar de gladde wielen op de dito rails geen vat hadden. In Axel en Sluiskil werden door de spoor- wegmaatschappij, zooveel mogelijk werklieden opgeroepen, om de baan vrij te maken, wat in den voormiddag van Donderdag verkregen was, waarna de dienst weer ongestoord plaats had. Bij den provincialeu stoombootdienst op de Wester-Schelde ging Dinsdag a les. geregeld alleen had men op een der reizen naar Breskens wat vertraging. Woensdag zijn de reizen van 11,50 naar Ter Neuzen en Breskens met yemaakt en is ook die van 9,710 uaarHaatstgenoemde plaats niet gedaan. Donderdagochtend is de eerste reis van 6,10 naar Ter Neuzen uitgevallen. De omnibus en stoombootdienst tusschen Vlake en Walsoorden was Woeusdagvoormiddag gedeeltelijk en 's uamidda s geheel gestremd. De stoomtram tusschen Middelburg en Vlis- singen heeft Woensdag niet kunnen rijden. Ook Donderdag bleel de dienst om dezelfde reden onuitgevoerd. Met taaie volharding heeft de stoomtram WaLdie.ren den tvveedeu Kerstdag haren dienst volgehouden, dank zij den flmken tnaatregelen door de directie genomen. Het personeel heett, niettegenstaande de vele ontberiugen, met ijver den zeer bemoeilijkten dienst vervuld met niet heel veel vertraging. Het was interessant om te zien hoe op sommige plaaten de machine als het ware door de opgehoopte sneeuw been ploegde, ze vaak manshoogte optassende. lu Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen was het tramverkeer ook geslaakt. Ook in Holland ondervond het trein- en tram verkeer vertraging, al was het niet in zoo'n mate als hier het geval was. Met de Kerstdagen hadden ook weer plaats de gewone feesten voor de talrijke leerlingen der Zondagsscholeu aihier. Woensdagavond werden deze gevierd in de Ned. Herv. kerk van de vereeniging //Thimotheus" en in de Geref. kerk van de vereeniging //Jachin". Op eerstgenoemde plaats prijkte een fraaien kerstboom. Door den sneeuwstorm konden velejeugdige leerlingen de feesten niet bezoeken en was ook het bezoek van belangsteilenden niet zoo groot als dit anders het geval is. De kinderen die de feesten bijwoonden werden aangenaam bezig gehouden met verhalen, afge- wisseld door het zingen van liederen, en lieten zich de hun uitgereikte versnaperingen goed smaken. Met nog een, hun bij het heengaan geschon- ken versnapering keerden zij na alioop met opgetogeu, blijde gezichten huiswaarts. Donderdagavond had in het Ned. Herv. kerkgebouw het Kerstfeest plaats der leerlingen vereeniging /Samuel." Weder prijkte van de daar een Iraaie kerstboom badende in een zee van licht. Dit teest had niet zooveel van den invloed van 't weer te lijden en er was een talrijk bezoek. Het verloop van dit feest, dat eerst te half 10 ute eindigde, was ongeveer gelijk aan dat der anderen. De onderwijzers en onderwijzeressen die voort- naast x hem knielde. Nog altijd streelde zijn hand haar haar en die zachte aanraking maakte haar reeds gelukkig. Hij was echter tot in het diepst van zijn ziel aangegrepen door de ge- dachte, dat hij van dien zwaren last bevrijd zou worden als ook door de bekenteuis van haar liefde. En toen ging hij heen. //Ik wil alles voor ons vertrek regelen", zeide hij bij het heengaan. //Binnen veertien dagen zullen wij de reis kunnen aanvaarden." Hij keerde nog even terug. Ik was van plan eenige bekenden bij mij te noodigen, voor iiv heenga dat heb ik hun beloofd. Maar hier zal ik hen niet kunnen ontvangen. De justitieraad Nagel, Christiaan en zijn rnoeder zouden toch niet hier komen. Daarom heb ik gedacht, dat ik hen zal uitnoodigen tot een gezellige samenkomst in het Monnikenhof. Hoe vindt ge dat -Goed?". Zij antwoordde zacht//Ja". z/Morgenavond dan. Ik zag gaarne, dat mijn vader ook kwam daar ik toch heenga naar den vreemde. Wil je daarvoor zorgen Zij knikte. z/Ik dank je.". Bij dit korte gesprek hadden zij elkaar niet aangekeken het leek wel, of beidenniet durfden. Toen ging hij heen. Gedurende dien nacht had Thorbeeken zijn leuningstoel niet verlaten. Bij het aanbreken van den dag was hij wakker geworden. Of- dureud hunnen tijd en rnoeite opofferen van het onderwijzen der kinderen en ook trachten dezen een geuotvollen avoud te verschalfen, verdienen zeker ruimschoots den dank der ouders De Woensdagavond door de tooneelver- eeniging //Voornitgang is ons streven" in het Hotel de Commerce" aihier gegeven uitvoering was, der traditie getrouw, druk bezocht. Men had daar geen last van het gure weer buiten. 't Was er warm en men werd aangenaam bezig gehouden door de opvoering van het drama in 3 bedrijven //Arthur de Beaumont, de franctireur van Neufville," een boeiend stuk, dat flink werd uitgevoerd. De hoorders gaven dan ook door algemeen applaus van hunne tevredeuheid blijk, wat ook het geval was over de opvoering van het comische stukje #De kneeht van 2 meesters". Ook de den vorigen avond gehouden generale repetitie was tamelijk bezocht. Des Woensdags was een geanimeerd bal het slot. Donderdagavond gaf de zangafdeeling z/Geduld Overwint" der v Verdenigde Handwerks- lieden" aihier, in het cafe //La belle vue" eene uitvoering voor leden en geintroduceerden. De opkomst was matig. Door het wel wat zwak bezette koor werden verschillende stukken gezongen, die blijk gaven van ijverige studie. Tot afwisseling werden eenige voor- drachten en comische scenes uitgevoerd, waar- van vooral Een zangwedstrijd aan de Congo" veel succes had. Ook hier was een gezellig bal het slot. Het te Rotterdam binnengeloopen s.s. Richard heeft bij het redden van een der sche- peliugen die overboord was gestagen een red- dingboei, met den naam van het stoomschip gemerkt, verloren. Het vinden van dien boei behoeft mitsdien geen reden tot ongerustheid te geven. Gisteren werd aan het gebouw van bet Gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed de vergraviug van front VIVII der vesting Neuzen, behoorende tot de werken van het kauaal van Ter Neuzen. Raming 7740. Ingeschreven werd door de heeren D. de Doelder f 7634, J. de Bree Fz. 7495, R. Verscheliing Mz. 7488, G. J. Balkenstein 7450 en A. Tholens Dingenisz. f 6933. Allen wonen te Ter Neuzen. De Minister haeft zich het recht voorbe- houden de gunning aan te houden tot 15 Maart 1907. -Gisteren werd door de landbouwvereeniging //Landbouwbelang" te Sluiskil herbesteed de levering van pi. m. 100,000 Kg. Superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven doorP. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,65, Internationale Guano- en Superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor 2.85, Maatschappij tot verkoop van Hulp- meststoffen te Dordrecht voor 2,95 en P. J. van Ardenne te Dordrecht voor f 2.98. Gegund aan den heer P. J. Scheele. Ged. Staten van Zeeland geven aan de colleges van Burg, en Weth. in die provincie kermis dat de gemeenteraad van Stoppeldijk besloten heeft de kermis te Rapenburg te ver- zetten op den derden Zondag en den daarop volgenden Maandag van de maand Juli in plaats van den 2den en 3den Piuksterdag van ieder jaar. Bezwaren tegen dat beslnit behooren voor 10 Januari aan het Ged. College te worden medegodeeld. De wachtmeesters der marechaussees schoon nu geheel nuchter, liep hij met onvaste schredeli in de kamer heen en weer, voortdurend den verminkten arm bewegende. Als hij maar een enkel mensch op de gansche wereld had gehad, voor wien hij zijn hart kon uitstorten Hinze O, dat was een gelukkige tijd, toen die hier nog was Toen hadden zij samen gedronken, gelachen en plannen beraamd. Die spraakzame, geestige kwant had alle andere gedaehten tot zwijgen gebracht. Hinze moest weer hier komen Hans wil met de zandgravin trouwen Zeiden ze dat gisteren die hier wonen De De zandgavin Moet- kamer betreden en de andere, waar de oude man stierf Wel zeker Dan behoef ik niets te betalen, geen penning, want dan behoort het toch aan haar als de vrouw van mijn zoou Het zou wel mooi geregeld zijn heel mooiKijk, kijk Dat bedoelde hij, toen hij gisteren van mij heenging en zei, dat hij de zaak geheel anders zou regelen Dat heeft hij mooi be- dachtJa by is verstandig Hij streek met de hand langs het voorhoofd. z/Als ik die papieren maar had, die twee brieven Wie heeft die in kanden floor, hoe de wind huiltNu vliegeD ze hem uit de handde storm blaast ze wegwie heeft ze nu Loop daar Als ik die papieren maar had, die vervloekte papieren Wie heeft die papieren riep hij luid. De deur ging open. Dora trad binnen, sloot ze weer zacht en antwoordde //Ik, oom." Pape en Geleijnse worden met 2 Jan. a. s. over- geplaatst, de eerste van Westkapelle naar Bres kens en de tweede van Hontenisse naar West kapelle. Te Biervliet, aan de grens van IJzendijke, zijn in een arbeidersgezin binnen de veertien dagen drie kinderen aan de mazelen bezweken. Zaterdag half December werden twee kinderen gelijk begraven daags voor Kerstdag overleed het derde. De kinderen waren 19 maanden, 4 en 6 jaren. Men schrijft ons Ofschoon het mond- en klanwzeer in Belgie blijft heerschen en zelfs in de aangrenzende provincie Oost-Vlaanderen vrij veelvuldig voor- komt, zijn deze streken tot nog toe van de ziekte verschoond gebleven. Volgens de Belgische statistiek waren in de eerste helft van deze maand aangetast 1679 runderen, 258 schapen, 25 geiten en 474 var- kens en kwam de ziekte voor in niet minder dan 96 gemeenten. Door het Hoofdbestuur van den R. K. Boerenbond van Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. als- mede door het Bestuur van de afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zijn aan den Minister van Landbouw adressen gezonden, waarin verzocht wordt den terugvoer van Nederlandsche runderen te verbieden, die in de Belgische quarantaine- stallen reageerd hebben op de tuberculineproef. Ook is verzocht den invoer van stalmest en urine te verbieden. Op deze wijze hoopt men de ziekten buiten de grenzen te houden. Sluiskil. Den len Kerstdag was het in de N. II. kerk voor de jeugd'savonds een waar feest. Te midden der kerk prijkte een prach- tige kerstboom kunstig versierd en helder ver- licht door een paar honderd kaarsen. Door een geaaengd koor uit Ter Neuzen werden bij deze gelegenheid onder begeleiding van orgel- en vioolmuziek eenige kerstliederen vierstemmig gezongen, wat een diepen indruk maakte op de toehoorders. De kinderen werden onthaald op koek, sinaasappels en mooie boekwerken werden hen geschonken. De kerk was eivol en baadde in een zee van licht. Indrukwekkend was de zang, prachtig het inwendige der kerk en op- geruimd het jonge volkje. Een woord van dank aan hen die dit Kerstfeest voor de kleinen be- reidden ldonk dan ook uit veler mond. Het Kerstfeest van 1906 zal dan ook bij de Sluiskilsche jeugd de aangenaamste heriuneringen aehter laten. Axel. Tot onderwijzer aan de Chr. school op 't Zoute Spui aihier is benoemd de heer M. H. Geelhoedt van Zaamslag. Sas Tan Gent, 28 Dec. Hedenmorgen bij het openen der vensterluiken had onze oudste inwoonster de 96jarige weduwe Vaa der Steen het ongeluk uit te glijden en te vallen waar- door zij een beenbreuk bekwam. Kulst. Maandag werd aihier door den Ont- vanger der Registratie en Domeinen bij inschrij- ving verpachtvoor 7 jaar, ingaande 1 Januari 1907 een opslagplaats te Ter Neuzen op het z/Eiland" langs den oosfelijken kanaalarm en de vluchthaven, lang gemiddeld 77 Meter en breed 39 Meter, thans in pacht bij Gebr. Ever- aert te Leuven voor f 1057,'sjaars. Hiervoor werd ingeschreven doorde Steen- maatschajpij te Ter Neuzen voor 307 en den heer F. Verstraeten, houthandelaar te Hulst, voor 416 'sjaars. Gegund aan den hoogsten insehrijver. Voor de overzetveeren aan Driekwart e» Stroodorpepolder waren geen inschrijvingen ingekomen. z/Jij riep hy met een gebaar der uiterste verbazing. z/Stilzeide zij gebiedend. z/Lieve Dora, ik heb je als mijn eigen kind behandeld. Je had geen penning vermogen." Haar schoon gelaat werd sombermet diepe verachting zei ze //Geld Hoe veracht ik uw geldHet was koud in uw huis, oom ik gevoelde my ellendig bij al uw geld Zy kwam dicht bij hem trotseh, zonder eenige vrees keek zij hem in de oogen. //Ik zal kort zijn! Waarom ik zoo h an del, gaat u niets aan. Ge moet dadelijk met mij naar de staddaar zal de justitieraad Nagel een akte opmaken, waarbij ge afstand doet van een som gelds, waarvan ik met Hans het bedrag heb vastgesteld En nu beveel ik, dat het rijtuig wordt ingespannen *Lieve Dora! Dora!" klonk het klagend. z/Ik ga", zeide zij, toen ze de deur reeds geopend had, en met beide handen op de borst slaande, voegde zij, in groote opgewondenheid er bij „Hier zijn de beide brieven van graaf Hans!" Hij leunde met de beide handen plat op de schrijftafel en schreide als een kind in zijn binnenste fluisterde een stem //Dat is het einde". (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders -ran TER NEUZEN *oodigen lien, die wensche* in aanmerking te komen voor eene benoeming tot nbes liii|(d Ambienna^ £2urs»erlij(«en SMhimI, uit, hunne *olii- citatien aan hea in te aen.ien Toor 7 Januari 1907. Ter Neuxen, 28 December 1906. Burgeraeester en Wethouders voorcoemd, J A P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER KEUZEN, gelet op artikel 8 der Hiuderwet, doen I e wetem dat voorwaardelijk rergunning is verleend aan AR1J TERLINDE, timmerman, te Ter Neuzen en zijne recht- vei-krijgenden tot hetplaatsen ran een benzine-motor, in e'-n door hem te stichten gebouw, op een gedeelte van het perceel plaatselijk gemerkt 38 en gelegen aan de Vlnoswijkstraat, kadastraal bekend sectie C no. 3881, teneinde de aanwezige zaag- en schaafmachines daardoor in werking te brengen. Ter Neuzen, 24 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoerad, P. WOES, L° Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5