No. 4934. Ter Neuzensehe Courant. Zaterdag 22 December 1906. 46" Jaargang. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Nederlandsch Tooneel te Gent. TWJEEEfDIE EXjA-XD. TER NEUZEN, 21 December ll»t Iu de opon'jare vergadering der landbouw- vereeiiigiDg /Ter Neuzen", in het Motel Gen- traaiop Woensdag j.l., hield de heer F. C. Zonnevijlie, van Axel, na door den voorzitter, den heer P. J. Scheele te zijn ingeleid, eene rede over de meuwe Stikstotmest-Kalkstikstof. De kievitten en het weer. Men meldt uit Twello Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat gisteren over het naburige Terwolde een koppel van ongeveer 20 kievitten vloog. Aan- gezien de dieren betere weervoorspellers zijn dan de raenschen," ziet men hierin een zeker teeken, dat de winter niet streng zal zijn en wij in de eerste maand althans geen barde vorst kunnen verwachten. Realisme op de pianken. Men schrijft aan de Nbr Zondag 16 December was't feest in Gilze Waarom? Wei ze hebben er een Liedertafel genaanid /,Oefetiing kweekt Keimis" en die zou nou 'ns laten zien door een-/Groote jaarlijksche uitvoerino" hoe bloeiend en vooruitpraand de kenniskweekerij in dit eene jaar geworden was. En of ze uitgevoerd hebben 'n Drama speelden ze met den somberen titel „Op Moeder's Graf" 'n vzwaar stuk" waarin soldalen en wapenen en zelfs moorden in voor- kotnen Brrr Puike spelers waren 't, dat verzeker ik je, ze speelden zoo natuurlijk 't Liep alles op rolletjes en ze waren al ge- kotnen aan 't tooneel waarin A. met 'nines of dolk door K. vermoord zon woiden Maar hoe 't kwatn, weet ik niet, in alle geval't mes was wei wat te veel aangescherpt om er kinderen mee te laten spelen. K. geeft een stoot, een houw en snijdt A. een slagader in den bovenarm door. De //tnoordenaar" ontdekte eerst toen hij bloed zag sijpelen uit den mouw vau zijn slachtoffer eu op 't gezicht hiervan valt ie, pafachterover in zwijm. Ook de //vermoorde" merkt iets, zag ook bloed, ziet den bewusteloozen //moordenaar" en valt ook paf in zwijm. Bravoriep bet publiek. Een dokter riepen de acteurs. En door behulp van den dokter werd 't vermoorde slachtoffer toeb nog gered. Pracbtig was 't geweest, och man ze ha 'n zoo schoon gesptild Ook in Dongen werd op't zelfde uur ongeveer een bijna even „b!oedig" drama opgevoerd Daar moest door een der acteurs ook een nioord bedreven, een kogel op zijn vijand afgeschoten worden. Uit voorzorg echter had de regisseur hem beduid, 't moordtuig op 't kritieke oogen blik maar steeds naar den grond te ricbten, d'r moest 'ns 'n kogel opzitte En waarachtig d'r zat er een op De vermoorde" werd in z'n voet. geschoten Volgt 't zelfde spel en't zelfde slot als in Gilze. Hoe kwam 't nou toch eigenlijk Och, ze hadden maar 'n pierenschrikkertje genomen Begrepen Een ijftelijke nacht. Het stuk speelt te Groningen. Het was nachtEen ijselijke nacht. Want er was onraad in huis. Alle huisgenooten hadden gehoord, dat er boven //iets" was, maar alien bielden ze zich slapende. Tot opeens een kreet, die van boven klonk, een kreet, die niets mensche- lijks had, de heele familie uit het bed joeg. Daarna bleef het boven weer een tijd lang stil, maar beneden werd het nn rumoerig. De kin deren schreeuwden moord en brand, mama kreeg het met de zenuwen te kwaad en de dienstbode kwam gillende binnen. De heele iamilie zat verslagen. Pa scboof een raam op en keek de straat in, of er toevallig ook een agent in de buurt was, maar het toeval diende hem niet. Toen voelde pa, dat hij iets moest doen, dat hij verantwoordelijk was voor het lot van zijn huisgenooten. Zwaar drukte hem die verant- woordelijkheid, maar zwaarder nog zijn angst. En toch moest er gehandeld worden. Er werd een plan de campagne gemaakt. Pa zou ge- wapend voorop naar den zolder gaan, zijn echt- genoote zou hem bijlichten met een fietslantaarn eu de getrouwe zou, indien de noodzakelijkheid bleek, de buren bij elkaar schreeuwen. De kinderen mochten haar daarbij assisteeren. De expeditie begon. Pa ham zijn geweer hij is landweerman en klom behoedzaam den zoldertrap op. Halverwege den trap riep hij naar boven *Is daar iemand V" en boven ge- komen herhaalde by zijn angstige vraag. Maar niemand antwoordde. Alleen klonken er uit een klein kamertje, dat als bergplaats werd gebruikt, vreemde geluiden. Daar had dus de inbreker zich opgesteld. In die richting werd gesommeerd tot overgave. En toen dit niet hielp, schoof de gewapende man langzaam voorwaarts, steeds den onzichtbaren inbreker bedreigend met een kogel. En plotseling rukte pa met den moed der vertwijfeling de deur Open en zag bet beangste echtpaar, dat reeds een paar passen was teruggesprongen een bokje, dat be r.ei zoodra het menschen zag. En toen kwam er opheldering. Het oudste zoontje des huizes had van een buurman, die naar elders vertrok en zijn vee te Groningen achterliet, den bok present gekregen. Het kind vermoedde echter wei, dat zijn ouders nooit. toestemming zouden geven tot het bouden van een bok op een bovenwoning, en daarom bad de jongen stilletjes het beestje naar den zolder gedragen en daar een stal er voor gemaakt. 's Morgens kreeg zoontje orders om het dier weg te brengen en het verbod om ooit te ver- tellen, dat zijn' vader bijna een bok geschoten had. De bestuurders der wagens te Aalten, die de arbeiders naar Bocholt vervoeren, en wier paar- den onlangs in Pruisen werden in beslag ge- nonien, ontvingen van de autoriteiten te Munster bericht, dat zij van het belasting betalen in Pruisen waren vrijgesteld. Intusschen had men hurt paarden publiek verkocht, waarvoor ze f 160 moesten neerleggen om ze terug te krijgen. Schurft bij trekhonden. ,/Androcles" vestigt er de aandacht op, dat onder de trek honden, en wei voornamelijk de honden van vischkooplui, schurft zoo algemeen is, dat men in plaatsen waar de dieren dagelijks passeeren of verblijven, deze ziekte als een zeer gewoon verschij usel aanmerkt. Zoo zelfs, dat deze ver- scbrikkelijke ziekte niet eens als zoodanig wordt beschouwd. Dit blijkt ook hieruit, dat de houders dier bouden ze nog steeds ongestraft kunnen gebruiken, uiettegenstaande artikel 32d va i het reglement op de wegen iu Noord- H dland o. a. bepaalt, dat honden, die kennelijk ziek, kreupel, gewond zijn, niet als trekhond mogen gebezigd worden. Een streng politietoezicht op de bebandeling en den toestand dier honden zou, zegt de schrij- ver, de houders en eigenaren noodzaken meer zo:g aan bet welzijn van hun dieren te besteden. Terwijl tevens de gezondbeid van vischetende menschen, die bunne waar koopen bij lieden, die met honden rijden welke door ernstige huidziekte zijn aangetast, gebaat zou wezen. Want bet is inderdaad niets ongewoons het tuig en de muilkorven van de schurftige honden in den wagen tusschen de visschen geborgen te zien. Moge bet bovenstaande leiden tot bet nemen van maatregelen, die het verdwijnen van deze verschrikkelijke ziekte ten gevolge hebben, zoodat de schurft. niet langer een gewoon, maar wei een zeer exceptioneel verschijnsel bij deze honden zij. Ook het woord kan gefotografeerd worden. Het spreken brengt zekere trillingen in de lucht voort, die, door een toestel op papier overgebracht, karakterestieke lijnen vormen, welke duidelijk te onderscheiden zijn en na eenige studie evengoed gelezen kunnen worden als een stenogram. Deze nieuwe uitvinding is door dr. Morage in de Sorbonne te Parijs aan de studenten uiteengezet en met proeven dui delijk gemaakt. Drie officieren van politie ran boogen rang en vijf agenten doorzocbten Dinsdag een huis te Charkof. Zij werden daarbij ernstig gewond door de kogels van twee revolutionairen. Een der acht is al overleden. De twee misda- digers ontsnapten in de verwarring, maar zijn later gegrepen. Te Culpeper, in den staat Virginie, heeft zich een schokkende moordhistorie afgespeeld. Twee broeders, Philip en James Strother, scboten zekeren beer W. F. Bywaters dood, die de vorige week was getrouwd met bun zuster. Bywaters en mej. S. waren kort te- voren samen naar Washington gegaan, waar het meisje zich bad onderworpen aan een on- geoorloofde operatie. Weer chuis gekomen, werd zij ziek. De broers dwongen nu den heer Bywaters, op staanden voet met haar te trouwen en de plecbtigheid werd voltrokken aan het ziekbed. Bij een poging van Bywaters, om uit de woning der Strothers te vluchten, werd hij door de broers doodgescboten. De ver moorde was een bekenu sportman en de zaak heeft enorme opschudding gewekt. Op Fulbamroad, een der drukste straten van Londen, geraakte de mechaniek van een autobus defect, zoodat het voertuig niet meer bestuurd of gestopt kon worden. In duize- lingwekkende vaart snorde de zware wagen door de drukke straat en kwam eerst in aan- rijding met een paard en rijtuig, waarbij bet paard zoo ernstig werd gekwetst, dat bet ter- stond moest worden afgemaakt. Daarna reed hij een met paarden bespannen omnibus omver, waardoor hij tot staan kwam. Een passagier, die op de impariaal van den omgevallen omnibus zat, bekwam een zware wonde aan het hoofd, terwijl den conducteur eenige ribben brak. In den autobus werd niemand gekwetst. Moord in den bruidsnacht. Te Greenwich in den Amerikaanschen staat Connecticut, is de pas gehuwde vrouw van den kampioen-boxer Neil gearresteerd, verdacht haar man in den bruidsnacht vermoord te hebben. Den dag na bet huwelijk vond men Neil dood in zijn bed en zijn jonge weduwe keerde troosteloos terug naar haar moeder. Bij de lijkschouwing vond men evenwel een bloedplekje boven hetlinker- oog van den doode en men ontdekte, dat daar een lange scherpe naald was ingestoken en in de hersens gedrongen. Neil had zijn testament gemaakt ten gunste van zijn zuster en men verdenkt zijn weduwe nu hem vermoord te heb ben, teneinde een voordeeliger huwelijk te kun nen sluiten. Het ambtsgeheim van den dokter. Een dokter in Engeland heelt aan het Britscb Me dicinal Journal medegedeeld. dat hij een patient heeft, die wisselwacbter aan een der spoorwegen is en aan asthma lijdt, zoodat hij somtijds niet in staat is zich te verroeren. Hij heeft dien patient gewezen op het groote gevaar dat zijn kwaal aan de spoorreizigers veroorzaakt, of- schoon. hij tot dusverre steeds zijn dienst naar behooren heeft kunnen verrichten, maar de wisselwacbter heeft hem met een beroep op zijn ambtsgeheim verboden er met iemand over te spreken. De dokter, die zyn naaru en woon- plaats verzwijgt, vraagt aan genoemd volksblad wat hij doen moet en dit is van oordeel, dat dat hij in geen geval zijn ambtsgeheim mag schenden en slechts moreele pressie op zijn patient mag uitoefenen. Er beerscht thans groote ongerustbeid onder de spoorreizigers in Enge land en men dringt er bij herhaling op aan, dat de spoorwegmaatschappijen voortaan steeds 2 wisselwachters op een post zullen plaatsen. In den dierentuin te Berlijn is dezer dagen een jong olifantje geboren. Daar de moeder het kwaad wilde doen, heeft het een koe als voedster gekregen. Het jonge dier weet-t al bijna 250 pond en is, van de hoogste piaats van den rug tot den grond gemeten, 95 c.M. hoog. 't Wemelt in de Cbineesche wateren tegen- woordig van zeeroovers en de kapiteins van buitenlandsche schepen leeren zoo langzamerhand op hun hoede te zijn. Dezer dagen werd de Hongkonger stoomboot ffChan-Wai;' in de afgelegen haven Schinsching door zoo'n groot aantal inboorlingen bestormd, dat de kapitein achterdocbtig werd en de f hi- neesehe bemanning bevel gaf alle nieuw aange- komenen te onderzoeken. Dertig passagiers weigerden hieraan te gehoorzamen, zeven haal- den° een revolver te roorschijn en bedreigden er den kapitein mede. Deze liet de beide wachtposten op de gevaarlijke bende aanleggen, sprong op het gunstige oogenblik achter den aanvoerder, onrukte hem zijn revolver en sleepte hem aan zijn staart over 't dek. /ijn tegen- woordigheid van geest overblufte de roovers zoo, dat ze zich zonder den minsten tegenstand in het tusschenruim lieten voeren. Kapitein Page stoomde toen ij lings naar de Duitscbe kanonneerboot //Tsingtau", waarvan onmiddellijk een gewapende afdeeli«g aan boord gezonden werd. Toen de soldaten in bet ruim kwamen, bleek bet echter, dat de wachtposten de roovers op de naast de boot liggende licbters hadden laten ontsnappen, zoodat alleen de aanvoerder, in wien men een l^erucbt zeeroover herkende aan de Chineesche autoriteiten kon worden uitgeleverd. Vlissingen, 21 Dec. Het De Ruijter-comite alhier heeft besloteii dat de datum der herden- king nn definitief is vastgesteld op Zaterdag 23 Maart a. s. Het programma zal zijn samengesteld als volgt: ontvangst van het Nationaal Comite. kranslegging nabij het standbeeld van den zee- held, eerste steenlegging voor de te stichteu De Ruijterschool, zoo mogelijk historische op- tocht, uitvoering der cantate en volksconcerten. 's Gravenhage, 21 Dec. De Staatscommissie voor de Groudwetsberziening hield gisteren hare laatste bijeenkomst en stelde haar rapport in handen van H. M. de Koningin. 's Gravenliage, 21 Dec. Tweede Kamer. Algemeen debat over de oorlogsbegrooting. Na verscbillende replieken, waarbij de heeren Van Karnebeek, Duijmaer van Twist en De Stuers nader 's Ministers beleid in zake de wegzending van het blijvend gedeelte bestreden, tegenover de heeren Ter Laan en Thomson, betoogde de heer Lohman dat bet't best ware, in afwachting van te nemen maatregelen, met de afschafting van het blijvend gedeelte een jaar te wachten. De beer Lohman verklaarde indien hij niet op verschillende punten bevredigd werd, tegen de begrooting te zullen stemmen, omdat deze omvat 's Ministers maatregel betrekkelijk het blijvend gedeelte De beer Thomson critiseerde, als schadelijk voor het gezagsbegrip in bet leger, bet feit, dat de heer Lohman hier het schrijven door generaal Sraeding aan de korpscommandanten gezonden, in bescherming nam. Bestuurder ARTHUR IIENDRIKX. le. Zondag 23 December a. s., te 21/* ure, dagvoorstelling aan verminderde prijzenop- voering van l)c (tevne Joiu/tlmtif zangspel in drie bedrijven van Hugo Wittmann en Julius Bauer. Vertaling van A. L. van den Heuvel. Muziek van Carl Millocker. 2e. Dinsdag 25 December a. s., (Kerstdag), te 21/i ure, dagvoorstelling aan verminderde prijzenopvoering van De Tooneelspelev des Keizers, tooneelspel in vier bedrijven van Karl Hartenberg, met den beer Ernest van Havermaete in de hoofdrol. DaarnaFew huis met Rostgangersklucht in een bedrijf door J. Mannoury. - Spreker op zijn ouderwerp koiueuiie zeule dat lie kaik- stikstdf, wtlke raissctiien wei een goede nieslslof zal zijn, tuch met verstand moet worden gebruikt Maar waaroni iieeft men naaj' die stikstof gezoetit Deluclit bevadtoch ook stikstof, de zoogenaaiude vrije stikstof! J'e vraag naar s,tikt,tol' werd hoe langer hoe grouler en men kon op het laatst niet uieer in de benoeue roorzien dus moest men een stikatol' zoekeii die tie vraag kon hevredigen. Zoo zien wij eerst het vleesclimeel dat getrokken werd uit Liebig-vleeseh-extract. De opbrengst van het vieeseh. meel was goed te linemen en de vraag er naar werd zoo grout dat men er niet meer aan kon voldoen. Dan zien we als het ware ten looneeie verschijnen het bJoenmeel, doch ook daarvan raakle de voorraad weldra uifgeput en zag men reeds met vurJangen naar een nienwe stikstufhoudende mestsiof uit. Nu is het de guano die het laud ter buipe snelt en de ophrengslen van de landen welke met guano werden bestrookd waren zoo gunstig dateeu ieder deze meststof aauwendde. De lesuuateu waren dan ook verrassend maar tie goede guano van voovheen bestaat niet meer. In I860 vond men een ander middel dat de guano vervai.geii kon. De gaslabrieken waren de leveranciers van het tloor water gezuiverde gas verkregeu ainmo- niak dat voor de hemesting gebruikt werd. Doch de ga>fubrieken kondeu natuurlijk niet aan filer vraag voldoen, daar de ophrengst ai'liangt van het gasverhrmk, daar alleen voor de aininoniak het gas te zuiveren, de kosten de ophrengst niet kiinnen dekken. Thans was de zwavelzure ammoniak aan de orde en werd deze in 18(10 voor het eeist in Europa ingevoerd Dat ook van deze mestslof hoe langer hoe meer werd gebruikt bewijzen we] de volgeude cijl'ersin j8(51 werd 1700 ton in Europa verbruikt eu iu 1900 werd 500,00 i ton per juar verbruikt. Maar de geieerden op he' landbouvvgebied zaten niet slil en iu 1801 wist men de ChilisaJpeter voor deiand- bouw bruikbaar te maken. De uitvoer uit Chiii oedroeg in 1861 68000 ton en in 1905 1,500,000 ton. Doch ook aan deze mestslt/t zal weidra een eind komen, daar men ntt reeds een eind aan do salpeterlagen ziet, nog een 30 jaar en het be- schikbare is verbruikt. En thans komen we aan de nienwe stikstofmest de kalkstikstof. Vier jaren geleden is het professor Falkk te Berlijn gelukt de vrije stikstof welke zich in de lucht bevimit, vast te stellen, door middel van caisium carhid, gehracht in een electrische gloeioven welke van 700° tot 2000° C. wei d verhit. Hij liet een stroom lucht door dien oven gaan eii de vrije stikstof der lucht zelte zich vast op het caisium carhid en de stikstof verbond zich alzoo met de kalkstof. Doch de kosten waren te duur om de kalkstikstof in den handei te brengenevenzoo is dit het geval met de resultaten welk een geleerde in Noorwegen verkrijgt wien het is gelukt de vrije stikstof over te brengen in sal peter, welk product kulksalpeter wordt genoemd. Maar prolessor Trankk verkocht zijn resultaten aan eenige italianen die een fabriek in het dorpje Piano Porta in de nabijheid van Miiaan oprichten, dat de electrische beweegkracht verkrijgt door een waterval die in haar nabijheid ligt, wat dus een goedkoope kracht is. Dit syndicaat brengt nu de kalkstikstof van prof. Frankk in den handei. Doch dit syndicaat wil niet in Nederlaud verkoopen. Misschien wei otndat de ophrengst nog zoo gering is dat zij slechts hare naaste omgeving van kalkstikstof kan voorzien. In Duitschland heeft zich echter een ander syndicaat gevormd dat ook kalkstikstof vervaardigd, hoewel dit eenigszins verschilt met die van Piano Dorta daar zich hierin een weinig chloorcalium bevindt en het iseenmaal een leit dat de boer bang voor chloorcalium is. Dit laatste product nu is in den handei en ook in Nederland verkrijgbaar daar in Zwijndrecht de hoofd- vertegenwoordiging is. Ei zijn dus op het oogenblik drie nieuwe meststoffen. le ae kalkstikstof uit Piano Dorta, 2e de kalkstikstof uit Wester Egeln, 3e de kulksalpeter uit Noorwegen. In hoofdzaak zijn deze drie soorten niet verschiliend daar van elk het calcium cianimid het hoofdbestand- deel is. Nu is het nog de vraag: is kalkstikstof goed voor be- mestmg? en ditkan men niet direct met ja beantwoorden, daar er twee, met elkaar tegenstrijdige, omzettingen kunnen piaats hebben en deze willen we eens nagaan. Ten eersie een gnnstige omzetbngdeze zal piaats hebben wanneer de bodem, waarop zij gestrooid zai woiden, rijk aan bacterien is, dus op een vruchtbaren bodem. De ongunstige omzetting zal piaats hebben op een zuren bodem, op een humus bodem, enz. Het verschil der meststoffen is dus Chilisalpeter en Ammoniak deugen op alle gronden Kalkstikstof is goed op een bodem waarin zich veel bacterien bevinden en is sJecht op een koudeu, natten en op een zuren bodem Op de vraag oi kaikstikstot deugt voor overbemesting, dan geloot ik dat zij daurvoor geen reden van bestaac heeft. De proeven genomen door de leerlingen van Suppletia Dij den landbouvrer Dees op de Punt te Zaamslag Raven ook goede resultaten. Vooral raad ik aan de machine te gebruiken bij de bemesting daar de kalkstikstof gevaarJijk is voor de oogen en de handen. De kaikstikstot zal ook niet goed zijn als bemesting op weiden daar deze hier in de omgeving meestal nat en zuur zijn. Het best zal de kalkstikstof werken wanneer men het bemest, 14 dagen voor het zaaien. lot slot roep ik u alien toe neemt proeven, niet ieder voor zichzell maar in vereeniging en dan de resultaten te zamen vatten onder e6n uitslag. Ik zelf ben gaarne bereid de proetvelden te onderzoeken en de resultaten in verband met het weer, de grond, en de bestrooiing enz aan u mede te deelen. Hiermede eindigde spreker deze lezing. De voorziiter dankte de spreker en zeide voor al het laatste, het in vereeniging nemen van proeven, te zullen doen, terneer Haar de landbouwers nu verzekerd zijn van de welwilleDde medewerking van den spreker. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5