Isr Nsazenschs Courant Jonderdagj20 December d906. No. 4933. TWEEDE BLAD- Binnenland. F E UIL L E T 0 N. Landbouwberichten. EEDE K Hi E K. Vergadering van Dinsdag. Oorlogsbegrooting. De beraadslagingen worden geopend door een uitvoerige rede van den heer Duymaer van Twist, die zich tegen het beleid van dezen Minister verklaart. Hij kan zich met het beginsel yan bezuiniging zeer wel vereenigen, doch in dit geval acht hij een bezuiniging betracht, die de weerkracht van het land aantast. De afgevaardigde critiseert niet alleen het z. i. desorganiseerende van den bekenden maat- regel tot afschaffing van het blijvend gedeelte, doch ook de reeds in dit jaar genomen maat- regelen en trouwens het geheele beleid van den Minister. Omtrent de vermindering van het blijvend gedeelte wijst spreker er op, dat de maatregel in den Ministerraad is overwogen, maar zoo vraagt de spreker heeft de Minister zijn amktgenooten ook op de hoogte gebracht van de bezwaren, die er tegen bestaan En hoe staat het met de ontvangen adviezen van de inspecteurs Spreker is ter oore gekoraen, dat in het geheel geen adviezen zijn gevraagd. Voorts verwijt hij den Minister, dat deze in zijn memorie van antwoord de bezwaren, door de tegenstanders geopperd, verkeerd heeft voor- gesteld. De tegenstanders toch wilden niet anders dan dat steeds een lichting ter beschikking zou zijn voor spoedeischende gevallen. Bij de onbereden wapens is de kwestie van het blijvend gedeelte niet van zoovee'l gewicht als bij de bereden. De conclusie is, dat de maatregelen, door den Minister genomen, desorganiseerend werken, in de toekomst op hooge linancieele offers komen te staan, rechtmatige ontevredenheid wekken en snelle mobilisatie onmogelijk maken. De heer Van ldsinga stelt (met den heer Marchant) een motie voor, waarbij de Kamer verklaart, iat paragrafen 13 en 14 van de memorie van antwoord (conduitelijsten officieren en behandeling mindere militairen) een af- zonderlijke bespreking vereischen. De heer Talma kan zich niet met de motie vereenigen. Na eenig debat over het al dan niet politieke in de strekking dezer motie, wordt zij aan- genomen met 54 tegen 23 stemmen. De algemeene beschouwingen worden nu hervat en de heer Artz neemt het woord. Deze verwacht niet zoo heel veel van den maatregel, rakende het bljjveud gedeelte, uit een oogpunt van zuinigheid maar ook wanneer in het geheel geen geldelijke besparing van den maatregel het gevolg was. dan nog zou hij het ongeoorloofd achten 4000 man in de kazernes zonder noodzaak te taten rondslenteren. Met den maatregel kan hij zich dus ver eenigen onder voorwaarde, dat de Minister aantoont, dat voor de bereden wapens door den maatregel geen desorganisatie worit teweeg- gebracht. De heer Yan Dedem tracht aan te toonen, dat de liberaien vooral de oorzaak zijn van het hooger worden van oorlogslasten. De plannen van den Minister met het blijvend gedeelte SPOOR VYEG MECHELEN-TER NEU2EN. Bekendmaking overeenkomstig art. 28 der Wet van 9 April 1875 (St.bl. 07). keurt hij ten sterkste at en niet alleen de kwantiteit, maar de kwaliteit ook zal dezen Minister schaden. daar het kader onvoldoende is. Beter zoa zijn, dat men het contingent verminderde dan het blijvend gedeelte. Met het oog op de redeneering van den Minister, dat hij geen groot verlof, maar slechts klein verlof gaf om, zoo noodig, de soldaten dadelijk te kunnen terugroepen, vraagt hij, vanwaar de Minister dan het noodige geld zal halen. De heer Yan Asch van Wijck bespreekt een circulaire van den Minister, waarin deze de opvatting huldigt, dat een miiitair, den dienst verlatende om in een andere Rijksbetrekking over te gaan, geen recht heeft op pensioen. De heer Van Ylijmen, sprekende over het blijvend gedeelte, acht geen bozuinigiug geoor- loof'd ten koste van onze weerkracht, en den genomen maatregel acht hij wel daarvoor nadeelig. Technisch licht hij dit uitvoerig toe. Wil men bezuinigen, spreker noemt eenige uitgaven waarop bezuinigd zou kunnen worden die voor kleeding, voor schrijverij enz., de inspecties zijn in veel te dure verblijven ge- vestigd en zoo meer. 's Ministers meening, dat het blijvend gedeel te meer voor allerlei verschillende diensten wordt gebruikt, dan voor de eigenlijke oefening, acht hij een beleediging voor het leger en voor de betrokken officieren. De heer Passtoors rieht zich tegen het capi- tulantenstelsel en keurt de derde herhalings- oefening af, als een lastige plicht voor een deel van de natie. Hij is voor elke vermindering van militaire lasten. Daar beneden werkt een man zich met moeite tegen den wind op hjj is van het paard ge sprongen en leidt het aan de teugel. Met de grootste belangstelling volgt Gertrude zijn be- wegingen zjj klemt zich dicht tegen den boom aan en legt haar gelaat tegen de natte schors Zy is doodsbang. Christiaan roept den beiden meisjes toe, dat hij even wil gaan zien naar de schuren, maar dat hij onmiddellijk zal terugkomen, en meteen verdwijnt hij tusschen het geboomte. Daar komt iemand hem naFrauke grijpt zijn arm. De wind heeft haar den hoofddoek afgerukt en jaagt haar haarvlechteu ruw in het gelaat. Angstig kjjkt zij hem aan en zegt ,/ik weet niet wat Trade scheelt, maar zij is zoo treurig en stilik ben bang Een sterke windvlaag huilt door het geboomte, Frauke wordt tusschen de takken geworpen. Zij uitte een luiden jammerkreet. Met een sprong is Christiaan bij haarhij maakt haar natte haar los van de takken en legt den arm op hare schouders. Hij zoekt haar kleine, natte hand en vat die. Zoo gaat hij met haar den smallen weg af naar benedenhaar hoofdje leunt tegen zijn schouder. Daarboven, bij den 'berkeboom, heeft de storm zijn hartepunt bereikt daar giert en huilt de wind als hot gebrul van wilde dieren. En in den bouwval klinkt hij als een hevig jammeren van sombere geesten. Het is donker geworden, ofschoon de namiddag nog pas half verstreken is. Nu en dan valt er een brok muurwerk omlaaghet bonst tegeu den voet van den wand en stort in de diepte. Houd u goed, oude torenWanneer ge heden de storm trotseert, dan zult ge nog lang daar staan Het is stileen oogenblik en nu volgt er een vreeselijke windstootDaar be reikt hij Thorbeekens huis daar wordt het dak der groote schuar opgenomen hetvliegt door de lucht en stort op het erf neder het is verbrijzeld, versplinterd. De arme dieren brullen van augstDaar komt de wind verder houd u goed, oude toren Vlucht. Trude Knee het geldt uw leven In ontzettenden angst drukt Gertrude het bevende lichaam tegen den berkebosmhaar oogen zijn onnatuurljjk wijd open, strak gericht op den toren van den ouden burcht. Daar stuit de windvlaag tegen den toren en beide versplinteren, als twee glazen, die tegen elkaar stooten Getrnde uit een luiden kreet, die versmoord wordt in het gebrul van den storm. Ontzaglijke steenklompen, aarde, boornen rollen, glijden, vallen naar beneden, dof dreunend of hevig krakend groote steenen, brokken zand. losgescheurde boo men volgen de voorgaande massa'seen wolk van groezolig stof beneemt haar den adem, afgerukte boom- takken slaan haar in het gelaat. En daar treft haar iets hards met groote kracht tegen den linker slaap van het hoofd. De heer Yan den Borch van Verwolde sluit zich aan bij het betoog van den heer Duymaer van Twist. De Minister heeft rerleden jaar heel andere verwachtingen gewekt. De voorzitter deelt mede, dat het noodig zal zijn om Maandag en Zaterdag te vergaderan, opdat men voor Kerstmis met de begrooting klaar kome. TER NEUZEN, 19 December 1900. Te Sas van Gent aan de brug over den oosteljjken kanaalarm en te Sluiskil aan de pont wordt gedureude een maand aan elk daar pas- seerend rijtuig plaats van begin der reis en plaats van bestemming gevraagd. |\Dit staat in verband met de aanvraag van een pontveer aan het Driekwart" door de af- deeling Axel der //Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt" in Zeelaud. Zoodoende denkt men te kunnen beoordeelen, of het vervoer tusschen het IVe en Ve district van genoegzame beteekenis is, om het verzoek toe te staan. Bij kon. besluit is op verzoek, eervol ontslagen met dankbetuiging voor de bewezen diensten de heer L. Ruysseriaers, als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg en als voorzitter der plaatselijke commissie der ongevallenverzekering te Oostburg de heer K. A. Sanderse en als zoodsmig benoemd de heer A. Mijs, aldaar, met eervol ontslag als plaatsvervangend voorzitter en benoemd tot plaatsvervangend voorzitter de heer Mr. B. H. Carp, griffier bij bet kantongerecht te Oostburg. Nu is alles voorbjj. Majestueus waait de wind nog wel met voile kracht, doch als met kalme waardigheid over de plek, waar een halve minuut geleden de oude muren van den burcht nog stonden. Nu heett hjj het onder- spit inoeten delven, die trotsche toren, welke gedurende zes eeuwen den wind den weg naar het landschap wilde versperren. Zich vasthoudende aan den berkeboom, is Gertrude op de knieen neergezegen. Haar doek is weggerukt. alsof iemand haar dien met ruwe hand van het hoofd had getrokken. Angstig doet zij de oogen open en grjjpt met de handen voor zich uitdaar legt zij de hand op een geel geworden papier. Dat heeft de storinwind tegen den berkeboom geworpen Fraaie, steile letters ziet zij daarop staan. Ze legt de linker- hand tegen den pijnlijken slaap, leunt tegen den boom en leest den inhoud van het papier na. Hier en daar kan zij een woord niet be- grijpen, want de wind speelt met het papier en het schemert haar voor de oogen. Den tweeden Maart, anno 1813. ,/Morgen trek ik naar den vreemde ten stryde tegen den vijand van ons Duitsche vaderland. Het was een stormachtige standenvergadering ik had hen alien, want niemand waagde het een wcord te sprekeu ten nadeele van den man die overal zijn gerechtsdienaren heett. Nu hebben ze mij vogelvrjj verklaard en zoe- ken ze mij sedert drie weken. Ze hebben gezocht in dezen bouwval, overal maar in het gewelf van den ouden toren kwamen ze nietdie plek is voor een vluchteling goed Wegens overlijden van den heer A. Cor- nelis te Biervliet zijn de betrekkingen van dijk- graaf in Groote- en Kleine Zoutepolders en van afgevaardigde bij het Biervlietsche water- schap vacant geworden. Bakkery Tentoonstelling te Gent (Belgie) in 1907. Onder begunstiging van Staat, Provincie en Stad, zal te Gent (Belgie) in Maart 1907, eene Internationale Tentoonstelling van Bakkery en aanverwante nijverheden gehouden worden. Deze tentoonstelling wordt in gericht door de /pVereeniging der Belgische Vakpers." Er is, onder andere, een Bescherm-Comite voor Holland samengesteld, onder Yoorzitter- schap van den heer Fred. C. Stahle, Voorzitter van de Broodbakkers-Patroonsvereeniging »De Voorzorg", te Amsterdam. Te dier gelegenheid, zullen afzonderlijke wedstryien voor Brood, Beschuit, Koek, Boter en Kaas worden geopend waarvan het omstan- dig programma, op aan/raag, aan alle belang- stellenden kosteloos wordt toegezonden, door het Algemeen Commissariaat der Vreemde Sectien, gevestigd Coupure 15, te Gent (Belgie). JEen interessante proefnemiiuj. „genoeg. Er zijn een paar openingen in den fmuur, half bedekt met heide maar niemand yvindt ze, omdat ze onder aan den toren zjjn, waar het duin steil afhelt. Een menschelijke ,voet vindt daar geen steunpunt. Maar ik vind phet welik ben dan ook een Knee. En als „ze my mochten vinden, liet ik me in Gods z/naam naar beneden glijden. Als mij daarbij tfniets overkomt, ben ik spoedig aan de zee, ,waar de boot van Jurgen Thorbeeken in een »een bocht gereed licht. fWaarom ik dit neerschrijt Voor mijne „nazaten Ik heb er geene. En ik trek heen hom deel te nemen aan een woesten strijd, ,/ZOO woest als er nog nooit te voren geweest vis. Waarom ik dit, neerschrijf? Voor u, »die dit geschrift ooit mocht vinden Gy zult ffmij antwoord kunnen geven op de vraag #Is Jurgen Thorbeeken. de bestuurder rajjner ^goederen, een eerlooze schurk of is hjj de ,/trouwste vriend „Mjjn have en goed is verbeurd verklaard, omdat tfik in verbinding stond met Pruisische officieren. //Dezen nacht heb ik het document gezien, toen vik in een smeeuwstorm het waagde naar Thor- z/beeken te gaan. Daar heb ik een zwaren z/strijd moeten voeren, en ik weet niet, of ik zffie overwiuning heb behaald. Thorbeeken z/heeft mij aangeraden een stuk te onderteeke- z/nen, waarbij ik beken, dat rnjjn eigendom, tfzeshonderd morgen marschland, hem geheel //toebehoortzoo alleen kon ik het voor mjj redden. En ik heb het gedaanwij hebben z/den datum van het stuk drie jaar vroeger z/gesteld. Hij heeft mjj beloofd, dat hjj trouw VAN De hierna opgegevene tarieven voor het vervoer van y-eizigers, goederen, levende dieren enz door de nev vermelde Ministerieele beschikkingen goedgekeurd, zijn in de stations Ter Neuzen, Nluiskil, Axel, Kijkuit Uulst aan den aangeduiden prijs verkrijgbaar. OPGAVE DER TARIEVEN. Nummers en datums der beschikkingen van den Minister van Waterstaat. PRIJS. Bepalingen en piijzen voor het vervoer van Reizigers en Reisgoed voor het verkeer tnsschen de op llelgisch grondgebied gelegen stations en internationaal lokaal verkeer. Bijzondere bepalingen voor het vervoer van Reizigers, Bagage en Honden in locaal verkeer Speciaal tarief voor het vervoer van steenkolen by zendingen van minstens 200,000 Kg. van Ter Neuzen naar Willebroeck Reglement voor het vervoer van goederen en levende dieren voer het Belgisch-Fransch-Noord en -Oostveikeer Belgisch-Fiansch-Noord goederenta.ief Uilzonderingstarief no. 8 van toepassing op het veivoei van vlas, hennep, enz. uit Rusland naar Belgie Tarief voor voortzending van toepassing op zendingen vlas, hennep, enz., nit Konigsberg en Elbing naar de Belgische statien en Ter Neuzen Bundels I, I6'1 en V van het Belgiscn goederenverkeer Belgisch-Fransch-Oost goederentarietn„i\«„v.o Buudel A van het eerste gedeelte gemeen aan de Belgische-Duitsche en Belgische-Luxembuigsche diensten voor het goederenverkeer Belgisch-Duitsch goederentarief j Bunnel A van het eerste gedeelte van het goederentarief voor het Belgisek-Oostenrijksch-Hongaarseh verkeer. Deel I van de verschillende taneven voor het vervoei van levende dieren in Belgisch-Duitsch en Belgisch-Euxemburgsch verkeer Tarief voor het vervoer van levende dieren in Belgisch-Duitsch vei keer Bundel B van het eerste gedeelte van het goederen tanef voor het Belgisch-Oostenrijksch-Hongaarseh verkeer Tarief voor goederenvervoer tusschen de op Nederlandsch.grondgebied gelegen stations eenerzijds en de Belgische stations der lijn Mechelen- Ter Neuzen ter andere zijde. u' n .it0„v.i Bundel B van het eersie gedeelte gemeen aan de Belgische-Duitsche en Belgische-Luxemburgsche diensten voor het goederenveikeer Belgisch-Russisch goederentarief Algemeen Belgisch-Fransch IJlgoederentarief Reexpeditietarief voor het goederenvervoer van Belgie en ler Neuzen naar de Duitsche-Russische grensstations Tarief voor het vervoer van levende dieren in Belgisch-Beiersch verkeei Instredeerings voorschriften van het goederentarief voor Belgisch- Oostenrijksch-Hongaarsch verkeer no 222 van 24 Maart 1903 /i- no. 227 van 3 Augustus 1903 V 0,50 no. 203 van 10 December 1903 a 0,25 no. 200 van 22 December 1903 V 0,50 no. 200 van 22 December 1903 IV 2.— no. 200 van 22 December 1903 u 0,50 no. 200 van 22 December 1903 9 0,50 no. 200 van 1 Februari 1904 If 2,- no. 230 van 2 Februari 1904 a 2,- no. 237 van 21 April 1904 9 0,50 no. 237 van 21 April 1904 V 2,- no. 237 van 21 April 1904 it 0,50 no. 227 van 14 Juni 1904 u 0,50 no. 227 van 14 Juni 1904 9 1,- no. 221 van 20 Juni 1905 9 0,50 no. 221 van 20 Juni 1905 9 1- no. 185 van 23 September 1905 P 0,50 no. 185 ran 23 September 1905 B 1,50 no. 171 van 13 Juli 1906 9 1 no. 171 van 13 Juli 1906 9 1,50 no. 171 van 13 Juli 1906 a 0,50 no. 171 van 13 Juli 1906 9 0,50 Zoo mag ze voorzeker wel gei.oemd wordea, de proef, die dezen zomer genomen werd in eea der polders onder de gemeente Houtenisse, welke tengerolge van rian be kenden boogea rloed van 12 Maart onder water liepen. Teneinde eene kleiae bijdrage te levereatotde beant- woording der vragen Welke gewassen kunnen op door zeewater overstroomde kleigronden direct met goed gevolg worden verbouwd enHoe staat het met de opneembare kali in zoodanige gronden? stelden wij den heer August de Maegd, leerling van den Rijks- landbiitiwwintercursua te HontenisseKloosterzande in tie gelegenheid een proefveld aaa te leggen in den Maria polder. Genoemde polder heeft van 13 tot 25 Maart onder het water der Wester-Schelde bedolven gelegen. II( was 100 op verbouwd met knollen als navrucht Het werd verdetld in drie perceelan, respeciievelijk groot 1,2 en 12 Are. Pereeel I zou onbemest blijven, perceel U 675 K.G a*m-super. (7 X 9) en 500 K.G. cbilisalpeter per H.A ontvangen, terwijl perceel III bemest zou worden met 675 K.G. amm.-super 17 X 9) 500 K.G. chilisalpeter en 700 KG patent-kali per H. A. Op 6 April, dus 12 dagen, nadat het water van het proefveld verdwenen was, werd dit flmk goegd, op perc. Ill de patent-kali uitgestrooid en deze, door nog- maals eggen, ondergebracht. Twee dagen later viel er een hevige regenbui, tengevolge waarvan zich bij het opdrogen van der, grond weder eene harde korst vorrnde Achtdagen daarna werd weer flink geegd en kierbij viel het den proefnemer op, dat de grond, waarop patent- kali gestrooid was, veel beter uiteen viel, dus minder taai en stijf was, dan die op de niet met deze kali- houdende meststof bemeste perceelen. Op 28 April werd het gewas mangelwortels uitgezaaid. Met opzet werd de G o 1 d e n Tankard genomen, eene varieteit, die niet diep den bodem in- dringt. Zulks geschiedde. omdat men vreesde dat diep wortelende verscheidenheden door de in de diepere lagen zich min of meer ophoopende chloor-verbiudingen in haren groei en hare ontwikkeling zouden benadeeld worden. Op 12 Mei werd de amm. super, als overbe- mesting gegeven, waarna bet gewas behakt werd. Veertien dagen later werd de chilisalpeter er over gestrooid. De mangelwortels ontwikkelden z:ch flink en bleken van schadeiijke stofl'en eventneel in den grond aanwezig, niet den minsten hinder te hebben Dat kwain vooral op perceel HI uit, waar verschei- dene exemplaren voorkwamen, die 7i a 8 K.G. per stuk wogen, wat vooral voor Golden Tankards zeker een zeer respectabel gewicht is. Dat bleek verder ook uit den geheelen Hitslag. Deze was als volgt Per H. A berekend bracht perc. 1 op 40000 K. G., perc. II 71250 K.G. en perc. Ill 99500 K.G. Het voordeel, behaald door het aanwenden eener kalihoudende meststof (patent kali) is dus aanzienlijk. Immers door die meststof alleen, want het geheele proefveld was, wat de kwaliteit van den grond aangaat, zeer gelijk van samenstelling. werd eene meer opbrengst verkregen van niet minder dan 99500 71250 K.G. 28250 K. G.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5