Gemengde berichten. Telegrafische berichten. BURGERUJKE STAND. Hancfeisbenchten. Koewaclit. Zondagnamiddag werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zand een algemeene vergadering gehouden van deel- nemers in de onderlinge paardenverzekering vbteunt elkander." Bijna alle deelnemers waren opgekomen. Eerst kwam aan de orde wijziging reglement. Door het duurder worden der goede werkpaarden meende het Bestuur, dat bij de schatting, welke in deze maand plaats heeft, de reeele verkoopwaarde van ieder paard moet worden vastgesteld en dat daarna de premie betaald moet worden. Na uitgebreide discussie werd het voorstel van het Bestuur zonder hoof- delyke stemming aangenomen. Het voorstel van een der leden om een bij - zondere premie te heffen voor veulens, die nog gesneden moeten worden, alsmede voor blok- staarten werd niet aangenomen. De heeren P. Bruggeman en L. David werden als schatters herbenoemd en als bijgevoegde schatters 4a heeren Y. van Doosselaar en Ch. Kips. Graauw. In plaats van den heer A.. B. v. d. Eeckhout, die als zoodanig ontslag heeft ge- nomen, is tot kassier der Boerenleenbank be- noemd de heer J. Dalmijn, die op 1 Januari a. s. zijne betrekking zal aanvaarden. Graauw. Een aantal polderjongens uit deze gemeente zijn naar Grimsby (Engeland) ver- trokken om te arbeiden aan kanaalwerken aldaar, die worden uitgevoerd door den bekenden aan- nemer Kalis. t Is voor de mannen een buitenkansje in den winter zy verdienen f 20 per week en hebben daarby vrijen ov©rto«jht. Glinge, 10 Dec. De heer P. Eggermont, hoofd der school in de Gravenstraat, alhier komt als N° 1 voor op de voordracht voor hoofd der school te Schipluiden. Naar wij echter uit goede bron vernemen, heeft de heer Eggermont verzocht niet voor benoeming in aanmerking te komen, wegens veranderde omstandigheden daar ter plaatse, RECHTSZAKEK. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. BedriegHjke verkorting van rechten van schnldeisehers. Uit Princenhage wordt aan de 's-H. Ci. gem eld Dezer dagen werd te Maastricht gearresteerd zekere K. y. M., tot voor korten tijd als schilder in deze gemeente woonachtig, verdacht ran het uitgeven in Belgie ran valsche Belgische bank- biljetten. Bij onderzoek is gebleken, dat bedoelde per- soon, die reeds een yolledige bekentenis heeft afgelegd, indertijd alhier 5 biljetten van 20 francs met de pen had nagemaakt en vervolgens uitgegeven. Uit Zalt-Bommel wordt aan de 's-H. Ct. geschreven Dondmlagayond werd tegen haiftwaalf aan de r,-k. pastorie een brief uit de bus gehaaltj, waarvan de inhoud verre van aangenaam waL Er werd nl. in bericht, dat een daklooze ondei'- komen verzocht en in afwachting zich voor- loopig maar in bet patronaat bad neergelegd. De beide bedienden, die reeds ter ruste waren gegaan, werden opgeklopt en nu toog men de straat op en daar bleek, dat in het belendende gebouw werkeljjk bet licbt was ontstoken. tls begrypelijk, dat met zekeren angst het gebouw werd genaderd, doch toen het op binnentreden aankwsim, werd 't toch beter ge- oordeeld bulp van politie in te roepen im- mers men kon niet weten met wat voor onver- laat men te doen kon hebben. Daar verschijnen weldra twee politieagenten ea als mannen van het vak stappen zij onbescbroomd het gebouw binnen. (i-Daar ligt ie", klinkt het eensklaps en met een flinken greep wordt de brutale indringer in den nek gegrepenen nu vertoont zich voor hun oogen een flinke baas. 'tis te begrijpen, dat zoo'n daklooze een goed plaatsje werd ingeruimd. Men meldt uit Zaandam Door de politie alhier zijn Donderdagnacbt drie jeugdige Amsterdammers op heeterdaad betrapt en in arrest gesteld, toen zij bezig waren in te breken in het kaaspakliuis van d*e firm a Keg en Co. aan den H oogen dijk. Zij bleken een kleine honderd loopers by zich te hebben en een schilders dimmajjt ,pjn rtuteji t* snijden. Bij de Klomp, onder Yeenendaal, is de 40jarige Vaii P., vader van 5 kinderen, ster- vende gevonden. Hij was blijkbaar van zijn wagen gevallen, waarraede bij op weg was van Wageningen naar Amersfoort, en overleed een uur later. Uiterlijk letsel werd niet gevonden. P. Leenderts, nachtwacbter aan de Bloem- markt te Amsterdam, was door het gure weder in zijn wachthuisje, dat hij van binnen gesloten1 had, met het gezicbt boven een pot met houts- kolen gaan zitten. Nadat men hem vermis te, werd genoemd huisje door de politie openge- Droken en men vond aldaar het lijk van L., die door kolendarap was gestikt. Te Broekbuizen is Zaterdagmorgen de koopman F., die de tram rails nog wou over- steken en struikelde, toen de tram dicbtbij was, overreden. Spoedig daarna is hij aan de be- komen wonden overleden. Vrjjdagarond is te Amsterdam een kraan- draaier op de IJkade van een kraan gevallen en daardoor zoo ernstig gewond, dat kort daar na de dood is ingetredeu. Bit Frieslands N. O.-boek wordt aan de L. Crt. gemeld Het stormweer overviel een paar visscbers uit Moddergat, zoons van H. Post, op de En- gelschmanplaats. Ze waren er been gezeild met bun praam om er buit te zoeken d. i. ge- strande voorwerpen, om uit de procenten bier- van een daggeld te maken. De zea was echter zoo woest gisternacht, dat bun scheepje los sloeg en door de golven werd weggeslingerd De wind dreef ben op de Groniugsche kust aan, doch het gelukte de beide mannen de praam de Lauwerzee binnen te sturen en zoo kwameu ze behouden in Zoutkamp aan. Ze hadden evenwel een nacbt doorgebracht, die ze niet licbt zullen vergeten. In dezen wintertijd kan men te Rotterdam getfiige- iijiY'V.an waterfeest. In den circus-' Schumann wordt aldaar vertoond //Op Helgoland" en bij de slotacte is in een paar minuten de manege onder water. Met een scbel gefluit stoomt een boot binnen kano's, gondels met muzikanten volgen, een vuurtoren drijft tot het midden en ten slotte tuimelen acrobaten, clowns en figuranten te water. Het geheele frappante scbouwspel wordt van den vuurtoren afverlicbt en overgoten door een vonkenregen. Men kan begrijpen dat elken avond de circus overvol is. Te Oosterhout is de gemeente-veldwachter d. B. ontslagen, wegens het plegen van ver schillende misdrijven. Hij wordt o. a. verdacht van het verduisteren van een rijwiel en verscheidene oplichterijen. Door de justitie is bevel gegeven cot zijne aanbouding. Toen de rijkspolitie te zijnen woonbuize verscbeen om hem in hechtenis te nemen, was hy verdwenen. Men vermoedt dat hij de vlucht heeft genomen naar Belgie. Te Hoeven (N--Br.) is .Zaterdagmorgen tijdens de afwezigbeid der moeder het 4jarig zoontje van den schoenmaker v. V. in een mest- put gevallen en daarin gestikt. Te Stadskanaal (Gr.) is Donderdag een 5jarig zoontje van den werkman Jonker te water ge- raakt en verdronken. Mem meldt uit IJmuiden aan de Tel Doordien een golf water over de stooratrawler Etty sloeg, werd de matroos Wijker in zee geworpen. Hij kon niet gered worden en verdronk. In den Ryn bij Renkum is Vrijdag bij het visschen de 30jarige P. Driesse uit een roeiboot gevallen en verdronken. De man leed aan toevallen hij was ongehuwd. -T- Vrijdagsvond omstreeks 6 uur is de onge veer 20jarige knecht van den beurtschipper H. van der Woude, van Veenwouden, terwijl by stond Yoor op het scbip, in de Kurkemeer van het dek gegleden in bet water. Hoewel door den schipper, die alleen met hem aan boord was, en op het hulpgeroep toege- sehoten boeren naar den drenkeling werd gedregd, werd deze eerst ongeveer een uur later levenloos opgehaald. Men scbrijft uit Winschoten De politie alhier heeft onwetend een moor- denares in handen gehad en over de grenzen geleid. In Lanne, in Brunswijk, is de vorige week een kind vermoorch De 41jarige naaister A. R. wordt daarvan verdacht en de Duitsebe justitie heeft haar aanhouding gevraagd bij het parket te Winschoten. Men wist, dat ze uit Leer naar Nieuweschans was vertrokken, om aan de Duitsche politie te ontkomen. Eeuige dagen zwierf ze door onze straten, voorgeven- de werk te zoeken. Dinsdag is ze onder po- litiegeleide naar Nieuweschans gebracht, doch oaoet, naar de Duitsche politie vernam, naar ons laud zijn teruggekeerd, om haar straf voor de in Duitschland gepleegde misdaad te ontloopen. Een Duitsch poiitiebeambte zoekt haar thans in gezelschap van Nederlandscbe politie. Voor de rechtbank van Hasselt verscbeen een beer, die zijnen neus op eene waarde van 200,000 fr. scbatte. Ziehier wat er gebeurd was. Hy reed te paand dmr"den Tienschen steeuweg toen zijn fijdier schrikte en steigerde, bij het naderen van eene vrachtautomobiel. Ofschoon de stoker van dit voertuig dadelijk stopte werd de ruiter omgeworpen en gekwetst aan armen en beenen en ook aan het hoofd. Zijn neus was zoodanig beschadigd dat hij beweert zijn reukvermogen verloren te hebben. En daarom vroeg bij bovengenoemde som als ver- goeding. De rechtbank heeft zijn eiscb afgewezen en hem tot de kosten veroordeeld. Vrijdag heeft bet te Louden gesneeuwd de eerste maal van den winter. Donderdagoehtend zijn te Weenen de steigers van een in aanbouw zijnd huis iuge- stort. Een menigte arbeiders werd onder de puinhoopen begraven. Tot 'a avonds wareu zes zwaar gekwetsten geborgen het reddingswerk werd natuurlijk Vrijdagnacht voortgezet. Een knaap van Ghistel, in West-Vlaan- deren, had een mecanieken spoortrein gekregen, werkende bij middel van een spirituslampje. Het ding was zoo goed nagemaakt, dat de machine, juist gelijk dit met een gewone loco- motief het geval kan zijn, ontplofte, de vlam meedeelde aan gordijnen en meubelen, het huis afbrandde en de pompiers van Ostende moesten geroepen worden, om te voorkomen dat de brand naar andere huizen oversloeg. 's Gravenliage, 17 Dec. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de begrooting van Marine werd voortgezet. De tribunes wareu geheel bezet. Nadat door den heer Van Vlijmen 's Ministers plan was gesteund, kwam de Minister aan bet woord. Deze zette allereerst uiteen de redenen, waarom hij een nieuw vlootplan noodig achtte en ver- dedigde dit plan daarna uitvoerig. Wat de motie van den heer Talma aangaat, Sunra&ae Minister op, dat hy van zyn.bcsoheiden plan niets kan missen. Practisch nut zag de Minister daar niet in. Alleen bij verwerping van het amendement van den heer Marcbant, tot weigering van den aanbouw van een schip, heeft de motie beteekenis. Dan staat men voor de vraageen schip voor Nederland of een schip voor Indie, een vraag waarop bet vraagstuk van de Oosterdoksluis te Amsterdam van in- vloed is. Wordt dat vraagstuk opgelost en dus aan bouw voor Indie mogelijk, dan zou de Minister een ontwerp indienen voor subsidieering aan het werk dezer sluis en tevens de begrooting wijzigen in dien zin, dat met den aanbouw van een scbip voor Indie en niet voor Neder land zal worden begonnen. De heer Talma verduidelijkte, dat de be- doeling zijner motie is, te voorkomen stilstand in de versterking onzer vloot en de Kamer in principe reeds te laten goedkeuren de afschaffing van een schip voor Indie en torpedomateriaal voor Nederland. De heer Thomson stelt eene motie voor, om 's Ministers houding in zake de pensioenkwestie van sergeant Van Peschke af te keuren. Deze motie zal later worden behandeld. Gemeenteraad van Hoek. i> o l i r i i:. Aan het bureau van politie alhier is al» gevonden gedeponeerd een vlaggestok. Recbthebbende vervoege zich aldaar. Rotterdam, 17 Dec. Binnen 1. Granen. Tarwe. Rogge e« Haver waren voldoende ter markt. Gerst met beperkten aanvoer. Boonen en Erwten in all# soorten te koop. Men noteert: Puike Zeeuwsche Tarwe per beet. fl,— a 7,50 dito mindere en goede 5, a f 6,50 Tarwe per 100 kilo 7,a /9,50 Rogge per bectol. f 5,50 a f 5,90 Wintergerst 4,80 a 5,30Chevalier tot 5,50. Gerst per 100 kilo 6,90 a f 7.50 en puike daarbovenHaver /6,75 a /7,40 Haver per bectol. lange 3,a 4,30 dikke 4,30 a 4,80 Paardenboonen 6,80 a 7, Voor bovengenoemde rechtbank werd Vrijdag behan- deld de zaak tegen W. F. r. D., oud 55 j., geboren te Axe], wonende te Ter Neuzen. Deze werd heklaagd, in staat van faillissement verklaard zijnde, ter bedriegeiijke verkorting ran de rechten zijner sckuldeischers, aan de baten van zijn boedel een bedrag van ruim j 500 onttrokken te hebben, door die niet aan den curator te hebben verantwoord. In deze zaak waren vanwege het openbaar ministerie vijf getuigen gedagvaard. Ala verdediger trad op de heer Mr. J. F. van Deinse. Wij ontleenen daaromtreat aan de Midd. Ct. De eerste getuige, de heer Mr. J. J. Heijse, advocaat en procureur te Middelburg, die curator was in het faillissement, verklaarde dat bekl. bij de iaventarisatie hem heeft verklaard verachillende zaken aan W. Diele- man en J. Dieleman verkocht te hebben en het geld voor een deel te hebben gebruikt tot delging van schulden, terwijl een ander deel zou zijn weggeraakt. In den boedel werden geen contariten gevonden. De verdediger vroeg of bekl. niet aan den curator heeft gezegd dat hij het totale bedrag heeft verleefd. Dit wist getuige niet met zekerheid te zeggen wel wist hij dat bekl. hem heeft medegedeeld J 300 schuld betaald te hebben. De getuige voegde bij zijn verklaring nog dat zijn indruk is dat de beklaagde niet de grootste schuld in deze heeft, maar wel zijn familieleden. De tweede getuige,' W. Dieleman, koopman te Axel verklaarde ran beklaagde 30 Mei eeuige beesten gekocht te hebben voor 502,50. De beesten zijn ge- Teverd en het geld is aan bekl. betaald. Hij heeft later, toen bekl. 12 Juli failliet is verklaard, de dieren aan den curator afgestaan. A. van Oteghera, landbouwer te Ter Neuzen, de vol- geude getuige, verklaarde omstreeks eind April van bekl. drie kalvers gekocht te hebben voor J 70 eu een wagentje voor 25. Dit laatste kocht hij een acht dagen later. Het geld is door hem aan den bekl betaald, dadelijk bij den koop. J. Dieleman, landbouwer te Ter Neuzen, heeft op het laatst van Mei ran oekl. gekocht een kalf voor f 30. Die zijn niet betaald maar wegens schuld verrekend. J. den Doelder, vrachtrijder te Cadzand, zwager van bekl., doch bereid onder eede te verklaren, deelde mede dat hij kort voordat bekl. failliet verklaard is omstreeks Mei voor in den winter aan hem verkochten mutsaard J 9 heeft ontvangen. Buitendien heeft hij noch van bekl. noch van diens vrouw een cent ontvangen. Hij bleef daarbij, ook na herhaald vragen van den president. De bekl. zeide ook aan getuige niets betaald te hebben. De beklaagde verzekerde dat na zijn taiiliet-verklarino- de curator bij hem is geweest om zijn boedel op te schrij ven en hij toen heeft opgegeven geen geld te hebben, niettegenstaande hij kort voor zijn faillissement verschil- lende beesten had verkocht en' daarvoor het geld had ontvangen. Dat geld verklaarde hij deels verleefd tjt bebfien, deels er eenige schulden mede te hebben' gedelgd. Om dit laatste aaunemelijk te raaken legde hij een staatje over, waarop verschillende door hem gedane uitgaveri waren genoteer.l, betalingen aan smid, wagen- maker, belasting enz. Het gezamerilijk' bedrag beliep ongeveer 110. Hij verklaarde. op een vraag van den president, er niet aan gedacht te hebben, dit aan den curator op te geven. Hij was heelemaal suf. Verder verklaarde hij dat het overschot van het ont vangen geld is besteed aan dagelijksche behoeften. De president wees hem op het'onmogelijke daarvan en drong er op aan dat bekl. duidelijk zou maken waar de overige f 400 gebleren waren. Beklaagde zeide dit niet te kunnen doen. De curator werd nu nog eens gehoord. Hij heeft verschillende kistjes met papieren in beslag genomen doch geen kwitanties gevonden van de betalingen, die beklaagde nu voorgeeft gedaan te hebben. Bekl. weet niet waar die kwitanties gebleven zijn. De ambtenaar van het openbaar ministerie begun met er op te wijzen dat het teger.woordig door velen geen schande wordt geacht failliet verklaard te zijn en som- migen de gelegenheid benuttigen om een appeltje voor den dorst te bewareu. Spreker acht bewezen dat deze beklaagde, na failliet verklaard te zijn, niet aan zijn verplicbtingen heeft vol- daan. Hij heeft aan den curator verklaard geen coutanten te bezitten, ofschoon hij kort voor het faillissement een f 600 outving. Eerst heeit hij verklaard f 500 aan Den Doelder be taald te hebben, doch vast staat dat dit niet is gebeurd. Later is hij veranderd va» taktiek en heeft beweerd het ontvangen geld verleefd te hebben. Nu beweert hij enkele schulden betaald te hebben. Dat is niet te controleeren. Maar in elk geval blijft nog een aanzienlijk bedrag on verantwoord. Het is niet aan te nemen dat hij dit in zoo korten tijd zou hebben verleefd. Spreker acht het een ernstig feit, waaraan bekl. zich heeft schuldig gemaakt De ambtenaar vorderde sehuldigverklaring van be klaagde en vorderde zijn veroordeeling tot eene gevun genisstraf voor den tijd van zes maanden. Den beklaagde werd au »og door den president ge- vraagd waaro» hij eerst heeft opgegeven f 500 aan Den Doelder betaald te hebben en dat thans terugneemt. Beklaagde gaf toe eea onwaarheid gesproken te hebben. De verdediger verklaarde niet te kunnen zeggen waar de oatbrekende f 500 zijn gebleven. Maar toch zal bekl. moeten worden ontslagen van rechtsvervolging. Vast staat dat de geldsomaaen voor de verkochte dieren door bekl. zijn ontvangen, maar kort na die ontvangst zijn de geldea uit zijn handen gegaan voor huishoudelijke uitgaven en betaling van schulden. Op het oogenblik van .fstiUiBlTurkliu-iug-uehooi aoorden die gelden niet meer tot zijn boedel, Het bewijs, dat hij df 5$> did niet zijnsWerknt- woord, in zijn bezit had op dat oogenblik us niet bewezen. i De curator heeft gemeend de levende have Weder in den boedel te moeten terugbrengen, dus zijn de schuld- eischers niet benadeeld. Fie iter achtte dus het ten laste gelegde feit niet ge- pleegd en niet bewezen en meende dus dat zijn client zal moeten worden ontslagen van rechtsvervolging. Nn re- en dupliek, waarbij cn de ambtenaar van het openbaar ministerie en de verdediger bleven bij hut, ingenomen standpunt, werd het onderzoek in deze zaak gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdag a.s. Terzelfder zitting werd door den ambtenaar van het openbaar ministerie tegen zekereu E. v d B. van Hon- tenisse, die wegens bedriegeiijke bankbreuk was ver- oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en van dat vonnis in verzet was gekomen, onmiddellijke gevangen- neming geeiseht, op grond van de vrees dat hij zich door de vlucht aan straf zou onttrekken. De rechtbank stelde de verdere behandeling der zaak uit tot 11 Jan. en gelastte de onmiddellijke gevangen- neming van beklaagde. Zitting van 15 December 19015. Voorzitter de Burgemeester. Secretaris de heer J M. Dregmant Lezing en goedkeuring der notulen van de vorig* vergadering. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende inge- komen stukken Brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 22 Nov. jl. toezendende een uittreksel uii het K 15. waarbij de regeling der jaarwedden van de wethouders wordt goedgekenrd. Alsvoren dd 22 Nov. jl. met terugzending der goed- gekeurde gemeente begrooting voor 1907. Als»oren terugzendende het goedgekeurde raadsbe- sluit tot beschikking over onvoorziene uitgaven in de begrooting voor 14)06. Alsvoren mede'deelende de instelling eener paarden- markt te Axel. Alsvoren terugzendende het goedgekeurde kohier der schoolgelden voor het herhalingsonderwijs. Aangenomen voor kennisgeving Verzoekschrift van de wed. J. Blok om verhooging harer jaarwedde voor ontsteken enz. der lantaarns. Gerenvoyeerd naar Burg, en Weth. 2. Verzoekschrift van mej. S A. de Ylieger om eervol ontslag als onderwijzeres met ingang van 1 Januari 1907. Na bespreking wordt met 6 tegen 1 stem beslotea het irevraasrde ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Februari 1907. Tegen stemde de heer Kaan. Op voorstel van den den hear Kaan wordt m. a. s. besloten, de toelating van kinderen tot de school weder te doen plaats hebben op 1 April, in plaats van op 1 Mei. Sluiting. IV* keaz -n. Huwelijka-voltrekkingen. 11 Dea. Arthur Aruandus Fermont, oud 24 j., jm. en Maria Johanna Bowbijes, oud 23 j., jd. 12 Dec. Jacobus Hendrik Wolfert, oud 26 j., jm. en Johanna Maria Wieland, oud 23 j., jd. Geboorten. 10 Dec. Wilhelmina Tanneke, d. vam Leunis Versluijs en van Anua Cornelia Moens. 12 Dec. Jan, z. van Ckristiaan Dieleman en van Adriana Herra- bout. 13 Dec. Johanna Franyoise, d. van Cornells Harms en van Sara van den Berge. 15 Dec. Cornelia Elisabeth, d van Jan Dieleman en van Elisabeth Loof. Overlijden. 11 Pec. Elisabeth Adriana Hendrik* van den Hout, oud 2 m. d. van Hendrika. 12 Dec" Maria Sietje Rubes, oud 40 j echtg. van Jacobus Jozias de Doelder. 14 Dec Januis Pieter van Eck, oud 1 m. z vau-Cornelis en van Maaike Kuine Fokke de Goede.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2