Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 15 December 1906. 46'Jaargang. No. 4931. Genie ngcie berichten. TWmiEIDIEJ BLii-D. iEUXLLETON. In het bericht omtrent het ongeval met de Belgische loodssloep op Dinsdag jl., werd eeklaao-d over de bemanning van de sleepboot XT A CI ill N A 1 L k' v Hercules", welke het met de golven worstelende met te hulnkwam. TER NEUZEN, 14 December 1906. Uit de bladen vernamen we het noodlot- tig bericht, dat de heer Mr. P C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer van het district Oostburg plotseling ernstig ongesteld was geworden. Een ander blad meldde dat dit bericht zeer overdreven is. Hedennamiddag seint men ons uit Aarden- burg dat de heer Hennequin een rustigen nacht doorbracht en dat de spraak minder belemmerd is. Heden werd alhier in het Hotel Cen- tiaal" eene algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek te iSas van Gent. 0. m. werd bebandeld een bestuursvoorstel tot het inrichten eener pulpdrogery, waarmede ongeveer 3/s der gelabriceerde pulp zou kunnen worden gedroogd. Het bestuur werd tot dit voorstel geleid door het steeds toenemend ge- brek aan wagens voor het vervoer en de kosten van inkuiling der natte pulp, benevens het ver- lies dat op ingekuilde pulp geleden wordt. Uit de uitvoerige toelichting blijkt dat de voordeelen worden geraamd op 18000, of 40 cent per 1000 Kg. geleverde bieten, daar dan ook eene hoeveelheid van 900,000 Kg. aan staarten der bieten, die thans verloren gaan, dan productief zulleu worden gemaakt. Voor de afnemers is ook droge pulp boven natte te prefereeren wegens mindere vervoer- kosten, omdat er ook mindere bergruimte voor noodig is en er geen gevaar bestaat voor ver- lies wegens bederf, terwijl het vee voortdurend gezonde waar als voeding ontvangt, en gekuilde pulp op het laatst altijd min ol meer in staat van ontbinding verkeert, betgeen nooit gezond kan zyn. Het bestuursvoorstel werd aangenomen met 221 tegen 94 stemmen, terwijl later besloten werd de installatie te maken voor droging van de volledige hoeveelheid te fabriceeren pulp. De kosten der installatie worden geraamd op 145,000, te vinden door eene leening in obligation van f 500 ad 5 °/0's jaars, by voor- keur te plaatseu onder de leden. Jaarlyks zal f 10.000 worden afgelost. Voor de leden die daartoe het verlangen te kennen geven zal de gelegenheid blijven bestaan, op bestelling, natte pulp te ontvangen. Uit de rekening en verantwoording, door den penningmeester van het uitkeeringstonds bij ziekte ,/Hulp in Nood" albier. uitgebracht in de laatstgehouden driemaandelijksche ver gadering, bleek dat gedurendehetlaatstekwartaal is ontvangen aan contributie 515,74, buitenge- wone inkomsten 33,29, totaal j 549,03, ter wijl de uitgaven bedroegenwegens uitkeering aan zieken 387,92, buitengewone uitgaven 56,05, totaal 453,97. Het batig saldo bedraagt dus f 95,06, ma- kende met het vorig goed slot ad 3107,31 een totaal aanwezig kapitaal van 3202,37 50) Zij staan in de veranda tegenover elkaar en hij spreekt. Wat zegt hij Hij zegt, dat hij haar boven alles lief heeftdat hp haar reeds als knaap heeft bemind Hij moet nog eenmaal weg naar den vreemde maar hij hoopt spoedig terug te keeren zonder haar kan hij echter niet gaanhij vraagt, of ze mee wil in den vreemde. Ach, hij kon den rechten toon niet vinden de schuld stond tusschen hen, dat voelde hij. Zij hield de hand voor de oogen en leunde tegen den muur. Zou hij van oude tijden spreken Zou hij de geschiedenis van die schuld ophalen Maar dan zou zij hem van zich afstooten Eindelijk stamelde hij Jk kan vandaag niet openhartig jegens u zijn, Gertrude 1 Ge moet vertrouwen in mij stellen." Nu neemt zij de hand voor de oogen weg en ziet hem aan. #Ik ben zwak tegenover u", zegt ze, de hand op haar boezem leggende. »Ik kan de fierheid niet vinden, die ik hebben moest. Ik wil niet Belgische loodspersoneel niet te hulp kwam. Naar aanleiding daarvan deelt men ons mede een even afkeurenswaardige houding van de bemanning van een der tusschen Londen en Brussel varende beurtbooten, die Donderdag, 6 Dec. des voormiddags op weg naar Brussel Vlissingen passeerde en naar onzen zegsman zeker meende, aldaar met een Belgische ioods bemand werd. Schipper J. de Bakker van Ter Neuzen, van het schip //Spes Major." was n. 1. bij een flinke bries in het Pas van Ter Neuzen zeilende, bij werkzaamheden aan de schoot van het zeil ovei- boord gestagen. Hij hield zich zwemmende boven water, maar het vaartuig was op korten tijd enkele honderden meters van hem verwijderd. Zjjn broeder sprong zoo spoedig mogelijk in de roeiboot, om hem te redden, doch uitziende, bemerkte hij dat de bovengenoemde stoomboot juist kwam aanstoomen in de lijn waarin voor- noemde d. B. in bet water dreef. Hij moest dus ophouden met roeien, om te trachten de stoomboot door teekens op dezen opmerkzaam te maken, teneinde te voorkomen dat de drenke- ling werd overvaren. Deze teekens moeten zijn opgemerkt, want het stoomschip veranderde van koers. Ook had men den drenkeling bespeurd, die ook alles wat hem mogelijk was aanwendde om de aandacht van de bemanning der stoomboot op zich te vestigen. Hij bemerkte dat twee op de brug staande personen op hem wezen, maar zag de stoomboot zonder een oogenblik de vaart te verminderen of eenige poging tot redding op een 50 meters afstand voorbystoomen. Zijn toestand werd reeds benard, daar de zware doorweekte kleeren hem het zwemmen zeer beinoeilijkten en afmatten. Steeds hield hij nog het stoomschip in het oog, of toch misschieu geen redding zou worden geboden. Toen hij zich ten slotte geheel had moeten omwenden bemerkte hij eerst zijn broedei in de roeiboot, "maar deze was toen nog een 200 meter van hem verwijderd. Hij wist zich ge- lukkig nog boven water te houden tot zijn broeder hem bereikte, en was dus gered, maar beklaagt zich over de opvarenden der stoomboot. die hem zonder veel moeite vlugger hulp hadden kunnen bieden. Het schijnt dus, te oordeelen ook aan dit geval, dat de hulpvaardigheid te water, ook bij ernstigen nood, veel te wenschen overlaat. De commandant der brigade marechaussee te Philippine, de wachtmeester P. van Eck wordt verplaatst naar Oudenbosch en vervangen door den brigadier d'Hondt van Hilvarenbeek. De commandant der brigade te Nieuw Namen, de brigadier Borgers, wordt verplaatst naar Aardenburg. de grenstrachten wij hem van ons grond- gebied te houden. Daarom vooreerst geen Vlaamsche kooplieden in onze stailen toe te laten. Mochten sommigen daardoor al eeuig nadeel lijden, dit kan toch niet opwegen tegen de enorme schade, die onze veestapel zou lijden, als ons land door de ge- vreesde ziekte werd geteisterd. Ook onze landbouwers en kooplieden, die de belgische veemarkten bezoeken, moeten steeds de noodige vooizorgsmaatregelen nemen. Ontsmettings- middelen mogen zij niet sparen. Den 22 Febr. zal in Belgie openbaar worden aanbesteed het eerste vak der werken tot uit.breiding van het middenpand in den hydraulischen doortocht der stad Gent. Schatting 1,338,414 frcs. 65 c.borgsom 67,090 frcs. Verder zal 19 Jan. te Brugge de aanbestedmg plaats hebben van werken tot rechttrekking en verbreeding der vaart van Gent naar Brugge, te beginnen, stroomopwaarts, van de plaats ge- noemd Miserie" tot stroomafwaarts, de plaats genaamd,/Kijkuit" op het grondgebied van Beernem. Schatting 550,903 frcs. 42 c.borgsom 27,500 frcs. In eene te Middelburg gehouden vergade ring van de afdeeling Zeeland van den Bond van gemeente-ambtenaren is besloten aan Gedep. Staten te verzoeken de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers te herzien, terwijl aan versehillende gemeente- besturen zal worden verzocht een billyker rege- ling van de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie. Men schrijft ons: Nu het mond- en klauwzeer in Belgie meer en meer toeneemt en onze grenzen genaderd is. meenen wij onze landbouwers, vooral die, welke met Ylaamsche kooplieden in aanraking komen, een dienst te bewijzen door hen aan te raden de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. De gelukkige gezondheidstoestand van ons vee maakt het voorzeker gewenscht de waak- zaamheid te verdubbelen. De vijand staat voor weten, wat gij voor mij verbergt. Ik stel ver trouwen in u maar ik deDk aan uw vader ,/Laat ons van hier gaan, Gertrude Als hij er niet meer is, dan komen wij terug. Zij bedekt weer de oogen met de hand en zegt „ik ben zoo zwaarmoedig gestemd, ik kan u geen beslist antwoord geven. En in snikken losbarstende vervolgde zij ,/Ik had het mij zoo anders gedachtIk was zoo gelukkig op Kerst- avond Ik dacht aan niets ik vergat uw vader en die oude geschiedenis. Nu is het, of mij een geheimzinnige macht terughoudt en mij toeroept*Doe het niet, doe het niet Zij legde nu de armen op den rug, alsof zij tegen den muur steun zocht, en keek hem met tranen in de oogen aan. Met bewogen stem antwoordde hij #Nu berouwt het mij, dat ik hier teruggekomen ben," en hij gaat heen, het hoofd schuddende, als iemand die aan alles twijfelt. En 's middags stak de wind nog meer op, het stormde vreeselijk, en de zee bulderde, schuimde en bruiste met donderend geweld. Gertrude zit met de hand onder het hoofd en luistert naar de woeste windvlagen, die om het heerenhuis gieren. Daar treedt Frauke de kamer binnen. „Ach, Trade, laat dat droevig peinzen toch Ai-Cl. Woensdagavond j.l. gaf de rederijkers- kamer „De Herleving" alhier haar eerste winter- concert voor dit seizoen. Uitweiden over de uitvoering der versehillende kluchtspelen en voordrachten is overbodig, daar deze vereeniging alhier haar goeden naara steeds op waardige wijze weet te bebouden. Men kan ook op haar to'epassen de aloude spreuk „Goede wijn behoeft ceen krans", daar zij over uitstekende krachten heeft te beschikken. Geen wonder dan ook, dat ,/De Herleving" de gunst geniet van een groot aantal donateurs. De zaal van den heer Blansaart was propvol. Een woord van lot man ook niet onthouden worden aan de heeren Goudstikker van Ter Neuzen en Le Page van Gent die voor het muzikaal gedeelte der goed geslaagde uitvoering zorgden. Stoppedflijk. Door onzen visscher op ,/De Yogel" is een karper gevangen van ruim 15 pond. Als men weet, dat een van drie, vier pond al een heele jaap is, behoeft men niet te vragen, wat kolossale kanjert deze mijnheer was, die ver- scheidene jaren achter zijn enormen rag moet gehad hebben. Bosckltapelle. Woensdagnamiddag werd hier door notaris Dumoleyn van Hontenisse verkocht het huis, met stal, erf en tuin, groot 5 aren 75 c.A., gelegen in de Bossche Straat en be- woond door Ph. de Vilder. Kooper was de heer J. Truijman voor 1530. St. Jansteen. Bij gelegenheid ran Kerst- mis zal in de dorpsschool een concert worden i/e^even waarvan het batig saldo zal strekken rot° stijving der kas van de Vincentius-vereeni- ging, die tengevolge der vele noodzakelijke uit gaven noodlijdend is. De medewerking is algemeen. Niet alleen hebben zich versehillende personen laten vinden om eene rol te vervullen in de comedie- stukken doch bovendien zullen velen helpen organiseeren, kaarten verkoopen enz. Ook de fanfare zal hare medewerking ver- leenen en een paar flinke nummers ten gehoore brengen. Er zal gespeeld worden op de beide Kerstdagen, telkens om 5 uren 's avonds. Wij wenschen den ondernemers goed succes. Woensdagavond werd door den heer Smeenge in de zitting der Tweede Kamer ter sprake gebracht de klacht, dat sommige collecteurs in de staatsloterij, onder voorgeven geen loten meer te bezitten, geen loten verkoopen voor den at- loop der 4? klasse. De heer Smeenge had zich daarvan in Den Haag op den tweeden dag der trekking zelf vergewist. Toen hij tegen een collecteur daarover zijne verwondering uitte en op den verkoop van een lot aandrong, zeide de collecteur geen loten in reserve te moeten houden en dreigde den heer Smeenge uit zyn winkel te zullen werpen De Minister vroeg hem eens onder vier oogen de naam van dien collecteur te noemen. Die zal dan van Z.Exc. ook wel geen aan- gename boodschap ontvangen. Donderdagmorgen had op de Kon. Mij „De Schelde" een ernstig ongeval plaats De 17jarige werkman T. K. stapte by het loopen over de luiken van een laadhooid van het ss. Tjikini, op een losliggend link, waardoor hij met dit luik in het ruim viel en op den tunnel terecht kwam. Hij is dadelijk naar het R. K. weeshuis gebracht, waar de dokter schedelbreuk constateerde. Heden meldt men ons dat de ongelukkige is overleden. Zondagavond om negen uren is bij den molenaar op den zoogenaamden Kluizenmolen onder de gemeente Kemseke ('t Hoi) ingebroken De vrouw werd gedwongen al het geld twee duizend francs en versehillende kost- bare sieraden en kleederen af te geven. De man was een glas bier gaan dnnken. Dure pintjes varen en ga met ons mee; we gaan naar het duin. Het is een hooge springvloed, zegt Voss. Christiaan gaat mee En zij gaan, elk aan een arm van Christiaan. Frauke houdt zyn arm slechts luchtig vasthij moet niet denke'n, dat zij zijn hulp noodig heeft. Christiaan zoekt haar oogen hij is in een eigenaardige stemming; het is de eerste maal, dat zij aan zijn arm gaat. Wat ziet ze er net uit, denkt hij. Frauke strykt haar haar voor het gezicht weg en kykt hem vriendelijk aan. Hij buigt het hoofd terzjjde en zegt//Wil je zoo we met me gaan, Frauke?" Een beetje weifelend antwoordde zy „Uch, een klein eindje wel," maar zij kykt hem daarbij ichalks aan. (/Tot het altaar klinkt het terug en hy laat haar arm los en grijpt haar hand. „Gaan wij naar de kamer in den toren vraagt Gertrude. Christiaan zet een bedenkelijk gezicht. ,/Zijt ge bang", vraagt Gertrude, en op haar bleek gelaat is groote zorg te lezen. Zy denkt- bij zich zelf: „Als de toren vandaag instort, dan is dat voor mij een waarschuwing, dat ik niets uit te staan mag hebben met het geslacht, dat hem heeft doen instorten. Bij de politie te Rotterdam werd aan- mfte gedaan dat twee vrouwen, voor en achter wonende van een perceel in de Warmoezierstraat, na het drinken van stout-bier met suiker plot seling ernstig ongesteld waren geworden. Een inspecteur en een commissans van politie be- gaven zich derwaarts, doch bij hun komst in de woning bleek de oudste vrouw, de 66jange P V weduwe van A. P. M. reeds overleden. De andere vrouw, de 59jarige A E., huisvrouw van P. B., was zeer ongesteld en brakende. Ay werd onder politiegeleide zoodra mogelijk naar het Ziekenhuis vervoerd, doch aldaar gekomeu, weigerde zij zich te doen opnemen m die m- richting, waarop zij naar haar woning is terug- gebracht, om daar verpleegd te worden. Woensdag zijn versehillende voorwerpen tei zake dienende en door de politie in de woning van de vrouwen in beslag genomen, ter beschikking van den rechter-commissans gesteld. terwijl het lijk van de overledene ter gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis wordt gebracht. Het bier hadden de vrouwen in de buurt harer woning laten balen en daar waar het gehaald is, is soortgelijk bier in beslag genomen tot nader onderzoek, omdat gedacht wordt, da het gebruik van dit bier de oorzaak van de vergiftiging kan geweest zijn. Echter dient- vermeld, dat beide vrouwen ook een boterham met leverworst hebben gegeten. De toestand van de nog in le/en zynde vrouw is naar omstandigheden bevredigend. Aan mis- drijf wordt niet gedacht. Te Noordbroek werd in het stroo bij een aardappelkuil gevonden de doos, waarin de 2200 was geborgen, toen die onlangs aan den land- bouwer H. Hamster werd ontstolen. Van het rreld zelf heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Donderdagmorgen is in de monding der Kil en Hollandsch diep de schipper VanYloet door een windvlaag overboord geslagen en verdronken. De 14jarige J. H. W., die Dinsdag bij het openleggen der luiken aan boord van het aan paal 20 in de Maashaven te Rotterdam litrcrend stoomschip Lord Roberts, in het L meter diepe ruim gestort is, is Woensdag nacht aan de gevolgen van schedelbreuk over leden. En nu gaan ze den smallen weg op die naar de hoogte van het duin leidt. Links van hen verheft zich de toren, twintig schreden verder gaapt de afgrond ran hot Witte Knee. Boven gekomen voelen zij de voile kracht van den storm. Gertrude slaat beide aimen om een berkeboom, die daar wortel heeft ge- schoten die dikke stam zelfs wordt heen en weer geschut. He, daar komt weer een sterae windvlaag. Ginds, beneden, bij Thorbeeken, strydt- men ook tegen het noodweer. In het groote dak van de veeschuur, naar landsgebruik met koe- mest gedekt, heeft de storm groote gaten ge slagen. Tevergeefs zijn tien a twaalfinenscnen be^g met planken die gaten dicht- te maken en den wind den verderen toegang te beletten. De planken vliegen weg, buitelen in de lucht om en worden met kracht tegen het yzeren hek van den nieuwen veestal geworpende glasscherven vliegen op de plaats. V loekenf en razend staat Thorbeeken midden op het erfmen kan hem niet verstaan door den hevigen wind, maar men ziet zijn woeste gebaren het gebrul van het angstige vee kan men zelts op het duin hooren. (Wordt vervolgd). - -- 1 O i ,1 geKiaaga over ae uemauning van Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN maken bekend, dat geiegeriheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door L». BUYZE, gemeente-geneesheer aldaar, zal bestaan in de kom der gemeente op Donder- dag "20 December 1906, in het gebouw der Vereemgde Hand werkslicden in de Donze-Visserstraat, 's narniddags 6en ure, en te Sluiskil op Zaterdag 22 December 1908, in een der lokalen van de openbare school's narniddags 3 ure. Ter Neuzen, den 14 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEM AN, Secretaris. n o 111

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5