s- e e rtentiebiad No. 4930. Donderdag 13 December 1906. 46e Jaargang 8 C e r e it. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. 8 4 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,8^. Men abonneert zich bjj mile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushoudera. AD?ESTISTltK I" Ai,.l oWJf .i dkm.„l plwtsing d.mJH. 4. prj. slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden nasr plaatarmmte berekend. Telefoon No. 2 5. Intending van advertentiSn vbor 3 ore,., op den dag der mtgave nu ■>- >U Blijkens een uit Nederlandsch-Indie ont- vangen telegram yloog op 5 December j.l. door zelfontsteking yan springmiddelen, het munitie- magazijn te Tapa Toean (onderhoorigheden yan Atjeh) in de lucht. Verbrand is eene inlandsche vrouw. Gewond zijn zwaar, drie inlandsche militairen beneden den rang yan officier, waarvan een is overleden licht, twee Europeesche en een inlandsche militair beneden den rang van officier, zoomede de echt- genoote van een onderluitenant en een inlander onbeduidend, drie inlandsche militairen beneden den rang van officier. Bij een deraillement van een werktrein be- westen Padang Tidji (Groot-Atjeh) werden licht gewond de inlandsche machinist en stoker en drie inlandsche militairen beneden den rang van officier onbeduidend gewond een Europeesche en zeven inlandsche militairen beneden dien ranc, terwijl gedood werden twee, zwaar gewond zeven en licht gewond vijftien Chineesche koelies. 1 W E O K A m E R. Yergadering van Diasdag. Bij de voortzetting van de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken bespreekt de heer Bos de werkwijze van den Gentralen Gezondheidsraad en eluit hij zich aan bjj de velen, die meenen dat de loop Tan zaken bij die iustelling veel te wenachen overlaat. Zoo wijst hij o. a. er op, dat de 4 hoofdinspecteurs van de volksgezondheid van recbtswege lid yan den Gezondheidsraad zijn, die uit zeven leden bestaat. De beer Ruys de Beerenbrouck schrijft de minder gunstige resultaten van de Gezondheids raad toe aan de ongunstige omsta.ndigheden, waaronder het college tot dusver heeft gear- beid en voortspruitende uit het standpunt, dat in bjjzondere kringen wordt aangenomen tegen- over de Gezondheids- en Woningwetten. Met den heer Bos dringt hij er op aan, da! spoedig een definitieve vaststelling va.ii het reglement van orde voor den Gezondheidsraad zal plaats hebben. Ten slotte verzoekt spreker den Minister de aandacht van den raad te vestigen op een ver- bodsbepaling betreffande invoer en productie van absinth. De heer Lohman, rroeger buitengewoon lid va* den raad, acht de grieven tegen den Gen- tralen Gezondheidsraad zeer overdreven. Bet is een nieuw college, dat men tijd moet geven om zich in de zaken in te werken. Welkeurt spreker reeds nu af, dat de secretans tegelijk lid is van het eollege. De heer Blooker betoogt, dat men den Gen tralen Raad niet met werkzaamheden moet overladen, maar meer over moet laten aan het imtiatief van hun college. De Minister van Binnenlandsche Zaken zet uiteen, dat het juist verschenen verslag over 1904 betreffende de handelingen van den Gen tralen Raad een bewijs ievert van de onver- moeide werkzaamheid van dat college. De Mi nister aeht dan ook de grieven tegen de werk wijze hoogst onbillyk, evenals in het algemeen het ongunstige oordeel over den raad. In hootd- zaak acht de Minister de tegenwoordige orgam- aatie goed. De Minister zal, na den wenk van den heer Ruys de Beerenbrouck, gaarne overwegen of wijziging van de bepalingen op den invoer van absinth wenschelyk is. Bij den post kosten van sfichting en m- richting van nieuwe lokalen en van een labora- torium voor den Centralen Gezondheidsraad. betoogt de heer Blooker, dat de zaak van den bouw° van een laboratorium op dat oogenblik nog niet ryp is voor een definitieve beslissing. De directeur moet zijn een medicus-bacterioloog en niet een scheikundige-pharmaceut. Hij ver- dedigt uitvoerig het door hem opgemaakte bouwplan het plan Lohman-Blooker en bestrijdt de kritiek daarop, door den Rijksbouw- meester en drie andere bouwmeesters. Maar hij verzocht den Minister *og geen eindbeslis- sing te nemen. De heer Van Foreest zet uiteen dat naar zijn overtuiging in ons land alie openbare ge- bouwen te duur worden gebouwd en te weelderig worden ingericht. De heer Tydeman huldigt den heer Blooker voor zijn opbouwende kritiek en zeide, dat dat Kamerlid waardeering daarvoor verdient, vooral ook omdat hij een bouwplan oatwierp, volgens hetwelk inderdaad een goed en goedkoop labora torium zal kunnen worden gebouwd. Spreker is van oordeel, dat een laboratorium voor den Gezondheidsraad dringend noodig is. De Minister constateert, dat het program van eischen, door den heer Blooker opgemaakt voor den bouw, een weloverwogen en deugdelijk program is. Yoor uitstel van den bouw van het laboratorium bestaat geen aanleiding. De kredietaanvraag wordt zonder stemming goedgekeurd. -j De heer Van Kol betoogt de noodzakelijkheid, dat de Regeering zelf de bestrjjding der tuber- culose ter hand neme. Waarom wel pokken, pest, cholera enz. van Rijkswege bestreden en niet de tering, waaraan jaarlijks duizenden sterven. vooral onder de lagere klassen. De Minister betoogt, dat de overtuiging der Regeering, dat de tubereulose nog mat onder de besmettelijke ziekten kan worden opgenomen, niet 'den indruk mag vestigen dat de Staat met alle beschikbare krachten moet aanfrenden ter bestrijding van het kwaad. Op de volgende begrooting zal de Minister nog meer geld aan- vragen voor beteugeling der tubereulose. Bij de afdeeling Krankzinnigenwezen bepleit de heer Van Kol de verpleging van krankzm- nigen in kolonien. Bij den post kosten van opricbting ran een nieuw krankzinnigengesticht, verzoekt de heer Blooker. namensdecommissie van rapporteurs, den Minister, dezen post voorloopig terug te nemen. De Minister acht zich niet rerantwoord, op dit advies in te gaan. $e beer Blooker zegt, dat de commissie baar vet .-,oek niet zal omzetten in een voorstel. De beer De Stuers betoogt, dat de btaats- commissie van 1905 slecbts belast was met etn onderzoek in-zake krankzinnigen, die met den i straf'recbter in aanraking komen, maar zich met bad uit te spreken omtrent de noodzakelijkheid i vait een nieuw gesticbt. TER NEUZEN, 12 December 1906. Door Gedeputeerde Staten is bepaald dat bet door de gemeenten dezer Provincie te dragen aandeel in de licbting van de Nationale Militie van 1907 is geregeld als volgt Ter Neuzen 27, 19, 8 Axel 17, 12, 5 Boschkapelle, Ossenisse en Hengstdijk 5, 3, 2 Oliuge 7, 5, 2 Graauw en Langendam 4, 3, 1 Hoek 9, 6, 3; Hontenisse 17, 12, 5; Hulst 7 5, 2St. Jansteen 10, 7, 3Koewacbt 11, 8, 3; Philippine 4, 3, 1; Sas van Gent 3, 2, 1 Stoppeldijk 5, 3, 2 Westdorpe 6, 4, 2 Zaamslag 11, 8, 3 Zuiddorpe en0verslag 5,4,1 Aardeuburg 5, 3, 2 Hiervliet 8, 0, 2 Dres- kens 6, 4, 2 Gadzand 5, 3, 2 Eede en St. Kruis 4. 3, I Groede 7, 5, 2 Hoofdplaat b, 4, 2; LJzendijke 6, 4, 2 Oostburg 7, 5, 2; Retranchement 4, 3, 1 Schoondijke en Water- landkerkje 7, 5, 2 Sluis 7. 5, 2. Het eerste cijfer geeft aan bet totaal van het contingent, het tweede bet voor volledige en het derde dat voor korte oefeningen in te lijven aantal lotelingen. Gisterenavond gaf het muziekgezelschap ;/De Vereenigde Werklieden," directeur de beer A. Eeckhout, alhier, in bet Hotel de Commerce baar eerste concert in dit seizoen. De opkomst van leden en donateurs. met hunne introducee s was zeer groot, en de uitvoerders vonden in ben een dankbaar geboor. Te constateeren valt een steeds toenemend aantal werkende leden, terwijl de uitvoeringen van goede leiding, ambitie en ijver getuigen. De verschillende muziekstukken, waarvan ver schillende voor de eerste iuaal uitgevoerd, voldeden goed. Ter afwisseling werd door enkele leden opgevoerd bet blijspel ,/De weer- baarbeid van Heidorp", dat evenals een tweetal comiscbe duetten en eene dito voordracht, by de hoorders meermalen een gullen lacb te voor- schijn riep en bljjkbaar ten zeerste in bun smaak viel, waarom ze dan ook bun app^aus niet spaarden. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. Alhier is met aanvankelijk een dertigtal leden opfrericbt een binnen-scbippersvereeniging met bet doel betere voorwaarden in bet bevrachten te verkrijgen en de zich daarbij voordoende nns- bruiken tegen te gaan. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren A. de Jong Dz voor- zitter, F. Dooms, M. van Leuveo^ en W Bondewel, commissarissen en Jan Tollenaar, secr.-penningmeester. De vereeniging strekt hare bemoenngen uit over Zeeuwscb- Vlaanderen, Walclieren enNoord- en Zuid-Beveland. Na we vernemen zal binnenkort weder eene vergadering gebouden worden tot bijwomng waarvan ook belanghebbenden zullen worden uit- genoodigd. Bovenwaarts en benedenwaarts van Ant- werpen worden binnenkort seinen gedaan, ten einde zeevarenden te verwittigen van zoodamge belemmering op de reeden van Antwerpen en Austruweel, dat aankomende schepen er geen veilige ankerplaats zouden vinden. Deze seinen zullen bestaan, bij dag, uit een groene vlagbij nacht, uit een groen licht en zullen getoond worden aan een mast, opgencht benedenwaarts tegen den lichtopstand van Doel, bovenwaarts nabij bet licht aan den mond van den Rupel. Digging licht Doel ongeveer 51" 18',7 N.b. en 4U lfi'.l O.l. Het Nederlandsche stoomschip „Henry", van Hamburg komende met eene lading hout, bestemd voor Gent, heeft tijdens het stormweer in zee een deel van de deklast verloren en bekwam ook aamnerkelijke averij aan de ver- scbansing. Het stoomschip kwant gisteren alhier binnen. In de voorhaven wordt de dek last in lichters overgeladen en de verbogen verschansingsplaten afgekapt, daar deze voor het stoomschip een beletsel zouden zijn om de sluis te passeeren. Gisteren vergaderden te IJzendijke een aantal autoriteiten uit Zeeuwsch-Vlaanderen oostelijk en westelijk deel, om verdere pogingen te bespreken voor bet verkrijgen eeuei tram- verbinding tusschen de beide, door den Brakman o-escbeideu deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het resultant was, dat een comite werd op- gericht voor het verkrijgen eener trainlijn van IJzendijke, over Hoofdplaat, Biervliet, Philippine en Hoek naar Ter Neuzen, met een zytak naar Driekwart. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over 7 had o^i de reede te Vlissingen een ongeluk plaats dat bjjzonder goed is afgeloopen. Bij bet bemannen van den Russischen dne- mastscboener „Mats", waren de Belgiscbe en Hollandscbe gallies naar de reede gezeild. By het overslaan en weder opbijscben ran het zeil der Belgische gallie, is deze boot omgeslagen en raakten alle 10 opvarenden te water, nl. de schipper, 3 loodsen en 6 roeiers. Door de onstuimige zee sloeg de gallie herhaalde raalen weder recht en later weer om, waardoor ver schillende drenkelingen onder de boot terecht- De gallie van het Hollandsche loodswezen, welke koers zette naar den bovengenoemden Russischen scboener, bemerkte gelukkig spoedig dat de Belgiscbe boot was •mgeslagen. Dade- lijk werd teruggekeerd om de m nood verkee- rende Belgiscbe collega's bulp te bieden. Deze Hollandsche boot was bemand door schipper J. Wepster, stuurman J. Jobse, de nvierloodsen J J. Blaas en J. Tan Gelderen en de roeiers D. Balje, S. Kortebout, H. Streefkerk, J. Douw en J. Verboven. Het mocht aan deze 9 leden van bet Hol- landscb loodswezen, door bun flmk en kracht- dadig optreien, gelukken al de schipbreukelmgen te redden. To en bleek dat alle opvarenden van de Belo-ische gallie in de Hollandsche boot waren opgenomen, werd dadelijk naar de Meuwe Haven gezeild, om de gebeel verkleumde dren kelingen zoo spoedig mogelyk aan wal te kunnen brengen. Een bunner, de Antwerpsche loods Gombert, was gebeel bewusteloos en werd binnengebracht in de womng van den machinist van den stoommisthoornnadat by daar eenigszins op verbaal was gekomen werd bij later per rijtuig naar zijn kosthms in de stad vervoerd, terwijl de ovenge geredde per- sonen reeds te voren naar de stad waren ge- gaan, om zich zoo spoedig mogelyk van hun dooruatte kleederen te kunnen ontdoen. Daar men van den wal bet ongeluk bad ge- zien was Dr. Beyers onmiddellijk gewaarschuwd en bij naar de buitenhaven vertrokken om daar zijn bulp te verleenen. Wij brengen gaarne een woord van welver- diende hulde aan de kranige bemanning van de Hollandsche loodssloep voor de zeer ver- dienstelijke bonding bij dit ongeval betoond. Zeer gunstig steekt bet optreden van deze bemanning af bij de gebeel ongemotiveerde onverschilligheid om geen ander woord te gebruiken - welke door de equipage van de Belgische sleepboot ^Hercules werd aan den daimmersd' zoo wordt ons door ooggetuigen medegedeeld, deze sleepboot welke eveneens op de plaats van het ongeluk was, heeft met de minste pogingen aangewend om de schip- breukelingen te redden, mettegenstaande de bemanning der Hollandsche gallie de sleep- boot aan riep om assistentie te verleenen. De sleepboot liet de drenkelingen aan bun lot over en stoomde naar den driemastschoener „Mast", welke intusscben ten anker was ge - i Voor V.i, 1 tnt 4. resrels 0,40. Voor dken regel meer 0,10. President Roosevelt, die den Nobelprijs voor den vrede gekregen heeft, leeft tegeuwoordig te midden ran allerlet ooriogsgerucbten. Men meende te San Francisco, dat Japan gerustgesteld was na de aan de Japanuers gewijde zinsneden in de presidentieele boodsehap. Ook vertelde men, dat Roose velt en de wetgevers van California bet eens waren geworden over de bepalingen van een nieuw ontworpen traktaat met Japan voor de uitsluiting van zekere klassen van Japauscbe arbeiders nit de Vereenigde Staten. Het bliikt nu, dat er niet over zulk een traktaat onderban- deid wordt en men bet ondenkbaar acbt. Daar burg- graaf Aoki van zijn kant ecbter reeds iets over de onder- bandelingen in dien geest had losgelaten, meent men, dat de Japanscbe regeering er niet in heeft wiilen reden en dat de toestand nu ernstiger dan ooit is. Maar niet alleen tusschen Japan en Noord-Amerika, ook, en erger nog, moet bet spannen tusschen .Japan en Rusland. Witte's lijfblad de »3lowo" scbryft: Japan wapent zich en er is een nieuwe oorlog op handen. Japan s oogmerk scbijnt te zijn de Amoerprovincie te bemacb- tigen, casu que desnoods door te tiringen tot het Baikal- meer/5 De Petersburgsche correspondent van de vlri- bune," die dit aan zijn blad overseint, voegt er bij, dat hij uit gezaghebbende bron vernomen heeft, dat de Chiiieesche regeering ook een hernieuwing van den oorlog verwacbt, waaraan zij wil deelnemen aan Japan- sche zijdezij zet daarom de bewapening met koorts- achtigen spoed voort, ondei leiding van Japanners. lntusschen moet het er in Rusland allerelleadigst uitzien. T r I)e ./Times" verneemt uit Petersburg, dat pnns Lwoi, Toorzitter van bet centrale comit^ van zemstwos, zijn ervaringen heeft medegedeeld, opgedaan bij een reis door Samara en Kazan. Hij heeft 1280 K.M. afgelegd zonder een enkel dorp te vinden waar de bewoners behoorlijk te eten kadhen. In elf dorpen was nog een voorraad oud koren, in andere aten de dorpellngen schoi's of stroo. waarmee hun huizen gedekt zijn. Er waren nog maar weinig riinderen. De boeren verkoopen ze voor de waarde van de huid. Het.Roode Kruis" heeft naar verschillende streken geld gezondeii, maar men kon er geen brood voor koopen. De boeren sterven van gebrek en ziekie In bet district Arbataf, in het gouvernement Nisjm Sovgorod, is geen stuk brood meer te krijgen. De boerenbevolking voedt er zich daarom met eikels, die zij van 'tnaiaar bijeenbracht voor de varkens. Prins l.wof wijt den toestand aan de regeering, die de kulpverschsfling te Petersburg centraliseert, lenge- volge waarva* het onmogelijk is, 40 millioen hor.ger- lijders, over een uitgestrekt gebied verdeeld, te spijzigen. Stolvpin heeft dat gedaan »m bedriegerijan te voor- komeii. Maar de Lid wall-affaire heeft getoond, hoe weinig het geholpen heeft. Bedriegen scbijnt in Rus land aan de orde van den dag. j I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1