No. 4328. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag' 8 December 1908. 46' Jaargang. Bmnenland. SET IWADI BEWETOT. Gemengde berichten. TWEBDB IBILiAJD. T W E E S E K A 1 E R. Yergadering van Donderdag. Justitie-begrooting. Door den heer Regout is voorgesteld, den post traktementen van den Centralen Raad van Beroep en van de raden van beroep te verminderen met 1000 (bestemd voor een waarnemendengriffier). Ingekomen is een adres van 5 oud-cavalerie- officieren, die aan de Kamer verzoeken niet goed te keuren de afschaffing van het blijvend gedeelte by de cavalerie. Handel in vrouwen en meisjes. Aan de orde is bet wetsontwerp tot goed- keuring van de te Parijs onderteekende regeling, strekkende tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjeS. De beer Van Bylandt juieht het ontwerp zeer toe, maar bepleit het zoeken van samen- werking met de particuliere comite's. Daarbij sluit de heer Van Wijnbergen zich aan. Hij wenscht dat de Regeering aan het hoofd van het bureau een ambtenaar stelle, die zich uitsluitend aan deze taak wijdt en op onderzoek uit kan gaan. De heer Van Kol betreurt dat in het traktaat een regeling ontbreekt ter bestryding van den handel in vrouwen en meisjes in de kolonien, en dat er geen strafbepalingen zijn opgenomen tegen de handelaren in vrouwen en meisjes. De Minister van Justitie verzekert, dat het Nationaal Comite zijn voile sympathie heeft en na totstandkoming van dit wetsontwerp zal de toezegging van verhooging van het subsidie aan particuliere comite's, gestand worden gedaan. De Minister van Kolonien deelt mede, dat met de Indische Regeering en met de gouverneurs van Suriname en Cura9HO overleg gaande is ten opzichte van een regeling voor de Kolonien. De Minister van Buitenlandscbe Zaken deelt mede, dat onze gezant te Parijs een volmacht heef't om een traktaat te teekenen, behelzende strafbepalingen, als door den heer Van Kol gevraagd. Het wetsontwerp wordt zonder stemming aangenomen. Goedgekeurd wordt eveneens het wetsontwerp tot goedkeuring aer internationale samtaire overeenkomst, den 3den December 1903 te Parijs gesloten maatregelen ter Justitie-begrooting. De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Van Sasse van Ysselt betoogt de noodzakelijkheid van een afzonderlijke wetgeving voor de miiitaire rechtspleging. Het wetboek van Strafvordering moet in hoofdzaak worden het Wetboek van de miiitaire rechtspleging, maar komt het daartoe, dan zal de Minister tegelijkertijd de miiitaire justitie moeten ver- beteren. Aan het hoofd van de krijgsraden zou moeten komen een burgelijk rechtsgeleerde. De heer Janssen (Maastricht) bepleit wijziging van het Ilde en Ilfde Boek van het Wetboek van Strafrecht en in het belang van goedkoop en snel recht, wijziging van het burgerlijk procesrecht. Spreker vraagt, hoe de Minister denkt over I U i LIE T 0 N. beveiliging van de inaatschappij tegen personen, die op rechterlijk bevel ontoe- rekenbaar zijn verklaard en als hersteld uit krankzinnigengestichten worden ontslagen. Hij denkt hierbij aan Brouwers, den moordenaar in de Scheveningsche Boschjes, en bepleit de nood zakelijkheid van een centraal observatiestation voor ontoerekenbaarverklaarden. De heer Schaper handnaaft de kwalificatie van ,/klasse-justitie". Terugkomende op de gratie, verleend aan twee fabrikanten te Groningen, die door een over trading van de Yeiligheidswet, schuld waren van een ongeluk in bun fabriek, waardoor een jongen het leven verloor, betoogde spreker, dat hier misbruik was gemaakt van het gratierecht. Vooral kwam spreker er tegen op dat de Mi nister tot gratie had geadviseerd, omdat die was gevraagd door achtenswaardige mannen". Spreker hoopt, dat de vrijzinnig-demokraten de houding van hun partijgenoot (Minister Van Raalte) niet zullen goedkeuren. De heer Van Wijnbergen bepleit de wensche- lijkheid van een regeling van het vraagstuk der poging en de noodzakelijkheid van een ltijkswet op de bordeelen. Door den heer Bolsius wordt aangedrongen op wegneming van eenige leemten in de Kinder- wetten. Vervolgens dringt de heer Koolen aan op wijziging of intrekking van art. 449 van het Wetboek van Strafrecht, betoogende dat de bepaling dat het burgerlijk huwelijk aan het kerkelijk huwelijk moet voorafgaan, in strijd is met de godsdienstvrijheid en met het beginsel van scheiding van Kerb en Staat. De heer Van Doorn dankt den Minister voor het toegezegde wetsontwerp. strekkende tot sneller berechting van kantongerechtszaken. De heer Van den Bergh oppert het denkbeeld om de rechtbanken bevoegd te verklaren zaken, welke haar daartoe geschikt voorkomen, ter afdoening en beslissing op te dragen aan een harer leden, en meent, dat men hiermede tevens zal verkrijgen een goede voorbereiding voor meer ingrijpende hervorming van ons proces recht. De heer De Klerk dringt aan op meerdere waarborgen voor bezittingen van minderjarigen. De heer Roessing bepleit wijziging van de Kinderwetten, in dien zin, dat ook de opvoeding van niet-erkende natuurlijke kinderen van Rijks- wege zal worden gesteund. De heer Van Nispen dringt aan op wettelijke regeling van het accountantswezen. De heer Regout geeft er zijn voldoening over te kenuen, dat er in den laatsten tijd bij de rechterlijke macht jongelieden zijn benoemd, die eerst kort te voren de universiteit hadden ver- laten. Spreker wenscht in zake ontucht, den minder- jarige beter beschermd. Zachtkens vatte hij haar hand vWees nu toch niet boos. ik mocht dekleine Frauke toch wel een geschenk geven, niet waar En moet ik u dan overslaan, omdat zekere voorschriften van het zoogenaamde fatsoen my verbieden u iets te schenken Zij maakte haar hand los uit de zijne en streek weer zacht met bevende hand over het bontwerk. ,/lk kan niet boos op u zijn," zeide ze. //Ik kan vandaag op niemand boos zijn. Ik ben zoo vroolijk ernstig gestemd het is de eerste maal, dat ik den Kerstavond in den familiekring- vier, en ik ben zoo gelukkig Maarik vrees, dat ik aan de achting voor mijzelve te kort doe, wanneer ik uw geschenk aanneem, en dat ik in uw achting zal dalen en dat maakt mij treurig. In den laatsten tijd heb ik er veel verdriet van gehad, dat uw vader mij haat ik heb hem toch geen kwaad gedaan en dat gij rijk zijt, ik ben arm en dat gij ervaring in het leven hebt opgedaan, ik niet. Het is mij, alsof er iets tusschen ons staat, dat verwijderd moet worden. Ik ben bang voor uw vader ik zie den toren boven het Witte Knee hangen ik zie iets in nevelen gehuld, en ben bang, dat ik het duidelijk zal moeten zien En nu geeft ge mij een kostbaar geschenk, alsof wij zoo bij elkaar behooren en ik heb een gevoel, alsof' wij ver van elkaar staan, zeer Ingevolge de door de Provincial Staten aan Ged. Staten gedane uitnoodiging, worden de besturen der polders en waterschappen in Zeeland en de vergaderingen van ingelanden de gelegenheid gesteld voor t Maart a. s. desverkiezende bezwaren in te dienen tegen het bekende ontwerp-besluit tot wijziging van art. 17 en 18 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen. Hoek. De Chr. school op de Knol is j.l. Zaterdag op feestelijke wyze in gebruik ge- nomen, in tegenwoordigheid van vele belang- stellenden uit de omgeving. Nadat de bijeenkomst door den Voorzitter met gebed was geopend, werd gezongen Ps. 25 6, waarna de Voorzitter alien een hartelijk welkom toeriep en in zijne verdere toespraak wees op den plicht der ouders, om hunne kinderen te doen en te helpen onderwijzen. Daarna werd nog gesproken door het hoofd, de heer Eisma, het lid der vereeniging, de heer vDieleman, benevens de.heer J. J. van den Ouden van Ter Neuzen, en de heer J. C. Jansen van Driewegen, welke laatste de samenkomst met dankzegging sloot, nadat ook nog door den Voorzitter dank was gebracht aan alien, diehadden medegewerkt aan de totstandkoming van dit schoolgebouw, in het bijzonder aan den bouwkundige, den heer L. de Bruijne, en aan de aannemers, de heeren Kaijser, Wisse en Meertens. Gedurende het samenzijn werden de kinderen op ververschingen onthaald. Naar gemeld wordt, werd de school geopend met 76 leerlingen, waaronder een 50tal voor- heen de Chr. school op het dorp, enkelen die te Ter Neuzen en de overige de openbare school alhier bezochten. Zaamslag. Door den heer J. Kosten alhier is bedankt voor de benoeming tot agent van den voogdijraad. Boschkapelle. Hoe duur de jonge paarden zijn, bleek hier weer bij den landbouwer L. D. wien men tevergeefs 700 francs bood voor een veulen, dat nog geen jaar oud was. TER NEUZEN, 7 December 1906. Naar gemeld wordt is te Selzaete mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Maat regelen worden genomen om verspreiding der ziekte te voorkomen. Bij het te's Gravenhage gehouden examen voor het radicaal der telegraphie is o. m. ge- slaagd de heer F. Bosscbaert, klerk der pos- terijen en telegraphie te IJzetidijke. veren alsof wij niet bij elkaar kunnen komen Ik heb een gevoel, alsof ik weg moetweder in den vreemdeom zwaar leed te ontkomen". Zoo klaagde zij en liet het hoofd hangen, terwijl haar stem angstig beefde. Nu vatte hij haar hand en met eerbiedige teederheid sprak hij Ik zal zorgen, dat binnen weinige weken alle moeilijkheden uit den weg geruimd zijn". Zijn gelaat stond ernstig. //Ik zal nog een stonuachtig onder- houd moeten hebben, en daar ben ik bevreesd voor en daarom kan ik nog niet openlijk om uw hand vragen. Maar God is mijn ge- tuige, als ik zegIk hoop, dat uw trouwe lief'de de overwinning moge bebalen. Dan, Trude Groode dan Haar gelaat verhelderde duidelijk was daar- op te lezen, dat zij hem vertrouwen schonk. Zacht deed zij een schrede vooruit, zoodat zij zeer dicht bij hem stond. Hij begreep wat zij wildeen legde zijn hand op haar schoon haar, kuste haar op den mond en keek haar diep in de oogen Aan de rooktafel zat de oude Voss met den bijbel voor zich en las het Kerstverhaal. Zijn lippen bewogen zich daarbij en nu en dan mompelde hij een woord halfluid de wijsvinger ging langzaam de regels langs. Trude trad op den ouden man toe, en op den bijbel wijzende, vroeg zij ,/Mag ik voor- lezen, oom En by het licht dat van den Kerstboom straalde, las zij met heldere stem Kantongereohi te Ter Eeuzen. Plotseling werd er heftig op de huisdeur ge- klopt en onmiddellijk daarna stond Dora Thor- beekeu op den drempel der kamer en keek zoekend rond. Haar oog viel op Gertrude, die met den bijbel in de hand nog onder den Kerstboom stond. Verwonderd keek deze op en meteen voelde zij den haat, welke uit de bruine oogen straalde. Toen zag Dora hem, die zij zocht. Hans", riep zij, ,/je moet met mij beengaan Je vader is vanavond uit de stad teruggeko- men, geheel in de war, als een krankzinnige. llij spreekt van wonderbare verschyningen, die hij gehad heeft, en roept om hulp 0, wat een Kerstavond is datHoe kon je mij zoo alleen laten Die vriendelijke kamer, zoo feestelijk ver- licht, prikkelde' haar nog meer, en weer zochten haar oogen naar Gertrude. ,/Altijd spreekt hy van u riep zij. „Sedert u hier gekomen is, heeft hij dag noch nacht rust". „Zwijg daarover, DoraKom ik ga mee En zij gingen. Buiten joeg de koude wind de sneeuw in woeste vaart door de lucht. Voorbij scheen nu de stille, heilige nacht. De goede geesten schenen de aarde verlaten te hebben en de booze schenen in de lucht een heksendans uit te voeren. Gertrude stond een oogenblik op den drem pel en oogde Hans en Dora na. Zij zag nog, hoe Dora haar arm in den zijne legde en toen verdwenen die twee in de duisternis. Bevend sloot zij de deur. Daar was iets dat haar ziel pijnigde en kwetste iets, dat haar een onuitsprekelijke angst aanjoeg Men schrijft uit Tilburg Dat goteii en afvoerbuizen van gebouwen ontvreemd worden is een alledaagsch verschijn- sel. De brutaliteit evenwel, waarmede een paar personen uit Tilburg daarbij te werk.zijn gegaan, mag zeker ongewoon heeteu. Zij hebben bij nacht met kar en paard een bezoek gebracht aan verschillende dorpen in den omtrekMoei- gestel, Oisterwijk, Haren, Spoordonk en Oirschot en daar op ongeveer 20 plaatsen goten en buizen van de woningen afgerukt en op den wagen geladen. Donderdagmiddag is een groot gedeelte door de marechaussees bij een opkooper alhiei in belag genomen. Men is de daders op het spoor. Op het station Maastricht is Donderdag- m or gen bij bet rangeeren de wagenlichter V. met den rechtervoet onder eene locomotiet ge- raakt, waardoor dit lichaamsdeel werd verbrijzeld. Woensdagnacht is een eenigszins beschonken diamantbewerker te Amsterdam aangifte komen doen, dat hij den geheelen avond met een hem onbekend persoon was uitgeweest, die hem met behulp van nog een ander, na om 2 uui een bierhuis te hebben verlaten, in de Raadhuisstraat te Amsterdam zijn portefeuille met 500 gulden en voor 500 gulden aan diamant zou hebben gerold. Een der vermoedelijke daders is aan- gehouden. Ter beoordeeling van sigaren heeft men een machinetje uitgevonden dat zijne goede diensten aan fabrikanten bewijst en aan jury leden zou kunnen bewijzen. Het toestel is zeer eenvoudig. In drie of vier glazen buizen steekt men sigaren, die door een zuig-apparaat opgerookt worden. Hetzuig- apparaat rookt zeer gelijkmatigom de 30 seconden doet het een //trek een langen haul, die 10 seconden duurt, en slikt dan den rook in, die in zijn kleine waterreservoirs minder kwaad kan dan in de longen van den rooker. De sigare^ branden, als ze goed zijn, dan ook regelmatig op. De slechte, de inbranders, woiden direct herkend. De fabrikanten voor hen is het toestel vooral nuttig maken er gebruik van, om door vergelijkiug in brand, de goede combinatie van tabak, wikkelblad en dekblad te zoeken, waaruit een goede sigaar bestaat. Het nieuwe jaar braeht verandering in de weergesteldheid, doqh deze gebeurtenissen werden voorafgegaan door een woesten storm. In den morgen was. de wind zeer in kracht toegenomen. De oostenwind, die reeds weken lang gebeerscht bad, joeg de golven der zee met kracht tegen den dijk. Nu en dan kwa- men felle regenbuien den nood nog vergrooteu, het duin en den toren geeselen. Midden in den nacht had in het Witte Knee eee groote zandstorting plaats, docb niemand bemerkte daar iets vanniemand kwam ook den volgenden morgen langs den eenzamen weg, die in de diepte daar langs voerde. En tegen het aanbreken van den dag liep er een breede stroom van modderig water, vermengd met sneeuw en ijs, over den weg naar den ouden straatwegeen uur later spoelde bet water aan den voet van den toren den eenen zand- korrel na den anderen weg, weldra gleed een stroom van het zand langs het W itte Knee naar beneden, al breeder en breeder, en einde- lijk gaapte een breede opening onheilspellend aan den voet van den bouwval Op dienzelfden morgen stond Hans 1 hor- beeken voor zijn vader en eiscbte voldoening der oude schuld. Dora stond oplettend te luisteren naar hetgeen daar gesproken werd: niets mocht haar ontgaan van wat daar ver- handeld werd. z/De aangelegenheid van het beerenhuis is nu in orde gebracht", zei Hans. //Ik wil nu die andere zaak ook ten einde brengen //Die is verjaard, zeg je. Waarom wil je die oude geschiedenis weer oprakelen?" StilOnrecht verjaart nietOnrecht in Zitting van 7 December 1906. Veroortleelil zijn P. S., arbeider te Axel, ter zake van vissckerijovertreding tot twee boeten elk van f 1, subsidiair t dag hechtenis voor elke boete met ver- jeurdverklaring van het in beslag genomen kruisnet; i'. A., kneciit te Westdorpe, ter -take van het on'oe- heerd laten staan van een trekdier, tot eene boete van /I. subs. 1 dag hecht. M. 't G., bierhuishouder te Axel, ter zake van liet niet sluiten op tijd tot eene boete van 3, suus. 2 dagen hecht. G. F.S. H., laudbouwera; C. B.A. S., arbeidsiers S. E. V., zonder beroep R. B., werkman J. M. J., arbeidster; P. A. v. YV., herbergier, alien te Axel; C. S. knecht; O. d. C., werkman, beiden te Zutddorpe; P. J. K.C. L. R., werklieden A. M., smid; J. K.; I. P. V.. zonder beroep; G. J., voermansknechtD. L. D. v. d. YV.; J. H., arbeidsters; YV. P. v. 31.; J. J. W., werk lieden; J. J. YV.; C. A. F., zonder beroep; R. werkman; J. C. V., werkman; S. J. YV., werkman J. D., zonder beroep, alien wonende te Axel, ter zake van het verblijven in een bierhuis na de sluitingstijd, ieder tot eene boete van J 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete P. v. L., kantoorlooper, ter zake van het als bestnur- der van een rijwiel niet met de bel een signaal geven, als de veiligheid van het verkeer zulks vordert, tot eeLe boete van f 2, subs, tot plaaising in een tuchi- school voor den tijd van 2 weken J. C., landbouwer; E. L. D. landbouwer, beiden te Selzaete; E. J. S., landbouwer te YVestdorpe, ter zake van het rijden met een rijwiel niet voorzien van een lichtuitstraiende lantaan ieder tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. L. d. K„ arbeider te Ter Reuzen, ter zake van over- treding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., A V., veldarbeider te Zaamslag; C. M., bootweiker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Lcerpneht- wet; ieder tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. S. J. en J. v. M., werklieden te Ttr Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van j 2, sutn-. 2 dagen hecht L) d. F., werkman te Axel en P. B., werkman te Zaamsfag, ter zake als voren bij herhaling ieder tot eene boete van 4, subs. 4 dagen hecnt.; A. P. J. B., landbouwer; - C. J. A. N., landbouwer, beiden te lei Neuzen, ter zake van het laten rijden met een voertuig zonder licht; ieder tot eene boete van subs. 2 dagen hecht.* E. d. J., landboawster te Zaamslag, ter zake als vo'ren, tweemaal gepleegdtot 2 boeten, elk van f 2, subs, 2 dagen hecht. voor elke boete; It VV K. zonder beroep en woonplaatsJ. U. en J. P., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van openb. dronkenschap; ieder tot eene boete van J 2, sabs, i dagen hecht; P. I).. bierhuishouder te Ter Neuzen, ter za^e als voren tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. van rechisvervolgin«. H. Q. B., boerenknecht te Zaamslag, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder licht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5