Nieuws- en Advertentieblad 2 8 euwsch-VlaaiSfsren. No. 4928 Zaterdag 8 December 1906. 46e Jaargang. Onveiiigheid vaarwater. Binnenland. Gemengde berichten. A.BONNBMENT: iDVEBTESTliS; Vooi Per drie inaanden binnen Ter Neuzen Franco per post Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor A.merika 1,32*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. V*,. 1 tot 4 resells 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bi directe opgaaf v*n driem**! piling derzelfde advertentie wordt de pr^i slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Intending van advertentian v6or 3 ur6tt_opdendag der mtgava ..77.,..7 - |»te SAWRK tc WcifMeweeB. lEGIBI&STIBLi IBXjJLIO. woe. Verbeek te CW (bii stemming tegen ^as Dinsdagavond by zijn buurman W. Olthot h-i' v u ko,,\r Mil .res aolit, varken at te sniiden, aan - - I. van der Have te Rotterdam)guano D. Scheele te Ter Neuzen en lijnmeel A. D. Versluijs te Ter Neuzen aan aan Men bericht uit den Haag Het uitvoerend comite tot herdenking ran De Ruyter's 300sten geboortedag besloot in zijn jongste vergadering het bij de natie in te zamelen bedrag mede te besteden tot stichting van een ffDe Ruyter-medaille", op bepaalde tijdstippen uit te reiken aan haar of hem, die zich, op welke wijze dan ook, bijzonder verclienstelijk heett gemaakt op het gebied van het zeewezen. De nadere uitwerking van de meest gewenschte verwezenlijking van dit in beginsel vastgestelde denkbeeld werd opgedragen aan eene commissie. Tovens werd in deze vergadering besloten. dat de feestviering in alle plaatsen van ons land zal plaats hebben op Zaterdag 23 Maart a. s. Gemeld wordt dat aan den architect E. KneVel, te Ermelo, door het bestuur van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland is opgedragen het ontwerpen van de plannen voor den bouw vau een stichting voor 550 patienten. KECfiTSZi»K£M. Arrondisseinents-rechtbank te Mlddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken J. A. d. K., oud 35 j., wed. L. d. P., ar- beidster te Axel is wegens diefstal vrijgesi roken. J. F. W., oud 61 .j., arbeider te Westdorpe, is wegens misbandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. TER NEUZEN, 1 December 1906. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de nieutfe arm van het Neder- landsch gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen tusschen Driekwart en Sluiskil vooi de scbeepvaart is opengesteld. Het aantal ingeschrevenen voor de natio- nale militie van 1907, waarnaar het aandeel der provincie Zeeland is berekend, bedraagt 2141. Het aandeel bedraagt 720, waarvan 506 manschappen ter volledige en 214 tot korte oefening zullen worden ingeljjtd. Clinge, 6 Dec. Bij de gisteren door de afdeeling Clinge van den R. K. Boerenbond gebouden aanbesteding van de levering van meststoffen en kracbtvoeder werd ingeschreven als volgt Voor de chilisalpeter-T. H. Schalk te Ter Neuzen voor 13,221/s, D. Scheele te Ter Neuzen voor f 13,06, P. Verbeek te Clinge voor 13,02, De Meurichy te Clinge voor f A. T. Rottier te St. Jansteen voor 12,96 en J. Meijer te Zaamslag voor f 12,89; voor de superphosphaatJ. H. Schalk voor f 2,93, Coenen Scboenmakers te Dden voor 2,85, Groosman te IJzendijke voor 2,821/2 en A. T. Rottier, P. Verbeek en J. F. de Moor te Hulst, ieder voor 2,81 voordeammoniak-superphosphaat: A. Magnus te Clinge voor 7,63, Coenen Schoenmakers, P. ,1. van Ardenne te Dordrecht en J. F. de Moor, elk voor 7,49, D. Scheele voor 7,48, P. Verbeek voor 7,44^2 en I. van der Have te Rotterdam voor 7,35 voor de guano P. Verbeek en J. F. de Moor, elk voor f 10,80, Groosman voor 9,901 /2, I. van der Have voor f 9,25 en D. Scheele voor 9,20 voor bet lijnmeel: I. van der Have voor f 10,25. Huijser te Rotterdam voor 9,69 en A. D. Versluijs te Ter Neuzen voor 9,47. Alles berekend per 100 Kg. Gegund als volgt: chilisalpeter aan J. Meijer te Zaamslag superphosphaat (bij loting) aan De Moor te Hulst ammoniak-superphosphaat Uit Nieuw-Helvoet meldt men Aan bet strand aan de Quack albier is een flesch aangespoeld, waarin drie brief)es, ge- schreven in de Duitsche taal. Het derde was bijna onleesbaar. Het eerste briefje luidde Aan boord van de ,/AmerikaA Wij zijn alien nog heel wel en bopen van den vinder dezer flescb hetzelfde en verzoeken spoedig antwoord. Hartelijke groeten zenden. ARTHUR KUBATZ. De vinder van deze flescb krijgt een premie van 100O Mark. Zich te wenden^ tot Klapper- stork Gelsenkircben, Duitscbland." Door den burgemeester wordt onderzocbt of bovengenoemde naam daar bekend is. De timmermansknecht Maarten Lambree uit Steenbergen, werkzaam op het terrein van het nieuwe station te Rozendaal, bad bet on- geluk in aanraking te komen met eene zaag- maehine, met het gevolg, dat hem de linker- hand ter hoogte van den pols werd ontnomen. De ongelukkige is ongehuwd. Te Afferden is de molenaar A. Joosten bij het omzetten der molenkap zoodanig door een der wieken getroffen, dat hij bewusteloos neerviel en spoedig aan de bekomen wonden overleed. Te Vessem is een landbouwer V. S. door een doilen hond gebeten. De dolheid werd door den districts-veearts geconstateerd. De bond werd afgemaakt, terwijl V. S. naar Parijs zertrekt ten einde bij bet Instituut Pasteur hulp te zoeken tegen eventueel gevreesde gevolgen van den beet. Door een jager te Hindeloopen is een flamingo geschoten. Dit moet hoogst zeldzaam zijn. A1 eenige dagen lang hield het dier zich op in den zoogenaamden Slikput, een ondiepen water- plas van ongeveer 20 minuten gaans omtrek, gelegen aan de buitenzijde van den zeedijk aldaar. Het heeft helder roode pooten, ongeveer 70 c.M, lang, een hals van dezelfde lengte en ruim l1/., M. vlucht. De kleur is rose, de uiteinden der vlerken zijn zwart en de geele bek is haakvormig gebogen en heeft een zwarte punt. Aan de oevers der Middellandsche Zee komen de flamingo's (phoenicopterus roseus) in groote troepen voor. Het St. Nicolaasfeest werd Dinsdag te Utrecht door de studeerende jongelingsc-hap op de gewone eigenaardige wijze gevierd. Ver- schillende groepjes gecostumeerden reden door de propvolle straten van het centrum der stad en verwekten overal waar zij zich vertoonden bijzondere vroolijkheid. Zeer aardige groepjes waren o. a. scboenmaker Voigt te Kopeniek en te Utrecht, of alles wijke voor bet militai- risme, de Amerikaanscbe vleeschschandalen, waarbij aanscbouwelijk voorgesteld werd hoe geheele laarzen werden saamgebakt met het ;/heerlijke" vleesch, minister Kraus naar Chili enz. enz. Uit Zenderen, gemeente Borne, wordt aan de Zw. Ct. gescbreven Een diep treurig ongeluk valt van bier te melden. De landbouwer H. ten Have op Houwer 2te Hertme bezig een geslacht varken at te snijden, dat met de ladder op twee stoelen lag. Bij het doorsnijden van den rug scboot bet vlijroschei pe mes te ver door en trof den man boog in bet bovenbeen. Een slagader werd doorgesneden, gulpend spoot het bloed naar buiten en binnen eenige minuten was de ongelukkige een lijk, badend in zijn bloed. Een weduwe en kinderen blijven acbter. Nooit half werk doen Men schrijft Ieder heeft in zijn omgeving wel eens iemand, die van een vier-, vijfbonderd gulden pei jnai moetende leven, zich zelden of nooit een ver- snapering kan verscbaflen. In deze dagen van verrassingen zond een mijner dames-kennissen aan zoo iemand 'n weduwe is het, zonder kinderen een bus cacao-poeder. Den dag daarop ontving zij bet volgende briefje, dat ik woerdeiijk kopieer. »M. Dat u mij een bus cacao-poeder zendt, vind ik heel lief! Maar daar behooren melk en suiker bij, want ik boud niet van water- chocolade." (Volgt de onderteekening). Het was eigenlijk ook niet meer dan behoorlijk geweest, als de dame in quaestie bij de cacao een bus gecondenseerde melk gevoegd had en een kilo suiker met een chocoladeketel en een paar koppen, terwijl het misscbien ook wel op baar weg lag een paar maal daags ten huize van de begiftigde voor deze een kopje chocolade lie gaan gereeclmaken -- Men meldt uit Tilburg aan de's H.b. Ct. In den afgeloopen nacbt omstreeks een uur. vervoegden zich drie personen de R., A. H. en L.°P. aan de woning van vrouw S., in de Prinses Sophiastraat alhier en verzochten te worden binnengelaten. Vrouw S., die met hare kinderen reeds te bed lag, weigerde, waarop de drie mannen de deur intrapten en alzoo binnendrongen. Be- vreesd voor hunne bedreigingen, vluchtte de vrouw met hare kinderen naar een der buren De politie werd met bet gebeurde in kennis gesteld, waarop zich eenige agenten naar de woning begaven. De politie trof de indringers aan, zicb te goed doende aan een pan met ge- braden spek en brood. Ze werden gepakt en naar het hoofdbureau van politie gebracht strijd vernietigd zag, vergaf hen niet, maar gat het bevel, dat iedere edelvrouw voortaan zich alleen op straat mocht vertoonen met een bondje op den arm. Met ijzeren gestrengheid werd op het nakomen van dit gebod acht gegeven. Er waren ecbter zooveel sehuldigen, dat, wat eerst een teeken van smaad en schande was. weldra een teeken werd ran adellijke afkomst, met andere woordende scbootbond op den arm werd tot een attribuut eerst van de Poolscbe edelvrouwen en later ook van die der Westerscbe landen. Te Sottegem werd bij het openen van een verzegelden goederenwagen, den vorigen dag van Brussel aangekomen, een 13jarige knaap gevonden, half dood van honger en dorst. Hij zeide te zijn Jozef R., wonende te Curegem, en zich Vrijdagnamiddag in de wagen te hebben laten insluiten, om eens gratis een spoorreisje te doen. De knaap werd naar Brussel terug- gebracht, maar, daar zijn ouders weigerden hem weer aan te nemen, werd bij ter beschikkmg van de regeering gesteld. Een gezin te Sneek verkeert in grootn ongerustheid omtrent de moeder, mejuftrouw Deze ging Dinsdagavond half tien even voor haar woning in de stadsgracbt een bakje met vuil water ledigentot beden is zij niet weer- gekeerd. In bet Album der Natuur" doet de heer G. Kalsbeek tal van aardige mededeelingen #uit de gescbiedenis der schoothondjes". Na te hebben verteld, hoe in den loop der groote Juit volksverbuizing het schootbondje verdween bet openbare en maatschappelijke leven, wordt bet volgende verhaald over de wederinvoering Hij schrijft In bet voorjaar van 1014, zoo berichten de Poolscbe kromeken, ondernam koning Boleslaw de Groote (9921U25) met de geheele Scblachta een kruistocht naar bet Oosten en. keerde, tegen Een soldaat te Parijs borstelde Maandag de broek van zijn kapitein, toen bij met den borstel stootte tegen den revolver, welke de officier in den zak bad laten steken. Een scbot gmg af en de kogel trof den ongelukkigen soldaat in de voile borst, zoodat men hem stervend naar bet gasthuis bracht. Zondag zou Dr. Dowie te Chicago als spreker optreden voor een paar honderd Zionis- ten, die hem trouw gebleven waren. Hij werd de zaal binnengedragen door twee bedienden, nepers, want bij was aan banden en voeten ge- bonden. Zoo werd hij op bet spreekgestoelte neergezet en daar begon bij te vertellen, dat bij een veldslag bad geleverd. Zijn opper- bevelbebber was gesneuveld, hijzelf gewond, maar toch had hij overwonnen en nu lag bet meer van Michigan vol oorlogsschepen, die zyn Zion van de oproerlingen zou bevrijden. Zoo raaskalde de ongelukkige voort met alle ken- teekenen van zinsverbijstenng, zelfs kende by zijn eigen naam niet meer en noemde zich Jerry. De toehoorders werden onrustig en de bedienden acbtten bet beter hem, nog voor hij geheel uitgesproken had, maar weer de zaal uit te dragen. He tragi-comedie vau Kopeniek is uit de hoofdpersoon, de schoenlapper en pseudo- kapitein Voigt, is voor de zooveelste maal tot o-evangenisstraf veroordeeld en voor eenigejaren zyn maatschappij en militairisme veilig vooi zijn aanvallen. Die oude, afgeleefde schoenlapper beeit, om 't eens mooi uit te drukken, een //sociale roeping vervuldhij heeft de Pruisische uniform- en sabelaanbidding voor goed belachelijk gemaakt. Waarmee niet gezegd is, dat die aanbiddmg tbans uit zal zijn. Belachelijke vooroordeelen, als 't Pruisiscb militairisme, verdwijnen met te eenenmale door een ,/goddelijke comedie" als die van Kopeniek. Maar een klap beeit cue levensopvatting gekregen, dat is zeker. 't Humoristiscbe van 't geval is nu genoeg belacben de ernstige, bijua tragiscbe kant komt bet algemeen gebruik m, in naar Poien terug, maar overwinterde met zijn leger in bet vijandelijke land om in bet volgend voorjaar verder door te dringen. Dit deed hij ook in bet tweede en derde jaar. Toen meenden de Poolscbe edelvrouwen, dat bun mannen nimmermeer zouden terugkeeren en zagen onder bun lijfeigenen naar nieuwe echtgenooten om, die ze dan tot eigen beer en tot beer van de. eigendommen hunner dood gewaande echtge nooten maakten. Toen dit ook in het leger ruchtbaar werd (het leger bevond zich toen voor Kiew), braken de Szlachcicen naar huis op, zoodat de Koning genoodzaakt was de belegering op te geven en ben te volgen. Thuis gekomen, werden de pseudo-echtgenooten door doodslag en ophanging onschadelijk gemaakt, en de edeilieden namen hun trouwelooze vrouwen weer in genade aan. Boleslaw ecbter, die de vrucbten van jarenlangen den herfst niet te voorscbijn en, de grappigbeid vergetend, ziet men de vraag onder de oogen door welke oorzaken die oude man die stellig getoond beeit voor betere invloeden toegankelijk te zijn, een onverbeterlijke recidivist geworden is. Uit het getuigenverhoor is wel gebleken, dat de man berbaaldelijk getracbt heeft op een beteren weg te komen en te blijven. J Bij een van zijn bazen stond hy bekend als goed werkman. Tot de politie hem ver- een dreef^en uitzette. Dat was 't begin van nieuwe poo-incren tot diefstal. Zoo werd de man voort- durend verbannen en werd bet hem onmogelyk gemaakt zijn goede voornemens ten uitvoer te brengen. Een beilige is de pseudo-kapitem stellig nietmaar de politie maakte t hem zoo Tastig, jakkerde hem voortdurend zoo at. dat bij er ten laatste aan wanhoopte ooit een ander leven te kunnen beginnen. Men kan, zegt bet #Berl. Tagebl.," met in de De Burgeineester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van zeevarenden dat proeven met een klein zoek- licht zullun worden genomen aan de oevers vail het Noordzeelianaal tusschen Liet fort bij Velzen en IJmuiden, op ddn of twee avonden, tusschen 7 en Di December Verdere inlichtingen omtrent deze proetneiningen kuuneu door belanghebbenden worden verkregen ter secretarie dur gemeente op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuzen, 6 December 1906. De Burgeineester voornoemd, J. A. P. GEILL. UV> LIVUUVJ-. A 311, h.(3t3mt3, UWRCUcn 0 o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1