ieuws- en Advertentieblad a n d e r e n. No. 4926. Dinsdag 4 December 1906. 46e Jaargang L A1TDWE E R. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Nader Onderzoek. JOHAN COENRAAD HENDRIK FR1EDERICH, AB0NNEM1NT: Yoor Per drie maanden binneii Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVElTBNTlfiM: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf nn dricmasl plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^e slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgavg. EERSTS JBXj A.ZD. JSi Een schippersknecht uit St. Maartensdijk is in het gasthuis te Bergen op Zoom aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden. De man had een puistje op zijn wang opengekrabd, waardoor de bloedvergiftiging ontstaan is. Te Goes moest Donderdagmiddag een trouw- .ustig paartje, na eenigen tijd ten stadhuize te hebben gewacht, onverrichterzake terugkeeren. De vader van den bruidegom, die van de moeder is gescheiden, had geen bezwaar om zijne toestemming te geven, doch wenscbte daarvoor niet ten stadhuize te verschijnen, omdat zijn vroegere vrouw aanwezig was. Later door den bruidegom aangewende po- gingea om zijn vader alsnog te bewegen mede te gaan, hadden niet bet gewenschte gevolg. Het gerechtshof te Arnhem bevestigde Donderdag het vonnis der rechtbank te Almelo, waarbij een boterhandelaar te Delden. wegens het bezigen van nagebootste rijksbotermerken, tot een maand gevangenisstraf werd veroor- deeld. Men meldt uit Gouda Yrijdagnacht zijn met donderend geraas een groot aantal kisten met glas, staande op de eerste etage van het magazijn der firma C. C. Krom, omvergevallen. Zij verbrijzelden het beschot van een aangrenzende logeerkamer. Het glas bestond uit ruiten in verschillende maten en stond op een kolossale stelling, die mede omver viel. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, maar de schade is aanzienlijk. Yermoedelijk is de storm van dien nacht de oorzaak geweest. De 24jarige graancontroleur J. W. G., te Rotterdam, die in den nacht van 18 op 19 November in de Zandstraat aldaar een messteek in den buik kreeg en, dientengevolge ernstig verwond naar het ziekenhuis vervoerd werd, is Yrijdagnamiddag 4 uur aan de bekomen kwetsuren overleden. Ten nadeele van den beer Hamster, te Noordbroek, is in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. de brandkast geopend en daaruit 2200 en eenige sieraden ontvreemd. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Donderdagmorgen werd een koffer uit het American-hotel, in Amsterdam, aan het Weesper- spoorstation aldaar bezorgd en als bagage met den trein van 8,15 v.m. naar Eindhoven ver- zonden. Ongeschonden kwam hij aan bet adres aan, maar toen de eigenares, mevrouw Philips, den koffer opende, miste ze daaruit een doos met diamanten, gouden ringen en andere kostbaar- beden, voor een waarde van ongeveer 7000. Aanstonds is aangifte gedaan bij de politie, die tot nu toe een vergeefsch onderzoek heeft ingesteld. Aan den Binnen-Amstel te Amsterdam werd door den scbipper Jarensma zijn knecht Jacob van Gendringen in 't vooronder van het schip dood gevonden. Bij schouwing bleek bet, dat hij door kolendamp was gestikt. Te Loosdrecbt is Vrijdagmorgen de 76jarige werkman J. M. aldaar bij bet rooien van boomen door een vallenden boom getrof- fen. De man was onmiddellijk dood. Een veehouder uit Schermerhorn (N.-H.) ontdekte, na het voeren zijner beesten met pelmeel, dat de runderen ziek werden. Bij onderzoek van het voeder aan het rijks land- bouwproefstation bleek, dat bet z.g. meel be stond uit een samenvoegsel van haverkaf en mjjtend tapioca. Te Leest leidde een tienjarige knaap eene koe. Daar bet best niet gewillig de brug der Senne over wilde, sloeg bij het met den stok voor op den kop. De koe, hierdoor woe- dend geworden, sprong op den jongen toe, pakte hem op de horens en smeet hem over de brugleuning in de rivier. Toen liep de koe voort, verbryzelde de hondenkar van een vod- deuverkooper en snelde toen op eene maalders- kar toe, waar zij met gebroken horens neer- stortte. Daar bet beest bet schuirn op den mond had, meenden boeren dat het beest razend was en doodden het ter plaatse. Wat den jongen betreft, die de eerste oorzaak was van al dat onbeil, deze werd driekwart versmacbt uit het slijkerige water der Senne opgehaald. Vrijdagavond is een schipper die met zijn vaartuig aan de Jacob Oatskade te Amsterdam lag, door over een touw te struikelen, over boord gevallen. Levenloos is hij opgehaald. Tevergeefs is nog getracht de levensgeesten op te wekken. Dit Bedum wordt aan de N. Pr. Gr. Ct gem eld Woensdagnacbt is ten nadeele van schipper E., liggende met zijn vaartuig ten Zuiden van het dorp een diefstal gepleegd. Terwijl de be- woners ter ruste waren, heeft iemand zich wederrechtelijk toegang in de kajuit verschaft, en heeft ongeveer 500 aan contanten. be- nevens een spaarbankboekje ontvreemd. De politie is ijverig bezig om den dader op te sporen Er is te Londen weer een geleerd paard, schrijft men van daar aan 't //Nieuws". Het is een merrie, zij beet Princess Trixie, zij komt van Amerika en zij vertoont haar kunsten in het Palace Theatre. Zij spelt door middel van blokjes, op elk waarvan een letter is geschilderd, en bet woord /house" (huis) spelde ze zonder on gevallen, behalve dat zij de eind e wegliet hetgeeu misschien niet zonder opzet was in onzen tijd van „vereenvoudigde spelling". Zij kan ook rekenen optellen en vermenigvuldigen doet zij grif, en zij kan ook een dollar wisselen. Dan kan zij uit een hoop stukken zijde de opgegeven kleur aanwijzen. Dat en nog veel meer is het resultant van bekwame dressuur er is schijnbaar geen geknoei tussehen den leeraar, Barnes, en zijn bekwame leerlinge. Het paard zal ook wel zijn weg naar Nederland vindeu, zegt de berichtgever. Woensdagavond is de roburiet-fabriek in de lucht gesprongen, die ligt dicht nabij het dorpje Annen, dat geheel verwoest is. Omtrent de aanleiding van het ongeluk, is men nog niet zeker. Naar de verslaggever van de Kolii. Ztg. meldt, was er reeds omstreeks 7 uur 'savonds in een lokaal van de tamelijk uitgebreide fabriek een brandje ontstaan. Er waren op dien tijd slechts weinig personen in dienst. De meeste arbeiders er zijn er ongeveer 100 verlaten te 1 uur de fabriek, een andere ploeg gaat omstreeks 5 uur weg. Dan blijven er slechts enkele personen ter be- waking der fabriek achter. De pogingen, door deze weinigen in bet werk gesteid om bet vuur in den kiem te verstikken, schijnen vergeefsch te zijn geweest. Even na acbt uur weerklonk een bevige slag. Stukken steen en houten balken werden de lucht ingeslingerd en ploiten op grooteren of kleineren afstand naar beneden. Bij deze ontploffing zijn ecbter, naar men denkt, geen menscben gewond. In een oogwenk stroomden toen tal van per sonen naar de plaats van bet ongeluk. De politie wilde de menigte acbteruit drijven, maar was machteloos tegenover de massa nieuws- gierigen. Zelfs de directeur, tevens de schei- mndige der fabriek, Dr. Kunze, acbtte den toestand niet gevaarlijkbij moet althans ge- zegd hebben, dat roburiet door vlammen niet tot ontploffing kan worden gebracbt. De arme man heeft zijn optimisme met den dood moeten bekoopen. Tussehen 9 uur en half 10 volgde een tweede, veel sterker ontploffing, die de ge- beele fabriek en de nabijgelegen gebouwen ver woestte, tal van menscben op de plaats doodde en honderden wondde. De luchtdruk was zoo sterk, dat zelfs te Dortmund en te Hagen ruiten stuk sprongen. Op de plaats van bet onbeil werden zware muren einden ver weggeslagen, daken wegge- slingerd en de gebeele streek bedekt door een hagelbui steenen en stukken hout. Zelfs per sonen, die op grooten afstand stonden, werden tegen den grond geslagen, van sommigen waren de kleederen van bet iijf gescheurd, zoodat ze halfnaakt over de straat liepen. Uit de puin- boopen weerklonk het zachte kreunen der ster- venden en het hartroerend gegil der gewonden. Eenigen tijd bleef de plek als't ware verlaten, want alien, die konden, vluchtten weg. Maar spoedig daarop kwamen helpers opzetten, en kort daarop verscbenen brandweermannen uit de omliggende steden, tot van ver weg, op bet terrein om de puinboopen te helpen ondei- zoeken. Nog is het aantal slachtoffers niet precies bekend. Donderdagavond had men 40 dooden, 50 zwaar en 100 licht gewonden. Er worden ecbter nog tal van personen vermist. Het gevaar van een meuwe ontploffing is voorkomen, door dat de Pioniers uit Deutz de nog in de fabriek liggende hoeveelheui roburiet daar uit hebben verwijderd, boewel de brand nog steeds voortduurt. De keizer heeft 25,000 mark aan de slacht offers geschonken, en een vertegenwoordiger naar de plaats van het onheil gezonden. Nader meldt men dat gebleken is dat in de roburietfabriek ook dynamiet en slaghoedjes opgeslagen waren, wat niet geoorlootd moet geweest zijn. De justitie doet een onderzoek en heeft de boeken van de vennootschap in beslag genomen. In bet Maria-gasthuis te Witten liggen ongeveer 40 zwaar gewonden. Zes van de daar verpleegde menscben zijn aan hunne wonden bezweken. Verder zijn daar 70 personen ver- bonden die konden blijven rondloopen. In bet Diakonessenhuis zijn 200 menschen opgenomen, o. w. 40 zwaar gewonden. Van deze laatsten zijn er vijf gestorven. De Koln. Ztg. verneemt nader uit Witten: Volgens een ambtelijke mededeeling, bestaat bet vermoeden dat er bij de ramp een misdadige hand in het spel is geweest. De politie heeft op de pninhoopen een stuk lout met een dyna- mietslaghoedje in beslag genomenbeide waren echter nog onbeschadigd. Ten bate van de dakloozen en de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers zal een beioep op de algemeene liefdadigheid worden gedaan. Men is al bezig een commissie voor hulpver- schaffing onder voorzitting van den opperpre- sident der provincie op te richten. Zp zal spoedig over mime middelen kunnen beschik- ken. De vereeniging van fabrieken van ont- plofbare stoffen heeft 20,000 mk. gegeven, de gemeente Witten dezelfde som en het kartel »U Mad Maaoda,-, ^da,. ea Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Raad dier gemtente in zijne vergadering van den 22 November 1906 is vast- gesteld de navolgende verordening Verordening, regeiende de verdeeiing der werkzaam- heden tussehen de versckillende Ambtenaren van den Burgerlijken stand in de Gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Er zullen in de gemeente Ter Neuzen, ten dienste van den Burgerlijken stand zijn a. een bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die belast wordt met alle werkzaamheden behalve het voltrekken van huwelijken; b. een bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand die uitsluitend belast wordt met het voltrekken van huwelijken; c. onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Artikel 2. De bezoldigde ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die belast wordt met alle werkzaamheden behalve het voltrekken van huwelijken wordt ook belast: met het richtig en tijdig voorberciden, opmaken, inschrijven en bijwerken van alle acten in de versckil lende registers van den Burgerlijken Stand b. het geven van afschriften of uittreksels van acten uit de registers van deri Burgerlijken Stand; en c. het richtig bewaren van het arckief en van alle registers van den Burgerlijken Stand. Artikel 3. Bij afwezigheid, verhindering of ontstentenis van den bezoldigden ambtenaar van den Burgerlijken stand, die belast is met alle werkzaamheden behalve het voltrekken van huwelijken zal de bezoldigde ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het voltrekken van huwelijken in de eerste plaats en bij afwezigheid, ver- hinderir.g oi ontstentenis van deze, een der onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken stand diens werkzaam heden verrichten. Artikel 4. Bij afwezigheid, verhindering of ontstentenis van den bezoldigden ambtenaar van den Burgerlijken Stand uitsluitend belast met het voltrekken van huwelijken zal een der onbezoldigde ambtenaren van den Burger lijken Stand, in de eerste plaats, en bij afwezigheid, verhindering of ontstentenis van deze, de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die belast is met alle werk zaamheden behalve het voltrekken van huwelijken, diens werkzaamheden verrichten. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking den lm Januari 1907 als wanneer alle vroegere voorschriften welke in deze verordening geregeld zijn, vervallen. Ter Neuzen, 29 November 1906 J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretans. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gezien de aanschrijving van den Commandant, aan- gewezen voor het bevel over de groep van Landweer- districten Nos. 37/39, van den 27 November 1906, No 452, omtrent het SjIIIER U«UEHK»Eb van verlof- gangers van de Landweer; Brengen bij deze ter openbare kennis, dat de ver- lofganger geniesoldaat, XXXIX landweerdistrict, stamboeknummer 8, tot het MAUKB (PtUKK/iBKU, bedoeld bij art. 34 der Landweerwet, voor den Landweerdistricts- commandant moet verschijnen op Zaterdag, den 15 December 1906, des middags te 12 uren, te Middelburg, Dwarskaai :06a. De verlofganger verschijnt in uniform gekleed, en voorzien van de hem uitgereikte kleeding- en uitrusting- stukken en van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas. Indien aan deze oproeping niet wordt voldaan, wordt de nalatige, kracbtens art. 35 van voornoemde wet, in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Dezelfde straf wordt opgelegd 1°. indien de verlofganger bij herhaling kleeding- of uitrustingstnkken, aan een ander behoorende, ats de zijne vertoont 2". wanneer bij, zonder geldige reden, niet voorzien is van de vereischte voorwerpen 3°. wanneer zijne kleeding- en uitrustingstukken bij dit onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden. Ten slotte wordt den verlofganger uitdrukkelijk lier- l'nnerd, dat hij zich in geen geval kan heroepen op het niet-ontvangen eener hoofdelijke oproeping, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en a/lren als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, daarvan blijken moet door overlegging ter Gemeente- secretarie van eene gezegrlA? en gelegaJiseerae geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien hehooit, ter Gemeente-secretarie worden ingeleverd. Betrelt het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig ondei - zoek, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onver- mogenden met eeno ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaun. Ter Neuzen, den 3 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat op Dinsdag 18 December 1900, op het Raadhuis van des morgens 11 tot des middags 1 uur de herstemming zal geschieden voor de verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken tussehen de heeren R. DROST, J. C. J. KOLIJN, P. J. SCHEELE, M. VERBRUGGE. Ter Neuzen, 3 December 1906. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Bnrgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1