A 1$ e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwscli-Vlaasideren. No. 4924. Donderdag 29 November 1906 Gemengde berichten. 46e Jaargang. Teiegrafisclie bericSiten. De bloedarmoede verwoest, De Pink Pillen herstellen. ABONNEMENT: Per drie ma&nden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per postYoor Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82^. Men abonueert zicb bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. uders. "V- lirootere letters worden naar piss Telefoon No. 25. Inzending van advertenti§n v6o" 3 uren op den dag der uitgava ADVEBTENTllNi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor dken regel meer 0,10. B^j directe opgsaf van driematsd plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^s slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ESBSTEi jRXi A "P. TEU NEUZEN, 28 November 1906. Heden had alhier in het „Hotel Centraal", bij den heer Keersemaker, eene vergadering plaats van de afdeeling Axel, der Maatschappij tot bevordering ran Landbouw en Yeeteelt in Zeeland. 8 personen meldden zich voor het lidmaat- schap aan. Bij de ingekomen stukken, waar- schuwde de Voorzitter, naar aanleiding van een ingekomen scbrijven, de leden, om toch vooral goed op te letten bij het aankoopen van kunst- meststoffen, daar er nog veel artikelen in den handel worden gebracht, welke niet voldoen aan de voorwaarden die men daaraan mast stellen. Gelukkig is dit niet in onze onmid- dellijke omgeviug gebleken. Verder deelt de secretaris mede de verschil- lende antwoorden van het hoofdbestuur op voorstellen of verzoeken dezer afdeeling tot het zenden waarvan in de vorige te Axel gehouden vergadering werd besloten (reeds vroeger ver- meld in het verslag der vergadering van het hoofdbestunr). Yoorts werd door een der bestuursleden medegedeeld dat de heer Hennequin dezer dagen deze streek heeft bezoeht en een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het verzoek om pontveeren over het kanaal tusschen Ter Neuzen en Sas van Gent, waarvan het resultaat was dat Z.Ed, verklaarde dat de pogingen om deze te verkrijgen krachtig door hem zouden worden gesteund, eveneens kon op zijn steun worden gerekend voor het verplichtend stellen van het aanleggen van een zijtak naar Sas van Gent bij eventueel tot stand komen van den stoom- tram HontenisseSelzaete. Deze mededeeling werd door de aanwezigen met ingenomenheid begroet. De aftredende bestuursleden de heeren W. Dieleman Pz., Ch. Wauters, D. J. Dees en A. Wolfert werden met orergroote meerderheid herkozen en verklaarden de benoeming aan te nemen onder dankzegging voor het vertrouwen in bun gesteld. Bij de omvraag werd door een lid de wensche- lijkheid betoogd dat meerdere paardenkenners uit deze streek deel zouden maken van de com- missie voor de paardenkeuringaangezien de heeren van andere streken niet zoo goed be- kend zijn met de eischen die men aan het Belgisch-Zeeuwsch werkpaard mag stellen. Hij wensehte bij de Regeering aan te dringen op verandering in deze. De voorzitter deelde mede, dat er reeds stap- pen in deze zijn gedaan bij de provinciale regelingscommissie tot wier competentie dit behoort. Niets meer aan de orde zijnde werd bierna door den voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering gesloten. Hoek, 27 Nov. In de heden gehouden vergade ring van de landbouwersvereeniging //Doelmatige Samenwerking", welke druk was bezoeht, werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar, waaruit blijkt datontvangen was 43,857,96 en uitgegeven 43,796,36T/3 en er alzoo een goed slot is van 61,591/2- Wegens periodieke aftreding werden herkozen de heeren F. W. Dekker en Jac. de Meester. In 1907 zal deze vereeniging haar 2pjarig bestaan herdenken. Gedurende dien tijd werkte zij tot groot voordeel der leden, daarom hopen zy dat de bestaan. vereeniging lang blijve Koewacht, 28 Nov. Dezen nacht zijn bij den landbouwerD. David, alhier, een 30tal kippen gestolen. De politie meent de daders op het spoor te zijn. Axel. Tot onderwijzer aan de school van M, U. L. O. te Medemblik is benoemd de heer L. B. A. Rolff Jz., onderwijzer aan de o. 1. s. alhier. Middeiburg, 28 Nov. Heden werd alhier aan het gebouw van het prov. bestuur aanbe- steedhet onderhoud der rijks-groote wegen in Zeeland, in vier perceelen. Hiervoor werd bet laagst ingeschreven le perceel door den heer W. Dekker te Veere,- voor 6880. 2e perceel door den heer Dekker voornoemd, voor /4285. 3e perceel door den heer Dekker voornoemd, voor f 4910, en 4e perceel door den heer C. J. de Smidt te Breskens, voor 5695. 's Gravenhage, 28 Nov. Tweede Kamer. Bij de voortgezette algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting oordeelde de heer Heemskerk dat de Regeering ten onrechte eene politieke kwestie maakt van het vraagstuk van het blijvend«gedeelte. Hij ontkende de noodzakelijkheid van ver- sterking der middelen, trok de verzoeningsge- zindheid van het kabinet in twijfel en laakte de schimpende uitlating jegens de rechterzijde in de rede door den heer Borgesius uitgesproken ter gelegenheid van de vergadering der Liberate Unie. Hij betoogde dat een belangrijk deel der rechterzijde zich zal verzetten tegen een uit- breiding van het kiesrecht. De heer Patijn oordeelde den financieelen toestand iets beter dan het vorige jaar en achtte het een feit van beteekenis voor onze financien, dat er een Minister van Oorlog is opgetreden, die eindelijk een einde wil maken aan de voort- durende stijging van de defenaiemtgaven. De heer Troelstra verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het losmaken van het ouder- domspensioen van de invaliditeitsverzekering. Na de pauze is een nader door den heer Kolkman ingediend voorstel, gesteund door den heer Drucker, om niet 15 maar op 29 Januari a. s. bijeen te komen voor sectie-onderzoek der finan- cieele wetten aangenomen. De opkooper Ter Heurne kocht van een kantoor te Zutphen oud papier. Zijn zoontje, zoekende naar vreemde postzegels, vond daarin aan bankpapier een som van f 160, welke door den vader aan den eigenaar werd ter hand gesteld. De eerlijke vinder kreeg een mime beloouing. Te Lollum (Fr.) werd een lljarig doch- tertje door haar moeder uit de kamer gezonden bij wijze van straf. Later werd het meisje vermist, men vond het verdronken in den re- genbak. Een ond gebruik. Wie Zondagmorgen op de weinige hoeven in de Lopikerwaard, waar 't melkvee nog niet gestald is, uitging om de koeien te melken, maakte kans op een ver- geefsche reis. 't Was St. Katrijn en volgens een wel niet beschreven, doch overoud „recht", waaraan geen enkele boer tornt, staat het dan den minderbedeelden vrij de zich nog in't veld bevindende koeien te melken en de melk voor zich te behonden. Ook dit jaar werd aan die gewoonte de hand gehouden en Zondagavond ging in enkele arbeiderswoningen de chocolade- ketel rond. De L. K. meldt, dat de Roermondsche naaktlooper lijdende is aan hondsdolheid. Eenige jaren geleden is de ongelukkige door een hond gebeten. Wel zijn de wonden toen terstond uitgebrand, maar thans heeft zich de vreeselijke ziekte bij hem geopenbaard. De man is naar een krankzinnigengesticht ter observatie over- gebracht. IN GEZONDEN STUKKEN. En en era den Genreenteraad. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerdeen horloge met Let ting- Rechthebbende vervoege zicb aldaar. Mej. P. Yermeulen, ten huize van den heer J. Vermeulen, adjudant van politie, 194 Goudsche Singel( Rotterdam, schrijft ons portret Ganter. i,Gedurende langen tijd werd ik ondermijnd door bloedarmoede. Mijn eetlust was geheel verdwenen en mijne kracbten verminderden op zoo onrustbarende wijze dat mijne toestand bet ergste deed vreezen. Ook leed ik aan zenuw- zwakte, mijne zenuwen waren geheel uitgeput. De geneesmiddelen die men mij had doen nemen, hadden geen enkel resultaat opgeleverd, en iedereen in mijne omgeving begon te wan- bopen. Gelukkig heeft men mij toen de Pink Pillen aangeraden. Ik heb ze genomen en kan nu getuigen dat ik door het gebruik dier Pillen volkomen genezen ben. Ik beveel dat uitmimtende geneesmiddel ten zeerste aan". De bloedarmoede verwoest, zij ondermijnt bet gestel. Zij ontneemt u stukje bij beetje al uwe krachten, al uw bloed. Gij verliest uw gezonde kleur, uw eetlust, uw slaap, gij ver- magert. Men moet die verwoestingen tegen- houden. De Pink Pillen zullen dat heel goed doen. Niet alleen houden zij de verwoestingen der ziekte tegen, maar zij herstellen ook de gebreken van het organisme. De Pink Pillen geven bloed en krachten zij geven ook eetlust, bevorderen de spijsvertering, en bvengen regel- maat in de functies. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, scbeele hoofdpijnen, rheu- matiek, onregelmatigheden bij vrouwen, St. Yitus-dans. Prijs 1,75 de doos, 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger 27, Rotter dam, hootd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij Joh. de Roos, K 157, Vlasmarkt, Middeiburg. Men eische steeds de Pink Pillen met bet strookje waarop staat Snabilid, Steiger No. 27. Rotterdam. Te Ter Neuzen alleen verkrijgbaar bij A. YAN OYERBEEKELEUNIS TER IEFZEASCHE FOFRAST. Hit blad vefNcUijnl Woensffag- en Vrijitaaavouil, alifeionderd op Veeatdagen, bij de Flrna I". J. VAW rr1- ir ■i.—iwn n.—im—m—i. ..i vwnMn. ammmmBwmsaiaKtrsaianifsrsaeimKmaameexitaaasamcH'mmmmfKmmMKz^.imK.mm^.mimj »K SAWI91K te Ter We««en. In onze zitting van 22 Nov. hebben wij klein en geen klein goed bekandeld Onder 't laatste artikel oolc een goedje, waarvoor men in alle standen, bekalve den, gewoonlijk den neus optrekt Het sp'reekt van zelf, dat ik mij tot 't voornaamste bepaal. Alzoo begin ik mijn overzicki met de ontslag- name van den heer A. fcl! Uonze als Ambtenaar van den Burg. Stand Heuscn, zijn bedankje was eene teleurstelling. Trou- wens wij hadden ons met deze benoeming zoo opge- I maakt, dat het dezen waardigen medeburger eindelijk zou gegeven zijn, als ofiicieei persoon ons Kapitool binnen te treden Het mocht niet. zoo wezen. Daar zijn altijd van die bedilzuchtige menschen, die beweren, dat raadsleden den belastingplichtigen zoo maar in den zak tasten, om hun penningen over den balk te gooien. Tot tegenspraak hiervan hadden wij nu, op voor- deelit; aan bod van een paar secretarie-ambtenaar-soili- citanten de werkzaamheden van den Burg. Stand ge- splitst. Het paard dat de haver verdient, belast met alle werkzaamheden, bebahe "t voltrekken van huwe- lijken, kreeg zijn verlangde portie. Voor den heer Donze, die de huwelijken zou voltrekken, hadden wij 30 bestemd. Wij dachten eene voor de gemeer.tekas voordeeligere regeling te hebben getroffen, wat zij in werkelijkheid is. Maar wij hadden niet gedacht aan het eergevoel, dat een eerzaam burger hebben kan en hebben mag. Hadden wij 't ambtenaarschap den heer Donze aan- geboden als een eerebaantjo, wij weten nu, dat hij het uit liefde voor 'talgemeen beiang, met beide handen zou hebben aangenomen. Wij begrijpen nu ook, dat hij zich door die 30 guldentjes beleedigd heeft gevoeld en bedankte Zoodat de toekomstige huweljjkspaartjes zijn gemoedelijke, hartelijke toespraken zullen moeten missen. Wij zullen nu eene oproeping van sollicitanten doen. Wij zijn nieuwsgierig wat slag van sollicitanten uit den hoek zullen komen. Het is beter ten halve gekeerd dan geheel gedwaald en alzoo zijn wij nog eens gaan bespreken ons besluit, de pnblicatien aan te besteden en slechts in 6en courant te plaatsen. Toen de Voorzitter dit onderwerp ter tafel bracht, keken wij alien naar ons medelid, den heer De Masier, en de ondsten onzer hielden reeds hnn hart vast, vreezende met groote vreeze, dat hij wederom zoo heftig als in de vorige vergadering van leer zou trekken tegen de pers en de krantschrijvers. De heer De Masier was en bleef kalm,.alsof er geen kranten en krantenschrijvers waren of ooitgeweest waren. Hij zal begrepen hebben, dat de verhouding tusschen gekozenen en kiezers, volks- vertegenwoordiger en volk geheel anders is als die nsschen hoogere en lagere ambtenaren, voor welke laatste de regel is: hooren, zien en zwijgen. Mijn huurraan stond al op, om hem over deze bekeering tot dit democratisch begrip een complimentje te maken, toen ik hem (ik bedoel mijn buurman, niet De Masier), nog bij tijds op zijn grooten teen trapte en hem alzoo terug'hield. Wij hebben deze zaak (ik bedoel de publicaties) weder van alle kanten bekeken, gewikt en gewoget) overwo- gen o. a. of de publicaties niet konden worden geschift in belangwekkende en niet-belangwekkende, belangrijke en onbelangrijkewij hebben niet over 't hoofd gezien dat dit betrekkelijke begrippen zijn; in aanmerking genomen, dat een der couranten (de Ter Nenzensche) len keer meer per week verschijnt dan de beide andere en precies ook 'sMaandags, den zittingdag van 't Dag. Bestuur uitkomt; wij hebben zelfs 't lumineuse denk- beeld niet voor ons zelven gehouden, dat de redactie of het bestuur der verschiileude conranteu weldegoed- heid zullen hebben, ons naar waarheid 't getal hunner abonnes op te geven, in evenredigheid waarvan wij hun dan eene som voor de publicaties k rnden uitkeeren. Alzoo werd het een ingewikkelde kwestie, en aan gezien wij bij de behartiging van 'talgemeen beiang niet gaarne iemand tegen het hoofd stooten, besloten wij na veel vijven en zessen de zaak maar eens aan te houden en ons er nog eenige nachtjes op te beslapen. Daarop hebben we een uur lang zitten neuzen-- met uw permissie in beer. Vooral ons medelid De Masier bleek een ernstige studie te hebben gemaakt van dit onderwerp, wel te verstaan van 't middel, om de bewoners van onze kom er van af te helpen, op eene voor de gemeentekas minst drukkende en voor de beerputhonders goedkoopste wijze of regeling, welke de gedwongen reinigingsdienet heet. Onze kombewoners, die dikwijls heel veel moeite hebben, om dat onbehaaglijk goedje kwijt te raken, zullen met geen geringe verbazing kennis hebben genomen van onze verzeke'riug, dat de Gemeente, de reiniging- dienst eenmaal in eigen beheer genomen, het jaarlijks nog tegen 3000 zal kunnen verkoopen. Zij zullen het ons helpen wenschen, vertrouwen wij- De berekening van kosten van inrichtingen reiniging en van de jaarlijksche opbrengst hebben mijn lezers in dit blad reeds onder de ooger, gehad. Wij alien waren voor eene reiniging in eigen beheer. Maar wij zijn er de menschen niet naar, om over 66n- nacht-ijs te gaan, zoodat wij vooralsnog niet verder wilden gaan dau tot uen aankoop van een beertar.k. Niet alleen omdat wij omtrent de meerdere voor- treffelijkheid van deze of gene machine nog in 't duistere tastten, maar ook de wetenschap van voldoende en onvoldoende kwaliteit van beer voor ons nog een te hoog- gaand probleem is. Wel waren er onder onze leden, die lerzckerden, dat er ergens in ons land boeren waren, die de kwaliteit van beer keurden op de wijze, waarop kinderen, zich soms te goed doen aan het stroopkannet.je doch de meerderheid was van opinie, dat dergelqke proefneming aan genieente-werklieden niet mocht worden voorgeschreven. Gelijk ik reeds opmerkte, heeft ons medelid De Masier zich in dit onderwerp goed ingewerkt, hoewel hij wel wat hard van stapel liep en de zaak maar in eens wilde afdoen. Hit waardeering van zijn voorbercidende werk- zaamheid en toelichting wilde men hem aan het Dag. BestiuTr toevoegen, om zoo spoedig mogelijk eene rege ling te ontwerpen l)e Voorzitter moest evenwel bedanken voor de vriendelijkheid. Toen wij over beer c a. uitgepraat hadden, hebben alien eens flink den neus gesnoten 't Was een ge- trompetter in verschillende toonaarden, waarbij hooren en zien verging. Ten slotie volgde 't onderzoek des geloofsbriefs van ons jongst gekozen raadslid R. Scheele Dz., tegen wiens toelating door zijn voorganger, den heer P. J. Versluijs verzet was aangeteekend. Of kieschheid den heer Versluijs niet den laatste had moeten doen zijn, om zich tegen de toelating van den in zijn plaats gekozene te verzetten, wie zal het betwijfelen Wij hebben ons aan zijn adres niet gesioord en met algemeene stemmen tot toelating besloten. Dit neemt niet weg, dat des heeren Versluijs's verzet ten gevolge hebben zal. dat wij nog geruimen tijd de onwaardeerbare adviezen van onzen jongste zullen moeten missen. X. Ter Neuzen. Mej. P. Vermeulen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1