A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No. 4922. Zaterdag 24 November 1906. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 46e Jaargang. Landbouwberichten. ABONNEMENT Voor Per drie ma&nden binnen Ter Neuzen /I,—. Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. ADVEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^s slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Telefnon No. 25. Inzending van advertenti§n v6or 3 uren op den dag der uitgave. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTEJ BLAE. TER NEUZEN, 23 November 1906. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van bet waterschap Vereenigde polders van Ossenisse, aan den heer P. de Waal te Hontenisse. Koewacht. De besmettelijke keelziekte kan bier als geweken beschouwd worden. Er zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen en de lijders zijn hersteld. Nadat de woning van den onder- wijzer Hamerlinck, waar ook de ziekte voorkwam, ontsmet is, werd hij weder tot het geven van onderwijs toegelaten, zoodat op de openbare school te St. Andries het onderwijs weer ge- regeld plaats heeft. In de laatste 14 dagen is het bier en in de aangrenzende gemeente Zuiddorpe bijzonder druk geweest met het smokkelen van allerlei vee. Soms leidde men 10 a 15 runderen tegelijk over de grenzen. Van aanhoudingen heeft men niet gehoord. Gelukkig voor de menschen, die er zich mede bezig hielden want met het ongnnstige, ruwe weder was het waarlijk geen benijdenswaardig baantje druipnat van den regen in den stikdonkeren nacht over slijkerige wegen te trekken, terwijl men ieder oogenblik op zijne hoede moest zijn. Vlissingen. Den 4den Februari werd nabij Westkapelle de bemanning van een in nood verkeerend Duitsch stoomschip gered door 2 kwartiermeesters en 4 roeiers van het Ned. loodswezen alhier. Deze redders ontvingen heden van den in- spectenr van het loodswezen, namens de Duitsehe regeering, ieder 60, terwijl de scbipper F. H. Jilleba nog een zeekijker bovendien ontving. Zijn lags, zure zandgronden dankhaar voor een kalibemesting Te Antwerpen heeft voor duivenliefheb- bers een belangrijke verkooping plaats gebad. Daar werden 51 duiven verkocht van wijlen den beer E. De Herdt te Gonticheen bekend liefhebber. Meer dan 2000 personen waren bij de verkooping tegenwoordig en daaronder uit Frankrijk en Duitschland. De eerste duif ging voor 210 francs, verder waren er van 100, 200 300, 400 francs. De boogste prjjs was 530 francs. De 51 duiven werden te zamen ver kocht voor de niet onaardige som van 13000 francs, zijnde gemiddeld circa 255 francs per duif. Uit Vlaardingen meldt men Woensdagavond is van de haringvisscherij alhier binnengekomen, met verlies van 2 der opvarenden, het in deze gemeente thuis be- boorend loggerscbip V L 139 Zuid-Holland II, stuurman H. van Roon, van de reederij firma Joost Pot alhier. De verongelukten zijn resp. 14 en 17 jaren oud en wonen resp. te Markeu en Noordwijk aan Zee. Zij zijn gisteren door een roering of grondzee overboord geworpen. De stuurmansmaat, die mede overboord sloeg, kon gered worden. Dinsdagavond, zoo meldt Het Yolk, ge- raakte tegenover bet Werkhuis in de Muider- gracht te Amsterdam, een fietsrijdende jongen te water. Door zijn hulpgeroep snelden van alle zij den voorbijgangers toe, die zich echter blijkbaar niet te water durfden begeven. Plot- seling sprong echter iemand van de tram en onmiddellijk in bet water, met het gelukkig gevolg, dat hij den drenkeling ongedeerd boven bracbt. De moedige redder zou, onbekend als hij gekomen was, zijn weg vervolgd hebben, indien niet een der ooggetuigen hem achter- baald bad en zijn naam en adres had gevraagd. Na lang aarzelen gaf bij op Oudmeier te beeten en te wonen Oommelinstraat 93, te Amsterdam. Toen Dinsdagmiddag om half vijf ee'n enkele locomotief uit Sliedrecht naar Dordrecht reed, heeft bij wachtpost No. 79, aan het Vis- schertje onder Dubbeldam, een tot nu toe onbe kend vreemdeliug zich op de lijr. geworpen. Even te voren had hij nog aan de baanwachteres, vrouw De Ruiter, gevraagd hoe laat er een trein naar Dordt ging, waarop zij hem antwoordde dat zulks eerst tegen 8 uur het geval was. Kort daarna zag de vrouw, die toen aan de andere zijde van den weg stond, den vreemdeling over den slagboom springen en zich voor de locomotief werpen. De machinist, die het geval zag, stopte ter- stond, maar kon den vreeselijken afloop niet meer verboeden. Den man was bet boofd bijna gebeel van de romp gesneden. Hij was net gekleed, met zwarten hoed, lange jas, witte sokken en manchetten en had een parapluie bij zich. Door den beer Malfait te Brussel is Maandag aan den burgemeester van Yeere voor den beker van Maximiliaan van Bourgondie een som van 1,000,000 franks geboden. Wat heeft men aan zulk een bod, als men den beker toch niet verkoopen mag Op bet station Rozendaal zijn Dinsdag door de marecbaussee in hecbtenis genomen een machinist en stoker, wonende te Rotterdam, op vermoeden van diefstal van per spoor verzonden visch. Beiden zijn nog denzelfden dag naar bet buis van bewaring te Breda overgebracht. Moord Dinsdag moet te Druten een afschuwelijke moord gepleegd zijn. Een kapitein van een voor anker liggende sleepboot, werd gistermorgen dood in de kajuit gevonden. Uit de indrukken, die aan den bals zichtbaar waren, vermoedt men dat bet slachtoffer ge- worgd is. Nader schrijft men Het justitieel onderzoek moet aan het licbt gebracht hebben, dat de dood van den scheeps- kapiteiu L. niet is toe te schrijven aan geweld- pleging. Yermoedt wordt vergiftiging door het gebruik van slecbt vleescb. Op last der justitie is het lijk tot nader onderzoek gisteren per boot naar Utrecht of Amsterdam overge bracht. Sommige dames te Meppel vonden het ainder aangenaam met den titel ,/.juffromv" aangesproken te werden, terwijl anderen me- vrouw genoemd worden. Men besloot daarom in eene vergadering van gehuwde vrouwen, den titel van #mevrouw" aan te nemen voor alle getrouwde personen van het vrouwelijke ge- slacbt. Men hoopt op die wijze een eind te maken aan allerlei verwarring, die aangaande deze zaak naar men meent nog steeds blijft beerscben. Ook is het voor bakkers, slagers, enz. zoo redeneert men zoo lastig te onthouden, wie mevrouw, wie juffrouw ge noemd wil worden. Kinderen en lucifers In de Zwaansteeg te Utrecht is Dinsdag een 5jarig meisje ernstig verbrand, doordat bet, bij afwezigbeid der moeder, met lucifers en een kaars speelde. In vlammen gehuld kwam het kind naar buiten loopen. Hierop scboten dadelijk de buren toe en die wisten, na bet vuur gedoofd te hebben, niet beter te doen dan bet kind aan bet Andreas- gesticbt af te geven. Buik en borst van het arme meisje waren geheel rauw. Dinsdagmiddag tusschen 1 en 3 uur is in den Grooten IJ polder ingebroken in twee perceelen, die op ongeveer 200 M. vau elkander verwijderd staan. Beide woningen waren tijdelijk verlaten, wijl de bewoners naar bet werk of naar de stad waren. Bij den een werd vermist een spaarpot met ruim 40, bestemd voor winterprovisie benevens een ziiveren ketting. Ten nadeele van den ander werd ontvreemd een bedrag van 650, dat door den bewoner bij kleine sommetjes tegelijk gedurende een tijdsverloop van 14 jaren was bijeengegaard. Beide benadeelden behooren tot den arbeiden- den stand. Omtrent den dader verkeert men in het onzekere. Yermoeden bestaat tegen een persoon, die even te voren aan een der woningen had gevraagd, of er ook kippen te koop waren, en die gezien heeft, dat de vrouw des huizes aanstalten maakte, om uit te gaan. Men meldt uit Purmerend Bij verificatie van het kantoor van den rijksontvanger door den inspecteur, kwam men Dinsdag tot de ervaring dat er zeven bank- biljetten van f 1000 spoorloos waren verdwenen. Weggesloten geweest in een portefeuille, waren ze niet meer daarin aanwezig, terwijl aan het overige bankpapier niets ontbrak. Teekenen van inbraak zijn niet te ontdekken. De politie doet onderzoek. Een telegram uit New-York meldt, dat aan boord van de daar pas aangekomen Nieuw- Amsterdam een zekere Miss Rosa Naegle op zee plotseling krankzinnig is geworden en een eenjarig kind van een anderen passagier over boord heeft geworpen. Alle pogingen tot redding faalden. De ongelukkige tracbtte nog een kind eenzelfde lot te doen ondergaan, maar dit wis ten de scheepsofficieren te verijdelen, waarna de waanzinnige vrouw in een hut werd opge- sloten. Maandag om twaalf uur heeft er een ont- ploffing plaats gebad in St. Pieterskerk te Rome, nabij bet altaar van de Navitella, waar- omtrent nader het volgende wordt gemeld Het was gister de verjaardag van de wijding der kerk. Kardinaal Rampolla bad in zijn hoedanig- beid van aartspriester een plecbtige mis opgedra- gen. Een half uur nadat die plecbtigbeid geeindigd was en toen een groot gedeelte van de menigte reeds uit de kerk was, vernam men een ont- ploffing, waarvan de gewelven bet geluid dave- rend weerkaatsten. Een dikke rook bing in het recbter schip en de kerkgangers liepen verschrikt naar de uitgangen. Voor het stand- beeld van Paus Clements XIV was een bom ontploft. Niemand was in de buurt en er werd dan ook niemand gekwetst. De politie is van oordeel dat de bom door een onbekwame band vervaardigd is, aangezien de spijkers die er in zaten, niet ver wegge- slingerd zijn. De dader moet te midden van de algemeene verwarring gemakkelijk een heen- komen hebben kunnen vinden. Een priester, die bezig was aan het Grego- riaansche altaar een mis te celebreeren, aarzelde bij de ontploffing een oogenblik, maar zette den dienst voort, toen hij gewaar werd dat er niemand gewond en geen scbade aangericht was. De in de kerk gevonden spijkers moeten gelijken op die, welke in de bom van bet koffiehuis Aragno zaten. De Paus werd door kardinaal Merry del Yal dadelijk op de hoogte gesteid en zeide dat men God moest danken daar er geen onheil was aangericht. Een half uur na de ontploffing, zoo meldt een telegram van Havas, ontving de Paus die er bleek en neerslacbtig uitzag, verscbeiden Italiaansche en vreemde families die tot den handkus werden toegelaten. Hij zeide dat bij een dof geluid gehoord bad en dat de dader krankzinnig moest zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft 1000 lire belooning uitgelootd voor dengene die inlicbtingen verschaft, welke tot de ontdekking van den dader van de aanslagen in bet koffiehuis Aragno en in de Pieterskerk leiden. De kleine republiek San Marino was bij na bet slachtoffer geworden van een bedrieger a la Kopenick. Eenigen tijd geleden verscheen daar een deftig uitziend beer, die zich bij de beide regenten uitgaf voor een vertronweling van den Amerikaanscben milliardair Pierpont Morgan en zeide door dezen belast te zijn voor hem en nog een anderen Amerikaanscben Croesus tegen betaling van twee millioen een hertogstitel te verwerven. Voor zich zelf eischte bij als provisie een comrnandeurskruis en de aanstelling als gezant bij de Vereenigde Staten. De regenten gingen op bet voorstel in, maar wilden eerst inlichtingen inwinnen. Eer dezen echter binnen- kwamen, was de aanstaande gezant, met achter- lating van heel wat schulden, verdwenen. DAGEN. Yoorm. Nam. Zaterdag 24 Nov. 8.28 9.10 Zondag 25 9.50 10.25 Maandag 26 10.58 11.25 Dinsdag 27 11.50 Woensdag 28 0.10 12.31 Donderdag 29 0.50 1.7 Vrijdag 30 1.25 1.42 IMt blad veiaehijnt 9laaadaf(-, Woenadag- en Vrydagavond, altgeaonderd op Feeatdagen, bij de Firna P. JT. VII OK VAMDII te lerleaaea, In de z. g. Yeanen, de iage streek, die zich op onge- veer 10 min ten noorden van het dorp Koewacht en aan weerszijden van de Boschkreek uitstrekt, werd dezen zomer door den heer Jos. Suij, leerling van den Jand- bouwcnrsus te Koewacht-St. Andries eene bemesting- proef genomen op aardappelen. Het doel der proef was, na te gaan, of op de lage, zure zandgronden der Vennen de aanwending van eene kalihoudende meststof, met name patent-kali, loonend is. Het pro efveld was gelegen aan de Tragelstraat en in dne perceelen verdeeld, respectieveliik groot 35,7 en 64,5 Gentsche roeden. Perceei I ontving geen andere bemesting dan 112,5 K G stalmestperceei II werd bemest met 225 K.G. etalmest en 10 K G. ammoniak superphosphaat (7 x 9) terwijl op perceei III werd aangewend 2073 K.G. stal mest, 92 K.G. ammoniak-superphospbaat (7 X 9) en 57 K.G. patent-kali. Her Gentsch gemet berekend, bedroegen de verstrekte hoe veel heden meststoffen voor perc. I 9643 K.G stal mest, voor perceei II 9643 K. G. stalmest en 428 K G amm.-super (7 x 9) en voor perceei 111 9643 K. G. stal mest, 428 K G. amm.-super. (7 X 9) en 265 K. G. patent- .Kail. Het jaar te voren was op het proefveld winterrogge verbouwd, die bemest geworden was met eene middel- matige gift stalmest in het najaar en 100 K.G. asch in dit voorjaar in Maart. Eveneens per Gentsch gemet berekend, brachten de drie perceelen respectievelijk aan aardappels op-. Perceei I 4543 K. G., perceei II 7715 K. G. en perceei III 9647 K. G. Vermeldenswaardig zijn o. i. deze twee omstandigheden Op perceei 111, het perceei dus, dat patent-kali ont- vangen had, was het loof eer geel en vroeger rijp, ter wijl de knollen gemiddeld ieis kleiner waren dan op perceei II. De oorzaak van dat verschijnsel kan o. i. geen ander zijn dan deze: de aardappelen op perceei III hebben te gauw gebrek gekregen aan opneembare stik stof Im mere, het proefveld had eene Iage ligging; de grond, waaruit het bestaat is eenigszins zuur. Laag- gelegen gronden blijven, zooals we alien weten, lang koud en wanneer zoodanige gronden daarbij nog eene zure reactie vertoonen, kan het niet anders, 'of de om- zetting van ammomakale stikstof (de vorm, waarin de stikstof in amm.-super. aanwezig is en waarin de stik stof uit den stalmest komt na volkomen verrotting of ontleding dezer mestsoort) tot salpetersure of nitraat- stikstof, begint niet vroeg en heeft slechts langzaam plaats. Het groeiproces der aardappelen op perceei III, door de aanwending der patent-kali sterker zijnde dan op perceei II, was oorzaak. dat de aardappelen te vroeg gebrek aan opneembare stikstof kregen, daardoor voor den tljd rijp wefden en dus niet in staat wares zulke groote kndiien te vormen, als de aardappelen op perceelll. Dewijl het aantal knollen, dat op perceei III aan de struiken hing aanzienlijk grooter was dan op perceei II, gaf eerstgenoemd perceei per Gentsch gemet toeh 9,647 K.n. 7.714 K.G. rz 1,952 K.G. aardappelen meer dan het laatstgenoemde. Had evenwel de proefnemer dezer beide pereeelen ook nog wat Chili-salpeter gegeven (b.v 75 a 100 KG. per Gentsch gemet), zoodat dan waarschijnlijk op perceei III de stikstof niet in het minimum gekomen zou zijn, dan had, naar onze vaste overtuiging, de kalihoudende meststof nog een veel grootere meeropbrengst gegeven. Nu bedroeg, zooals we reeds zeiden, die meer-opbrengst toch nog 1932 K.G. per Gentsch gemet. Verbouwd werd eene roode varieteit consumptie- aardappels, die lekker van smaak blijken te zijn en waar- vaa de waarde per 100 K.G. zeker op 2,35 mag gesteid worden. Door de aanwending van 265 K.G. patent-kali per Gentsch gemet heeft men dus eene meer opbrengst be- komen ter waarde van 19,32 X 2,35 zr 45,40. De patent-kali, per Gentsch gemet uitgestrooid, had eene waarde van 2,65 X f 6,50 zr /17,225 Door de aanwending van de kalihoudende meststot patent-kali is op de Jage, zure zandgronden der Vennen. onder de gemeente Koewacht dus een voordeel bebaald van 45.4017,225zz/ 18,175 per Gentsch gemet. REMERY, Landbouwonderwijzer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1