Landbouwberichten. Gemengde berichten. warn mtmm TEE NEUZEN, 14 November 1906. De gisteravond door de muziekyereeniging ,/De Volharding" in de bovenzaal van het Hotel de Commerce alhier gegeven openbare uit- voering was matig bezocht. Het programma, hetzeifde dat een week te voren was uitgevoerd, werd flink afgespeeld en oogstte den al- gemeenen bijval der hoorders, welke dan ook verdiend was, want de uitvoerders kweten zich kranig van hunne taak. Een geanimeerd bal hield hoorders en uit voerders nog geruimen tijd bij een. Door de landbouwvereeniging //Help u Zelven" te Ovezande, werd gisteren aanbesteed eene hoeveelheid van 233,700 E.G. snperphos- a o' 0//°' ^inste ihschrijver was de heer A. Hamelink, (agent van de heeren Desmazures en Lambert te Parijs) voor 2,70 5, aan wien de levering is opgedragen. wachtmeester der marechaussee te Hulst, die Maandagochtend een op een strooper in beslag genomen geweer nazag, kreeg bij dit onderzoek de lading bij ongeluk in den voet. Hp moest geneeskundige hulp inroepen. Men schrijft uit Sas van Gent aan de M. Ct. Het is eene bekende waarheid dat de direc- tie der spoorwegmaatschappij Gent-Neuzen het Hollandsche gedeelte dier lijn stiefmoederlijk behandelt. We behoeven slechts even aan de morgen- en avondtreinen tusschen Sas van Gent en Neuzen te denken. Tusschen Gent en Sas van Gent loopen dagelijks vjjf personentreinen veider dan Sas moet men zich met drie perso- nentreinen tevreden stellen. Is dan het vervoer tusschen deze twee plaat- sen van zoo weinig belang Men zou het haast hoewel dit, naar wy hoorden, nooit ge- bleken is. Hier schijnt wel degelijk aan een soort negeeren te moeten gedacht worden. Men oordeele slechts over het volgende De beide suikeilabrieken hier zijn thans ruim een maand werkende tot heden toe hebben die fabrieken reeds twee duizend waggons pulp moeten in- delven, omdatde directie voor het vervoer ervan geen ledige waggons beschikbaar stelt. Alleen deze partij komt de fabrieken aan gewichtsvermindering en overbodige werkzaam- heden op een schadepost van 20.000 gulden te staan. In den nacht van Zondag op Maandag heeft op de bchelde ter hoogte van Ter Neuzen een aanvaring plaats gehad tusschen 't Engelsche s.s. //Lincoln" van Antwerpen naar Grimsby en het Belgische s.s. Willy Alexander" van Antwerpen naar Middlesbro. De Lincoln is te Vlissingen op de haven gekomen en ligt gemeerd in de eerste binnen- haven en heeft een gat aan bakboordzijde achter de machinekamer. Aan boord bevinden zich eenige Russische landverhuizers bestemd naar Amerika. De //Willy Alexander" heeft schade aan den voorsteven en verschansing en is naar Antwerpen teruggekeerd. Men schnjft uit Rilland-Bath aan de M. C. Kort na de ramp van 12 Maart jl. werden aan de leden van het plaatselijk watersnood- comite alhier uit alle oorden van het land klee- deren, levensbehoeften enz. gezonden in ruime mate. Door den secretans van het comite werden meer dan 200 dankbetuigingen aan de verschil- tende milde gevers gezondem Niettegenstaande het damescomite bijgestaan door eenige leden der commissie, zonder aanzien des persoons, de goederen uitdeelde, bleken er toch nog velen ondankbaar te zijn, reclameerden een "6 a 7 slachtoffers aan het adres van het Algemeen Watersnoodcomite te Amsterdam. Gelukkig kon de commissie zich ruimschoots van de aangewreven beschuldigingen schoonwas- schen en wat bleek nu deze week Op een koopdag van meubilaire goederen van ieinand, die deze gemeente verlaat, waren door een ander een aantal kleederen enz. gebracht ten verkoop en die ook verkocht werden, welke afkomstig bleken te zijn van de uitdeeling, gedaan door bovengenoemd comite. Sas van Gent, 14 Nov. Aan de cooperatieve suikerfabriek is heden in een bijgebouwtje, waar hout geborgen was, brand ontstaan. De brand was spoedig gebluscht, waaraan ook de ge- meentelijke spuit meewerkte, doch het gebouwtje was toen geheel uitgebrand. De schade is door assurantie gedekt. Has van Gent, 14 Nov. Gistermiddag bij het afrijden der oude brug met een driewiels- kar van den heer Geirnaerdt steenkolenhandelaar alhier had de knecht C. de Mul, voor op het lemoen gezeten, het ongeluk daaraf te vallen, waarbij hem een der wielen over den bo venarm liep. Hieidoor bekwam hi) een bloedende wonde, welke door dokter Temmerman verbonden werd. Bij den val van den knecht kreeg het paard den vrijen teugel en holde met de kar in woeste vaart de Westkade langs. Een zoon van den heer Geirnaerdt kon tijdig van de kar springen en bleef ongedeerd. Het paard werd een eind verder door moedige handen tot staan gebracht. Hulst. Naar wij vernemen worden hier ernstige pogingen aangewend tot het stichten van een zermwlydersgesticht voor een beperkt aantal patienten uit den gegoeden stand. Hulst. De beeten in 't land van Hulst zijn nog niet alien geleverd en nu reeds worden hier door de agenten op verschillende plaatsen pogingen gedaan om te contracteeren tegen de aanstaande campagne. Wij vernamen dat er /II per 1000 E.G. is geboden, dus reeds 50 c. meer dan de alge- meene prijs van dit jaar. 't Is echter te beprijpen, dat er nog zeer weinig verkocht is, daar de landbouwers na- tuurlijk de kat uit den boom zullen kijken. Hulst, 12 Nov. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van het bouwen eener Eath. jongensschool met gesticht en kapel, werd ingeschreven door de heeren Colsen te Ter Hole voor f 24890, Th. de Ean te Prinsenhage voor 23799, Spekenbribk te Ginneken voor 23323, Chr. Discissente Breda voor 22703, A. Brouwers te Ginneken voor 22574, W.Brouwers te Breda voor f 22489, Ch. Jacobs te Goes voor 21500, J. van der Velden te Ter Neuzen voor f 20000, A. Goedemond te Hansweert voor 19700, J. Bleyenberg te St. Jansteen voor 19670, C. Everaert te St. Jansteen voOi- 19600, A. A. v. d. Walle te Hulst voor 18870, Jan van Gijsel te Hulst voor 18300 en B. H. Reuling te Hulst voor f 18289. Het werk is aan den laagsten inschrijvergegund. Hontenisse (Groenendijk), 12 Nov. Toen de heer P. Verscheuren omstreeks 9 uur Zon dagavond thuis kwam, aldus meldt men ons, bemerkte hy een ongewoon leven in zijn sta en bergplaats. Yermoedende, dat de zaak niet pluis was, begaf hij, zonder gerucht te maken, er zich heen en kwam tot de ontdekking dat •men het op de hoenders of de konijnen der kinderen gemunt had. De heer V. niet onver- vaard, vatte den vermoedelijken dief bij den kraag en bracht hem, na eenige worsteling, bij het licht van een straatlantaarn, waar hij hem moet herkend hebben als zekeren B., die te Hontenisse in geen goeden reuk staat. Verder vernemen we nog, dat de politie den vermoe delijken pleger van den diefstal zou gearresteerd hebben, die Dinsdagmorgen naar Middelburg werd getransporteerd. Eenigen tijd geleden moeten bij den heer Y. ook eenige hoenders ontvreemd zijn. (Zel.) Middelburg, 14 Nov. Door den Commissaris der Eoninjin wordt hedenavond aan de leden der Provinciate Staten een diner aangeboden. Provinciale Staten van Zeeland. De najaars vergadering der Provinciale Staten werd gisterenavond door den Commissaris der Eoningin, de heer Mr. H. J Dijckmeester in naam der Eoningin geopend. Tegenwoordig waren 38 leden. Afwezig de heeren Hennequin, De Smidt, Maas en Yader van s Gravenpolder, alien met kennisgeving. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, zeide de Yoorzitter, wensch ik te herdenken de heer J. L. I. de Bats die op 24 Augustus te midden van zijn nuttigen werkkring is weg- gerukt. In 1892 tot lid der Staten°gekozen heeft hij steeds met ijver de belangen der pro vince behartigd. Zijn nagedaehtenis zal bij U in eere blijven. Hierna stelt de Yoorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor het district Sluis, de heer G. A. Vorsterman van Oyen. Dit onderzoek werd opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren Fokker, Den Boer en Hombach. Deze commissie concludeerde bij monde van den heer Fokker tot toelating van het nieuw gekozen lid. Dienovereenkomstig werd besloten. De heer Vorsterman van Oyen werd daarna door den griffier binnengeleid en legde in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af en nam na de gelukwensch zitting. Voor kennisgeving werden aangenomen ver schillende Eon. besluiten houdende goedkeuring van door de Prov. Staten genomen besluiten. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen ae dankbetuiging van de ingenieurs van deli Prov. waterstaat voor de nadere regeling van hun jaarwedden. Yoorlezing werd gedaan van een adres van G. A. Vorsterman van Oyen en 11 andereinge- zetenen van het westelijk gedeelte van Zeeuwsch- V laanderen, befreffende de provinciale stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. In dat adres wijzen adressanten er met teleur- stelling op dat van de laatste booten welke om 3,23 en 3,50 van Vlissingen vertrekken meer- malen door het te laat aankomen van den trein de passagiers de boot niet meer kunnen halen. Hierdoor moeten, gedurende den winterdienst, die passagiers te Vlissingen overnachten, wat vooral voor onvermogenden groote kosten op- levert. Adressanten verzoeken daarom dat de booten niet van Vlissingen zullen vertrekken voor dat de trein van 3,16 aldaar is aangekomen, ten zij het bekend mocht zijn dat de trein niet voor vijf uren te Vlissingen kan zijn. Dit adres werd gesteld in handen van Ged. Staten ter afdoening. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aangenomen een voorstel van Ged. Staten tot aanhouding van een verzoek van de gemeente- raad van Erabbendijke om een bijdrage van ten hoogste f 3300 in de kosten van her- stelling der haven. Door den Voorzitter werd voorgesteld het voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van tolgelden voor het gebruik van provinciale wegen te verzenden, De heer Van Waesberghe stelde voor om de gemeente Goes en de gemeenten in Schouwen en Duiveland vrij te stellen van tolhefEng en met ingang van 1 Mei 1909 de tolheffing in de provincie Zeeland af te schaffen. Dit voorstel, behoorlijk ondersteund, zal mede in de afdeelingen behandeld worden. De overige voorstellen van Ged. Staten werden alien naar de afdeelingen verzonden. De heer Heyse had verschillende^ bedenkingen om ook in de afdeelingen te behandelen het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of water- schappen in Zeeland. Hij vond het beter dit voorstel nog aan te houden tot een volgende zitting, omdat dit voorstel, dat van zeer ingrijpenden aard is, niet genoegzaam behandeld is in de poldervergade- ringen en eveneens omdat de leden der Staten geen tijd hadden onr dit voorstel behoorlijk te bestudeeren. De heer Heyse deed daarna een voorstel in den door hem bedoelden geest. De heer Fokker betreurde het voorstel van den heer Heyse. Hij meende dat de behandeling der zaak slechts zal kunnen winnen, wanneer zij in de afdeelingen aan de orde wordt gesteld. Hij zou daarom liever zien dat het voorstel van den heer Heyse niet werd aangenomen, doch werd afgewacht tot de afdeelingen het voorstel hebben behandeld, dan kan, indien dit noodig mocht blijken, het voorstel altijd nog worden aangehouden. De Voorzitter had eveneens enkele bezwaren tegen het voorstel van den heer Heyse en had dan ook zijn instemming betuigd met het gesprokene door den heer Fokker. De heer Heyse, meende hij, kan altijd in een volgende zitting bereiken wat hij thans beoogt. De heer Heyse bleef zijn bezwaren handhaven, omdat de behandeling van het voorstel in de afdeelingen geen nut kan hebben, wijl den leden de tijd tot behoorlijke bestudeering heeft ont- broken, en vooral omdat over het gewijzigd voorstel de polderbesturen niet gehoord zijn, wat hi] toch noodzakelijk achtte. De heer Dieleman meende dat het niet direct noodig is de polders over dit gewijzigde ontwerp te hooren en kon dan ook niet medegaan met het voorstel van den heer Heyse. De heer Heyse daarentegen bleef aandringen om de polderbesturen opnieuw te hooren, omdat in het gewijzigd reglement een belangrijk princi- pieel punt is opgenomen, waarover zij hun ge- voelen niet hebben kunnen uitspreken. De heer Ysebaert kon volkomen medegaan met het voorstel van den heer Heyse, omdat het ingediende reglement niet rijp is voor behandeling. In het kort somde hij reeds enkele bedenkingen daartegen op. De heer Den Bouwmeester was van oordeel dat het van het hoogste belang is de zaak naar Ged. Staten te renvoyearen en opnieuw de polderbesturen te hooren over het gewijzigde voorstel van Ged. Staten. I)e Voorzitter bracht daarna in stemming zijn voorstel om het voorstel van Ged. Staten naar de afdeelingen te verzenden, dat werd aangenomen met 22 tegen 16 stemmen. Hier door yerviel het voorstel van de heer Heyse. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen en werden deze als volgt samen- gesteld rer.ite afrleeling. de heeren Moerdijk, Heyse, Elenbaas, De Smidt, Loois, Tichelman, Moolen- mrgh, Noordijke, Hammacher, Den Boer, Lucasse en Van de Putte en als leden van Ged. Staten de heeren De Casern broot en Dieleman tweede afdeelinade heeren Ysebaert,Merckens, Van Dam, Dumoleyn, Hombach, Hocke Hoogen- boom, Fokker, Mulder, Giljam, Houterman, De Veer en Van Waesberghe en als leden van Ged. Staten de heeren Fruijtier en Siegers derde afdeetingde heeren Erasmus, Den Bouwmeester, Blum, Hennequin, Bolle, Vader van's Gravenpolder, Moes,Vorsterman van Oyen, Oggel, Hollestelle en Van Teijlingen en als leden van Ged. Staten de heeren Van Rompu en De Jonge. De vergadering vereenigde zich daarna met het voorstel van den Voorzitter, om de eerst- volgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 23 November des voormiddags te 10 uren. Aan den heer Hammacher werd vervolgens gelegenheid gegeven om enkele vragen tot Ged. Staten te richten. Hij zeide dat het van algemeene bekendheid is dat de prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde, zoowel van VlissingenTer Neuzen als Vlissingen Breskens veel ongerief veroorzaakt. Hij had vooral hierbij op het oog het lossen van vee. Hij vroeg daarom of het niet mogelijk was een afzonderlijke dienst in het leven te roepen, een of tweemaal daags, voor het ver- voeren van goederen en vee van Vlissingen Ter Neuzen en VlissingenBreskens v. v. De heer Hammacher stelde de vraag aan Ged. Staten of zijn gevoeler. gedeeld wordt en of er eenig uitzicht bestaat dat Ged. Staten een voor stel zullen doen tot het in het leven roepen van den door hem bedoelden dienst en hiervoor een stoombooi te bouwen. De heer Van Rolnpu deelde mede dat Gled. Staten in de volgende vergadering de vragen van den heer Hammacher zullen beantwoorden. Hierna werd deze zitting gesloten. In de provincie Zeeland kwam gedurende de maand October 1 geval van besmettelijke veeziekte voor, en wel te Driewegen 1 geval van vlekziekte bij varkens. In het rijk kwamen 13 (9) gevallen van kwade droes en huidworm bij eenhoevige dieren 182(141) van schurft (sarcoptesschurft en der- matocoptesschurft) bij eenhoevige dieren en de schapen 81 (5) van rotkreupel der schapen 167 (95) van vlekziekte der varkens 40 (36) van het miltvuur bij alle vee en 10 gevallen van hondsdolheid. De tusschen haakjes geplaatste cijfers duidt het aantal eigenaren aam Maandagavond is op de spoorlijn naby de Oranjestraat te Arnhem gevonden het lijk van een man, wiens arm en beide beenen afgereden waren. Uit de papieren, op het lyk gevonden, bleek, dat het zekere S. uit Deventer was. In de grensplaats Bocholt is Zondagavond bij een dronkemanspartij een moord gepleegd. De leidekker D. werd in het gevecht doode- lijk in den buik gewond, terwijl nog een ander arbeidec zwaar gekwetst werd. De dader is aangehouden. Te Amsterdam vervoegde zich bij de politie een Duitscher, die opgaf' Beker te beeten en te Amsterdam van geld en horloge beroofd te zijn. Bij het nazien van signalementen van de vreem- delingen, wier opsporing was gevraagd, bleek deze Duitscher geheel te beantwoorden aan het signalement van een persoon, die zich te Crefeld, aan verduistering zou hebben schuldig gemaakt. De man erkende een valschen naam te hebben opgegeven en werkelijk uit Crefeld te zyn gevlucht. Een vogel gevangen en gevlogen Dezer dagen legde de politie te Weesp de handen op een zekeren W. H., vroeger aldaar werkzaam bij den boekdrukker G. Posthuma. H. is later naar Leiden vertrokken, in betrek- king komende bij de broodfabriek /Ceres", alwaar hij, volgens zijn zeggen, zich een som van f 50 heeft toegeeigend, welke hij van de klanten had gebeurd. Vrijdag nu kwam hij weder te Weesp een kijkje nemen, doch werd spoedig door een politieagent E. gearresteerd, waarna besloten werd hem naar Leiden te vervoeren. De agent E, ging den volgenden dag naar Leiden om de politie aldaar de vangst mede te deelen, terwijl de te Weesp gestationneerde rijksveldwachter en H. met een lateren trein zouden arriveeren. Op tijd waren beiden aan het station. Nu bemerkte de rijksveldwachter, dat hij zijn porte- feuille had vergeten, en die wilde hij toch gaarne medenemen. Goede raad is duur. H. werd derhalve in het goederenbureau gezet, onderwijl de rijksveldwachter naar huis ging om het vergetene te halen. Nauwelijks had deze zijn hielen gelicht of H. kwam op een inval. Hij vroeg den beambte, die niet wist welk persoon hij voorhad, waar zekere plaats zich bevond, waarvau hij even gebruik wenschte te maken. »Om den hoek", antwoordde deze. En H. ging den hoek om, echter den anderen dan den aangewezenen. Toen de rijksveldwach ter terugkwam bemerkte hij, tot zijn niet ge- ringen schrik, dat zijn arrestant zich niet be vond waar hij hem gelaten had. Op zijn des- betreffende vraag aan de beambte op onderzoek uitgaande. kwam hij spoedig tot de ontdekking datde vogel gevlogen was. Direct werden pogingen in het werk gesteld om de voortvluch- tige te achterhalen, doch tot heden zonder resul- taat en in Leiden zit men lijdelijk te wach- ten. Uit het Welfenmuseum te Herrenhausen zijn bij een inbraak 50 met briljanten bezette ridderorden en sabels ter waarde van 50,000 mk. gestolen. Uit een land waar geen land meer achter is. Als zoodanig wordt in Duitsehland de provincie Pommeren beschouwd en niet ten onrechte, blijkens het volgende, dat door de Duitsche bladen wordt medegedeeld uit het kleine stadje Fransburg in deze provincie. In het begin van dit jaar was het zoo sterk ebbe in de stedelyke schatkist, dat het onmogelijk bleek den stedelijken beambten het hun toe- komende salaris te geven. Maar de magistraat wist deze ramp te voorkomen door van den veldwachter duizend mark te leenen. De //Poinm. Ostseewarte" had dit feit den volke kond gedaan en de magistraat van Fransburg meende het recht te hebben zich over deze publicatie beleedigd te betoonen. Een aanklacht werd ingediend en de schrijver van het berichtje

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2