A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s h -Ylaanderen. No. 4917. Dinsdag 13 November 1906. 46e Jaargang, FEUILLETON, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlEK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rege] meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. de prjje Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 12 November 1906. Door een verkeerden wisselstand is Za- terdag de trein, van Ter Neuzen vertrekkende naar Gent ten 12 uur, te Philippine op een ver- keerd spoor binnen geloopen. Een lichte bot- sing is er het gevolg van geweest doch heeft zich enkel bepaald tot eenige materieele schade een wagen is even gelicht en eenigszins bescha- digd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor- gekomen. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de kleine schut- sluis van het kanaal door Zuid-Beveland, te Wemeldinge, weder voor de scheepvaart is opengesteld. - In de St. Ct. no. 263 brengt de Minister van Financien ter kennis van belanghebbenden dat met ingang van 20 Nov., bij wijze van proef de klaringsdienst te Hansweert nader is geregeld. Voor de verschillende maanden wordt de tijd van openstelling op werk- en Zondagen medegedeeld. Uitgaande schepen, die reeds geschut zijn, kunnen nog worden uitgeklaard tot aan het tijdstip van den hoogsten waterstand. Bij mist of storm wordt, indien de inspecteur der directe bel., invoerr. en acc. te Hansweert het noodig acht, de klaringsdienst ook buiten de gewone uren uitgeoefend. Passagiersbooten in geregeiden dienst, en vaartuigen, voor welker lading ten kantore Hansweert reeds documenten zijn atgegeven, worden zooveel mogelijk ten alle tijde geex- pedieerd. Men meldt ons uit Vlissingen Met den mailtrein kwamen Zondagmorgen hier aan de Koning en de Koningin van Noorwegen met gevolg. Op het perron werden zij verwel- komd door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. baron Sirtema de Grovestins, terwijl aldaar ook ter begroeting tegenwoordig was de heer G. W. Burger, consul van Noorwegen te Rotterdam. De vorstelijke personen begaven zich dadelijk naar het aan de zuidelijke ponton gemeerd liggende kon. jacht /Victoria and Albert" welk jacht, na inscheping der bagage, de haven verliet met bestemming naar Portsmouth. Op de reede werd het gevolud door de daar voor anker lig gende kruisers .Aboukir" en „Cressy". Donderdagmorgen vond J. Clijncke teSluis, even buiten dekom der gemeente,eenluc.htballon. Uit de aangehechte papieren bleek dat deze 40) Christiaan kon een kreet niet onderdrukken. De omslag van den brief werd opengescheurd, een enkele blikde brief bevatte slechts weinige woorden. Onuitsprekelijke vreugde stond op zijn gelaat te lezen, doch slechts een oogen- bliktoen bedwong hij zich en trad onder het volk terug. Volgens hetgeen er al gesproken werd, be- hoefde men niet te gelooven, dat iemand het geheele landgoed zou koopen. Althans de man, die alleea daarvoor in aanmerking zou komen, was Thorbeeken en die had gczegd, dat hij den geheelen inventaris en nog wel honderd morgen land voor de lief'hebbers zou overlaten. Het was hem alleen te doen om het heerenhuis en de honderd morgen land, die daaromheen lagen van dien koop zouden God, noch menschen hem kunnen afhouden. En als er dan nog iemand mocht komen om op Het geheele goed te bieden, dan zou hij dien dat wel b'etaald zettgnhij had daarbij op zijn borstzak geklopt en ieder wist wel, wat dat beduidde. In blauwe kleedij stond hij met ongewoon rood gelaat bij eenige grondeigenaars, wier rij- paarden aan de hand op het plein heen en weer geleid werden. Boven anderen stak de rijzige gestalte van den jongen Loe uit. Thor beeken wendde zich tot hem en vroeg ,/Hoe was het beschot van uw koren, Loe opgelaten was door het Belgisch meteorologisch instituut te Ukkel bij Brussel. Een telegram voor kennisgeving van het vinden was ingesloten, alsmede de mededeeling, dat de vinder met minstens vijftien franken zou beloond worden. Aan het verzoek om bericht is onverwijld voldaan. Sluiskil. Door een alhier in den laatsten tijd heerschende besmettelijke ziekte, mazelen, was de school voor de helft gedurende eenige weken ontvolkt. Thans zijn de meeste zieke kinderen hersteld en bezoeken weder de school, doch nu is in een paar gezinnen een ergere ziekte geconsta- teerd, n. 1. diphtheritis. Sas van Gent, 9 Nov. Verschillende in- dustrieeleu uit deze gemeente zullen aan den Minister van Waterstaat een adres zenden om den Minister te verzoeken het totstandkomen te willen bevorderen van de stoomtram Honte- nisseSelzaete met een zijlijn naar Sas van Gent. Zooals in de N. R. C. van 4 dezer bericht is, zou de Minister bij het verleenen van steun zijn eisch van een zijtak naar Sas van Gent wel willen laten vallen. Ook door het gemeentebestuur van Westdorpe wordt bij den Minister op de zijlijn naar Sas van Gent aangedrongen. Hulst, 10 Nov. De uitslag van de aanbe- steding door de aaukoop Commissie van den R. K. Boerenbond is 308100 K.G. superphosphaat, leveren te Walsoorden P. J. Ardenne, Dordrecht, 3,09W. Adriaansens v. Gassen, Groenendijk, f 3, P. Adriaansens, Bergen op Zoom, f 2,92 J. Adriaansens-Polfliet, Walsoorden, 289s; A. Adriaansens-Grimminck, Walsoorden, 2,87 P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 2,86 Dordtsche Kunstmestmpij., f 2,85 A. J. v. Amelsfoort, Tilburg, 2,77. 52200 K.G. superphosphaat, leveren te Hulst W. Adriaansens v. Gassen, Groenendijk, 3,J. Adriaansens-Polfliet, Walsoorden, 2,94P. Adriaansens, Bergen op Zoom, 2,92; A. Adriaansens-Grimminck, Walsoor den 2,87; P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 2,86 A. Hamelink, Ter Neuzen. 2,80 A. J. v. Amelsfoort, Tilburg, 2,77. 102100 K.G. ammoniak-superphosphaat, leveren te Walsoorden Zonder den vrager aan te zien, antwoordde Loe z/Als altijd men oogst, wat men geZaaid heeft." //Nu, het hangt toch ook van het weer af", zeide Thorbeeken met onzekere stem. ,/Wat zal ik daarvan zeggen klonk het en terwijl Loe zich omkeerde en Thorbeeken in het gelaat keek voegde hij er bij Ieder krijgt wat hij verdient". Thorbeeken haalde de schouders op en vroeg iets betreffende de verkooping aan denjustitie- raad. Deze keek hem niet aan, niaar wees met zijn pennehouder naar den schrijver, die naast hem zat. Een diep rood kleurde Thor- beekens gelaat, zijn oogen waren ineens met bloed beloopen, zijn blik rustte een oogen- blik vol haat op het grijze hoofd van den justitieraad. Toen trad hij diep ademhalende achteruit en verliet de tafel. Op dit oogenblik ontstond er beweging om deride verzamelde menigte. De menschen kwa men van verschillende kanten samen, een groot aantal stroomde van den bouwval naar beneden. Met bevende hand bewoog de oude justitie raad de ouderwetsche zilveren scheltoen las hij met een zachte stem, die zijn aandoening verried, de gerechtelijke beschikking voor, volgens hetwelke het heerenhuis, het park en de gezamenlijke landerijen van den heer Fre derik von Knee met alle roerende en onroe rende goederen, levende en doode have, zou worden verkocht De justitieraad keerde het grijze hoofd om en sprak luid tot den gerechtsdienaar J. Scheele, Ter Neuzen, 7,63P. Adriaansens, Bergen op Zoom, 7,61 P. Ho?te, St. Laureins, f 7,57 A. Adriaansens- Grimminck, Walsoorden, 7,56, Wijkman en Scbippers, Breskens, 7,52 Dordtsche Kunst mestmpij., f 7,45 Coenen en Schoenmakers, Ud6n, 7,43 Iman J. v. d. Have, Rotterdam, 7,38P. J. Ardenne, Dordrecht, 7,365 A. J. v. Amelsfoort, Tilburg, 7,26. 40200 K.G. ammoniak-superphosphaat, leveren te Hulst P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 7,63P. Adriaansens, Bergen op Zoom, 7,61 A. Adriaansens-Grimminck, Walsoorden 7,56 P. Hoste, St. Laureins, f 7,55 Wijkman en Scbippers, Breskens, f 7,50 P. J. Aerdenne, Dordrecht, 7,49Coenen en Schoenmakers, Uden, f 7,48 A. J. v. Amelsfoort, Tilburg, 7,26. 18200 K.G. lijnmeel, leveren te Walsoorden Iman J. v. d. Have Rotterdam 10,25 G. Meijer, Zaamslag, 9,64 leveren te Hulst A. Wieland, Ter Neuzen, 9,85 J. Adriaan sens-Polfliet. Walsoorden, 9,57 A. D. Ver- sluijs, Ter Neuzen, f 9,29. 12800 K.G. katoenmeel Iman J. v. d. Have, Rotterdam, f 10,10 J. F. Adriaansens-Polfliet, Walsoorden f 9,87. Gegund aan de laagste inschrijvers. Clinge, 11 Nov. In Zelandia van 10 Nov. komt het bericht voor dat de heer P7 Eggermont hoofd der school alhier, als No. 1 voorkomt op een voordracht voor h. d. s. te Schipluiden. Dit bericht is geheel bezijden de waarheid. Het zal nog wel eenige weken duren, eer die voor dracht officieel bekend is. Kapellebrug, 12 Nov. Door onbekende oorzaak is bij den landbouwer I. van Geijt, hedenmiddag omtrent 11 uren, een schuurtje afgebrand, dat aan het woonhuis was vastge bouwd. Het woonhuis kreeg geene noemens- waardige schade. De in het schuurtje geborgen landbouwmate- rialen en andere gereedschappen, beuevens eene fiets zijn mede verbrand. Assurantie dekt de schade. Honteuisse. Het is opvallend hoe gering het aantal hazen is in het uitgestrekte jacht- veld onzer gemeente. De oorzaak moet geweten worden aan de overstrooming van vele polders in het voorjaar z/Zeg aan dien heer met dat roode gezicht, dat hij zachter moet spreken, anders zal ik hem van hier laten verwijderen." ffBravo Bravo De zware stem van Loe kon men boven alles uit hooren. Nu volgde ademlooze stiltede bekende schreeu- werige stem was verstomd. aan den meestbiedende en zulks voor rekening van wien het aangaat." Vervolgens werden de verkoopingsvoorwaar- den voorgelezen, volgens welke het geheele goed met den ganschen inventaris allereerst bij op- bod zou worden geveild onmiddellijk zou de toeslag volgen. Hij begon daarom met aan te bieden de gezamelijke eigendommen van den heer Frederik von Knee. Met onzekeren stap nadert Thorbeeken tot dicht bij de eikenhouten tafel. Om Christiaans mond speelt een bittere hoon lach, zijn oogen schieten vuur. Even te voren heeft hij een man van lange gestalte opgemerkt daar staat hij bij de dennenboomen. Ondanks het frissche, koude weer parelt het zweet hem op het voorhoofd. Thorbeeken spreekt met onnatuurlijk stem- geluid, zijn blik is onvast als van iemand, die zich schuldig gevoelt. z/Ik wil bieden op de geheele bezitting een hoogen prijs maar ik wil den bouw val van het slot er bij hebben om het land z,Dat is niet waar *Hij kan den bouwval niet goed aanzien z/Zelfs de paarden, die stomme dieren wil len er niet voorbij. waardoor die wildstand voor een belangrijk deel werd vernietigd en voor een ander deel verjaagd. Daartegenover staat dat er dit jaar zeer veel ganzen zijn, zeer tot nadeel van het welig op- gekomen winterkoren dat door de groote poo- ten der vogels platgetreden wordt, terwijl ook veel wordt uit- of losgepikt. Provinciale Staten van Zeeland. Van het bestuur der vereeniging ^Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen is weder een verzoekschrilt ingekomen om subsidie uit de provinciale kas voor de onder haar beheer staande avond-vakschool. Nu Ged. Staten uit een schrijven van het gemeentebestuur van Neuzen is gebleken, dat door die gemeente aan bedoelde vereeniging voor 1907 een subsidie van 125 zal worden uitgekeerd en nu ook het Rijk de bedoelde school subsidieert, komt het hun voor, dat de genoemde inrichting, wat den financieelen steun van de provincie betreft, niet langer behoort te worden achtergesteld bij gelijksoortige inrich- tingen in andere gemeenten. Ged. Staten stellen daarom voor aan het be stuur der Vereeniging ten behoeve van de onder haar beheer staande avond-vakschool, uit de provinciale fondsen voor 1907 een subsidie van f 200 te verleenen, onder voorwaarde a. dat worde bijgedragen door de gemeente Neuzen ten minste f 125 en door belangstellenden ten minste f 125 en b. dat worden overgelegd een verslag van den toestand der school en af- schriften van de begrooting en van de rekening. Kantosigerecht te Ter* Neuzen. ,/Daar steekt wat achter z/Kwaad geweten Kwaad geweten Thorbeeken is bleek geworden de justitieraad laat de schel klinken ook hij is bleek en ontroerd. Hij wend zich tot den gerechtsdienaar en zegt//De eigenares van het Witte Knee moet gehaald worden." Opnieuw gedrang onder de menigte. ,/Mijnheer, hier ben ik tot uwdienst De justitieraad maakte een diepe buiging, terwijl hi] de aangeboden hand drnktdat oude gelaat vertoont warme belangstelling. Thorbeeken is achteruitgetreden, zoo beangst gevoelt hij zich. z/De zandgravin waarachtig De vreemde man, die in de schaduw bij de denneboomen staat, treedt dichter bij de tafel. Hij spreekt geen woord, doch de mensffh'en maken ruimte voor hem, als zij die oogen zien, welke strak gevestigd zijn op de groep bij de tafel. De oude Nuttelman, ziet hem dicht langs zich voorbijgaanhij^ grijpf me! beide handen^o^zijn haar en 'roeptWie is dat Zegt, kinderen om£ 's hemels wie is dat?" - Eftne oude vrouw schudt het hoofd, haar oogen staan vol trauen. *lk weet aan wien je denktnaar dat is toch niet mogelijk De jonge Loe staat als het ware stijt van verbazing. „Wie is dat? Ken je hem? z/Wees stilStilte" Wil ik het je eens zeggen Yan de personen, die om de tafel staan TEB SEIIZEMSCHE 01 R UT m« blad verxchijnt Haandag., Woentdaa- en Vrljdnffavond, ■U«en«nde*d op feeatdagen, telj de Flrma P. JT. VA1 OK »A1«D1 te Ter We««en. Zitting van 9 November 1906. Verooriteelit zijn: E. J. v. R., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet; tot 2 boeten, elk van j 15, subsidiair 15 dagen hecht. voor elke boete. P. d. M., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subi. 2 dagen hecht. L. v. Cjager te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwet; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. H. d. S knecht te Bouchaute, ter zake van met verboden vischtuig de botvisscherij nitoefenen toteene boete van 1, subs, tot 8 dagen tuchtsehool. F. S., leurder te Axel, ter zake van het als geleider van aangespannen honden bij het tegenkomen van paarden niet stilstaan tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. P. L. en J. F. v. H., visschers te Philippine, ter zake van het uitzaaien van mosselen zonder vergunningieder tot eene boete van 1 gubs. 1 dag hecht. A. F., herOergier te Sas van GentA. K., werkman te Westdorpe, ter zake van visscherijovertredingieder tot eene boete van f 1. subs. 1 dag hecht. H. P. v. d. H.,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1