I J y 1 A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblati voor Zeeuwsch-VIa d e r e n. No. 49! 6 Zaterdag 10 November 1906. Gemengde berichten. 46e tlaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen f 1,Franco per pest: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brieven- bnshouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemasd plaatsing derselfde advertentie wordt de prjj? slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Telefoon No. 2 5. Insending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. IDIEIE^STIEJ TER NEUZEN, 9 November 1906. Bij Kon. besluit is aan den kapitein bij het wapen der Koninklijke marechaussee G. J. P. A. Thomson de vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder der Orde van den Verlosser, hem door Z. M. den Koning van de Hellenen geschonken. Te Aardenburg is Woensdag, verdacht van diefstal in eene arbeiderswoning, bij af- wezigheid der bewoners, door de marechaussee gevankelijk weggevoerd L. v. H., koopman in konijnen. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 31 October tot en met Dinsdag 6 November 22 gevallen van besmette- lijke ziekten voor, n.l. te Ellewoutsdijk 1, Groede 2 en Vlissingen 1van typhus en febris typhoidea, te Axel 1, Colijnsplaat 1. Kortgene 1, Middelburg 2, Philippine 2, Rilland-Bath 2 en Yerseke 1 van roodvonk en te Axel 1, Koewacht 2, Koudekerke 1 en Stoppeldijk 5 gevallen van diphtheritis. Westdorpe, 8 Nov. In de heden gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de voor- zitter, alle leden, behalve de beer Dellaert en de secretaris. Notulen der vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en oirveranderd goed- gekeurd. Aan de orde was het volgende Ingekomen stnkken. Een missive van Ged. Staten, met goedgekeurd raadsbesluit tot at- en overschrijving der be- grooting 1906. De Voorzitter deelt hierna den raad mede, dat namens Burg, en Wetb. een correspondentie is gevoerd met den Minister van Waterstaat, betreffende den stoomtram ffHontenisseSelzaete met zijtak over Westdorpe naar Sas van Gent." Besloten werd verder nog al het mogelijke in het werk te stellen om bedoelden zijtak te ver- krijgen. Nog wordt voorgelezen een concept-adres aan denzelfden Minister tot het verkrijgen van een pontveer over het kanaal Gent—Ter Neuzen, nabij Driekwarttot verharding van den weg aan den Oostkant van het kanaal gelegen en tot uitbreiding van de aldaar gelegen losplaats voor suikerpeeen. Dit adres zal ongewijzigd aan den Minister worden ingezonden. Hierna gaat de vergadering over in eene ge- heime zitting. Middelburg. Woensdagmorgen werd de groote internationale tentoonstellingvanpluimvee, duiven, tamme konijnen, zang-, sier- en voliere- vogels geopend. Vei-scbillende autoriteiten met hunne dames waren daarbij tegenwoordig, o. a. de Commissaris der Koningin, de griffier der Staten, de burge- meester van Middelburg, de gemeente-secretaris, leden van den raad enz., met hunne dames. Bij haar komst in het Schuttershof werd aan de echtgenoote van den Commissaris der Koningin, mevrouw Dijckmeester, een bouquet aangeboden door den voorzitter der tentoonstellingscommissie, den heer J. F. van Dunne. De heer Van Dunne die het eerst bet woord nam, begon met er op te wijzen datgedurende de laatste jaren een groote beweging is ontstaan die zich ten doel stelt verbetering in de rassen van het pluimvee in den meest uitgebreiden zin en van konijnen. Deze beweging beoogt niet alleen verbetering maar vooral ook om te komeu tot vertraaiing van het ras. Men had niet alleen financieel voordeel op het oog doch men begreep het groot nut voor den landbouw. De afdeeling Zeeland die eenige jaren geleden werd opgericht gaf ook een gewenschte stoot aan deze beweging. De onderafdeeling Walcberen die gevormd werd vond veel sympathie bij den landbouw en telde weldra een groot aantal leden. Deze vereeniging legde zich toe op verbetering van het pluimvee doch zij wilde zien en uit dat zien leeren, vandaar dat meermalen de wensch geuit werd cot bet houden van een tentoonstelling. Eckter de moeite en kosten weerbielien van het houden van zulk een tentoonstelling. Eindelijk was het bestuur wel verplicht aan den drang der leden te voldoen en werd besloten een tentoonstelling te houden, hetgeen nu beter kon, nu de vereeni ging //de Reisduif" zich tot samenwerking be- reid verklaarde. De voorzitter wees verder op den grooten steun die de commissie van deze tentoonstelling van verschillende zij den heeft mogen ondervinden, o. a. van het Vorstelijk Huis, terwijl ook de Staat niet achterwege bleef, daar de Minister van landbouw een zeker bedrag heeft ter beschik- king gesteld voor eereprijzen. De voorzitter zeide dat het bestuur het op prijs stelt dat de Commissaris der Koningin zoo weiwillend was het eere-voorzitterschap te aan- vaarden. Verder bracht hij een bijzonder woord van dank aan den ijverigen secretaris der vereeniging. den heer Worst en aan alle leden der regelings- commissie voor hun lang niet gemakkelijke taak. Hierna verzocht hij den Commissaris der Koningin de tentoonstelling te willen openen. De heer Mr. H. J. Dijckmeester bracht zijn dank daar aan hem de gelegenheid wordt ge schonken aan den arbeid der commissie een klein aandeel te nemen. Hij verklaart steeds bereid te zijn, zijn steun te verleenen aan alles wat tot den bloei der provincie kan strekken. Verder wees de heer Dijckmeester er op hoe de Staat zich de laatste jaren de belangen van den landbouw heeft aangetrokken en juist door dien grooten steun is een verdubbeling van kracht van particulieren uitgegaan. Uwe pro vincie, vervolgde de Commissaris, is niet achter- gebleven. De Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw heeft in het geheele land een goeden klank en haar tentoonstellingen staan hoog aangeschreven en zoo mogen wij vertrouwen dat ook deze tentoonstelling, die zich goed laat aanzien, ook goed zal zijn geslaagd. Hiermede verklaart de heer Dijckmeester de tentoonstel ling geopend. De genoodigden gingen hierna de tentoon stelling bezichtigen. Het mag gezegd worden dat deze, wat de inzendingen betreft, boven verwachting voldoet. De fraaie collectie die men bijeen ziet van alle soorten pluimvee, siervogels enz. is een bezoek meer dan waard. Vooral voor liefhebbers was er veel te zien. De tentoonstelling werd druk bezocht. Axel. Dat ook in deze gemeente echte lief hebbers van duiven te vinden zijn is op de tentoonstelling van pluimvee enz. te Middel burg daaruit gebleken, dat de heer F. Dieleman, drukker-uitgever alhier, van zijn 23 ingezondene sierduiven 19 eene bekroning verwierven waar- onder een eere-prijs en vier eerste prijzen, ter wijl den heer J. C. Bom arts alhier in de af deeling postduiven e'en eereprijs, een eerste en een tweede prijs ten deel vielen. Beide heeren hebben dan ook voor zooveel we er kennis van hebben een talrijke en zeer fraaie collectie duiven. Naar ons bekend is, is het de tweede maal dat de heer Dieleman te Middelburg bekroond werd, terwijl hij ook vroeger elders, reeds prijzen met zijn sierduiven bekwam. Provinciate Staten van Zeeland, Over het destijds door Ged. Staten van Zeeland voorgestelde ontwerp tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of water schappen in Zeeland zijn de besturen van alle polders en waterschappen gehoord, met verzoek de vergaderingen van ingelanden in de gelegen heid te stellen daarvan kennis te nemen en daartegen bestaande bezwaren voor 17 Septem ber in te dienen. De talrijke bedenkingen zijn tegen het ont werp ingebracht. Deze zijn'door" Ged. Staten tot 35 rubrieken teruggebracht. Nauwgezette overweging van die bezwaren L bben Ged. Staten aanleiding gegeven de vol gende wijzigingen te brengen in het oorspron- kelijk voorstel. Zij hebben gemeend gevolg te moeten geven aan de door den Provincialen Hoofdingenieur aaabevolen aanvulling van art. 17 en 18, zoodat daarin thans behalve de binnendijken ook de daarin gelegen kunstwerken vermeld worden. Eveneens achten zij het, overeenkomstig den door verschillende polderbesturen uitgedrukten wensch, eene verbetering, om de verhooging en verzwaring te beperken tot de eerste bin nendijken, welke op de zeedijken volgen. Vrij algemeen ontmoette de bepaling tegen- stand, dat de dijksverhooging en verzwaring zou komen ten laste, niet van de naast-belang- hebbenden, maar van die polders of water schappen, waartoe binnendijken feitelijk be- hooren. Inderdaad ligt hierin eene onbillijkheid, welke niet bestaat, zoo lang het beheer en onderhoud van binnendijken geene kosten van beteekenis met zich brengt. In verband hiermede is thans het slot van art. 17, al. 2, aldus gewijzigd, dat de ver hooging en verzwai'ing van binnendijken ge- schiedt door en ten koste van de polders ot waterschappen, welke door den binnendijk bij doorbraak van den zeedijk onmiddellijk tegen het zeewater beschermd worden. Verkeertmeer dan een polder of waterschap of door dijken afqesloten onderdeel van een polder of water schap in dat geval ten aanzien van denzelfden binnendijk, dan wordt bet werk uitgevoerd door en ten koste van die polders of waterschappen gezamenlijk, in evenredigheid tot de kadastrale grootte van die polders, waterschappen of onder- deelen, met inachtneming van de door ons Col lege voor elk bijzonder geval vast te stellen regeling. Eindelijk is aan art. 17 eene nieuwe slot- alinea toegevoegd, om te voorzien in het geval, dat de dijksverhooging en verzwaring buiten- gewone kosten medebrengt tengevolge van de aanwezigheid van gebouwen, kunstwegen, kunst werken of beplantingen, toebehoorende aan een ander dan den polder of het waterschap, tot welks onmiddellijke bescherming de binnendijk strekt. Voor dat geval wordt voorgeschreven, dat Gedeputeerde Staten aan de Provinciate Staten een voorstel zullen indienen tot voorziening in de daaruit voortvloeiende buitengewone kosten. Verder vestigen Ged. Staten nog de aandacht op het feit, dat door vele polderbesturen de vrees is geuit, dat het thans aanhangige voor stel de voorlooper zou zijn van een algemeen bevel tot verhooging der binnendijken, zooals door den Provincialen Hoofdingenieur is aan- geraden. Zij stellen er prijs op te verklaren, dat het geenszins hun voornemen is een dergelijk alge meen bevel uit te vaardigen, daar zij ten voile overtuigd zijn, dat de daaraan verbonden finan- cieele moeilijkbeden dien maatregel ten eenen- male uitsluiten. Maar ook van een anders samengesteld College van Gedeputeerde Staten is in de toekomst een dergelijk algemeen bevel nimmer te dnchten, daar art. 38 der wet van 10 November 1900 voorschrijft, niet dat de wenschelijkheid, maar dat de noodzakelijkheid van het werk moet blijken. Was inderdaad eene dubbele zeewering voor eene behoorlijke kustverdediging in dit gewest onmisbaar, dan zou deze eisch niet alleen gelden voor die onderdeelen der provincie, welke uit kleine polders zijn samengesteld, maar ook en vooral voor de eilanden en landstreken, welke een groot waterschap vormen en waarbij een dijk- breuk zooveel noodlottiger gevolgen heeft. Polders als Walcberen en Schouwen zouden dan allerwegen met inlaagdijken moeten be- vestigd zijn. doch de ondervinding van eeuwen heeft geleerd, dat het daar voldoende is op enkele zeer bedreigde punten eene tweede zee wering in het leven te roepen. Met de ver hooging der binnendijken zal het in de practijk evenzoo gaan alleen daar, waar de kust om bijzondere redenen meer dan gewoon gevaar oplevert, zullen termen aanwezig zijn, om zoo- danig werk op te leggen. Bovendien ligt een afdoende waarborg tegen overijlde of lichtvaardige toepassing van het bevel in het daartegen open- staande beroep op de Krooneerst wanneer de noodzakelijkheid in hoogste instantie na verhoor van den Raad van State is uitgesproken, zal tot de uitvoering kunnen worden overgegaan. Maar aan den anderen kant heeft de droevige ervaring van den 12den Maart geleerd, aan welke gevaren onze Provincie is blootgesteld en moeten aan het centraal gezag de door de wet veroorloofde middelen ten voile gewaarborgd zijn, om, bij verwaarloozing van een dringend algemeen belang door de polderbesturen, zoo noodig in te grijpen en dwingend op te treden. Door Ged. Staten wordt voorgesteld lo. afwijzend te beschikken op het verzoek van de ,/Hollandsche Maatschappij van Land bouw" om eene subsidie te verleenen voor de in 1907 te 's Gravenbage te houden internatio nale landbouwtentoonstelling 2<>. voor de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" een crediet te openen tot ten hoogste 500, als bijdrage in de kosten van deelneming aan de tentoonstelling, onder voorwaarde a. dat zoowel door haar als door de provin ciate regelingscoinmissie voor de paardenfokkerij een gelijke som voor dit doel worde toegekend b. dat na afloop der tentoonstelling uit de aan Ged. Staten te zenden rekening blijke, dat de ontvangen bijdragen inderdaad voor de ten toonstelling zijn besteed. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 November de volgende vonnissen uitgesproken P. F. d. D., oud 22 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. F. A. J. d. B., oud 22 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling en wederspannigheid veroordeeld tot 3 maanden gevang. J. N., oud 26 j., landbouwersknecht te Zuid- dorpe, A. F. N., oud 21 j., landbouwersknecht te Overslag, E N., oud 23 j., werkman te Wacbtebeke, H. R., oud 21 j., dienstknecht te Koewacht en I. P., oud 20 j., landbouwer te Overslag, alien beklaagd van mishandeling, zijn vrijgesproken. Uit Amsterdam meldt men Gisterenavond tegen 11 uur is er door de politie wederom een inval gedaan in een speel- huis wij blijken een respectabel getal dier gelegenheden te bezitten thans in de socie- teit Zum Lowen, welke is gevestigd op de boven- verdieping van perceel 80 aan de Beursstraat. Het mocbt evenwel niet gelukken de aanwezigen op hazardspel te betrappen, daar de portier weigerde toegang te verleenen aan den inspee- teur van politie, den heer Pijpers, en zijne mannen. Llij hield de deur gesloten, en toen zij door middel van een looper was geforceerd, hadden de spelers reeds het geld en de fiches opgeruimd. Wel werd een roulette aangetroffen. De landbouwer E. S., uit Garderen, die met paard en kar van Staverden kwam, is door de automobiel van den heer 's Jacob, bewoner van het landgoed Staverden, aangereden. De kar werd verbrijzeld. Het paard bekwam eenig letsel. Een pakket met aangegeven waarde van 1400, dat op 1 October uit Oldenzaal naar Amsterdam verzonden werd, is dezer dagen te Arnhem door een paar beambten in een brieveu- vakje van een goederenwagen gevonden, die aldaar moest hersteld worden. Een landbouwer te Rijswijk, bij Woudri- chem, bad op de Hedelsche markt een paard verkocht. Thuiskomende en bet ontvangen geld naziende, bemerkte hij, dat er eenige valsche rijksdaalders bij waren. Deze zaak is in onder- zoek. cgg—nniBWWBaiff bmw> .1 f Uit blad versehijnt ilaaortaa-, Wnemtda^- en Vrijdagavond, ■IfaewmSerd op feestda^en, blj de Firms I*. J. VAST UK Mllili te Ter MenseB.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1