Landbouwbericht8n< Gemengde berichten. Toestanden op het Kroondomein. Het afdeelings-onderzoek der Tweede Kamer heeft volgens het voorloopig yerslag, aanleiding gegeven tot de volgende beschouwingen en op- merkingen Van meer dan eene zijde werd de aandacht gevestigd op de beschrijving van toestanden, beerschende op bet Kroondomein in bet rent- ambt Hulst, die voorkomt in eene van de band van den heer Van Dalsum, notaris te Hulst, verscbenen brocburen, getiteld ,/Rondom Pacht- contract H". Men zoude gaarne aangaande de juistbeid van de daarin vervatte mededeelingen worden ingelicht en stelde in het bij zonder de vraag of bet waar is 1°. dat op naam van bet Kroondomein staan a. de Hervormde kerk op Kloosterzande, eigendom van de Hervormde Gemeente b. de gemeentescholen met de onderwijzers- woningen aan de Noordstraat en de Molenstraat te Hontenisse, eigendom dier gemeente c. bet Rijkstelegraafkantoor te Walzoorden, door de gemeente Hontenisse gebouwd d. de tol met woning in den Mariapolder eigendom van de provincie Zeeland e. de gebouwen enz. voor de verlichting op de Schelde. eigendom van den Staat, Departe- ment van Marine; 2°. dat de pacbter voor de gebouwen der boerderij, die bet kroondomein zijn eigendom noemt, de liggende waarde in coutanten moet storten en deze contanten, vermeerderd of ver- minderd naar gelang van scbatting, bij bet ver- laten der gebouwen zonder berekening van interest terugkrijgt, terwijl ze niet dienen voor borgtocht, door welke practijk art. 3 der wet van 1 Mei (Staatsblad no. 43) zou worden overtreden 3o. dat van de kosten der akten van pacht- overeenkomst, door den pachter te betalen, een aanzienlijk bedrag overblijft, dat of in handen blijft van de administratie van bet Kroondo mein of ten bate komt van de Kroon, door welke wijze van handelen art. 2 der wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. 43) zou worden overtreden 4°. dat de arbeiders-pacbters gratis moeten arbeiden op de boerderij, door den rentmeester geexploiteerd, en dat deze verplicbting voor geld kan worden afgekocht en ook wordt afge- kocht 5°. dat na den zomer van 1904 die koste- looze arbeid niet meer is gevergd en enkele betaalde afkoopsommen zijn teruggegeven 6°. dat bet jacbtrecbt, hetwelk volgens con tract in de pacbt is begrepen, hierin bestaat, dat de rentmeester het land te zijnen voordeele afjaagt en de pacbters hem daarin als opjager mogen helpen 7°. dat de boomen op de dijken en wegen van bet Kroondomein, in strijd met instructie en plaatselijke gebruiken, namens den rent meester uit de hand worden verkocbt RECHTSZAECEN. Voor bet gerecbtshof te 's Gravenhage is in booger beroep behandeld de zaak tegen D. B., oud 30 jaar, veldarbeider te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg, wegens diefstal van een balk veroordeeld tot 1 maand gevangenis- straf. Bekl. beweerde den balk uit bet kanaal te bebben opgevischt, om ze voor den eigenaar te bewaren. Hij was in hooger beroep geko- men omdat bij de straf te zwaar acbtte. De advocaat-generaal achtte de voorstelling op zichzelf reeds onaannemelijk. In alle geval is op afdoende gronden de bewering weerlegd dat bekl. den balk voor den recbtmatigen eige naar wilde bewaren. Bevestiging werd gevorderd. De verdediger, Mr. Gratama uit Middelburg, wees er op dat men bet langs bet kanaal GentTer Neuzen als iets zeer gewoons be- scbouwt zich balken toe te eigenen, die komen aandrijven. Voorts wees pleiter nog op he^> feit dat deze bekl. een huisgezin te verzorgen beeft. Hij drong aan op oplegging van een geldboete, in alle geval op licbtere straf. Uitspraak in bovengemelde zaak over 14 dagen. Waaraan koeien met rijke melkgifte te kennen zijn. De Rotterdammers kunnen thans ook pro- fiteeren van den CircusSchumann. Als iets nieuws op het gebied van paardendressuur is dat de directeur zijn voorsteiling besluit met een komiek wit paard, hetwelk zich uitkleedt en naar bed gaat, maar vooraf zijn pijp rookt en zijn courant leest, om zich dan lekker toe te dekken. Te Spierdijk is ingebroken bij den vee houder Appelman een kistje met 800 werd ontvreemd. Het ledige kistje werd terugge- vonden. In den nacht van 28 op 29 October is door middel van een ploegkouter het slot van het offerblok, staande in de St. Annakapel onder Lottum (Limb.), verbroken en de inhoud daar- uit ontvreemd. Van den dader of daders is vooralsnog geen spoor te vinden. Bij de marechaussees te Breda meldde zich Zaterdagochtend een man S. geheeten, die in kleeding en uiterlijk niet te herkennen wjas als behoorende tot het landloopersgilde. Hij verlangde te worden opgezonden naar Veenhuizen om in die inrichting de wintermaanden door te brengen. De marechaussees keken zijn strafregister na, maar constateerden. dat hij niets te goed had, zoodat zij aan zijn verlangen niet konden voldoen. Toen ging de man heen, kaapte in de Nieuwe Boschstraat een rijwiel, toebehoorend aan den heer R., uit Ginniken en keerde met dit vehikel terug naar de marechausseeskazerne. Ik heb een fiets gestolen, zei hij, zie maar. Nu zul je me toch wel nemen. Inderdaad namen ze hem. Men meldt uit Eijgelshoven aan de L. K. De twee schachten der mijn Laura en Veree- niging hebben respectievelijk eene diepte van 217 en 183 meter. Beide staan onder water. Het water erin is zoodanig gestegen, dat het nog slechts 70 meter van de oppervlakte der aarde verwijderd is en nog houdt het rijzen voortdurend aan. Het ontstaan van het water kan nog niet met beslistheid vastgesteld wor den, daar dit noch aangeschoten noch aange- boord is. Men verondersteld, dat het afkomstig is uit eene onderaardsche bron of stroom. Dergelijke overstroomingen zijn in den mijn- bouw haast nog niet voorgekomen. De schade door het onder water geraken der mijn ver- oorzaakt, is nog niet te overzien. In de gemeente Lemsterland is een lote- ling, Folkert v. d. W., voor de nationale militie vrijgeloot met hetzelfde nummer, 54, waarmede indertijd niet alleen zijn vader, maar ook zijn grootvader vrijlootten. De Overtoomsche Kerkbode schrijft Een der eerste giften, die aangeboden werden ten behoeve van het schoolfeest van 4 October, een vrij aanzienlijke, moest worden geweigerd. Zij kwam van een zoogenaamd weldadigheids- genootschap, en wel van de Club de Bien- faisance, gevestigd in de Yondelstraat te Amster dam. Het zou den zoogenaamden directeur misschien heel wat waard geweest zijn, als het hoofd der school, die daartoe in die qualiteit eene cheque moest teekenen, in de val geloopen was, en hij bij eventueele processen ook die handteekening ter tafel had kunnen brengen. De Tijd schrijft„Wij deelden onlangs mede, dat Dr. J. v. d. Brink was benoemd tot particulier secretaris van den heer Troelstra. Later vernamen wij, dat de priester-socialist vertelde met Mr. Troelstra ,/te studeeren". Nu hooren wij uit goede bron, dat de heer Troelstra bezig is zijn protege op te leiden tot een bruikbaren Kamercandidaat in het Noorden. Men begrijpt, dat de heer v. d. Brink niet wachten kan, tot hij ergens in het Zuiden wordt gekozen, en daarom wil men 't bij een eerst- komende verkiezing in het Noorden probeeren, waarschijnlijk in Leeuwarden. Tegen den predikant Andriesse te Zuid- schermer, is door een lid der Ned. Herv. ge meente aldaar een aanklacht ingediend bij het klassikaal bestuur wegens laster, daar de af- scheidsrede van genoemden predikant leugen en laster bevatte en beleedigend was voor een deel der gemeente. - Yan het postkantoor te Meppel is dezer dagen naar Frederiksoord een brief'kaart opge zonden, welke in 1875 dus nu 31 jaar geleden te Amsterdam was afgestempeld en bestemd voor den toenmaligen directeur der Maatschappij van Weldadigheid, den heer Jongkindt Conink. Yermoedelijk is indertijd deze briefkaart te Meppel tusschen archiefstukken geraakt, waar zij eerst thans voor den dag is gekomen. Gelijk men weet, is de geadresseerde reeds sinds jaren overleden. Vrij daga vond ruim 10 uur ontdekten voorbij gangers, dat er brand was ontstaan in het in aanbouw zijnde perceel op den hoek van de Gasthuisvest en de Kleine Houtstraat te Haarlem. De brandweer werd onmiddellijk door een der omwonenden gewaarschuwd, en vrij spoedig waren slangenwagen en ladderwagen aanwezig. De politie, die inmiddels was komen opdagen en een onderzoek in het huis instelde, vond op de tweede verdieping zekere v. d. W., een vroegeren metselaarsbaas, die aan lager wal was geraakt. De man zat onder den schoorsteen met spaanders en stukjes hout een vuurtje te stoken, waardoor reeds een paar balken 'aan het branden waren geraakt. Ware dit bedrijf een beetje later ontdekt, het geheele huis zou ongetwjjfeld een prooi der vlammen zijn geworden. Oorspronkelijk dacht men te doen te hebben met een tweeden Herostratus. die, meer dan 20 eeuwen geleden, den tempel van Diana te Ephese in brand stak, alleen om zijn naam be- kend te doen worden, maar nader is gebleken dat zucht naar vermaardheid niet de drijfveer van v. d. W.'s handelingen is geweest. De man had geen onderdak, schijnt niet geheel toerekenbaar te zijn en wilde zich nu wat warmen door de spaanders in brand te steken, in het onbewoonde huis. Merkwaardig is het, dat de man, die met een kruk loopt, en zeer slecht op den gang is, twee verdiepingen hoog is kunnen klouteren, want daar werd hij aangetroffen toen hij aan 't vuurtje stoken was. De politie heeft hem meegenomen naar het bureau, waar hij voorloopig in verzekerde be waring is gesteld. (O. H. Ct.) Donderdag is overleden George Herring, een bekend menschenvriend. Hij legde -den grondslag van zijn groot fortuin als agent voor weddenschappen op de renibanen. Daarna ging hij in den geldhandel en daarin werd hij een zeer rijk man. Aan het Hospitaal Sunday Fund heeft hij 80,000 geschonken. Aan het Leger des Heils gaf hij de tijdelijke beschikking over 100,000 om in Engeland kolonisatie voor de werkeloozen te beproeven. Zelfs legde hij bij zijn buiten te Maidenhaid een kleine kolonie aan voor menschen uit den middelstand, die hun geld hadden verloren. Een handelsman te Dusseldorp had de kruk van het telefoontoestel tegen de voorschrif- ten omgedraaid en dientengevolge een telefoon- juffrouw gekwetst. Zij lijdt sedert dit ongeval aan hevige paralysis agitans (langzaam voortgaan- de verlamming met voorafgaande beving) van de linkerhand en is kortgeleden gepensioneerd. Het Landgericht te Dusseldorp heeft den gebruiker van de telefoon nu tot het betalen van een geregelde uitkeering en van een Schmer- zensgeld voor eenmaal veroordeeld. Te Chicago is een man in hechtenis ge- nomen, die in allerlei plaatsen van Amerika effecten en obligaties ter waarde van 7,200,000 gulden had gestolen. Men vond den buit in zijn slaapkamer. In het Fransche departement Alpes Ma- ritimes ligt het kleine, bekoorlijke dorpje Pegomas. Het ging het dorpje en de bewoners tot dus ver als alie gelukkigen, ze hadden geen geschiedenis. Aan die stille onbekendheid is plotseling een eind gekomen. Er ontstond brand op een avond in een boerenwoningde hofstede brandde uit, de brand was natuurlijk eenige dagen het algemeen onderwerp van ge- sprek en toen dacht men er niet verder over. Maar kort daarop brandde weer een woning af en zoo ging het dagen achtereen. Precies op denzelfden tijd brak steeds de brand uit, de bewoners werden eenige nachten te voren ge waarschuwd door aanhoudend kloppen op de deur, ten teeken waarschijnlijk dat ze zich in veiligheid moesten brengen, want dat op hun dak ook spoedig de roode haan zou kraaien. In het dorpje begon een paniek te heerschen. Er werd een vrijwillige petrouille georganiseerd, die 's nachts de ronde deed, maar als deze aan het eene eind van het dorp was, brak steeds aan het andere een brand uit. Men moest wel tot de overtuiging komen, dat de braudstichters dorpsgenooten waren, ze wisten steeds welke huizen nauwlettend bewaakt werden en bovendien deed zich het merkwaardige feit voor, dat in het holle van den nacht de huizen van hen, die zich bijzondere moeite gaven voor het opsporen der daders of die zich hadden uitgelaten over geschikte middelen om de ge- heimzinnige misdadigers te ontdekken, werden besc.hoten. Zelfs werden nu en dan, als men bezig was den brand te blusschen, de slangen dooi geheimzinmge handen doorgesneden. Ten- slotte is de regeering zich met de zaak gaan be- moeien, ze heeft twee speciale commissarissen met eenige gendarmen naar het plaatsje gezonden deze hebben naar alle richtingen onderzocht, maar de zaak blijft nog steeds in diep geheim gehuld. Te Grenton, in New Jersey, gafjuffrouw Etta Carson, een koopsmansdochter, Donderdag- avond een gemaskerd bal, waarbij prijzen voor de aardigste vermomming waren uitgeloofd. Toen de zalen vol gasten in de vermakelijkste vermommingen waren, werd een raam opgescho- ven en klommen vier gemaskerden naar binuen, die er uit zagen als bandieten uit het Western Zij hadden dievenlantaarns, revolvers, loopers en inbrekersgereedschap bij zich en twee hunner droegen een zak over den schouder. De gasten gilden het qit van de pret en de gastvrouw zeide, terwijl" zij de roovers de hand schudde ,/Uw wilt zeker al onze juweelen hebben Ja, a. u. b., zeide een van de bandieten kortaf. Juffrouw Carson gaf toen het voorbeeld door een diamanten broche en drie ringen in den opgehouden zak te werpen. De anderen deden het haar na. De heeren droegen vijf gouden zakuurwerken en de dames 12,000 gulden waarde aan kleinoodien bij. De bandieten namen vervolgens al het zilver uit de zaal voor het avondmaal weg en plun- derden al de andere kamers, waarbij zij laden en kasten openbraken. Na het heele huis doorzocht te hebben, kwamen zij in de danszaal terug en vertrokken weer door het raam. De gasten verwachtten hun terugkeer door de huis- deur, vol spanning wie de grappenmakers wel mochten zijn. Een half uur verliep, en daarna liet de gastvrouw de politie halen. Van de gemaskerden, die echte roovers waren, was toen echter geen spoor meer te vinden. De onderofheier Linseman te Trier heeft onder buitengewone omstandigheden zelfmoord gepleegd. Linsemann had twee jaar geleden een twist gehad waarbij hij de grens van wettige zelf- verdediging overschreed en van zijn revolver gebruik maakte. De krijgsraad veroordeelde hem daarom tot een lichte gevangenisstraf. Het tegen dit vonnis aangeteekend beroep werd door het Oberkriegsgericht, de aangevraagde cassatie door het rijks-militair-gerechtshof ver- worpen. Donderdag kreeg hij van deze laatste beslissing bericht. Linsemann was bekend als een flink soldaat, maar met een hooge mate van eerzucht. Gisterenochtend voerde hij bevel over een afdeeling van vijf man. Hij liet de geweren aan rotten zetten en de soldaten weg- gaan. Toen zij uit het gezicht waren, deed hij in elk geweer een scherpe patroon. Daarna liet hij zijne manschappen weer aantreden en hun geweren op zijn borst richten. De rechter vleugelman wees hij nog hoe hij het geweer moest aanleggen. Vervolgens gaf hij het bevel den trekker over te halen en vie], door vijf kogels getroffen, neer. In een brief die hij naliet, schreef hij, dat hij altijd een eerlijk man was geweest en daarom den wheldendood" boven de schande van de gevangenis verkoos. De landbouwers, bijzonder de zuivelbereiders, hebben er het hoogste belang bij, dat hunne koeien met het ooor op de melkgift van deugdelijke kwaliteii zijn, dat wil zeggen, dat bij eene flinke hoeveelheid meik ook het vetgehalte hoog is. En dat riit goed kan samen- gaan hebben de melkregisters herhaaldeiijk bewezen. Mede is door deze bevestigd dat tusschen de hoeveel heid en het gehalte dermelkgeen noodzakelijk verband bestaat; dat dus geringe hoeveelheid melk en hoog vet gehalte niet altijd behoel't samen te gaan, evenmin als het omgekeerde. Oefent de aard der voeding in de eerste plaats invloed uit on de hoeveelheid melk, de aanleg van het dier heeft vooral i ivioed op de hoeveelheid en het gehalte der uieiH, ja zijn tot zekere grens de iavloeden van ouder- dom en voeding van het dier aan den aanleg onder- geschikt. Is de aanleg erfeiijk en kan zij volgens sommige des- knndigen al niet met zekcrheid door uitwendige beoor- deeling van het dier worden nagegaan, dit sluit volstrekt niet uit, dat belanghebbenden zekere bijzonderheden der koe beoordeelen kunnen in verband met de melkhoe- danigheden. Een Fransch veehouder heeft mededeelingen gedaan, omtrent een methode reeds 20 jaar door hem gevolgd, die hij door verseheiden landbouwers heeft doen be- proeven, wien ze uitstekende diensten bewees. Het kan voor onze veehouders niet van belang ont- bloot zijn er kennis van te nemen. Al noemt de Franschman Lavril zelf zijne methode niet onfeilbaar, toch zegc hij uitdrukkelijk, dat ze in 90 op de 100 ge- vallen juist was. Volgens Lavril staat vast dat hoe fijner of kleiner de koorde tusschen de twee hoornen is deze ligt boven aan het voorhoofdsbeen hoe meer melk de koe zal geven. Verder heeft men den afstand na te gaan tus schen de twee laatste ribben der koe. te rekenen van den kant der zijden. Hoe verder deze ribben van elkaar verwijderd zijn, hoe meer melk de koe zal geven. De koe, waarvan de ribben fijn en ver verwijderd zijn is gewoonlijk zwaar van lijf; zij ademt gemakkelijk, haar lijf zet zich meer open, wat de melkgift begunstigt. Verschillende wetenschappelijk ontwikkelde personen bevestigen wat Lavril omtrent de melkteekens beweerd. Een bekwaam Fransch veearts verklaart onder meer in een verslag Al de koeien, wier laatste ribben zeer openstaan waarvan de hoornen fijn zijn alsmede de koorde, die de twee horens verbindt, zijn goede melk- dieren. Zoowel de ontleedkunde als de gezondheidsleer geven verklaring dezer bewering. De wijdte der ribben wijst op een groote borstholte, op longen en organen en een groote uitbreiding bekomen hebben ten koste van andeye die in geen nauw verband staan met de melkopbrengSt. Dit belet echter niet, dat koeien goede melkgeefsters kunnen zijn zonder dat deze teekens zich op het bloote gezicht vertoonen. In een verslag van de Landbouwmaatschappij Beneden- Seine wordt medegedeeld eerstens dat de melkvermogens zich meerendeels in rechtstreeksch verband vertoonen met de breedte, bestaande tusschen de twee laatste ribbenten tweede, dat al de koeien, die een ribbenafstand van B a 6 c. M vertoonen, als goede melkgeefsters aangemerkt mogen worden. De methode Lavril werd reeds in 1896 toegepast op de koeien der stallen van verschillende inrichtingen. Bij negentig procent gaf de methode een goeden uitslag. De volgende opgave kan eenige verduidelijking geven Grootte der opening tusschen de ribben3 c M. middelmatige melkkoe, dagelijksche melkgift 12 a 15 L. melk. 4 c. M. gewone melkkoe met 16 a 19 L. 5 c M. goede melkkoe met 20 a 22 L. 6 c. M. zeer goede melkkoe met 23 a 26 L. 74 c. M. uitstekende melkkoe met 25 a 30 L. Opgemerkt zij dat men nu niet moet gelooven dat men bij de grootste en zwaarste koeien de grootste wijdte der ribben het meest aantreft Deze eigenschap doet zich ook voor bij kleine koeien, evenals bij een- en tweejarige vaarzen. De grootste afstand der ribben vindt men bij koeien die terzelfder tijd witte en kleine horens habben met een weinig dikke huid met een fljne plooibare huid over den uier, gekronkelde zeer ontwikkelde melkaders goed open melkboon en flink ontwikkelden melkspiegel. Het samengaan dezer teekens met die, waarop Lavril de aandacht wil gevestigd hebben, zou dus de belaug- rijkheid zijner teekenen bekrachtigen. Het is den practischen veehouder intuaschen aan te raden gebruik te maken van deze methode en hunne bevinding kan dan mede de waarde der methode Lavril bepalen. Dit is zeker. waar in tal van stallen nog melkkoeien worden aangetroffen, die in stede van belangrijk voOr- deel af te werpen, zelfs haren kost niet verdienen, is het wel noodig dat slechte en middelmatige melkgeef sters uit den stal worden geweerd en alle middelen in bet werk gesteld worden om tot een melkrijken vee- stapel te komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2