A i g e m e e n Nieuws- en Adve rtentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt. No. 4914 Binsdag 6 November 1906. 46e Jaargang. Paarden- en Veemarkt Buitenland. HI IWADB ilWIHI. FEUILLETO N~" iBONNEMOT Per drie ma&uden binuen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82|. Men abonneert zich bjj slle Boekhandelaars, Postdirecteuren bushouders. No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 urea op den dag der uitgavo en Brieves advertentiSn Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemtsd plaatsing derzellde sdvertentie wordt de prjj^ sleekts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon 37) HOOFDSTUK X. Acht dagen na zonnigen namiddag, deze gebeurtenis, begaf op een Christiaan Moller zich door de achterdeur naar het park. Op denzelfden dag, dat Hinze ontslagen was, had hij, geholpen door Marx Yos, de leiding op zich genomen. Bij het omloopen van een boschje zag Christiaan den ouden man, die de stijve livrei yerroild had tegen een luchtig linnen pakje hy werkte in het zweet zijns aanschijns. Met een vroolijk lachje op het verweerde gelaat wenkte Yos hem en wees naar een schaduwrijk prieel. Frauke von Knee had zich stellig Teryeeld niemand had met haar te doen willen hebben omdat niemand daar tijd voor had. Zoo was zij dus het huis nitgegaan en zat in het prieel. Toen Christiaan daar binnentrad, leunde zij achterover en sloeg beide armen om de leuning van de tuinbank, waarop zij zat, terwiji zij hem met half gesloten oogen gadesloeg. Hij zag er toch wel knap uit in zijn lichte, losse zomerkleedij, die hooge laarzen en den grijzen vilten hoed, die zijn oorspronkelijken vorm vrijwel verloren had, en met die schitterend witte tanden onder den lichtblonden snorbaard. Zoo'n beetje ongemanierd en ondernemend zag TER NEUZEN, 5 November 1906. Bij de directe belastingen zijn met ingang van 1 November o. m. bevorderdtot kommies 2e kl. die der 3e kl. L. C. van Splunter te Ter Neuzen, J. Fossen te Aardenburg, J. van Keulen te Koewacht en I. Boddery te Sas van Gent. Yerplaatst is: de rijksklerk G. J. Schuurink van de directie Zwolle naar de inspectie Ter Neuzen, terwiji is ingetrokken de verplaatsing van A. Beun, kommies 2e kl. van Ter Neuzen naar Ameide. Yoor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaag'de te Yenlo o. a. mej. A. 1. KnijfE van Zaamslag. Men schrijft ons uit Hulst Als leerling voor de Ambachtsschool alhier, waarvan de cursus begint op 1 April van het volgende jaar, hebben zich aangemeld Yoor het timmeren E. v. d. Walle, J. de Neijs, L. Yerlinden, H. Reuling en J. Reuling alien te Hulst, A. de Cock te St. Jansteen, L. Breepoel, F. de Block en Jac. Dieleman, alien te Axel, P. Bracke en J. v. d. Eeckhout, beiden te Graauw, Jos. Claessens te Stoppeldijk, J. Warrens te Hengstdijk, C. de Theije te Hontenisse, A. Geerards en J. Boddaert beiden te Koewacht. Yoor het schilderen E. Verbist te Hulst, H. v. d. Peijl te Ter Neuzeu, A. Olijslager en J. Hoebe, beiden te Axel, H. Durink te Graauw en E. v. Damme te Lamswaarde. Voor het smidsvak Th. Weemaes teKlooster- zande, R v. d. Velde te Hontenisse en A. Egger- mont te St. Jansteen. hij er uit, niet zoo gefatsoeneerd, niet als een jongen, die pas van moeders pappot komt. ,/Zijt gij rnoede vroeg zij op moederlijken toon, terwiji zij naar het eincl der bank schoof, waarop gemakkelijk vijf menschen kouden zitten. /,Och een beetje", antwoordde hij en vertelde haar nu, wat hij zooal gedaan had. ,/Kan Hinze gemist worden V" vroeg zij plotseling. #Ik denk wel, dat het gaan zal." //Trade heeft hem weggezonden", zeide zij peinzend, //niemand anders dan Trude. Het zal daarom wel goed zijn, dat hij weg is. Wat Trade doet, moet goed zijn. Hinze's moeder heeft aan Trade een goeden hartelijken brief geschreven. Hinze is volstrekt geen baron, schrijft ze, hij is zoowat sckrijver aan het hot geweest. Hij is ook nooit in Amerika geweest al de rooversgeschiedenissen, die papa verteld heeft, waren sleckts verzonnen. Doch nu moest hij erg veranderd wezen. erg veranderd en zij is zeer gelukkigZij heet vrouw Hinze Siemens is haar meisjesnaam. Het is toch een mal ding, dat de vrouwen den naam van haar man moeten aannemen En weet ge, wat Trude zegtDe vrees en de afkeer, die Thorbeeken hem inboezemden, hebben hem tot inkeer gebrachtTrude is zoo ver- standig zij heeft over alles zulke ernstige ge- dachten. Moogt ge Trade ook gaarne lijden z/Ja," antwoordde hij, maar met een blik, die duidelijk te kennen gafU keb ik lief boven alles. In verwarring legde Frauke de handen in haar schoot. Toen vroeg ze ffGaat gedaan Waar het nut van ambachtssckolen tot het aankweeken van goede vakmannen steeds meer en meer op den voorgrond treedt, is het zeker t verwachten dat zich nog meerdere leerlingen zullen aanmelden. Het schoolgeld, maximum f 10 per jaar, zal daarvoor geen beletsel zijn, terwiji de dienstregeling van spoor of tram den leerlingen van elders in staat stelt om elken avond huiswaarts te keeren. Naar Zel. verneemt hebben de gezamenlijke bierlprouwers aan de Gezondheidscommissie te Hulst bericht dat zij hebben besloten na 1 Jan. geen gaarbier meer terug te nemen, wat door bierbrouwers sedert jaren niet meer werd. Tevens verzoeken de bierbrouwers dat de Gezondheidscommissie bij de regeering aandringt op een wettelijke voorziening om te voorkomen dat de herbergiers gelijk thans nog hier en daar geschiedt het gaarbier op het fust te verzamelen en het zoo al dan niet vermengd hunne bezoekers voorzetten. Benoemd in den Militieraad in Zeeland tot voorzitter J. H. C. Heijse, tot zijn plaats- vervanger J. N. Elenbaas, beiden lid der Pro- vinciale Staten; tot lid L. K. v. d. Harst JJzn., en tot zijn plaatsvervanger Jhr. P. J. Bogaert beiden lid van den raad van Middelburg. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat het kanaal door Walckeren, indien de omstandigiredeii het toelaten, op 8, 9 en 10 November aanstaande zal worden afgelaten tot 0.80 M. beneden den gewonen kanaalwaterstand of tot 0.10 M. boven N. A. P. De internationale tentoonstelling van pluim- vee, duiven, tamme konijnen, zang-, sier- en voliere-vogels, 7, 8 en 9 November te Middel burg te houden door de vereeniging ;/Walcheren," onderafdeeliug van de afdeeling Zeeland der Y. P. N.", in vereeniging met de postduiven- vereeniging //De Reisduif", belooft zeer veel. In het daarvoor zoo uitnemende geschikte Schuttershof worden verschillende zalen en tenten in orde gebracht waar de talrijke inzendingen zoo uit het binnen- als buitenland zullen worden ter bezichtiging gesteld. Honderden hoenders, duiven en siervogels zijn toegezegdvan de laatsten door de bekende firma Sutherland te Rotterdam alleen 2000 stuks. Woensdagoehtend wordt de tentoonstelling officieel geopend door deu eere-voorzitter den Commissaris der Koningin in Zeeland. het u naar den zin met de zaken hier?" Hij knikte en schoof tevens dichter bij haar. Frauke bemerkte dit wel. //Ik geloof niet, dat de knechts u gekoorzamen zullen." z/Nu ik zou het zeker niet doen." ,/Waarom niet?" vroeg hij lachend. z/Omdat ge volstrekt niet boos kunt worden." //Oho lachte Christiaan en hij dacht aan hetgeen in het Monnikenhof was voorgeval- len. Die lach prikkelde Frauke. ,/Dat schijnt een verstandige zet van papa gij de bestuurder Kunt ge een paard taxeeren Als ik wist, dat ge ooit zeltstan- dig had gehandeld of boos waart geworden z/Nu wat dan?" Frauke legde de gebalde vuist op de tafel. ,yDan wil ik kellnerin in het Monnikenhof worden z/Maar Frauke, wat zeg je daar klonk het en daar verscheen Gertrude aan den ingang van het prieel. //Wat zeg je daar kind Christiaan haalde zwijgend de schouders op, maar hij lachte hartelijk. Frauke werd gloeiend rood, drukte de lippen op elkaar en keek naar deu grond. Gertrude wendde zich nu tot Christiaan, zeg- gende //Ik wilde u gaarne eens spreken." Zij ging nu met hem het prieel uit en vervolgde „Ik ontving dezen morgen een brief van Hinze's moeder. Zij schreef me. dat ik de schrijftafel moest openen en uit zekere lade, waarvan de sleutel in den brief was, het geld moest nemen. dat ik daarin zou vinden. Haar zoon heeft -Aau onderstaande gemeenten is boven en behalve de bijdrage, bedoeld by art. 48 der Onderwijswet, voor de behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, subsidie verleend, en wel aan Clinge van 3500, Hoofdplaat van f 450 en Koewacht 2000. Sluiskil. Daar de fanfare van Sluiskil in den laatsten tijd zoo weinig werkende leden tel- de en zoo achteruitging werd Zaterdag j.l. in eene vergadering van belangstellenden en liel- hebbers van muziek eene Commissie benoemd om te trachten een nieuw muziekgezelschap op te richten. Die Commissie bestaat uit de heeren J. Risseeuw, A. Scheffelaar Klots, M. Lammens, A. Lijbaart en Th. Fermont. Staande de ver gadering gaven zich 17 personen op als wer- kend lid. Tot directeur van het nieuwe mu ziekgezelschap zou optreden de heer A. E aas van Sluiskil. Philippine. Wegens het heerschen van mazelen, roodvonk en diphteritis onder de school- kinderen is op last van burgemeester en wet houders de school tot nadere bekendmaking esloten. Koewacht. Onder deze gemeente hebben zich weer een paar gevallen van besmettelijke keelziekte (diphteritis) voorgedaan. Op verzoek van den gemeentegeneesheer is de openbare school te St. An dries gedeeltelijk gesloten. De kinderen uit de wijk Boschdorp, waar de ziekte heerscht, zullen namelijk vooreerst de school niet meer mogen bezoeken. Hontenisse, 3 Nov. Gedurende langen tijd hoorde men niets meer van den aanleg van de stoomtram HontenisseSelzaete. Ook werd reeds gemeld, dat het comite voor deze lijn het plan had opgeheven, wijl de Minister van Wa- terstaat voor het aanvragen van een renteloos voorschot tot eisch gesteld had, den aanleg van een zijlijn over Westdorpe naar Sas van Gent waaraan volgens het comite vele technische be- zwaren verbonden waren. Thans vernemen wij, dat de Minister van Waterstaat tot andere gedachten gekomen is en wel genegen zou zijn, de toekenning van een renteloos voorschot te bevorderen, ook zonder den aanleg van een zijlijn naar Sas van Gent. (N. R. C.) stoppeldijk. Wegens vertrek van mej. G. Baart is tot onderwijzeres aan de school bij de Yeerstraat benoemd mej. A. M. Wentzler. stellig verklaard, dat dit geld toebehoorde aan mijnheer Von Knee. Welnu, toen ik een uur geleden die lade opende, vond ik een som van meer dan vijf duizend mark, in biljetten van twintig, vijftig en bonderd mark. Geef mij nu eens raad." Zou ik een klein gedeelte van het geld voor het huisliouden nemen en de rest aan mijn oom ter hand stellen Christiaan dacht een oogenblik na en zeide toen ,/Het geld behoort stellig aan mijnheer Von Knee; het is ongetwijfeld door Hinze aan hem outtrokken, met de hedoeling het zich toe te eigenen. Neem gerust van het geld zooveel ge noodig hebt. Ja, ik raad u zelfs aan, de geheele som te bekouden en daarmee het noo- dige in de eerstvolgende maanden te betalen. Ik vermoed dat een aantal kleine ambachtslie- den en kooplieden met oude rekeningen zullen komen. Betaal dan die rekeningen. als u ze hebt onderzocht. Zeker is u het wel met mij eens, dat de mindere man zijn rechtmatig toe- komend geld moet ontvangen. Als u dat goed- vindt, rijd ik morgen met u naar de stad en ik wed, dat wij dertig menschen gelukkig maken." Gertrude knikte lachend. //Dan spannen wij uit in het Monnikenhof', zeide zij. z/Ik denk, dat mijn moeder wel tegen mij zal uitvaren, omdat ilr in haar buis zoo'n leelyk tooneel keb veroorzaakt. Zij is erg gesteld op de eer en den goeden naam van haar huis Gertrude verzocht nu, dat hij haar zou ver- tellen, hoe de loop van het gesprek was ge weest. (Wordt vervolgd). COFRAST Wit blad veiritehijnt Jiaundag-, WoensdaK" en Vri»<t»k»v onitaltgeanndei op Be«es<rt«gen, bij de fr irma K. J„ VAX OK SAnrOK te Terleaaea. Burgemeester en Wethouders ran TER NEGZEN maketi bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag iI Kovemlter lUOti, zooaie breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Ter Neuzen, 5 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De „varkeiisfokker Podbielski'' heeft 't bij voortduring in Duitsehland hard te verantwoorden. De raad van Beriijn nam Vrijdag met aigemeene steinmen het besluit, om bij de regeering nogruaals op openstelling van de grenzen voor den invoer van vee aan te dringen, rPod" ging daarbij hei'tig over de tong. Het lid Cassel betoogde, dat het niet nuttig kan zijn, dat de groote meerderheid van het volk moet aanzien, hoe ten gunste van een beperkten kring van voort- brengers, de prijzen van het vleesch stijgen. Zelfs een mak blad als de »K61nische", vervolgde Cassel, heeft verklaard dat Minister Podbielski, die zulke groote stoffelijke belangen bij die prijsstijging heeft, al lang zijn ambt had moeten neerleggen, wanneer hij de plichten wilde vervullen die aan elk eenvoudig gemeente- raadslid zijn voorgeschreven Groote verbittering heeft zieh dan ook nu van uitgebreide kringen meester ge- maakt, en ik kan mij geen voorstelling vormen, wat zij denken, die de verantwoording voor deze toestanden moeten dragen Singer noemde de bonding van Podbielski in de kwestie een »schandaal van de eerste grootte". In de heele beschaafde wereld zou men het niet mogelijk achten dat een Minister die met zijn eigen, voornamelijk stoffe lijke belangen, ten sterkste bij de algemeen bestreden maatregelen betrokken is, nog aan durft blijven. Pod bielski die, gelijk bekend is, de grootste varkensfokker is, kan voorsehriften uitvaardigen, die zijn eigen inkom- sten aanmerkelijk vermeerderen. Het is diep te be- treuren, besloot Singer, dat in onze toongevende kringen, die zulk een bijzonder ontwikkeld eergevoel hebben, in het geheel geen besef voor het beschamende van zulk een houding aanwezig schijnt te zijn. Ook Hanau, Kobnrg, Dresden en Krefeld zullen bij de regeering op openstelling van de grenzen voor den vee-invoer aandringen Op verscliillende plaatsen wordt het loon van beambten en werklieden verhoogd, als tegemoetkoining voor de hooge vleeschprijz n. Het vermoeden, dat de vorming van een Driekeizers- bond op handen is, vindt met den dag meer bevestiging. Het ,/Prager Tagblatt" verklaart. thans uit de meest ver- trouwbare bron vernomen te hebben, dat inderdaad de sluiting van een verbond tusschen Duitsehland, Oosten- rijk en Rusland op handen is. De t/edoeling isvoegt 't blad er aan toe Duitsehland uit zijn isolatie te redden Engeland komt dan meer alleen, maar dat heeft nu Frankrijk om mee uit wandelen te gaan Donderdag is te Petersburg het vonnis uitgesproken in het proces tegen den Raad van arbeiders-afgevaar- digden. De gewezen president Khroestalef, de vice- presidenten Svertsjkof en Zlydnef en elf andcren, werden veroordeeld tot verbanning naar Siberie. Twaalf beschuldigden werden vrijgesproken. De heer Bonaparte, Minister van Marine van de Ver- eenigde Staten, is in een verkiezingsrede de trusts te lijf gegaan. Vooropstellende dat bij het rijker worden van een volk altijd eenige burgers zich meer verrijken dan de overige, vergeleek hij, naar het voorbeeld van een bekende plaat uit den tijd der Fransche revolutie, de trusts bij groote, vette varkens, die de kleine, zwakke dieren van den trog verdringen en beletten bun deel te krijgen van den nationalen voorspoed. De vraag is nu maar, zei de Minister hoe men de groote beesten moet wegdrijven om de kleine ook te laien eten. Deze uitlatingen zijn vooral van belang, omdat de heer Bonaparte na de aanstaande wijziging van het Ministerie, zal optreden als Minister van Justitie aan welk departement de trusts zijn onderwurpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1