ieuws- en Advertentieblad veer s c Is - Mo. 4913 Zaterdag; 3 November 1906. 46e Jaargang. - Gemengde berichten. A.BONKEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieves bushouders. KJ ADYEBTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentia wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Intending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. JBE&STJE3 TER NEUZEN, 2 November 1906. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 24 tot en met Dinsdag 80 October 11 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n. 1. te Brouwershaven en Groede 1 van typhus en febris typboideate Middelburg 3, Philippine 1 en Ylissingen 1 van roodvonk en te Aardenburg, Kortgene, Sluis en Stoppeldijk 1 geval van diphtheritis. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen worden den 8en November 1906 de beide lichten van Nieuwe-Sluis, beW. Breskens, gebluspht en op denzelfden datum de volgende lichten ontstoken a. Op de plaats van het tegenwoordige lage licht van Nieuwe-Sluis wordt in een grijs licht- huis, geplaatst op een geel, zeskant, ijzeren geraamte, een wit vast licht ontstoken, 13,4 M. boven hoogwater, zichtbaar van om de West onder den wal, door Zuid, tot in N260(,0. tot op 12 zm. De lichttoestel is dioptriek en van de 3de grootte de hoogte van den lichtopstand com- pleet bedraagt 11,2 M. Op den omloop van dezen lichtopstand wordt 1.9 M. beneden boven- genoemd licht, eveneens in een grijs liehthuis, bovendien een tweede licht ontstoken, waardoor een versterkte sector verkregen wordt, zichtbaar van N91°,50. tot in N106°,5O. (15°). De licht toestel is dioptriek en van de 5de grootte. b. Een wit bliksemlicht van de 4de grootte hoog 26,7 M. boven hoog water, toonende elke 5 sec. een korte sohittering, zichbaar tot op 15 zm., wordt ontstoken in een grijs liehthuis, geplaatst op den lichttoren van het tegenwoor dige hooge licht van Nieuwe-Sluis. De hoogte van den opstand compleet bedraagt 22,4 M. Het merk dezer lichten N99°0. ineen geeft leiding in de Wielingen lichtbron petroleum. De lichten zullen nu en dan ter beproeving ontstoken worden. Clillge, 31 Oct. Zooals men weet heeft de heer K. de Lozanne te Hulst dezen zomer zijn ontslag genomen als secretaris en ontvanger der gemeente Glinge na bijna 50 jaren als zoodanig werkzaam geweest te zijn. Als blijvende herinnering aan dezen zeldzamen diensttijd in het belang der gemeente, boden deze week (Woensdag) de burgemeester en de raadsleden der gemeente Clinge den heer De Lozanne een prachtigen fauteuil aan. De burgemeester en een aantal raadsleden, als commissie, boden dit geschenk aan, waarbij hartelijke en welgekozen woorden van dank en waardeering door de heeren gesproken werden. De heer De Lozanne en zijne familie waren ten zeerste getroffen door dit bewijs van belang- stelling en dankten de vertegenwoordigers der gemeente in gevoelvolle woorden. Zeer zeker zal er geen enkel Clingenaar zijn, die den oud-secretaris niet zal toewenschen, dat hij nog vele jaren gelukkig zal mogen voortleven en welverdiende rust genieten in den hem aangeboden fauteuil. RECHTSZiKEi. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken le. O. v. W., oud 22 j., fabrieksarbeider, 2e. W. A. L. Y., oud 28 j., klompenmaker, beiden te Selzaete, zijn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. M., oud 26 j., landbouwer te Stoppeldijk, is wegens beleediging van een ambtenaar ver oordeeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Men meldt Het volgende staaltje geeft een kijk op den ongelukkigen toestand van sommige aan drank verslaafde menschen. Een kapitein van een pakboot op de Waal lag als een zuigeling met de flesch naast zich en een slangetje in den mond. En dat in de flesch geen melk of ander voedzaam vocht was, bleek wel, toeu zij den volgenden morgen bij een herbergier opnieuw gevuld werd. Sedert een week werd vermist de land- bouwerszoon De W., onder Nieuw-Yosmeer wo- nendeniemand wist waar hij gebleven was, allerlei vertnoedens werden geuit eh verschillende geruchten deden de ronde. Men begon zelfs te denken, dat hij was vermoord en door de familie was reeds een prijs uitgeloofd voor het vinden van den vermiste, hetzij dood oflevend. Daar opeens kwam hij terecht, en het bleek, dat hij zich al dien tijd in de schuur had ver- scholen, zich voedende met het voeder der kip- pen, katten, enz. De oorzaak van zijn zcfpder- ling gedrag is niet bekendwaarschynlijk is de jongen niet wel bij het hoofd. Groot was gisteren de verbazing der leeraren en leerlingen van het stedelijk gymnasium te Amsterdam, toen zij 's ochtends aan hun school- gebouw een officieel bordje zagen aangespijkerd, waarop stond ffonbewoonbaar verklaarde woning." Ging dat trotsche gebouw nu ook al den weg van de Beurs Bedenkelijk schud- den eenige oude voorbijgangers het hoofd. Doch ook het zotte van de zaak deed zich gevoelen. 't Bordje stond ook werkelijk niet onaardig op dat trotsche gebouw. Eenige leerlingen vkiden zich reeds met de zoete hoop van een of meer dagen vrij te hebben. Scherpzinnige toekomstige juristen verklaarden plechtig, dat deze zaak niet in orde was, aangezien het gymnasium niet als woonhuis aangezien kon worden. Aan al deze bespiegelingen kwam echter plotseling een einde, toen om 9 uur onder groote hilariteit van de omstanders op bevel van hoogerhand de stoker van het gymnasium met een laddertje het kozijn beklom en 't bordje verwijderde. (Hdbl.) Uit Amsterdam meldt men In Artis is Woensdagnacht een nijlpaardje geboren. Dit is den derden keer dat er in Artis zulk eene zeldzame vermeerdering van de hippo- potamos-familie voorkomt. Een jong nijlpaard werd, acht maanden oud, naar Londen verkocht, het tweede werd door de moeder niet aange- nomen, en nauwelijks geboren, stierf het daar- door weder. Men vermoedde dat het niet aan- nemen van het kind door de moeder hierin gelegen was, dat de vader niet van den kraam- stal verwijderd werd gehouden. Dit is thans geschied, zoodat Carus, dit is de naam van het mannelijk exemplaar, evenmin als de oppasser op dit oogenblik nog weet, of de jonggeborene van het mannelijk of het vrouwelijk geslacht is, want moeder Betsy koestert haar spruit op zoo voorbeeldige wijze, dat zij het zelfs aan het meest bespiedende oog heeft weten te ont- trekken. Yan deze moederzorg verwacht de directeur veel goeds voor het voorspoedige opgroeien van het jong. Als men bedenkt, dat onder Dr. Westerman, een acht maanden oud nijlpaardje voor 8000 werd verkocht, mag men wel van een kostbare aanwinst voor onzen dierentuin spreken. Uit Eindhoven schrijft men Woensdagavond om goed zeven uur kwam mej. de wed. B., die aan het Stratumseind alhier een bovenhuis bewoont, bij den heer M. v. L., die het benedenhuis bewoont, met de opmerking, dat er zulk een hevige gaslucht was. Mej. B. kreeg een stoel, plaatste dien bij de gaslamp in de woonkamer en ontstak een iucifer. Een geweidige ontploffing volgde. Het geheele huis is uit de voegen gerukt. De tusschenmuur van het benedenhuis is over de geheele lengte op verschillende plaatsen ge- scheurd. De manufacturen uit den winkel van den heer v. L. werden over de straat geslin- gerd en geheel de uitstalkast van den winkel is met zooveel kracht uiteengeslagen, dat deze door de ruiten van het tegenover gelegen huis sloeg, die alle werden verbrijzeld. De 84- jarige heer v. L. kreeg eenige niet ernstige brandwonden in 't gelaat en zijn haar is ge- schroeid. Mej. B. werd even wel met brand wonden overdekt, en is in deerniswaardigen tccstand naar het Liefdehuis overgebracht. Ook een voorbijganger werd door een stuk glas in den rug gewond. De schade is aanzienlijk. De burgemeester was dadelijk op de plaats des onheils aanweziger werden politieposten uit- gezet voor het huis, dat gevaar oplevert. Het huis is gestut moeten worden. Een groote menigte verzamelt zich voortdurend, om het tooneel der verwoesting te aanschouwen. De aanleiding tot de ontploffing is, dat er in de schuif van de gaslamp water ontbrak, waardoor het gas kon ontsnappen. Een begin van brand is door de politie direct gebluscht. Te Jubbega (Fr.) werden twee zusters, 70 en 73 jaren oud, uit hare woning gezet, die zij ruim 50 jaar bewoond hadden. De hut was onbewoonbaar verklaard en de burgemeester kwam met de politie om haar te ontruiiuen. De beide zusters wilden niet ergens gaan wonen plaatsen in het armhuis waren disponibel ze maakten van palen en stroo een afdak tegen de ontruimde hut en men was klaar. Doch het werd daar voor de beide oudjes te koud ze hebben de afsluiting van de ontruimde hut verbroken en zijn weer in het oude huis gaan wonen. Natuurlijk is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. De Prov. Groninger Gourant van 10 Aug. 1.1. meldt omtrent de breimachine Miramar „In het Goncerthuis werd heden een openbare les gegeven in het snelbreien op de machine z/Miramar", die geexploiteerd wordt door de breimachine-maatschappij tot bevordering van huisarbeid, aan het hoofd waarvan de heeren Thomas H. Whittick Co. te Amsterdam staan. Op deze machine, die in tegenstelling met andere breimachines, cylindervormig is, wordt door een bekwame werkster in tien tot twaalf minuten tijd een kous gebreid. Natuurlijk zullen sommigen het sneller, ande- ren het minder snel leeren. Verschillende stuk- ken, die op een zijtafel ter bezichtiging zijn uitgestald, kunnen op deze kleine handige machine worden vervaardigd, zooals kousen, fietskousen. doeken, sjaals, truien en dergelijke. De maat schappij koopt echter alleen kousen. Met ieder die zulk een breimachine koopt, wordt door de maatschappij een contract afgesloten, waarin wordt vastgesteld dat de kooper twee jaar ga- rautie krijgt op de machine, terwijl door de maatschappij wordt gegarandeerd de afname van alle afgewerkte kousen, dat is opgestreken en alles, tegen een vast loon van 1,90 de twaalf paar. De bezitters van de breimachine betrekken hun wol van de maatschappij. De eerste maal betalen zij die. Wanneer de daarmee gebreide kousen worden ingezonden, ontvangt de werker of werkster daarvoor nieuwe wol die niet betaald behoeft te worden plus de toegezegde f 1,90 loon. Dit loon blijft altijd vast. De kleinere omvang der kousen wordt ver kregen door fijnere wol en door het minder opzetten van steken. Verschillende Hollandsche brieven liggen ter inzage, waarin de werkers en werksters, hun tevredenheid betuigen met de machine. De maatschappij is van meening dat het geven van openbare lessen in verschillende plaatsen er toe zal bijdragen het vooroordeel van velen weg te nemen en de populariteit der nieuwe machine te verhoogen. Yan den bakker I. K. te Goedereede is een varken geslacht met het kolossale gewicht van 502 pond, schoon aan den haak De veehouder H. Y. te Kampen, die on- langs weder een van zijn weinige koeien verloor en wien het den laatsten tijd niet voorspoedig ging, werd de vorige week aangenaam verrast. Het boertje was uitgenoodigd bij aankomst der stoomboot /,-Meppel III" tegenwoordig te zijn. Namens vele Kamper veehouders en andere weldenkenden werd hem een mooie koe aange boden, op de Zwolsche veemarkt voor hem aange- kocht. De man was zoo aangedaan, dat hij geen woord kon uitbrengen om te bedanken. In naam van Oranje Toen Zondagmiddag de reunisten, die de feestviering van het lOjarig bestaan der Rijks- kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn hadden bijgewoond, een wandeling in het Koninklijk Park 't Loo wilden maken, werd de toegang door den dienstdoenden parkwachter geweigerd. omdat geen toegangskaarten vol- doende aanwezig waren. Daarop begonnen de ruim 80 dames te zingen//In naam van Oranje doe open de poort Dit scheen te helpen. Toegang werd verleend en het gezelschap maakte een heerlijke wandeling in het door de herfsttinten zoo mooi gekleurde park. Een auto is Zaterdag op den Arnhemsche- weg bij den overweg van den spoorweg der spoorlijn Amersfoort-Kesteren, doordat de chauffeur zijn stuur kwijtraakte, in vollen vaart tegen een boom gereden De auto werd zwaar beschadigd de inzittenden, de heer Schreuder van Lockhorst en echtgenoote, kregen vrij ern stige kwetsuren. Maandagavond ontscheepte de Belgische stoomtrawler O. 89 te Ostende een stoker van het Duitsche stoomschip, //Hermann," dien men ter hoogte van het vuurschip East Goodwins heel alleen in een sloep had ontmoet. Genoemd stoomschip, van Antwerpen naar Malta bestemd, was Zondagavond op dezelfde hoogte ongeveer in aanvaring geweest met een viermaster en was onmiddellijk daarna gezonken. Door het zuigen van het zinkende vaartuig, was de stoker eerst naar onder medegesleurd. Doch weldra kwam hij weer boven en het gelukte hem toen zich aan een plank vast te klampen en later in een in zijn nabijheid drijvende sloep te klimmen. Den ganschen nacht bracht hij in dien toestand door, tot eindelijk de bovengenoemde vischsloep hem ge- waar werd. Wat van de overige manschappen der be- manning, bestaande uit 24 koppen, waaronder 6 Belgen, is terecht gekomen, weet hij niet, evenmin wat van den viermaster geworden is. De stoker Leopold Moeser, heeft aan een berichtgever van de Metropole, die hem in een kroegje van het Schipperskwartier te midden van zijn bekenden aantrof, als volgt verhaald hoe de ramp van Zondag in het Kanaal zich heeft toegedragen. zz't Was zeven uren 's avonds. 't Was mijn beurt om de machinekamer te verlaten en eens uit te blazen aan dek. Zoo kwam het dat ik kon gered worden. Opeens gebeurde de aan varing met een zeilschip. Onmiddellijk liep de machinekamer vol en alleman snelde naar boven. Twee of driemaal schommelde het vaartuig vervaarlijk van bakboord naar stuurboord. Een reddingboot, die nog met zeildoek toege- maakt was, werd in allerijl te water gelaten. Ik sprong in zee. Twee minuten later verdween de Hermann in een vreeselijk golvengebruis. 't Laatste wat ik nog zag was de kapitein boven op de commandobrug. Toen ik weer boven kwam was er geen spoor van het schip meer te ontwaren. Hier en daar vlotte wat drijfgoed, waar mijn maats zich net als ik aan vastklampten. Ik kon het bootje bereiken dat met de kiel in de lucht dreef. 't Is aan die omstandigheid te danken dat ik behouden bleef. Ware het zeil era! genomen geweest, het bootje had het ongetwijfeld niet uitgehouden tegen de holstaande zee. Schrijlings kon ik er op blijven zitten. Mijn kameraden riepen dat ik naar hen toe zou komen. Het was totaal onmogelijk, de stroom dreef mij weg. Zesmaal werd ik van mijn plaats gesmeten en zesmaal kon ik er al zwem- mend weer op geraken." Zestien uren lang bleef Moeser zwalken op de klotsende baren, tot een visschersloep 0. 89 (Ostende) hem aanpakte en redde. Onder het vergane scheepsvolk zijn twee Hollanderseen Rotterdammer, Cornells de Man, matroos, aldaar in 1885 geboren en er gehuisvest en Cornells Schippers, van Colijns- plaat, waar hij in 1891 geboren werd. »lt blad veisehijat Jlsandag-, Woengdsg- en rrijdagavond, al«sesonile»i! up Feesidagen, bij de Klrna 1". J. VAar liM »*SBK te ffer Weaaea. ig; ni »iWJw<iaivuiu»aciBawwBWHawyiaBBK>»pp;gpi»wsrwawwK* sgaswcapmssf- c

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1