Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. Het blijkt ons iueermalen dat eeh niet gering deel der leden van den Raad die eritiek fliet alleen niet ten kwade duidt, maar toegeeft dat ze gegrond is en dat ze anders zouden bebben gehandeld, wanneer ze badden gedacht om mo- tieven die door een schrijver worden aangevoerd. Bespreking van openbare zaken in de pers leidt tot bespreking in onderlinge kringen en daardoor wordt belangstelling voor de publieke zaak gewekt. Staat die belangstelling alhier dan reeds op zoo'n hoog peil dat opwekking niet meer noodig is n De publieke opinie wordt in een verkeerd spoor geleid", zegt de heer De Masier. Het is mogelijk dat Z.Ed, gelijk heeft. Maar er zijn weer anderen die kunnen meenen dat de rich ting waarin Z.Ed, de publieke opinie wil leiden tegen het belang der gemeente indruischt. Mogen we die personen niet aan 't woord laten komen o-Eisch dat de stukken worden onderteekend", zegt men. Die eisch van het publiek komt naar ons oordeel zeer dikwijls voort uit een nieuwsgierigheid om te weten wie de schrijver is. Nogmaals de hoofdzaak is toch wat wordt er geschreven, niet de persoon van den schrijver. Het komt zeker voor dat iemand zich wel eens over eene publieke zaak wenscht te uiten, maar dat er voor hem bepaald bezwaar is dit openlijk te doen. Dat dit bezwaar wel degelijk bestaat blijkt ons dunkens reeds voldoende uit het voorstel van den heer De Masier. Deze stelt immers reeds voor om de courant die de door hem verkeerd geacht wordende stukken plaatst in den zak te treffen. Wat zou het dan niet zijn wanneer eens bleek dat een inzender, op wie een dergelijk dwangmiddel kon worden toegepast, b.v. een gemeente-ambtenaar, zich had durven vermeten een oordeel uit te spreken dat niet strookte met Z.Eds, meening. Welk middel zou dan op dezen worden toegepast De consequentie van Z.Ed.'s betoog is reeds een bewijs dat onderteekenen van stukken, eritiek inhoudende, voor maatschappelijk afhankelijken een gevaar kan zijn. Ot dat evenwel ook strookt met een liberaal standpunt De vrijzinnige pers laat zich toch dikwijls genoeg in afkeurenden zin uit over gevallen ran dwang. Het komt ons gelukkig voor dat ge- bleken is dat niet alien er zoo over denken als de heer De Masier. Yerder laten wij de commentaar aan onze lezers over. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de regeering maatregelen beramen zal tot vermindering van den vleeschnood. Welke die maatregelen zijn is nog niet bekend, maar de regeering schijnt er dus ten leste van overtuigd, dat de verkla- ringen van minister Podbielski, die steeds be- weerde, dat er vleesch te over was, niet geheel en al juist waren. Zal door deze verklaringen heel wat tevre- denheid gewekt worden, overal in Duitschland is het nog geen pais en vree. In Posen heeft de politie bevel gekregen alle personen in hechtenis te nemen, die in de scholen trachten te dringen ol op straat voor de scholen wanor- delijk optreden. De schoolhoofden moeten iederen dag opgaven doen van de kinderen, die de school verzuiinen. Daar zullen zij heel wat mee te doen hebben. want voJgens de jongste opgaven staken thans niet minder dan 45.000 kinderen. In Russisch-Polen is het ook nog niet heel rustig en nu gaat het gerucht dat Witte tot onderkoming van Polen benoemd zou worden omdat hij daar een zekere populariteit geniet, die hij dankt aan het totstandbrengen van gunsti- ge bepalingen voor de Poolsche industrie tijdens zijn Ministerschap. Bij den bomaanslag op een wagen met Rijks- geld. te Petersburg, was een heele bende betrokken. Zoodra het projectiel gesprongen, was en de amotenaren uit den wagen sprongen schoten een dozijn mannen toe, waarvan de meesten op de ambtenaren schoten en de overigen zich van het geld meester maakten. Bij de vervolgiug werd hiervan een deel weggeworpen, maar een 700,000 wordt toch vermist. De regeering doet alsof er geen tekort in de schatkist bestaat. Werd onlangs door den Ozaar, tegen den zin van den Minister van Marine in, den bouw van een Dreadnought" bevolen, thans wil die Minister twee meuwe kolossale kruisers op stapel zetten. In den oorlog tegen Japan zijn blijkens de jongste opgaven ruim 113000 man gesneuveld, waarvan ruim 2500 officieren. Gewond werden 260000 man. H. M. de Koningin en Z. K. H. zijn voor- nemens Maandag 5 November van Dresden naar het Loo terug te keeren, alwaar zij voormid- dags 6 November zullen aankomen. In de aideelingen der Tweede Earner werd andermaal aangeprezen de belasting aan huis of het kantoor van de belastingschuldigen te innen, zoomede door middel van postwis- sels, enz. Officieel Regeeringstelegram. De Bali- expeditie wordt 1 November a. s. ontbonden. TER NEUZEN, 31 October 1906. We maken er onzen lezers op attent dat morgen, ter gelegenheid van Allerheiligen de Gentsche trein volgens den Zondagsdienst rijdt. De laatste trein uit Ter Neuzen vertrekt dus 5.10 nam. De trein van 5.04 nam. uit Gent rijdt niet door tot Ter Neuzen wel die van 7.56 nam. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier werden candidaat gesteld de heeren G. J. Balkenstein Sr. en R. Scheele Dz. De Nov. stemming a. s. is bepaald op Vrijdag 9 In de Maandagavond gehouden vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging alhier, werd medegedeeld, dat de heer R. Scheele Dz. was teruggekomen op zijn eerste besluit, om de aangeboden candidatuur niet aan te nemen. Na nieuwe stemming werd hij thans definitief tot candidaat geproclameerd. Naar wij vernemen is door den heer A. H. Donze bedankt als waarnemend ambtenaar van den Burgelijken stand en ook voor de benoeming tot bezoldigd ambtenaar belast met de voltrek- king van huwelijken. -In ons vorig nummer verzuimden wij onder de voor deverloting ten voordeele van het zieken- huis alhier gezonden voorwerpen, tentoon- gesteld in de raadzaal, ook te vermelden eene prachtige collectie eau de cologne en zeepen van de firma Boldoot. De tentoonstelling werd ook gisteren en heden door velen bezocht. Na afloop had heden de verloting plaats. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Dordrecht, de heer Mr. J. F. C. Meijer, thans kantonrechter te Ter Neuzen. Met I Jan. 1907 is de heer A. Salome, klerk bij den provincialen Waterstaat' te Mid- del'ourg, als bureelambtenaar 2e klasse over- geplaatst naar Ter Neuzen. Heden werd alhier in het ,/Hotel Centraal" door den notaris Dregtnans, ten verzoeke van de wed. L. Wittevrongel, in het openbaar geveild een woonhuis en erf, in de Tholensstraat te Ter Neuzen, groot 77 centiaren. Hiervan werd koopster mej. M. Wingender, alhier, voor 1120. Bij Koninklijk besluit is de zilveren eere medalje der Oranje-Nassau-orde toegekend aan den heer P. A. Neeteson, opzichter van het Kroondomein, rentambt Hulst, te Hontenisse. - De Minister van oorlog brengt ter alge- meene kennis, dat bij Kon. besluit van 15 dezer voor de lichting 1907 is benoemd tot militair lid van de militieraad in de provincie Zeeland majoor Alma, provinciale-adjudant in Zeeland te Middelburg tot zijn plaatsvervanger kapitein Kalshoven van het 3de regiment infanterie te Middelburg. Bij Kon. besluit is de heer J. L. F. A. de Groof erkend en toegelaten als vice-consul van Belgie te Hansweert. Aan den heer J. Baart, hoofdonderwijzer aan de school in de Molenstraat te Honte nisse, is tegen 1 December a. s. eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming tot hoofd der school te Kapellebrug (gemeente Clinge). Benevens de reeds vermelde komen in de a. s. zitting der Provinciale Staten van Zeeland nog aan de orde de volgende voorstellen van het Gedeputeerd college tot afwijzing van een verzoek van den raad der gemeente Middelburg om een jaarlijksch subsidie van 1000 ten behoeve van de Burger- avondschool Ged. Staten zijn van gevoelen dat het niet op den weg der provincie ligt, om door eene bijdrage uit hare fondsen de gemeente van een deel van de uitgaven voor die school te ontheffen tot afwijzing van het verzoek van K. van der Slikke en anderen, werkzaam aan land- (tuin)- bouwwintercursussen in de provincie Zeeland, om bijdrage uit de Provinciale fondsen tot afwijzing van een adres van W. F. Harte, gewezen agent bij den Provincialen stoomboot- dienst, om verhooging van zijn pensioen Bij besluit van 4 Nov. 1898 werd aan adres- sant, overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten, een pensioen toegekend van f 500,- 's jaars. Bij art. 15 van het besluit tot vaststelling van regelen voor het pensionneeren van- en het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en bedienden, in dienst der provincie Zeeland (vastgesteld bij besluit van 9 Nov. 1900 en gewijzigd bij besluit van 14 Juli 1903) werden de pensioenen, toegekend voor de inwerking- treding van dat besluit, zijnde 1 Januari 1901, op den bestaanden voet gehandhaafd. Nu werd wel bij het besluit van Ged. Staten van 7 Maart 1903 de pensioensgrondslag ten aanzien van adressant bepaald op 1115, doch deze regeling strekte tot uitvoering van het regelement op de pensioneering van weduwen en weezen van provinciale ambtenaren (vast gesteld bij besluit van 14 Nov. 1902 en ge wijzigd bij besluit van 14 Juli 1903) en dient alleen ter berekening der bijdrage voor en tot grondslag der bepaling van het weduwen- en wee- zenpensioen, zoodat hij uit dien hoofde geen aan- spraak kan maken op verhooging van zijn eigen pensioen. Tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen tot afwijzing van eene aanvraag van het hoofdbestuur der //Hollandsehe Maatschappij van landbouw" om subsidie voor eene nationale en internationale land'oouwtentoonstelling te 's Gravenhage in 1907 en tot verleening van een crediet van 500 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor eene collectieve inzending op die tentoon stelling tot verleening van een crediet van 500 aan het Departement Middelburg der /Maatschappij tot bevordering van Nijverheid," voor peoe in Juni stellingen tot wijziging van de begrooting der Provin ciale inkomsten en uitgaven voor 1907. J. Mulder, J. Dormaar, M. Eijke, F. Sturm en P. J. Boone, opzichters, J. Holm, R. J. A. Lagas, teekenaars-schrijvers, en G. Ruitenbeek, klerk bij den provincialen waterstaat, verzoeken om wijziging van het besluit der Staten van 13 Juli 1906 no. 17 tot wijziging van het besluit tot regeling van den Provincialen water- staatsdienst. Gedeputeerde Staten vinden geen aanleiding een voorstel te doen op dit besluit terug te komen, waar het nog kort geleden door de Staten is vastgesteld. 1907 te Middelburg te houden tentoon- Zaamslag, 29 Oct. Tot hoofd aan de op te richten chr. school te Othene is benoemd de heer J. C. de Koning onder wij zer te Rotterdam. Axel (Spui). Naar men ons meldt is alhier Maandagmorgen zekere K. H. op den publieken weg mishandeld door M. B., waaraan de vader van laatstgenoemde zou hebben deelge- nomen. Van het gebeurde is aangifte gedaan bij de politie. Het verdere, dat ons omtrent die zaak wordt medegedeeld meenen we den lezers te kunnen sparen, dat kan later voor de justitie meer van dienst zijn, wanneer zij geroepen wordt in deze een oordeel te vellen. Axel, 29 Oct. Aan de heden alhier gehou den schieting door de handboogmaatschappij z/Ons Vermaak" namen 27 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door den heer Mod. de Moor te Axelde zijvogels door de heeren Alb. Dierick te Koewacht en F. Stal- laert te St. Jansteen. Hulst. In den nacht van Zondag op Maandag is bij den landbouwer H. alhier op wreedaardige wijze een koe den staart afgesneden. De dader is onbekend. (Zel.) Philippine. Was voor drie jaren de prijs van het mosselzaad, dat de Belgische visschers aan hunne hoofden opvingen 2.50 en 3 per ton, door den grooten aanvoer kunnen thans de pachters van mosselbanken dit van hen koopen voor 1,50, ja soms voor 1. Het springt in het oog, dat dit voor eigenaars van mosselbanken een groote besparing oplevert want sommigen hebben gedurende het jaar 1000 1500 ton voor hunne banken noodig. St. Jansteen. Dezelfde C. L. van H. die Zaterdag te Clinge verboden waar in ons land invoerde, is Maandagavond in het Voddestraatje door de kommiezen van St. Jansteen dhrn. M. v. d. Bliek en H. Hofstee betrapt met het binnen- smokkelen van 100 K. G. suiker. V. H. zette het op een loopen doch werd aan den molen, waar toevallig ook de kommies dienstgeleider aankwam, gevat en onmiddelijk naar Hulst ver- transporteerd waar hij voorloopig in verzekerde bewaring werd gesteld. Men moet maar on- gelukkig zijn. Ylissingen. Naar men verneemt, zal de heer J. H. Blum, oud districts-schoolopziener, lid van den gemeenteraad en lid van de Staten van Zeeland, in het begin van het volgende jaar de gemeente verlaten en uit beide betrek- kingen ontslag Demen. Middelburg, 31 Oct. Heden werden in het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed a. het onderhoud van's Rijks contre escarpe te Tholen enz. Raming 800. Hiervoor werd het minst ingeschreven door B. J. M. Heijl van de Sande te Breskens voor 345. b. het onderhoud van het Nederlandsch ge- deelte van het kanaal Sluis—-Brugge gedurende 1907, 1908 en 1909. Raming 354 perjaar. Hiervoor werd het minst ingeschreven door A. du Burck te Breskens voor 347. Een geweldige scheepsbrand had Dinsdag- middag aan de binnenhaven te Feijenoord plaats. In de lading terpentijn en hers van het stoom- schip //Yoorwaarts" was brand ontstaan, doordat bij het inklinken van gloeiende bouten een vonk terecht kwam in lekkage der vaten terpentijn. Door de stoomspuiten werden stroo- men water in de lading geworpen, zoodat de brand in twee uur tijds gebluscht was. Het schip heeft aan middenruim veel schade bekomen. Yan een Rotterdam sch boefje. Een twaalfjarige jongen, wonende aan de Slaakkade te Rotterdam, heeft gisteren tegen wil en dank een spoorreisje gemaakt naar Utrecht. Aan het station aldaar kwam hij uit een kolenwagen te voorschijn. Het treinpersoneel keek wel gek op, toen de jongen het verhaal van zijn weder- varen deed. Hij had zich des morgens waar- schijnlijk met minder goede bedoelingen aan het goederenemplacement opgehouden. Het was nog vroeg en weldra kreeg de slaap hem zoozeer te pakken, dat hij zich in een kolenwagen op een oor ging leggen. Toen hij weer wakker werd, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn geimproviseerde slaapgelegenheid zich in bewe- ging had gesteld. Aan zijn oogen gingen slechts koeien en groene weiden, groene weiden en koeien voorbij. Weg Rotterdam, weg Slaakkade, weg de geheele gribus. Yan het aankoppelen van den wagen en het rangeergedoe had hij niets gemerkt evenmin als van het vertrek. Eerst toen de trein eenmaal goed en wel op gang was, kwam het ontwaken en daarmede de verschrikkelijke werkelijkheid. De jongen barstte in schreien uit en bier in Utrecht schreide hij nog, totdat hem een warme kop koffie en een flinke boterham waren voor- gezet en hij bovendien de verzekering had ont- vangen, dat hij nog niet in Siberie aangeland was. Eenige uren later was hij reeds weder op den terugweg. (U. D.) Op het Haringvliet is gisterenmorgen door een rukwind de schippersknecht L. overboord geslagen en verdronken. Eenigen tijd later is zijn lijk door een vletter gevonden. Een nieuwe manier van oplichting te 's Gravenhage werd aan de Avp. medegedeeld Een man en vrouw venten langs de huizen met gesneden lucifersdoosjes (huisjes) enz. De vrouw blijft ongeveer een halve straat achter en bewerkt de eene zijde, terwijl manlief den anderen kant vdn de huizenrij voor zijn reke- ning neemt. Het mes moet echter aan ;/drie kanten" tegelijk snijden en daarom volgt men de volgende methode Komt in de verte een fietsend heer in't zicht, dan verspert de vrouw schijnbaar onwillekeurig hem den weg of maakt, dat hij, terwijl zij om- kijkend oversteekt, tegen haar aanrijdt. Met blijkbaar aangeleerde geoefendheid, valt zij dan en aan schreeuwen geen gebrek. De fietser - zelf dupe helpt zijn slachtoffer, stopt haar wat in de handen, blij dat hij er af is, en fietst door, doch nu komt manlief met heilige ver- ontwaardiging onderzoeken wat er is gebeurd. De jankende vrouw loopt met hem mede en komt, nadat zij een eindje zijn opgeloopen, tot de ontdekking, dat zij in haar val, geld dat zij in de hand had heeft verloren. De man, heftig gesticuleerend, verhaalt aan de omstanders wat heeft plaats gehad. Zij weten niet precies meer de plek, waar de vrouw is gevallen of waar het geld is weggerold de laatste centjes, zoo bitter noodig, zijn zij nu ook kwijt. Een medelijdende ziel geeft wat, het paar loopt verder, staakt het venten voor een poosje, om in een andere straat, nadat de men- schen huns weegs zijn gegaan, in een kroegje een drupje te nemen om den schrik te verdrijven. De vrouw verlaat het herstellingsoord met een schoone schort, ze heeft blijkbaar voorraad, en de //ongelukken" kunnen weer worden her- haald. Zoo gebeurde het gistermorgen, dat zij het beklagenswaardige slachtoffer van fietsen werd en bij de Juffrouw Idastraat en in de Molen straat, vrij dicht bij elkaar, maar voor moedige slachtoffers toch niet te ver van elkaar, want bij beide aanrijdingen was zij financieel nog al gelukkig. Eene vrouw met haar kind uit Deurne zijn gisteren naar het instituut Pasteur te Parijs gezonden, als zijnde gebeten door een aan dolheid ljjdenden hond. Te Zwartsluis is Maandagnacht de 49ja- rige schipper R. Slot, die den wal op was om eenige boodschappen te doen, bij zijn terugkomst van den steiger gevallen en verdronken. Dins- dagmorgen werd zyn lijk opgehaald. 't Lijkt wel dat alleen kwaad schuilt in onge- teekende, de meening van den heer De Masier lx-strij- deiule stukken, want een ander blad, datook anonyme eritiek opneemt, wel is waar meestal bepleitende de door Z.Ed, voorgestane riehting, icheen in zijn oogen toch genade te kunnen vinden. fleden bleek ook weer dat X. Y. Z. het wel noodig vond Burg, en Weth. aan te vaLen en een voorstel van den Voorzitter dwaas te vinden. De houding van den heer De Massier had naar het schijnt echter geen aan- leiding tot eenige opmerking gegeven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2